De Groote Oorlog. No. 150. Donderdag SO December 1917. Dertiende Jaargang. Yersdiijnt riten MAAHQAG-. W0EHS8AG- en VRIJDAGAVOND. Aan onze Abonné's en Ad verteerders. BINNENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. ^Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. gAdvertentiën worden ingewacht vóór hall een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boudewl|n de WlttesfraatA 135s GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichtan 25 Ct p. ar. Bij abonnement Bpeeiale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Den 4en December j.l. is te Amster dam in eene buitengewone vergadering van leden der vereenigingen„De Ne - derlandsche Dagbladpers", „De N ederl. Periodieke Pers" en de „Bond van Courantiers" als een parig gevoelen uitgesproken, dat tenge volge van de nieuwe belangrijke s t ij g i n g van de prijzen der verschil lende bedrijfsbenoodigdheden, met ingang van 1 Januari a. s. een algemeene verhooging der abonnements- en ad vertentieprijzen van de couranten g e- rechtvaardigd en noodzake- 1 ij k is. Dit besluit geldt ook en niet in de laat ste plaats voor de „Nieuwe Z e e w- sche Courant". Wij, directie en ad ministratie, kunnen niet genoeg het ver trouwen waardeeren, dat in den loop de zer oorlogsjaren aan onze courant werd geschonken. Noch aan abonné's noch aan adverteerders hadden wij verlies te boe ken, integendeel breidde zich hun getal uit. Dit bewijst, dat de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" een levens krachtig orgaan is, dat door het Zeeuwsch publiek is gewild en in eene behoefte voorziet. Wij hebben, ondanks d e immer stij- gende exploitatiekosten, slechts een relatief geringe verhooging van abonnements- en advertentieprijzen in den loop van den oorlog ingevoerd, hopende aan de verschillende financieele moeielijkheden het hoofd te kunnen bie den, zonder onze lezers en adverteerders al te zeer lastig te vallen. Nu echter zijn de exploitatiekosten, ten gevolge vooral van den exorbitant hoogen papierprijs zóó gestegen, dat onze exploitatierekening het dubbele gaat bedragen van vroeger. Tegen een dergel ij ke st ij ging der onkosten zijn wij, ook b ij het meest zuinige beheer, op verre na niet opgewassen, zoo lezers en adverteer ders ons niet helpen door het betalen van een tijde lij ken bescheiden bijslag op de abonnementen én advertentiën. Zoo doende kunnen wij de uitgave der „Nieu we Zeeuwsche Courant" voortzetten zon der een al te hopeloos financieel vooruit zicht. Onnoodig voorzeker te zeggen, dat, zoo- dra betere tijden aanbreken, de abonne ments- en advertentieprijzen tot het nor male bedrag zullen worden teruggebracht. In overleg met heeren commissarissen hebben wij, hoe noodgedwongen ook, be sloten met ingang van 1 Januari a. s. de navolgende prjjsnoteering vast te stellen De abonnementsprijs der courant zal bedragen voor den tijd van 3 maanden f X.voor Goes, voor daar buiten f 1.25. Maandabonné's betalen f0.40 per maand. De advertentiën zullen kosten: van 15 regels f0.75, iedere regel meer f0.15. Een zelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Reclameberichten zullen kosten f0.30 per regel. Advertentiën bij contract genomen, zul len kosten: 500 regels, te plaatsen binnen 12 maan den, 8 ets. per regel; 1000 regels, te plaatsen binnen 12 maanden, 7 ets. per regel; 3000 regels, te plaatsen binnen 12 maanden, 6 ets. per regel. N.B. Bewijsnummers worden slechts tegen betaling verstrekt. Wij vertrouwen, dat èn abonné's èn adverteerders, overtuigd van de nood zakelijkheid en billijkheid dezer vérhoo- gingen, zullen voortgaan, ons, als tot dus verre, met hun vertrouwen te vereeren. De Directie en Administratie der „Nieuwe Zeeuwsche Courant". Een prachtig aanbod. Wy ontvingen de navolgende inededee- liüg van het R. K. Centraal Propaganda- bureau In Januari verschijnt het eerste num mer van ons propaganda-orgaan in 100.000 exemplaren. Het zal heeten „De Katholieke Partij." Alle kiesvereenigingen zullen zooveel exemplaren ontvangen als ze meenen noo- dig te hebben. Den eersten keer zal dit gratis geschie den, om kennis „te maken. Alleen de kosten van vervoer dienen te worden betaald. Met het oog op den steeds stijgenden papierprijs en den financieelen stand der kas, kan natuurlijk daarmede niet worden doorgegaan. Bijtijds echter zal de kostende prijs aan de kiesvereenigingen worden meegedeeld. De rede van Mgr. dr. W. H. Nolens, in de Tweede Kamer gehouden, is in brochurevorm gedrukt. Wij verzoeken zoo spoedig mogelijk op gave van het getal exemplaren dat ge- wenscht wordt. De prijs is gesteld op 5 cent per stuk. Men bestelle dus spoedig en betale tege lijkertijd. Laat onze kiesvereenigingen en Pro- pagandaclubs dit prachtige aanbod met beide handen aangrijpen. Wij hebben veel voorlichting en opwekking voor den ko menden politieken strijd noodig. Thans kan men voor weinig kosten onder onze kiezers de gezonde ideeën der R. K. po litiek propageeren door middel van de uitstekende geschriften van het Centraal Pro pagandab ureau. Aan het werk, want het wordt tijd! Losse berichten. De strijd in het Westen. PARIJS, 18 Dec. (Draadloos). Het staf communiqué meldt: De artilleriestrijd had een zekere hevigheid op den rechteroever van de Maas, o. a. in de streek van het Bois des Caurières en van Bezonvaux. Elders verliep de dag kalm. De strijd in het Zuiden. BERLIJN, 18 Dec. (Draadloos). Het avondcommuniqué meldt: In succesvolle gevechten in het gebergte ten Oosten van Örenta maakten de Oostenrijk-Hongaar- sche troepen meer dan 1000 gevangenen. Italiaansche aanvallen aan den Monte Solarolo mislukten. Van de andere oor- logstooneelen niets nieuws. Een onderhoud met v. Hertling. BERLIJN, 17 December. (W,.B.) De rijks kanselier graaf Hertling ontving den di recteur van het Wolff-bureau, Mantler, tot een kort onderhoud. Onderwerp van het gesprek was de laatste rede van Lloyd Georgie. Deze noemde de Duitschers. in zijd rede „misdadigers en bandieten", doch de rijkskanselier wilde hier „niet verder op ingaan. Dit is na deze beschimpingen! van den Ëngelschen minister-presideinit duidelijk, zoo zeide v. Hertling:voor ons is Onderhandelen met mannen van eein dergelijke gezindheid uitgesloten. Spreker kon als staatsman en histori cus, die zich langen tijd aan "het navor- schen der geschiedkundige waarheid wijd de, verklairen: Het Duitsche geweten is rein. (Ook ten opzichte van den inval in België?! Rod- N. Z. Crt.) Niet wij waren het,| die den moord van Serajewo ensceneerdén. Het proces-Soechomlinoff deed de wereld met absolute duidelijkheid de oorzaak van den wereldoorlog kennen. Twee gewetenlooze raadgevers jioopten tsaar Nicolaas II het bevel tot de alge meene mobilisatie uit te vaardigen en dit dwong ons tot den strijd naar twee fron ten. Voor weinige dagen was (het een jaar geleden, dat wij met onze verbondenen den vijanden de hand tot den vrede bo den. Zij werd teruggestoo-ten. Intusschen heeft ons antwoord op1 de pauselijke nota ons standpunt opnieuw uiteengezet. Op het oogenblik, waarop ikhet be richt ontvang, dat de wapenrust, die reeds tusschen onzen Oostelijken nabuur en ons bestond, in een formeelen wapenstil stand is overgegaan, wordt mij de rede van den Ëngelschen minister-president, waarvan u gesproken hebt, voorgelegd. Zij is het antwoord van het tegenwoor dige Engelsche kabinet o|p de pauselijke nota. Onze weg! in het Westen is diens- volgens duidelijk. Niet Lloyd George is de wereldrechter, 'maar de geschiedenis'. Haar oordeel kunnen wij, evenals op 2 Augustus 1914, ook thans met gerust heid afwachten. Oostenrijksche troepen naar het Westelijk front. ROME, 18 Dec. (Reuter). Generaal Kro- batin heeft Trentino verlaten, om het be vel op zich te nemen over de Oostenrijk sche divisies, die van het Italiaansche front worden weggehaald, om de Duit- schers aan het Fransch-Britsche front te steunen. De H. Stoel en de vrede. Fransche bladen bevestigen, dat Z. H. de Paus, ter gelegenheid van Kerstmis, een nieuwe vredesboodschap zal uitvaar digen. Een Entente-offensief in den Boven-Elzas? Uit Bazel wordt aan „Politiken" geseind, dat groote contingenten Amerikaansche troepen met zware artillerie in den Boven- Elzas zijn aangekomen. Men vermoedt, dat de geallieerden daar tot het offensief willen overgaan. Een lersche bisschop over wapengeweld. Mgr. Gilmartin, bisschop van Cloufert, heeft, predikende in zijn kathedraal, de volgende verklaring afgelegd: „Ik zal op den preekstoel geen politieke kwesties be spreken. Wat soort van regeering wij zul len krijgen, is een politieke kwestie. Het zij verre van mij, binnen of buiten de kerk, één woord te spreken, dat de aan spraken van ons volk op de hoogste vrij heid zou kunnen tegenwerken. De mid delen, om deze vrijheid te winnen, kun nen zijn een kwestie van moraal, en al wat ik wil zeggen omtrent deze moraal kwestie, is, dat het doel, hoe edel ook, de middelen niet heiügt: m. a. w. de mid delen, die in zich zelf onwettig zijn, wor den niet wettig van wege het doel Daarom voel ik mij verplicht te zeggen, dat naar mijn oordeel, in de gegeven om standigheden wapengeweld een zedelijk onwettig middel is." („De Tijd") Jeruzalem vóór de inneming. Aan een Renter-telegram over don toe stand te Jeruzalem vóór de bezetting door de Ëngelschen ontieenen we o. a. deze bijzonderheden: De bevolking, uitgeput en uitgehongerd, vocht om de cadavers van lastdieren, die in en buiten de stad bij groote menigte waren bezweken. Later volgde een periode van vervolging tegen allen, die verdacht werden van Entente gezindheid. Alleen de Amerikaansche ko lonie werd niet lastig gevallen. In het begin van November bezocht Enver Pasja (de Turksche minister van oorlog) per soonlijk Jeruzalem en beval de ontruiming aan, welk advies later weer werd her roepen door de order om stand te hou den tot het laatste. Men ging er toen zelfs toe over onder sommige heilige plaat een mijnen te leggen. Later kwam de Duit sche generaal Falkenhayn om de defensie maatregelen te controleeren. In het telegram wordt dan verder uit geweid over de vreugde der Christen- en Joden-bewoners van Jeruzalem vanwege de verlossing der stad uit de macht der Turken. De strijd in Azië. CAïRO, 13 Dec. (R.O.). Tot nu toe zijn in Palestina 12036 gevangenen ge maakt, waarvan 562 officieren; 428 offi cieren en 8851 mannen zijn niet gewond. Uit Rusland. De wapenstilstand gesloten. BERLIJN, 15 Dec. (W.B.) Off. Te Brest Litowsk is den löden December door ge- neraal-veldmaarschalk prins Leopold van Beieren en de vertegenwoordigers der mo gendheden het verdrag omtrent den wa penstilstand onderteekend. BERLIJN, 15 Dec. (W.B.) Door de ge volmachtigde vertegenwoordigers van het Russische oppercommando eenerzijds en die van het legercommando van üuitsch- land, Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije en Turky'e anderzijds, is den löden December 1917, te Brest-Litowsk, de overeenkomst omtrent den wapenstilstand geteekend. De wapenstilstand begint den 17den De cember 1917, des middags, en zal duren tot 14 Januari 1918. Wanneer deze niet zeven dagen van te voren wordt opgezegd, wordt hij stil zwijgend voortgezet. De wapenstilstand heeft betrekking op alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht der gemeenschappelijke fronten. Volgens artikel IX van het verdrag be ginnen thans in aansluiting met het teeke nen van den wapenstilstand over den vrede. Nader meldt men: BERLIJN, 17 Dec. (W.B.) Naar wij ver nemen zal de staatssecretaris Von Kuchl- mann in den loop der week voor de vre desonderhandelingen naar Brest Litowsk gaan. Ook Czernin en Turksche afgevaardig den gaan mede Red. BERLIJN, 17 Dec. (W.B.) (Officieel). De regeeringen van Duitschland, Oosten rijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije zullen reeds in de eerstvolgende dagen met de vredesonderhandelingen met Rusland be ginnen. Het vertrek der Duitsche gevolmachtig den zal binnenkott plaats hebben. De niet-bindendevoorloopige bespre kingen over de vredesvoorwaarden tus schen de in Brest Litowsk aanwezige vertegenwoordigers van de betrokken re geeringen zijn reeds aan den gang. KEULEN, 17 Dec. Volgens da Kölni- Sche Zeitung bevat het verdrag van wa penstilstand, dat gesloten is tusschen de vertegenwoordigers van de regeeringejn der centrale mogendheden en die van Rusland, o.a. de volgende bepalingen Da onderteekenaars van het verdrag verplichten zich gedurende den wapen stilstand het aantal der „op de fronten en op het Mohn-eiland geconcentreerde troepen niet te versterken en geen groe- peeringen uit te voeren. Verder verplich ten zij zich van de Zwarte Zee tot aan de Oostzee geen operatieve troepenver plaatsingen uit te voeren. Voorts ver plichten zij zich in de havens van de Oost- en Zwarte Zee gedurende den wa penstilstand geen troepen te concentree- ren. Ter ontwikkeling en bevordering der vriendschappelijke betrekkingen van de volkeren der beide partijen zal een ge organiseerd verkeer tusschen de troepen onder de volgende voorwaarden wordein toegestaan Het verkeer is toegestaan voor de par lementaire, evenals voor de leden van de wapenstilstandscommissies. In iederen sector van een Russische divisie vindt op ongeveer 2 a 3 plaatsen een door gaand verkeer plaats. Het verkeer is slechts bij dag geoorloofd. Aan de ver- keersplaatsen mogen zich slechts 25 per sonen van beide partijen ophouden. Het uitwisselen van berichten en nieuwsbla den is toegestaan. Open brieven kunnen doorgezonden worden. Toestemming wordt verleend voor den verkoop en uitwisse ling van waren. Over den terugkeer van de ontslagene militairen der beide landen kan eerst na de vredesonderhandelingen worden be slist. De handel en de 'handelsscheep vaart in de aangeduide zeegebieden zijn vrij. Met ingang van den wapenstilstand komen wapenstilstandscommissies bijeen. De Turksche en de Russische troepen worden uit Perzië teruggetrokken. BERLIJN, 18 Dec. Uit Petersburg wordt gemeld, dat het spoorwegverkeer weer ge regeld is. Het bestuur der spoorwegen deelt mee, dat de toevoer van levens middelen en brandstoffen te Petersburg en Moskou en alle dichtbevolkte plaatsen van Rusland verzekerd is. LONDEN, 18 Dec. Aan de „Morning Post" wordt uit Petersburg geseind: Het Handelsverkeer is reeds begonnen op sommige gedeelten van het Russische front. Bericht wordt, dat de Dnitschers op groote schaal alle soorten fabrieks werk omruilen tegen levensmiddelen. Getorpedeerd. KOPENHAGEN, 18 Dec. Het ministe rie van buitenlandsche zaken deelt mee, dat het Deenscho stoomschip „P. W. Oes" op de kolenvaart tusschen Engeland en Denemarken in de Noordzee tot zinken is gebracht. De kapitein en 16 man zijn te Newcastle geland. De le en 2e macni- nist zijn omgekomen. Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tat den avond van 20 Deo. Zwakke tot matigen, later wellicht toe nemende wind uit Zuidelijke richtingen; toenemende kewolking aanvankelijk weinig of geen neerslag; lichte tot matige voret; later lichte dooi, vooral in het Weeten. Generaal Leman. ZüRICH, 17 Dec. (Havas). Belgische en Fransche gevangenen, die hier uit Duitschland zijn aangekomen .verklaren, dat generaal Leman, de heldhaftige ver dediger van Luik, toestemming zou gekre gen hebben om 'Duitschland te verlaten en binnenkort in Zwitserland zou aan komen. De verkiezingen in Canada. OTTAWA, 18 Dec. (R.O.) (Officieel). Te middernacht waren de volgende uitslagen der verkiezingen bekend. Gekozen waren 128 leden der regeeringspartij en 87 der oppositie. Van 16 districten zijn de uit slagen nog onbekend. Reeds nu is zeker, dat een unionistische regeering gekozen is. De geheime diplomatie. Naar de „Schweizerische Presstele- graph" uit Rome verneemt, heeft de neu traal socialistische Kamergroep tot denl Italiaanschen Minister-President en deal Minister van Buitenlandsche Zaken eed interpellatie over de buitenlandsche po litiek gericht, waarin opheldering ver langd wordt over de vraag op welke wjjze het land en vooral in het bij'zondeir parlementsleden op de hoogte kunnen: worden gebracht van alle verdragen en documenten omtrent de buitenlandsche betrekkingen tot de verschillende mo gendheden. Men is van meening, dat het. volk en zijne vertegenwoordigers in staat gesteld dienen te worden, de belangrijk ste punten van den internationalen toe stand .te leeren kennen. BERLIJN. De Djen meldt, dat Bratianu na gehouden ministerraad het ontslag van het Roemeensche kabinet heeft aangebo den. Men werd daartoe gedwongen door het antwoord van Engeland en Amerika op den noodkreet van Roemenië. Er aou n.I. geen kans zijn op een hulpactie eu de financieele bronnen zijn uitgeput. LONDEN. (Tel.). De Times verneemt, dat de Roemeensche gedelegeerden met succes aandrongen op de voorwaarde, dat de vijand geen troepen van hpt Roe meensche front terugtrekken aou, om ze tegen de gealliëerden in het vuur tp brengen. De keizer van Oostenrijk heeft te Olmütz vertoefd ter inwijding van de „gar nizoenskerk," en te Czernowi.cz, waar hij een bezoek heeft gebracht aan het sol- datenkerkhof, waar meer dan 2000 O. H., Duitsche, Turksche en Russische sol daten begraven liggen. LONDEN, 17 Dec. Een convooi op weg naar Noorwegen is Woensdag 1.1. door den vjjjand aangevallen. Zes koop vaardijschepen en 4 gewapende zeilsche pen zijn tot zinken gebracht. Tweede Kamer. Het Vrijdag door den minister van ma rine onaannemelijk verklaarde amende- ment-Bichon van IJselmonde betreffende de adspirantenschool te Dordrecht, werd Dinsdag verworpen met 37 tegen 24 stemmen. De marinebegrooting is daarop z. h. s. aangenomen. Staatscommissie militaire bezoldiging. Minister de Jonge heeft aan zijn depar tement Maandagmiddag de Staatscommis sie, belast met het onderzoek in hoeverre de bezoldiging van het militair personeel van Land- en Zeemacht bij een behoor lijke werkverdeeling aan billijke eischen voldoet en in hoeverre daarin wijziging zal dienen te worden gebracht, geïnstal leerd. De minister sprak, na mede ■aniens

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1