Land- en Tuinbouw. nastieklokaal van de Mulosehool aan de vereeniging „Volharding." 4, Verzoek van P. J. Simons te Goes, om reparatie of aankoop van meubelen ten behoeve van de gemeente, publiek te doen aanbesteden. 6, liankbetu gmg van P. den Hollander voor verleende gratificatie; 6, Dankbe tuiging van het bestuur der gymnastiek- veieen. „Volharding" voor toegestaan gebruik van gymnastieklokaal M. u. 1. o. school. Alle voor kennisgeving aangeno men. Tot gemeentegeneesheer werd benoemd dr. Coenen met 6 stemmen tegen 4 op dr. Van der Harst en 1 st. op dr. Geilï. Wegens per.odieke aftreding van le den en besturen van gemeentelijke coin missiën en instellingen had eene nieuwe verkiezing plaats. Allen warden herkozen alleen in de plaats van "den heer G. C. Dun, die naar elders is vertrokken, werd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim gekozen de heer J. Pilon. De lijst der commissiën luidt nu als volgt: ïinanciëele commissie: Jhr. J. VVt. E. von Schmidt auf jUtenstadt, E. C. van Dissel, K. Branta. GascommissieJ. F. van der Leeuw, A. S. J. Dekker, .J C. H. Hollmann. Commissie voor straf verordeningen Jhr. J. Wt E. von Schmidt auf Altenstadt, E. C. van Dissel. Aan slag commissie Hoofd. Omslag: J. Don- ner, J. van der Leeuw, A. S, J. Dek ker. Reclame commissie Hoofd, omslag J. Z. Risch, Wv Kakebeeke, J. C. H. Hollmann. Afgevaardigden vergadering aandeelhouders N. V. Waterl. Mijl. „Zuid- Beveland": I. D. Fransen van de Putte, A. S. J. Dekker. Comm.ssie van toezicht op het Middelb. onderw.Mr. J. H. M. Stieger. Comm. voor toezicht op het Lager onderwijs: S. A. Leopold. Regen tessen weeshuis: Mevr. de wed. D. M. Molijn. Op voorstel van den heer Hollmann werd besloten het rapport en voorstel betreffende een zweminrichting in de ha ven van Goes uit te stellen tot de vol gende vergadering wegens afwezigheid van den rapporteur, den heer Brants. De heer Dekker kantte zich h.ertegen, hij vond in de afwezigheid van den heer Brants geen reden tot verdaging. De heer Donner viel den heer Poll- rnann bjj en ook de wethouder Fran- èen v d. Putte ofschoon er niet voot, in deze een antecedent te scheppen, meen de toch dat de zaak gevoegelijk kon wor den uitgesteld, wijl er geen haast bij is. De heer Dekker legde er zich bij- neer' waarschuwende dat men op een gevaarlijker weg was. Bij de bespreking van het adres van de afdeeling Goes voor den Bond van Nederlandse!» onderwijzers, hield dhr Dekker een breedvoerig betoog waarin l'Ü sterk afkeurde de wijze waarop deze corporatie hare eisehen formuleerde in oen ingezonden stuk in de GoescheCrt. Naar zijne meening behoorden opvoeders iter jeugd een anderen toon aan te slaan en werd het prestige van ons overigens degelijke onderwijzerscorps door dat stuk eer neergehaald dan verhoogd. Geenszins ontkende spreker dat er redenen waren ilie de onderwijzers tot aanvrage om sa- larisverhooging noodzaakten: de tijdsom standigheden zijn ook voor hen druk kend, hoewel spreker even liet doorstra- len dat de bijzondere onderwijzers in dat opzicht onder nog veel zwaarderen ilruk gebukt gaan. Nog besprak de heer Dekker een afschr.ft van een stuk van ile commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, hem zonder briefje toegezon den en waarvan het raadselachtig Ka rakter hem een genoegzame reden was, liet ter zijde te leggen. De zaak zelf objectief beschouwend, meende de heer Dekker niet te moeten meegaan met da voorstellen van B. en W. maar wilde liever het aanvangssa laris van f 700 op f 800 bepaald zien adressanten bovengenoemd eischten 900) en de verhoog.ngen van de hoof den zóó geregeld, dat deze personen bin nen 10 jaar hun maximum kunnen berei ken, b.v. door in te voeren 5 tweejaar lijkse!» verhoog rigen van £100. Ilehee- ren Von Schmidt, Kakebeeke en Donner hadden eenzelfde voorstel als de heer Dekker. Eerstgenoemde wees er op, dat b.v. te Krulningen f800 als aanvangs salaris wordt gegeven. Wil men zijn on derwijzers hier behouden, dan dient men ook f 800 te geven. Het beginsalaris van een onderwijzer behoort op een gezond peil te staan. De heeren Kakebeeke en Donner keur den in minder wijdloopige, maar even nadrukkelijke termen den toon van het stuk af, waarin de Goesche apenbare onderwijzers hun salarisverhooging be pleitten. Zjj toch zijn aldus de heer Kakebeeke tot een leeftijd gekomen waarin zij zich rekenschap behaoren te geven van hun handelingen en zich; ook waar zij met reden ontstemd zijn, dienen te beheerschen. De heer Donner wees er nog op, dat, waar de toekomst onder financieel oogpunt voor de gemeente on zeker is; en voorzichtigheid alzoo ge boden, men al niet veel verder kan gaan dan f 800. De heer Hollmann pleitte er voor, het maximum der onderwijzerssalarissen te brengen op f 1600 door het toekennen van 8 2-jaarIij'ksche verhoogingen van f 100. Daarvoor houdt men goede onder wijskrachten in de gemeente, bijzonder zulke onderwijzers, die geen bij'-akte kun nen halen, welke bij-acten trouwens voor •en school als school B niet zoo noo dig zjja. Dat vocM»t*l vond bestrijding bjj den heer Plazier, die er een uitreiking! die onderwijzers, die niet voornemens zijn voor een acte te stndeeren. En toch, hoe meer een onderwijzer studeert hoa betere onderwijskracht hij is. De hieer Dekker vond het voorstel verkeerd, om dat er dan weer 16 jaar voorbijgaan, eer het maximum is bereikt, iets wat veel te lang is. Bij wethouder v. d. Bout en andere boeren stuitte het voorstel van den heer Hollmann op het practischl bezwaar, dat het primo al weer meer offers van de gemeentekas vraagt en 2e. maakt, dat men voor het geval staat, dat een onderwijzer meer kan verdienen dan een hoofd van school. De heer v. d. Leeuw vond het on billijk, dat een tijdelijk onderwijzer min der krijgt dan een vaste, welke onbil lijkheid door den raad werd gedeeld en afgeschaft. Verder steunde de heer v. d. Leeuw jiot voorstel van den heer Holl mann. Do voorzitter gaf breedvoerig weer, hoe B. en W, zich bij de behandeling van de salarisregeling der onderwijzers hebben laten leiden door het gezichts punt van God. Stalen en Schoolopziener, die een aanvangssalaris van f700 voor een stadsonderwijzer billijk vonden en geen aanleiding vonden oan het salaris der hoofden van school te verhoogen, daarbij rekening houdende met den groe ten ambtenaren-staf. dien de gómeente heeft te onderhouden, rekening ook hou dende met de financiëele draagkracht der gemeente, die wellicht heden vrij groot is maar misschien niet zoo zal blijven. Nochtans zien B. en W. er geen be zwaar in het dubbele voorstel van den heer Dekker e.a. over te nemen mits de verantwoordelijkheid ervan ruste op de voorstellers, want in plaats van f3300, komen er f5800 jaarlijks meer ten laste van de gemeentekas. De heer Dekker, B. en W, voor hun bereidwilligheid dankzeggende, verklaar de die verantwoordelijkheid te aanvaar den, vertrouwende, dat in de verminderde draagkracht der gemeente een equivalent zal worden gevonden voor deze meerdere uitgave. Alzoo besloot de raad overeea- komistig de voorstellen van de heeren Dekker c.s. Het voorstel van den heer Hollmann werd verworpen met 8 tegen 3 setmmen (Hollmann, v. d. Leeuw, 'Von Schmidt) en de geheele gewijzigde ver ordening met algemeen© stemmen aan genomen. Het voorstel om de bezoldiging van ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente met 20 pet. te verhoogen, vond de heer Dekker wat met den Franschien slag gedaan en onbillijk. De een krijgt f 4 per week meer door (gemeentegenees heer) een ander, die het veel meer noo- dig heeft maar f 1 (een gemeentewerk man). Voor de laatste categorie vraagt hij f 1 meer dan B. en W. Wethouder v. in zag van een brevet van voorkeur aan d. Bout legt uit boe B. en W. met groote nauwkeurigheid deze regeling heb ben bestudeerd. De voordeelen zijn voor de betrokkenen niet gering, want door de dienstoeslagen tot vast loon te ma ken, gaat een werkman thans van f 10 op 113 plus kindertoeslag. De heer Von Schmidt ging met den heer Dekker mede, de heer Hollmann met B. en W. onder hulde voor hun voorstel. Daarna ging op voorstel der heeren Dekker en Don ner de raad over deze zaak over in geheime vergadering. Na geheime zitting namen B. en Wc het voorstelDekker over om aan de werklieden met kieinere loonen een zoo danige verhooging toe te kennen, dat zij 14 per week meer ontvangen dan het oude loon, vervallende hierdoor de Icon- toeslagen. De gowijzigde eatarisregeling werd nu a. h. s. aangenomen. Dhr. Donner vroeg bf de rondvraag o.m. of aan hen met een inkomen van niet meer dar f 900 af 11000 geen vergoeding gegeven kon worden van gemeentewege voor de dure brandstoffen. Dhr. v. d. Bout wees op <U bezwaren en herinnerde er aan, dat d* moesten maar 10 brandstoffeneenhoden ontvangen, dus tegen verlaagden prijB. Het primitief kohier II. O. werd vast- jestnld op f 114104,98. Daarna sluiting. Zaterdag 22 Dec. gaf dhr. A. S. J. Dekker wegens de dure tijdsomstandig heden aan zijn gehuwd personeel een duurtetoeslag van f 10 en aan de vrij^ gezellen tb. Een navolgenswaardig voor beeld, dat hulde verdient, Het beroemde vredesdrama „De wapens neer" van Bertha von Sutt- ner, omgewerkt tot een prachtfilm, zal ge- durendo de le helft dezer week worden opgevoerd door de bioscooponderneming Herman Smit en Co. (Men zie de anonce in dit nummer). Vlissingen. Bij de behandeling der Gemeentebegrooting hield vorige week de wethouder van finantiën, de heer Van Niftrik, een uitvoe rige rede over den finantieelen toe stand van de gemeente, en een verge lijking van die van 1906 met dien van thans; daaruit bleek, dat de gewone uit gaven in dien tijd zijn gestegen met 90 pet., terwijl de H. 0. is gestegen met 269 pet, de opcenten op het personeel met 63 pet en de uitkeering vaa het rijk slechts met 11 pet. In dit verband bepleitte de heer Van Niftrik een betere finantieele regeling tus- schen rijk eu gemeenten. Vitrdcr werden gean algeatewn* kmehcu- wfnge*» av«r de begrooting gehouden. Bij de artikel sgewijze- behandeling der begrooting kwamen ook ter sprake de nieuwe salarisrogelingen voor leeraren van de H. B. S„ de H. S., de BAS en de A. v. H. Deze nieuwe regelingen werden goed gekeurd. De heer Heuse! brak een lans voor de oprichting van een ambachtsschool. De weihouder Auer zeide, dat dit steeds de aandacht van B. en Wi. heeft, maar dat^ het afstuit op finantieele bezwaren Gesproken werd eonigea tijd over do voorgestelde verhoogingen der salarissen voor de hoofden van scholen. Dit voor stel werd aangenomen met 15 tegen 3 stemmen, die der sociaal-democratische leden. Aangenomen werd nog een voorstel om de jaarwedden van de onderwijzeressen in do handwerken mot f10 per weke- lijksch lesuur te verhoogen. De heer Lindeijer hield een rede, om aan te toonen, dat de distributie van melk, van klampen, schoenen, sajet enz. Tenslotte werd de begrooting vastge- steld met een eindcijfer van f866,458 39i/2 oen post II. 0. van f285,000 en. een post onvoorzien ad f 12,481,77. Hotdektnskerke. In de Vrijiag gehou den raadszitting was dhr. M. G. Verbeek afwezig. Wedorm kwam in behandeling do verordening regelende de jaarwedden der onderwijzers, welke door Ged. Sta ten met goedgekeurd was terug ontvan gen. Besloten weid gedeeltelijk aan tie wen den van Ged. Staten tegemoet te komen. Het aanvangssalaris voor het hoofd weel vastgesteld op f 1200, het maximum na 6 jaar te bereiken op f1500. De onderwijzers van bijstand genieten een aanvangssalaris van f600, het maxi- mum na 10 jaar te bereiken bedraagt tllz.). Voor tegemoetkoming in de huis- buur zal aan de gehuwde onderwijzers 175 per jaar warden verstrekt. Tot afgevaardigden naar de vereadei- nngen van de N. V. Waterleiding Mijl „Zuia-Heveland werden benoemd wet houder B. Timmerman en dhr. A. den Dekker. De aftredend© leden van de com- missie tot wering van schoolverzuim wer den allen herbenoemd. fMtoc». Hier is door een vrouw bij den slager P. K. een stuk vleesch (rol lade) van plus minus 6 pond ontvreemd. Door de politie werd de daderes opge spoord en is na bekentenis van een en ander procesverbaal tegen haar onge maakt. 16 De raad vergaderde 21 dezer. Afweag met kennisgeving D. v. 4 Dries Het maximum van den H. O. werd ge bracht op f 5800. De begroeting voor 1918 werd gewjjaigd en opaieuw vast gesteld. Suppietoire kohieren H. O. en hondenbelasting 1917 werden opgemaakt. Een wijziging in de armembegrooting voor 1918 werd goedgekeurd en ten slotte werden aan enkele politiebeambten "rati fication verleend. Rlllaad-Baih. Dezer dagen had de boe renknecht B. A. hel ongeluk op zijn arm te vallen waardoor een puistje open barstte, mP j Sev°lg. dat de arm hevig opzwol zoodat den persoon zich onder doktier's behandeling moest stellen. Dleze constar teerde bloedvergiftiging. 'sHeer Arendskerke. In de Woensdag- voormiddag gehouden raadsvergadering, waarin 9 leden tegenwoordig en de hee ren Minnaar en v. d. Poel afwezig wa ren, werd na lezing der notulen vast gesteld het suppletoir kohier van den hoofdehjken omslag dezer gemeente over 1917 op een bedrag van f283.37 en het suppletoir kohier van de hondenbelasting dienst 1917 op een bedrag van f6. Tot afgevaardigden naar de vergaderingen van aandeelhouders van de N. V. Waterlei ding Maatschappij „Zuid-Beveland", wel- ke in 1918 zullen worden gehouden, wor den benoemd de heeren J. Smit Sr. en B. de Jager. Tot lid van het Burger lijk Armbestuur van 's Heer Arendskerke wordt herbenoemd de heer J. Smit Sr. en tot lid van het Groot Armbestuur van 's-Heer Hendrikskinderen de heer M. Ver- meule. Aan den heer '1Smit Sr. wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand en in diens plaats benoemd de heer J. Zandee Az. Verder wordt wederom in stemming gebracht het in de vorige ver gadering door den heer J. Smit Sr. ge dane voorstel om de aanvangsjaarwed- de van de hoofden der scholen in deze gemeente te bepalen op 1.300. Met 5 tegen 4 stemmen wordt dit voorstel ver worpen en besloten de aanvangsjaarwed- d© rast te stellen op f 1200, met minder dan. 4 dienstjaren, met 5 verhoogingen om de 2 jaren van f100 tot een ma ximum van f 1700. Verder wordt op voor stel van den heer Smit besloten de in de vorige vergadering vastgestelde rege ling der jaarwedden van de onderwijzers van bijstand in te trekken en deze thans bepaald als volgt: met minder dan 2 dienstjaren f750, met 2 en meer doch minder dan 4 dienstjaren f 850, met 4 en meer doch minder dan 6 dienstja ren f 950, met 6 en meer doch minder dan 8 dienstjaren f 1050, met 8 en meer dienstjaren f1105. Voor de hoofdakte wordt een vaste som van f200 uitgekeerd benevens twee periodiek e verhoogingen van f 100 om de twee jaren na de vijf verhoogingen, welke elk onderwijzer ge niet, Vees tejeuioelkomittj in de huishuur aan gehuwde onderwijzers en weduwnaars met inwonende kinderen zal een som van f 100 worden toegekend. Verder wordt vastgesteld de gemeentebegrooting voor 1918 in ontvang en uitgaaf op f50.604.51. De jaarwedde van elk der veldwachters werd verhoogd met f 150, die van elk der wegwerkers met f50, di eder hulp- telegraafkantoorhouders te 's-Heer Arends kerke, Nieuwdorp en 's Heer Hendriks kinderen respectievelijk een bedrag van f 75, f 50 en f 25. Aan de havenmees- teres werd een duurtetoeslag toegekend van f50, terwijl de kosten voortvloeien de uit de distributiewet werden geraamd op f5000. Verder wordt het maximum voor de heffing van een hoofdelijken om slag in deze gemeente verhoogd met f 6500 en vastgesteld op f25000. Nog wordt be sloten B. en W. te machtigen tot pu blieke verpachting van tuingrond te Nieuw dorp, terwijl tenslotte de pensioensgrond slagen van verschillende gemeenteambte naren voorloopig worden vastgesteld in verband met de aan hen toegekende ver hoogingen van jaarwedden. Hierna sluiting. (ZO HdikMUMt Woensdagnamiddag yer- gaderde de Raad der Gemeente alhier. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Bur gemeester. Da voorzitter leest do ingje- komen stukken, welke bijna alle 'voor kennisgeving worden aangenomen. Op een adres van {le afdeeling Hc-iiikens- zand van den Ned. Timmerliedenboïid am Subsidie van de gemeente, groot f 7,50 per jaar wordt op .voorstel van B, èn W. .goedgunstig beschikt. Op een Ministerieel verzoek om W. Goetheer, ver pleegde in het Rijkskrankzinnigengesticht te Medembl'ik ta doen overplaatsen of bijbetaling van Gemeentewege wordt, be sloten den patient over te doen bren gen naar de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Wegens periodieke af treding van den heer H. v. Iwaardenj als lid van het Burgerl. Armbestuur zijn op de voordracht geplaatst die heeren, II. v. Iwaarden en P. de Wilde. Dhr. H. v. Iwaarden vvordt herkozen met 6 stemmen. Door B. en Wt wordt de be grooting over 1918 aangeboden en vast gesteld op een bedrag van Tn ontvang en uitgaaf ,f 23892,071/2, .piet een post van onvoorziene uitgaven f 1610,82. Het traktement van* den gemeeD te-ontvanger wordt gebracht van f 465 op f 500, dat van den ambtenaar ter secretarie van f175 op f200. B. en Wi, stellen voor mede in verband met een adres van den Ned. Politiebond, het traktement van den gemeenteveldwachter te verhoogen met f50 en het nader te brengen vain f 475 op f 525, waarbijl tevens genoten wordt vrije woning benevens bovenklee- ding en schoenen. De heer Dominicus heeft hiertegen bezwaar, daar Me veld wachter er meer bijloopt als arbeider, dan als politieman. Volgens hem zit hij meer op zijn stuk grond in 's-Heesr Abts- kerke dan dat hij, surveilleert. De voor zitter zegt dat hel niet aangaat oim hier persoonlijk te worden en dat dhr. Do minicus de yiijheid wordt gegeven een tegenvoorstel te doen. De heer v. Iwaar den zag het traktement gaarne met f75 verhoogd en deed in dien zin een. voor stel, cr op wjjzende dat de veldwachter iederen avond gedurende het hoornen- rooien in het clara'spad zou gaan zien of de omgehakte boomen niet op de straat of het voetpad lagen. Het voor stel van Iwaarden wordt mei algemeen® stemmen aangenomen. Ook dhr. Domi nicus kan er voor stemmen, nu hij ziet dat op meer politiedienst wordt aange drongen. Dhr. Dominicus stelt voor het traktement van den grafdelver met f 10 te verhoogen. Eveneens wordt met alge meen© stemmen alzoo besloten. Daar volgens den voorzitter de traktementen, van het onderwijzend personeel het vo rig jaar zijn verhoogd, stelt hij namens B. en W. voor hierin geen verandering te brengen, doch aa.n het Hoofd en deh onderwijzer ieder f 50 en aan de on derwijzeres f 100 duurtetoeslag toe te kennen. Dhr. v, Iwaarden vraagt .of de voorzitter meent dat 'Gedep. Staten hier mede genoegen zullen nemen. De voor zitter zegt te willen probeeren. Gelukt het niet dan kan de begrooting nog ge wijzigd worden en de duurtetoeslagen in getrokken. Alzoo wordt besloten. Inge komen zijn 10 reclames tegen H. Om slag. Daar de termijn van reclame nog niet is vervallen, wordt 'besloten deza de volgende vergadering te behandelen. Bij de rondvraag zegt dhr. v. Iwaarden den dat wat hij te zeggen had over de boomen in liet Claraspad, reeds hij de bespreking van de jaarwedide van den veldwachter is besproken. 11e voorzitter wonscht nog 2 afgevaardigden naar de Verg. der Waterleiding Mij', te zien be noemd en vraagt of de heeren v. Iwaar den en Dominicus weder bereid lijn, waarin beiden bewilligen. Daarna wordt de vergadering door den voorz gesloten. Terwijl twee broeders alhier samen een boom omhakten, had de een het on geluk den ander zoodanig met de bij1, te raken, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Zaterdag jongstl. vergaderde al hier de Guano vereeniging Heinkenszand. Tegenwoordig waren 21 leden. De secreta ris-penningmeester deed rekening en ver antwoording over het boekjaar 1916'17. De ontvangsten bedroegen f 48430,80 en de uitgaven f 48257,54, met een batig saldo van f 172,76. Uit het jaarverslag bleek, dat, in dit jaa* was geleverd 36500 K.G. super, 72930 K.G. Ammoniak super 11600 K.G. zwavelzure ammoniak, 74870 K.G. Chilissalpeter en 44500 K.G. patent Voor liet voorjaar van 1918 is door de leden besteld aan de Kunstmestcom- missie 335000 K.G. diverse soorten kunt mesststoffen. Een en ander gaf den voor zitter aanleiding tot de opmerking, uali deze vereeniging zich steeds in een toe- nemenden bloei'mag verheugen, wat. o.a. ook blijkt uit het getal aandeelen in de Coüp. Kunstmestfabriek, dat voor Hein kenszand ongeveer 425 bedraagt. Als be stuursleden werden herkozen de heeren F. de Roo en W. v. d. Dries. Ten slotte hield de heer K. v. d. Slikke uit Wol- phaartsdijk een lezing over de voorgeno men stichting eener Coöp. LijnkoekenJa- briek, welke met aandacht werd gevolgd en welke blijkbaar ingang vond. 's Heerenhoek. Zaterdagavond hield de Kolenvereeniging haar najaarsvergadering in de herberg van Jac. Clarijs. Alhoewel het kolenfonds in deze tijden niet vete veel uit kan richten, vanwege de distrrb- eering waren toch een zestigtal leden op de vergadering tegenwoordig. De voorzit ter opende de vergadering, sprak zijn be langstelling uit voor de trouwe opkomst, maar sprak teveus ook zijn terleurstelling uit, dat het kolenfonds zich steeds nog in handen van distribueering bevond en hoopte bij een volgende vergadering, dat de toestand verbeterd zal zijn. Daarna de opdracht aan den secretaris J. Grim- minck om zijn rekening en verantwoor ding en notulen het publiek bekend te maken. Dat werd na afloop van het werk door allen goedgekeurd en tevens mag hier nog bij vermeld worden, dat hij eer voor zijn werk verdient, wat betref# de juiste notulen, die hij ter tafel bracht en de accurate boekhouding, loen werd overgegaan tot stemmen van leden, die aan de beurt van aftreden; waren, nl. de secretaris J. Grimming en de commissaris J. Hazen. De eerste werd onmiddellijk herkozen. En de heer Hazen werd vervangen door den heer J. M. Joos- ten. De heer Grimminck nam wederom zijn benoeming aan en de heer Joosten even- Bij de rondvraag werden verschillende vragen gesteld. Enkele heeren opperden reeds een vraag om het groot bahg saldo dat in kas was, in te krimpen. Dit werd 'echter verworpen, omdat het voor zooveel leden niet de moeite waard is om uit te kcorcn. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring, die daarna verschillende inlichtingen gaf omtrent de nieuwe regeling van de kolendistributie. Wemeldinge. Te beginnen 1 Januari wordt een omnibusdienst ingesteld van Wemeldinge naar station Ylake en vice- versa. (Men zie de annonce in dit num mer). Huilt. Hel ijs maakte hier Zaterdag namiddag reeds een slachtoffer. Een -1- jarige Belg afkomstig van Kieldrecht en verblijvende te St. Jansteen, is bij het schaatsenrijden op de buitenvest door he1 ijs gezakt en verdronken. Een kwartier later is zijn lijk opgevischt. St-Jansteen, Niettegenstaande de Stren ge waakzaamheid der ambtenaren blijkt h«t hier toch nog het „eldorado van den smokkelhandel te zijn. Zelfs knapen van zeer jeugdigen leeftijd 'doen aan dit zeer lugubere werkje mee. Deze week zijn een 5-tal personen gevankelijk weggebracht terwijl bij anderen eenige zakken bruine boomen, honderden stukjes kwatta, stuk ken zeep enz. in beslag werden genomen. Uzildliltl. De ambtenaren alhier be keurden een slager uit deze gemeente1 wegens poging tot uitvoer van 16 stuK- ken harde zeep, onder zijn kleeren ver borgen. Maandag is bij aan de justitie; overgeleverd. Bresken». De prijs der electriciteit zal ook voor een grooter verbruik dan 1UU kilowatt, mest i Januari 40 cent per kilo watt bedrage». 1 Dtikiri In den nacht van Zaterdag op Zondag j.b omstreeks elf uur pas- seerdefn) hier een of meer vliegmachi nes, koersende in Zuid-Westelijke 'achting. Uok zijn door enkelen Zeppelins waar genomen. De vliegtuigen kwamen uil Noord-Oostelijke richting. Zondagnamiu- dag omstreeks half vijf en ook omstreeks half acht trijn weer vliegtuigen gezien. De 18-jarige M. alhier kwam bij het schaatsenrijden met zijn hoofd op een punt van een schaats te vallen, zoo- dat een. gapende wonde ontstond. Ge- neeskundige hulp werd terstond ingp- roepen. Sa» van Gent. Door de leden van den gemeenteraad en de .directeuren der sui kerfabrieken werd "besloten tot het weg: laten der electrische lichten, welke cllei .Nederlandse!» driekleur aangayen. Deze verlichting schijnt voor de vliegers e$ni aantrekkingspunt te zijn. Op Tweeden Kerstdag zal de heer F. C. O. M. Hoinbach voor de afd. Hulst der Z. L. M. spreken over „Economi sche en politieke toestanden en het nieu we kiezersstelsel." Riekt dit niet al' te veel naar politiek!? De 33. L. Ml is toch geen politieke _pro- pagandaclub 1 Of wil de heer Hombach bengeltje uitweeden?

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2