UIT ICELAND. onderwijsverslag, waarin de toestand op 15 Januari 1916 wordt weergegeven, dat haar voorstel niet minder dan ongeveer 6 ton aan de openbare onderwijzers doet toekomen. Toch is de minister niet doof geble ven voor enkele opmerkingen, welker juistheid ook wij hebben erkend, n.l|. de wenschelijikheid van een meer. vrij gevige regeling ten behoeve van de ouders onderwijzers, op wie jn den regel de zorg voor een gezin rust. De minister wijzigt thans zijn voorstel zóó, dat het, zooveel' doenlijk, aansluit bij' de cijfers van do laagste categorieën van onderwij zers, door de Bevredigingscommissie voor gesteld. Dit brengt de totale kosten ech ter toch weer tot een bedrag van 3 millioen, wat ook Tiet initatief-voor- stel' Marchant zou kosten! Daarentegen gaat de minister niet in op het denkbeeld, om, in afwachting van de voorziening, welke uit het nieu we artikel 192 zal voortvloeien, reeds aanstonds de wedden van de bijzondere onderwijzers ten laste van het Rijk te verhoogen tot het bedrag, dat de open bare onderwijzers in dezelfde gemeente genieten. De minister meent, dat zulk een regeling een politiek karakter zou dragen, wat in dit zittingsjaar zou moe ten worden vermeden. Hiertegen, zegt „De Tijd", zou nog wel het een en ander kunnen worden aan gevoerd, nu de Grondwetsherziening en dus ook artikel 192 is aangenomen. Minister Tretib opv»l§er van Posthuna. Naar aanleiding vaa het bericht in „De Telegraaf", als zou het zeker zijn, dat Minister Treub belast zal worden met de leiding van het nieuwe departe ment voor crisiszaken, indien geen daartoe aangezochte personen zich alsnog bereid mocht verklaren, vernemen wij van zeer betrouwbare zijde, dat hiervan absoluut geen sprake is. Er zijn nooit plannon gevreost en bestaan ook nu nog niet om Minister Treub te pelasten met de leidiDg van het nieuwe departement voor crisis- zaken en zeker niet nadat andero por- sonen, daartoe aangezocht, zich niet bereid hadden verklaard. Be Eenheidsworst. Uit de gisterenavond verschenen Me morie van Antwoord van Minister Post- huma nopens het wetsontwerp betrekke lijk de beschikbaarstelling van levensmid delen blijkt o a. dat het 's, Ministers voornemen is een deel der vrijgekomen varkens ter beschikking te stellsn van de vleeschwarenfabrieten voor de worst- fabricage en wel ,voor het doen maken van z.g. éénheidsworst, samengesteld uit 10 pet varkens- en 90 pet. rundvleestli Van deskundige zijde vernemen wij dat het doen maken van dergelijke z.g éénhoidsworst niet slechts het denkbeeld is van autoriteiten op het gebied van onze voedselvoorziening, want dat, toen eenige maanden geleden tengevolge van het verbod van vervoer van varkenvleesch in onze vleeschwarenfabrieken werkeloos heid dreigde en wel in grooten omvang, aangezien wellicht een duizendtal arbei ders zonder werk zouden komen, hetzelfde denkbeeld uit de kringen dier arbeiders werd geopperd. Wij vernemen nog dat van hoogerhand alle noodige maatregelen zjjn beraamd om er voor te zorgen dat de z.g. éón- heidsworst een zuiver voedingsmiddel uitmaakt. Het veeartsenjjkundig Staats toezicht zal met de conti óle op de deug delijkheid van samenstelling belast zjjn. Iedere worst zal voorzien zijn van een loodje, aangevende de fabriek, waaruit de worst afkomstig is en bovendieu, zal van de fabrieken, waar de worst bereid wordt, een lijst worden aangelegd, ten einde er aldus voor te zorgen dat alleen gunstig bekend staande fabrikanten met de vervaar ligiug zich bezighouden. Alleen fabriekanten, op die l|st voor. komende zullen deze worst mogen maken. fi. K Centraal Propagandibureau. Het aantal exemplaren van ons pro pagandablad „De Katholieke Partij" is gestegen tot 125,000 en nog komen aan vragen in. Wij moeten thans stop zetten. Had het bondsbestuur niet bijgesprongen, wij hadden onze belofte' „den eerten keer gratis" niet kunnen houden. Met instemming is oas eerste nummer begroet en de belangstelling ervoor zóó groot, dat het werkelijk onze verwach tingen overtreft. Het stemt ons tot voldoening, groote dankbaarheid en geeft ons moed op den ingeslagen weg voort te gaan. Wij willen er komen en z u 11 ie n dit ook. Thans de prijs van het tweede nummer van ons propagandablad, dat in Febru ari zal verschijnen! De groote belangstelling en als gevolg daarvan de tallooze aanvragen om toe zending alsmede de vele verzoeken om prijsopgave geven ons aanleiding het vol gende voorstel tót de kiesvereenigingeji te doen Meld ons binnen een week, dus vóór 26 Januari, welk bedrag de kiesvereen. elko maand voor de toezending der benoodigde exemplaren kan beschikbaar stellen. Het plan bestaat, om, indien dit eenigs- zins meevalt, met de gratis levering door te gaan. Stuurt dus zoo spoedig mogelijk uw antwoord in, opdat wij in staat zijn een bevredigend antwoord te publiceeren. De brochure van Mgr. Nolens, welke de rede en repliek bevat, door ons Twee de Kamerlid in het parlement gehouden, is gereed en zal aan de aanvragers wor den toegezonden. De prijs is 5 cent per stuk. De verschijning der brochure van on zen bondsvoorzitter, mr. A. van Wijn bergen: „Waarom stemmen op do Ka,- tholieke Partij'?," zal op tijd worden aan gekondigd. Wij verzoeken nogmaals dringend, ons de adressen der besturen der pro paganda-clubs op te zenden. Binnenkort hopen wiji dezen uit te noodigen tot een vergadering te Utrecht, waar de propaganda zal worden be sproken. i Mr. A. van Wijnbergen heeft oms toe gezegd voor de bestuurders dier propa- gandaclubs in deze vergadering een rede te zullen houden. Men gelieve op de sprekerslijst nog bij te voegenN. J F. Matthijsen, hoofd der R. K. school, te Wormervoer; J Th. van Lent, hoofd der R. K. school', Abstederfijlk 26, Utrecht; Jac. Kamerbeek, Zijlstraat, Haarlem. Nogmaals danken wij voor den steun, welke ons-bureau mocht en nog steeds mag ondervinden en bevelen het adres Spui 22, nog eens dringend in aller aandacht aan. Wij zijn op marsch naar de overwin ning. Bedenk, dat de fourageering daar toe veel' kan bijdragen. B. Th. DE WOLF. Goes. Huurcommissie. Naar wij vernemen zal het nog wel eenigen tijd duren vooraleer de hier ingestelde huur commissie met hare werkzaamheden een aanvang' zal nemen. Onder de benoemden toch ziijn er ver schillende, die in de kwaliteit waarin zij benoemd zijn volgens de buurcommissie- wet geen zitting mogen nemen. Men zal dus moeten wachten totdat de Imurcom- missie in overeenkomst met de huur- commissievvet is samengesteld. Bevolking. Ie dn eerste helft van de maand Januari zijn in deze ge meente ingekomen: G. M. Nagelkerke, jamkoker, uit Rot terdam, Smallegangesbuurt 62 b.A. Go- vaert, mil. apoth. assistent, uit Westdorpe, Singelstraat 106; A. Visser, huisknecht, uit 's-Gravenhage, Blaauwe steen 24; W. C. van der Mieer, landbouwleeraar, uit Het Bildt, 's-Heer II. kinderenstr. 65; F. van der Kloot, monteur, uit Helmond, St. Jacobstraat 108; C. J. J. P. Matheeus- sens, boekhouder, uit Ossendroeht, Gan- zepoortstr. C 203. Vertrokken: M. C. Broekhoven, kantoorbediende, naar Enschedé; M. M. Hengstmengel Dirriks, zonder beroep, naar Rotterdam; E. A. van Meerendonk, winkeljuffrouw, naar Middelburg; K. Houterman, bakker, naar Kapelle; J. Geleedst, hooiperser, naar WolphaartsdijkL. Nieuwenhuise, kinderjuffrouw, naar HansweerdJ>. J. Boone, stoffeerder, naar Ogden (N.-Ame- rika). _(Z.) MofcMkirg. De commissie voor distri butie van reparatieleder maakt bekend, dat op vertoon van lederkaart, bons vpor nieuw schoenwerk worden uitgereikt: Maandag 21 Januari voor de nrs. 1250 Dinsdag 22 Jan. voor de nrs. 251500 Woensdag 23 Jan. voor de nrs. 501700 Donderdag 24 Jan. voor de nrs. 701900 Vrijdag 25 Jan. voor de nrs. 9011100 Zaterdag 26 Jan. voor de nrs. 11011350 Maandag 28 Jan. voor de nis. 13511600 Dinsdag29 Jan. voor de nrs, 16011850 Woensdag 30 Jan. voor de nrs. 18512100 Donderdag 31 Jan voor de nrs. 2101-2350 Het bureau (Bogardzaal) is geopend van 912 en 27 uur. (Z.) De politie hield aan een man die nog 8 dagen' moest uitzitten en die zich op den zolder van zijn woning voorde politie had verstopt. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van bruine boonen en ook van lood van het dakje van da visch- markt alhier. In beide gevallen wordt een onderzoek ingesteld. De politie alhier heeft met kracht, gehandhaafd een voor de veiligheid van groot belang zijnde maatregel. Meerma len waren een paar personen reeds ge waarschuwd des nachts hun wagens niet buiten te laten staan, hetgeen met da duisternis gevaar voor het verkeer ople verde. Thans zijn deze personen verbali seert, omdat ze niet na,a,r de waarschu wing wilden 'luisteren. Vlissingen. De eerste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werd idoor den voorzitter, den heer Jo®. van Raalte, geopend met een toespraak, waarin hij o.a. wees op de moeilijkheden, die de fabrieken ondervin- dien bij den aanvoer van materialen. De Kamer heeft 'n groot belang der gemeente nunnen dienen, door 't uitbrengen van een advies omtrent het uitgebracht nader rap port van de vanwege den minister van Waterstaat ingestelde commissie roor de verbetering van de haven alhier. De Ka mer adviseerde in het rapport zich ge heel te volstaan piet het gevoelen, vaa den minister van Waterstaat om alleen de buitenhaven te vergrooten en alsdan een deel der fabriek „de Schelde" te ver plaatsen nabij de buitenhaven en den bouw van de buitensluis te doen ver vallen. In verband met deze belangrijke kwes tie kon de voorzitter later mededeelen, dat het wetsontwerp betreffende de ha- venuitbreiding eerlang bij de Tweede Ka mer zal worden ingediend. De voorzitter kon officiëel mededeelen, dat de bezwa ren, welke het departement van oorlog aanvankelijk tegen de plannen had, zijn vervallen en dus de oorspronkelijke plan nen zullen worden ingefliend. Tot voor zitter en vice-voorzitter werden herko zen de hee.ren Jos. van Itaalte en J. G. van Niftrik. Wemeldinge. Met ingang van 1 Febru ari a.s. is tot 3den ambtenaar ter secre tarie itfe IJselmonde benoemd dhr. Jac. de Schipper Jacz., thans volontair ter secretarie alhier. Het tjalkschip „de Hoop", schipper Brouwer van Krabbendijke, moest "Vrijdag morgen het kanaal binnenloopen, omdat van genoemd schip ter hoogte van het Hellegat de zeilen .stuk gewaaid waren. (Z.) Driewegen. Vrijdagavond is alhier, on der leiding van Ds. Steinz van Goes, opgericht een Chr. Historische kiesver- eeniging voor DriewegenOvezand, met aanvankelijk 19 leden. Tot bestuursleden werden gekozen: M. Nijsse te Driewegen, voorz., Th. Runia te Ovezand, voorl. secretaris, P. J. van der Slikke te Ove zand, vice-yoorz. en P. Koeman te Drie wegen, penningm. In een volgende verg. hoopt men nog een vijfde bestuurslid te kiezen. (Z.) Rilland-Bath. Zaterdag werden de in woners dezer gemeente verrast toen zij vernamen, dat door de goede zorgen van den Burgemeester bak- en braadvet was aangeschaft en dat ©Ik gezin een bom kon bekomen voor 2 ons vet per hoofd, te halen bij den winkelier. Daar 'de yetschaarschte groot is, kan men wel begrijpen dat de toeloop zeer groot was, want de prijs was ook niet zeer hoog n.l. 45 cent per pond. Moge deze ver rassing zich nog dikwijls herhalen; ze zal1 met graagte tegemoet worden ge zien. Want er is veel behoefte aan zulk vet, nu de werkman geen varkens meer mesten kan. Hansweerd. Met 1 Maart is de kom mies 2e kl. W. van Soest te Maastricht benoemd 'tot kommies-verificateur, alhier. (Z.) In de Donderdag, te Vlissingen ge houden vergadering van aandeelhouders in de N. V. Werf Zeeland alhier, werd de balans winst- en verliesrekening vast gesteld en het dividend bepaald op 6 pCt. i Zondag is ook alhier een R. K. propagandaclub opgericht. Een negental jonge mannen gaven zich als lid op. Moge deze vereeniging er krachtig toe medewerken, dat het katholiek leven in onze parochie tot meerdere bloei kome. De kommies der 3e kl'. Reijlmers alhier is tijdelijk gedetacheerd te Ier- seke; wegens de aanstelling van den kom mies de Mater aldaar tot kommies-veri ficateur te Delfzijl. Zondagmiddag ontdekten de douane beambten op het stoomschip Union II, schipper R. eene partij manufacturen en vlëeschwaren, bestemd voor uitvoer naar Bel'gië. De goederen zijn in beslag ge nomen. Toen de schippersknecht S. Zon dag met zijn boot alhier aankwam, had zijn vrouw, die alhier woonachtig is, haar vier kleine kindertjes bij de sluis ge bracht en had zelf een goed heenkomen gezocht. Ook vader wilde zich het Jot der kinderen niet aantrekken. Voortdurende huiselijke twisten zijnde oorzaak dat de kleintjes zoo'n hart lot treft. De politie heeft zich met de zaak bemoeid. Heiakcntzaad. Dat hel stoomgemaal „De Piet" in onze omgeving het gesprek van dan dag vormt is werkelijk geen wonder, gezien de enorme schade en moeilijkheden welke de hooge waterstand met zich mede brengt. Allerhande praatjes doen hier de ronde. Volgens sommigen verzakt het ma chinegebouw reeds en zal de machine moeten worden afgebroken, terwijl het volgens anderen wel Maart zal zijn al vorens het water onze polders zal kun nen verlaten. Als ooggetuige kan ik tot genoegen constateeren, dat noch het een noch het ander waar is. Zondagmiddag heeft men voor het eerst de nieuwe ma chine in beweging gebracht, zonder daarbij water te verzetten. Het proefstoomen dien de enkel om de machine op zichzelf te beproeven. De groote motor werkt zeer zacht en van verzakking of scheuren is niets te zien. Het zal echter nog ongeveer acht dagen duren alvorens men in staat is om met deze machine het water te verzetten. De kleine machine werkte uit stekend. Daar deze evenwel niet in staat is om de groote watermassa te verplaat sen, was men Zondag met alle krachten bezig om een anderen weg te banen waar langs het polderwater de spuikom voor de sluis kon bereiken. Hiervoor heeft men een gedeelte van den spuikommuur moe ten wegbreken en een aarden wal moeten opwerpen. Om half vier was men Zon dagmiddag zoover gevorderd, dat de aar den wal ken worden doorgestoken, waar door een 50 c.M. over de geheelc op pervlakte kan wegvloeien, d.w.z. bij laag water. Wordt de regenval, der eerste da gen niet al te groot dan zal men Dins dag in de onderstaande polders reeds een daling kunnen oonstateeren. Komt de nieuwe machine dan na ongeveer acht dagen in werking, dan zullen wij spoedig uit dén noo d toestand -zijn verlost. Het loont werkelijk de moeite een reisje naar „De Piet" te maken, al is het ook, dat. de wegen met een dikke modderlaag zijn bedekt. Van 18 op 19 Jan. is even buiten onze gemeente een dam uitgegraven, die een scheiding vormde tusschen hel wa terschap 's Heer Arendskorke en de Breede Watering bewesten Ierseke. De Daniël- poideris hierdoor onder water gezet. Van morgen heeft men met vereende krach ten hel gat gedempt. Door deze kwaad willigheid is niet bereikt wat de dader of daders daarvan hebben verwacht. Hel water is op het gezicht in liet eerst genoemde waterschap niet gedaald. Hoedekenskerke. In de Boerenleen- cn spaarbank werf in 1917 aan .spaar gelden ingelegd een som van f34417,88, terugbetaald werd f 19240,35, zoodat het te goed aan spaargelden met voorgaande jaren medegerekend bedraagt f 47902,89. Aan voorschot werd verstrekt 1' 14235 en terugbetaald f 10692, zoodat de bank op 1 Januari 1918 de voorschotten yan vo rige jaren medegerekend, aan voorschot ten had uitstaan een som van f10528. Het ledental is steeds stijgende. In de Vrijdag gehouden raadszitting was dhr. M. G. Verbeek afwezig. Het kohier hondenbelasting werd opge maakt 'tot een bedrag van f 137 met 73 aanslagen. De gemeente-begrooting dienst 1918 werd nader behandeld, een en ander in verband met de van Ged. Staten goed gekeurd terug ontvangen verordening re gelende de jaarwedden der onderwijzers. De posit uitvoering distributiewet werd met f 500 verhoogd en gebracht op f 1500. Het maximum te heffen bedrag H. O. werd van f6500 op f 10.000 gebracht; terwijl besloten werf tot het aangaan van een tijdelijke leening ad f 1000 ter voor ziening in kasgeld. Besloten werd den gemeente-veldwach ter bij eventueele aanvraag om ontslag een pensioen van f 450 te verzekeren. Een.en ander was noodig doordat des tijds de gemeenteraad besloot om de in koop van vroegere diensten geheel ten laste der betrokken titularissen te laten, waardoor de lasten voor dezen ambtenaar feitelijk te zwaar werden om op te bren gen. Aardenburg. Zaterdagnamiddag tegen 3 uur bad hier boven onze gemeente een merkwaardig luchtgevecht plaats, dat op niet zeer aanzienlijke hoogte gevoerd, zeer goed 'kon worden waargenomen. Een Duitsche kabelballon, die waar- geschoten, kwam stadwaarts drijven en schijnlijk reeds in België was los werd bestookt door 3 vijandelijke vliegers, waarbij zich weldra een vierde kwam voegen, die de ballon beschoot, met ge volg, dat het gas in brand werd geschoten en gansch do ballon in lichte laaie stond, van alle kanten vlammen uitbrakende. Naarmate het gas opbrandde het om hulsel uit onbrandbare stof vervaardigd bleef zoo ,goed als gaaf daalde de ballon en kwam neer in de nabijheid der hodstede van den heer L. Martens, op de grens van Aardenburg-Oostburg, in den Sophiapolder. Een der ver volgers kwam tot zeer laag bij den grond naar den neergevallen bal lon toe, maar steeg daarna, waar schijnlijk wijl Hollandscbe militairen toe snelden, weer omhoog en keerde snel naar 'België terug. De mand werd zon der inzittenden bevonden. Wel vond men overvloedige bloedsporen, ook aan den buitenkant van de mand, wat er op wijst dat de i nzittende waarnemer er uit ge schoten is of verwond zijnde eruit is ge vallen, want de parachute was nog aanwezig. In de mand, die meer dan een manshoogte diep was en van. met mica bekleede vensteropeningen voorzien was, vond men een hoed en een aan- teekenboek, maar geen wapenen. Het om hulsel 'bleek een heel gevaarte te zijn, meer dan 80 voet l'ang en werd later nadat de plek waar het was neergekomen, door militairen was afgezet, van het erf afgesleept en door de militairen naar Oost- burg gebracht. Het schouwspel is door honderden in en om onze gemeente waar genomen en leverde nog lang stof tot allerlei gesprekken. In de vergadering van den R. K. Boerenbond is Zondag j.l. met aljpsmeene stemmen het bestuursvoorstel tot heffing eener progressieve contributie aangono men, welke nu zal loopon van f0,50 tot f 2,50, naar gelang van het aantal gemeten, dat elk lid-landbouwer onder zich heeft. In eene zeer druk' bezochte verga ring der R. K. Kiesvereeniging is /ton- dag met al'gemeene stemmen de navol gende voorloopige groslijst, vastgesteld van candidaten in don kieskring Zeeland voor de Tweede Kamer: 1. P. Fruijtier; 2. J. Wt Vienings; 3, mr. baron va,n Wijin- bergen; 4, mr. dr. J. van Best; 5, Bon- gaerts; 6, mr. Van Bij'ckevorsel (lid der 2e Kamer voor Oosterhout), 7, mr. Jhr. Chr. Ruijs de Beerenbrouck; 8, dr. F. Kusters, juridisch adviseur van den R. K. Noord-Brabantschen Boerenbond (Til burg.) Over het verloop der vergadering volgen bijzonderheden in ons volgend nummer. De heer F. Eekhout, wethouder al hier, heeft als zoodanig en als raadslid ontslag genomen. Oostburg. Omstreeks drie uur koerste Zaterdag een vliegmachine boven onze gemeente in Zuidwestelijke richting. Naar men ons meedeelde moest het yan Duit sche nationaliteit 'zijn. fOp de laatst gehouden botorveiling waren aangevoerd 130i/2 K.G. boter. De prijzen varieerden tusschen f 3.06 en f3.29. De gsmolten sneeuw en heL over vloedig regenwater hebben enkele lage plaatsen in ware watervlakten herscha pen. Vooral kelderwoningen hebben veel last van-het water. Daarbij komt nog iets. Tengevolge van het vele water zijn de ratten uit hun schuilkocken gekomen en maken verschillende woningen tot doel hunner strooptochten. Een .ware plaag! Vrijdag j.l. werd bij bekkenslag be kend gemaakt, dat met de tram van 2 uur zou arriveeren zekere Jacob Muller, bijzonder klein van gëstalte. Velen waren benieuwd naar .(zijn komst en heilden zich gereed tegen 2 uur. Dc verwachte dwerg echter kwam niet te voorschijn. Wat bleek? Een paar militairen hadden er twee kwartjes voor over gehad, om een aardigheidje uit te halen. Broken®. Zaterdagnamiddag j.l. .werf hier weer bijzonder zwaar schieten ge hoord. Het ligt in het voornemen alhier een Kamer van Koophandel en Fabrieken' op te richten. Hoofdplaat. Omtrent liet droevig opge- Iuk, (dat 'hier Maandag in de vorige week plaats vond, meldt men ons nog' het vol gende De vijfjarige Fr. Bogaerd, afkomstig uit België, in dienst bij1 schipper A. Laüret, to Terneuzen, had zich 's avonds ,aan wal begeven. 'Omstreeks negen uur hoorde men een zwaren plof. De schipper, die «lit hoorde, kwam spoedig aanioopen; ook anderen voegden zich bij' hem. Met ver eende kracht werd de drenkeling op liet droge gebracht. Hij1 leefde nog, ofschoon zwaar gewond aan het hoofd. Geestelijke hulp werd direct ingeroepen. Enkele oogenblikken daarna stierf hij. Men schrijft het ongeluk toe aan het nemen van een verkeerden sprong. Sluis. Zaterdag -omstreeks vier uur werd hier uit België een hevig schieten gehoord. Om half vijf hield het op. WaarschijhJijfc heeft hjier weer een aanval ■op de Jjélgischc kust plaats gehad. IJzentfijke. Toen de ambtenaren dc vo rige week een paar smokkelaars, (Belgen) aanhielden, werden er, behalve een groote partij smokkelgoed, nog 'twee revolvers waaronder een browning, elk geladen met scherp, benvenes laarzen en handschoe nen van caoutchouc aangehaald. Deze laatste worden natuurlijk gebruikt als iso leerend materiaal voor den eleetrischen stroom van de Duitsche versperring. Cadzand. Vrijdag j.l. is alhier een ne gentienjarig Duitsch soldaat over «Ie grens gekomen. De man kwam van Knocke en had 'het Nederlandsch grondgebied langs het strand gaande, weten te bereiken. Hij vertelde, dat zijn vader en zijn twee broers reeds gesneuveld waren. De laatste dagen hoorde hij vertellen, dat binnen kort bet heele regiment, waartoe hij be hoorde, naar het front bij' Verdun zou gedirigeerd worden. Daarom vluchtte iiij naar Nederland. De man is geïnterneerd. Ottenitte. Zaterdag tegen den middag kwam alhier een tweedekker over de ge meente gevlogen. Hij was nog in volle vlucht toen hij daalde in den Hoogland- polder, zoodat het vliegtuig nog een 100 Meter ongeveer over het land voortliep. Het vliegtuig bleek van Fransche natio naliteit te zijn. Er bleek slechts één per soon Jin het vliegtuig te zijn. Hij zeide reeds 4 jaar Jn het leger te zijn, waarvan 3 aan het front en zijn bommen den vo- vorigen nacht alle op Zeebrugge te heb ben geworpen. Hij had een revolver bij zich, doch deze was ongeladen. Bij zijn landing stak hij het vliegtuig in brand. Hij werf door den gemeenite-vel'dwachter van Hengstdijk naar daar overgebracht. Hij was een Ëngelschman en 23 jaar oud. Een werkman alhier liep in een schuur over een schelf. Daar er nog slechts één laag schoven op lag, lagen de daaronderliggende balken nog niet vast. Tengevolge daarvan schoof een van deze weg en viel de werkman naar beneden; waar hij in een peeënkelder op zijn hoofd terecht kwam. Ofschoon het ongeval hem het leven had kunnen kosten, kwam hij er nog betrekkelijk goed af. Wel voelde hij veel pijn, vooral in de armen, doch kon toch nog zijn werkzaamheden her vatten. Door den commandant der stelling van do monden der Maas- en der Schektó is het verblijf in zijn gezagsgebied ont zegd wegens het betrokken zijii bij den smokkelhandel aan Dirk Bras, geboren den 28 Mei 1894 te Kamtpen, wonende te Hulsit, Cornle- lis "Wolfert, geboren 24 October 1891 te Terneuzen, wonende te Philippine, bei- den Nederlanders en aan de Belgen: Jo seph Pie Pichard Arschoot, geboren 24 November 1886 te Brugge, wonende te

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2