BOMMEN OP GOES De Groote Oorlog. Bommen op Goes. No. 153. Dinsdag 35 December 1917. Dertiende Jaargang. KERSTKLOKKEN. BINNENLAND UIT ZEELAND. Yersijfit eiken MAANBAG-.JfBENSBAG- en VRIlBAfiAVOND. NIËÜWJAARSWENSCHEN N.B. Agentenen correspondenten buiten Goes, belast met het op halen der Nieuwjaarsadvertentiën, herinneren wij er nog eens dringend aan, dat zij die tijdig, liever vandaag dan morgen, tea onzen kantore doen bezorgen. Welk weder zullen wij hebben7 HE ZEE «HE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoudewIJn de Wlftesfraaf A 135* GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct p. tr. Bij abonnement speciale prgs. Advertentiën van 1—5 regel» f Q.625, iedere nagel meer 12» Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berakood. Wegens het hoogfeest van KERSTMIS zal de „Nieuwe Zeeuwsche Courant'' Woensdag a.s. niet verschijnen. in het Nieuwjaars-Hommer wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruitbetaling geplaatst tegen 35 Cint, voor hoogstens 5 regels. Deze advertentiën zullen uiter lijk DQNDtRDAG 27 DECEMBER vóór '8 middags twaalf uur, aan ons bureau moeten bezorgd zijn. De Administratie. Te midden van de verschrikkingen van een wereldoorlog, die weliswaar van Rus sische zijde aan het afnemen is, maar van Amerikaansch-Engelsch-Fransche zij de met hardnekkigheid wordt voorgezet, luiden thans voor de vierde maal de kerst klokken, voorzoover de druk van den krijg ook die metalen stemmen niet deed verstommen. „Vivos voco", ik roep de le venden toe, „mortuos plango", ik beklaag de dooden, „fulgura frango", ik breek de kracht van het hemelvuur, zoo luidde het inschrift der klok door Schiller in zijn beroemd gedicht bezongen. Hoezeer pas sen die woorden bij de huidige tijdsom standigheden. Immers, de klokken het liefelijke feest inluidende van 's Heeren geboorte, roepen de levenden toe: ziet en bedenkt toch, hoezeer het afwijken van den geest die Christus op deze wereld .heeft gebracht, den geest van lankmoedigheid, zachtmoe digheid en vredelievendheid, de oorzaak is geworden, dat thans de natiën elkaar niet ais broeders van een groote volkeren gemeenschap heipen en steunen in het volbrengen der taak, door God aan de geordende menschelijke maatschappij op gelegd, maar wreeder dan de wilde die ren slechts zinnen op elkanders verderf en onder schoonschijnende leuzen dag aan dag, ja uur aan uur menschenlevens, tijdelijke goederen, schatten van kunst en beschaving aan den Moloch des oorlogs in blinden waan ten offer voorwerpen. Hoe zelfs zij, die buiten den oorlog staan en daar buiten wenschen te blij ven, nochtans diens verschrikkingen aan den lijve moeten ondervinden, leert nog de pas gedane bomaanval op Goes. Ja, zoover is de verdwazing gestegen, dat men in onderscheidene oorlogvoeren de landen, met name in Frankrijk, stren ge straffen proclameert tegen „pacifisten", welke naam in stede van een eeretitel te zijn, tot-een scheldnaam is verlaagd. Alsof de ware vaderlandsliefde zich niet verzet tegen den oorlog en zich wendt tot den vrede. Vivos voco". De kerstklokken met haar plechtig gebeier het geboortefeest verkon digend van den „Vorst des Vredes", roe pen in aller herinnering wakker wat eens Innocentius III, de roemrijke voorganger van onzen grooten vredespaus, aan den Franschen Koning schreef: „De vrede is de uiting van barmhartigheid en naasten liefde. Maar bestaat er grooter tegenstel ling tot de naastenliefde dan menschen- slachting? Deze, in haat geboren, is de bron van alle misdaden. O, moge het gebimbam der kerstklokken die Katholieken, welke ais „pro-alliés", als anti-Boches of anti-Engelschen een strijd a outrance wenschen, herinneren aan de heerlijke zaligspreking der Berg rede, welke het kindschap Gods op bijzon dere wijze toekent aan hen, die vredelie vend zijn van harte. Dat zij bedenken hoe een geest des vredes het meest in over eenstemming is met den geest der Kerk, die Hare priesters dagelijks aan het altaar op zoo nadrukkelijke wijze „den vrede in onze dagen" van den Hemel doet af- smeeken. „Mortuos plango"! De dooden beween ik. Bij hoe talloos velen, tot wier ooren de klanken der kerstklokken doordringen, ontwaakt met nieuwe kracht het smart gevoel over het verlies van een dier baren echtgenoot, zoon, broeder of vader, die in dezen oorlog misschien wel op het vredefeesf van Kerstmis, een wreeden dood vonden op het slagveld, op zee, in de loopgraaf, in de lucht. Zij zijn voor het vaderland voor recht en vrijheid ge vallen. Zoo heet het. Mooie woorden. Maar hoe geheel anders is de werkelijk heid. Wie zal ze tellen die in dezen oorlog gevallen zijn voor de heerschzucht, den politieken naijver, de economische expansiebegeerte van een betrekkelijk kleine groep, voor theorieën en stelsels, waaraan de begrippen „vaderland", „vrij heid", „recht" vreemd zijn en die aan de beginselen, door het Christuskind in de wereld gebracht, vijandig tegenover staan. Al die gevallenen, van iederen leeftijd schier en stand, hoogeren en minderen, rijkbegaafden en eenvoudigen van aan leg, vonden den vrede des grafs. Wie zou niet met hun achtergeblevene dier baren wenschen, dat hun ook jte vrede aan gene zijde des grafs zij geschonken en hun een eeuwige Kerstfeestviering in het huis des Vaders beschoren zij. „Ful- gura frango". Den bliksem des oorlogs breek ik en het monster van den krijg tem ik, zoo schijnen de kerstklokken ons met haar metalen stem toe te roepen, mits de menschheid slechts de lessen, ■wil indachtig zijn van het Kind van Beth lehem, dat niet alleen een geestelijken, maar ook een stoffelijken vrede aan de wereld is komen brengen. Hij, die gebo ren wilde worden in een tot daartoe schier ongekend 'tijdperk van algemeenen vrede. 0, hoe zou het 'tHart verheugen van den mènsch-geworden God, indien (ie volkeren de gevoelens van haat en wrok jegens elkander afleggend, zich haasten hun zwaarden tot ploegen, hun bajonetten tot sikkels om te smeden, naar het voor beeld dier beide 'Zuid-Amerikaansche Staten, die weleer het brons hunner ka nonnen, gereed tegen elkander los te branden, omgoten tot een imposant beeld van den Christus des Vredes (waarvan het afgietsel in ons Haagsche Vredes- paleis te bewonderen valt) en het plaatsten op een der hoogste Andestoppen, tijdgenoot en naneef ten voorbeeld. Geen schooner, geen edeler, geen ver dienstelijker werk, dan in de aan staande Kerstdagen een vurig, hartgron dig, innig gevoeld gebed te storten aan de Kribbe van het Goddelijk Kind en, ons vereenigen met de intentie van on zen heiligen Vader Benedietus, die rus teloos ijvert voor het herstellen des vre des, als Kerstgave voor de geslagen en geteisterde wereld afbiddend wat eens de Engelen boven Ephrata's velden uit jubelden: En op aarde: vrede! Onzen lezers een zalig Kerstfeest! Lo*«e berichten. De vredesonderhandelingen verbroken Zaterdag kregen wij een sensiationee! telegram uit Londen, dat de vredeson derhandelingen tusschen Duitschianjd en Rusland zonden zijn afgebroken. Dit bericht is tot nu wel nog niet of ficieel weersproken maar het blijkt, gte- zien de bron, toch twijfelachtig. Een elag op de Noordzee. Men seinde ons vanmorgen; HOEK VAN HOLLAND. Bij het Maas- vuurschip zjjn Engelsche torpedojagers ge torpedeerd. Bijzonderheden, ontbreken. Standenvertegenwoordiging en Economische Bond. Over deze onderwerpen zeide dr. No lens 16 Dec. j.l. in de vergadering van den Bond van R. K. Kiesvereenigingein, in Zuid-Holland volgens het verslag van „De Maasbode" S,pr. hoopt, dat de Provinciale Bonid mag slagen in zijn doelhet bevorderen, der eenheid en het politieke leven onder de 'Katholieke kiezers- in Zuid-Holland. De eenheid zou geschaad kunnen worden, indien de stanidenhertegenwoordiging in verkeerden zin ingang zou vinden. Dq Staten-Generaal vertegenwoordigen vol gens qpze Constitutie het geheele Ne- derlandsche volk. Ieder lid is verplicht met het algemeen belang voor oogen zijn stem uit te brengen. Ook voor de Ka tholieke kiezers i,s het niet mogelijk, dat zij 'Uitsluitend rekening houden met één bepaalde groep; ook voor hen moet het algemeen belang den doorslag geven. Ons staatsrecht is niet ingericht op stan denvertegenwoordiging. Dat wil niet zeg gen, dat geen rekening moet gehouden worden met bijzondere belangen, maar dat de vertegenwoordiger zich niet mag beschouwen als de representant van een bepaalde groep-. Iets anders is, dat men bij het stellen van candidaten rekening houdt met de verschillende groepen in de Nederiandsche bevolking1. Ook .in de Katholieke partij is noodig', dat itien re kening houdt met verschillende groepen in die partij. Een tweede gevaar voor de Katholieke eenheid is de groepeering naar anderen maatstaf dan gewoonlijk. Op het oogenblik treedt onze econo mische toestand 'bijzonder op "den voor grond. Deze moet echter niet uitsluitend op het plan staan en andere zaken ver dringen. Dat schijnt het doel te zijn van den Economischen Bond, die. gisteren een vergadering heeft gehouden. In die Ka mer heeft spr. het program van den Eco nomischen Bond te eenzijdig', materialis tisch genoemd om als grondslag te kun nen dienen van een politieke partij'-groe- peering. Anders zouden de zaken staan, wanneer deze Bond niet zou optreden als politieke partij. Treub heeft gisteren in de Vergade ring van dien bond een rede gehouden, waarin hij deed uitkomen, dat die bond bedoelt .op te treden als een nieuwe par tij. In die rede zegt Treub, daJt hij spreekt als burger en niet als minister. Hij erkent, dat het ongewoon is; dat een minister aldus optreedt, en een schei ding maakt; sprak hij1 als minister dan zou dit aanleiding geven tot een conflict. Spr. vraagt of het gewenscht is, dat Treub als minister in de Kamer daarover niet spreekt en buiten de Kamer, opi een vergadering, waar personen, die in de Kamer daarover het woord voerden, niet tegenwoordig zijn, daarover wel spreekt. Treub zeide op die vergadering, dat de leider der Katholieke Kamerclub het program van den bond zuiver materia listisch noemde. Spr. heeft dit gezegd! in verband met de nieuwe partijvorming, hetgeen iets anders is dan wanneer men den. bond beschouwt enkel in zijn econo misch streven. Op vele punten kunnen verschillend^ richtingen er zich mede vereenigen, maar deze punten maken slechts een gedeel te van het program uit. Het program van dien bond is eenzijdig en .omvat slechts het economische leven. Bij de neiging welke er 'bestaat om voor iedere nieuwe richting aanhangers te winnen en vertegenwoordigers pr van naar de Kamer te zenden kan 'het geen kwaad er op te wijzen, dat wij niet kunnen samengaan met dien bond. pe Katholiek, die zijn godsdienstige verplich tingen heeft te vervullen, behoort niet in die partij thuis; hij behoort zijh be langen in de Katholieke partij te doen, gelden. Het ligt niet op den weg van Katho lieken en ook niet van werkgevers, die op de eerste plaats deelnemen aan het economisch leven, om lid te zijn van deze econojmische partij. Ten slotte wees spr. nogmaals op het gevaar voor de eenheid der Katholieke partij, .welke ligt in het doorvoeren der standenvertegenwoordiging en het alleen voorstaan van economische belangen met verwaarioozing \;an andere belangen. Den nacht van 22 op 23 December 1917 zal de burgerij! van Goes niet licht vergeten, want toen werd tusschen half elf en kwart voor elven het vreedzaam Zuid-Bevelandsche stadje opgeschrikt door een aantal schokken en dreunende slagen, eerst drie, daarna vijf, die de beangstigde inwoners met den schrik in 'thart de den uitroepen: O God, bommeu op de stad. Zoo was het helaas. Een vlieger, na tuurlijk verdwaald zooals het heet, van vreemde nationaliteit men zegt een Engelsche, naar aanleiding van het feit, dat een stuk van de handgranaten door een der getroffenen ten politie-bureele ge deponeerd deed vermoeden, dat de pro jectielen van Engelsch maaksel waren tomende van de richting Kloetinge en schijnbaar gaande den kant op van Vlis. singem, wierp eerst drie, daarna nog vijl projectielen. Sommigen meenden het angstwekkend geronk van twee vliegma chines te hebben gehoord en beweren, dat een iuchtgevecnt heelt plaats gehad. Hoe het zij, de uitwerking was al verschrik kelijk genoeg. Een projectiel viel op het huis van den heer I. Giesen eu verbrij zelde het dak, een op een schip in de haven tegenover het huis van den dro gist J. Visser, een op de woning van uen heer De Loof, waterbouwkundig amb tenaar, een paar op het land en het laatste in de Westvest tegenover de Am bachtsschool, Dit projectiel richtte toch nog schade aan, want. de ruiten van het aan de andere zijde .gelegen huisje van Strijd werden verbrijzeld. Het huis van den heer Giesen is schrik kelijk gehavend. Het dak, dat juist ver bouwd was geworden, was op zij weer één groot gat en van den zolder bleef er niet veel over. De bediende, die in 't per ceel overnacht, is nog juist den dooden- dans ontsprongen. 'Hij stond op 'tpunt ter ruste te gaan, toen de bom het dak, 'trof, dit verbrijzelde en de bovenverdie ping geweldig beschadigde. 'tBed van den bediende lag vol pannen, kalk, steenen, glas en stukken hout. De heer Giesen sloieg door den schok tegen den grond en was daarna nog lan gen tijd ontzaggelijk onder den indruk, wat met te verwonderen valt. Ook in het naburige gebouw, het kleedingmaga- zijn van den heer F. Q. C. den Hollan der, werd groote schade aan 'tdak en den zolder aangericht, tarwijjl de boven ramen, die met verzekerd waren, ver brijzeld zijn. De straat was daar gedeelte lijk overdekt door panbrokken en glas scherven ran andere woningen. Bijl den heer Da Loof werden veléi meubelen verbrijzeld en gehavend. Ook bij den buurman, den heer Wé is de achterzijde van 't perceel zeer geteisterd; trouwens in die gansche buurt zijn veel ruiten verbrijzeld, zooals bijl den heer P. van der Meuien, Mohr, Fransen van de Putte, De Paauw enz. Aan de Kléine kade is het 't ergst. Daar zijn ook tleur- paneelen ingedrukt, ^teeaen dorpels van hun plaats gewrikt ais gevolg van het inslaan van het projectiel op het motor schip van J. M. van Waarde, waarvan het achterdek is vernield en ijzeren stan gen als draadjes werden verhogen. Nog erger is het, dat het bij stoffelijke schade niet is gebleven. Tegenover de plaats waar het getroffen schip ligt, woont de heer Visser, drogist. Hij lag reeds op bed, maai- was bij T hooren van den eersten slag opgestaan en naai' beneden gestormd. Hjf wilde buiten gaan zien, toen een scherf van de bom, weike 't vaar tuig trof, door den muur of de deur (haar binnen drong en hem ernstig aan den buik wondde, Zoodat de ingewanden Verwaohtlng tot den avond van 25 Boo. Matige, later wellicht toenemende Zuid*- lijke tot Westelijken wind; betrokken tot zwaarbewolkt. Waarschijnlijk «enige regen, toenemende dool. zichtbaar waren. Da onmiddellijk toege snelde dokter achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodig eu werd het slacht offer dadelijk naar Middelburg vervoerd. Heeds den eigen nacht om 4 uur heeft dr. jSchouten van Middelburg den pa tiënt verzorgd en w© vernemen, dat da toestand, ofschoon ernstig, met levens gevaarlijk is. Het dienstmeisje werd in de zijde verwond, wat zij eerst bemerkte toen zij voelde, dat haar japon nat van bloed werd. Reeds 's nachts om half een werd Wet terrein door militairen uit Middelburg, telefonisch door luitenant De Paauw ont boden, afgezet, teneinde alles zoo te la ten totdat de autoriteiten zouden veop schijnen. Die kwamen Zondagmorgen. Het waren de commissaris der Koningin, da heer Djjckmeester en de vice-aclmiraall Smit, commandant van de monden van Schelde en Maas, met officieren van zjjjn, staf. i Een commissie met aan het hoofd de burgemeester, gemeentebouwmeester enzi. hebben gisterennamiddag overat de schal de opgenomen. De definitieve schatting zal door deskundigen aanstaanden Don derdag plaats hebben, 'tls te hopen, dat de pleger van den aanslag bekend worde, opdat ook, al blijkt het een noodlottig* vergissing vte zijn, volledige schadever goeding zal worden gegeven. Maar wie vergoedt ons de angst en schrik die wjj hebben doorgemaakt en die ons ons gan sche leven zal bijblijven. Nog zdt de schrik er bijl de menschen in. Men 'durft zich schier niet ter ruste te begeven. Nog zij gemeld, dat J. Visser, iïe Loof en andere getroffenen verzekerd zijn bij de Maatschappij tot verzeke ring van uitgesloten risico's te Zutphen, waarvan De Kanter en Hor- dijk's Bank alhier de hoofdagente is. De heer I. Giesen, ook zoo zwaar ge troffen, is niet verzekerd, wel had hij na den nieuwen bouw vau de bekapping aan zijn huis- plan er toe. De projectielen waren geen bommen in den eigenlijken zin des woords. Ware dat 't geval geweest, van Goes zou niet veel meer over zijn. 't Blijken handgrana ten te zjjn geweest, wat pleit voor de meening dergenen, die beweren een ge vecht in de lucht te hebben vernomen. Ook de vurige hoog, dien zij: bij het neerdalen beschreven, wijst op handgra naten. Dit al hetgeen wij; zoo vernamen om trent het koersen van den vliegenier bo ven de stad zouden wij; haast concludee- ren, dat ook deze vlieger onze gasfa briek heeft opgezocht om die te treffen. Gelukkig zijn wij daaraan ontsnapt. lot hpden toe werden de navolgen de Zeeuwsche gemeenten m den loop (lezer oorlogsjaren door projectielen van verdwaalds vliegeniers getroffenCad- zand, Zieiikzee, Sluis, Axel, Sas van Gent, Goes. Cees. Vrijdagavond kwam de gemeen teraad in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer De Beaufort. Afwezig waren met kennisge ving de heeren Risch en Brants. De notulen werden goedgekeurd en de, navolgende ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen i. Adres van de vereeniging van gas- fabrikanten, over verbetering van het sa laris van den directeur der gemeente- gasfabriek; 2. Berichten van aanneming der benoeming resp. als voorzitter, lid en secretaris-penningmeester van het Gaet- huisbestuur van de heeren J. Pilaar, E, van den Bosch en J. Korstanje Lzn., 3, Goedkeuring van de raadsbesluiten d.d. 29 November 1917 betreffende het aan gaan van een kasgeidleemng ad f £>0,01X1; het wjjzigen der gemeenbegrooting voor 1917; het ingebruikgeven van het gym-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1