De Groote Oorlog No. 1. Dinsdag 1 Januari 1918. Veertiende Jaargang. OP DtH ÖRE1PEL VAN 918. Oil Miner ttflil 6 Mate. EERST; BLAfr. Verschijnt eiken MAAHOAG- WÖENSOAG- n VRIJIASAVOND. BINNENLAND. UIT ZEELAND HME ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs -3 maanden x>r Goes f 1.daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nemers 6 een dubbele bladen 10 cent. Advertentiën weien ingewachvóór half een uur 's namiddags. Kantoord. AdministratieBoudewlln de Wltfestraat A 135s GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. x. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Voorwaar, 1 zyrgeen opbeurem ge dachten, die onzer geest pp deze. Sint Sylvesteravond, bijiet overgaan vi het oude in het nieuwebezighouden. VV mo gen al trachten on in de intimitie van den huiselijken krig aan het niende leed of aan de bai.e zorgen te ortrek- ken, die ons terned; drukken, telkes en telkens weer won onze geest al: inet onzichtbare koordi getrokken na' de beschouwing van Itgeen 1917 ons lacht en 1918 ons bren-'n khn, wellicht ren- gen zal. Mag reeds in ormale tijden he ge tal der sterveling schaarsch genemd worden, wien dei aarde, een Hól van Eden gelijk, sleds de rozen dei ge neugten biedt, tins is er schier nie mand, die niet e waarheid moei be amen der bede waarmede wy in de „Salve Regina" its „ballingen" noeien, „kinderen van Ia, zuchtende en ree- nende in dit da van tranen". Wal wij hooren en wat vij zien, wit wij aan den lijve ervare, het is slechts doof heid, ellende, r;np en drut. Roriom ons heen groote iaden en vokeren, prat gaande op hun sschaving, hin culaur, hun wetenschap,hun welvaar, hun rijk dom, elkander vrmoordend, hatend en vervloekend, aldrr ons wereldreel, stran- de aan de spits der beschaafle weeld, veranderend in en woestenij waar op het knekelveld dr verslagenei Dood en Vernieling hun felsche triumin vieren. Hoeveel steden irde asch gele£, hoeveel heerlijke landouwn in rampzal;e oorden van verschrikkinjomgezet, hoepel kunst werken vernield hoeveel mtiumenten vergruizeld, hoe vel historisch gedenk stukken neergehald, hoeveel k'ken ont- wyd, zonder nog te spreken va het on metelijke lijden de onuitaanbare lichaamsfolteringei, de wellichtnog on dragelijker zielesnaxten, geledei op de slagvelden, in delazaretten en Ispitalen door de millioenei soldaten, dien naam der beschaving ©t den volkemmoord werden uitgezonien, geleden ok door hunne dierbaren: ouders, zuster kinde ren en vrienden ii het verre, veri vader land. In onze onniddellyke nabij-id een met ons stamveiwant volk op een on- meedoogende als onbillijke wijzejn den krijg meegesleurd en nu reeds dn lange jaren zuchtend inder vreemde o;rheer- sching, al de verschrikkingen oorma kend, die een dojr den vijand bejt land lijden kan. En mogen wij Nederlanders, au den algemeenen dooindans als door en toe val, beter gezepl door een onvdiend blijk van Gods vaderlijke voorzieigheid ontsprongen en voodoende boven illioe- nen bevoorrecht ons vry noeme van ramp en kwelliig? Grijnst ons nit het spook van weriloosheid in onze idus- triesteden tegen' Waart de geest va ge brek, van schiarschte en duurte niet in al zijn grimaigheid onder ons ond? Zien wij niet iet schrikbeeld van den hongersnood in het verschiet, als d< vol kerenmoord, de stelselmatige verwootinv en vernieling vin de economische nlp~- bronnen der veteren niet dra een inde nemen, als wij net spoedig uit het dode lijk isolement vorden verlost, waarii de dwangbepalingei der oorlogvoerade grootmachten as besloten houden?Ja, wat meer is, verden wij, bewoners an Zeeland, niet neermalen op gruweijke wjjze getroffen in onze goederen, in ms leven zelfs, tengevolge van „vergissingn" van vreemde «mbattanten, die onze te- den en landouwen voor vijandelijk gehad aanzagen en a „rijkelijk met bomi:i.n bestrooiden", :>oals dat in de officiële oorlogsberichte: heet? Volgde nog net langer dan twee dagen geleden sch8r gansch de bevolking van Goes vol der- nis de lijkbaar, die het slachtoffer tin grave droeg tan den bommenaansl^ waaraan men niet dan met ontzettii; terugdenkt? Waarlijk, er s stoffe te over, om hedei op den drempl van 1918, het oude ge denkend, niet dan met angst en vreezo d» toekomst it t« gaan. Gelukkig hij, die dat alles met het oog des geloofs beschouwend, in de fouten en zonden der menschen ook in de zijne de oorzaak ziet van den ramp zaligen toestand, waarin thans de be schaafde o, bittere ironie I wereld verkeert. Want hoe meer de menschheid beseft, dat de afgekeerdheid van God, ons Hoogste Goed, de dolle jacht naar goud en eer en zingenot en de roeke- looze stofvèrgoding van onzen tijd de rechtmatige toorn hebben ontketend van Hem, wiens rechtvaardigheid even gren- zenloos als Zijn goedheid oneindig is, hoe eerder zy in rouwmoedig schuldbe wustzijn de armen tot God zal uitstrek ken, biddend om ontferming en mede lijden. „Want" zoo zegt Paus Benedictus in zijn jongste Kerstboodschap -„eerst als de blinden van heden zullen gezien, de dooven gehoord hebben, als elke ver hevenheid recht zal zijn gemaakt, en mensch en maatschappij: tot God zijn teruggevoerd, eerst dan en dan alléén zal aile vleesch het heil Gods zien, ge lijk de liturgie dezer heilige dagen ge tuigt. Als daarom de zwaai- beproefde menschheid wenscht, dat de tuchtigende hand des Heeren zich weder uitstrekkei ter zegening, dat zij dan opsta en tot Zijn huis terugkeere. Want gelijk de zin- nelipce losbandigheid voorheen vermaarde steden in vuur dead ondergaan, zoo 'doet de openbare goddeloosheid van onzen tijd de wereld onderdompelen in den oce aan van bloed. 1 Aan den heme! blijft «chter bovande wereldsche duisternissen bet licht des geloofs schitteren. En met het woord der oude Profeten vermanen wij: Keert terug tot den Heer, richt het stoffelijk oog naar den verkwikkenden lichtstraal daarboven. Gaat met den eenvoud der herderkens naai- Bethlehem en luistert naar de stem des hemels boven de kribbe. O, vrede van Christus, dierbaar aan de eeuwen, die u gekend hebben, hoe veel dierbaarder zoudt gij moeten zijn aan deze éeuw, die u reeds zoolang verloor" Wanneer wij met zulke gevoelens el kander nader tredend, het Nieuwejaar ingaan, -dan mogen wij elkaar met alle recht en reden een „Zalig" Nieuwjaar tocwenschen en ook een „Z a 1 i g" Nieuw jaar van den Hemel - verhopen. Moge 1918 voor ieder onzer persoon lijk een jaar van vrede zijn, van dien mystieken zielevrede, welke het bjjkon- der deel der „kinderen Gods" is. Zij 1918 voor gansch de wereld dat uitver koren en historische jaar, waarin fleduif van Gods genade uitvliegend, den moê- gestredenen den olijftak des vredes brengt, waarin de krijgsgalm zwijgt, het moord geweer tot ruste komt en de verbroederde volkeren alle nog restende krachten be steden aan het herstel' van het verwoeste gebouw der beschaving, maar zóó, dat de christelijke beginselen van rechtvaar digheid en liefde daarvan het duurzaam cement uitmaken. Zij het ons allen gege ven, dit nog te aanschouwen. Geen nood, of ook de stoffelijke welvaart van voor heen zal bns gaandeweg als zoete vrucht van dien vredesarbeid in den schoot vallen; want gelukkig het volk ook in de tijdelijke orde waarvan God de heer is. Met groot vertrouwen alzoo, opblikkend naar den Gever alles goeds, van Wien wij de hulp en uitredding verwachten, roepen wij heden op den drempel' van 1918 al' onzen dierbaren, bekenden en vrienden, van ganscher harte en de Niouwe Zeeuwsche Courant doet dit ha ren lezers en begunstigers een: „Zalig Nieuwjaar" toe. Losse berichten. Het verloop der vredesonderhandelingen. BREST-LITOWSK, 29 Dec. (W.B.) In de heden gehouden derde vóór het intre den van de overeengekomen pauze laat ste plenum-zitting nam de Bulgaarsche mi nister-president Popov het voorzitterschap waar. Na opening der bijeenkomst wees de voorzitter op de beteekenis van de geopende vredesonderhandelingen, welke den grondslag voor een nieuwe aera in de ontwikkelingg van het volkerenrecht heioven te vorm*». De menschheid heeft aan de delegaties van den vierbond en aan djs van Rus land welke het rechtsgevoel iraat het groo te Russische volk belichamen, veel te danken. Om aan deze gedachte uiting te geven gaf de minister van justitie. Popov daarna het voorzitterschap over aan den leider der Russische delegatie, den heer Goffe, die hberop het voorzit terschap aanvaardde. Hij wees er pp dat in de laatste plenum- zitting besloten was, na bespreking der afzonderlijke speciale kwesties tusschen de vertegenwoordigers van den vierbond en Rusland de volgende plenum-vergade- ring op den 4en Januari vast te stellen. Na dé thans plaats hebbende beëindi ging dezer besprekingen is de tegenwoor dige zitting de laatste vóór den 4en Ja- nüari 1918. Daarna kwam Ibrahim Hakki Pascha aan het woord om voor het intreden van de kleine pauze van zes dagen ©enige woorden aan de vergadering 'te richten. Hij wees er op, dat de door hem bij de opening der conferenties geuite hoop om het werk spoedig tot een bevredigend einde gevoerd te zien niet te vermetel is gebleken. Bijna alle moeilijke kwesties welke in dezen oorlog in 3i/j jaar tijd» aan de orde zijn gekomen, zijn besproken en onderzocht. Men kan zeggen, dat het mee- rendeel dezer kwesties thans op den weg naar een practische oplossing is. Een zeer goed resultaat is in de deze zes dagen gevoerde besprekingen bereikt. Voor dit resultaat komt de Russische delegatie dank toe, daar zij tijdens de beraadslagingen veel oprechtheid en prac- tischen zin heeft getoond. De Russische heeren hebben bewezen, dat zij ook goede diplomaten en goede staatslieden zijn. Ten slotte wenschte Hakki Pascha den heeren der delegatie een gelukkig weer zien toe op den afgesproken dag. De leider der Russische delegatie gaf insgelijks uiting aan de meening, dat de begonnen onderhandelingen 'een goed be gin zyn en de verwachting wettigden, dat de vernielende oorlog een spoedig einde zou vinden. In de thans begonnen pauze, zoo be sloot de heer Goffe, zullen wij allen het gevoel hebben, dat wij achter ons mil- lioenen lijdenden hebben staan, die naar het einde van den oorlog verlangen. Het bewustzijn van deze verantwoorde lijkheid. voor onze volkeren, voor de menschheid en voor. de geschiedenis, geeft ons de hoop, en de innerlijke kracht, om den weg naar den algemeenen vrede te vinden. In deze hoop verklaar ik deze z'itting voor gesloten. Engelsche Krijgsgevangenen. Men meldt uit V enlo Te circa half elf arriveerde Zaterdag morgen alhier per extra trein uit Kal- denkirchen het eerste transport Engel sche krijgsgevangenen, welke in Hollaand geïnterneerd zullen worden. Helt trans port bestond uit circa 300 man officie ren en minderen. Ondier militair geljei- de vertrokken zy1 «n 12 uur per extra trein naar' Den Haagt De belangstelling aan het station was groot; door ver schillende dames werden den soldaten versnaperingen aangeboden. Ook te Rotterdam en Scheveningen, de plaats hunner besteming, was de belang stelling voor deze krijgsgevangenen groot. Pootaardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat de maxi mumprijzen van pootaardappelen met in gang van 1 Januari worden verhoogd met f2.50 per 10Q K.G. Deze prijsverhoor ging is bedoeld als een vergoeding voor het bewaren van de pootaardappelen gja- Idurende den winter. (Stelt) Kon. Nat. Steuncomité. Be Koningin heeft wederom f 100.000 geschonken aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Van dit bedrag gijn f30.000 bestemd tot leniging der nooden van Nederlanders, die in het buitenland wonen en f70.000 om t« voorzien in de behoefte aan klee- dinlg van hier te lande gevestigde Ne derlanders, die daarvoor in aaanmerking komen. Goes. Begrafenis van 'den heer Visser. Een echt stemmingsbeeld ont vouwde zich voor ons oog, toen wij Za terdagmiddag op de algemeene begraaf plaats stonden, in afwachting van het droef gebeuren. Gansch de natuur als in doodslaap; 'over de grafzerken de lijk wade van het sneeuwkleed, waaruit hier en daar 'het immergroen blad van taxis en den zich verhief als zinnebeeld van, de onsterfelijkheid der ziel, waaraan zelfs het wufte heidendom uit Ovidius 'dagen geloofde, gedachtig' bet dichterwoord: non „omnis moriar": ik zal niet ganschelijk sterven. In 'de verte het stadsbeeld, een weinig verwazigd door den winterneve'i en tusschen de daken door treft het oog een mast van een schip, misschien wel van het schip liggende voor het huis van dein beer Visser, dat menschelijker- wijze gesproken de oorzaak was van zijn dood. Want hadde in de kleine Kade dat schip 'niet gelegen, de bom zou in het water zijn neergeploft zonder schade aan te richten, zonder een zijner scherven in hot 'lichaam te boren van dengene die nu aanstonds op dezen doodenakker zal worden .bijgezet. Reeds ligt dicht bij .de groeve de krans, gezonden door Hare Majesteit de Koningin, een prachtige palm tak, gesierd 'met twijgen van den z.g. sneeuwden, waaraan een wit zijden lint, voorzien van een gekroonde W. H. M. de Koningin had de magistraat onzer stad doen verzoeken niet namens Haar bij het graf 'te spreken. Wij begrijpen dit als juist en voorzichtig gedacht. Het blijk van deelneming is er echter niet 'minder om; het eert de Koninklijke schenkster, die daarmede bewijst hart te hebben voor haar volk en mee te leven met de stad, die op zoo schrikkelijke wijze werd be zocht. Gaandeweg stroomden de deelnemende burgers van allen rang en stand toe, om de laatste eer te bewijzen aan het slacht offer van den bomaanval van 22 Dec. j.l. Onder de aanwezigen merkten wij op de beide wethouders, van wie wegens uit- stedigheid des burgemeesters de heer v. 'd. Bout als loco-burgemeester optrad. Ver der den- 'commissaris van politie, eenige raadsleden, verschillende notabelen enz. enz, die zich allen, nadat de begrafenis stoet (lijkkoets met 6 volgrijtuigen) op het kerkhof was aangekomen, achter de fa milie en vrienden des overledenen rondom de geopende groeve schaarden, waarin de lijkkist langzaam nederzonk, nadat wet houder v. d. Bout den krans der Koningin in Haren naam daarop gelegd had en namens de burgerij aan de familie de oprechte deelneming had vertolkt, welke allen vervult met het droevig lotdat het gezin des heeren Visser heeft getrof fen door den tragischen dood van den man en vader, slachtoffer van den pro jectielenwerper. Daarna schetste de eerw. heer G. W. v. Leuzen, predikant der Chr. Evang. ge meente in welgemeende en treffende be woordingen het onverwachte droeve af sterven van den heer Visser, zijn ge loofszin, zijn trouw als lid zijner kerk gemeente, die hij door zijn niuzikale gave diende en stichtte cn sprak de overtui ging uit, dat het geloof des gestorvenen in zijn Heer en Zaligmaker hem aan gene zijde des grafs het loon zal hebben bezorgd, weggelegd voor de getrouwen des Heeren overeenkomstig Apocalyps XIV „Zalig de dooden, die in den Heer ster ven" enz. De omstaanders spoorde hij ten slotte aan uit deze gebeurtenis lessen te trekken voor hunne ziel. Daarna sprak de heer J. Jongepier na mens de Christelijke Schoolvereen. v, d. school in de Wijngaardstraat, om een weem'oedigen afscheidsgroet te brengen aan den overledene, die als, penning meester der vereeniging 13 jaar lang met grooten ijver en een opgewekt geloofs vertrouwen zijn taak vervulde. De heer G. Brouwer, hoofd der chris telijke school te Doetinchem, zwager van de eerste vrouw des overledenen, be dankte namens de weduwe en de 6 kin deren die nu weezen zijn èn de Konin gin voor haar treffend blijk van deel neming ,èn "den wethouder v. d. Bout Welk weder zullen wij hebben? Verwaohtlng tot den avond van I Jan. Matige, In het noorden tijdelijke krachtige Oostelijke wind; zwaarbewolkt met tijde* lijke opklaring; weinig of geen sneew* liehte tot matige vorst. voor de namens de burgerij betoonde deelneming èn de overige sprekers voor de laatste eer den overledene bewezen Daarna .verlieten de talrijke aanwezigen den doodenakker, ieder zoo met zijn eigeni gedachten over de gebeurtenissen der laatste dagen. Indien, zoo peinsden wijl, de bedrijver van het gruwelstuk eens aan deze groeve had gestaan, ziou hij zijn daad dan niet beschreid hebb'eni? En no:g dieper drong in ons door de beteekenis ,der -bede: „van den oorlog vertos ,ons Heer." Want als reeds zooveel leeds döor den krijg bij verg'ssing wordt gebracht over landstreken, waar hij niet woedt, wat moet het dan wel' zijn daar waar de oorlogsgod onbeperkt heerscht. Én dan te weten, dat er nog vorsten en regeerders zijn, die den oorlog wil len volhouden tot het bittere einde I Te recht .mtocht vader Vondel- de edelingen in zijn „Gijshreght" dioen weeklagen: „Wat kan de blinde staatszucht bnouwen, Wanneer zij raast uit misvertrouwen! ■!Wat is zoo schendig, dat haar rouwt?" De Burgemeester waarschuwt de ingezetenen, in verband met de uit ©e» vliegtuig geworpen bommen, orn, inge val zich iets dergelijks onverhoopt we derom mocht voordoen, of men bij avond of nacht het geronk van een vliegtuig hoort lo. de huizen niet te verlaten. In verre weg de meeste gevallen werden zy ge- itroffen, die zich op straat bevonden; 2o. zich te begeven naar de benedenverdie ping der huizen; 3o. aile lichten in huis, naar buiten uitstralend, te dooven; 4o. de voordeuren te openen, opdat voorbij gangers in de huizen zich in veiligheid kunnen stellen. In de Donderdag gehouden vergade ring van de afd. Goes van het „Groene Kruis" is een woord gewijd aan de na gedachtenis van dhrn. Lasonder en Jb. Visser, en is in de vacature Lasonder de heer W. P. v. d. Harst als bestuurs lid gekozeu. (Z.) Aanstaanden Zondag zal de vereeni ging voor Spoor- en Tramwegpersoneiel „■St. Raphaël" .'te Goes, een propagan- dafeestavond geven voor haar leden, do nateurs en begunstigers. De vereeniging echter heeft gemeend!, dat, waar ze bij 'het geven van dJe&en avond den steun mag ondervinden van de too-neellisten van hét 'Jongeinspatro- naat en van leden der St. Jozef-vereeni- ging te Goes, ook voor de leden van de St. Jozef-vereeniging dtezen avond moest openstellen, alleen "tegen een kleine ver goeding voor de gemaaakte onkosten. Daarom noodigit de vereeniging „St. Ra phaël" alle leden van de St. Joztef-ver- eeniging met hun dames uit op haar Feestvergadering. (De prijs van toegang is voor de leden- der St. Jozief-vereenigling slechts 15 cent per persoon, met inbe grip van programma.). (Voer huisgenooten van leden der Ra phaël- en Jozef-vereeniging is de toe gangsprijs 20 cent per persoon. Voor niet-leden of niet-huisgenooten is do entreeprijs .30 cent per plaats). Donateurs en begunstigers der St.-Ra- phaël-vereeniging hebben vrij entrée. Het belooft een gtenotvolle avond te worden, met prettige voordrachten, en opgeluisterd door een strijk-orkest. Mocht het blijken, dat er bij de leden van de Jozef-vereeniging en huisgeinooten zooveel animo bestaat, dat de zaal met d'e leden van St.-Raphaël- én St. Jozef- vereeniging en hun huisgenooten zal worden bezet, dan zullen dien avond g-.ea anderen, dan leden of huisgenooten van beide vereenigingen toegang hebben. 'Dan zal ech'ter nog een tweede avond worden gegeven. Het vervolg der beschouwingen van de Centrale Keuken moeten wi, io on zen spijt wegens plaatsgebrek tl nn: vol gend nummer uitstellen. De Zeeuw verneemt, da', he o id r- zoek naar de op Goes geworpen bommen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1