UIT ZEELAND, Gemengd Nieuws. zijn ambtgênóot vatl Marine de commis sie te hebben verwelkomd, er zijn bij zondere waardeering over uit, dat de heer Idenburg (oud-gouverneur-gencraal van Ned.-Indië) bereid was gevonden om het voorzitterschap op zich te nemen. Aardappelen. De minister van landbouw enz. heeft bepaald, dat prijzen voor kleiaardappelen (Bongers, Eigenheimers en Industries), ge noemd in zijn beschikkingen van 6 Oct. 1917 en van 23 Nov. 1917, zullen gelden voor alle soorten van kleiaardappelen. Het Nederlandsche stoomschip „Nieuw- Amsterdam" met 10.000 tons graan voor de Belgische Relief, is uit Halifax naar Rotterdam vertrokken. De Duitsche re geering heeft een vrijgeleide toegezegd. De uitwissel'ng der krijgsgevangenen. (Officieel). Uit 'sGravenhage wordt ge meld, dat de vervoercontracten voor de uitwisseling der krijgsgevangenen door de betrokken regeeringen goedgekeurd zijn. Het ligt thans in de bedoeling, begin Ja nuari een aanvang te maken met het vervoeren van een aantal Engelschen uit Rotterdam naar Engeland. Faillissementen in Nederland. Over de afgeloopen week, eindigende 15 Dec. zijn in Nederland uitgesproken 33 faillissementen tegen 19 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Dec. 1917 881 faillissementen tegenover 1014 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Kanongebulder. In Venlo werd Maandag gedurende den geheelen dag een hevig kanongebulder ge hoord. Vermoedelijk werden door de Duit- schers in de nabijheid der grens schiet oefeningen gehouden. De brandstoffenprijzen. Het Bureau voor Mededeelingwn om trent de Voedselvoorziening kan omtrent de nieuwe regeling der brandstoffenprij zen nog het volgende berichten Gelijk reeds werd gemeld, blijven de eerste 10 brandstoffeneenheden hetze'fr'e kosten als in de afgeloopen maanden. Die prijs is belangrijk beneden den kostenden prijs. Daarentegen worden de hoeveelhe den, die boven het minimum van 10 H.L. worden verstrekt berekend naar den kostenden prijs. Het is niet mogelijk op te geven, zoo als in verschillende bladen is gevraagd, hoe hoog precies die prijs zal worden. Immers de prijzen die door de brand stoffen-commissie aan de afnemers in re kening worden gebracht, loopen plaatse lijk uiteen, in verband met het verschil in transportkosten van de mij'n naar den afnemer. In het algemeen kan slechts medege deeld worden, hoeveel de prijlzen onge veer hooger zullen worden, dat is dan circa f 3.50 per H.L. anthraciet, f 2.70 per H.L. kachelkolen en 13.50 per 100 K.G. gietcokes. Aangezien de prijs van anthraciet nu ongeveer f2.50 bedraagt, zal die dus voortaan ongeveer f6 zijn. Deze regeling is uniform gemaakt. Zij geldt dus .voor alle klassen en groepen gelijkelijk. Extra verhogingen worden niet geheven. Voor vroeger geleverde hoe veelheden zal niet worden nagevorderd. Alleen zullen voor de groepen B, C en D (magazijnen, kantoren, openbare ge bouwen voor publieke vermakelijkheden e.d.) de nieuwe prijzen van 1 Decem ber af in rekening worden gebracht, om dat men daarbij te doen heeft met groo- tere bestellingen, die ten deele nog in levering zijn. Voor gasc-okes blijft bestaan de regeling van 5 December 1.1. Intus- schen is het onjuist, gelijk tegen die re geling is aangevoerd, dat daardoor de in de Memorie van Toelichting op helt 170 millioen-ontwerp geopperde vooruit zichten worden weggenomen. Of het moge lijk zal zijn een zoodanigen toeslag op cokes te geven, dat daardoor de prijs van voor den oorlog benaJerd wordt, hangt af van het toestaan der daarvoor noodige credieten. Door de thans inge voerde regeling, zoo min als door die van 5 December kan daaromtrent wor den beslist. Er blijkt ook eenige twijfel te bestaan omtrent den prijs, die zal gel den voor de drie eenheden, welke thans beschikbaar worden gesteld voor hen, die op meer dan 10, resp. 12 H.L. aan spraak kunnen maken. Deze drie eenheden komen niet in mindering der 10, resp. 12 H.L., maar zijn als het ware een voorschot op de meerdere hoeveelheid, waarop men recht heet. Het spreekt dus vanzelf, dat daarvoor de verhoogde prijs geldt. Tweede-Kamerverkiezingen. Naar de „Tel." verneemt, beeft de af gevaardigde voor Loosduinen, dr. A. Brummelkamp (a.-r.), den wensch te ken nen gegeven voor een herkiezing niet meer in aanmerking te willen komen. Voedselvoorziening. Het Bureau voor mededeef.ngen inzake de voedselvoorziening meldi: Met ingang van 29 November is voor de aflever.ng van meel en bloem het rayonsleisel in werking getreden, waar door een belangrijke verbe.enng zal wor den verkregen ten aanzien van ljot tran sport dezer broodmater alen. Vroeger toch konden de bakkers vrijelijk bun bloem bestellen bij. den molenaar hunner keuze. De meelbestell ngen liepen over de bur gemeesters, maar ook dezen waren vol komen vrij in het kiezen van den mo lenaar. Het gevolg daarvan was echter, dat veel onnoodig vervoer plaats vond, omdat lang n et altijd de leverancier in de nabijheid van den klant woonde. Het tegendeel was zeer dikwijls het geval. Thans is daaraan een eind gekomen. Zoowel de meel- als de bloembes.ell ngen gaan nu over de burgemees ers, die ge houden zijn bij1 een bepaalden molenaar of meelfabrikant te bestellen. De staking in de havens te Rotterdam is geëindigd. Gtdroogd* cich'Tfiwortelen. Do minister van landbouw heeft be paald I. het vervoer van gedroogde cicho reiwortelen uit eenig gedeelte van hiet Rk ijnaar alle overige gedeelten van het Rijk is verboden, met uitzondernig' van: a. die partijen, welke op den dag' van afkondiging van dit besluit in de Ne- derlandsche Staatscourant op spoorwagen of in schip waren geladen; b. die partijen, waarvoor een vervoer- bewijs is afgegeven door de Cichorei-com- missie; II. te benoemen als leden der sub I, b, genoemde commissie 1. J. C. Lodder, le Ouddorp; 2. G. Benes, te Hoogezand; 3. F. Heida, te Leeuwarden, en als secretaris J. A. Lucardie, te Leeuwarden. (St.ct.) Thee en koffie. De minister van landbouw heeft tot de gem- entebesturen de volgende circu laire gericht: Ik heb de eer u hierbij afdruk te doen toekwmen van mijne beschikking d. d. heden, ingevolge welke in de we-k van 24 tot en met 31 Decembrr as voorde bevolking een extra-rantsoen kof'ie be schikbaar wordt gest-ld van 0.05 K.G. de bijzondere aandacht wordt rr op gevesiigd, dat dat rantsoen zal kunnen worden verkregen tegen afgifte van den laatsten bon der kaart, zijnde no. 26. Opdat de detaillisten aan de vraag zullen kunnen voldo<n, wordtin die beachikking voorts brpaald, dat zij bon no. 8, in af wijking van heigeen bij vorige beschik king ter zake werd voorgeschreven, reeds van 18 December af bij hun tusschen- handelaar (brander) tegen koffie zullen kunnen inwisselen (St.ct.) De minister van landbouw heeft: a. in getrokken lid 4 van de beschikking van 26 Nov. j 1. voor zooverre deze betrek king heeft op de aflevering van de leveran- ci- rs aan de detaillisten op bon. no. 8 eener thee- en kuffi kaart. Goes De Rijks hooger burgerscholieren, vereenigd in den R. H. B. S. Bond, hebben Dinsdagavond j.l. het woord des dichters verstaan: „hij heeft het gansche doel getroffen, die het nuttige met bet aangename weet te veieenigen". Zij heb ben een zeer welgeslaagde soiree gege ven, bestaande uit zang, muziek en voor drachten. Wat wij hoorden en zagen ver dient allen lof. Wij boorden zeer verdien stelijke, instrumentale muziek ondei di rectie van een hooger burgerschulier, een superbe vioolsolo (Ave Maria van Gou nod). Wij bewonde.den het stalen ge heugen van den re.iteerder van Van Len- nep's: „hoe de Dusse vloeit door het hol van Neander", de pakkende weergave van het leuke lied van Scharwou, de vlot gespeelde revue enz, enz. Er was veel belangstelling van de zijde van ouders en vrienden der Hoogerburgers-cholieren. Ook waren aanwezig de burgemeester en echtgenoote, verschillende leeraren van de H. B. onder wie er in het orkest medespeelden en veel tot het waaidig voorbereiden van de sodrée hadden bij gedragen en de leden der commissie van toezicht op het Middelb. Onderwijs. Dinsdag vergaderde in café „Cen traal" alhier de Z uid-B e ve 1 and- sche Onderlinge Verzekerings maatschap p ij tegen Hagelscha- de. Behandeld werden de punten: lo. Rapport der Schattingscommissie over de geleden Hagelschade op 18 Juni ten 13 Augustus j.l. en voorstel tot uitbeta ling daarvan aan de heeren J. van Go-r- sel f430.86, A. P. Woutersen f491.67, en P. J. Poleij f 147.13. Samen f 1069.66. 2o. Voorstel van het Bestuur, om den penningmeester te machtigen, van de ge deponeerde gelden van het reservefonds f 1100 op te vragen, tot uitkeering der genoemde hagelschade. Het Bestuursvoorstel werd na toelich ting door de vergadering aangenomen. De bedragen, waarmede de verzekerde belanghebbenden accoord gaan zullen worden opgevraagd bij de financieele in stellingen waar het geld der vereeniging is be.egd. De toestand der vereeniging is bevre digend, in den loop van het jaar traden 14 leden toe met een verzekerde op pervlakte van pl.m. 418 H.A., die f 110.73 premie opbrachten. Ze verhoog den bet reservefonds met f 2084.731/2. Het aantal leden bedraagt thans 61 met ruim 2320 H.A. verzekerde oppervlakte. Toch behoorde een zoo nuttige vereeni ging nog veel krachtiger en in leden tal rijker te zijn, waartoe wij gaarne bij deze alle landbouwers, leden van dit blad, opwekken. Door als lid tot deze ver eeniging toe te treden, handelt gij in uw eigen welbegrepen belang. Tor voorziening in do vacature van lid der commissie tot wering van schoolverzuim alhier, in verband met het vertrek van dhr. G. C. Dun, worden als zoodanig aanbevolen: no. 1 dhr. J lfilon en no. 2 dhr. J. M. van der Peijl. Tot voorzitter en secretaris dezer com missie zijn respectievelijk wederom be noemd do heeren J. Donner en C. J. Snouck. Door B. en W. dezer gemeente is de kasgeldleening a/1 f 50.000 ten behoeve der gemeente toegewezen aan de Coö peratieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht. Aan den Raad zal Vrijdag a.s. door B. en W. worden voorgesteld de salaris sen van alle ambtenaren in dienst der gemeente, te verhoogen met 20 p€t. tot een maximum van f200, uitgezonderd het onderwijzend personeel, waarvoor een afzonderlijke regeling wordt voorge legd en de weekloonen van losse werk lieden, welke met f3 zullen worden vermeerderd en f0.25 toeslag voor elk kind beneden de 15 jaar. De eindrepetiüe en uitvoering van „Toonkunst" zijn thans vastge- stel op 15 en 16 Januari e.k. Niet een marsch maar een wals (uit- geve Kessels, Tilburg), heeft de „Sym phonic" van het zangkoor „St. Caecilia" alhier ten geschenke ontvangen. Deze wals zal op het eerstvolgend concert der „Symphonie" worden ten gehoora gebracht. Middelburg. Het rooien der boomen, staande op den Seissingel alhier, waartoe in de jongste Raadsvergadering was be sloten, is door den commandant der stel ling van de monden van de Mags en der Schelde verboden. Bevolking. In de eerste helft van de maand December zijn in deza gemeente Ingekomen: L. Wouters leurder, Wal B 105, van St. Laurens; mej. wed. II. Buijnink, geb. Frelier, Bellinkstraat Cr 166, Maasland1; M. Lunenburg ,adsp.-landmeter b. h. ka daster, Wal B 62, Tholen; H. J. Hoogar- die, vormer, L. Breestraat O 182, Breda; G. Siebers, machinist, Werffslraat P 155, AmsterdamF. Veldwijk, boekhande- laarsbediende, Korendijk P 78, 's-Gra- venzande; C. W„ B. Keiler, timmerman, Brakstraat 0 256, Hoorn; J. Dingemanse, veldarbeider, St. Jansgang, I 68, Tholen. Vertrokken: Mej. F. P. Meertens, van St. Janstraat 13940, naar Leeuwarden; C. Hane- graaf, L. Breestraat O 145, Wouw; J. Meijler, Hoogstraat I 128, Koudekerk©; M. G. Berger, K. Breestraat 0 172, Vlis singen; tnej. E. Dronkers, Dam N. Z. F 96, den Haag; J. Meeder, Pijpstraat N 221, NaardenJ. C. Radder, K. Geere K 336, SimpelveldC. G. van Langeveld, Lange Delft H '4, Koudekerk©; R. E. Kampman, L. St. Pieterstraat A 74, N.- Namen. M. C. Het genootschap der Moederlijke Weldadigheid alhier ontving een gift van f 50 voor het Schorerfonds. (M. C.) Gemeenteraad van Middelburg. In de heden onder voorzitterschap van den burgemeester gehouden raadsvergar dering waren aanwezig alle leden. Ingekomen waren de vo.gende stukken: Een adres van het bestuur van de IJsvereeniging, waarin dit mededee.t z;.ch gaarne aan de ges relde voorwaarden voor het in gebruik krijgen van do vest tus schen de Noord- en Koepoflrt te onder werpen. Het bestuur meent uit de voor waarden te moeten opmaken, dat de be paling, dat de minimum contributie per gezin, daaronder begrepen de kinderen onder de 15 jaar, 25 cent per gezin bedraagt, zoo bedoeld is, dat het be stuur uitmaakt of iemand voor 25 cent wordt aangenomen of wel een hooger contributie moet betalen. Een adres van den onderwijzer A. A. C. de Mol, waarin deze verzoekt ook nu zijn echtgenoote overleden is, toch in het bezit te blijven van de f 103 te gemoetkoming, daar hij toch nog een volL ledig gezin heeft en het voor zijn eerlang aan te vangen pensioen pok van Jietee- kenis is. Nog was ingekomen een schrijven van Ged. Staten, die mededeelen, dat waar thans nog niet bekend is of in 1918 behoefte zal zijn aan f 250.000 kasgeld, Voorloopig met een leening tot f 150,oOO, zooals vorige jaren gebruike.ijk was, kan worden volstaan, en kan tot verhooging. van dat bedrag worden besloten, zoodra ■de omstandigheden, die Ged. Sla.eii als dan wensche nta kennen, zulks noodig maken. Ged. Staten wijzen er aog op, dat het bedrag in de kas geldleemng voor 1917 begrepen voo-r hoogere kolenprijzen niet het geheele jaar 1918 behoort door ie loopen, doch dat tot dekking daarvan andere middelen moe en worden aangewe zen. Ged. 'Staten hebben daarom hunne goedkeuring gnthouden aan het besluit van den raad tot het aangaan van de kasgeldleening van f250,000 in 1918. Nog was ingekomen een adres van de S. D. A. P. inzake aftrek en progressie in de plaatselijke inkomstenbelasting en een rekwest der gemeente-geneesheeren om wijziging hunner instructie. Nog werd medegedeeld, dat er t-ot bijna geheel den zomer van 1918 gaskolen ge noeg zijn. Tot l!id van het Burgerlijk "Armbestuur werd herbenoemd de "heer W. A. de Rijicko Sr. en mevrouw E- Schoute Massee. Tot lid van het bestuur der Godshui zen werd herbenoemd de heer mr. G. F. B. baron Thoe Schwartzenberg en Ho- henlansberg, met wien was aanbevolen de heer mr. J. F. van üeinse. Ook was aan de beurt van aftreding de heer A. W. Verheijiden, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. In zijn plaats werden voorgedragen do hee ren J. C. Bolle en J. C. Giebfcn. Bei- noemd werd de heer Bolle. Tot lid der eemmissie Van toezicht op hot Middelbaar onderwijs werd herbe- noemd de heer dr. H. Reilingh, met wien was aanbevolen de heer dr. J. C. Kin derman. In de commissie van toezicht op het lager onderwijs werden herbenoemd de heeren dr. II. Japikse, Herman Snijders, L. A. J. Goethals, \V. R. J. Ceulen, en dr. Th. Dokkum en c"le dames Wj./ A. Takvan Trigt en M. HartmanWisse, resp. waren mede aanbevolen <le heeren J. C. van der Harst 'J.Jz.., W]. Kosten, P. Koole, J. J. Schluter, en dr. L. Rank en de dames J. AppelDeibei en R. WeijlSnuijf. Er was in deze commissie nog eenö vacature ontstaan door het bedanken van den heer C. Verhage. Aanbevolen wer den de heeren C. Weeda en J. R. Ne telenbos. Benoemd werd de heer Weeda met 10 tegen 7 stemmen op dhr. Netelen bos. Vlissingen. Het ontwerp gemeentebe- grooting is in de afdeeling van den ge meenteraad behandeld en naar aanleiding van de rapporten dier afdeelingen hebben B. en W. een memorie van antwoord ingezonden, waarin zij o. a. voorstellen de jaarwedden van de wethouders te ver hoogen van f 500 op f 1000, verder om aan de raadsleden een presentiegeld toe te kennen van f 3 .per zitting. Door B. en W. was een nieuwe salaris- regeling voor de hoofden van scholen voorgesteld, tegen welke regeling in de afdeelingen bezwaar werd gemaakt, omdat het verschil tusschen de jaarwedde van een hoofd en van een klasse-onderwijzer op die wijze wel tot f 800 kan klimmen, terwjjl f400 tot f500 door de bevredi gingscommissie voldoende werd geacht. B. en W. handhaven hun voorstel en zeggen, dat een verschil van f 250 zooals nu mogelijk is, veel te laag is. In verband met het niet verder yer- krijgen van toestemming voor het heffen van plaatselijke accijns op het gedistil leerd, vervalt de post daarvoor ad f 15,613,221/2- B- en W. stellen voor dit tekort te dekken door het heffen van meer opcenten op de personeele belasting, waarvoor f 5613.221/2 wordt geraamd en door verhooging van het bedrag voor de plaatselijke inkomstenbelasting met f 10.000. De Zweodsche bark „"Maorilands" welke in de binnenhaven alhier, ligplaats had genomen, in afwachting van instructies betreffende het herstel van de bij de stranding' te Domburg bekomen schade is binnendoor naar Botterdam gesleept ,om daar te repareeren. De familie H. alhier heeft bericht ontvangen, dat hun 20-jarigen zoon den 16en November aan het Yserfront is ge sneuveld. [VI. Crt.) Vlake. Vrijdag arriveerden aan het sta tion Vlake uit Vlissingen een wagon steenkolen, afgewogen in pakken van 60 K.g., voor het personeel van het station. Zaterdagmorgen bleken 4 pakken te zijn gestolen. Reeds eerder bleken steenkolen in belangrijke mate te zijn vermist. (M. Ct.) 's Heer Arendskerke. Zaterdag is de molenaar Stoutjesdijk, alhier, bekeurd omdat hij een voorraad tarwe op zijn molen had; de molen is van Regeerings- wege voor een tijd stopgezH en alles is ;in beslag genomen. Hier in deze gemeente zijn ook bons voor klompen en schoenen uitge geven, waar natuurlijk goed gebruik van gemaakt werd, voor mansklompen zestig cent en voor vrouwenklompen vijftig' cent. Terneuzen. Wij hadden het met de klom pen-distributie niet gemakkelijk. De klom penmakers stelden blijkbaar twee soorten prijzen, want zij lieten de bonhouders een jioogeren prijs betalen. In een gis teren met hen gehouden vergadering heeft de commissie met de distributie belast, dit kwaad aangetoond, en hun gevraagd de prijzen niet hooger te stellen, dan tot heden het geval was. Het was moeilijk om tot een verge lijk te komen, zoodat de commissie heeft besloten andere maatregelen te nemen, misschien zelve klompen aan te schaffen. (Z.) Oud-Vossemeer. Tot dijkgraaf van den Hollarepolder is benoemd de heer M. C. Polderman alhier. Oestburg. De St. Crt. no. 295 bevat de acte van oprichting der, Coöperatieve Vereeniging tot verzekering tegen hagel schade in het voormalig IVe district ran Zeeland te Oostburg. Sas van Gent. In de suikerfabrieken zal eerstdaags de carppagne eindigen. De eindigen. De coöperatieve suikerfabriek verwerkt waarschijnlijk Woensdagnacht haar laatste bieten. (Z. Koerk) Door -den heer P. Malötaux is aan den gemeenteraad schriftelijk medege deeld. dat hij, wegens vertrek, ontslag neemt als lid van den raad en lid van] het burgerlijk armbestuur. Boschkapelle. Alhier roofde men de zer damen uit de mand van een boerin, da portefeuille, denkt gij? de gekochte goederen? neon haar... kofflekaart! Teeken des tijldsl (Z. Koer.) Stoppeldijk In deze omgeving zijn wei nig biggen. Slechts enkele boeren heb ben er. Maar nu krijgt men weer 't andera uiterste van -verleden jaar. Toen kreeg je een big spotgoedkoop, men kon zelfs soms zoo'n jeugdige knor-knor cadeau krijgen! Thans echter vraagt men voior de biggen weer flink geld. (Z. Koer.) Bresktn*. In eene Donderdag alhier ge houden vergadering is besloten tot op richting van een Middenslands-Cieiietbaink voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Als commissarissen werden benoemd dei heeren D. H. van Zuijen, burgemeester en lid der Staten van Zeeland alhier, A. H. J. Beuningh, notaris te Groede, M. A. Bleiker, gem. secr. en lid deaq Staten van Zeeland te Schoondij'ke, I. Erasmus, burgemeester van Cadzand, ds. J. N. Pattist, predikant en arr. school opziener te Aardenburg en P. Wi. Maar- leveld, burgemeester en lid der Staten van Zeeland te Biervliet. (Br. Ct.) Biervliet. Alhier brandde Dinsdagnacht een tarvvehoop af in den Paulinapoldei-, behoorende aan den heer van IRompu te T.erneuzen. Men zegt, dat die hoop pl'.m. 70 IJ. L. tarwe bevatte. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. (M. C() Koewacht. Alhier deed het .gerucht de rende, dat bij «le Duitschers het plan- bestond de klok uit den toren te halen; welke klok later ais eigendom van eeni Nederlandsch kerkbestuur naar de op dit deel' van het dorp gebouwde hulpkerk zou worden overgebracht. Het gerucht bleek valsch; wei hebben de Duitschors eenige gaten in den torenspits geslagen;1 zij schijnen dit gedaan te hebben mat het doel den toren te kunnen gebruiken als observatiepost. (Z. Koerk) Hulst. Alhier zijn voor-verleden week' des nachts twee olmen, staande aan de Moerschans, afgezaagd en weggeruimd. Van do daders geen spoor. Sluis. Dinsdagavond hebben weer een reeks vliegeraanvallen plaats gehad op de Belgische kust. Het was ook wel te verwachten, dat dit spelletje weer zou beginnen, want maneschijn en stil weer, dat hebben de vliegers noodig. Eede. De militaire kommies V. heeft alhier een prachtige aanhouding gedaan. Hij was 's avonds geheel ongemerkt naar de grens geslopen, en had achter eeni heg, in de nabijheid van het afsluithek van da electrische versperring plaats ge nomen. Toen de Duitschers daarop den' stroom van den draad deden, kwamen een drietal personen, ieder met een zak op den rug, op de poort toegestapt. Juist ging deze open, toen de kommies uit zijn schuilhoek te voorschijn sprong. Do smokkelaars vluchtten ijlings door dej poort op Belgisch grondgebied met achter lating van hunne goederen. Gevonden wer den drie zakken, inhoudende te zameni 39 Kilo chocolade in reepen en 45 Ki lo-gram bruine boonen. De smokkelaars zijn onbekend gebleven. IJzendijke. Sinds 1881 is in onze pa rochie geen missie meer gegeven, dat uitstekende middel tot geestelijke hernieu wing. Van Zaterdag a.s. te 6 uur tot en met Nieuwjaarsdag zal thans een mis sie gepredikt worden door de navolgende geestelijke zonen van St. Alfonsusde weleerw. paters Te Winkel, Smits en Ver meulen. Moge het woord dezer predikers als een Godszaad vallen in vruchtbare aarde tot geestelijk heil onzer parochie en tot voldoeningvan onzen ijverigen herder. Door den Commandant in Zeeland is het verblijf in het in sjtaat van beleg afgekondigde gebied ontzegd aan Marie Hamelijnck te Sclioondijke, wegens hejt betrokken zijn bij den smokkelhandel. Met ingang van 16 December zijn de commiezen H. Wegman van Woensdrecht en A. van de Vijver van Ossendrecht verplaatst naar Völckerdorp (Zuid-Bevel.) Met iugang van 17 Dec. is- het verbod van uitslag van alle ten uitvoer verbo den goederen en margarine ten name van Eduardus Maas, winkelier te Graauw, voorwaardelijk opgeheven. Een smid te Garijp (Fr.) maakt zijn eigen gas, maar niet uit steenkool. Hij verzamelt houtspanen, stampt die in een ijzeren buis, die daarna op de smidse verhit wordt. Het houtgas wordt opge vangen in een ketel, gezuiverd door kalk eu door buizen naar de verschillende vertrekken geleid. Dit houtgaslic-ht is zeer helder en piet duur in het gebruik.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2