Ao. 153. Zaterdag 39 December 1917. Dertiende Jaargang. Oe Groote Oorlog Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJBA6AV0ND. BINNENLAND. UIT ZEELAND HIM ZEEUMSCHE COUMNT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoorv. 4. Administratie: Boudewljn de WlffestraatA 135® GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct p. r. Bij abonnement speciale prfja. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.626, iedere regel moer 12» Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X beralmad. V* Ter svarweiing. Aan Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, <lie meenon, dat er geen re denen zijn voor het nemen van maatre- gelen tegen het bezoeken van bioscopen door kinderen, bevelen wij1 het hieronder staande ter aandachtige overweging aan. In Denemarken wordit door verschil lende vereenigingen tot bescherming der jeugd een door den Staat gesubsidieerd tijdschrift uitgegeven „Börnesagens Tiden- de". Het nummer van 15 Juni 1.1. bevatte het verslag van eene lezing, welke de onderwijzer Kjaergaard uit Korsör den 29 Mei hield op een Onder wijzers verga dering te Aarhus, De bioscopen, zoo heet het daar o.a., trékken gemakkelijk veel publiek; voor- (eerst omdat de prijzen laag zijn, vervol gens omdat zij gewoonlijk weinig ver- standtelijke inspanning vragen en derdens omdat ziji gewoonlijk zoo in den w.eg liggen, dat men er als van zelf bin nentreedt. Vooral de jeugd voelt zich aangetrok- ken tot de. bioscoop, waar het hun toe lachende onbekende leven zich zoo avon tuurlijk voor hun op kennis beluste oogen ontrolt. Een oommissie van onderwijzers *n onderwijzeressen uit Kopenhagen con troleerde 21 bioscopen (77 voorstellin gen) en kwam tot de bevinding, dat 26 pCt. der bezoekers kinderen waren, 13 pCt. zeer jeugdige kinderen. Van de be zoekers, die nog na 8 uur in de Cinema's werden aangetroffen, bestond 1/3 uit kin deren, /die' zich daar ophielden zonder toezicht van ouders of oudere personen. Behalve dat het bioscoopbezoek ontzenu wend op de kinderen en verlammend op dó school werkt, heeft het ten gevolge dat, naar een woord van den po lities ommaris te Christiania, do jeugdige misdadigers in de zelfde mate toenemen als de bioscooptheaters. Zeventig procent van de films is slecht, -'-eenige zijn goed en de rest is op het kantje af. Een directeur van een Staats- opvoectingsgesticht heeft gezegd: „De bios coop is een der meest jeugdverdervende instellingen hier te lande". De reden hier van is deze: „de bioscoop is een dui tenzaak geworden. De film-markt is in ternationaal en het zinneprikkelende lokt het talrijkste publiek". Behalve den verderfelijken invloed, die van het vertoonde uitgaat, werd gecon stateerd, dat verleiders in de pau zen onbetamelijke gesprekken hielden met kinderen. „Maar", zoo gaat Kjaergaard verder, „daar bestaat toch eene censuur". „Ja", zoo antwoordt 'hij, „de bioscooptheaters hebben om zich de concurrentie van het lijf te houden, zich aanééngesloten. En de Staatscensuur? Deze 'moet ofwel al het werk niet aankunnen, ofwel zij moet, door alles wat zij te zien kreeg, afge stompt zijn. Men kan op die censuur tiiet meer vertrouwen. Enkele keeren kan men op een aanplakbiljet lezen: „Geen toegang voor kinderen". Maar zoo iets is een prikkelende reklame voor hon die precies de kindergrens overschreden heb ban en 'deze vertellen het wel voort aan ds kinderen, die tot hun spijt er niet bij tegenwoordig mochten zijn". Kjaergaard stelde daarom voor, dat alle g»meentebesturen zich zouden aaneenslui ten om een Centraalbureau voor levering van goede films te vormen en om slechts m*t omzichtigheid en onder degelijke waarborgen verlof te geven tot het openen van bioscooptheaters. Met algeineene stommen werd een resolutie aangenomen, dat Staat en GEMEENTE hunne aan dacht zouden vestigen op het gevaar, dat vanwoge de bioscopen de aangroeiende jeugd bedreigt". Moge de raad van Vlissingen als ver tegenwoordigende de inwoners der stad niet rusten vooraleer hij van burgemeester en wethouders is te weten gekomen, wel- jke de fameuze redenen zijn die B. en \V. Weerhouden om tegen het advies der com missie van toezicht op het lager onder- Wijs, gesteund door schoolhoofden en ge- neesheeren, het bioscoopbezoek door kin deren ongestoord zijn gang te latengaan. Opdat niet vervuld worde aan de bur gerij wat wij lezen in Ecclesiasticus X. 2 „gelijk de bestuurder van een stad is, zoo zjjn ook hare bewoners". Losse berichten. De Paus heeft in zijn Kerstrede als antwoord op de begroeting van het college der kardinalen naar voren gebracht wat reeds door kardinaal Vannutelli in de be groeting was aaiigestipt dat alleen de terugkeer van vorsten en regeerders tot God en de beginselen des evangelies aan de wereld den zoo innig gewenschten vrede kunnen schenken. Dat er zooveel onvrede in de wereld is, is niet de schuld van het christendom, maar van de chris tenen. Ook betuigde Z.H. zijn vreugde over de inbezitneming van Jeruzalem door een chriiten-mogendheid. De vredesonderhandelingen tusschen Rusland en de Centralen, verleden week te Brest-Litowsk geopend schijnen in zooverre te gelukken, dat er in spijt van meeningsverschillen een basis voor gemeenschappelijk overleg is gevon den. Met het oog hierop stelt nu de Rus sische delegatie een tien dagen durende onderbreking der onderhandelingen voor, beginnende hedenavond en eindigende op den avond van 4 Januari 1918, opdat aan de volkeren en hun regeeringen, die zich bij de hier gevoerde onderhandelingen tot een algemieenen vrede nog niet hebben aangesloten, de mogelijkheid geboden wor de, om zich van de thans opgestelde beginselen van zulk een vrede op de hoogte te stellen. Na afloop van dezen termijn moeten de onderhandelingen onder alle omstan digheden voortgezet worden. De zaak-Caillaux. PARIJS, 22 Dec. (Reutor.) De Fraasehe Kamer heeft met 407 tegen 2 stemmen ■de parlementaire immuniteit van Cail- laux en door handopsteken dia vanLous- talet opgeheven. Een motie van vertrouwen. ROME, 23 Dec. De Kamer nam bij nominale stemming met 345 tegen 50 stemmen de motie van vertrouwen van Careano aan door de regeering aanvaard, en aldus luidend: „De Kamer neemt acte van de regee- ringsverklaring." Vervolgens werd de voorloopige begroo- ti*g, loopende tot 30 Juni, aangenomen. De eerste groep van 300 Britscba krijgsgevangenen, die in Nederland geïn terneerd worden, zal niet heden (Vrijdag), zooals aanvankelijk 'tplan was, maar mor gen (Zaterdag) in ons land aankomen. De trein vertrekt Zaterdagmiddag 12 uur van Venlo en gaat door naar Scheveningen, waar de geïnterneerden ruim 6 uur of tegen, half 7 uur verwacht worden. (N. R. Crt.) Over de afgeloopen wietek, eindigende 22 Dec. zijn in Nederland 'uitgesproken 27 faillissementen tegen 15 faillissemen ten in dezelfde week Van het vorigte1 jaar. Van 1 Jan,uari tot en met 22 .Dec. 1917 908 faillissementen tegenover 1029 over hetzelfde tijdperk van het vorigjel jaar. Be Gemeentelijke Centrale Keuken te Goes. In vervolg op ons eerste artikel, be handelen wij thans het vraagstuk: welke stoffen dienen, tot instandhouding en tot opwekking van nieuwe krachten, dage lijks aan ons lichaam te worden toege diend. Deze kunnen worden genoemd in de volgende vier verbindingen ten le eiwitstoffen, ten 2e koolhydraten, ten 3e vetten, ten 4e zouten en water. Waarin en in welke hoeveelheden ko men deze in de grondstoffen voor, die wij dagelijks gebruiken? Ten eerste het eiwitstof. Zooals de naam reeds aanduidt, denken wij terstond aan het kippenei. Toch bestaat dit uit hoogstens 13 pet eiwit, haring ,uit 19 pet., bruine boonen en erwten circa 25 pet., magere kaas 35 pet. en vleesch 20 pet. Daarna de koolhydraten :pf op zijn gewoon Hol- landsch: het zetmeel en suiker. Deze ko men hoofdzakelijk voor in onze aardap pelen 20 pet., peulvruchten zelfs met 50 pet., tarwe en rogge circa 50 pet., rijst 76 pet. en gedroogde appelen 63 pet., terwijl vanzelf de beetwortel een bijzon der hoog suikergehalte heeft, hetwelk wij in voiledigen toestand als geraffineerde suiker aan onze voedingsmiddelen toe voegen Een zeer voornaam bestanddeel: de vetten komen thans. In boter voorkomen de tot circa 75 pet. en in margarine, onthoud dit vooral goed, tot 87 pet. De vroeger zoo versmade margarine staat inderdaad hooger in vetgehalte dan de boter. En waar tegenwoordig van Rijks wege een strenge controle wordt uitge oefend op zuivere samenstelling dezer vetsoort, zoo is zij als 'tware aangewe zen voor de Centrale Keuken, doch hier over later. Zoete-melksche-kaas heefteen vetgehalte van 35 a 45 pet. en rook- spek zelfs 76 pet. Ten slotte de zouten, die voorname lijk in onze groenten voorkomen en bij degeljjke bereiding zeer veel bijdragen tot versterking en opwekking onzer li chamelijke krachten. Speciaal om de lichte voedende bestanddeelen der groenten, zijn deze onontbeerlijk bij de bereiding on zer spijlzen. Gaan wij nu deze verschil lende bestanddeelen na, dan blijkt het, dat de mensch als 'tware door eeuwen lange ondervinding zijn voedsel in hoofd zaak bepaald heeft tot brood, aardap pelen, peulvruchten en rijst naast kaas, vleesch en groenten. Dit is is 't kort de .samenstelling onzer dagelijks voorkomen de spijzen, thans is het de laak der directie van de Centrale keuken met me dewerking van het dagelijksch bestuur der Commissie, een zoodanige samenstel ling van het te bereiden voedsel te ont werpen, diat dit voldoet aan deeischen vJ?n: ten le flinke voedingswaarde, ten 2e groote smakelijkheid, ten 3e normalen prijs. Ik behoef u wel1 niet te zeggen, djat veel overleg en aanhoudende zorg nood zakelijk zijn om straks uw dagelijksche portie af te leveren; dat een vaste basis voor ons van veel' nut is, zoodat wij niet den eenen dag staan voor '200 por ties en den volgenden voor 500, alléén omdat men bijv. niet gewoon is stamppot te eten of omdat men van geen soep houdt! Wij leeren thans nog iederen dag, dat we ons moeten aanpassen aan ve*- anderde toestanden, welnu, probeert het thans eens vrijwillig 1 Hoe grooter en ge lijkmatiger deelname, des te beter .kun nen wjjl voor u zorgen. Nu zult gij nog gaarne willen weten, wat wijl van plan zijn .te bereiden. In de eerste plaats zijn we natuurlijk ook eenigszins afhan kelijk' van de distributie, doch in ieder geval komen de volgende spijzen op 'da lijst voor: soepen: erwten-, groente-, aard appel-, bruine boonen-, uien- en rijst- of gortsoep. Stamppot: hutspot, alle soorten kool met aardappelen, knolrapen, appe len met uien Vatgroenten: sperzie- en snijboonen, andijvie enz, Vervolgens zoo mogelijk rijstebrei en gortebrei. En we zuilen trachten in den vervolge een go- regelde Vrijdagsche aanvoer van visch te verkrijgen, zoodat dien dag gedistribueerd kan worden: regeeringsvisch met wortelen en aardappelen. Natuurlijk worden al deze spijzen in behoorlijke hoeveelheid toebereid met boter. Een volgenden keer wordt 'het vraagstuk behandeld over het innemen der bons. De bedrijfsleider der Centr. keuken, J. J. VAN ANDEL. N.B. Uit hetgeen in bovenstaande om trent het Vrijdagsch menu is medegedeeld, mogen wij tot onze voldoening concludee- ren, dat de Centrale Keuken rekening houdt met den Vrijdag in zooverre op dien dag aan de Roomsch-Katholieken het gebruik van vleeschspijzen niet van gestampte pot met vet bereid verboden is. Red. Goes. De bommen op de stad blijven nog steeds het onderwerp van ge sprekken en gedachtenwisseling. Vreemd dat sommige menschen door allerlei dwa ze vérhalen van vliegers, die nog na Zaterdag boven de stad zouden versche nen zijn en voornamelijk boven de appel- slroopfabriek zouden hebben gekruisd natuurlijk als die praatjes waar waren, niet omwille van de appelstroopfabriek, maar om wille van het station, dat er vlak bij ligt de ongerustheid helpen vergrooten. Wij hebben aan den doorge- stanen angst van Zaterdag j.l. meer dan genoeg en behoeven niet met allerlei ver zinsels bang te worden gemaakt. Verschrikkelijk is het, dat toch een menschenleven aan dezen aanslag op on ze stad ten offer viel. Immers, de heer, Visser ,die door een granaatscherf in den buik werd getroffen, is Woensdagmorgen te 4 uur in het ziekenhuis te Middelburg overleden. Het moordend ijzer had zulke verwoestingen aangericht in de ingewan den van den ongelukkige, dat mensche- lijke hulp niet meer mocht baten. Een weduwe en verweesde kinderen treuren thans om het verlies van den dierbaren man en vader. Algemeèn is de deelne ming met het droevig lot aan dit gezin overkomen. De herinnering aan hetgeen Goes den 22en December te beurt viel is er des te bitterder om. Naar wij ver nemen, is het stoffelijk overschot van den heer Visser hedenmorgen per lijk koets uit Middelburg hierheen gevoerd en zal de begrafenis morgen (Zaterdag) plaats hebben. Uit allerlei nieuwe bijzonderheden blykt niet hoeveel kracht de geworpen projec tielen zijn uiteengesprongen. Zoo is b.v. een zwaar stuk ijzer diep in de houten vensterstijlen van den erker van het huis van mevr. v. d. Have op denWestwal ge drongen, terwijl verschillende ruiten ver nield werden. Waarschijnlijk is dit stuk afkomstig van de bom, die in de West- vest neerplofte. De heer v. d. Does toonde ons ver schillende door de ontploffing getroffen voorwerpen, die op zijn slaapkamer op den zolder zich bevonden. Zoo b.v. een ge- dachtenisplaat zijner Eerste H. Communie, die verschroeid en met gaten is door boord, evenals portretten en andere pla ten, die vol gaten zijn. Uit een boekenkist is een hoek geslagen en in den vloer ziet men verschillende gaten, waardoor stukken, jjzer zich een weg baanden tot aan het plafond van den twee verdiepin gen lager gelegen winkel van den heer Giesen. Ook in de kweekerij bij Bliek achter den Westwal is een bom neergekomen, die er den grond omwoelde en de ge wassen havende. Met koortsachtigen ijver is men Maandag bezig geweest om de gebroken ruiten te herstellen nog vóór de feestdagen en men is daarin vrijwel geslaagd. Van een glazenmaker en er waren er heel wat aan het wepk vernamen wij, dat hij 200 vensterruiten had ingezet. Velen zochten tijdens den aanslag hun toevlucht in kelders en sous- terrains. Een onzer hoteliers borg er zijn gasten in en heeft zijn personeel er in onderricht hoe bij een herhaling van het geval te handelen. Een onzer bankiers vluchtte in de kluis en een logé, die met den avondtrein bij hem kwam, werd aanstonds bij zijn binnenkomen binnen de veilige wanden van de safe getrokken. Wij moeten nog een bericht verbeteren. Het allereerst zette onze kranige Goesche landweer de getroffen plaatsen af en wel van half 12 lot kwart voor twee uur. Eerst daarna werden zij door militaire wielrijders afgelost. Er gaan stemmen op voor het instel len van een inlichtings- en seindienst, waardoor bij een nieuw bezoek van zoo'n bommenwerper waarvoor de Hemel ons spare de burgerij aanstonds kan gewaarschuwd worden zich in veiligheid te stellen. De burgemeester van Middel burg heeft met het oog op eventueele aanslagen de navolgende wenken gegeven: lo. de huizen niet te verlaten. In verreweg de meeste gevallen werden zij getroffen, die zich op straat bevonden; 2o. zich te begeven naai' de beneden verdieping der huizén; 3o. alle lichten in huis, naar buiten uitstralend, te dooven; 4o. de voordeuren te openen, opdat voorbijgangers in de huizen zich in vei ligheid kunnen stellen. Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 29 Deo. Matige wind uit Oostelijke riobtlngen: half- tot zwaarbewolkt, met weinig of geen sneeuw in het noorden, in het zuiden zwaar bewolkt met meer kans op sneeuw, liohta tot matige vorst. Ook de burgemeester van Sas van Gent heeft in verband met de nu driemaal in korten tijd op of nabij Sas van Gent gevallen bommen, waardoor een toestand van ondragelijke spanning, is ingetreden, aan de ingezetenen eenige wenken gege ven en wel om bij herhaling als men zich buiten .bevindt zonder overhaasting dek king te zoeken of in het open veld z|jnde op den grond te gaan liggen; verboden is het samenscholingen op straten of pleinen te houden of om op daken of balcons te gaan staan, terwijl het gevaarlijk is zich aan de vensters op te houden. Indien des nachts een luchtaanval plaats heeft, moet zooveel mogelijk, Iichtuitstraling naar buiten vermeden worden. Verder wordt er voor gewaarschuwd niet gesprongen bommen of deelen van projectielen, voor namelijk hulzen toch niet op te rapen, terwijl scherven van bommen direct aan den plaatselijken militairen commandant moeten worden ingeleverd. Deze wenken behooren ook op andere plaatsen in acht genomen te worden als uit de lucht gevaren dreigen. In de „Middelb. Crt." van Donderdag avond vraagt J. J. Honig uit Zierikzee: „Zou het geen overweging verdienen, dat, zoodra op de militaire posten een vliegtuig gesignaleerd wordt (natotlrljjk des avonds of des nachts) er dan door de schildwachten raketten afgeschoten wor den met de nationale kleuren. En de oorlogvoerende landen met dezen maat regel in kennis te stellen. Plaatsen voor opstelling dezfer posted in Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, Z.- Beveland, Tholen, Schouwen eu Duive- land. Zoodra raketten opgelaten worden, bijv- in Schouwen en daarna in Zuid-Beveland en daarop in Zeeuwsch-Vlaanderen, dan kan de vlieger zich overtuigen, dat hjj boven neutraal gebied is." Laten wij hopen, dat wij voortaan van het bezoek van vreemde vliegers, die zich „vergissen", verschoond blijven. Het telegram, dat namens H. M. de Koningin bij den burgemeester inkwam en waarover wij reeds in ons vorig num mer schreven, luidde als volgt: - Hare Majesteit de Koningin, kennis ge nomen hebbende van de ramp, die dé gemeente Goes getroffen heeft, draagt mij op u te verzoeken Haar wel te willen mededeelen hoe de toestand der slacht offers is en hun de verzekering van Hoogstderzelver deelneming over te bren gen. J VAN GEEN, Secretaris, -Naar wij vernemen Zou de dienst bode .van den heer Visser niet alleen jrij den bomaanslag 'zijn .gewond, maar ook aan een krenking van het normafe denkvermogen zijn gaan lijden. Het salaris van den Commissaris van Politie, is nu gebracht op f1800. Het maximum is op f2000 gesteld? Een der volgende dagen zullën ver schillende meisjes, die zich daartoe be reid hpbben verklaard bij dé''inwoners komen aankloppen om te vlagen of Zij een nurgmer willen trekken' opeen kaart waarvoo^ zij zooveel maal een halve cent betalen als het getrokken: nummer aan wijst. Het hoogste nummer bp een kaart is 50, dus het hoogste bedrag dat men kwijt is, is f0.25. De opbrengst is be stemd voor het fonds, waaruit het R. K, Huisvestingscomité de verzorging van oorlogskinderen van el ke n a- tionaliteit en van eiken gods dienst hoopt te kunnen bestrijden. Thans werden ruim 2000 oorlogskinde ren hier in Nederland door dat comité verpleegd. Om den koop aan te moedigen zijn zeer fraaie en degelijke prijzen beschik baar gesteld, die te beurt vallen aan den- gene wiens gekocht nummer correspon deert met dat wat op de kaart onder een rood lak bedekt is en later door den voorzitter van o«s vluchtelingen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1