financieele Mededeellngen Laatste Berichten. Journalistle. Posterijen an Telegrafie. 415e Staatsloterij. KERKNIEUWS. Landbouw tn Votfaalt Social* Berichten. UIT DE PERS. Ingezonden Stukken. Ossenisse. Aan het gisteren bij den her bergier P. Valkx gehouden, prijsbollen, werd door 39 personen deelgenomen. De eerste prijs viel ten deel aan Fr. Pa- cunes én de tweede aan Fr. de Kort— Pieters. Bij het gisteren bij den herbergier E. Bogaars gehouden prijsbollen, viel_ de eerste prijs ten dieel aan R. de Kort en tweede aan A. Valkx. Er waren 29 deelnemers. Kloosterzande. Zooals reeds gemeld, zijn uit een aangeteekenden brief, ver zonden van Goes naar hier, zes bank biljetten van flOOO ontvreemd. De brief werd door een firma te Goes veirzlonden zonder opgaaf van den juisten inhoud. Van Goes ging die brief eerst naar Roo sendaal1* en van daar via VlakeiHans- weert naar hier, hier haalde de geadres seerde hem af en zag hij, toen hij thuis kwam ,dat een der lakken was geschon den en dat in plaats van tien, slechts vier biljetten van f 1000 in den brief waren. ..(Zei.) Koewacht. Door den Raad onzer ge meente wérd de volgende salarisregieling voor het onderwij-zend personeel" vast gesteld aanvangsjaarwedde hoofd f 1200 met vijf tweejaarlïjksche verhoogingen van ,fl00, die der onderwijzers f600 met dezelfde verhoogingen. Uzendiike. Maandag landde onder deze gemeente in de nabijheid van het Malie- kot een Duitsch vliegtuig. De bestuurder, een officier, is geïnterneerd. OMÜRr|. Ken slachtoffer van den drank! In den nacht van oud- op nieuwe jaar vond een ingezetene uit deze gp- meente een jonge man, midden op straat liggen. Na hem toegesproken en 'opge richt te hebben, bleek* dat hij zich in beschonken toestand daar ter ruste had gelegd, meenende dat hij "te bed lag. Daar het dien nacht hard voor, zou hij stellig wanneer hij! onopgemerkt zou gebleven zijn, aldaar den dood hebben gevonden. Sluit. Door de ambtenaren der belas tingen werden een tweetaldames aan gehouden, die verdacht weiden fraude te plegen. Werkelijk worden op haar gevonden een groote partij! klossen naai garen, terwijl een pak, dat een der da mes droeg pl'.m. 4 K.g. rijst bleek te bevatten. Daar niets gedekt was door een vervoerbewijs, werd de waar in be slag genomen en tegen de fraudeurs pro cesverbaal' opgemaakt. IJiaadl)kt. Woensdag j.lL is de locomo tief der Z^euwsch-Vlaamsche tramwegmij 'halVerwege tusschén Zaamslag en Axel ontspoord. De locomotief kwam terecht in de sloot naast de rails. De machinist kwam gelukkig met den schrik Vrij. De andere tramwagens ontspoorden niet. De materieel© schade is .niet groot. E;r kwa men geen persoonlijke, ongelukken voor. Z u i d-B e v el'and ontwaakt! In dit stukje, verschenen in ons nummer van j.l'. Zaterdag kwam voor: „Laten de Katholieken thans toonen wat room- sche eerzucht vermag." Dat moet zijln „Laten de^ Katholieken thans toonen wat roomsche eendracht vermag." Gaarne herstellen wij! bij deze die zin storende fout. lied. Lijst van overledenen in Zeeland in 1917. Het oud-lid der Staten: G. Rolier Gz. De leden der Staten: Duvekot en Won- dergem. De gemeenteraadsleden: Wauters (weth.) te Hulst; Verstraate (oud-lid) te Stavenisse; Goudzwaard (weth.) te Brui- nisse; P. Melis (weth.) te Serooskerke; Dregmans (oud-weth.) te Axel; Overbeeke (weth.) te Waarde; De Putter te Zaam slag; Van Oeveren te Ierseke; Geelhoedt (weth.) te Hoek; De Crane (weth.) te Zierikzee; Zandee (weth.) te 'sHeer Arendskerke; Winkelman (oud-lid) te Vlis- singen; Kuyper te Ouwerkerk; Van Waar de (oud-lid, tevens burgemeester) te N. en St. Joosland; Franc.ke te Sint Laurens; Elenbaas (oud-lid, oud-burgemeester) te Bruinisse; Hoogerhuis (oud-lid) te Ouwer kerk; Bij de Vaate te Eikerzee; Labrijn (weth.) te Nieuwerkerk; IC. Dominicus (oud-weth.) te Wemeldinge. Andere titularissen: Boogaard, burge meester van Sluis; Geldof, secretaris van Veere; Sprayt, geneesheer te Zierikzee; Daane van Stapele, oud-burgiemeester van Poortvliet; Vreugde, pastoor te Zuiddorpe; Hoeufft, oud-rechter te Middelburg; Coo- mans, ingenieur te Goes; De Jager, oud- hoofd eener school te Middelburg; Keg, oud-directeur van 't postkantoor aldaar; De Bruijne, oud-directeur der voormalige Zeeuwsche Spoorbootm. aldaar; Callen- fels, oud-rechter in de arr.-rechtbank al daar; Martin, hoofdingenieur der K. M. de Schelde te Vlissingen; Vau Ingen Schouten, geneesheer te Hoedekenskerke; poldermans, oud-hoofd der school te El- lemeet; Koppejan, directeur der burger avondschool enz. te VlissimgenBosselaar, burgemeester van Grijpskerke; Lazonder, arts te Goes; v. d. Berge, oud-opzichter bij de visscherijen op Schelde en Zeeuw sche stroomen, te Middelburg; mr. F. N. v. d. Bilt, deken van de orde van ad vocaten, id.Minderhoud, hoofd der open bare school te Zoutelande; Louwerse, oud gemeente-ontvanger te Serooskerke; Pol dermans, hoofd der school te Noordwelle; J. J. v. d. Harst, geneesheer in het krank zinnigengesticht „Oud Rozenburg" te Loosduinea (overleden te Goes); Ruy- saard, gemeente-ontvanger te Baarland; Gast, dijkgraaf van den, polder Zuider Nieuwland te Brouwershaven; Visser, te Goes (slachtoffer van den hommen- aanslag van 22 Dec. j.l.) (Z,) Ru telefoon. BERLIJN. (Officieel.) Van Dixmuiden tot de Djyle is de vuuractiviteit op ver schillende sectoren sinds 'den middag in hevigheid toegenomen. Ten noorden en ten zuiden van Lens hield de artillerie- activiteit in verband met succesvolle ver kenningen tijdelijk op. Op het front van Atrecht en Sjt. Quentin nam het vuur nu en dan toe. Ten zuiden van Har- coing namen wij 500 man gevangen, meest Engelschen. Ten noorden van Prosnes aan beide zijden der Orne nam de gevechts activiteit toe. Verscheidene aanvallen leidden tot gevangenneming van een aan tal Franschen. Aan het Italiaansche front nam d'e vuur activiteit op de hoogte van Asiago en in het Tombagebied toe. WEENEN (officieel draadloos V. D.) Op het oostelijk oorlogstooneel wapen stilstand. -Op het Italiaansche oorlogs tooneel, op de hoogten van Asdago in het gebied der monte Toinba, aan de be neden Piava ontwikkelden zich nu en dan artilleriegevechfen. In den vroegen mórgen van 26 December ontruimden onze troepen d'e randstelling' bij Zonsen zonder verliezen en troikkén op denOos telijken Piavaoever terug. De vijand dit eerst den 31 December bemerkende hielo dien dag de verlaten stellingen onder ar tillerie- en mijnwerpersvuur. LONDEN (V. Di.) Een aanval van den vijand in den vroegen morgen op onze stellingen ten noordoosten van Loos werd afgeslagen. De vijandelijke artillerie werd actief bij1 La Vacquerie, ten zuiden van Lens, ten noordoosten van Armentières, ten oosten van Yperen. In December werden 1018 Duitschers gevangen genomen, waaronder 12 offi cieren; 4 kanonnen, 3 loopgraafmortieren en 3 machinegeweren werden buitge maakt. PARIJS. In een redevoering in de Ka mer verklaarde minister Pichon namens de regeering, dat Frankrijik niet alleen op België, Servië en Rumenië heeft te letten, maar ook op andere verdruktq staten, als Polen. Wij willen zoo zei hij een onafhankelijk, onverdeeld Po len en eischen alle waarborgen voor zijn vrije politieke economische en militaire onafhankelijkheid. ROMiE. (Officieel.) Bij Lenson aan de beneden Piava werd de vijand gedwon gen zijn versterkt bruggenhoofd los te laten en zich op den linkeroever terug te trekken. LONDEN. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de Oekranische leden der Constitu- eerende vtergadering uit Kiëff naar Pe tersburg zij'n vertrokken. LONDEN. De bladen te Petersburg mel den, dat de Russische gedelegeerden uit Brest-Litowsk naar Petersburg zijn terug gekeerd en mededeelden, dat de Duit schers wel West-Rusland willen ontrui men, maar niet steden als Riga en Libau behalve wanneer een algemeene vrede tot stand komt. LONDEN. Te Ramsgate is gisteren een mijn aangespoeld en ontploft. 7 menschen zijn gedood en 10 gewond. BERLIJN. Het „Berliner Tageblatt" meldt: De berichten over de plannen der Entente tegenover de vredesonderhande lingen te Brest-Litowsk zijn met elkaar in tegenspraak. Algemeen dénkt men, dat de regeeringen van Parijs, Londen en Was hington zich niet na afloop van de 10 dagen bij de onderhandelingen te Brest- Litowsk zullen aansluiten. Wel wil men gemeenschappelijk een antwoord aan de Centralen opstellen om de vredesstroomingen in eigen land te vreden te stellen en trachten officieus met de Bolsjewiki te Petersburg toena dering te zoeken. Met 1917 is van het tooneel' verdwei- nen het antirevolutionair nieuwsbl. „L'uc- to>r et Emergo" te Terneuzen. In de plaats daarvan verschijnt thans het nieuwsblad „Zeeuwseh-Vlaan- de r e n", mede van christelijken 'huizë. Nieuwe aansluitingen. Bi ezelin ge: no. 1 P. van Iwaarden, koekperserij „de Nijverheid"; 2. Veiling^- vereeniging „Kapelle-Biezelinge en 'Om-, geving", woning directeur v. d. Graaf; 3. Aug. Slabbekoorn, fruithandel; 4. Vei- lingSveTeeniging „Kapelle-Biezelinge ein 'Omgeving"; 5. W. Bierens de Kam, ar chitect-assuradeur; 6. Jacobus Glérum,! veilingmeester; 7. A. van Liiere Lzn., commissionnair in Vlas en aardappelen 8. H. Slabbekoorn, fruithandelaar; 9. S. Nieuwenhuize, fruit- en aardappelhandiel. 3e kl., 3e lijst. Trekking v. 28 Dec. 1917. f 400: 6767 f 100: 2087j5 f 45: 7895 9791 14562 Alle aandeelen van de stoomtrammaat- ischappij HulstWalzoorden, die tot nu toe in handen van Belgen waren, zijn thans overgegaan aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij. (N. R. Ct.) Een getuigenis. In den groenen „Amsterdammer" schrijft dir. Fred, van Eeden over Katho licisme en Calvinisme in ons land' o.a. het volgende: Het gezicht van een kerk als die te Bergen op Zoom, eerst vernield! en el lendig weer gerestaureerd, door houten beschotten bedorven, onder verf en wit kwast verstopt, dat is omte schreien en te wenschen, dat het gjebouw maar zoo spoedig mogelijk weer in Roomsche handen komen magl. Het katholicisme toont nog! leven etn bekoring, maar nergens ontmoette ik ook maar iets goeds en schoons, dat aan het Calvinisme te danken was. Overal toont het dezelfde leven- en schoonheid doo- dende werking. Als een gif houdt het ons nog in schijn dood liggend volk bedwelmd en doet de gansche reformatie als een volslagen mis lukking voorkomen. E»r Bltichep-btkurling. Tot hulp-bisschop van het aarts-diocees vanSt. Andrews en Edinburgh werd dezer dagen 'gewijd mgr. Henry Grey Graham, destijd lid van de Schotschf kerk. Mgr. Graham is de; eerate hulp bisschop voor dit diocees, sinds het her stel der hiërarchie in Schotland. De „Ca tholic Times" schrijft het volgende over zjjn toetreden tot ',de Katholieke Kerk De geschiedenis van de bekeering van mgr. Graham tot het katholiek geloof, is een der j* groote gebeurtennissen van de Katholieke'Kerk in Schotland. Twintig jaar geleden moest hij, overeenkomstig zijn ambt van bedienaar des woords, de jaarlijksche meeting)! van de generale vergaderingen van de kerk van Schotland in Edinburgh bijwonen. Zekeren'.'Zondagavond, tijdens denver- gaderingen, bezocht hij de kathedraal, waar'hij dezer dagen de bisschoppelijke wijding ontving en woonde daar een le zing bij van den sinds overleden kanun nik James Donlovy. De lezing maakte,diepen indruk op hem en volgens zijn eigen woorden, wera daar het eerste zaad uitgestrooid voor zijn bekeoring tot het geloof. In 1903 werd hij in de Katholieke Kerk opgenomen. (Maasbode.) Kunstmest. De Kunstmesteommissie maakt békend: flat, in verband met hét feit, dat tal van bestellers op de door hen ingezon den hestelkaarten niet hebben vermeldt het aantal bij hen in gebruik zijnde hec taren lanjd, aan iederen besteller vani kunstmeststoffen voor den oogst 1917/1 1918 (met. uitzondering van hen, die bij' den „kleinverkoop" hebbén besteld, en1 de bestellers van kali-mfestetoffen) een briefkaart, zal worden toegezonden, welke voorzien is van een antwoordLbriefkaart, waarop door den besteller het aantal bij hem in gebruik zijnde hectaren Tand moet worden opgegeven; dat op de bedoelde antwoord-briefkaart tevens .moet worden opgegeven in welke gemeente het land gelegen is en, indien in meer dan één gemeente, het aantal hectaren in elke gemeente; dat Ide bedoelde antwoord-briefkaart door den besteller ten spoedigste na ont vangst moet worden teruggezonden, met dien verstande, dat de an'hvoord-briefkaar ten uiterlijk binnen tien dagen in het be zit der Kunstmest-commissie zijn; dat niet-inzënding; of onjuiste invulling van de antwoord-briefkaart ten gevolge kan hebben, dat de bestelling geheel of gedeeltelijk niet wordt uitgevoerd; dat in verband' daarmede den bestellers de raad wordt gegeven, indien de voor hen bestemde kaart met antwoord-brief kaart op 31 dezer niet in hun bezit wasi, bij de Kunstmest-commissie terstond toe zending van een duplicaat aan te vragen'. (St. ct.) De keuringen van merries en hengsten zullen in 1918 plaats hebben te Hulst 26, te Axel' 27, te IJzendijke 28 Februari, te Oostburg op 1 Maart telkens te '9 uur des morgens. (Zei.) Het hoofdbestuur van Schuttevaer" heeft o a. de volgende adressen verzonden Aan den minister van L. N. en H. met verzoek wel die maatregelen te willen bepeinzen en ten uitvoer te doen bren gen, waardoor meer vaarwaters in Zee land voor onbruikbaarheid door uitzaaiing van mosselen, worden behoed. Aan den raad van Ylissingen met verzoek, de heffing van havengeld van vaartuigen, welke door overmacht bin nen de sluis te "Vlissingen verblijven, af te schaffen. POLITIE. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de voor werpen, die in de maand December 1917 gevonden zijn, als volgt Een mes, een mesaanzetter, een paar dameshandschoenen, een kmdorhan-d- schoentje, een kinderpantoffel, een paar zlwarte handschoenen, een héerenboed, een medaillon, een kinderschortje, eem koralen halsketting, twee huissleutels, een handschoen, een 'dienstbodenjak, een gouden damsring, een bril, een vrouwen hemd, een rozenkrans. Goes, 1 Januari 1918. De Commissaris van Politie, E. C. WIERTS VAN COEHOORN. Lasttr. Do Tijd schrijft In een hoofdartikel liet „Het Maan dagochtendblad" van 24 Dec. dat in het gebouw en op de persen van „De Ter legraaf" gedrukt wordt, een medewerker het infame gerucht voort vertellen, dat de H. Vader en de Kathoieken de Ita liaansche nederlaag aan de Isomzo heb ben veroorzaakt. Er wordt létteirlijk ge zegd: Dit legerkorps bestaat voor het grootste deel' uit boeren, wier verwanten bewerkt waren door een ne.utraliteits-propagainda, die door de lage geestelijkheid op handige wijze werd gevoerd. Daar deze soldaten sedert eenige maanden in de bladen stuk ken over den vrede lazen, was bij hen de ^overtuiging gewekt, dat de vrede vóór den winter, evenals de heilige geest, over tie menschheid zou neerdalen. De nota van den Paus, waarin gewaagd werd van de inutile strage," de nuttelooze slachting, oefende op het moreel van deze mannen een noodlottigen invloed dit. Bij deze actie van den Paus en van de geestelijken kwam een verderfelijlke propaganda, welke uitging van de olfici- eefe socialisten. Bij het woord van den Paus voegde zich dat van het socialistische Kamerlid, Treves, dat van de tribune af'te Monte- citorio werd uitgesproken: Geen vierden winter in de loopgraven." Na het zegevierend offensief der Itali anen op het plateau van Bainsizza was een stilstand in de krijgsoperatiën 'inge treden, waardoor de woorden van den opvolger van Petrus en 'de geestelijke zoon van Karl' Marx op de geesten in werkten. Zou „De Telegraaf" die er ongetwijfeld prijs op zal' stellen, dat ook in haar' kolommen deze laster niet onweerspro ken blijft, er de bijzondere aandacht van haar lezers op willen vestigen, dat in de Italiaansche Kamerzitting van gisteren de minister-president Orlando, openlijk de neiging tot generaliseeren betreurde in beschuldigingen van algemeenen aard, ingebracht tegen de katholieke geestelijk heid en de katholieke partij. „Deze be schuldigingen" zede hij zijn een onrechtvaardige aanval op de hoogste geestelijke autoriteit en op de groote massa van diegenen, die de voorschriften van hun geloof in overeenstemming wis ten te brengen met de plichten jegens het vaderland." t Misschien wil" de redactie van ,',Het Ochtendblad" en „De Telegraaf" ook de volgende verklaring van dan pauselijken Staatssecretaris, Z.Em. Kardinaal "Gaspar- ri, mededeelen: Te zeggen, dat Z. H. begunstigt, begun stigd heeft of begunstigen zal een om- rechtvaardigen, onchristelijken en wanke len vrede is niet alleen onwaar, maar onzinnig. Dat eenige propaganda voor zulk een vrede op ingeving van het Vaticaan, itieer bepaaldelijk onder sommige vol ken, zou gedreven zijn, is een puur ver zinsel" van kwaadwilligheid. Deze kwaadwillige insinuaties, deze po gingen om de verantwordelijkheid van den tegenwoordigen toestand voor een goed deel aan de Italiaansche geestelijk heid te wijten, moesten algemeene af keuring vinden. In Italië wijt geen enkel eerlijk man den toestand aan de gees telijkheid. Toen de nadeelige propaganda het mo-_, reel' van het Italiaansche leger begon aan te vallen, trachtte de geestelijkheid in 't algemeen, en in 't bijzonder de aal moezeniers, volgende hierbij de instructies en het voorbeeld van den hoofdaalmoe zenier, deze actie tegen te gaan en het moreel' der troepen hoog te houden. Aleer dan ééns hebben 'de aalmoezeniers den hoofdaalmoezenier en de hoogste burger lijke autoriteiten gewaarschuwd, dat een nadeelige geest binnensloop, dit alles lang vóór de openbaarmaking van de Pauselijke nota. De ware oorzaken van de jongste Ita liaansche 'terugslagen worden in Itali zeer goed begrepen. Zijl op wier schou ders de verantwoordelijkheid rust der nederlagen, zijn wel bekend. Deze ver antwoordelijkheid rust zeer zeker niet op de schouders der 'katholieke geeste lijkheid, en het minst op den verheven persoon van den Paus. In één geval'heeft de H. Stoel1' de opheffing bevolen van een blad, dat onvoorzichtige opmerkin gen bevatte. Ten slotte, is het noodig te herhalen, dat het Pauselijke vredesvoorstel, dat sommigen in onwetendheid gecritiseerd hebben, gericht was tol de regeetingen om overwogen te jvorden in officieel»! kanselarijen? De regeeringen hebben zelf de mededeeling ervan gedaan aam «Je pers en aan het publiek. Padvinderij. Zoowel wat de opvoeding) betreft, schreef dezer dagen nog terecht het „Hsg.", als wat de sport aangaat, behoeft niemand ons, Katholieken, iets te leeren. Van ouds is de Katholieke Kerk Ide op voedster bij uitnemendheid en nog, al tijd beschikt ons katholieke volk over do beste opvoedkundige methode en de schit terendste 'opvoedkundige instellingen^ Ook tegenover de lichamelijke oefening, tegenover de sport staat het katholieke denken zeer welwillend. Met genoegen zien wij1 den breeden bloei, dien <ie katho lieke voetbalbeweging in onze Zuidelijke provinciën neemt. De padvinderij heeft principieel een stel sel van opvoeding, waarmee de Ka tholiek ziich niet verzoenen kan. Men moet in de leiders waardeeren de overtuiging, dat onze samenleving zonder moraliteit, zonder degelijke deugd niet kan bestaan. Zij hebben het oog gericht op de mora liteit en vergeten den godsdienst; ziji'stel- len izich voor een deugd te kunnen kwee ken zonder Christendom, zonder gods dienst, een deugjd, gebaseerd op enkele hu maniteit. Daarmee wordt eon heel ou>de dwaling opgerakeld. Slechts 'het uiterlijk, de vorm, waarin' de padvinderij thans de oude dwaling hult, is nieuw. Wat de padvinderij meent te kunnen; bevorderen is een deugjd, welke los in de lucht hangt, welke niet door de gods dienstige overtuigingen gedragen wordt Aangezien de Katholiek nog volop be schikt over middelen om zijn kinderen tot ware deugd op te voeden, moet hij' da lapmiddelen, welke aan de jeugd een er- satzdeugd eigen maken, beslistelijk af wijzen. De padvinderij zegt, dat een der onmisl- bare pijlers 'te missen is. [Welnu, dat zal geen Katholiek haar nazeggen. Zoodat wij mogen vertrouwen, dat de invasie van padvinderij, al wordt zij door personen van zeer hoogen naam gesteund', in ons goede Zuiden zopder gevolg zal blijven. Laat ons hier verklaren, dat wij dien commissies en hun pogingen van ganscher harte een absolute, totale mislukking toewenschen. (Buiten verantwoordelijkh. der redactie.) Geachte Redactie, t Met belangstelling las ik het stuk'van den heer Martens uit Aardenburg. Ook (uw onderschrift. Dit laatste is volko men juist. Als de heer Martens het verslag vaa de Hoofdbestuursvergadering der Z. L. M. goed leest alsmede mijn 'stuk over deze zaak (Zie Zeeuwsch'Landbouwblad 29 December 1917) dan zal hij daaruit zien, dat het volstrekt niet de bedoeling is om goedwillige landbouwers te straffen. Goedwillige landbouwers zijn nu in Zee land bijna allen, doch men heeft per sonen die zeiven in eene commissie van advies zitten en zeiven gewassen telen, terwijl zij die in 1913, '14 en '15 nooit gehad hebben. In die jaren hadden kiji dus daar geen behoefte aan voor de wis selbouw, het is dus uitsluitend'moedwil, dat zij nu gezaaid, dubbel erg als zij: zelve deel uitmaken van eene commissie van advies. Is het daarom te verwonderen dat algemeen aangedrongen wordt op strengere straffen. De landbouwer moet nu eenmaal voor het algemeen nationaal belang zijn be drijf veranderen, daar is niets aan te doen. tenzij de heer M middelen weet om den oorlog te doen eindigen. De mi nister heeft indertijd vastgesteld dat men van sommige gewassen niet 'meer mocht zaaien dan in 13, 14 en 15 gemiddeld, ér is dus wel degelijk met den wisselbouw en het normale, bedrijf van elk land bouwer in die jaren gerekend. Sommige! zeer speculatieve gewassen zijn zeer bï> perkt., vlas en bieten echter in zeer veel minder mata. Er blijven dus gewassen genoeg over om den wisselbouw uit te oefenenmen kan ook boeren zonder fijne zaden uit te zaaien. De reidelnee- ring van den heer Martens is meer ge baseerd op ^pijt van minder te verdienen dan uit een oogpunt van niet toe te passen wisselbouw. Ik wil den heer Martens echter doen opmerken, het zeer «Je vraag is of speculatieve en beperkte gewassen wel' zoo loonend zullen zijn als die voor het binnenland bestemd. Ik althans op mijn bedrijf van 62 H.A. denk er niet Over om deze speculatieve gewassen to zaaien, natuurlijk wel mijn bieten naar het percentage daarvoor vastgesteld. Stelt de heer Martens er belang in dan wil ik hem gaarne, eens schrijven "hoe mijh wisselbouw er uit ziet en dat hetheuschi wel' kan. U dankende voor de plaatsruimte, Mijnheer de Redacteur, Hoogachtend, Uw dw. J. v. VREDENBURCH. Voorz. der Zeeuwsche Landbouwm. Tholèn, 1 Januari 1918.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 3