>LAG nzaken mtiën. De Groote Oorlog. A NE, ig 31 Jaiuarl 1918, No. 12. Zaterdag 36 Januari 1918. Veertiende Jaargang. HersÉjn! elk MAAHDAG-, WOENSDAG- en VRIJBA6AV0ND. hTfYltKLAMD. I fddeksels K. BRANTS oopingen. istraat 26 E BINNENLAND. Ilouderjn, 55 G. de Koning, Huijbrechts, geb. >b. Walraven, ^nckhuysen, man 33 j., L. Vader, l-Anna Snoep, 93 li Hoorn. onliuizen met er- werkplaats, Neer- licbram. woonhuizen met en inboedel, Hollmann en i, Huvers. puis, Pilaar, n, erf en tuin, öuwland en laud- Fan Dissel. ■Van Dissel, ponhuis en erf, Ln paard, Hollman yeiland, Pilaar. bonhuizen, erf en mann tn Verhoek, huizen en erf en weiland en boom- Paarden Hollmann iijders-inspan, Holl- span, VanCleef. Pilaar. eiden zin met •e Verkooping Iwaarders HOLLMANN 2K te Goes zullen ïddags om 10 uur, aan nskoffiehuis van dhr. J. e te Biezelinge, rkoopen:/" irige, 6 anderhalfj igeYAABZEN, be en zwart Sehimmel- d, oud 1 jaar. lag 1 October 1918. keuze aan voordeelige hs: Fietspetten, Fanta- ;n, stijve en slappe Jon- sn Meisjesbaretten, iretten, Slangepetten loeren Petten, enz. winkel van Sinkel, 's Heerenhoek. OVERAL TE KOOP. iPAART GULDENS. HE ZEEUWSCHE COUM Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.—daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boudewljn de WIttestraatA 135» GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberiehten 30 Gt. p. or. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 «egels f 0.75, iedere regel maei 15 Gt Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X De „Nieuwe Zeeuwsohe Courant" steunt de oandldatuur van den heer voor de Provinciale Staten in het district Goes en beveelt hem voor de stemming op 8 Februari a.s. dringend aan bij alle Katholieke kiezers van genoemd district. De weerhaak van Trotsky. Zooals wij in onze laatste berichten, van het vorig nummer mededeelden mee- nen de Russische onderhandelaars, dat, gezien de machtsbegeerten naar land, die bij de Duitsche onderhandelaars tot uiting kwam, van verdere vredesonderhandelin gen met hen niets meer valt te ver wachten. De Al-Duitsche landhonger van man nen a, la Von Tirpitz, Hoffmann enz. praakt dat deze partij zich dreigt vast te bijten in den weerhaak dien Trotsky heeft uitgeworpen, gelijk ter snede door een in Duitschland verblijvenden brief schrijver aan „De Tijd" wordt geschre ven. En de man voegt er aan toe: „Wat er op het oogenblik in Oostenrijk- Hongarije omgaat, wordt hier door de censuur in den poit der geheimen gestopt, maai dat er een groote beweging tegen de militaire Duitsche partijen is ontstaan, lekte toch wel. door. Men behoeft trou wens maar te luisteren naar de stem ming der fabrieksbevolking in onze in- dustrieele centra, ooi te weten, dat ook in Duitschland zelf deze partijen zich niet meer ongestraft alles kunnen veroorloven. Zoowel het gjebeurde te Brest als de nieu we vredies-formuleeringen van president Wilson, welke men in boeede kringen voor een geschikte basis houdt tot re geling der toekomstige samenleving, heb ben aan de Bolsjewiki-stemming gereden toegang verschaft, (lelijk in sommige tij den een epidemische ziekte, zoo zit die stemming in de lucht. Met wrevel maakt men 'zich op, om opnieuw de hel aan het Westelijke front ini te gaan, al hoopt men, dat met een begin der nieuwe groo- yte krijgsverrichtingen de ervaring leert dit inderdaad alle volkskoorts zal ver dwijnen. Nieuwe plaatselijke overwinnin gen zullen wel niet uitblijven, meent men; maar velen vragen zich af, of de breede massa, zoo sceptisch gewórden voor de beteekenis van dergelijke successen, kan vergoeden het leed, dat geleden wordt, en de voortdurende vijandschap eener we reld met wie toch eenmaal vrede moet worden gesloten. Een vrede..... wan neer wanneer Het is geen wonder, dat men hier en daar de vrees hoort uiten: het volk, beu van de al maar uitgestelde kiesrechtrege ling, woedend 'tegen de Al-Duitschers en uitgemergeld naar lichaam, naar fortuin en hoop op herstel van het nationaal en individueel geluk, zalf zelf de regeling van zijn lot ter hand namen, zoodra on gelukkig hier of daar een groote oorlogs tegenslag mocht worden, geleden. Ook het mislukken van een afzonderlijken vrede met Rusland zou het sein voor een onbe rekenbare reactie van de nationale krach ten worden^ welke thans op haar laatste zenuwen leven. Inderdaad schijnt de nationale bewe ging en niet alleen in Duitschland fsich nu reeds te ontwikkelen in de rich ting eener internationale volksregeering, welke echter niet tot stand zal komen zonder een herhaling op groote schaal van de beroeringen, die Rusland uiteen hebben gerukt". Losse berichten. UIT RUSLAND. Oekraine. Uit Zurich wordt gemeld: Een tweede Oekrainische delegatie, sa mengesteld uit vertegenwoordigers der ar beiders en landbouwers, is dezer dagen te Brest-Litowsk aangekomen. Deze delegatie met maximalistische ten- denzen, ontkent energiek, dat de eerste, die het voorloopig verdrag met de centrale mogendheden geteekend hgeft, het recht heeft in naam van Oekraine te spreken, daai' zij slechts de burgerlijke elementen vertegenwoordigt. Deze delegatie, die uit drie personen bestaat, is door Joffe ontvangen en werd door deze aan de afgevaardigden van de centrale mogendheden voorgesteld als ver tegenwoordigster van Oekraine. Vplgens de Duitsche bladen zelf is de aankomst van deze tweede delegatie een ernstig gevaar voor het sluiten van den vrede met de rada van Oekraine. LONDEN. Uit Pètrograd wordt geseind: De Rechtsche sociaal-revolutionaire leden van de Constituante zijn Woensdagavond gearresteerd en naar de kazerne overge bracht. Bij de gearresteerden zijn bommen en compromitteerende documenten gevon den. De „Prawda" over generaal Hoffmann. Het Kopenhaagsche blad „Politiken" verneemt uit Petersburg Het Russische regeeringsorgaan „Praw da" heeft een artikel gepubliceerd, betref fende de door generaal Hoffmann te Brest- Litowsk afgelegde verklaring. Het blad schrijft o. a. „De vertegenwoordigers der Russische revolutie luisterden volmaakt kalm naar generaal Hoffmann, die de vraagstukken door ijzer en bloed wilde oplossen. Zijn onbeschaamde eischen en zijn bedreigin gen hebben ons geen vrees aangejaagd. Wij zijn vast besloten, nooit het hoofd voor het Duitsche imperialisme te bui gen en wij wenschen er ons geluk mede, dat generaal Hoffmann het masker heeft afgeworpen. Het Russische volk zal hem te woord staan." Oostenrijk en de onderhandelingen te Brest-Litowsk. De Weener correspondent van het „Ber liner Tageblatt" schrijft: De algemeene staking is de uiting van het algemeene vredesverlangen en van de heerschende ontevredenheid over de wijze, waarop de onderhandelingen te Brest- Litowsk gevoerd worden. Voor de lange debatten over het zelfbestemmingsrecht heeft de eenvoudigste man geen inzicht. Voor hem is het zelfbestemmingsrecht bij slot van rekening een zeer eenvoudige, duidelijke aangelegenheid en hij heeft voor Polen, in den grond genomen, even wei nig over als voor Koerland en Lithauen. Bovendien heeft het ingrijpen van den militairen factor bij de onderhandelingen te Brest-Litowsk aanleiding gegeven tot zeer bijzondere commentaren. De sociaal democratische afgevaardigde Karei Ren ner heeft dan ook verklaard, dat de on derhandelaars te Brest-Litowsk blijkbaar niet voldoende op de hoogte zijn van de stemming in Oostenrijk. De volken van Oostenrijk weigeren verder te strij den voor doelen, die liggen buiten de grenzen van een zuiveren vrede zonder inlijvingen en schadeloosstellingen. De socialistische conferentie te Londen. Naar aan de „Frf. Ztg." via Bazel wordt geseind, is het tijdstip voor de inter- Geallieerde socialistische conferentie te Londen, thans definitief op 20 Februari bepaald. Volgens de „Times" worden geene Amerikaansche gedelegeerden ver wacht en bestaan er ookmeeningsverschil- len over de vraag, aan wien men in Rusland uitnoodigingen zal zenden. De bewaking der H.H. Plaatsen. Volgens een besluit van generaal Al- lenby zullen Fransche troepenafdeelingeh tweemaal per week de H.H. Plaatsen te Jeruzalem en Bethlehem bewaken, terwijl mohammedaansche soldaten uit de Fran sche koloniën in Noord-Afrika deel zullen Uitmaken van die wacht voor <re Omar moskee. volk noodig heeft". De zaal was een uur voor het openen van de vergadering prop vol en duizenden stonden buiten de deuren. De heele rede van Traub bestond uit de woorden „Mijne heeren, de vaderlandsche par tij". Verder heeft hij geen woord kunnen uitbrengen. Vrede, vrede, riep men van alle kanten. Leve de vrijheid! De ver gadering versterkt door de menigte buiten de deuren, trok daarna onder de tonen van de „Marseillaise''door de stad. Uit de vensters van de huizen werden de demonstranten aangevuurd. De strijd in het Westen. PARIJS, 23 Jan. De Duitschers onder namen een grooten, verrassenden aan val, voorafgegaan door een hevige artil leriebeschieting, op onze stellingen ten Oosten van Nieuwpoo-rt, waardoor zij vas ten voet konden krijgen in een gedeelte van onze vooruitgeschoven loopgraaf. In de streek van Avoeourt hadden le vendige artilleriegevechten plaats. VAN DE GRENS, 23 Jan. De aanvallen uit de lucht op Zeebrugge houden aan. Hedenmiddag werden weer veel bommen geworpen; telkens ziet men tegen de wol ken vliegtuigen. De Puzzle Albanië. Uit Rome wordt gemeld, dat prins Wilhelm von Wied zich binnenkort wederom naar Dm razzo zal begeven en den A l- baneeischen troon weder zaibe- s t ij g e n. Clemenceau contra Briand. 'ZURICH, 22 Januari. Clemenceau zou Poincaré bewijsmateriaal hebben over legd, betreffende Briand's aandeel in in trigues in Italië, die aan een omwen teling in Frankrijk vooraf zouden moeten gaan. Het moet 'Briand verboden Zijn Frapkrijk te verlaten. Een kreet om vrede. Een Al-Duitsche predikant Traub heeft in Frankfurt aan de Main willen spreken over het onderwerp: „wat het Duitsche (Jit Griekenland. Bij koninklijk besluit zijn 68 kolonels, 141 eerste-luitenants, 75 majoors, 116 ka piteins en 23 luitenants van verschillen de wapens uit het Grieksche leger ge zet of buiten dienst gesteld, wegens hun aanhankelijkheid aan koning Konstantijn. Tweede Kamer. Door de afdeelingen zijn benoemd tot voorzitters de heeren Nolens, v. Doom, Kolkman, Arts en de Savornin Lohman, en tot tweede-voorzitters, de heeren Loeff, Schaper, de Viseer, v. d. Velde en Jan sen (den Haag). De vluchtelingenkampen. In de Woensdag gehouden zitting der Tweedie Kamer hebben bij de voortge zette behandeling der Staatsbegrootmg de h.h. Beumer en Ruys deBeerenbrouck het woord gevoerd naar aanleiding van de groote uitga,vein die ons land zich nog altijd heeft te getroosten voor de vluchtelingen. Daarbij; 'herinnerde dhr. Beumer e,r aan, dat onlangs in De Nieu we! Crt. ds medegedeeld, dat ér eien vluchtoord te Veg,hêl bestond met 6500 inwoners, waarover men in de stukken nooit iets had gehoord. Spreker vermoedt dat bedoeld wordt het vluchtoord te Uden. Hoe dat ook zij, het verwijt van on volledigheid ,en onjuistheid kan de Re geering niiet ontgaan ten aanzien van het vluchtoord bij Bergen-op-Zoom. Ook de enorm hooge uitgaven van liet vluchtelingenkamp te Gouda werden aan een zeer scherpe kritiek onderworpen. Er schijnt daar- bij onverantwoordelijk: roekeloos met 's lands penningen te zijn omgesprongen. Naar de minister van binnenlandsche zaken mededeelde, zal naar het gebeurde te Gouda een onderzoek van regeerings- wege worden ingesteld. „De Tijd" waar schuwt ervoor, dat de hand van dengene, die het onderzoek leidt, gepantserd zal wezen. Want hij grijpt in een wespen nest! Nederland en de Entente. Reuter seint uit Londen: De Times mfeldtSedert eenigpn tijd zijn te Lon den onderhandelingen gevoerd tussoheni vertegenwoordigers van de geallieerde re- g;eeringen en van de Nederiandsche re geering over een regeling, waarbij' dte ge allieerden Ilollan'dsche scheepsruimte en Nederland aanvoer van levensmiddelen en andere behoeften zou krijgen, die het in staat zouden stellen, zijn fabrieken en trafieken gaande te houden. Men verneemt, dat de beraadslagingen nu tot een bevredigend einde zijn gebracht;. Men heeft een grondslag voor de rege ling verkregen, die aan de geallieerde! en Nederlaiïdsche regeeringen ter defini tieve goedkeuring zal voorgelegd worden. Eenige van de Nederiandsche gevol machtigden zijn naar Holland terugge keerd om met hun regeering overleg te houden. Jhr. W. F. van de Poll f. Te 's-Graveahagp is in den ouderdom van 74 jaren alhier overleden de ge- pensionneerde generaal' majoor jhr. Wi F. II. van de Poll, Opperschenker van II. M. de Koningin. Zaterdag 26 Januari zal de teraarde.- bestelling plaats hebben op het R. K. Kerkhof na een uitvaartdienst in de St. Jacobuskerk. Het crisisministerie. Naar verluidt, wordt het in ambtelijke kringen niet voor onmogelijk gehouden, dat een ambtenaar van het Departement van Landbouw zal worden belast met de leiding van het nieuwe. Departement van Crisisaaken. Als zoodanig wordt de naam genoemd van een referendaris aan het Ministerie van Landbouw, die uitstei- kend met de crisis-aangelegenheden op de hoogte moet zijin en die ook de sa mensteller is van de Memorie van Ant woord betreffende het ontwerp aangaan de de beschikbaarstelling van levensmid delen. L (Msk) De „Nieu w-Amsterdam". Van betrouwbare zijde werd vernomen dat het vaststaat, dat de „Nieuw-Amster dam" na aankomst in Amerika naar ons land zal terugkeeren. De Amerikaansche autoriteiten hadden daartegen in verband met de nieuwe voorloopige regeling in zake onze scheepvaart geen bezwaar; de vertraging in het uitvaren zou hieraan zijn toe te schrijven, dat de directie der Holland-Amerika Lijn nog wachtend is op een schriftelijk bewijs, dat het schip, ongemoeid door de duikbooten, zijn reis naar Amerika zal kunnen ondernemen. (Zie verder onder laatste Berichten.} (Red Rijksmiddelen. „Eind goed, al goed" mag wel van 1917 worden gezegd; althans ten opzichte van de Staatsinkomsten. De belastingbetalers mogen worden uitgeknepen als citroenen, de niet welgestelde burgerij moge ver armen en worden uitgekleed tot op het hemd de staat plukt van dat alles de vruchten. Niet minder dan 235 millioen brachten in 1917 de Rijksmiddelen op, d.i. bijna34'/2 millioen meer dan in 1916, Daar de raming over het geheele jaar 196 millioen was, kreeg de Regeering uithoofde van het accrés alleen de be schikking over 38 milltoeu gulden ten behoeve van haar zinkput. Behalve de 235 millioen incasseerde zij nog bijna 37 millioen aan opcenten voor het Leeningsfonds 1914 en ruim 216 millioen uit de Oorlogswinstbelasting en uit de Verdedigingsbelastingen, zoodat er 488 millioen te harer beschikking komen, ongerekend de opbrengst van den dienst der Posterijen en Telegraphie en de uit verschillenden hoofde haar toe komende baten. Omdat het grootste deel van dit bijna half milliard gulden in het eigen land „verwerkt" wordt, vloeit het geld weer terug naar de bronnen van oorsprong; maar intusschen blijven de tekorten bestaan en worden ze grooter en volgt de eene leening op de andere, terwijl bij den cirkelgang velen welvaren, maar nog meerdere hun bestaan zien kwijnen. („De Tijd".} Het voorstel De Savornin Lohman. Zoowel door den R.-K. Schoolraad als door den Sint Bavobond is dezer dagen bij alle lagere schoolbesturen aangedron gen zich per rekwest of door inzending van een adhaesiebetuiging met de aange boden rekesten van den R. K. Schoolraad en den St. Bavobond tot de Tweede Ka mer te wenden, om op aanneming van hfet voorstel-De Savornin Lohman betreffende de onderwijzerssalarissen aan te dringen. Ter voorlichting van de schoolbesturen die, naar wij vertrouwen, in groot getal aan dit verzoek zullen voldoen, worde hier herinnerd, dat bedoelde rekesten en adhaesiebetuigingen gefrankeerd en op papier voorzien van een ze gel van dertig cent moeten worden geadresseerd aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenhage. Gemeentelijke Centrale Keuken te Goes, Het menu voor de week van 28 Janu ari tot 2 Februari; Maandag Haché met Aardappelen. Dinsdag Erwtensoep. Woensdag Zuurkool met Vleesch. Donderdag Stamppot met Knolrapen en Vleesch. Vrijdag Rijst met Appelen, Boter en Suiker. Zaterdag Groentensoep. Tegen intrekking van de bons: jVoor Maandag 1 Kilo Aardappelen;. Dinsdag no. 54 1 ons Erwten. Woensdag 1 Kilo Aardappelen. Donderdag 1 Kilo Aardappelen. Vrijdag, no. 55 1 ons Rijst. 'Zaterdag vrij'. N.B. De verkoop der dagkaarten zal in 'tvervolg plaats hebben van 's morgens 9 uur tot 's namiddags 2 uur. Na 2 uur worden geen kaarten meer verkocht. Distributie. Van 26 Januari tot en met 1 Febru ari 1918 is verkrijgbaar op bon 54: Erwten 1 ons; op bon 55: Rijst 1 ons; op bon 56Bak- en Braadvet 1 ons; op bon 57: Kaas (vermoedelijk Maan dag) 1 ons,. Aardappelen 1 K.G. per persoon pp de 26 Januari gestempelde bons. Goes. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in ons nummer van het too- neelgezelschap „Die Gesellen van den !3pele" dat Vrijdag a.s. een zeer aardig blijspel voor het voetlicht brengt, geti teld: W. '.ill j Woensdagavond werd hier een wa gonlading regeeringsvarkens aangevoerd. Na opening van den wagen bleek dat een der krulstaarten dood lag met ge broken pooten. Het werd voor de con sumptie afgekeurd en onder behoorlijk toezicht vernietigd. - Een in alle kringen der bevolking zoowel' hier ter stede als ver daarbuiten zeer geziene en geachte persoonlijkheid is heengegaan met den heer E. van den Bosch, die te dezer stede Woens dagnacht in den ouderdom van 78 ja ren is overleden. Zoowel op kerkelijk als maatschappelijk gebied was hij lid vajn taf van vereienigingen. Zoo- had. jiij als voorzitter va|n de Commissie .van Restauratie van de groote (voorma lige) St. Maria Magdalenakerk een ruim aandeel in de restauratie. Meer dan 40 jaar fungeerde hij als secretaris-penning meester van bet Burgerlijk Airmb. en van het Gasthuisbestuur, en gedurende een reeks van jaren als secretaris van de aideeling Heinkenszand der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Ook was hij secretaris van de jfeeuw- sche Assurantiemaatschappij tegen de ge volgen van hagelslag. In den bloei van landbouw en veeteelt stelde hij een levendig belang. Vooral in 't belang van de veeteelt heeft hij veel gewerkt en tot stand gebracht. De ver- eeniging „Het Rundveestamboek" was grootendeels zijn werk. In tal van land bouwbladen, dooi' geschrift en teekening, door het uitzoeken en bijhouden van sta tistieken in zake Paarden- en Rundvee stamboek, propageerde hij de verbetering van Paardenras en Fok- en Melkvee. Vroegen- deed hij groote zaken in Zwit serland en reisde geregeld naar Rusland om vee te koopen. Zoo kon de overle dene bogen op1 een hoogst werkzaam leven waarin hij! zich veel verdiensten voor de gemeenschap vergaarde. Zijn naam zal' langen tijd in aangename her innering voortleven. Zondagsrust apothekers. Zondag 27 Januari is de apotheek van den heer v. d. Hoek geopend; de beide andere blijven dan gesloten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1