LOOP DER BEVOLKING. (ZO Gemengd Nieuws. 415e Staatsloterij. Laatste Berichten GEMEENTE 1 Januari 1917 Geboren Gevestigd "5 Overleden Vertrokken 1 Januari 1918 M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. S3 M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Totaal Wissenkerke 1509 1764 3573 60 37 97 41 48 89 32 25 28 53 70 73 143 1815 1748 3563 Kruiningen 2123 1935 4078 57 37 94 165 149 314 22 14 86 144 162 306 2179 1963 4144 Cadzand 517 517 1034 5 6 11 51 38 89 8 1 9 35 30 65 530 530 1060 Biervliet 1308 1192 2500 25 31 56 89 71 160 16 14 30 91 71 162 1315 1209 2524 Oud-Vossemeer 2265 59 69 26 123 2244 Volgens eigen opgaaf en die uit andere Zeeuwsche bladen. Vanmorgen brak' door het omval len van een zwaren rol linoleum oen der groote ruiten van de etalagekast van het meubelmagazijn Boon© op de Bees tenmarkt en-viel in duizend stukken op straat. Een schadepostje voor den win kelier. Woensdagavond werd op uitnoodi- ging van het bestuur van de afdeeling (does der Nat. Chr. Geheelo'nLhoudersver- eeniging voor een gehoor van circa 60 personen door ds. de Visser en den heer Bulten het nut der geheelonthouding be pleit als eenig doeltreffend middel om de menschheid van den drankplaag, die zooveel' schade aanricht in lichaam, geest en ziel des menschen, te verlossen. Door heide sprekers werd zeer sterk veroor deeld het voortgaan met stoken van alco hol uit graan, dat wij zoo noodig hebben voor ons dagelijksch standaardvoedsel. Het kohier der Grondbelasting no. 1 op de bebouwde en onbebouwde eigen dommen voor deze gemeente over het jaar 1918 is op '23 Jan. ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting, binnen deze gemeente. Naar we vernemen wordt van ge meentewege binnenkort in de distributie van varkensvleesch verandering gebracht. Voor elk gezin zal dan op beurt een pond spek verkrijgbaar worden gesteld De Christelijk-Historische Centrale heeft nog geen beslissing genomen in zake de candidaatstelling voor een lid van de Provinciale Staten (vacature Won- dergem). Deze Centrale vergadert morgen (Zaterdag). Maandagmorgen vroeg is de hit van Schuiling tegen den gevel van de woning van J. G. gekropen, waardoor twee ruiten werden ingedrukt en de deur werd beschadigd! (Z.) Middelburg. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer D. Joziasse in dienst trad bij de firma Wed. C, J. Kooman, loodgieters alhier. Door zijn tegenwoor- digen patroon werd hem hedenmorgen, met woorden van waardeering over ijver en plichtsbetrachting, een enveloppe met inhoud aangeboden, terwijl 'bok de ka meraden van den jubilaris hem een ge schenk aanboden. Voor den heer Jozias se was het verder "heden een vrije dag. De laatste dagen zijn alhier door de politie aangehouden een viertal per sonen, die allen nog eenige dagen hech tenis moesten ondergaan, waar voor zij gesignaleerd stonden. Door de politie is op telegrafisch verzoek van zijn corpscommandant aan gehouden een deserteur van de infan terie. Hij is ter beschikking van de mili taire autoriteiten gesteld. De politie heeft in beslag genomen drie zakken meel, die buiten de distri butie om waren verkocht, in verband hiermede is tegen verschillende perso nen procesverbaal opgemaakt. Bij een opkooper hier ter stede is door de politie een hoeveelheid koper on telegraafdraad in beslag genomen. Later werd een korporaal der; genie aangehou den, die bekende het draad uit het mili tair magazijn te hebben ontvreemd en het te hebben verkocht. Hij is aan de militaire autoriteiten overgegeven. (Z.) Dinsdagavond werd de hulp der politie ingeroepen door een bewoner van de Langedelft, die meende in de Nieuwe Kerkstraat vier mannen over een muur te hebben zien klimmen, die zich op het geroep van de dochter van bedoelden ingezetene: „inbrekers, inbrekers", uit de voeten hadden gemaakt. Een direct inge steld onderzoek leverde geen resultaat op. De politie heeft een partij koperen hulzen van militaire patronen in beslag genomen, naai' de herkomst waarvan een onderzoek wordt ingesteld. Eveneens wordt een onderzoek ingesteld naar aan leiding van aangifte door een barbier, dat bij hem een haarsnijmaehine, twee scheermessen en eenig geld zijn ont vreemd en inzake het vermissen van een paar schoenen aan het station. (Z.) Naar ons uit vertrouwbare bron is medegedeeld, heeft de heer A. Wi Berdenis van Berfekom, om gezondheids redenen, verzoek om ontslag als voor zitter van den polder Walcheren, bij II. M. de Koningin ingediend. (Z.) De politie heeft een onderzoek in gesteld in verband met een geval van oplichting door een 10-jarig meisje, die bij een banketbakker tot een bedrag van f 10 aan bonbons enz. kocht. De winke liers zijn dus nogmaals met klem: tegen zulke praktijken, die meermalen voorko,- men, .gewaarschuwd. Op de algemeene begraafplaats al hier werd Woensdagmiddag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van wijlen den heer jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronjo in leven oud-griffier der rechtbank en oud-lïd van den raad. Op het kerkhof hadden zich vereenigd tal van personen,, die met dien overledene in een van. zijn Srele functies in aanraking kwamen, wij noemen daar thans nog van die van Voorzitter dei' Gezondheidscommissie eln Van het college van regenten over de gevangenis en curator van het gymnasium. 0. a. merkten wij op den Commissaris der Koningin, den Burgemeester en bij na alle leden der rechterlijke macht al hier. Een vijftal bloemstukken dekten de lijk kist, o. a. een van de rechtbank en een van de Gezondheidscommissie. Aan het graf werd niet gesproken. Al leen dankte de zoon, de heer jhr. mr. dr. W. A. J. Snouck Ilurgronje voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. (Z.) Met den laatsten trein kwam hier Dinsdagavond aan een 13-jarige knaap, die, daar hij alleen stond, naar het po litiebureau werd overgebracht, waar hij zeide Belgisch vluchteling te zijn en dat zijn vader was gesneuveld. Hij had te Breda bij een heer gewerkt, maar was tengevolge van slechte behandeling ge vlucht. Daar, ook door den spraak van den jongen, dit verhaal vrijwel ongeloof lijk voorkwam, werd hij gisterenmorgen opnieuw verhoord en nu bekende hij eerst maar wat verzonnen te hebben en zelfs een valschen naam te hebben opge geven. Hij woonde te Ginneken, hij had een portemonnaie met f 10 weggenomen en was van het geld op reis gegaan; hij was reeds een paar dagen zoek. Door de zorg der politie is hij onder het ouderlijk gezag teruggebracht. (Z.) Vlissingen. Door Gedep. Staten is met ingang van 1 Februari a.s. tot dekklneoht bij den Provincialen StoombootdieUst pp da Wester-Schelde: benoemd R. Leunis te Vlissingen. De eerste vergadering van den ge meenteraad in dit jaar werd hedenmid: dag (Vrijdag) idoor den voorzitter geo pend met een toespraak, waarin hijl er op wees, dat het jaar 1917 in menig opzicht een moeilijk jaar geweest is voor de gemeente,. 'Wel' stemt het tot groote dankbaarheid dat ons land en volk; pog genadig voor de gruwelen van den oor log zijn bewaard en dat Vlissingen nog verschoond bleef van rampen door aan vallen uit de lucht of van de zee, maar toch, de nog altijd stijgende moeilijkhe den, waarin de oorlog ook ons lanld heeft gebracht, en die steeds 'diepere sporen zullen achterlaten in het maat schappelijk leven, vroegen en vragen nog groote offers voor de gemeente, zoodat de lasten haast ondraaglijk worden, wan neer niet tusschen de rijks- en gemeente- finantiën een betere verhouding wordt tot stand gebracht. De burgemeester kon op twee lichtpunten voor Vlissingen wij zen en wel ten eerste de toezegging van den minister van fïnantiën aUn den wet houder van finantiën gedaan, dat hij do gemeente zalte hulp komen en de woor den van den minister van waterstaat bij de behandeling van het wetsontwerp voor den watergang naar Dordrecht, dat na Dordrecht Vlissingen en Delfzijl aan ilo beurt zijn, hetgeen bemoedigend is voor de tot standkoming van de havenplannen. Mededeeling werd gedaan van goedkeu ring door Ged. "Staten van verschillendel raadsbesluiten o.a. van die tot opname van kasgeld in 1918 tot een maximum van f 100,000, tot het aangaan eener geldleeUing van f 155,000 en tot vast stelling van de jaarwedden der onder- Verder van een bericht van Ged. St., dat de beslissing over de gemeentebe- grooting voor 1918 wordt verdaagd tot 1 April en van de besluiten van Ged. Staten tot vaststellen van een presentie geld voor de raadsleden op f3 per ver gadering en tot verhooging van de jaar wedde van den gemeenteontvanger tot f2 600. Vervolgens werd overgelegd een adres van de afdeeling Vlissingen van het Ne- derl. onderwijzersgenootschap, waarin er op wordt gewezen, dat zeer slecht de hand' wordt gehouden aan. de bepaling, dat kinderen, die lijdende zijn aan be smettelijke ziekten of andere met naim» genoemde ziekten tijdelijk pf voor goed den toegang tot de school wordt ver boden. Verder wordt gewezen op het gevaar van toename van ziekten door ondervoeding. De afdeeling is van mee ning, dat een schoolarts moet worden aangesteld en dat met niet minder kan worden volstaan, dan met een onderzoek! van lichaam en tanden van elk school gaand kind op gezette tijden en verzorging bij1 geconstateerde gebreken, voeding van ieder slecht gevoed kind op de een of andere wijze, reiniging van ieder kind, dat met ongedierte b'ehebt is en toezicht op lokalen en leermiddelen, opdat deze geen ongunstigen ol schadelijken invloed op de gezondheid, den groei en de ont wikkeling der kinderen hebben. Van dezelfde afdeeling was nog een adres ingekomen, waarin er op wordt aangedrongen de tijdelijke leerkrachten bij het openbaar onderwijs, wat salaris en verhoogingen volkomen gelijk testel len met vaste leerkrachten. Ten slotte een adres van G. Th. van Kesselen, klerk hij de groenten- en fruitveiling, dia er zich over beklaagd, dat hij] sinds 1 Ja nuari 1918 f150 in salaris achteruit is gegaan. Vroegjer had hij f800 als com mies en nog f 150 van de veiling, thans moet hijl voor de veiling den geheelen dag werken voor f800. Hij vraagt nu liever op wachtgeld te worden gesteld als commies en des avonds voor f 150 op do veiliing te werken of een audieire betrekking te krijgen, die hem geen ver mindering van salaris brengt. (Slot in volgend nummer.) In de gemeentelijke centrale keuken alhier zijn vanaf de opening' op 13 November tot 22 Januari (dus in 10 weken) 31679 porties verbruikt, dus gemiddeld 3168 per week pf 533 par dag (des Zondags is geen voedsel verkrijgbaar). Tengevolge van een defect aan een der pompen in de electrische centrale te Vlissingen, hebben Vlissingen en Mid delburg Donderdag een half uur in hot donke)r gezeten en was ook de tram- dienst zoolang gestaakt. Zierikzee. Maandagmorgen werd op een stuk land van den landbouwer A. M. een roode ballon gevonden, waarschijn lijk aan de Belgische grens opgelate|n. Aan de onderzijde was een busje beves tigd, hetwelk bij den commandant werd dedeponeerd, die het echter als onscha delijk aanmerkte. (Z. N.\ Wemeldinge. Door den commissaris dei- Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeen te Wemeldinge, dhr. K. de Back, ter vervanging van dhr. K. Dominions, die overleden is. Kattendijke. In de Woensdag gehouden raadsvergadering werd de heer P. van Kleunen Jbz., jjeëedigd en geïnstalleerd als raadslid. |Werden de leden voor de stembureaux benoemd en werd besloten eene geldlegning ter voorziening in de behoeften aan kasgeld aan te geven, groot f2000 tegen ten hoogste 5 pet. (Z.) Krabbendijke. Aan dhr. C. Jansen, se dert 1 Januari aan de Chr. school al hier verbonden, is door Gedep. Staten toegestaan, werkzaam te zijn bij de ad ministratie van de distributie van steen kolen voor Krabbendijke. (Z.) Rilland-Bath. Door den gemeente-veld wachter alhier werd Woensdag aan den voerman C. J. uit Ossendrecht gelast een paard, dat voor een wagen, beladen met hout, gespannen was, uit te spannen. De vracht ging de krachten van het dier verre te boven. Bovendien was het beest zoodanig verwond, dat het bloed uit zijn lichaam liep en het vleesch aan het gareel hing. Het dier had ter hoogte van het schoft niet minder dan 3 gaten, waarop zonder eenige dekking het gareel was gelegd en liet zoodoende niet, dan met de hevigste pijnen, voortkon. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. (Z.) Hansweerd. Met ingang van 1' Februari is L. W. Wery, te 's Gravenhage, tijde lijk belast met do waarneming van de betrekking van adjunct-inspecteur der di recte belastingen en is hij werkzaam ge steld aan de inspectie der directe be lastingen, enz. te Hansweerd. (Z.) Zondag na de hoogmis houdt da R. K. Kiesvereen. wederom een verga dering in de zaal van Ch. Mollet. Wegens de belangrijke punten voorko mende op de reeds aan de leden toege zonden agenda, verwachten we weder om 'èen flinke opkomst. Tegen loods E. aan boord van de „Clara Eva" is proces-verbaal opgemaakt wegens het vervoer van 4 IC.g. vleesch- waren. Donderdag en Vrijdag hield majoor Huys, aalmoezenier Ille Divisie, een oefe ning voor het groote getal katholieke mi litairen, thans alhier gedetacheerd. Besloten werd een kath. militaire ver- eeniging op te richten. Kruiningen. Maandagavond werd in een vergadering van gelijkgezinden in het Zondagschoolgebouw eene Christelijk Historische Kiesvereeniging opgerichtmet aanvankelijk 16 leden. Een voorloopig bestuur bestaat uit de heeren C. B. Kool haas, C. van Sparretak, H. Nyman en J. J. Francoijs. (G. C.) Westdorpe. Dat er onder deze vreem de tijdsomstandigheden niets nieuws meer onder de zon te vinden is, bewijtet wel het volgende staaltje van koopen en ver- koopen. Een slager van Kortgene kocht doze week van eon landbouwer alhier een ondexwetsche 2-wielige huifwagen en wel op die manier, zooals de koeden en varkens verkocht worden, per kilo. Het spreekwoord„Andere tijden, an dere zeden," wordt ook hierin bewaar heid. (G. C.) Philippine. Gedurende het jaar 1917 is hel Ha.venkanaal alhier bevaren door 1095 binnenschepen metende 27744 kub. Meter en 1667 visschersvaartuigen, me tende 27792 kub. Meter. Iu 1916 kwa men er binnen 889 binnenschepen, me tende 25698 kub. Meter en 4980 'vis- schersvaartuigen, metende 91095 kub. Meter. (M. Ut.) AVoensdag is 'een Duitsche schild wacht die bij Bouchaute (haven) een haas van den electrisehen draad wilde pakken mot den stroom in aanraking gekomen en gedood. Hij was gehuwd en vader van 6 kinderen. Hulst. Wegens gebrek aan wol is de stoomtricotagefabriek van den heer Be haegelüewys deze week geheel stop gezet. Hierdoor zijn ruim 50 personen, meest meisjes, werkeloos ■geworden. Oostburg. In den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. passeerde ongeveer 12 ,uur een vliegtuig over onze gemeente. Kort daaroop hoorden we duidelijk het ontploffen der bommen in België. Donderdag 25 Januari weid lrier een algemeene vergadering gehouden, voor alle bakkers van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Als sprekers trad op dhr. v. d. Capelle, vertegenwoordiger der Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft. Besproken, werd de gist-combinatie voor Zeeuwsch- Vlaanderen. De straatschenderij neemt met den dag toe. Zoo hebben deze week een paar langvingers het koperwerk, dat zich aan de deur van een woning/bevond, netjes losgemaakt, en meegenomen. Zelfs van meer dan één bewoners hoorde men deze klacht. Men zegt, dat dit alles aan de Duitscliers bezorgd wordt, waarvoor na tuurlijk hooge prijzen ontvangen worden. Vanwege de Propagandaclub zal op Zaterdag 2 en Zondag 3 Februari a.s. een Bioscooopuitvoering gegeven worden, door de N. V. „Lelie Bioscoop" te gei den. De uitvoering zal gegeven worden in het pati'onaa.tsgebouw alhier. Breskens. Zaterdag 19 Januari werd hier eeu vergadering gehouden van liet ziekenfonds, welke bijgewoond werd door 51 leden, het ledenaantal bedraagt nu 138. De uitgaven bedroegen £57.08'. In kas Meel f 1800. De aftredende leien dhr. W. Wattiez, J. J. Hoogstad, J. Keijmel en W. Versluijs, werden met groote meer derheid herkozen. Het salaris van den penningmeester werd met f 15 verhoogd. Besmettelijke ziekten. Van 1622 Januari zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter ken nis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen. Roodvonk1 geval te Arnemuiden, Kruiningen en Middelburg; 4 gevallen te Vlissingen en 7 te Kortgene. Diphteritis: 1 geval te Goes, KruinLn- gen en Neuzen; 2 te Arnemuiden, 3 te ïerseke en 4 te Zierikzee. (M. Ct.) Hij was op de hoogte! Men schrijft ons uit eene Zeeuwsche gemeente: Het gebeurd# in een klein stedeke dat de vroede vaderen vergaderd waren ter behartiging der gemeentebelangen. De leden gaven blijken van vernuft, en met gewichtige gezichten stortten zij in een woordenvloed de gaven hunner welsprekendheid uit. In de duisternis scheen 't lichtDoch bij een edelachtbare moet 't licht al gauw gedooft zijn geweest; want het hoofd der school nieuwsgierig, klampte na de zitting een der Wetheuders aan, ten eind,e te hooren, hoe de salarisrege ling der onderwijzers was. De houder der wet beteuterd, keek in de hoogteen keek naar benedeD, en naar rechts en naar links en sprak „Ik zou het u niet kunnen zeggen". Historisch 1 Gelukkige gemeenten, wier belangen aan zulke bazen zijn toever trouwd. Benoemd tot tusschenpersoon bedoeld in de Invaliditeitswet te Breskens C. J. Cornelis te Breskens. Ingetrokken is de benoeming te St. Jansteen van H. P. J. Rottier en te Zuidzande van J. Risseeuw. Bij Kon besluit is J Snellen benoemd tot burgemeester der gemeente Kortgene. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Scheld© heeft het verblijf in zijn gezagsgebied wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel ontzegd aan: René Louis Marie van Cleemputte, geboren 13 September 1892 en Theophiel van Caille, geboren 9 Ja- nriari 1893, beiden geboren te Asseniede, en wonende te Sas van Gent en Cyrille van Haute, geboren in 1899 te Water vliet, wonende te IJzendijike, allen Bel gen en aan de Nederlanders August Ca- rolus Breenies, geboren 14 Februari 1899 ie 'Oostburg, wonende te IJzendijike, Char les Louis Vermeire, geboren 24 Augus tus 1893 te Retranchement, wonende al daar, Emile Jodts; geboren 22 Augustus 1894 te St.-Kruis, wonende te Eede^ Een brutale aanranding. Aan de Nieuwe Parklaan te Scheve- ningen is Woensdagavond de Antwerp- sehe juwelier Birnbaum, die met zijn clubgenoot, de heer Kerner, van de diamantclub aan het Gevers Deynoot- plein huiswaarts keerde, door drie man nen onverhoedsch van achteren aange vallen. Beide heeren werden door de aanranders ernstig verwond en aan B. werd een portefeuille, inhoudende 50 duizend gulden ontroofd. Een door de politie ingesteld onderzoek leverde tot dus verre geen resultaat op. Een gestoorde bruiloft. Ineen onzer oosterlijke provinciën waar een bruiloft in vollen gang was en een brui- leftsgast op de traditioneel# planken stond, om een voordracht te houden, verschenen eensklaps marechaussees ten tooueele, die het geheele blijspel in een melodrama dreigden te veranderen. De voordrager had namelijk nog 11 dagen wegens smokkelen te goed Op zijn smeekbeden waren de dienaren der wet ermede tevreden, dat de smok kelaar zich den volgenden morgen ter beschikking zou komen stellen. Toen ging de bruiloft door en de roerdrager stak zijn voordracht af met een vuur, alsof hem jnist de mededeeling was gedaan, dat hij de honderdduizend had getrokken. Minder bier, minder ziekte en minder misdaden. Dr. Lieben in Turn, geneesheer van het Districtsziekenfonds Teplitz-Schönau, zegt in zijn jaarsverslag 1916 „Eén licht punt is er in onze praktijkhet verdwijnen van alle ziekten en verschijnselen, die een gevolg waren van geregeld alcohol genot. Er zijn geen delirium tremens, geen lerereirrhesen, geen ochtendbrakin- gen meer te behandelen. De proef, of de arbeider buiten alle drankgenot kan, is geslaagd De steeds nijpender voedsel- nood voerde noodzakelijk tot verminde ring van het bier. Feitelijk leven de arbeiders in mijn district in geheelont houding. Met groote voldoening kan ik consta- teeren, dat ik met geen vecht- of snij- partijen of andere dergelijke ruwheden meer te doen heb, terwijl er vóór den oorlog geen Zon- of feestdag voorbijging, of ik moest verbinden. Moet ik nu en dan tóch optreden, dan betreft het een of ander welgesteld man, die nog in staat is een half dozijn biertjes" achter zijn kraag te gieten. 5e klasse, 3e lijst. Trekking 23 Jan.. f 400: 7742 f 200: 5669 8973 15249 15388 17291 19751 f 100: 8419 13309 14989 17140 18967 '20178 20925 f 70: 3685 3707 7868 9778 9798 10185 Nieten: 3706 3710 3750 3752 375G 3768 3798 6204 9398 9594 9822 10186 10194 12248 12250 13642 13667 13694 14573 oe klasse, 4e lijst. Trekking 24 Jan. f15000: 20315 f 1000: 356 15759 f 40012862 f '200 6196 11665 12450 13103 15681 f 100 323 9660 9792 10010 12865 14718 15379 20254 f 70: 3698 9345 10206 Nieten: 2801 3764 7874 9312 9333 9343 9385 9782 9795 10195 12209 12215 12235 13666 14535 14542 15533 Per Telegraaf. AMSTERDAM. De „Nieuw-Amsterdam" is hedennamiddag te' half één van den Nieuwen Waterweg vertrokken. De Ne- derlandsche regeering heeft van de oor logvoerende landen vrijgeleide voor het schip verkregen. LONDEN. Uit Petersburg wordt gemeld: Dinsdag is te Moskou bij eeu demonstra tie dei' Bolsjewiki met machinegeweren uit hotels op den optocht geschoten, waar op de Bolsjewiki vuur gaven. Er waren na afloop 40 dooden en 200 gewonden. N. B. De gebrekkige telefonische com municatie liet ons ,nog niet 'toe telefo nische mededleolingen onder onze laatste berichten in dit nummer op te nemen. De Redactie.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2