MING deren. Imeboomen De Groote Oorlog. li KMAN. e Cichoreiwortels No. 149. Dinsdag 18 December 1917. Dertiende Jaargang. buTtenland. u elburg. bij Inschrijving, 107 zware Essche- en adaboomen. bij inschrijving: E-, 14 ESSCHE- ANADABOOMEN, kwame Modiste, Verseliijnt eiken MAANDAG-, JENSDAG- en VRIJDAGAVOND. NIEUWJAARSWENSCHEN in het Nieuwjaars-nomsaer wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruitbetaling geplaatst tegen 35 cent, voor hoogstens 5 regels. Deze advertentiën zullen uiter lijk DONDERDAG 27 DECEMBER vóór 's middags twaalf uur, aan ons bureau moeten bezorgd zijn. N.B. Agenten en correspon denten buiten Goes, belast met bet ophalen der Nieuwjaarsad- vertentiën, herinneren wij er aan, dat zij die tijdig ten onzen kan toor doen bezorgen. bevelend, ïeid te koop gevraagd. onder no. 75 bureau mt. contant geld, iw de wed. en erven van BLOK Az. U Rilland Bath, nabij de hofstede van de uiden), als stuks bij de houtklampen. tegen het land. achter de hofstede, op de halve maan, tegen het water, alsvoren tegen het land. fjes voor de perceelen af in massa, in te leveren 24 December 1917, des 12 uur, ten kantore van VAN DISSEL te Goes, al- dichtingen te bekomen zijn. geschiedt op het terrein. de pachthoeve „Konlnjs- ;ente Borsselen, Zuid-Beve- »elegen voor vervoer, aan en op ongeveer 5 K.M. Ie haven van Boraiele. 27 stuk* niet *ware maar <ocmen, stamhoogte 16 tot voet en doorsnede 8 tot 15 30 stuks mooie lepe- mhoogte 22 tot 24 voet, door- 22 duim. In drie onderper- an 10 stuks. 14 stuks Esscheboomen, '7 tot 24 voet, doorsnede 9 18 mooie Canada's, stam- veer 28 voet, doorsnede 15 In drie onderpereeelen van 59 niet zware, doch mooie 1 populier, stamhoogte 21 doorsnede 9 tot 20 duim. uceelen van elk 10 Canada's lerceel van 9 Canada's en 1 en inlichtingen door J. VAN IDE, pachthoeve „Konlnjs- ïeente Borsselen, bij wien de oorwaarden ter inzage, óór 15 Januari 1918 en alvo- rooien kan worden begonnen, gsbiljetten voor elk onder- elk perceel en voor de ge- ïatie vóó/ 20 December a.s. i bij J. VAN 'T WESTEINDE, Ider", Borsselen, Zuid-Beve- f Februari gevraagd intern, bij T. MANSE illissingen. HE IEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor GceB f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor*, d. Administratie: BoudewIJn de Yf Iff esf raaf A 135* SOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct p. r. Bij ahonnemesrt Bpeciala prjjs. Advertentiën van 1—5 regels Q.625, iedere regel meer 19» Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 9 X beastaed. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op Idit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie. Losse beriehten. Een aanval op een convooi. BERLIJN, 14 Dec. (W.B.) (Officieel). Gelijktijdig met den aanval tegen het han delsverkeer aan de Oostkust van Engeland op 12 dezer, hebben onze lichte strijd krachten onder command ovan kapitein luitenant Hans Kolbe opnieuw een con vooi aangevallen, dat van Bergen naar de Shetlandsche eilanden bestemd was. Het convooi bestaande uit 6 stoomsche pen, totaal 8000 bruto register tons, waaronder een bewapend Engelsch stoom schip, benevens de Engelsche torpedoboot „Partridge" en 4 bewapende vaartuigen werden in een gevecht tot zinken ge bracht. De Engelsche torpedojager „Pel- lew" wist in beschadigden toestand te ontkomen. Onze strijdkrachten zijn zon der verliezen teruggekeerd met een groot aantal gevangenen, waaronder vier offi cieren. CHRISTIANA, 13 Dec. (Noorsch Tele- graafagentschap.; De in Brendosund bin nengevallen beschadigde Engelsche torpe dojager had een convooi van zes sche pen van Engeland naar Noorwegen bege leid. Behalve voormelden torpedojager vorm den eenige torpedojagers en visschers- vaartuigen de dekking. Vier Duitsche torpedojagers vielen de schepen voor Roveen op de Noorsche kust aan en boorden een Engelschen tor pedojager, de vier visschersvaartuigen en de zes handelsschepen in den grond. Tot dusverre zijn 30 man van de „Boll- sta", Bothnia" en „Torleif" geland. Volgens de verklaringen der geredden zijn twee Duitsche torpedojagers gezon ken. De stuurman van de „Bollsta" verklaar de, dat de Duitschers zeer hevig aanvie len. De man beweerde niet, dat de Duit schers hun vuur vooral tegen de han delsschepen richtten, daar zij de handen met de sterke dekking vol hadden, zoo dat de handelsschepen er in slaagden zich uit de strijdzöne terug te trekken. Zjj ontgingen echter hun lot niet. De bemanning van de „Bollsta" is er van overtuigd, dat allen gered zijn, daar een der Duitsche torpedojagers aanbood om de bemanning van de „Bollsta" op te nemen. Wegens den kogelregen van de overige torpedojagers tegen de handels schepen, gaf de bemanning er de voor keur aan in de reddingsboot te blijven. Aan boord van een der Engelsche tor pedojagers lagen volgens verklaringen van geredden 10 lijken van Engelsche matro zen. Op de vraag, waarom de Engelsche oorlogsschepen de Duitsche niet troffen, antwoordden de Engelschen, dat de Duit schers buiten hun schootswijdte waren. De Engelsche kanonnen droegen slechts 10 K.M., terwijl de Duitschers 12 K.M. verwijderd waren. Het Engelsche avond-communiqué moet het verlies van een front-loopgraaf bij het Polygoon-woud toegeveu. BERLIJN, 15 Dec. (Draadloos). Het Duitsche stafcommuniqué meldt daarom trent Sedert meer dan vier weken heeft de Engelschman zijn aanvallen in Vlaanderen gestaakt. Zijn geweldig offensief dat ten doel heeft het bezit der Vlaamsche kust en de vernietiging van onzen U-bootbasis kan daarmee voorloopig als geëindigd worden beschouwd. Bijna het geheele Engelsche leger, ver sterkt door Franschen, heeft hier meer dan een kwart jaar met ons leger in Vlaanderen om de beslissing gevochten. Duitsche leiding en Duitsche troepen hebben ook hier de overwinning behaald, terwijl wij op andere punten van het front door geweldige slagen den vijand ver sloegen. Het echec van "t Engelsche leger iji Vlaanderen wordt nog verhoogd door de zware nederlaag bij Kamerijk. Van de grens. Als een bewijs hoe duur in België som mige artikelen zijn diene het feit, dat te Luik een paar schoenen 150 franc kosten. De omwenteling in Portugal en de Kerk. De nieuwe Portugeesche Begeering heeft alle verbannen kerkelijke hoogwaar - digheidsbekleeders, o. m. den Aartsbis schop van Lissabon en den Bisschop van Oporto teruggeroepen. In het Westen hebben de Duitschers een aanval gedaan op het Yperen-front. Mgr. Heylen en de H. Vader. Naar de corresspondent van „La Croix" bericht, heeft Mgr. Heylen, bisschop van Namen, op 2 December Rome met be stemming voor België verlaten. In zijn laatste audiëntie bij Z. H. den Paus heeft deze hem een groote zilveren medaille overhandigd, welke onlangs geslagen is ter eere van de „Koningin des Vredes", en hem tevens verzocht een dergelijke medaille aan Z.Em. kard. Mercier te wil len overhandigen. De H. Vader gaf Mgr. Heylen de ver zekering, dat maatregelen waren genomen om de diocesen van België van miswijn, olie voor Witten Donderdag, wierook en waskaarsen te voorzien. („De Tijd") Een bezadigd Engelsch oordeel. Het Engelsche weekblad „Common, Sen se" waarvan de uitvoer naar het bui tenland, gelijk bekend, nog steeds ver boden is, onderwerpt cle halstarrige oor logspolitiek der Engelsche regeering aan een zeer scherpe critiek. Aan het ar tikel wordt het navolgende ontleend: „De politiek van Lloyd George en Bal four, die alle met zulk een pathetischel vasthoudendheid door de jeugidige Rus sische democratie ondernomen pogingen om tot een algemeenen vrede te gera ken, heeft verijdeld, wordt natuurlijk door nagenoeg de geheele Londensche pers met bijval begroet. En waarom? Omdat een politiek, die zich de verplettering van Duitschland ten doel stelt, niet te vereeni gen is met een nog dit jaar te sluiten algemeenen diplomatieken vrede. Een der gelijke vrede moge nog zoo gewenscht zjjn voor België, Frankrijk en Italië, hij is 'echter niet naar den zin van onze vuurvretende politici, die zelf behagelijk „at home" of op een diplomatieke missie zijn, en die tot geen prijs van vrede wil len hoeren. De gebeurtenissen in Rusland' leveren een volledig bewijs voor het onverstand; der Engelsche regeering, die do confe rentie te Stockholm verijdelde. Een af zonderlijke vrede tusschen Duitschlandj en Rusland zou niet slechts het einde van de zoogenaamde blokkade of bele gering der Centrale Mogendheden betee- kenen, doch zou bovendien tengevolge hebben, dat de fmanciëele en economische wederopbouw van Rusland, van zijne banken, zijne spoorwegen, zijn mijten en zijn onbegrensde mogelijkheden op com mercieel en financieel gebied, in han den zou komen van Duitsche en Oosten- rijksche bankiers, ingenieurs, en kooplie den. Hoe langer de oorlog duurt, des te meer zal zich dit Diuitsche monopolie uitbreiden, en des te meer zullen ook de Engelsche handelsrelaties met Rus land na den oorlog inkrimpen". (D-. N, D.j Telegramwisseling. ROME, 15 Dec. (Stefani). Bij gelegen heid van de oorlogsverklaring van Ame rika aan Oostenrijk-Hongarije heeft de koning van Italië aan Wilson een tele gram gezonden, waarin hij den dank uit spreekt van het Italiaansche volk voor de door Wilson aangekondigde wapen broederschap tusschen de legers van Ita lië en van Amerika. In zijn antwoord bracht Wilson hulde aan de dapperheid van het Italiaansche leger.^Amerika stelt er een eer in aan de zijde met de Italiaansche helden te vechten voor een duurzamen triomf van het recht. De H. Stoel eri Brazilië. De „Osservatore Romano" en de „Cor- riere d'Italia" wezen, naar aanleiding van het antwoord van Brazilië op de Pause lijke vredesnota, op de eerbiedige gevoe lens van Brazilië ten opzichte van den H. Stoel, welke in dit antwoord tot uiting werden gebracht. Tegelijkertijd betoogen beide bladen, dat de vredesbeginselen van de Braziliaansche republiek overeenko men met de princiepen, in den Pausse- lijken oproep uiteengezet. Een protest van Kardinaal Bourne. In verband met een onlangs inde „Morning Post" .verschenen artikel „Het Vaticaan en de geallieerden", waarin de H. Stoel heftig werd aangevallen, bevatte genoemd blad dezer dagen een inter view van een zijner vertegenwoordigers met kardinaal Bourne. De kardinaal kwam daarin krachtig in verzet tegen de lasteringen van de „Mor ning Post". Hij wees op de positieve ver klaring in deze zaak van kardinaal Gas- parri, die naar aanleiding van vermeld artikel schreef: „Het is niets minder dan gruwzame laster te beweren, zooals laatst in de kolommen van de „Morning Post" is geschied, dat het Vaticaan betrokken is bij de oneenigheid zaaiende propaganda, waaraan de jongste Italiaansche tegen slagen worden toegeschreven". Spionnage? HALIFAX, 14 Dec. (R.O.) De roergan ger van het s.s. „Imo" is gearresteerd, onder verdenking van spionnage ten gun ste van Duitschland. Bij onderzoek bleek, dat hij in het hospitaal, waar hjj ver pleegd werd, verdachte handelingen pleeg de. De geneesheeren kwamen tot de ont dekking, dat hij ziekte veinsde. Hij is gearresteerd toen hij poogde het hospi taal te verlaten. Engelsche torpedojager gezonken. LONDEN, 15 Dec. (R.O.) De admira liteit meldt: Een Engelsche torpedojager is den 12den na botsing gezonken. Alle officieren en de geheele bemanning op twee na zijn gered. Een Engelsch luchtschip neergeschoten? LONDEN, 15 Dec. (R.O.) De admirali teit meldt: Een Engelsch luchtsqbip met een bemanning van 5 personen, dat op 11 dezer op patrouille ging van de Oost kust af, is niet teruggekeerd. Men ge looft, dat het door een vijandelijk zee vliegtuig in het zuidelijk deel der Noord zee is vernield. Een nieuw Duitsch offensief? ?De jongste nummers der Engelsche bladen bevatten alle meer of minder ver ontrustende berichten over het Duitsche offensief, dat in het Westen wordt ver wacht. De „Daily Mail" doet een beroep op de natie en op de militaire autoriteiten om eiken man, die gemist kan worden, te gebruiken, om den Duitschen „rush across Europe" tegen te houden. Het blad besluit: terwjjl wij praten en commissies samenstellen, handelen de Duitschers. Frankrijk en de H. Stoel. Van de Fransche grens vernemen Duit sche bladen, dat de Fransche bisschop pen besloten .hebben onder leiding van het curatorium van het Katholieke Insti tuut te Parijs een beweging in Frankrijk te beginnen ten gunste van het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen de regeering en den H. Stoel. De bisschop pen willen daartoe onder de bevolking in alle diocesen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, handteekeningen verza melen op een adres, dat aan regeering en parlement gezonden zal worden. Een Bisschopszoon gesneuveld. Onder de gesneuvelde Britsehe officie ren is kapitein Randle William Cecil, zoon van den Anglicaanschen bisschop van Exeter. De vierde zoon ,luit. Edwerd Cecil, was al vroeger gevallen; de tweede zoon, luit. Victor Alexander, is tweemaal ge wond. De chaos aan het Roemeensche front- Naar aan de: „Kölnische Zeitung" uit Kopenhagen wordt geseind, blijkt uit via Haparanda ingekomen berichten, dat de Russische soldaten aan het Roemeensche front, tengevolge van Re berichten om trent he t begin der onderhandelingen over eeen wapenstilstand in groote massa's het front den rug hebben toegekeerd. Niet tegenstaande de wapenstilstand nog geen voldongen feit is, heeft de demobilisatie bereids overal een aanvang genomen. Da legereomité's staan volkomen machteloos, en zien zich genoodzaakt de loopgraven en versterkingen achter het front geheel te ontruimen, aangezien de soldaten weg zijn. Aan het front heerscht eene volL slagen verwarring. Deze toestand spruit voornamelijk voort uit de omstandigheid, dat het den soldaten aan levensmiddelen, kleeding en schoeisel ontbreekt. Nieuwe Kerkvervolging in Mexico. ZURICH, 13 Dec. (Part.) Uit van ver schillende zijden binnengekomen berich ten blijkt, dat in Mexico een zeer ern stige agitatie tegen de katholieke kerke lijke overheid is op touw gezet. Reeds zijn verschillende priesters ge vangen genomen. De aartsbisschop van Guadalayara js ontvlucht, doch op ge vangen priesters worden allerlei pijnigin gen toegepast, teneinde zijn verblijfplaats te ontdekken. Omtrent de Kerkvervolging in Mexico wordt nog bericht, dat eon aartsbisschop en een bisschop in de gevangenis tenge volge van de ontberingen, de koorts en de walgelijke vuilheid hunner gevangenis tot een langzamen dood schijnen veroor deeld te zijn. v Alle kerken zijn bijna geconfisceerd. In den staat Campèche zijn er nog slechts drie priesters, die hun ambt uitoefenen, in den staat Sonora is er geen enkefo meer. De Maristenbroeders zijn verjaagd, omdat zij catechismusonderricht gaven. Bniteniandsche priesters mogen geen en kele kerkelijke functie uitoefenen. Ook de vreemden in kolonies mogen zich niet verzamelen om een preek' te hooren. („De Tijd."), UIT RUSLAND. De macht der Bolsjewiki groeit. Alle berichten uit Rusland spreken van een gestadig toenemen van de macht der Bolsjewiki. Zij heerschen te Petrograd, waar in het Taurische paleis niemand, ook al is hij lid van de Constituante, wordt toegelaten zonder een door hen verstrekt legitimatiebewijs; zij oefenen een schrikbewind uit te Moskou; zij hebben de troepen van de generaals Kornilof en Kaledin verslagen en de bemanning der Zwarte Zee-vloot op hun hand weten te krijgen; zij laten de Kozakken, die zich weigerachtig betoonen om hun partij te kiezen, door andere Kozakken arresteeren enz. Zij handelen full speed, brutaal als men wil, maar zij handelen, in de rich ting van een wapenstilstand en van den vrede, die immers, naar de „Prawda" verzekerd heeft, uiterlijk in Januari tot stand moet komen. Het te Petersburg uitgegeven doch sinds eenige 'dagen plotseling niet meer verschijnende blad de „Entente", ver gelijkt de wijze van optreden der vroe gere machthebbers met die der tegenwoor dige en zegt daarbij o.a. „De regeering van Kerensky zocht en aarzelde, die van Lenin en Trotsky be stormt en handelt; Kerensky heeft aan zijn roem als redder der revolutie zonder geweld, zonder dwangmaatregelen, zonder doodstraf alles opgeofferd. De nieuwe mannen, in wier handen Rusland's lot is gekomen, hebben begrepen, dat aan de regeeringen het recht om te droo- men niet is veroorloofd. De regeeringen Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 18 Deo. Zwakke tot matigen, noordoostelijke tot noordelijken wind; zwaar tot half bewolkt; welolg of geen sneeuwdes nachts lichte vorst in het oostsn; liohte dool overdag hebben slechts één plicht en deze heet: handelenl" („De Tijd") Kaledin gevangen. PETERSBURG, 14 Dec. (P.T.A.). Ro- stof, Rakitsjevan en Taganrog zijn in han den van de revolutionaire troepen. De generaals Kaledin en Potobsky zijn met hun staf gevangen genomen. Kaledin heeft den burgemeester van Rostof verzocht, te Nowotsjerkask onderhandelingen over de schorsing der krijgsbedrijven aan te vangen. Amerikaansche hulp voor Wladiwostock gevraagd. LONDEN, 15 Dec. (Reuter). De Times verneemt uit Washington: Lansing ,de mi nister van buitenlandsche zaken, heeft aan de correspondenten van de bladen meege deeld, dat hij een telegram van den Ame- rikaanschen consul te Wladiwostok had gekregen, behelzende dat tusschen de Russische militaire facties ernstige ge vechten waren uitgebroken en vragende om Amerikaansche troepen te zenden. ZWITëfiBLAN». F o r r e r. Over het aftreden van den oud-preai- dent en Bondraadslid van de Zwitersche republiek, den heer F or re r, schrijft mem niet onaardig uit Zürich aan de N. R. CrL De leeuw van Winterthur, dat "is zijn bij-naam, en die zegt alles. Een man van statigen sterken bouw, de schouders en armen een weinig naar achter ge drukt, de borst breed en fier gewelfd, misschien een houding uit den tijd nog, dat het volk der Alpen zich bijl voor keur in kracht-spelen oefende, dei klas sieke houding van rustig bereid zjjh om den tegenstander in zijn krachtigsten aan val op te vangen en neer te werpen. Een Zwitsersche prachtkop zondór weergade. In het gebruinde gelaat, beeld van gezondheid en levenslust, twee hel- der-blauwe, eerlijke en diep-blikkende oogen onder een hoog gewelfd voorhoofd. Een breed-gewortelde neus, besliste lip pen, een forse he kin. Een heel die mooie kop gevat in een lijst van zilvergrijze verwarde lokken, die kringelen tot cup den gespierden breeden nek'. De leeuw; van Winterthur. Zoo van huiten, zoo van binnen. Een edel mensch, die geen vij'and heeft op heel het wereldrond. Onvergetelijk voor wien het geluk had met hem in relatie te komen. Een karakter, dat bijlna eer bied, altij'd geestdrift afdwong. Eenvoudig tot aan heit naïeve; daarbij de bekwaam ste man aan het roer van staat. Stoer tot in het starre vasthouden aan eigen meening; toch bij alle politieke groepen geachte om zijn nobel optreden. Een edel mensch tot aan het zelf-vergeten toe, het oer-echte typus der Zwitsers uit den Tellen-tijd',, volk, dat staagj in ge vaar van de elementen steeds tot helpen bereid was. Forcer treedt af «m redenen van jgje- zondheid; !hi| moet thans wel een sterke zeventiger zijn. Als pmidszoon uit hert kleine Baretschwil klom hiji langs den echt-democratischen weg1, d.w.z. danksi eigen talenten en arbeidslust tot aan de hoogste politieke post der Eedgenoot schap. Alle departementen had hij naar Zwitserschen regel enkele malen ondier zijn beheer; driemaal was hij bondspre sident. Fallières, Umberto en Wjlhelm waren zijn gasten. Toch bleef hij', ook dezen grooten tegenover, de oer-echte de mocraat. Toen Wilhelm kwam. om in het Zürcher Oberland de manoeuvre bij te wonen, en beide mannen na het noen maal naar de oefen-terreinen spoorden, liet Forrer daarom zijn middagdutje niet in den steek. Hij verontschuldigde zich vvel, maar dook toch in een hoekje van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1