«Co. 1917, in, Goes. neboomen De Groote Oorlog. No. 151. Zaterdag 22 December 1917. Dertiende Jaargang. iuari a. s. op de zullen he avens aan op IFebr. ing 1914. 3 1917. igatiën ten uiuari 1918. isseling antore van iij Insehrijving, 107 zware Versehiint eiken MAAHBA6-. WOENSDAG- en VRIJBAfiAVOND. Aan onze Abonné's en Ad verteerders. BUITENLAND. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. Welk weder zullen wij bebben? - - - -11»1-1I* IL-^I I I. ll,UIIL.I..l.M=ggBBM3Bi!Bgmggm—BHIMBI MM\ JÊ U, mtant geld, de wed. en erven van ÜK Az. t* Rilland-Bath, abij de hofstede van de en), als ks bij de houtklampen. tegen het land. achter de hofstede, op de halve maan, tegen het water, alsvoren tegen het land. s voor de perceelen af- massa, in te leveren December 1917, des uur, ten kantore van AN DISSEL te Goes, al- ;htingen te bekomen zijn. 3schiedt op het terrein. E KOOP. Trekhond met kar, taat, bij P. v. d. DORPEL, JE», ïEZINNEN. rift Êk Huisgezin ontbreken. st. ever M. WATERREUS, Iop „Ons Kerkklokje' sc 2.per jaargang. (a pastoor geworden was rtans geen enkele toespe- ebeurde van dien nacht, even zijn kepi af en ge- dame een stoel te geven, verder een norsch stil- fen. ■scheen zich niet te ver- I de onbeleefdheid van den li nam plaats met dezelfde Is ware zij bij vrienden ge le reden van den schijn- waaronder yincent den dien ,hij haar tedroeg en ten met het bepaalde voor- Ihem haren invloed uit te hoewel ongelooflijk op het zich nochtans hij een gemakkelijk liet verkla- fiegin van het 'beleg dooi' |Was de dochter van den de weldoenster dier ge- geweest. "Dm zooi dikwijls :iften te kunnen doen, moest .bezitten, en het was om' dier vrijgevigheden te doen aarvan hij in de eerste dat Vincent haar ontzag. (Wordt vervolgd.) KIH ZEEIKHE COIMT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor u. d. AdministratieBoudewlln de Wllteafraaf A 135° GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 26 Ct p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën vaa 1—5 regels ƒ0.628, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Zij, dis zich met I Januari a.s. op dit blad abonnoeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratie. Den 4en December j.l. is te Amster dam in eeno buitengewone vergadering van leden der vereenigingen„De N e - derlandsche Dagbladpers", „De Neder 1. Periodieke Pers" en de „Bond van Cour an tiers" als een parig gevoelen uitgesproken, dat tenge volge van de nieuwe belangrijke stijging van de prijzen der verschil lende bedrjjfsbenoodigdheden, met ingang van 1 Januari a. s. een algemeene verhooging der abonnements- en ad vertentieprijzen van de couranten ge rechtvaardigd en noodzak»- lijk is. Dit besluit geldt ook en niet in de laat ste plaats voor de „Nieuwe Zeeuw- sche Courant". Wij, directie en ad ministratie, kunnen niet genoeg het ver trouwen waardeeren, dat in den loop de zer oorlogsjaren aan onze courant werd geschonken. Noch aan abonné's noch aan adverteerders hadden wij verlies te boe ken, integendeel breidde zich hun getal uit. Dit bewijst, dat de „Nieuwe Zeeuw sche Courant" een levens krachtig orgaan is, dat door het Zeeuwsch publiek is gewild en in eene behoefte voorziet. Wij hebben, ondanks d e immer stij gende exploitatiekosten, slechts een relatief geringe verhooging van abonnements- en advertentieprijzen in den loop van den oorlog ingevoerd, hopende aan de verschillende financieele moeielijkheden het hoofd te kunnen bie den, zonder onze lezers en adverteerders al te zeer lastig te vallen. Nu echter zijn de exploitatiekosten, ten gevolge vooral van den exorbitant hoogen papierprijs zóó gestegen, dat onze exploitatierekening het dubbele gaat bedragen van vroeger. Tegen een dergel ij ke stjjging der onkosten zijn wij, ook b ij h- e t meest zuinige beheer, op verre na niet opgewassen, zoo lezers en adverteer ders ons niet helpen door het betalen van een tijdelijken bescheiden bijslag op de abonnementen én advertentiën. Zoo doende kunnen wij de uitgave der „Nieu we Zeeuwsche Courant" voortzetten zon der een al te hopeloos financieel vooruit zicht. Onnoodig voorzeker te zeggen, dat, zoo dra betere tijden aanbreken, de abonne ments- en advertentieprijzen tot het nor male bedrag zullen worden teruggebracht. In overleg met heeren commissarissen hebben wij, hoe noodgedwongen ook, be sloten met ingang van 1 Januari a. s. de navolgende prijsnoteering vast te stellen: De abonnementsprijs der courant zal bedragen voor den tijd van 3 maanden f 1.voor Goes, voor daar buiten f 1.25. Maandabonné's betalen f 0.40 per maand. De advertentiën zullen kosten: van 15 regels f0.75, iedere regel meer f 0.15. Een zelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Reclameberichten zullen koeten £0.30 por regel. Advertentiën bij contract genomen, zul len kosten: 500 regels, te plaatsen binnen 12 maan den, 8 ets. per regel; 1000 regels, te plaatsen binnen 12 maanden, 7 ets. per regel; 3000 regels, te plaatsen binnen 12 maanden, 6 ets. per regel. N.B. Bewijsnummers worden slechts tegen betaling verstrekt. Wij vertrouwen, dat èn abonné's èn adverteerders, overtuigd van de nood zakelijkheid en billijkheid dezer verhoo gingen, zullen voortgaan, ons, als tot dus verre, met hun vertrouwen te vereeren. De Directie en Administratie dor „Nieuwe Zeeuwsche Courant". Losse berichten. De Paus en de Vrede. BERLIJN. Kardinaal Czgmock, die sa to Weenen Zijn aangekomen, door den kei zer in audiëntie is ontvangen, verklaar de aan den Weenschen correspondent va* het Berliner Tageblatt, dat het niet is uitgesloten ,dat de Paus in de rede, die hij op Kerstmis voor de kardinalen 'zal uitspreken, wederom het vredesvraagstuk zal bespreken. GENEVE. Volgens Transche dagblad- berichten heeft de koning van Montene gro het plan Frankrijk te verlaten en zich in Italië of Zwitserland te vestigen. Uit Rusland. Petersburg is voor de zooveelste maal in staat van beleg verklaard. Aan de Oekraine, die de Bolsjewiki tegenwerkte, is door dezen een .ultimatum gestuurd. Rostoff is door de Don Kozakken bezet. Een sterk maximalistisch leger rukt tegen de stad op. De Russische troepen in Mesopotamië blijven met de Engelschen samenwerken. In het Oostenrjjksche Huis van afge vaardigden werd door de Tsjechen, Oe- krainers en Polen een motie ingediend, waarvan de strekking was, dat verte genwoordigers van de verschillende na tionaliteiten aan de vredes-onderhandelin- gen zouden deelnemen, uitgaande van het beginsel „geen annexaties en geen schade loosstellingen", en voorts dat de bemid deling van Rusland zou worden ingeroe pen voor het overbrengen van vredes voorstellen aan de geallieerden. Deze motie werd door het Huis aan genomen met 140 tegen 133 stemmen. De regeering heeft de in de motie uit gedrukte wenschen niet ten volle overge nomen. De Oostenrijksche minister-presi dent, dr. Seidler, verklaarde, dat het con troleeren der vredes-onderhandelingen door commissies in zou gaan tegen den geest der grondwetten van alle consti tutioneel staten. Wat echter de beginse len betrof, in de motie uitgedrukt, betuigde de regeering haar volle instemming. PETROGRAD. De staat van beleg is hier afgekondigd. De kozakken hebben Rostoff 'bezet. PETROGRAD. Trotzky moet verklaard hebben, dat, als de centralen de voor waarden tot het verkrijgen van een de mocratischer! vrede niet aannemen, d» oorlog voortgezet zal worden. GENEVE. Via Parijs wordt uit Peters burg gemeld, dat door een JVTt-Russisch Boerencongres de onafhankelijkheid van Wit-Rusland geproclameerd zal warden. Hieronder zouden begrepen worden de gouvernementen Mohileff, Minsk, hiet Noordelijk deel van Grodno,. Wilna e* Wittebsk met uitzondering van de Wes telijke districten, het westelijk deel van Smolensk en een deel van Tsjernikow. De Duitsche Rijksdag. BERLIJN, 20 December (Wi.B.) (Offi ciéél.) De rijkskanselier ontving heden- namiddag de vertegenwoordigers der ver schillende partijen van den rijksdag tot vertrouwelijke besprekingen over den door het begin van de vredesonderhandelin gen met Rusland geschapen politieker! toestand. De rijkskanselier deelde mede, dat 'de. keizer hem het mandaat had gegeven tot het afsluiten der vredesonderhande lingen en dat hij staatssecretaris Von Kuehlmann als onderhandelaar had aan gewezen. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken gaf daarop een overzicht van den voorgestelden gang der toekomstige on derhandelingen en zette de gezichtspun ten uiteen, waardoor de rogeering zich daarbij zal laten leiden. Na uitvoerige besprekingen hechtten alle aanwezige afgevaardigden hun goed keuring aan het door den staatssecretaris uiteengezette algemeene richtsnoer. Men werd het er verder over eens, dat de volgenide zitting van de hoofd commissie van den rijksdag den 3den Januari zal plaats vinden. Clemenceau en Poincaré. Het Londensche Weekbl. „World" schrijft naar aanleiding van de benoeming van Clemencau tot Minister-President, dat deze op zeer slechten voet staat inet President Poincaré en dat derhalve te verwachten is, dat hileruit vroeg of laat verwikkelingen zullen voortvloeien. AMEBIHA. ZURICH. Uit particuliere berichten uit New-York blijkt, dat daar een verschrik kelijke koude heerscht .waarbij nog komt, dat tengevolge van hevige sneeuw-stormen de kolentransporten zijn opgehouden. Het is dan ook niet onmogelijk, dat tot slui ting van scholen en zaken moet wor den overgegaan. De Tweede Kamer ging Woensdag on middellijk na de opening over in comité- generaal. Bommen op Sas van Gent. (Officieel). De „Deutscher Nachrichten Dienst" verneemt van ambtelijke Duitsche zijde „Met betrekking tot den bomaanval op Sas van Gent, die in1 den vroegen och tend van 6 dezer plaats had, valt op te merken, dai volgens bij' het Duitsche op perbevel ingekomen bericht, van Duitsche zijde is waargenomen, dat een vliegtuig der Entente op genoemden datum ten Noord-Oosten van Sas van Gent twee bommen heeft laten vallen te 5 uur 10 min. v.m." Commissie voor buitenlandsche aangelegenheden. Bij de Tweede Kamer is ingekome» een voorstel Troelstra c.s. tot wijziging van het reglement van orde van de Kamer. Naar wij vernemen betreft het hier een uitwerking van de motie van Leeuwen tot instelling eener commissie uit de Kamer voor de buitenlandsche aangelegenheden. IJMUIDEN. Op een reedersvergadering is medegedeeld, dat de Britsche regee ring voornemens is de Ned. visscherij op de Noordzee onder bepaalde voor waarden ongehinderd toe te laten. Boes. In het LandbO'UWihuis alhier had Donderdag 20 December de najaarsver gadering plaats van het Haofd.be- stuur der Maatschappij1 tot be vordering Landbouw en Vee teelt in Zeeland, kortweg genoemd de Z. Li. M., onder voorzitterschap van Jhr. J. van Vredenburch. Er werden nog al lange discussies gevoerd vooral bij de rondvraag. Met het oog op de geringe plaatsruimte moeten wij kort zijn en stip pen het voornaamste aan. De notulen worden goedgekeurd. Bij' de ingekomen stuiken kwam de bestrijding van mond- en klauwzeer ter sprake. De Maatschappij blijft zich op het standpunt stellen, dat slechts die wet haar sym pathiek is, waarbij in de bestrijding Her plaag aan de landbouwers medezegging schap wordt gegeven. Aangaande de kwestie der bonte en blauwe aardappelen spreekt de voorzit ter er zijn teleurstelling over uit, dat de minister nog niet heeft kunnen beslui ten de prijzen van dat gewas te verhoot gen. Gebeurt dit niet, dan zullen deze soorten zeer zeker veel minder worden verbouwd. Over het bewaarloon worden op zijn verzoek aan den heer W. Kake- beeke verschillende wenken gegeven, die hij .bij zijn bezoek aan Den Haag 'voor die kwestie vandaag (Vrijdag) kan be nutten. De heer Jhr. J. van Vvedenburch, als voorzitter aftredende, werd met algemeene stemmen herbenoemd en in hartelijke en waardeerende bewoordingen namens het dagelijks bestuur door den heer W„ Kakebeeke gecomplimenteerd. De hieer Poleij' deed dit namens het hoofdbestuur en de geheele Z. L. M. Benoemd werd tot afgevaardigde naar het Ned. Landbouw-Comité in de vaca ture B. Giljam, die bedankt heeft,, de heer Jac. Welleman met 11 van de 16 stem men. Als plaatsvervanger dhr. Tj. B, E. Kielstra met 10 stemmen. Volgens het bepaalde in art. 28 van de Statuten van' de Zeeuwsche Land- bouw-Onderlinge moet jaarlijks yóór of op 1 Januari door het Hoofdbestuur 1 bestuurslid dier Vereeniging worden aan gewezen. Voor 1917 was aangewezen de heer W. Kakebeeke te Goes. Voor 1918 wordt herbenoemd bjj' accla matie dhr. W. Kakebeeke. Daarna was de behandeling der begroo ting aan de orde, waarvan wij in een vorig nummer de hoofdcijfers gaven. Zij werd goedgekeurd met een geraamd te kort van f960.45 en een eindcijfer van 10290. Het tekort wordt bestreden uit het goed slot der rekening 1917. Lang en breed werd geredeneerd over bet kwartje bijslag op de courant der maatschappij1 en het feit, dat het blad met 1 Juni 1918 weer eenmaal per week zal moeten verschijnen, een en ander het gevolg van de enorme stijging der pa- pierprijzen. Er wordt bij het bestuur op aangedrongen alsnog te pogen, de 2 maal verschijning te handhaven. In 'het licht wordt gesteld, dat het kwartje verhooging niet is pen verhoo ging der contributie maar een tijdelijke bijslag. De kwestie of men dat kwartje door de afdeelingen uit de kas zal laten be talen dan wel het óp1 de leden zelf ver halen, wordt aan de prudentie der afdee lingen overgelaten. Nog spreekt een der leden er zijn ver wondering over uit, dat een maatschappij met 4000 leden nog niet in staat is een rendeerend blad op de been te houden. Het idee van een progressieve contri butieheffing, door een der leden bepleit, vindt gfeen ingang wijl men bevreemd is, dat dan de arbeid der reorganisatiecom missie ook met het oog op de dorps- vereenigingen, zal warden tegengewerkt De meening van datzelfde lid, dat de dorpsvereenigingen niet tot de Z. L. M. zullen toetreden, wordt door anderen met feiten weerlegd. Bij het bespreken der paardenfokkerij wordt met instemming vernamen, dat de Prov. Staten f800 meer subsidie hebben gegeven voor de medaljes der bekronin gen. Er zal echter op voorstel van den heer Kakebeeke bij de begrooting rekening mee worden gehouden, dat die verhoo ging steeds een onzeker karakter draagt. Een der'leden geeft een goedkooper adres voor de medailjes op. Voor verkleining der medailjes voelt men niet veel. Men schaffe dan maar liever de geldprijzen af. De menschen houden nu eenmaal van groote medaljes. Bij den post almanakken zegt de voor zitter, dat het bestuur in da .aanstaan de voorjaarsvergadering met voorstel tot bezuiniging zal komen, want de alma nakken worden te duur. Aan de agenda waren een paar pun ten toegevoegd vooreerst: bespreking te voeren actie tegen het ontwerp' grond belasting. De voorzitter deelt mede, dat het Ne- derlandsch Landbouwcomité, den gan- schpn Ned. landbouw vertegenwoordigen de, de grondbelastingontwerpen van mi nister Trenb heeft bestudeerd en 'in een uitvoerig adres de bezwaren van den landbouw daartegen heeft uiteengezet. Nu vraagt "het Ned. Landbouwcomité den steun van alle landbouwvereenigingen in Nederland door het zenden van een adres van adhaesie. Nu heeft minister Treub wel wat water in zijn wijn gedaan, maar het belasting-ontwerp blijft voor de kleine grondeigenaars toch bezwarend. Bij de discussie hierover waren sommigen van gevoelen, dat het belastingontwerp voor streken als Zeeland niet zoo bezwarend was. An deren bewezen met cijfers het tegendeel. Eenigie waren voor een conferentie met den controleur der grondlasten, weer an deren vroegen om een commissie uit den boezem der Z. L. M., teneinde de zaak te onderzoeken. Tenslotte werd beslo ten met het bestuur van het Neder- landsch Landbouwcomité te confereeren en daaruit tot al of niet betuigen van adhaesie met het adres van hjet N. L. C. te besluiten. Een ander punt der agenda was de bespreking van de landbouwboekhouding in verband met den fiscus. De voorzitter in 'het licht stellende hoezeer thans, teneinde aan overdreven eischen van den fiscus met succes te kunnen weerstaan, een goede boekhou ding van het bedrijf ten zeerste nooidig- is, stelde voor' nog feens een .poging te wagen om te zien of er liefhebberij' onder de leden is voor het bureau voor het landbouw boekhouden, dat Verwaohtlng tot den avond van 22 Dto. Zwakke tot matigen, veranderlijken wind nevelig tot zwaar of half bewolkt; aanvan kelijk weinig ef geen neerslaglichte voret des nachts, overdag om het vriespunt. dan de boeken der leden-landbouwers bij houdt zóó, dat de naam der betrokke nen alleen bekend is aan het dagelijksch bestuur en de controleur der boeken al leen volgnummers kent, geen namen van eigenaars der boeken, een en ander vol gens de methode der Friesche Maat schappij van Landbouw. Sommigen meenden, dat de uitsteken de krachten bij dorpsvereenigingen werk zaam, in de bestaande behoefte zouden kunnen voldoen, anderen wilden wach ten op een populaire methoude van boek houden voor den landbouw, welke dezer dagen in boekvorm het licht zal zien. De heer Kakebeeke bepleitte miet nadruk het voorstel van den voorzitter. Centra lisatie is in deze de eenig ware weg, getuige wal men in Duitschland dien aangaande weet te prestoeren. De ver gadering besluit in dien geest 'te han delen. De voorzitter raadt den leden aan door persoonlijk bezoek de bijdragen voor het Landbouwhuis bij elkaar zien te krijgen. Bij de rondvraag gaf de heer Hanken de cijfers, die bewijzen,, dat ook voor Zeeland de grondbelasting drukkend is. •Daarop wordt besloten de bovenvermelde adhaesiebetuiging aan het adres van het N. L. C. aan de afdeelingen vrij te laten. Door den heer Snijder werd de klach ten tegen schatter der granen op Schou- wen-Duiveland te berde gebracht. De voor zitter zegt, dat hij in 'deze steeds actief is geweest, dat er niets in den doofpot is gestopt, maar integendeel door zijn optreden is bewerkt, dat aan den schat ter van hooger hand een reprimande ia toegediend. Omtrent de vraag of er zaadmaisi (paar dentand) beschikbaar zal worden gesteld zal het Bestuur zich richten (ot het rijks- graanbureau. Ook bal men zich tot den regeeringscommissaris wenden over de kwestie der peulvruchten, die hier met 18, daar met 22 voor het piksel wor den betaald. Geklaagd wordt over het lang uitblij ven van de betaling voor geleverde ge wassen. Een der leden leverde den 27 Sept. kanariezaad en kreeg eerst 10 da gen geleden zijn geld. Omtrent de straffen aan overtreders van het zaaiplan zegt de voorzitter, dat tegen deze personen krachtig moet wor den opgetreden. De .minister moet des noods per noodwet de bevoegdheid krij gen den voorraad der overtreders te con- fiskeeren want de straffen der kanton rechters in deze maken den ernst lier overtreding tot een paskwil. Geklaagd wordt, dat voor Noord-Beve land het verplichtveilen op Zuid-Beve land niet loonend is. Een ander lid te Axel woonachtig zegt, dat hij zijn witte kool niet te Neuzen, officieel als uitvooi- haven bestempeld, maar te Vlissingen moet leveren, waardóór het product Van f .320 per 100 K.G. daalt 'tot f 0.80 en dan moet hij nog 20 pet. betalen voor de volksvoeding. En hierin zeggen de autoriteiten geen verandering te kunmert brengen omdat er een overeenkomst is met een buitenlandsche vereeniging. _Hij zegt, dat dit niet is zooals het hoort. De hooivordering ter sprake komende wordt geklaagd over de wanorde in. deze zaak bij de afdeeling Hulst. Ook als sub- agentesse van de vereeniging „Bieta" zal bij binnenkort geschrapt worden. Er deugt 'biets van en noch voorzitter noch secretaris dier afdeeling laten iets van zich hooren. De heer Hanken deelt mede, dat het allesbehalve zeker is, dat bin nenkort paarden van 812 jaar zullen worden uitgevoerd. Ons land heeft ze zelf noodig. Nog wordt gedelibereerd over de vraag c(ff commissionairs van „Ons Belang" recht hebben aardappelen op te vorderen. Volgens sommigen heeft alleen de burgemeester dat reeftt volgens an deren ook de commissionairs. De voor zitter zegt, dat de laatsten wel van den minister de bevoegdheid hebben gjkiege*

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1