NK MAN. De Groote Oorlog isiirtrifbaar. eden is No. 7. Dinsdag 15 Januari 1918. Veertiende Jaargang. LOG AAN, s Bank. OR to GOES BUITENLAND. BINNENLAND. LFT EBEEKE. Kaashandel, BREDA. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Welk weder zullen wij hebben? PPEN JEN 5 °/0 [NG-COURANT IRODIKNST NCASSEEREN "TIES a reeds velen verloren telboer's Kruiden van aiet totdat er longont- door gevonden, tegen i ontlasting) hoofdpijn, gal- en maaglijden, enz. listen en verder bij de het pakje. van de handteekening liet echt. im f6.200.000 96 pCt. lOl pCt. elefoop No. 333. 1 l' l 1I1UIIU I enhout, Kerkbanken choolbanken enz. enz' ilburg. f UHE ZEEIME (SMIT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.-"-, daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoudewl|n de Wltfesfraat A 135* GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prflg. Advertentiën van 1regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 3 X bawtand. Scheurmakers. Een leelijk woord, dat spreekt van ver brokkelen, vau moedwillig verdeelen, van met opzet verscheuren wat bijeen be hoort. Scheurmakers, wij kenuen ze uit de Kerkgeschiedenis: Photius, Michael Cerularius en anderen, die geheele lan den gewelddadig losrukten vaft de Ka tholieke eenheid, het mystieke gewaad des Zaligmakers verscheurden en gan- sche volken ten prooi gaven aan het versteenend schisma, waarin zij als in doodslaap tot op heden verzonken liggen. Scheurmakers, men heeft ze ook in de politiek. Ze zijn het groote gevaar voor iedere partij: menschen, die eigen roem, eigen eerzucht, eigen belangen ofwel de belangen eener bepaalde groep, eener apar te factie hooger stellen dan het algemeen belang, de eer en bloei der partij. Wij weten niet of zij zich in onze partij dezen zomer bij de Kamerverkiezin gen zullen opdoen. Maar de mogelijkheid bestaat, dat de een of ander buiten den gewonen weg der politieke organisatie om, zich candidaat laat stellen door de een of andere groep, wijl hij óf meent door de kiesvereenigingen ten onrechte te zijn voorbijgezien, óf van oordeel is het best buiten de kiesvereenigingen te kunnen stellen. In het eerste geval drijft zoo iemand teleurgestelde trots, in het tweede geval eigen dunk en verkeerde onafhan- kelijkszin. Ook gansch een groep van personen kan scheurmakerswerk verrichten, wan neer b.v. de landbouwers, de arbeiders, de middenstanders, de onderwijzers bui ten de partij om, waartoe zij politiek ge sproken behooren, het verkiezingspad op gaan, meenende hun aparte belangen, hun aparte eischen des te beter tot uiting te kunnen brengen, instede van door zich krachtig in de kiesvereenigingen te doen gelden, hun gewettigd streven naar ver beteringen, naar meer invloed in t parle ment de kroon op te zetten. Wee de partij, bij wie zich het poli tieke schisma, hetzij in den vorm van eenlingen kleine vossen die den wijn gaard vernielen hetzij in den vorm van aparte optrekkende groepen vertoont. Zoo'n partij is ten doode opgeschreven. Gelijk een kanker, die het organisme steeds verder aanvreet, bedreigt een der gelijke scheurmakerij gansch het partij- organisme met vernietiging. De levensor ganen: eenheid .saamhoorigheid enz. be ginnen te kwijnen. Het is de dood in den pot. En evenals tegen het kwaad van den kanker mits niet te hopeloos ver ge vorderd slechts één middel afdoende helpt: uitsnijden, zoo kan slechts met succes tegen het kwaad van politieke scheurmakerij worden opgetreden door de bedrijvers openlijk als scheurmakers te signaleeren en uit de partij te bannen, onverschillig hun naam, stand of invloed. Zjj moeten weten, dat zij een aanslag beramende op de e enheid der partij, gansch de partij als een aaneengesloten phalanx tegenover zich vinden, gereed hun infaam opzet te verijdelen. En de party mag van hare zijde niet aarzelen onverbiddelijk tegen den politieken scheur maker op te treden, al ware hij een ko ning of prins. Hier geldt het woord van Uvidius: Weersta in den beginne, want te laat wordt de medicijn bereid, wanneer de kwaal door te lang talmen ongeneeslijk is geworden." Moge onze Katholieke party tijdens de aanstaande verkiezingscampagne van scheurmakers bevryd blijven. De geest van offervaardigheid, die steeds den on - zen ten sieraad strekte, geeft ons in deze goede hoop. Maar toch, het gevaar is er en blijft dreigen. „Caveant consules"l Losse berichten. De vredesonderhandelingen. FRANKFORT, 12 Jan. (H. N.) Omtrent de onderhandelingen te Brest-Litowsk schrijft de Berlijnsche correspondent van de „Frankf. Ztg.": De onderhandelingen te Brest-Litowsk verloopen vlot. De ver- schilpunten, die slechts over de plaats van onderhandelingen bestaan, raken meer den buitenkant van de zaak en zijn uit den weg te ruimen. Van Russische zijde is opnieuw de ernstige wensch naar vrede tot uitdruk king gebracht. De zakelijke strijdvragen, die betrekking hebben op de wijze waar op hét zelfbepalingsrecht der volken en de ontruiming van het bezette gebied zal geschieden, zijn nog niet opnieuw ter sprake gebracht. In de Al-Duitsche pers is plotseling een ommekeer in de beschouwingen over de gebeurtenissen te Brest-Litowsk merk baar. Men is tevredener over het optre den van von Kühlmann, dan gedurende de laatste week het geval was. Hem wor den zelfs loftuitingen toegezwaaid. De Entente tot onderhandelen bereid? BERLIJN, 9 Jan,. (H. N.) Volgens, de „Nazional Zeitung" heeft Tro,tz,ky in de soviet verklaard, dat hij mededeelinig heeït ontvangen van de socialistische partijen van Engeland, Frankrijk en lialië, dat er kans op ;zou bestaan, dal de Entente- regeeringen te bewegen zonden zijn aan de vredesonderhandelingen deel te nemen, indien deze op1 een neutrale plaats zou den worden voortgezet. Verder wordt ge zegd, dal de socialistische partijen in de Ententelanden mei inspanning -van alle krachlen bezig "'zijn, om dien laasten te genstand hunner, resgeering te overwinnen. Het vrouwenkiesrecht in Amerika. WASHINGTON, 11 Januari (O.V.) l>e kamer van afgevaardigden heeft het vrou wenkiesrecht aangenomen met 272 tegen 136 stemmen. (Ook in het Engelsche Hoogerhuis is het vrouwenkiesrecht door de meerder heid aanvaard. Red.) Amerika en de voedselvoorziening. WASHINGTON, 10 Januari (R.O.). Als een gevolg van den toestand der voedsel voorziening in Europa, is de Amerikaan- sche regeering voornemens om 90.000.000 bushels tarwe naar Europa te verschepen, zulks niettegenstaande het feit, dat het normale surplus voor export reeds tegen midden September verscheept was. Aan het Amerikaansche volk zal worden ge: vraagd om zuinig te zijn, teneinde op die wijze het tekort te kunnen uitsparen. De voedselvoorzieningregelaars hebben reeds hun goedkeuring gehecht aan het ontwerpen van wetgevende maatregelen, waarbij tarwelooze dagen verplicht zullen worden gesteld, en waarbij de menging van het meel en het bakken van oorlogs brood worden bevolen. Er zal alle moge lijke moeite worden gedaan om leniging te brengen terzake van den toestand in Europa,zelfs al zou dat mogelijk een meelschaarschte in de Vereenigde Staten veroorzaken, vóór de Juni-tarwe beschik baar komt. De vraag of deze toestand wijziging zal brengen in de onderlinge overeenkomst der geallieerden voor het transport van Amerikaansche troepen (naar Europa) wordt in hoofdzaak ter beslissing over gelaten aan de geallieerden. Sommige regeeringspersonen zijn van oordeel, dat de geallieerden op het oogen- blik de verzending van voedingsmiddelen zouden kunnen prefereerden. Een Duitsche correspondent schrijft aan „De Tijd" In de hoofdcommissie van den Rijks dag hebben de geweldige meeningsver- schillen reeds tot heftige tooneelen ge leid evenals in den jongjsten Kroonraad en bij de samenkomsten te Berlijn met Ludendorff en Hindenburg (welke laatste in de militaire eischen iets bezadigder is.) Eer wij enkele weken verder zijn, zullen ook indien een militaire dicta tuur mocht ingrijpen, welke wellicht door den loop, dien de gebeurtenissen drei gen te nemen, noodzakelijk wordt de oneenigheden vermoedelijk een veel scher per aggressief karakter hebben verkregen. De openbare actie der socialistische min derheid en zelfs der partij van Scheide- mann, die de militaire eischen tegenover Rusland den voet dwars zetten, is niet meer tegen te houden, het wordt een strijd voor en tegen den militairen geest. En als ik mij op grond, tier veranderin gen, welke in de afgeloopen oorlogsja ren in de openbare meening en het yolk zijn voltrokken, aan een pronostic mag wagen, dan geloof ik, dat de militaire geest het voorloopig nog zal winnen, maar dat daarna een snelle reactie en inzin king zullen volgen. Het voorbeeld! van Rusland heeft reeds in breede volks- en militaire kringen besmettend doorgewerkt; de broodvraag en 'de voortgaande rouw iu de families, de ontwrichting van mjL verheid en handel, de groeiende vredes wil, do vrees voor het nieuwe offensief waarmee Duitschland, dat kan ik u wel verzekeren, de Entente zal vóór zijn tegen de artillerie van het Westen met haar door de soldaten zoo> gevrees de gemeene verwondingen, Git alles dreigt tot een tragische faze in den tot dus ver betrekkelijk gelukkig gevoerden oor log te leiden, indienue onderhande lingen t© Brest-Litowsk afspringen. De ontgoochelingen over een ongunstigen af loop daarvan zouden over en weer ge weldige verwijten ontketenen en de bin- nenlandsche oneenigjieden tot een uitbar sting brengen. De Duitschers in Amerika. NEW-YORK, 10 Januari (R. 0.) Karl Bunt en drie andere ambtenaren van de HamburgAmerika-lijn zijn tot 12 a 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens schending van de wet door het zenden van voorraden naar Duitsche krui sers in het begin van den oorlog. De torpedeering van het Hospitaalschip „Rewa". De omstandigheden, waaronder het hos pitaalschip „Rewa" in het kanaal van Bristol getorpedeerd wend, en 'het feit, dat er 500 menschen aan boord waren, maken het geringe verlies aan menschen- levens des te opmerkelijker, zegt Reuter. Do „Rewa" voer, met alle lichten op, het kanaal van Br,stol binnen, toen om streeks middernacht twee k,eine lichten werden gezien, blijkbaar van ean vaar tuig. dat slechts even boven water uit kwam. Een minuut later hoorde men een zware ontploiLng. Alle lichten gin gen uit, waardoor het zeer bezwaarlijk werd de gewonden op dek te brengen. Zoo methodisch veerde de speciaal op deze gevallen afgerichte bemann.ng dit werk uit, dat binnen twintig minuten alle personen van boord in de booten waren, hoewel voor het meerendeel erg dun gekleed. De zee was kalm, maar hot was eein vinnig koude nacht en "het lijden der schamel gekleede overledenen werd nog verhoogd door het fe.t, dat de booten zoo zwaar beladen waren, dat ze voort durend moesten worden uitgehoosd. Het ambulance personeel en de beman ning gaven bijna al hun kleeren weg, terwijl de verpleegsters al haar boven- kleeding, om de gewonden, dia er het ergst aan toe waren, warm te houden. Als dit niet gebeurd was, zouden velen van ontbering zijn omgekomen, want eerst drie uur later verschenen patrouille-vaar tuigen op het tooneel van de ramp. Een groot deel der bemanning moest de hut ten zoo haastig verlaten, dat velen zon der hemd of broek waren en bijua allen zonder schoenen en kousen. De Keizerskiok te Keulen. Naar aan de „Frankfürter Zeitung" wordt bericht, heeft nu ook de beroemde Keizerskiok van den Dom te Keulen, even als zoovele andere, er aan moeten geloo- ven om tot oorlogsmaterieel te worden omgewerkt. In de Oudejaarsnacht heeft zij voor de laatste maal van den Keul- schen Dom haar klokketonen doen booren, door een talrijk publiek beluisterd. Door den grooten omvang en het ge wicht de klok weegt 27.000 K.G gaat de verwijdering met de grootste moelijk- heden gepaardzij moet langs electrischen weg worden stukgesneden. Boorders zul len den klokkewand in bepaalde afdee- liigen verdeelen. tot zij in enkele gemak kelijnerte verwijderen stukken uiteenvalt. Een afnemen van de klok in haar geheel zou groote bouwkundige veranderingen in het innerlijk van den toren. o.a. het doorbreken van eenige gewelven, verei- schen. De klok werd in 1877 per schip naar Keulen vervoerd en toen door mid del van hydraulische persen naar boven gebracht. Keizerin Zita en de Katholieke Vrouwenbond. In de Jezuïeten-kerk te Weenen heeft dézer dagen de plechtige toewijding plaats gehad van den Katholieken Vrouwen bond aan het H. Hart van Jezus, Ook kei zerin Zita was bij de plechtigheid tegen woordig. Na een korte toespraak van pater Gat- terer, S. J., die de Oostenrijksche vrou wen, en vooral ook de eerste landsvrouwe gelukkig prees met hun verheven gods dienstzin, sprak 'kardinaal "Piffl het toe- wijdings-gehed uit. Kardinaal Piffl en zijn assistenten be geleidden toen ld© plechtigheid was af geloopen, de keizerin naar den uitgang dier kerk, waar zij luide door de menigte word toegejuicht. Alom in den lande werd het verheven voorbeeld van Katholiciteit der beminjde vorstin met voldoening besproken. Ter dood veroordeeld. GENÈVE, 11 Januari. (II. N.) De krijgs raad te (Lyon hieeft dien soldaat Leon Mermet en den handelagent Otten, die vroeger te Genit woonden, wegens spioh- nag© ter dood veroordeeld. ROME, 11 Jan. Minister Nitti, die uit Parijs is teruggekomen, heeft den presi dent van den ministerraad Orlando de resultaten medegedeeld van de econo mische conferentie; wat betreft Italië's belangen. Er zulten voortaan iedere maand inter-geallieerde bijeenkomsten worden gehouden. De volgende bijeenkomst zal einde Januari te Londen worden belegd. Spanje. 0 ps t o o t j es. MADRID, 12 Januari. (R. O.) Volgens geruchten zou zonder voorafgaande waar schuwing een algemeene staking zijn af gekondigd te Valencia, als proi^est tegen, de duurte der levensmiddelen. Uit Barcelona meldt men rumoerige ma nifestaties, om dergelijke reden gehouden. De schouwburg werd' met steenen gebom bardeerd. De menigte beleggende de café's die geplunderd werden. Het meubilair werd er kort en klein gteslagen. Talrijke arrestaties hadden plaats, terwijl er ook gewonden vielen. De algemeene staking zou Maandag uitbreken. Uit andere sleden meldt men ook rel letjes wegens de duurte. AlttEttlKA. Sneeuwstormen. NEW-YORK, 12 Januari (R..Ó) Chica go is van het spoorwegverkeer afgesloten, tengevolge van een der zwaarste sneeuw stormen, die in haar geschiedenis jzdjn: voorgekomen. Het zakenleven is lamge legd. In de stad is geen melk te ver krijgen. De kolentreinen kunnen niet rij- den tengevolge van de hooge sneeuw lagen. v 1 HVhiKl-VM». 31 y n r a m p. LONDEN, 12 Januari. (R. O.) Een ge weldige mijnontploffing heeft plaats ge had iu een mijn te Halmerend (Noord- Staffordshire). Tweehonderd zeven en veertig ffian bevonden zich in de mijn op hel oogenblik der ontploffing. Tot nu toe hebben slechts ongeveer 60 de op pervlakte bereikt. Men vreest, dat er tal van dooden zijn. IIEHUnAGKlV. In .penemarken heerscht groote werke loosheid. Er hadden te Kopenhagen be toogingen plaats tegen kettinghandel en prijSopdrijvers. De rgeering heeft 35 millioen kronen uitgetrokken voor de bestrijding der werk loosheid. Aanbod van graan door Duitschland. Eenige dagen geleden deed een bericht de ronde, dat Duitschland verschillenden neutralen, ook Nederland, graan had aan geboden afkomstig uit Roemenië. Daaromtrent in kringen van. den graan- Verwachting tot den avond van 15 Jan. Matige, later wellioht weer toenemende wind uit Westelijke riohtingen; licht be wolkt, later toenemend bewolkt met kans op regen of sneeuwbuientemperatuur om het vriespunt des naohtslichte dooi ovordeg. handel i nformeerende, werd aan het Han delsblad medegedeeld, dat dit hoogstwaar schijnlijk werd geacht. Wel kan Duitschland zelf groote graan- hoeveelheden gebruiken, doch dit is ten opzichte van het massa-artikel kolen eveneens het geval, en toch gaan er be langrijke hoeveelheden uit. Het kolengebrek by onze oosterburen is nauwelijks geringer dan dat aan gra nen, maar do kolen worden gebruikt als ruilmiddel om van ons en van andere neutrale artikelen te krijgen die Duitsch land nog moeilijker ontberen kan. Doordat wij het grootste belang heb ben bij den koleninvoer is de Regeering te Berlijn daardoor in de gelegenheid hooge prijzen te maken en condities te steEen die onder normale omstandigheden on zerzijds nooit zouden zyn aanvaard. Het Duitsche belang brengt mee, ge bruik te maken van de moeilijkheden, waarin de geallieerde regeeringen, speci aal de Vereenigde Staten, ons brengen door geen graanverscheping naar de neu tralen toe te laten. En 't gevolg zal dan ook zyn, als de onderhandelingen met Amerika niet spoe dig tot een gunstig resultaat leiden, dat onze regeering, krachtens den stelregel dat onder de gegeven omstandigheden duurkoop heter is dan absoluut gebrek aan een artikel van allereerste levensbe hoefte, met de Duitsche omtrent graan- invoer tot overleg genoodzaakt zal wor den. Naar men in kringen van den graan handel verneemt, verkeeren de onderhan delingen met Amerika in een vergevor derd gunstig stadium, doordat de regee ring der Vereenigde Staten meer en meer tot de overtuiging komt ,dat in de geal lieerde landen al te zeer het oor is ge leend aan lasterpraatjes omtrent onze uit- voerpolitiek. Zoodat wellicht nog kan worden voorkomen, dat ons land, voor het betrekken van granen, geheel op de middenrijken wordt aangewezen. In elk geval dringt een angstige nood zakelijkheid, daarover is men 't in daarbij betrokken kringen eens, tot het invoeren van graan; en als onze schepen niet spoedig worden losgelaten, zal onze re geering het Duitsche aanbod ernstig moe ten overwegen. Hoopvolle geruchten. Er zijn in de pers meedeelingen ver schenen, die vooruitzichten openen op een spoedige oplossing van de kwestie met Amerika betreffende het vasthouden onzer schepen. Naar de „Tel." verneemt, werd in d« Vrijdag op het ministerie van Buitenland- sche Zaken gehouden bijeenkomst, waar bij alle reeders waren uitgenoodigd, wier schepen in Amerika worden vastgehouden, meegedeeld, dat de Amerikaansche Re geering het volgende heeft bedongeneen deel onzer schepen zal varen voor de Belgische Relief; een tweede gedeelte zal gebezigd worden voor de Amerikaansche kustvaart. Ingeval daarin wordt toege stemd ,zul!en eenige vaartuigen verlof krijgen tusschen Nederland en Amerika te varen voor den aanvoer van benaine, olie, graan en veevoeder voor ons land bestemd. De onderhandelingen worden op Het oogenblik te Londen voortgezet. En nu meldt de Telegr., dat de heer Snouck Hurgronje, die zich ter wEle van die onderhandelingen in Londen bevindt zou hebben meegedeeld, dat er een rege ling door 'de Ver. Staten is getroffen waarmee de 'a ndeie geallieerden zich ver eenigen en die zou omvatten den uitvoer naar ons land van graan en andere voe dingsmiddelen en grondstoffen onder de noodlige waarborgen voor heruitvoeren onder andere (niet nader genoemde) be palingen. Aanvoer Engelschekolen. Door een Nederlandsch stoomschip werd Vrijdag uit een Scholsche haven

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1