CK, GOES. feuilleton. Oe Groote Oorlog, Xo. 5. Donderdag 10 Januari 1918. Veertiende Jaargang. HEI CONCEPT-PROGIIAM eken, opieboeken. lel. irleopig bericht. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Een jaarabonnement op Ie „Nieuwe Zeeuwsehe Cou rant" kost Vijf] gulden bij vooruitbetalin.g Wie vóór 15 Februari a. s. zijn jaarabonnement vooruit be taalt, behoeft slechts f 4,75 te storten. Na 15 Februari is en blijft de prijs f 5. De Directie en Administratie. f HUIS KADE. en Heerenhuis, Onder den grondt en opgezonden jlederlandsch Mu ze daarvoor te later gevonden en konden slechts („De Tijd") nacht, tooneel- Inte Osman, werd 'houwburgzaal van i" opgevoerd door van den Plantage- dam. ïacht" is een oor- rereldkrijg deed het een verheerlijking t niet. Integendeel, ;ht tegen den schier oord, door heersch- naijver, landhonger bele aspiraties van thebbers in de poli- pereld ontstaan en 'urm der diplomaten verijdeld, tuk soms wel wat rd, „gezwamd" zeg- ver allerlei theorie- [naanvechtbaar zijn. thelijkheid, die broe- |its Balke" den mond :onder meer niet in. kan de maatschap- 'ruwel niet r.edden. fen alleen aan zijn gelaten, is een bruut: reid eten de kanni- ilaar een mensche- ge sterkt door het menschen als broe- jd, zij kan een heil- de oorlogsideeën te- 1 de geschriften van len, gelijk Paus Be- getuigen, 'e Telegraaf" inder- iplaat schrijven: „na lom", zelfs een blad ioet weten, dat niet ir de slechte, de on- cbristenen schuldig „débacle". van bovenstaande Jen nacht" veel sym- ïjkbaar verwantschap er's „Die Waffen nie ter eere der acteurs - het werd zeer goed jok hier hoogere en r aan te wijzen. De baas Fincke, Elsje en n ons het beste. Als .e blinde Peter Balke den oorlog thuis geko- r het dan tusschenhen me van droefheid, doet .w.z. de rolvertolker) het Fransche spreek- e au ridicule il n'y a 2e bedrijf, het kaart- van baas Fincke, laat aeschouwers even op :n door in de dictie en snedige gezegden ral in de samenspraak cke en Elsje, die een iokten. Dit bedrijf werd Ook de „mise èn oratief lieten niets te ortom, een uitvoering iep en een stuk, dat vooral door rijper ont- te werden. 30 Januari 1918 zal te Arendsksrke, ten .verzoeke Erven P. BOMMELIÉ, publiek i geveild1 H.A. 42 A. A. (3 Gem. 191 Reed.) W L A N D, in den Ouden t, in 3 perceelen, en eenige euwinventarie en Arbel* sreedechap. te adverteeren. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f -1.daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een mir 's namiddags. Kanfoord. AdministratieBoude wijn de WlffestraafA 135° GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs Advertentiën van 15 r-egels f 0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Bericht. der R. K. jitaatspar ij, ontworpen door het Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereeniglingen in Ne derland en thans aan het oordeel der R. K. Centrale Kiesvereenigingen onder worpen, luidt als volgt I. B ui t enl ands c he Zaken. 1. Meer openbaarheid inzake het buiten- landsch beleid. Geen geheime verdragen. 2. Meer invloed der Volksvertegenwoor diging op het beheer der Buitenlandsche betrekkingen. 3. Bevordering der oplossing van inter nationale geschillen door middel van scheidsgerechten. 4. Uitbreiding der economische voor lichting uit het buitenland, o.m. door het aanstellen en uitzenden van meer beroeps consuls. II. J u 's t i t i e. 1. Handhaving der christelijke begin selen in de huwelijkswetgeving. 2. Vereenvoudiging der rechtspleging. 3. Hervorming van de handelswetge ving; in het bijzonder het wissel-, zee- en merkenrecht. 4. Wettelijke régeling van de admini stratieve rechtspraak. 5. Herziening der Kinderwetten. Uit breiding der Overheidszorg voor het on derbrenging en opvoeden der misdadige en verwaarloosde jeugd. Regeling van wettelijke gevolgen voor de ouders, die hun opvoedingsplicht verwaarloozen. 6. Algemeene regeling der rechtspositie van de ambtenaren. III. Defensie. 1. Krachtige medewerking met elk ern stig streven naar geleidelijke internatic»- nale ontwapening. 2. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te blijven tot hetgeen nood zakelijk is voor de handhaving der nern traliteit en de verdediging der onafhan kelijkheid. 3. Bevordering van maatregelen tot ver heffing van het zedelijk leven bij' de land en zeemacht. 4. Bestendiging van Overheidszorg voor E. C. VAN DISSEL, Notaris. KOOP of tegen 1 Aug. 1918 JUR mooiste gedeelte der Kade es. vragen worden ingewacht letter A, Bureau van dit Blad, 55) In den loop van den laden April, toen al zijne maatregelen genomen waren, kwam zijn vrouw Margaretha waarschu wen, dat haar man in den nacht van den 14den op den 15den, bij het derde bastion na het fort Montrouge de wacht zou hebben. Hij had nagedacht, en aan den heer Schültz zijne erkentelijkheid wil lende bewijzen, stemde hij er ïn toe voor vijftig franks, dat is te zeggen voor de helft van den aanvankelijk geeischten prijs de vlucht der beide achterblijvers te be gunstigen. Den volgenden morgen om tien uur, het bataljon der wrekers ging te twaalf uur op weg antwoordde Mar garetha, dat zij het voorstel aannam. De vijftig frans werden vooruit betaald; vijf tig andere franks, daarboven toegezegd ingeval van welslagen, zouden later over handigd worden, en alles voorzien en afgesproken zijnde, scheidden de beidel vrouwen. Dien zelfden avond, om negen uur, had een treffend tooneel in'„de gjeheime cryp te" plaatsvereenigd met elkander ba- de geestelijke belangen van hen, die on der de wapenen zijn, ook in vredestijd. IV. Financiën. 1. Krachtiger doorvoering van het be ginsel van belasting naar draagkracht in het belastingsysteem; ook rekening hou dende met de grootte van het gezin. 2. Indien versterking der middelen mocht noodig zijn, worde een rechtvaar dige verhouding tusschen directe en in directe belastingen in acht genoinein. 3. Bij belasting van het vermogen worde het roerend en het onroerend vermogeln zooveel mogelijk, gelijkelijk getroffen. 4. Herziening der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. V. 0 n d e r w ij s. 1. Herziening der wet op het lager onderwijé ter uitvoering van art. 192 der Grondwet. Feitelijke gelijkstelling van het openbaar en het bij'zonder lager onderwijs. 2. Herziening der leerplichtwet. 3. Afdoende regeling der salarissen van het onderwijzend personeel. 4. Doorvoering van de rechts- en finan cieele gelijkstelling, ook voor het mid delbaar en het hooger onderwijs. 5. Steun van Overheidswege ter bevor dering van de jeugdorganisatie. 6. Wettelijke regeling van het lager en middelbaar vakonderwijs en de vak opleiding, met financieelen steun van Overheidswege. VI. Koloniën. 1. Geleidelijke uitbreiding van zelfbe stuur en autonomie in de Koloniën. 2. Behartiging der geestelijke en stof felijke belangen van de inlandsche be volking'; inzonderheid door krachtige on dersteuning der missiën en bestrijding van het opiumgebruik. 3. Ontginning van delfstoffen en ont wikkeling van de productiviteit der na tuurlijke hulpbronnen ,mede met aanwak kering van het particulier initiatief. 4. Wij'ziging van art. 123 Begeerings- Reglement. Het artikel luidt: De Christen-leeraars, priesters en zendelingen moeten voorzien zijn van eene door of namens den Gouverneur- Generaal te verleenen bijzondere toe lating, om hun dienstwerk in eenig bepaald gedeelte van Nederiandsch- Indië te mogen verrichten. Wanneer die toelating schadelijk' woirdt bevonden, of de voorwaarden daarvan niet worden nageleefd, kan zij door den Gouverneur-Generaal worden ingetrokken. 5. Financieele gelijkstelling van het particulier en het gouvernementsondier- wijs. VII. Onderwerpen van algemeen maatschappelijk belang. 1. Bevordering der Zondagsrust. Be strijding van openbare onzedelijk heid. Steun aan vereenigingen, die verheffing dér openbare zedelijkheid beoogen. Maatregelen tegen het bioscoopgevaar en tegen het alcoholisme. den de vluchtelingen met vuur in de kapel van Sint-Gertrudis, waar George, op de trappen van het altaar geknield, met den zegen van den ouden pastoor een gewij- den scapulier ontving ,dien de priester hem om den hals hing. Do familie keerde daarna in de onder- aardsche zaal terug, om er gezamenlijk op de wijze der martelaars van de eerste eeuwen het avondmaal te gebruiken en elkander vaarwel te zeggen. George droeg een burgerklefeding en Wilhelm een werkmanskiel, waaronder hij om zijn middel de touwladder gerold had, bestemd om in de gracht af te dalen; tot eenig wapen droegen zij een dikken stok en in hun broekzak een revolver met vijf of zes geladen loopen,een wa pen, dat destijds algemeen gedragen werd tot zelfs door de vreedzaamste lieden. Wilhelm was nochtans volstrekt niet voornemens te vluchten, maar hij had er op gestaan zijn jongen meester tot aan de versterkingen te vergezellen, met het dubbele doel hem in zijne ontsnap ping behulpzaam te zijn en vervolgens den brouwer te komen geruststellen, wiens zwakheid hem niet veroorloofde zijn zoon te volgen. Op het oogenblïk van het vertrek drukte de brouwer nog eenmaal zijn zoon aan 2. Wettelijke regeling van het collec tieve arbeidscontract; maatregelen tot voorkoming en beslechting van geschillen tusschen werkgevers en werknemers. 3. Erkenning van Overheidswege van de organisaties van belanghebbenden als adviseerende collega's bij het voorberei den van sociale wetten en verordeningen. 4. Wettelijke regeling inzake het deel nemen van belanghebbenden aan dé uit voering van sociale wetten. 5. Maatregelen ter voorziening in den woningnood, waarbij ook dient gelet op de behoeften van groote gezinnen. G. Zoodra de omstandigheden dat zullen gedoogen, geleidelijke terugkeer tot tLe vrijheid der bedrijven; buiten werking stellen deT crisismaatregelen. In afwach ting daarvan streven om door een doel matige distributieregeling den economi- schen toestand van ons volk op peil te houden en krachtig bestrijden van kunst- matigé prijsopdrijving. 7. Bevordering der technische ontwik keling in landbouw, nijverheid en handel. 8. Bevordering van afwatering, ontgin ning en landaanwinning. 9. Bevordering der middelen van ver keer en vervoer, vooral ten platten landte. 10. Bevordering van eigen nijverheid. 11. Herziening t(er bezoldiging van de ambtenaren in dienst der Overheid. A. Landbouw. 12. Herziening der wettelijke regeling van het pachtcontract. 13. Herziening der Jachtwet. 14. Opheffing der Heerlijke jachtrechifen. 15. Bevordering van eigendo-msverkrij- ging door den gebruiker. B. Middenstand. 16. Instelling van een afdeeling voor den middenstand aan het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. 17. Wettelijke regeling van financieele ondersteuning der middenstaindsorganisa- tie's bij h^t streven naar verbetering van de vakopleiding in het algemeen en van het leerlingwezen in 't bijzonder. C. Arbeid. 18. Bevordering der arbeidsgelegenheid. Bestrijding van de werkloosheid. Wettelijke regeling van de arbeidsbe middeling. 19. Wij'ziging van de wettelijke regeling van 'de arbeidsovereenkomst. 20. Uitbreiding der arbeidersbescher- ining, in het bijzonder met betrekking tot den arbeidsduur. Verbod van den arbeid der gehuwde vrouw in fabrieken en werkplaatsen. Wettelijke 'regeling van den arbeid in de huisindustrie. Bescherming der landarbeiders. 21. Herziening van de Ongevallenwet, ter verruiming van den kring der ver zekerden in de industrie en uitbreiding ding der ongevallenverzekering tot land bouw, zeevaart en zeevisscherij. 22. Invoering van de invaliditeitswet. Uitbreiding van de invaliditeits- en ouder- domsverzekering tot hen, die zelfstandig arbeid verrichten. 23. Invoering van de ziekteverzekerings- zijn hart, gaf hem zijn zegen en verge zelde hem tot a,an den voet van de trap, waai' zij scheidden. Margaretha ging met hen naar boven en opende hun de straatdeur, die zij ter stond weder sloot om hen door het raam na te oogen tot zij aan het einde der straat verdwenen. Hoewel zij hen niet meer zag, bleef zij1 nog lang uit het raam liggen, met een angstig kloppend hart naar de geruch ten van de straat luisterende en voor de vluchtelingen biddende. De Parijze- naars, binnen de muren der stad opge sloten, moeten zich nog dien akeligen nacht van den 14den op Ren 15en her inneren, de regen viel koud en doordrin gend neder, vergezeld door de in April gewone windvlagen, die met een akelig gebulder door de straten gieren; de grau we en sombere hemel, bedekt met dik ke, zwarte wolken, die hier en daar reus achtige vlekken vormden, werd van mi nuut tot minuut verlicht door een Moe digen weerschijn, en de doffe losbran dingen van het geschut mengden zich met het gehuil van den stormwind. De beide achterblijvers gingen met haas tige schreden door de eenzame straten, ternauwernood verlicht door de gasbek ken, waarvan de wind de blauwachtige wet. Opneming van de genees- en heel kundige behandeling. 24. Wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering. Eene rede van Lloyd George. Onder de laatste berichten in ons vorig nummer namen wij een üuitsch bericht op, volgens hetwelk in de verstreken 10 dagen tusschen 25 December en 4 Januari geen voorstellen waren ingeko men van de geallieerden als antwoord op de vredesvoorstellen van de Russen en Centralen. Dit is zoo, maar de gealli eerden hebben toch niet geheel' en al gezwegen, doch bij monde van Lloyd George de vredesideeën der geallieerden ontplooid. De Engelsche minister sprak Zaterdag voor de afgevaardigden der Engelsche vakvereenigingen eene rede. uit van lan gen adem, te lang om in ons blad op te nemen. Uit de beknopte samenvat ting die „De Maasbode" er van gaf, kan men echter voldoende begrijpen, welke geest th^as de geallieerden bezielt. Lloyd George aldus „De Maasbode" sprak met groote bezadigdheid en ge matigdheid en zijn rede, waaraan men „hou-vast" heeft, is daardoor van een veel grooter beteekenis geworden dan een van de vroegere redevoeringen door hem gehouden. Hij bevestigde met vollen nadruk, dat de geallieerden Duitschland niet willen verpletteren, dat zij Oostenrijk niet wil len verbrokkelen, dat zij in afwij king met het vroegere te kennen gegeven voornemen, 'Constantinope! als hoofd stad van het Turksche rijk willen er kennen en dus Turkije niet uit Europa willen verdringen. En aan het slot van, z'ijn rede stelde Lloyd 'Georoge een drie tal' algemeene beginselen op voor het verkrijgen van een permanenten vredek die van zeer veel terughoudendheid ge tuigen, en waarmede waarschijnlijk de centralen geheel zouden kunnen instem men. De bedoelde voorwaarden warenheilig heidvan de verdragen: territoriale regeling op de basis van zel'tbestemmingrecht, of althans aanvaarding van een regeering; internationale organisatie voor ontwape ning. I i En tevens verklaarde Lloyd George, dat Engeland bereid was om voor het verkrijgen van deze voorwaarden zelfs grootere offers te brengen dan die welke reeds gebracht zijn. Dit zijn de voornaamste lichtpunten Uit de rede van Lloyd "George, waars over Lansdowne zijn tevredenheid en voorloopige instemming betuigde. Er waren echter ook verschillende an dere punten in Lloyd's rede, die heel' wat minder als lichtpunten te beschou wen vallen, daar, waar hij de omschrij ving gat van de practische oorlogsdoel einden van de geallieerden. Bij1 de practische omschrijving ging na- vlam in hunne kooien van rinkelend glas deed waikelen. "Weldra hadden zij de vroeg'ere bar rières achter zich gelaten en door ide duisternis heenborende, ontwaarden zij aan den horizon als drie 'werkende vul kanen, de forten van Vanves, Issy en Montrouge, met al hun geschut antwoor dende op het vuur der Versaillaansche batterijen van Meudon, Chatillon en Bag- neux. Nooit had men sedert de woeligste da gen van het beleg zulk een 'helsché kanonnade gehoord, nooit had zulk een regen van granaten, bommen en schroot- bussen de gloeiende lucht doorkliefd. Men zou gezegd hebben een algemee ne bestorming bij te wonen, geleverd en doorstaan door tiwee legers, vast beslo ten te overwinnen of te Sterven. De plotselinge overgang van de dood- sche stilte der catacomben tot dat ont zettend gedruisch, verbijsterde aanvanke lijk de beide achterblijvers, maar wel verre van hen vrees aan te jagen, stelde het hen gerust, want geen enkele om standigheid kon beter hunne poging in de hand werken, door de gefedoreerden op de bedreigde punten onder casemat- ten te doen bijeensehuilen, onder welker beschutting zij niets te vreezen hadden Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 10 Jan. Matige, tijdelijk wellicht krachtige winden uit Westelijke richtingen; zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringenwaarschijnlijk sneeuw buien; temperatuur om het vriespunt des nachtsoverdag lichte dooi. tuurl'ijk de eisch van het herstel vai. België, Servië en Roemenië, ontruiming van het bezette gebied en het toestaan van schadeloostelling (van oorlogsschat ting werd afgezien), vooraf. Met de ver klaring ,dat de foirmuleering „geen ge welddadige annexaties" Zooals die te Brest-Litowsk werd opgesteld, geen vol doende duidelijkheid en zekerheid biedt. Verder wordt, wat Elzas Lotharingen betreft, geëischt de „reconciliation" (het herstel) van het groote onrecht van 1871. Verder gaf de Engelsche minister als absoluut noodzakelijk aan, voor 'de sta biliteit in West-Europa; het herstel vau een onafhankelijk Polen, alle Poolsche elementen omvattend, die er deel van zouden .willen uitmaken. Aan de Italiaansche en aan de Roe- meensche eisclien betreffende vereeniging met stam- en rasverwanten, zou voldoe ning gegeven moeten worden. Arabië, Syrië, Mcsopotamië en Palestina zouden recht op erkenning hebben als afzonderlijke staten. Oostenrijk zou een oprecht zelfregee- ringsrecht moeten waarborgen aan de nationaliteiten, die dat geëischt hadden. Over de Duitsche kolonies zou de vre- des-conferentie moeten beslissen, met in achtneming van de wenschen der bevol king. Opmerkelijk is zeker, dat vergeleken bij de vroegere omschrijving van de oor- logs-doeleinden door de geallieerden, nu bijna een jaar geleden gegeven, dez© nieu we veel gematigder is en véél minder door overwinnings- en annexatie-lust be zield. Losse berichten. De onbeperkte duikbootoorlog. IjONDEN, 7 Jan. (R.O.) De admira liteit meldt: Een Engelsche torpedojager is in de Middellandsche Zee getorpe deerd en gezonken. Er zijn tieu man verdronken. Vliegeractie. Reuter meldt uit Londen: Bij luchtge vechten op 4 dezer hebben de Engel- schen acht vijandelijke vliegmachines schoten en twee andere stuurloos tot dalen gedwongen. De Engelschen mis sen vijf machines. (Op 4 en 5 dezer werden verschillende militaire punten met boimimen bestookt. Gaat Von Ludendorff heen? Onder den invloed van de dubbelzinnige, houding der Russische maximalisten, ste ken in Duitschland de annexiouistischo van dien vuurregen, maar vanwaar zij zich niet konden verwijderen zonder hun leven iu gevaar te stellen. George en zijn metgezel hadden bii- kans het bastion No. 3 bereikt, toen het licht van een losbranding een aantal go- weerlooipen verlichtte, die aan den voet van een talud aan rotten stonden. Eene schrede verder en zij vielen midden in een observatiepost. Zij weken links af door een moerassig veld, waarin zij tot aan de knieën weg zonken, zich bukkende om niet verra den te worden door die plotselinge licht stralen, welke eensklaps iu de dikke duis ternis een oogverblindend licht ver spreidden. Eindelijk bereikten zij het bastion No. 3. Wilhelm kende het juiste punt niet, waar zich èn de schildwacht èn de waak post bevonden; hij verschool zich met zijn kameraad achter de bouwvallen van een planken schuur en deed het afge sproken sein hooren, het geschreeuw van een uil; er volgde geen antwoord, maai bij het schijnsel van een vuurstraal be merkten de beide achterblijvers op den top van den wal <jen schildwacht, die den arm uitstrekte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1