Laafete Berichten. Landbouw en Veeteelt :e macht, 15 terug ,tek:ee- griffier 'bij de 1892 volgde ier. Tegen 1 wzoek eervol lurgronje had den gemeen- hij toit de oorde, verder enigingen als n daaraan 'zijkï het algemeen! ».a. nog com- Walcheren en bank. (Z.) bewoners van de wijk M het ringsgeld over dhuis aflialen. drie' maanden ost daalde, is nieuw kleed op den Abdij- De Brandstof- burg maakt be- 28 Januari tot •uari e.k. geen stoffen (Brand- ;n afgegeven. niddag ontdek- loiïng van den nde hotel „Het ;en yriji groote taire wacht op rtigste gewaar- irlijke voorwerp ,-d ■weggehaald, len granaat of rzoek ingesteld. (Z.) en de militairen ider den indruk tientallen hun- Bachus geofferd, oesten het ont- en snijwoncl op. de kommiezen Ihueber I" een loden goederen, es-verbaal opge- en naar Rotter- elen verzonden, hts weinig aard- •est was haver, nomen. liddag werd er tl den gemeente- de heeren: A. voorzitter; G. Hermans, wet en J. F. Ver- lans, secretaris, n en A. Menu, oorzitter worden ergadering door n en zonder op- waarbij zij mede- en van de jaar- «-ontvanger met en op f 300, in- goedgekeurd. nhoudende goed- luit omtrent geld- l nhoudende goed- Jui't omtrent pre- 'inhoudende goed er van den hoof- n' omtrent de re- an het onderwijl- had vastgesteld, r het hoofd zou mum f 1700. Ged. mum van f 1500 il de Raad f 1700, aximum op f 1700 roor bij verplichte «wijzer nog 2 ver- j te voegen. Hier- negen. Ie van de onder- e handwerkén had die zou bedragen, «m voor dit te ver- ur. Door den raad. isopneming, bij den ',r was in kas n over de ve'rdee- iesdistricten. Daar or deze gemeente 'ordt dit schrijven genomen. Hermans vraagt eke spreekcel zou n. Als men nu met moet men naar zande, waarbij men Het kan dan ech- it de persoon', die' is is, zoodat men woord moet zitten licht toe, dat men reekcel moet heb- instens 2 of 3 aan- t het verzoek toch dit is van latere ïh't komen'. Wordt volgende vcrgade- Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en overgegaan tot een met ge sloten deuren. Oostburg. ju den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks twee uur hebben de marechaussee's in den Veerhoekpolder een smokkelaar v. II. aangehouden, hate- don met een groote baal' sajet, eonigp stukken zeep, katoengaren eln chocolade, voor een waardei van pl'm. f350. Door. dat hij wilde vluchten, hebben de ma,- rochaussee's op hem geschoten. Het nut- telo'oze van vluchten inziende, bleef 'hij staan. Tegen hem is proces-verbaal öpge- inaakt. i Maandagnacht omstreeks 2 uur heb ben we weer een bezoek gehad vane|eh aantal vliegmachines. Men meent, dat het vliegtuigen waren. Anderen willen, dat er eeen Zeppelin gepasseerd is, omdat het geronk der motoren zoo regelmatig was. Zondag vergaderde alhier het ha- stuur der R. K. Kiesvereeniging, waarin besloten werd a.s. Zondag 27 Januari een algemeens vergadering te houdejn, ter vaststelling voor een candidaatlijst voor 'cTe leden" van de Tweede Kamer. Langvingers hebben uit de ponrpeln cn leidingen vah het St. Anthoniusge- sticht alhier een partij lood ontvreemd. Van de daders nog geen spoor. De po litie stelt een onderzoek in. Cadzand. De ambtenaren hebben Zar lerdageen drietal soldaten, die 25 Kg. vet naar de grens brachten, aangehouden en verbaliseert. Een vierde wist te ontkomen. De ambtenaren van hier bekeurden Dinsdag j.l. een sergeant wegens verboi- denvervoer van pl.m. zes K.g. kwik'. Eede. Maandag is hier hij' de wijk Moershoofde weer een Duitsoh' soldaat 'over de grens gekomen. Groede. Een achttienjarig meisje nam dezer dagen hij het naaien .een naald in den mond. Door schrikken slikte ze Üe naald in, met 'het trehrig gevolg dat ze na vreeselij'ke pijnen kort daarop stierf. .Dit is nu het tweede geval' dat in twee maanden tijlds voorkomt. Hoek. Alhier vond een landbouwer on der deze gemeente Zaterdagmorgen in een sloot het lijk van den koopman P. v. K. uit Neuzen. Het 'lijk droeg geen spo ren van mishandeling. Ook werd op hem dezelfde) som gelds gevonden, die liij meegenomen had. Of hier een misdaad of wel een ongeluk jn 'tspel is, blijft de vraag. 1 St-Jansteen. Bijt den landbouwer A. Dobbelaar stierf 'Zondag een koe tenge volge der kalverziekte. Het dier wort, na van de huid te zijd ontdaan, meteen smetpoeder bestrooid en 's namiddags in don grond gestopt. Het cadaver was ech ter niet bestemd om te verrotten, want denzelfden avond is het weer dooreeni,- ge personen opgedolven en zal dus zeer waarschijnlijk, verwerkt als biefstuk, in de maag van eenige lekkerbekken ver huizen. Wat in deze tijden al' niet ge daan wordt om 'de maag te vullen! Naar men zegt, zijn Zaterdagnacht hier aan de grens niet minder dan 1000 klosjes garen van deze zijde naar gen© zijde van den draad verhuisd. Voor gewone personen is dit artikel hier bijna niet te krijgen, doch voor smok kelaars, welke dubbele prijzen bestoden, schijnt er nog voorraad .genoeg te zijn Zelfs brood, wat toch al zoo schaarsch' is, wordt tegen fabelachtige prijzen aan den draad verhandeld en is het geen zeldzaamheid, dat voor 1 K.g. -brood 5 mafk of ongeveer f2,25 wordt besteed. Terneuzen. Zaterdagmorgen werd door den landbouwer A. van Acker, onder Ter Neuzen, in den Van Wuijekhuijsen- polder, in een sloot het lijk gevonden van een manspersoon. Bij onderzoek blfeek hem dit te zijn dat van P. van IC. uit Ter Neuzen. Hij vond een betrekkelijk groote som gelds op hem. Later is gebleken, dat Van lv. Vrij dagavond reeds door zekeren V. uit het kanaal van Ter Neuzen is gehaald. Per rijwiel passeerende, zag hij hem hij het licht van zijn lantaarn drijven. Van K. was in abnormalen toestand en schijnt, na zijn redding, na aanvankelijk den weg naar de stad genomen te hebben, later een verkeerden weg te zjjn ingeslagejn en voortgeloopen, tot hij' in de sloot viel en daar een noodlottig: einde vond. (V. Cl) Axel. Hier is Donderdag- officieel de vlas- en 'lijnzaadbeurs geopend, waarbij do voorzitter van liet comité voor die beurs, de heer F. Dekker P'zn., er op wees, dat in de omgeving van deze ge meente 25 a 30 vlasfabrieken zijn en 3 tot 400 handmolens, terwijl in Zeeuwsch-Vlaanderen een derde van de vlas voorraad van ATederland aanwezig was. De burgemeester van Axel wees erop. dat hel welslagen van de beurs afhangt van de belangstelling van belanghebben den. Sp'r. verklaarde de. beurs voor ge opend. (Z. Koer.) Biervliet. Vrijdag! is een jongetje Van 4 jaar van den landbouwer D'. G. van den hooizolder gevallen. De, dokter werd onmiddellijk te hulp geroepen, doch die kon dien dag nog niets stelligh aangaande den toestand van den kleine mededeelen. Den volgenden dag >vas hel grootste gevaar voorloopig geweken. (Zei.) De salarisregeling van het onder wijzend personeel 'Is door 'Ged. Staten goedgekeurd. Onderwijzers en onderwij zeressen ontvangen f 600 tot f 1200, met hoofdacte f 800 tot f 1400 en hoofden f 1000 tot f 1600 jaarwedde. Philippine. Zondagnacht zijn Kier door de sold'aat-coïffmielzen de Geters. Vauters (Belgön) aangehouden mét 15 kisten chocolade. Ze zijn voorloopig in bewa- 'ing 'gesteld. (M. Ct.) IJzendijke. Maandagnacht half drie uur vlogen boven deze gemeente eenige vlieg machines. Het leven der motoren was 'zoo eng (lat er verscheidene menschen zijn opgestaan. (M. Ci) Sluis. Alhier is in den nacht van Maan dag op Dinsdag zeer zwaar schieten ge hoord. Zeker had er weer een aanval op de Belgische kust plaats. Ook Dins- clagjmiddag omstreeks één uur klonk hot geschul geweldig. Wel konden we in dé lucht tientallen rookwolkjes waarnomen, doch vliegtuigen waren niet te zien. 'tls te voorzien, dat het lieve leven spoedig zal beginnen als het voorjaar begint. Maandagjmorgen kwam alhier aan een (gedeserteerd Duitsch militair, dié bjj Retranchement over de grens had weten te komen. Hij deelde o.a. mede, dat hij1 20 jaar was en met nog vier leden van het gezin, zijn 47-jarigen vader en drie broers, aan het Westelijk front had gestreden. Hij is geïnterneerd. Aardenburg. De bestuurder van den verbranden ballon is nog steeds niet teruggevonden. Enkelen meenden hem gezien te hebben, toen hij! uit de mand viel'. Daar de geheele omtrek al afgezocht is, en van hein geen spoor te vinden, is, verlnoedt men dat hij in een 'kreek gevallen 'is. Daarom is men druk bezig met dreggen. Men meldt ons nader: Van Duitsche zijde is alhier bericht ontvangen om treint den vermiste. Vol gens die mededeelingen bevonden zich in den ballon twee Duitsche officieren. De ©ene werd doior een mitrailleuse van een vliegtuig aangeschoten. Deze heeft den grond weten te bereiken door mid del van een valscherm. De ander is uit den ballon gevallen; beiden kwamen te recht op Belgisch grondgebied, en zijn tengevolge van' de bekomen verwondingen overleden. Deskundigen verklaarden, dat de aangeschoten persoon circa twee l'iter bloed verloren heeft. Uit bovenstaande blijkt, dat vliegeniers der geallieerden boven Nedórlandsch ge bied den ballon achtervolgden, en geen Duitsche, zooals „De 'Telegraaf" wil doen voorkomen. Het smokkelen neemt eer toe dan af. Het is geen schande meer dat men smokkelaar genoemd wordt,'tis onder 'tvolk een kostwinning geworden. Allerlei personen worden in het werk gesteld om de gangen der kommiiezfen na te gaan of de waar op te koopen, Kinderen worden ruim betaald voor die spionnage, en het is geen zeldzaam feit, jongens van tie® jaar met bankbiljetten; te zien spelen. Dat dit alles niet yan goeden invloed is op het zedelijk voe len en handelen 'der 'bevolking', behoeft geen betoog. Doch wat er nog bijkomt: de .smokkelaars halen de goederen weg, en da inwoners kunnen ze zelfs tegen rcuzenprijzen niet meer koopen. Sajet, garen is nergens te Krijgen. Ê;ndeze week hielden de ambtenaren hier eieln hoop smokkelaars aan die vluchtten met achterlating van een groote partij' sajet en garen (Van onzen specialen verslaggever). Zondag 20 Januari vergaderd© onze Kiesvereeniging. Dat net Bondslokaal over vol was, zal niemand verwonderen, alt hij' weet, dat op de agenda o.a. voor kwam: Lezing over Algemeen Kiesrecht door den heer J. W. Vienings van Goes. De heer Vienings is voor de Aardenburg- sche kiezers geen onbekende. Steeds heeft hij hier een volle zaal en een aandachtig publiek, want ieder west, dat er op een lezing van den heer Vienings voor hem te genieten en te leeren valt. Nadat de voorzitter de vergadering met den chr. groet geopend had, l-as de secretaris eerst de notulen voor en daarna 't Concept- Reglement van den Prov. Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in den Kieskring Zee land, waarop door niemand eenige op- of- aanmerkingen werden gemaakt. Nog even nam de voorzitter het woord om 'te kiezers aan te sporen allen lid te worden van de Kiesvereeniging, want. dan alleen kan zij krachtig werken. Spreker had in een hem toegezonden neutraal blad 'n ingezonden stuk gelezen van 'n anoniem schrijver, die meende, dat de heer Muralt het dezen zomer misschien1 slechts tot 1400 stemmen zou brengen. We staan er niet slechts voor, zeide spre ker, als we allen aaneengesloten ten strij: de trekken. Hierop wierd de spreker, onder dave rend applaus, door den Zeereerw. heer Pastoor binnengeleid. Terstond begon hij zijn rede met te zeggen, dat hij in dezen 'oorlogstijd komt spreken over politiek. Wel hebben we zelf geen oorlog, maar we on derwinden er veel droevigs van. Gebrek aan bijna alles'. Ook aan den lijve merken we het; hoeveel slachtoffers hebben de bommen niet gemaakt in Zeeland. Toch moeten er ini dezen oorlog wetten wor den gemaakt voor 't welzijn van 'tland. Dat heeft de volksvertegenwoordiging ook begrepen en heeft de Grondwetsherzie ning tot stand gebracht. Na te hebben uitgelegd wat een Grondwet is en dat die maar niet eiken dag veranderd veran derd kan worden, zeide spreker, dat er eigenlijk 'mi ruiling heeft plaats gehad. Links en (rechts zijh elkaar tegemoet gekomen. Wij' kregen art. 192 en door en zij art. 80. Spreker zlal 't hebben .over art. 80. Algemeen kiesrecht is er. Wat wij krijgen over 3 jaar ten opzichte van het onderwijs, moeten we af wachten. Wij hebben alleen beloften. Niet, dat we tegen A. IC. zijn. Reeds Dr. Schaep- man Kei: „Ik vrees geen A. K.". Alles moet worden hersteld in Christus en Christus zal worden gebracht in de Maatschappij op de schouders van het volk. Nu is ieder, die met Mei 25 jaar wordt, kiezer. De kieswet v. Houten, die wel eens genoemd wordt, de' kieswet met de klapdeur heeft afgedaan. Spreker somt nog eens op wat er al gedaan moest worden in Februari om al die soorten van kiezers te maken. Dit alles is voor bij. Ieder krijgt ziijh .stembiljet en dit is 't zwaard, waarmee we 't Godsrijk Zullen herstellen op de puinhopen van socialisme en revolutie. Maar stemrecht is ook stem plicht geworden. Ieder moet medewerken tot de zegepraal onzer beginselen. Wij willen geven brood voor ieder, maar omdat ide mensch niet leeft van brood alleen', moet ook gegeven worden gees- stelijk voedsel. De kiezers moeten ont wikkeld worden'. Daarom moeten er ont- wikkelingsavo-nden komen. We moetan geen stembusvee zijn. Alles moiet wak ker zijn en meewerken voor de goede zaak. Er is geen slapende kerk, daaroih ook geen slapende kiezers. Voor onzla rechten moeten we opkomen. Nu legt spreker uit wat Evenr. Verte genwoordiging is. In 1913 hadden de Christelijken 51 pet. der stemmen en maai' 45 zetels. Dit is 'onbillijk. Hierin komt verandering ten goede. Ieder krijgt zijn, recht. In de pauze behandelde spreker do verteeling van ons land in kieskrin gen, opmerkende, dat Zeeland verdeed is in zeven kieskringen, welke dezelfde) zijn als ide Vroegere districten en maakte door schetsen op een bord duidelijk hoe de Evenredige Vertegenwoordiging aan iedere partijgroep geeft wat die toekomt. Na nog even te hebben aangespoord tot eendrachtige samenwerking, eindigde spreker zijh prachtige rede. Het donde rend applaus "bewees, dat de vergade ring had genoten. De voorzitter kan dan ook verzekerd zij'n den tolk der vergadering te zijln, •toien hij Sen spreker zijn hartelijfcen dank bracht voor de schoone:, gloedvolle en voorzeker ook door ieder begrepen rede'. Voorzeker zal' deze hare uitwerking niet missen. Hierna werd de groslijst opge maakt van candidaten voior de Tweede Kamer. Op deze wert'en gebracht als nc». 1, B. Fruijtier; 2, J. W,. Vieninfes;; 3, Baron A. v. Wijnbergen; 4, Mr. Dr. .J v. Best; 5, M. Bongaerts; 6, Mr. Dr. A. y. Rijckevorsel'; 7, Jhr. Mr. Gh.Ruijb do Beerenhrouck; 8, Dr. P. Kusters. Niets meer aan de orde zijhde, sloot de Voorzitter del vergadering met den Christelijken groet. Per telegraaf. LONDEN. In een officieel1 Russisch communiqué wordt verklaard, dat we gens de imperialistische doeleinden van Duitschland niet meer van onderhandelin gen te verwachten val't. (Aan het bovenstaande valt toe te voegen, dat de Duitsche generaal Hoff mann, die bij de vredesonderhandelin gen te Brest-Litowsk, zich als een voor stander der imperialistische beschou wing deed kennen, moet hebben ver klaard: Wij' staan thans voor een keer punt, waardoor de toekomst nog geheel1 in het duister gehuld blijft. Een ding is echter zeker, dat het Duitsche volk van lipt Oosten niets meer te vree zen heeft, want op honderden Kilo meters v&n het Russische front, be vindt zich geen enkel Russisch' sol daat meer en slechts verroest© gewei- !ren en kanonnen zijh achtergebleven. Red.) N. B. 'Wegens gebrekkige telefonisch© verbinding konden wij; nog geen telefo nische laatste berichten in het nummer va.n heden opnemen. Red'. 415e Staatsloterij. v 5e klasse, le lijst. Trekking 21 Jan. f 100.000: 7011 f50000 20799 f 1500: 3925 f 400: 1781 2817 6623 8281 9288 9404 12546 13993 16929 f 200: 13040 17888 f 100: 790 2865 6489 7268 8192 9429 10004 12014 12514 18956 f 70: 7863 98 09 9826 13683 14549 15535 Nieten: 3671 3684 3701 3709 3730 3732 7859 7885 7896 9381 9393 9571 9578 9808 10204 12217 12259 13668 14547 945e klasse, 2e lijst. Trekking 22 Jan. f 1000: 1483 1539 12357 f 400: 19304 f 200: 2588 12237 14790 f 100: 374 6205 8402 10516 12214 f 70: 3673 3677 3718 9388 13648 13672 14558 Nieten: 2804 3733 3755 7880 7893 9313 9574 12187 12189 12199 13652 13653 13673 13684 14578 14591 15524 Uw iwbfliosen. aanbastatfiBfleB mi Goes. Afloop openh. verk. gehouden 22 Januari, ten overstaan van notaris Van Dissel te Goes, van een heerenhuis met tuin te Goes, aan den straatweg naar Kloetinge. Kooper de heer J. C. Pilaar te Goes qq., voor f 5828, benevens f 40 voor losse goederen. Oostburg'. Instel van de perceelen bouw land te St. Kruis, geveild door notaris Mijs te Oostburg: perc. 15 op f8000; perc. 6 op f8000; jperc. 7 op f7525; perceel 8 op f2050. Herveiling op Donder dag 24 Januari a. s. IJzendijke. De herberg gelegen aan de Landpoort en het huisje aan de Laken straat alhier, door notaris Zijlstra alhier geveild, zijn ten verzoeke van dhr. v. d. Weijde en de familie Termont in bod gebracht op f 8725. Philippine. Zaterdagmiddag werd alhier door notaris Dumoleijn te Hontenisse, ten verzoeke van mejuffr. Thomas te Lokeren geveild 19 gemeten 79 roeden bouwland in den kleinen Stellapolder, voor f 15.200 aan den heer D. Thomas te Ginnekeö. Een huis van den heer C. Verzeel© te Bouchaute voor f 3300 aan den heer F. de Mul te Philippine. (M. Ct.) Heinkenszand. Maandag is voor de fam. Vermande, door not. van Cleef alhier, voor den tijd van 7 jaren verpacht: een hoefje, bestaande uit bouw- en weiland. De prijzen hiervoor varieerden tusschen de f 130 en f 300 per H.A., terwjjl er nog 3 perceelen zijn ingehouden tegen f 120, f 125 en f 150 per H.A. (Z.) Bij den landbouwer Arendse te Sou burg deden zich onder de varkens 2 gpvallen van vlekziekte voor. De dieren zijn afgemaakt. (M. Ct.) Lupinenzaad. Do Min. van L., N. en H., overwegen de, dat het noodzakelijk is, dat lupinen- zaad uitsluitend voor den zaai wordt ge bezigd, heeft bepaald, dat het behoudens zijn bijzondere toestemming verboden is: I. lupinenzaad te verwerken of te doen verwerken of aJs grondstof voor de be reiding van levensmiddelen of voedermid delen voor dieren te gebruiken of te doen gebruiken; II. lupinenzaad voor een ander doel dan den zaai te gebruiken of te doen gebruiken. Scheuren van grasland In Zeeland. Naar aanleiding van ingekomen mede deelingen van pachters, die gaarne blij vend grasland zouden scheuren, maar daarvoor geen toestemming kunnen ver krijgen van den eigenaar of rentmeester, verzoekt de cultuur-commissie in Zeeland haar omgaande daarover te willen be richten, in elk geval vóór 1 Februari a.s. Belanghebbenden gelieven nauwkeurig op te geven: 1. naam van den pachter;. 2. woonplaats3. sectie, letter en num mer van het perceel, dat men wenscht te scheurengrootte (ploegensveld) in H.A.5. het te verbouwen gewas6. naam en woonplaats van den eigenaar (zoo noodig tevens van den rentmeester). Voor degenen, die zich tot de cultuur commissie wenden, zullen krachtige po gingen in het werk gesteld worden, om gedaan te krijgen, dat vergunning tot scheuren wordt verkregen. KERKNIEUW! Het nieuwe hoogaltaar te Middelburg. (Over het nieuwe hoogaltaar in de kerk der H. H. apostelen Petrus en Paulus te Middelburg schrijft men in „De Tijd": Monumentaal en streng litugiseh ver heft het rich in het vernieuwde priester- boor en door zijn technische eenheid bij het gebruik van marmer en koper en zijn beantwoording aan, de strenge regelen der liturgie, is het een waardig eu kostbaar werkstuk, dat getuigenis allegt van de echte kerkelijke kunst, zooals dezle ziich in de laatste jaren in ons land ontwik keld heeft, eene ontwikkeling, waarvan zonder twijfel de werkplaats Brom een der 'grootste bevorderaars is geweest. Het hoofdidee van het altaar wordt gevonden in de geheel op zichzelf staan de altaartombe met het tabernakel, daar achter het kruis, dat als symbool van het Onbloedig Offer van Christus het meest in het oog vallend deel uitmaakt. De tombe is de zware harfsteenen al taarsteen, gedragen door vier groen-mar- meren halfzuilen niet koperen a jour be werkte basementen, waartusschen rood koperen .gedreven panöelen; in het mid den hef monogram van Christus, terzijld® de korenaren en druiven. De 'retabels, in rood marmer bewerkt, l'oopen .t'rapageiwij'Zte op naar het taberna kel, dat op de eerste, over den aehee- len .altaarsteen loopende retabel, is ge plaatst en geheel vrij' staat. Met zijn ge schubd (dak en fijn bewerkten koninighr kroon vormt het een schitterend gehfeeil. De kroon kan bij expositie worden af genomen en dan als bekroning dienen van den lossen, verplaatsbaren expositie- troon, die met witte ziijlde is omhangen. Achter het altaar verheft zich het 'sier- lijk gedreven kruis jnet zijn groot, in brons gegoten Christusbeeld, meer dan twee Meter boven het tabernakel, zoo dat het ook hij expositie geheel zicht baar blijft. Het geheel koperen kruis Staat mlet rnachtig voetstuk op een hardsteenen muur, 'die in zlachte ombuigjrlg het al taar omgeeft en die de drager is van den koperen halfkoepel, welke het al taar overhuift. Deze steunt op vier marmeren pilaren en staat daar als een beschermend dak boven het Allerheiligste en als een schit terende stralenkrans rondom het Hoofd van den Gekruisigde. Deze in roodkoper gewerkten koepel met geelkoperen ribben en ornamenten, draagt op den rand als afsluiting de be de uit het „Te Deum"„U dan, smeeken, wij, kom Uwe dienaren te hulp, die Gij door Uw dierbaar Bloed verlost hebt". Dit nieuwe werk, zoo waardig en tot in alle onderdeelen zoo solide uitgevoerd, mag ongetwijfeld een kunstwerk worde® genoemd. Hier is «3e practische toepassing van de prijsvraag, in het afgeloopen jaar uit geschreven een altaar, beantwoordend aan al de eischen der liturgie en der prak tijk en tevens aan al de eischen, welke de kunst van hare beoefenaars vraagt bij1 de uitvoering. Eere aan Jan Eloy en Leo Brom' voor hun uitmuntend werk. De hoogeerw. heer P. Potters, kanun nik en pastoor der parochie van O. L. Vr. Hemelvaart te Breda, is benoemd tot geheim kamerheer van Z. H. den Paus. (Zei) ONPERWUS Bob». Voor het candidaats-examen Ge neeskunde slaagde te Utrecht de heer W. B. Smit, oud-leerling der R. H. B. S. alhier. Tot onderwijzer aan de Chr. school in de Kasteelstraat te Vlissingen is be noemd de heer A. Kasse, thans volontair aan de Chr. school in de Gravenstraat alhier. Tot onderwijzer aan de Chr. Herv. school te Goes, inplaats van mej. E. A. Verburg, aan wie wegens aanstaand huwe lijk eervol ontslag is verleend, werd be noemd de heer W, Geuze, aan de Chr. school te Tholen InjexoRdtn Sfukkon.. (Buiten verantwoorde!jjkh. dar redactie.) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik voor onderstaande regels een plaatsje in uw veel gelezen blad. In onze gemeente (Hoedekenskerke) Zijh twee Brandstoffencommissies, n.l. één voor Wijk A en één voor Wijk B (Kwar dendarnme). Nu doet zich het geval voor, dat de Brandstoffencommissie van Wijk A (Hoedekenskerke)"gjeregeld kolen af levert voor minder geld dan de com missie van Wijk B (Kwadendamme). Ge volg hiervan is, dat de menschen van: Kwadendamme geregeld meer moeten betalen voor hun brandstoffen dan de mensehein van Hoedekenskerke, terwijl bo vendien soms minder kolen wonden verstrekt. Dit verschil is zoo groot, dat, vorige week te Kwadendamme op bon 6 door de Brairdstoffeincommissie wer den verstrekt '28 K. G. kolen, waarvoor wij1 moesten betalen f'2.52 of 9 ct. per K.G. terwijl (te Hoedekenskeiké werden! verstrekt 17 K. G. steenkolen en 28 K. G. anthraciet, waarvoor werd betaald samen f2.83. Zie, ij. d. R., dat wil er n,u bij mij niet in; dat inwoners van dezelfde ge meente (wij zijn toch ook inwoners van Hoedekenskerke), zoo verschillend wor den behandeld en dat de één zooveel meer moet betalen dan de andere. Vraagit men inlichtingen bij' de Brandstoffencom- missie, wordt men met een kluitje in het riet gestuurd. Maar kan iemand mij verklaren hoe het mogelijk is, dat te Kwadendamme bijna evenveel moet be taald worden voor 28 K.G. kolen, dan te Hoedekenskerke voor 45 K. G. kolen en hnthraciet; en. dat verschil in Kilo grammen? Er wordt gefluisterd, dat er hier iets niet in den haak is bij de Brandstoffencommissie, er wordt gemop perd en geklaagd over de hooge prijzen. Booze tongen beweren zelfs, dat sommigte leden der commissie hun kelder vol kolen hebben. Wat daarvan waar zij', weet ik niet, maar toch wasi het wenschelijk, dat in deze zaak eenig licht worde ontstoken, opdat de menschen hier het vertrouwen in de distributieinaatregelen niet verlie zen. Tijd wordt het, dat de inwoners van Kwadendamme weten, waarvoor zijl hun géld geven en waar het blijft. Tijd, eindelijk, hoog tijd 1 wordt hét, dat wij' weten, waar onze kolen blijt- ven, waarop wijl in1, i. evenveel recht heb ben als de inwoners van Hoedekenskerke (wijk A). Als inwoners van déizeMde ge(- pieente moeten wij allen dezelfde las-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 3