Scheepvaartberichfen. Gemangd Ni»uws. Correspondentie KERKNIEUWS. ONDERWIJS Ingezonden Stukken. Landbouw en Vaataalf BERLIJN. Na een langdurige vergade ring heeft de Sociaal-democratische frac tie naar aanleiding der gebeurtenissen te Brest-Litowsk opnieuw verklaard, dat de verhouding van vriendschappelijke na buurschap en duurzamen vrede slechts mogelijk is bij eerlijke doorvoering van het democratisch grondrecht van zelfbe stemming der volken. De fractie besloot de houding van de vertegenwoordigers in de hoofdcommissie goed te keuren en elk misbruik van het zelfbestemmings- recht der volken tegen te gaan. BERLIJN. (V, D.) In een vergadering van nationaal-liberalen van Berlijn en Brandenburg is overeenkomstig de frac tie besloten, dat betreffende die vraag der grensbewaking in het oosten ein het westen de beslissing van het opperbevel toonaangevend is. BRIELLE. Bij: Brielle is gisteren een tweedekker geland met de kleuren der geallieerden. De inzittende 2e luitenant is naar Den Haag gegaan onder leiding van een officier en de machine fe .gede monteerd. een vrouw in staat vah bittere artnoede dood in hare woning aangetroffen. Red. S mokkelaarslisten. Men schrijft van de OostgrensDen laatsten tijd zijn heel wat personen aangehouden, die met een 'dubbel of driedubbel steil ondergoed do grens trachten te passeerein. Deze truc is door de scherp toeziende grenswacht ontdekt, maar nu hebben de vindingrijke Groesbekers er iets anders op gevonden. Ze begeven zich eenvour dig met een enkel stel onderkleeren naar de naburige Oostburen, waar ze wel get tegenheid hebben zich' van hun otidert- plunje te ontdoen. Ze keeren dan weier naai' Holland terug zonder dat alles, ent kei' gekleed in hun bovengarderobe. Het is wel' een koud werkje in dezen tijd. maar geld verdienen is de kunst, denkt de Groesbeker. Doch alles duurt zijn tijd en zoo dreigt ook deze. zonderlinge ham- del in ondergoed een einde te nemeni. De heeren "moeten n.l. ook al dragen ze maar een hemd, borstrok of iets det> gelijks toch voor dat kleedingstuk een geleibiljet hebben. De scheepsbouw in Zeeland i n 1917. Gedurende het jaar 1917 wer den in Zeeland twee schepen te waiter 'gelaten en wel het s.s. „Almelo1" op de werf der Kon. Maatschappij „de Schel de" te Vlissingen voor de Kon. Ned'. Stoomvaartmaatschappij te Amsterdam en de schoener „Martha" van 3e werf „Zee land" te Hansweerd voor rekening van den heer M. Cohn te Rotterdam. Op 31 December 1917 waren op "de werf der maatschappij 'de Schelde in aanbouw: het mailstoomschip „"Patria" groot 9900 ton voor de Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam, mailstoomschepen no. 170 en no. 171, ieder groot 2880 ton, beiden voor de stoomvaartmaatsch. „Zeeland" te Vlissingen, de kruiser „Ja va" groot 7000 ton, de onderzeebooten K 3, K 4, |K| 8, K 9, "K 10, ieder groot 713 ton, allen voor het departement van koloniën. Al 'deze tonnen zijn bruto regist. Op de werf Zeeland waren in aanbouw de vrachtstoomschepen „Falkum" en; „Lombardia", groot resp.lOOOen 20CO Ned. binnenl. tonnen, beide voor Skandinar» vische rekening. Voor Zeeuwsche reke* ning werden verder de volgende 'sche pen te water gelaten: van de werf „Nim- merrust" van F. en G. Meijer te Lek- kerkerk de sleepbooten „Oostzee en Zui derzee" beide 46 binnenl'. tonnen .yoor rekening van den heer G. A. de 'Meijer te Sas van Gent; van da werf „Voor uit" te Enkhuizen oen stalen motor bot ter van 60 binnenl'. tonnen voor de;n heer J. van da Heuvel'"te Breskens; van de werf van T. Schepman Be. te Kam pen twee motorniosseljachten, een voor den heer F. Rammeroo de Krijger te Zie- rikzee en een voor gebrs. Minnebo te Veere. Te Eindhoven is tijdens de Kerstdagen bij een twist een militair uit Den Bosch doodgestoken en in Den Haag kwam een militair op gelijke wijze bij een huiselijke twist om het leven. Aanslag op den burgemeester van Marken? Maandagavond 24 December, tijidens de raadszitting op Marken is in de raad zaal een projectiel ontploft, waardoor ge lukkig niemand werd getroffen. De knal werd ver buiten de raadzaal gfehoord. Wie de dader is of wat hij er m'ee voor had weet men nog-niet. De burgemeester vermoedt, dat het projectiel voor hem bestemd was, daar hij met de bewoners van het eiland op- gespannen voet staat. jHij is nu voornemens zijn ontslag te nemen. De aangerichte schade is gering. Alleen zijn eenige ruiten gesprongen. Naar de Telegr. verneemt, heeft de bur gemeester van Marken een aanklacht in gediend bij den officier van justitie tegen het dagblad „De Standaard", wegens een daarin voorkomend en voor hem z.i. be- leedigend verslag over de laatste raads vergadering en de ontploffing, die tijdens de zitting in de raadszaal plaats had. De burgemeester acht zich hierdoor in zijn eer en goeden naam aangetast. Hoe de armen leven en ster ven. Onder het opschrift „Hoe de armen l'even en sterven!" vertelt de „Morning Post" van 18 December: Bij schouwing van de l'ijkën van den 78-jarigen George Edward Sullivan en diens vrouw de 68-jarige Ann Sullivan, constateerde de Jury, dat de dood was veroorzaakt door ontbering en verwaai- loo-zing. Het bleek, dat de beide ondjes in een afgelegen hutje bijl Inleworth hadden ge woond. Zij hadden 5 sh. ouderdomspen sioen per week en 4 sh. ondersteuning. Uit vrees, naar het werkhuis te zullen worden gezonden, hadden zij hun ellen dige omstandigheden verborgen gehouden. Toen het hutje werd opengebroken, vond men de lijken der beide oudjes: de man was reeds zeven dagen dood, de vrouw eerst drie dagen. Er was geen brandstof, behalve eenig kolengruis, en het eenige voedsel' bestond uit een beetje thee, een paar droge korsten, een wei nig suiker en wat bedorven aardappelen. N.B. Ook te Rotterdam is dezer dagen Aan het commissariaat van politie te Harderwijk vervoegde zich Zaterdagmor gen een jongeman, die verklaarde voor 6 a 7 jaren te Dordrecht een 19-jarig mesije te hebben vermoord. Hij was na zijn wandaad .naar Duitschland gevlucht en sedert 2jaar in Nederland terug Gewetenswroeging over het feit, dateien onschuldige als de moordenaar werd aangewezen, deed den man besluiten zijn misdaad te erkennen en zich in handen der justitie te stellen. Na een telegrafi sche onderhandeling met den commissar ris van politie le Dordrecht werd de door een agent derwaarts overgebracht. In een hotel te Groningen logeerde iemand uit Vlaardingen. Bij' vergissing ging hij! 's avonds een verkeerde kamer binnen, ontkleedde zich daar gedeeltelijk en stak een brillanten dasspeld, ter waar de van ongeveer f500 in het tafelkleed. Toen hij zijn vergissing bemerkte, begaf hij zich naar zijn eigen kamer, maar vergat de dasspeld, die den volgenden morgen verdwenen was. Tot nu toe heeft het onderzoek der politie geen resul taat opgeleverd. Te Suchtelen in Pruisen is een Rus sisch krijgsgevangene, op het vernemen dat de vrede tusschen Duitschland en Rusanld zal worden gesloten, van blijd schap krankzinnig geworden. De man moest in een gesticht worden opgesloten. Ongeluk. Bij .het rangeeren Van een goederentrein te Lichtenvoorde be merkte men, dat de rangeerder Odink bewusteloos onder de koppeling lag die door hem was vastgehaakt. Bij onder zoek bleek, dat de koppeling gebroken was en dat de arbeider zijn rechterarm op drie plaatsen gebroken had. Hij werd naar het gasthuis te Groenl'o overge bracht, waar hij dadelijk overleed. Hij was gehuwd en 62 jaar oud. Kind verbrand. Tijdens afwezig heid der ouders geraakten de kTeederen van het dochtertje der echtelieden P. te Stein, dat zich biji de kachel Verwarmde, in brand,. Het arme wichtje bekwam daarbij zoodanige verwondingen, dat het spoedig daarna overleed. Het déraillement te Iloens- broek. De schade bij het derailleeren van een 20-tal kolenwagens op het spoor wegemplacement nabij Staatsmijn Emma te Hoensbroek, wordt op ruim 20,000 gld. geraamd. Op oudejaarsavond heeft in het kamp te Milligien bij het nieuwjaarschieten een soldaat, blijkbaar met een scherpe pa troon, twee andere militairen biji ongje- luk doodgeschoten. Maandagmiddag zijn de kantoorlo kalen van de katoenweverij dier firma Bogaers te Helmond uitgebrand. Oudejaarsavond werd te Sittard door een kommiessoldaat op een smokkelaar geschoten. Het schot trof niet den smok kelaar, maar het zestienjarige meisje Ber tha Toebosch, dat uit een winkel kwam met een vriendin. Het eerste schot ging door den mantel van de vriendin, het tweede trof het meisje in het bovenbeen. Per auto werd ze naar het gasthuis te Heerlen vervoerd, alwaar de -kogel ver wijderd moest worden. Den 31sten December gaat de dood graver van de R. K. begraafplaats te Almelo lang® de huizen van geloiofsge-, nooten en anderen zijn heilwensch voor het nieuwe brengen, met opgave van het getal dooden, hetwelk hij in 'het afgeloo- pen jaar begroef. Dinsdag was het „Veel heil en zegen in het nieuwe jaar; er bint van 'tjaor 57 dooden èwest". De centrale distributiedienst te Rot terdam naxn in veemen en pakhuizen in bezit 300.000 kilo tapiocameel, 26000 kilo parelsago en 500 kilo calcium carhid. Te Kooten is een jeugdig kind van een landbouwer aan nekkramp overleden. In hetzelfde gezin komt nog een ver dacht geval voor. De bestuurder van den stoomwagen der Rotterdamsche Tramweg Maatschappij genaamd J. J. en woonachtig aan den scholen 721 en 377. Zinkerweg ,is op het handelsterrein aan de Rosestraat, waar hij bezig was hriquetten te laden, beademd geraakt tus schen het perron van een kolenloods en den tender van een rangeerende machine. Inwendig z'waar gekwetst is de man naar het ziekenhuis gebracht waar hij aan de gevolgen is overleden. Terwijl de bewoners afwezig waren, hebben Dinsdagavond inbrekers in Den Haag op brutale wijze getracht hun slag te slaan in den goudsmidswinkel van den heer Sehuengal in de Witte de Withstraat. Toen een 16-jarig nsefje van den heer S. den winkel binnenkwam om zijn ver wanten geluk te wenschen op den Nieuw jaarsdag, trof hij daar twee onbekend® mannen aan, die hem op zijn vraag, of zijn oom thuis was, antwoordde: „Je oom woont hier niet, die woont een paar huizen verder". De jongen ging onmid dellijk: naar het posthuis in de Eland straat en waarschuwde daar de politie. De inbrekers werden door ©en agent overvallen, voordat zij in hun voornemen waren geslaagd. Zij namen de vlucht, achtervolgd door den agent, die er, na driemaal in de lucht te hebben gescho ten, in slaagde een dor daders te vatten. De andere wist te ontkomen. Tragisch .Nieuwjaar. De Duit- sche grenswacht tegenover het naburige dorpje Mesch bij Eijsden zou gaarne het Nieuwjaar met een hartversterking wil len vieren, maar aan een „schnaps" was nergens in de omgeving te komen. Een der soldaten bood z;ich aan, eens in Holland te gaan kijken, of daar niets van dien aard te krijgen was. Met een| kruik ging hij! door de electrische afJ sluiting naar Mesch, liet deze daar met 'jenever vullen, en aanvaardde toen met de hegeerde versnapering den terugtocht. Kort bij de grenzen werd hiji door een paar soldaat-kommiezen opgemerkt en voor een smokkelaar aangezien. Dezen geboden hem halt te houden, maar daar hieraan geen gevolg gegeven werd, klon ken eenige schoten door den stillen Nieuw jaarsnacht ,en een der Jtogels trof den ongelukkige, die voor zijn makkers een feestdronk had willen halen, in het hoofd, zpodat hij, zonder nog maar één geluid te geven, dood neerzonk. Gemeentel ijl ke drankbestrij- d e r. De raad van Midwplda (Oldambt) besljoot met 7 tegen 4 stemmen des Za terdags na 12 uur, des Zondags van 6—12 en van 312 uur en pp werk dagen na '8 uur 's avonds allen verkoop van sterken drank te verbieden. Ergerlijk vandalisme. Hetdprp Spijkenisse nabij Rotterdam le verde Nieuwjaarsmorgen een aanblik op, alscd het een vliegersaanval te verdu ren had gehad. In den nacht van Oud- op Nieuwjaar zijn djpor een troep opgeschoten jongens niet minder dan 35 ruiten, w.o. 12 groote winkelruiten ingeworpen. De schade wordt geschat (^p ongeveer f 1000. De politie heeft een paar verdachten aangehouden. Opk de woning van den burgemeester heeft het moeten ontgelden. H,oe gesmokkeld wordt! Inhet grensplaatsje B. hadden de kommiezen en hulpcommiezen aan de Groninger greng 't er op gezet, dat de houder van een bekend huis Zondagavond dan eens zou wprden gesnapt. 't Is mislukt. Urenlang werd gesurveilleerd, toen op eens „MoordMoord I" geroepen werd en dei beambten zich spoedden naar de omsingelde woning, waar ze man en vrouw, die vechtende waren... scheid, den. Intusschen was 'n groote partij smok kelgoed over de grens gebracht en wa ren de beambten dus verschalkt! J. M. P. D., Middelburg. De door u genoemde .grief is onjuist. Zie maar in het nummer van heden. Red. Vrijdagavond is door de stemgerech tigde leden uitgemaakt het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te Goes niet tegen molest te verzekeren. Het meerderheidsvoorstel van den ker- keraad adviseerde wel tot verzekering over te gaan. Aardenburg. Voor de vacante betrek king van onderwijzer bij1 het M. U. L. O. heeft zich slechfe 1 sollicitant aangemeld. Statistiek van het sidnrwijs uit htt Rijks- verslag over 191516. Het aantal openbare scholen vermeer derde met 17, het aantal bijzondere met 26,. totaal 43. Bijzondere scholen zonder subsidie verminderden met 8, zoo dat er 34 bijzondere scholen bijkwamen. Er zijn 24 gemeenten zonder openbare scholen; in Zeeland Aagtekerke en Ove- zande. Van het berhalingsonderwijs maak ten gebruik 32675 jongens en 18163 meisjes, ©en vermeerdering van 1411 jon gens en 1369 meisjes, hiervan aan open bare scholen 690992 en aan bijzondere Er kwamen 117 nieuwe schoollokalen, n.l. 74 voor openbaar en 43 voor bij- zonder onderwijs, nog verbetering eischen 310 lokalen, n.l. 246 openbare en 64 bijzondere. Aan buitengewone subsidie verleende het rijk aan openbare scholen f800,000, aan bijzondere scholen niets. Het ge tal leerlingen op 15 Januari 1916 tot de dagschool 'behoorende, bedroeg 509,437 jongens en 484,939 meisjes, d.i. 5783 jongens en 7165 meisjes meer dan in 1915. Het getal leerlingen der openbare scholen vermeerde met 1250 jongens en 1584 meisjes (2834 totaal), dat der bijzondere scholen met 4533 jongens en 5581 meisjes (10114 totaal). In totaal gingen er 15 Januari 1916 op de openbare scholen 573,625 leerlin gen en op de bijzondere scholen 420,751 of in verhoudingsgetallen: 57:42 tegen 57:41 in 1915 of 25/72. Alle leerlingen te zamen vompJen in 1916: 15,42 pet. en in 1915 15,49 pet. van d© totale be volking. Geen lager onderwijs genieten: 17,591 leerplichtig© jongens en 21257 leerplich tige meisjes, of per 10,000 leerlingen 416 jongens en 511 meisjes. Op 15 Ja nuari 1915 waren die getallen 412 en 536. Aan schoolgelden aan de openbare scholen werd over 1915 opgebracht f 2,518,427,501/2, d.i. f8431,10i/2 meer dan over 1914. 267 (259) gemeenten heffen evenredig schoolgeld. Aan het verstrekken van voedsel en kleeding aan schoolgaande kinderen werd in 1915 door de gemeenten f259,698,73 besteed; in 1914 was dat f 167,269,22. Het aantal onderwijzers aan die openbare scho len vermeerderde met 306/ aan bijzon dere scholen met 485. Het aantal kweekelingen vermeerderde met 134 jongens en vermeerderde met 6 meisjes. Pensioen werd verleend aan 110 hoofden van openbare scholen en aan 133 onderwijzers; biji het bijzonder onderwijs aan 19 hoofden en 19 onder wijzers. Wachtgelden werden verleend aan 2 hoofden en 25 onderwijzers van open bare scholen. Er werden 58 hoofdakte- cursussen, 12 gemeentelijke en 46 bij zondere, 44 hiervan genoten rijkssubsidie. Er waren "16 cursussen voor land bouw- en 11 cursussen voo:r tuinbouw- onderwijzers, twee cursussen voor slöjd. Er waren 21 scholen voor zwakzinni gen; 1 school voor minderjarige idioten. Aan het einde van 1915 waren er 1339 bewaarscholen, waarvan 185 openbare en 1154 bijzondere. In 108 gemeenten waren schoolartsen. Verbodsbepalingen omtrent het arbei den van kinderen beneden 12 jaar be staan er in Zeeland te Colijhsplaa.t, Dui- vendijke, Kats, Kloetinge, Kruiningen, Nis- se, Ovezanide en St.-Philipsland. Belooningen en eereblijken tot bevorde ring van (Schoolbezoek werden gegeven te Brouwershaven, Haamstede, Ierseke, Nieuw- en St.-Joosland, Koewacht, Kou- dekerke, St.-Lanrens, Middelburg, Oost burg, Oosterland Oostkapelle, Sas van Gent, Serooskerke (W.) Vlissingen, Vrou wenpolder, IJzendijfce, Zierikzee en Zon- nemaire. In Goeswend 4 maal door de politie een 'kind naar school gebracht; in Middelburg: geschiedde dat 15 maal en in Vlissingen 24 maal. In de provincie Zeeland wordt alleen te Middelburg en te Vlissingen voedsel en kleeding aan schoolgaande kiinderen verstrekt. Middelburg voor f2800 en Vlis singen voor f600. Het onderzoek naar de kennis van lezen en schrijven bij' de miliciens is ook in 1915'16 achterwege gebleven; bij de zeemiliciens geschiedde dat wel; daarbij bleek, dat 467 van de 477 zeemiliciens of 97.9 pet. konden lezen en schrijven. 3 konden enkel lezen, 7 konden lezen noch schrijven. (Z.) t—a—in—wiuuj (Buiten verantwoordelijk!). dw redactie.) Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stuk uit het vorig no. van „Een Ka tholiek ingezetene" over de algern. ver hooging van de salarissen der openbare onderwijzers en het z.i. verdienstelijk werk van den Heinkenszandsche gemeenteraad, om, gezien de plaatselijke toestanden, die hooging te weigeren; naar aanleiding daar van wenschte ik ook eens te openbaren hoe het in dezen inet den onderwijs toestand in het naburige 's Heerenhoek wel staat. Het is bekend, dat 's Heerenhoek een zoo goed als geheel Roomsche gemeente is, die twee R.-K. scholen heeft, waar op dus uit den aard der zaak alle ouders op een zeer, zeer kleine uitzondering na hunne kinderen zenden kunnen. Wat nu is een paar jaren geleden geschied? De R.-K. gezinshoofden (de kurk, waarop de gemente drijft) hebben het lijdelijk moeten aanzien, dat een geheel R.-K. gemeente bestuur de oude openbare school voor afbraak verkocht en in plaats van de Christelijken te „steunen", om een eigen bijzondere school te bouwen (als op Ovezande), een bouwterrein aankocht, daarop een modern ingerichte openbare school bouwde met twee lokalen, ja zelfs een nieuwe woning voor het hoofd op trok, terwijl de nog in goeden staat zijn de ruime woning met grooten tuin wérd vetk(vul zelf maar in) voor post kantoor. Voor de éémmansschool kwam nn hoofd en onderwijzeres. Schoohneu- belen en leermiddelen moesten prima prima zijn. Het vele geld daarvoor be- noodigd zou er gemakkelijk komen, men verhoogde eenvoudig het school geld, pardon de belasting der R.-K. ingezetenen en een 25 a 30 kinderen pro- fileenen vam een zoo goed als gratis on derwijs, maar betaald uit de zakken van hen, die er geen gebruik van mogen ma ken. Schreit dat niet ten hemel? Maar we zijn thans nog niet aan het einde onzer ellende. De 's Heerenhöeksche ge meenteraad heeft het oirbaar geacht om het goede voorbeeld van het Heinkens zandsche gemeentebestuur (ondanks dat het hier nog meer klemmend is dan daar) niet; na te volgen en de verhoogde sa- lariëering. aan. het personeel der openb. school wel te verhoogen. Heeft het 's Heerenhoeksche gemeentebestuur hier bij wel overwogen, dat het door dit be sluit een onevenredig zware last op den hals heeft geschoven van de R.-K. be lastingbetalers; heeft het wel overwogen, dat het de Roomschen, 9/io deel, dwingt te betalen voor eene open. school, die wat leerlingen en personeel betreft een verkapte bijzondere „school met den Bijhei" kon heeten; heeft het ten slotte wel overwogen, dat het voor de twee R.-K. bijzondere scholen geen cent kon beschikbaar stellen en voor de R.-K. be waarschool nog geen penning heeft uit getrokken Dankbaar voor de plaatsruimte. EEN R.-KATH0LIEK. 's Heerenhoek, 5 Januari 1918. Geachte Redactie. Een kort woord aan de» heer Martens, ditmaal voor de laatste maal. 1. Het de door mij bedoelde commissie- lid woont niet in Zeeuwsch Vlaanderen, is dus niet de heer Martens. 2. De Commissie door mij bedoeld, is ingesteld doer eiken burgemeester, deze alleen heeft het recht andere personen te kiezen. Niet ik. 3. Waar de heer Martens de overtre dingen en overtreders niet kent, kan hij niet oordeelen. Weet de heer Martens dat er personen zijn die steeds gebluft hebben zich aan geen voorschriften te zullen storen Wil de heer M. de partij voor dezen opnemen? Neen toch. Juist waar Zeeland zulk een geed figuur maakt, moet tegen oveitreders opgetre den worden, wij moeten onze goede re putatie houden. De heer Martens vergeet dat deze wensch niet alleen de mijne is, doch van de geheele Hoofdbestuursvergade- tiag en van vele landbouwers. Ik constateer met genoegen dat de eerste klacht van den heer Martens niet gegrond was op minder verdienste (dit zoude overigens volstrekt geen schande zijn). Thans begrijp ik echter niet waarop de klacht wel gegrond is, de redeneering van wisselbouw gaat toch werkelijk niet op. Wil de heer Martens meer weten, hij kome eens op het Landbouwhuis te Goes, dan zullen hem meerder bijzon derheden gegeven worden. Deze hier te publiceeren zoude mis bruik maken zjjn van de gastvrijheid der Redactie, in deze papiernood niet toe laatbaar. U dankend voor de plaatsruimte Mijn heer de Redacteur, J. v. VRIDEN BURCH. Tholen, den 8 Januari 1918. N.B. Nu aan beide partijen gelegenheid is gegeven tot re- en depliek, sluiten wij bij deze de discussies over dit onderwerp in ons blad. Red N Z. Crt Gees. Veili ngs ver eeniginge n in Zeeland. In de Zaterdag in Hotel Centraal gehouden vergadering van de Provinciale Veilingscommissie met alge- vaardigden der Zeeuwsche Veilings bestu ren is besloten voortaan voor de groote veiling alleen te verknopen op bankga rantie of tegen vooruitbetaling. Ten aan zien van die Veilinigvereenigingen, die zich niet aan deze bepaling "houden zal vanwege de Pïov. Commissie bij de „Rijksgroen" op schorsing worden aange drongen. Met ingang van 1 Januari j.I. is het veilingspercentage voor d'e groote vei ling op 4 pet. en voor de kleine vei ling op 5 pet. gesteld. Met algemeen© stemmen is 'de volgen de motie aangenomen, welke gezonden zal worden naar de Rijkscommissie van toezicht op de Ver. Groenten-Centrale en de Ver. Groenten-Centrale: „De Prov. Veilinigeconinnssie in Zee land en afgevaardigden van Zeeuwsche veilingsbesturen op 5 Januari te Goes in vergadering bijeen, verzoeken het vervoer van stapelgroen ten, welke verplicht geveild moeien wor den, te verbieden, indien zie niet gedekt zijn door een vervoerbewijs, omdat groote partijen nog steeds onderhandjsl worden verkocht, waardoor de cultuur- re, g'eling van beperkte gewassen zoomede bijdragen volfcsvoedselvoorziening ont doken worden". Van de landbouwers op Walcheren hebben thans verscheidene gevolg geget ven aan de voorschriften in verband mjeft

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 3