LOOP DER BEVOLKING. BINNENLAND. BUITENLAND. UIT ZEELAND. GEMEENTE 1 Januari 1917 M. V. Totaal Geboren M. Vr. T. Gevestigd M. Vr. Tet. Overleden M. Vr. Tot V ertrokken M. Vr. Tot. 1 Januari 1 M. Vr. Overslag Terneuzen Honienisse 's Heerenhoek Sas van Gent 220 4768 2616 584 1287 209 4882 2636 559 1236 429 9650 5252 1143 2523 4 132 101 19 23 5 119 59 11 37 9 251 160 3U 6U 10 343 197 22 171 7 33' 232 33 157 17 680 429 55 328 2 56 o3 6 14 4 113 88 13 25 11 333 191 29 Hl 5 328 161 38 112 16 661 352 '67 223 221 4854 2670 590 1357 214 4953 2731 558 1307 N.B. Ontleend aan „De Zeeuw", „Zeeüwsclie Koerier" en eigen berichten. groepen met meer tracht weer KetKooM op. Er doen geruchten de ronde over nieuwe partijgroepeeringen in den Rijks dag, waarvan enkele conservatieve bla den reeds een einde van het blok der „meerderheidspartijen" verwachten. Er gingen in de bladen verder geruchten rond omtrent een ernstig meeningsve®- schil tusschen Von Kühlmann en Hin denburg en het altreden van Ludendorff. Het laatste is officieel wel is waar „niet in overeenstemming met de feiten" ver klaard, maar vierkant tegengesproken is het niet. De Engelsche arbeiders en de vredesvoorwaarden. Het „Journal" is, volgens een Havas bericht, in staat te verzekeren dat er reeds ongeveer 75.000 man van de beste Duitsche troepen van het Russische front zijn weggehaald. Het St. Pet. Tel Ag. meldt, dat de staatsbank weer gewoon op gang is. Er zijn 650 nieuwe ambtenaren aangesteld, 4Ó0 oude hervatten den arbeid. Naar deskundigen vermoeden zullen er na een hernieuwd onderzoek van de bewaarvakken in de banken twee of drie milliard roebel in de schatkist kuunen vloeien, daar vele goud bevatton en goud volgens besluit der volkscommissarissen aan beslagneming onderhevig is. De Telegraaf verneemt uit Vlissingen, dat de „Auielie" is getorpedeerd, waarbii zes man verdronken en vijf gewond werden. De „Amelie" mat 1135 ton bruto, werd in 1888 bij G Howaldt te Kiel gebouwd en is het eigendom van Armement Adolf Deppe te Antwerpen. De strijd in het Zuiden. ROME, 8 Januari. Het stafbericht meldt: De sneeuw en het slechte weer hebben de gevechtsaetiviteit tot een minimum beperkt. Er was slechts matig sterke artillerie- actie in den Oostelijken sector van het plateau van Asiago en in de streek van den Monte Tom ba en den Monte Fenera. In de Humanité vraagt de afgevaardig de Renaudel of de Fransche regeering nog lang tegenover alle uitingen van den vredeswil in de landen der entente zelf, in een halsstarrig „neen" zal blijVen vol harden, óf dat zij eenigerlei concessie zal doen. Het is toch waarlijk té gemak kelijk, zoo schrijft hij, om de wereld te verkondigen: „zoolang men ons den we reldvrede, zooals wij' hem willen, niet AJHJHBIKA. Een nieuwe aardbeving in Guatemala. WASHINGTON, 6 Jan. (Reuter.) Door het departement van Buitenlandsche Za- ken ontvangen berichten deelen meüe, dat de stad Guatemala opnieuw door een 'aardbeving geteisterd is. Volgons een te legram uit San José zijn er door de jong ste rampen wederom 300 menschen om gekomen. De telegrafische verbinding met 'de stad Guatemala is verbroken. De republiek Finland gaat haar plaats dnnemen onder de Europeesche naties. De republiek is met groote eenstemmig! held door verschillende mogendheden reeds erkend, o.a, door Frankrijk pn Duitschland. STOCKHOLM, 7 Januari (W.B.) Vol gens een telegram uit Helsingfors heeft ook de uitvoerende hoofdcommissie der sovjets te Petersburg de zelfstandigheid van Finland erkend. POBTUU4L. Onrust heerscht er in Portugal. Het heet naar de „Temps" uit Madrid verneemt dat de voormalige koning Manuel van plan is afstand van de kroon te doen, en dat hij zich binnenkort naar Madrid zal begeven om aldaar zijn besluit bekend te maken. Men beweert, dat deze afstand ten doel heeft, alle monarchistische ele menten van Portugal samen te brengen ten gunste van prins Quarte, den neef van Don Miquel, die tegenwoordig in Oos tenrijk verblijft. De uitgeweken Portugee- sche monarchisten keeren naar hun va derland terug, terwijl de democraten van de partij van Costa naar Madrid stroo men. Zij verzekeren, dat zich in Portugal een monarchistische beweging ontwikkelt en dat reeds op verscheiden plaatsen tot arrestatie van republikeinen is overge gaan. („De Tjjd") Totaal 435 9807 5401 1148 2664 als aan reizigers geen passen verstrek ken voor de Vereenigde Staten. Ieder ver zoek wordt eerst telegrafisch naar Was hington gemeld. Men moet derhalve 'da Vereenigde Staten beschouwen, als een giesloten gebied. Naar men zegt, zijn do gezantschappen zelf onkundig van de ber weegredenen van dit optreden. aldus eau ziêér smaEMijik en 'bijzonder voedend maal'. J. J. VAN ANDEL. Bedrijfsleider Centrale Keuken, r, Als tegenstelling tot de vele voor beelden in de dieren- en plantenwereld van een egoïstisehen strijd om het be staan, waarin do sterkere den zwakkere tracht te verdringen, gaf de heer dr. X. Broeke van Leiden Dinsdagavond voor de vereemging voor Algemeen© Weten schappelijke beiangen eene interessantst uiteenzetting van het onderling h.ulpbe' toon van dier en plant, van een samen leven (synbiose) als tusschen twee fir manten die uit hun compagnieschap voor deelen pulten. Voorbeelden uit de hoo- gere en lagere orde in dieren- en pla|nJ tenrijk werden door den professor ojJ het doek vertoond en onderhoudend toef gelicht zooals het leven van da zeester op de kluizenaarskrab, het samengaan van wierceilen en schimmeldraden in de korstmossen, de stikstoliknobbels in dd wortels van lupinen en erwten, het ie- v.en van groene piantencellen op straal-1 dieren in zee en van kleine vischjjes in de mondopening van kwallen, efua, enz. Ondanks het gure weer was dej zaal vrijwel bezet. -Uit de H oill andi af il mf abri el^ te Haarlem zat hier blijkens achterstaan de annonce door de Dioscoop-eorpioitatiq Herin. Smit en Col, de pracüttihni „L a| Ben zon ie" worden verioond, naar den roman van de beleende schryxsier Melattie van Java. De naam dezer schrijfster waar borgt een goeden en boeiencten inhoud. De regie dezer film berust in handen van mr. Binger. In de Hoofdrolder ro mantische omwikkeling ireedt de geken de filmdiva A nay Dos op. Als ex plicateur zal optreden 'de heer Joh. Prent als zoodanig wijld en zij|d te goeder naam en faam bekend. Een geweldige sneeuwbui tooide on der den invloed van een fikschen noord- westenwind onze stad met een fantas tisch gewaad, zooais wij' het schier ali leen kennen op prenten en schilderijen, 'tiviag mooi zijn dit alles te zien, vooral in de plantsoenen, maar 't geeft groote moeüijkueden voor het verkeer en doet ons de hardheid van den winter maar ai te 2eer gevoelen. En de Lente is nog verre 1 Hedennacht overleed op 57-jarigen leeftijd üe neer L. van Bruggen, di recteur der Kijks Hoogere Burgerschool alhier. Z.Kd. die reeds lang lijdende was, gevoelde zich echter bij den aanvang dezes jaars genoegzaam hersteld omdq lessen te hervatten. Het overlijden is dan ook vrjj onverwacht. j De ovei'iedene was om zijn nobele ga^ ven van geest en nart zoowel bij leer aren als bij leerlingen zeer gezien en zal zijn heengaan in wijden kring wor den betreurd. t i Morgen, Donderdag, vergadert aihifer het Naderlandsch RoiodeKruiS, afdeehng Vv es tel ijk Zuid-Bever land, te half dne ure in hötel „Cent traai." Middelburg. In de Maandagmiddag op het raaushuis gehouden vergadering van het Midüeiburgsche comité van jiet Ne- denandsche Kruis, onder voorzitterschap van den heer mr. G. F. baron J'hoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, weid door den secretaris, den 'heer H. Dron- kers, het jaarverslag .uitgebracht, waaruit blijkt, dat het aantal leden thans 111 bedraagt. De mobieie transporlcolonne be staat uit. een leider, 3 ploegeommandam ten en 11 leden en de plaatselijke co lonne uit een leider, 1 ploegcommandaint en 9 leden. De beide colonnes oefenden geregeld en de magazijngoederen werden steeds aangevuld. Op een desbetreffende vraag van het hoofdbestuur werd geantwoord, dat hier 8 gebouwen zijn, die geschikt zijn om voor noodziekemnrichting te die nen en dat zij te samen 107(1 patiënten kunnen hergen. Het comité vertrouwt dat de daarvoor noodige bedden hier wei te vinden zouden zijn, maar minder zou dat het geval zijn met linnengoed ein ziekeakleeren, terwijl ook over te weinig doktoren en verplegend personeel zou kunnen worden beschikt. Thans zijn do meeste dezer gebouwen door militairen bezet, maar er is toegezegd, dat zij ge leidelijk zullen worden ontruimd. De rekening van den penningmeester, den heer dr. R. Bjflsma, aanwijzend in ontvang en uitgaaf f 329,40 met een kwaad slot van f 30,8 werd door de heeren mr. J. F. van Deinse en mr. G. J. Spren- ger, nagezien en accoord bevonden en volgens hun advies goedgekeurd. Dankbaar werd vermeld een gift van f 10, in het vorig jaar en een van f 15 dit jaar ontvangen, heide uitsluitend ten behoeve van het plaatselijc comité. In verband met het nieuwe reglement der vereemging, zullen kringen worden gevormd en is aan het comité te Mid delburg opgedragen vóór 1 Februari de constitueerende vergadering voor den kring Middelburg, waaronder alle co-mi- té's in Zeeland vallen te beleggen. Dezti vergadering zal nu worden uitgeschre-i ven tegen Maandag 28 Januari te een uur des middagp. (V. Ct.) Dinsdagmorgen viel door de glad heid de ruim 60-jarige vrouw P. op den Noordweg alhier en brak haar linkerarm. Bewusteloos werd ze opgenomen en naar het Gasthuis vervoerd. LONDEN, 5 Jan. (Reuter.) Ondervraagd naar zijn indruk van de redè van Lloyd George verklaarde Henderson, dat de La bour-party ze met bevrediging zou ver nemen, daar zij een duidelijke verklaring bevat van de doeleinden, voor welker bereiking de oorlog wordt voortgezet. „In sommige opzichten", zeide hij', be lichaamt zij de beginselen en verlangens, die de arbeiderspartij op de jongste con ferentie als de voornaamste oorlogsdoel einden aangaf. Omtrent de houding van de Britse,he arbeiderspartij in deze crisis zeide Hen derson: „Hare doeleinden zijn evenals in 1914 vernietiging van het militairisme, niet alleen in 'Duitschland, maar overal elders. Lansdowne over de rede van Lloyd George. LONDEN, 6 Januari (R. O.) In een in terview verklaarde Lord Landsdowne, dat de minister-president op de duidelijkste wijze had bevestigd, dat Engeland nooit van plan geweest is Duitschland als groote mogendheid te verpletteren, doch slechts bedoelde <1© hoop van het land te vernietigen, om de wereld militair te kunnen beheerseben. Verder verklaarde hij1 het eens te zijn met den premier, waar die beweert, dat een 'rechtvaardige ©n duurzame vrede slechts gebaseerd kan .zijn op de drie beginselen, welke door den premier wer den aangeduid. Aanvaarding van deze voorwaarden door Duitschland sluit an fcieh, dat de oulde militaristische geest volkomen is verdwenen, en derhalve zou het de erkenning beteekenen van een nederlaag. Verzef van 25.000 Duitsche soldaten? LONDEN, 5 Jan. (V. Dl) Volgens Duit sche deserteurs zijn aJle soldaten beneden 35 jaar- van het Russische front vertrok ken, om naai' het Westelijk front te wor den gezonden, ondanks de overeenkomst met de Russen gesloten. 25.000 Duitschers ten 0. van Potnof kwa men hiertegen in verzet. De militaire over heden trachtten hen te bedwingen door te bedreigen den toevoer van levensmiddelen af te snijden. Trotzky tiaar Brest-Lilowsk. Trotzky is naar Brest-Litovvsk vertrok ken om daar nog eens met de Centralen te confereeren. (Zie laatste Berichten). De Oekraine en de Centralen. BREST-LITOWSK, 7 Jan. (W, B.) De besprekingen met de Oekranische afge vaardigden in plenum-zitting van heden, waaraan de gevolmachtigden der Centra le mogendheden deelnamen, werden heiden voortgezet. op een presenteerblaadje aanbiedt, ver roeren wij ons niet". Zij, die zulk een taal spreken, hebben geen gevoel voor die honderdduizenden die de aanstaande groote gevechten tot offer zullen eischen. indien zij de ware gevoelens der breede volksklassen zouden kennen en naar waar de schatten, zouden zij niet steeds in ge brek© blijven om de socialisten bij hun inderdaau vaderlandslievende doch niet elk doel voorhij hollende voorbereidingen te ondersteunen. Een toespraak van den Paus. ROME, 5 Jan. (Partic. Maasbode.) Do Paus ontving hedenmorgen in audiëntie het Romemsche patriciaat ter aanvaar ding hunner nieuwjaarswensehen. In antwoord op de toespraak van prins Soiofra sprak de H. Vader zijn dajakj uit voor de nieuwjaarswenschen. Hij stel de het zeer op prijs, dat het patriciaat zich de tolk gemaakt had van het Pau selijk woord, dat omangs de volkaren uitnoodigde terug te keeren tot God, oml zoodoende heL einde, der onmete.jjke ram pen, 'die sinds drie j'aar de wereld teis teren, te verhaasten. De Paus voegde er bij: Wjj hebben uw ijver gezien voor de rechtvaardigneid in de wopruen, waar mede gij, zmspeiend op de droeve ge beurtenissen, die ons land treffen, da methoden van oorlogvoeren, welke niet overeenstemmen met tiet volkenrecht, ver oordeelt. Door deze manifestatie zij't gij' geheel in overeenstemming met Ons, die, trouw aan Uns program, om het onrecht te veroordeelen, overal waar hét zuch ver toont, nog onlangs Onze stem verheven hebben tegen een wjjize van oorlogvoe ren, weJke gebruikt wordt tegen onver dedigde steden en geen militair Resul taat oplevert, terwijl er integendeel slacht offers door kunnen gemaakt worden (en dit is helaas gebeurd) onder de piet combattanten, en schade kan worden toegebracht (en ook dit is gebeurd) aan het heilig eigendom van den godsdienst; een wijze van oorlogvoeren, die steeds feller den haat en den wrok der naties doet oplaaien. De Paus prees vervolgens den arbeid van het patriciaat en den Romeinschen adel tjjdens den ooriog, de hoofden van families, die zich beijverden den oorlogs- jammer te verzachten, de dames, die, naar het voorbeeld van Christus, de won den der lijdenden lenigen, de jongeren, die op Christelijke wijze hun zwaren en pijnlijken (plicht doen. Ten slotto smeekte de Paus over het patriciaat de goddelijke zegeningen af en verleende Hij |iun Zijn Apostolischen zegen. Een ervaring van de „Tromp". De medewerker „Ego" van de Delft- sche Crt. doet in zijn rubriek „Ter Zij de" een verhaal van de volgende erva ring die het Nederlandsche oorlogsschip „Tromp" zou hebben gehad bij zijn jongste thuisreis. Het schip ontmoette op den Atlanti- schen Oceaan een Engelsch marinevaar- tuig, dat naar de „Tromp" seinde: „Stop onmiddellijk". Toen de „Tromp" voortvoer, loste de Engelschman een waarschuwings schot en herhaalde het sein. De „Tromp" bleef echter doorvaren en seinde terug: „Weet ge niet dat ge met een Neder? landsch oorlogsschip te doen hebt?" De Engelschman seinde terug, dat hij dat wel wist, maar dat de „Tromp" toch moest stoppen, omdat er passagiers aan boord waren. Toen antwoordde de „Tromp" kort en krachtig: „Gereed tot den strijd", waar op* de Engelschman verder zweeg. Het incident zou besproken zijn in de besloten zitting van de Tweede Kamer. In aansluiting meL bovenstaande be richt „De Maasbode" van hedenmorgen: Van de meest betrouwbare zjjde kunnen wjj zoo beslist mogelijk mededeelen, dat het gerucht omtrent bedoelde ontmoeting van de „Tromp" volslagen onjuist is en dat zich met de „Tromp" geen enkel incident met eenig oorlogsschip van de oorlogvoerenden heeft voorgedaan. N. B. Toch hoorden, wij van iemand, wiens neef "Ris majoor-torpedomaker de reis met de „Tromp" medemaakte, dat wel degelijk het schip door een Engelsch oorlogsvaartuig is aangehouden. Red. N. Z. Crt. Kamerverkiezingen. Kieskring Tilburg. Op de groslijst van candidaten voor de Tweede Kamer, samengesteld door de Unie Libe rale Kiesvereenigingen in den kieskring Tilburg, z(jn, naar gemeld wordt, ge plaatst: 1. Jhr R. de Muralt, 's Gravenage. 2. W. J. H. M. de Jong, 's Gravenhage. 3. A. F. Philips, Eindtiovcn. 4. Jhr. L. F. Michiels van Kesseunich, Roermond. 5. G. L. Breedvelt, Bergen op Zoom. 6. G. D. van den Bergh. Ginneken. 7. Mevrouw James, Tetermgen. 8 Ds Siemelinck, Vlis singen. 9. Prof. mr. Heeres, Leiden. 10. Dr. C. Lely, 's Gravenhage. 11. J. W. IJzerman, 's Gravenhage. 12. J. B. Amens, 's Gravenhage. 13. Prof. B. Eerdmans, 14. Prof. J. van Hamel, Amsterdam. 15. P. Otto, Amsterdam. 16. Mr. P. Rink, 's Gravenhage. 17. Mr. H. Smeenge, Am sterdam Groenten- en Frultcentrale. De Minister van Landbouw heeft den heer W. P. Zeilmaker, oud directeur van het telegraaf kantor te's Gravenhage, be noemd tot lid van de Rijkscommissie van toezicht op de Vereemging „Groente Centrale" en op de Vereeniging „Fruit- Centrale". De Engelsche krijgsgevangenen. De „Sindoro", „Zeeland" en „Kon ngin Regentes" met de door Duitschland uil- gewisselde Engelsche krijgsgevangenen aan boord, zijn behouden in Engeland aangekomen. De mannen zijn reeds aan wal gebracht. aalWfln Dure Brandstoffen. Het bestuur der Haarlemsche Handels vereniging heeft besloten zich tot de Tweede Kamer te wenden met een klacht over de duurte der kolen, die, ten op zichte van de Limburgsche kalen, door niets gemotiveerd wordt, en op den middenstand zware belasting legt. De geweigerde passagiers van de „Nieuw-Amsterdam". Het Holl. Nb. meldt uit Berlijn aan de N. Crt.: Naar aanleiding van het bericht van de „Telegraaf", volgens hetwelk 70 pas sagiers van de „Nieuw-Amsterdam" geen passen voor Amerika hebben kunnen, krij gen, wijst de Voss. Ztg. er op, dat de Amerikaanse!® overheid in Noorwegen op gelijke manier optreedt. Het Noorsche zeevaartblad zegt, dat 'het Amerikaan- sehe gezantschap en het Ameirikaansche consulaat-generaal, zoowel aan zeelieden De mosselvisscherij stopgezet. Nadat te Vlissingen eenigen tijd geledein veel ontstemming was gewekt door het verbod van vlsscharij van mestmosselen, welk verbod na veel actie der visschers is opgeheven, ontvingen de visschers thans mededeeling, dat allen, die aan gesloten zij'n bij de Mosselcontrolever? eeniging, hunne mosselen zouden kun nen leveren en dan nog slechts gedeel telijk. In een te Wieringen gehouden verga dering van alle mosselvisschers en ver schillende kooplieden is naar aanleiding hiervan met algemeene stemmen besloten geen mosselen te vangen, zoolang geen gelijke leveringsvoorwaarden zijn vastge steld, door de visschers en de Z.E.G. opgemaakt. Ook is door de Wieringer vereeniging te Texel een vergadering ge houden en een onderafdeeling van de Waddenzeevisschers opgericht, waartoe staande de vergadering 58 leden toetra den. Ook daar werd besloten niet ter mosselvangst te gaan, voordat betere voor waarden zijn bedongen. Binnen enield dagen zullen dergelijke vergaderingen te Enkhuizen en te Harlingen worden ge houden. Tot heden heeft nog geen enkel schip zee gekozen ter mosselvangst. (Msb.) Goe». De Directeur der gemeente gas fabriek meldt ons: Hierbij heb ik de eer U mede te dee len, dat door Burgemeester en Wethou ders en de Gascommissie iis besloten, b(j wijze van proef, gedurende de maand Januari de rantsoenee- ring op tê heffen, zulks met het oog op de in de verloopen maanden verkre gen bezuiniging, vooral in de maand December, tengevolge der prijsverbooging. De motieven tot dit besluit ontgaan ons. Het idee rantsoen brengt mede het idee bezuiniging en is voor den verbrui ker, ook al kan hij1 het duurste gas be talen, oön rem tegen een al te wild verbruik van kwantums gas, die de gan- sehe stad zoo noodig heeft. Nu is het hek van den dam. Gewone, minder ka pitaalkrachtige verbruikers zullen door den hoogen prijs genoegzaam afgeschrikt worden om tot een ongebreideld gasver bruik over te gaan. Maar de rjjikerein, de OrWi.ers, die er niet om malen hoe duur het licht is, zullen weer naar har telust gas kunnen brandentotdat het de spuigaten uitloopt, de gemeente- gasfabriek noodkreten slaakt en een veel scherper rantsoeneering dan de huidige de gasverkwisters koimt straffen, ja, maar ook de zuinige verbruikers die op alle manieren Jiet gas hebben uitgespaard. De administratieve beslommeringen en werkzaamheden aan de rantsoeneering verbonden, zullen toch niet de oorzaak zijn dat men het aan. de gemeentegasfa briek eens zonder rantsoeneering wil gaan probeeren? Een dergelijke gemak zucht zou in het licht van het alge meen belang zeer afkeurenswaardig zijn. Centrale Keuken. Van geachte zijde wordt mij verzocht eenige nadere mededeelingen te verstrek ken omtrent het gerecht voor Vrijdag Mosselen met aardappelen, wortelen en botersaus. Om in het land der mosselen zelf eene aansporing te. richten tot de in woners om toch mosselen te eten, lijkt wel' overbodig. En toch bestaat er bij menigeen aarzeling, hiertoe over te gaan. Men is bevreesd door verhalen van an deren over ziek worden e,nz,., doch wat is doorgaans de oorzaak'? Het gebruik van uitsluitend mosselen op onge-woneni tijd, doorgaans in groote hoeveelheden, besproeid met de noodige thee- of an dere dranken Worden de mosselen daarentegen op normale wijze als bijvoeding gebruikt, dus gemengd met aardappelen, groente en saus, dan zal niemand eenigen hin der of last ondervinden. De mosselen besteld bij een eerste klas handelaar, worden flink gewasschen en schoonge maakt, daarna gekookt met eenige krui den, opnieuw gereinigd en vervolgens in warm zout water bewaard, totdat zijdoor het yoedsel worden gemengd. Zjjj vormen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2