tentkali. mesthandel, Oe Groote Oorlog. No. 148. Zaterdag 15 December 1917. Dertiende Jaargang. tornt een klein in binnenkort afgegeven, uwers bij ons N. slend, 3D. MTOOR GOES. Essche- en daboomen. bij inschrijving: 14 ESSCHE- INADABOOMEN, I Verschijnt eiken MAAHBAG-. WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. Onder den grond. BÜITE NLAN D. BINNENLAND. Welk weder zullen wij hebben? Ie pachthoeve „Konings- snte Borsseien, Zuid-Be ve- L'legcn voor vervoer, aan g en op ongeveer 5 KM. 5 haven van Bors»ele. !7 stuks niet zware maar temen, stamhoogte 16 tot oet en doorsnede 8 tot 15 1. 30 stuks mooie lepe- ihoogte 22 tot 24 voet, door- 22 duim. In drie onderper- n 10 stuks. 14 stuks Esscheboomen, 7 tot 24 voet, doorsnede 9 18 mooie Canada's, stam eer 28 voet, doorsnede 15 In drie onderpereeelen van 59 niet zware, doch mooie 1 Populier, stamhoogte 21 doorsnede 9 tot 20 duim. rceelen van elk 10 Canada's erceel van 9 Canada's en 1 en inlichtingen door J. VAH IDE, pachthoeve „Konlngs- eeute Borsse'en, bij wien de jtorwaarden ter inzage óór 15 Januari l9I8enalvo- ■ooien kan worden begonnen, gsbiljetten voor elk onder- elk perceel en voor de ge- tatie vóór 20 December a.s. bij J. VAN 'T WESTEIHDE, Ider' ,Borsselen, Zuid Beve- de priester met do onvergie- ijesteit, welke het geloof reine en vlekkeloaze Hostie, de engelen en heerscharen zich nederbuigende kaarsen helderder licht te verspreiden sombere gewelven zich te n in de diepte der eatacoim- nelschen luister te doen ne- ii der duisternis, door "hare verrukking verlicht, ..jmbendle de verheerlijking op den berg te wonen. ïlscih visioen duurde slechts de priester had zich opnieuw n over het lichaam van zijln a hemel nedergedaald om de ten in die onderaardsche ge- lezoeken; hij aanbad Zijne on- jesteit. en van zijn ontroerde g het gebed op, ■gelijk met emunnel het water eener bron zichtbaar uit de rots opspringt, het einde van den goddelijken Margaretha in het halfduister verborgen, met de lippen en lo gewijde plechtigheden vol- zich met de kleine getrouwe het gebed vereenigende. OM ZEEUWS® (HM Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoori. AdministratisBoudewl|n de Wltfesfraaf A 135* GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale grjjs. Advertentiën van 16 regels ƒ0.625, iedere regel meer 12» Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Zij, die zich met 1 Januari a,s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. In verband met het uitvoerig verslag der Statenzitting zijn verschillende berich ten heden niet geplaatst kunnen worden. Red. Loaso berichten. De strijd in het Oosten. WEENEN, 13 Dec. (Draadloos). Het staf communiqué meldt: Geen gevechten. De onderhandelingen over een wapenstilstand van alle Rus sche fronten werden hedenmorgen vroeg weer voortgezet. BERLIJN, 13 Dec. (Draadloos). Het stafcommuniqué meldt: Bij sneeuwval en regen bleef de ge vechtsactie gering. WEENEN, 13 Dec. (Draadloos). Het stafcommuniqué meldt Sneeuw en nevel hebben gisteren elke gevechtsactie in de Venetiaansche berg streek verhinderd. De troepen van veldmaarschalk Conrad hebben volgens de tot nu opgemaakte telling bij de vierdaagsche gevechten om het Meletta-gebied 639 Italiaansche offi cieren en meer dan 16.000 gevangenen gemaakt. De buit bedraagt 293 kanonnen, 233 machinegeweren, 4 mitrailleurs, 81 mijnwerpers en veel ander oorlogsmate riaal. Uit Rusland. Woensdag had in Rusland de „consti tuante" geopend moeten worden. Het was de datum voor de samenkomst van de volksvertegenwoordigers, die het democra tische Rusland zouden te organiseeren hebben, vastgesteld. In Petersburg heersch- te feeststemming; er werd gevlagd. Maar de „constituante" kwam, dank zij het ver licht bestuur van de zeer democratische maximalisten, niet bijeen. De maximalisten schijnen voor het bij eenkomen van het constitueerende lichaam een niet geringe vrees te hebben; hun rijk begint dan ook aan verschillende kanten te kraken. Over de geheimzinnige benoeming van generaal Tscherbatschoff tot opperbevel hebber en zijn voorgenomen onderhande lingen over een wapenstilstand of over den vrede, met toestemming van de ge allieerden, wordt niets naders gemeld. Van maximalistische zijde wordt het bericht tegengesproken, zoodat men hier, zooals wij reeds veronderstelden, vermoedelijk met een poging te doen heeft van de geallieerden om de positie der maxima listen te ondermijnen en den loop der onderhandelingen in hun hand te houden. (Msbode.) 51) Terwijl Wilhelm de lichten uitdeed en de heer Schiiltz, ondanks zijn zwakheid, geknield zijn dankzegging na de com munie verrichtte, sloop zij stil weg. In allerijl terugkeerende om het vuur aan te maken ter bereiding van het ont bijt der vluchtelingen, bemerkte Rosa het eerst Margaretha. Z j was op zulk een vroegtijdig bezoek niet voorbereid, en op het oogenblik, dat zij een lucifer aanstreek, een mensche- lijke gedaante in de duisternis ziende opduiken, liet zijj hare kaars vallen en gaf een gil van schrik. George, die haar volgde en niets ge zien had, sprong instinktmatig op zijne karabijn toe, die hij wist hangen en stelde zich in staat van verdediging. „Ik ben het ,wees gerust", zeide Mar garetha. De jonkman barstte, zijn geweer neer zettende, in een schaterlach uit. „Genadige hemel I wat hebt ge mij doen verschrikken, mejuffrouw l" riep Rosa uit. „Het is wel onwillens, mijn beste Rosa, dat kan. ik u verzekeren". Hpt Boerencongres te Petersburg heeft tot presidente gekozen de links sociaal revolutionaire Maria Spiridonofna de grootmoeder der revolutie genoemd met 269 stemmen tegen 230 op Tser- nof, gematigd sociaal revolutionair. Het voorstel van Tsernof om de con stitueerende vergadering welkom te hoe- ten gaf aanleiding tot incidenten. De zitting werd gesloten. De senaat is met geweld ontbonden door ma- xünalistische soldaten. Soldaten van de „roode garde" hebben de militaire en handelsrechtbanken bezet. De commissa rissen hebben de afschaffing geprocla meerd van het particulier bezit, en van de rechten van al of niet bebouwd land. Kaledin meldt, dat verscheidene oorlogs schepen uit de Zwarte Zee te Taganrof, ondanks protest der kozakken troepen heb ben geland. PETERSBURG, 13 Dec. (R.O.) De re geering der Bolschewiki heelt een lange proclamatie uitgevaardigd, waarin de con- stitutioneele democraten worden aangeval len en waarin verklaard wordt, dat de cadetten-partij een opstandige tegen-revo- lutionaire organisatie is en de vijand van het volk. Vele cadetten-leiders zijn ge arresteerd. Lenin contra Kornilof. De „Times" verneemt uit Peters burg: Volgens mededeelingen van de Bolschewiki hadden gevechten plaats tus- schen troepen van Kornilóff en die der Maximalisten in de buurt van Bielgosrod, waarbij laatstgenoemden de overwinning behaalden. (Zie laatste berichten.) De inneming van Jeruzalem. ROME, 13 Dec. (Particulier). De kar dinaal-vicaris deelt aan de inwoners van Rome de bevrijding mede van het H. Graf. Hij noemt den datum dezer gebeur tenis één der meest gedenkwaardige data in de christelijke geschiedenis en schrijft openbare gebeden van dankzegging uit in de basiliek van het H. Kruis van Jeruzalem te Rome. De Italiaansche minister Orlando heeft in de Italiaansche Kamer Woens dag gesproken over den toestanjd aan het front. Hij kon niet veel anders doen| dan terwijl hij klaagde over het „on verdiende ongeluk" dat Italië treft hulde brengen aan de dapperheid, waar mede de soldaten den vijand elke duim breed gronds betwisten. De badieni.ig der groete kanonnen. Een bijzondere correspondent van de „Times" beschrijft aldus de werkzaam heden verbonden aan de bediening der groote kanonnen in actie. „In laatste instantie zijn het de dap perheid en volharding1 van de infantede die in een veldslag de overwinning moe ten brengen. Zonder deze eigenschappen is geen victorie mogelijk. Maar de en „Maar wie kon veronderstellen, dat gij in het donker zoaidt staan?" „En het is toch de volle waarheid", zeide Margaretha lachende. „Ik hoop, dat u niets onaangenaams overkomen is", zeide George, die vuur sloeg om de verloren kaars terug te vin den. „Neen, niets ernstigs, ten minste", ant woordde Margaretha. „Ernstigs zegt gij? maar dan heeft er toch iets buitengewoons boven den grond plaats gehad?" „Iets zeer gewoons, integendeel", ant woordde zij op een toon, aien zij vroo- lijk poogde te doen klinken: „eene huis- Juist bracht Wilhelm een lamp bins nen, die hij aan een ring van de middel- zuil hing. Deze lamp, welke George piet. den naaiq van zon der „geheime crypte" gedoopt had, brandde den geheelen dag op de zelfde plaats. Om acht uur 's avonds doofde men haar uit. De strooper slaakte een uitroep. „Heb ik u bijgeval ook schrik aan gejaagd Wilhelm?" vroeg het jonge meisje. „Zeker", antwoordde hij, „daar gij van een huiszoeking in No. 8 spreekt; de kele prachtige uren infanterie-actiel wor den slechts mogelijk gemaakt door het niet minder prachtige maar niet zoo op vallende werk van de artillerie. De groote last welke de artillerist moet dragen een last die honderdvoudig verzwaard wordt door de weersgesteld heid zooals die nu is is deze, dat hij geen rust krijgt. Zelfs als er peri oden zijn van wat wij „rust" noemen, donderen de kanonnen dagelijks, dag en nacht. Tracht U die slagvelden voor te stel len, die eindelooze uitgestrektheden van grijs-bruine modder en stilstaand water, over welke de ziware kanonnen met on beschrijfelijke moeite moeten vooruitge- bracht worden en elk projectiel voor de meest naar voren geplaatste veldkanon nen door menschen moet gedragen wor den, want geen muilezel of paard kan over den doorweekten, floor granaten openge- scheurden grond vooruit komen. Er is geen dekking voor de kanonnen of fle bedieningsmanscnappen, noch tegen het vijandelijk vuur, noch tegen het weder. Het is al een heel geluk voor ©en bri- gade-com|mandant 'zoo hij een in den grond uitgegraven schuilplaats tot hoofd kwartier heeft. Van rust, in den waren zin des woords, of gelegenheid om andere kleeren aan te trekken, of eenigi comfort is geein sprake. Men slaapt, als daar gelegenheid toe is, op een waterdicht zeil, dat op den modder gelegd wordt. Haastig wor den de maaltijden genuttigd in den met modder beldekt© omgeving. De mannen zitten op muni'tielkisten te eten en val len zittende in een op- bewusteloosheid gelijkenden slaap. De officieren vallen in slaap op het oogenblik,dat zij bevel willen géven om te vuren. En nooit houdt het werk op. De regen valt in stroomen neer en ijzige wind vlagen gieren over de woest evlakten, op grauwe bittere dagen volgen nog el lendiger nachten, waarin de- lucht hel dooorschenen wordt door de lichtfakkels en vuurpijlen en ontploffingen van gra naten. En iedere dag ©n nacht gelijkt op den anderen met zijn lawaai an geweld en eindeloo-ze vermoeiens. Bovendien izijn er ook nog altijd de granaten van den vijand; maar hierbij komt de eenige goede eigenschap van den modder aan het licht; hij dooft de ontploffingen en maakt hujn doordrin gingskracht geringer. Vele van onze batterijen zijn bij het vooruitbrengen gedwongen, posities in het open veld in te nemen, zonder dek king of iets, dat den waarnemingsdianst van den vijand bemoeilijkt of mannen en vuurmonden beschermt tegien die vijandelijke projectielen. De vijand, die niet gedwongen is zijhe kanonnen voort te bewegen over de vernielde vechtterreinen verkeert in dit opzicht An een veel gunstiger conditie. Hij bevindt zich op een betrekkelijk niet gehavend terrein, kan bijtijds artillerie positie, gedeikfe schuilplaatsen met ka mers uit beton voor de manschappen ge reed maken. Ik heb reeds meermalen ge- plaats van een meisje gélijk gij is niet te midden dier roovers". „Ik hoop ten minste, dat zij u niet beleedigd zullen hebben", zeide George, zijn pleegzuster naderende. „Zij hebben 'zich tegenover mij bijna gepast gedragen. Ik sliep toen zij kwamen en ik heb voor hen de deur opengemaakt". „Was het dus in den nacht?" „Om twee uur". „Hemelsche goedheid I in .uw© plaats zou .ik het van schrik 'bestorven zijn", prevelde Rosa. „Er moet ons iemand aangeklaagd heb ben", meende George. „Parbleu! en dat verwondert u? IK zal u wel den aanbrenger noemen", riep de strooper uit: „het kan niemand' an ders wezen dan die dronkaard van een Vincent", „Hij was er niet bij", betuigde Mar garetha haastig. „Ja, hij heeft gedaan gelijk valschb honden, die iemand een beet gjevan en zich dan verbergen", hernam Wilhblm. „Ik wed, dat het de wrekers van Flou- rens geweest zijn". „Dat geloof ik .nietj; zij droegen roode kepi's met een rouwband er om'". „Juist, dat is het kostuum van dat ongedierte;; ik vergiste mij niet". schreven over de listen, welke de viji- and verzint om zijn kanonnen moeilijk trefbaar te maken, soms zelfs ten koste van de werkzaamheid der vuurmonden. Onze mannen daarentegen moeten zon der zulke listen, zonder camouflage, of beton posities, of dekking in heit open veld volhouden en laten geschieden wat geschiedt. En de luchtige doodsverach ting waarmede zij al die gevaren het hoofd bieden is iets, dat zoo vanzelf spreekt, dat het bijna een beleediging is, daar nog over te schrijven". IVOOIt l>-.\fIKUIKV De ramp te Halifax. HALIFAX, 13 Dec. (R.O.) (Officieel). Vastgesteld is, dat er bij de jongste ramp 1226 dooden zijn gevallen, waarvan er 701 bekend zijn. Vierhonderd personen worden nog vermist. Eerste Kamer. Mr. J. W. van den Biesen. lid van de Eerste Kamer voor Noord Brabant, heeft ontslag genomen. In de Woensdag gehouden zitting van de Eerste Kamer betreurde de voorzitter het heengaan van Mr. van den Biesen. In weerwil van zijn hoogen leeftijd was de heer v. d. Biesen altijd op zijn post, behoudens ongesteldheid. Ruim 21 jaar heeft hij deel uitgemaakt van de Kamer en in de openbare ver gaderingen en in de afdeelingen gaf deze afgevaardigde, tevens scherpzinnig advo caat, meestal belangrijke adviezen, gekruid vaak met attisch zout. Hij streefde naar verbetering van sociale toestanden vooral wat betreft de Woningwet en de bestrij ding van het opiumgebruik. Besluitend zegt spr.wij zullen hem hier evenzeer missen, als wij ons zijn humor aangenaam zullen herinneren. Spreker wensclit hem een nog aange- namen ouderdom toe, (Applaus.) Tweede Kamer. Het opgelost conflict De oplossing van het conflict tusschen minister Posthuma en minister Tr#ub heeft Woensdag in de openbare zitting toch nog een naspel gehad. Mr. Troelstra achtte namelijk de toe lichting van den ministerpresident niet voldoende en stelde de volgende motie voor De Kamer; gelet op de verklaring van den mi nister van Financiën betreurt dat voor de noodzakelijke eenheid van regeeringsbeleid niet de waarborg is verkregen; en gaat over tot de orde van den dag. „Zij hebben natuurlijk onze gemeen schapsdeur in den kelder ontdekt?" „Ik zou het niet kunnen zeggen, maar ik kan u verzekeren dat zij zelfs niet beproefd haar te openen." „Dan hebben zij ze niet gezien;; het zou intusschen opmerkelijk zijn, dat zij aan hunne blikken ontsnapt is". „Het mag wel een wonder heeten, daar zij in den kelder geweest zijn en langer dan een uur het huis doorsnuffeld heb ben". „Gelukkig konden zij er niets verdachts in vinden, maar het is niet minder waar, dat '.Jvij alle reden hebben er ons over te verheugen, dat wij den raad van mijn heer pastoor, om .spoed 'te maken, opge volgd hebben". Na verloop van eenige minuten keerde de heer Schültz in de zaal terug, met de eene hand 'leunende op een stok, met de andere op den arm van den pastoor, waarop Margaretha in al hare bijzonder heden de nachtelijke huiszoeking be schreef. Toen zij de door Laurier ge pleegde ontheiliging verhaalde en de straf, die op zijta heiliglschennende daad ge volgd was, riep Rosa met ten hemel geheven handen verontwaardigd uit: „Mooi zool ik wenschte dat de nagel zijn gpheelen voet doorboord had". Verwaohtlng tot den avond van 15 Oio Matige tot kraohtlgen, Zuidwestelijke tot Westelijken wind, nevelig tot zwaarbe wolkt, wellicht eenige regen Weinig ver andering van temperatuur. Welke motie lig later aldus wijzigde: De Kamer, niet bevredigd door de verklaringen van den minister van Financiën gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd verworpen met 55 tegen 8 stemmen (alle sociaaldemocraten stemden vóór.) Minister Cort v. d. Linden, deed alsnog mededeeling van het besluit door den ministerraad genomen, „dat geen maat regelen in strijd met de bevoegdheden of het beleid van een der Ministers voortaan zullen worden genomen, dan na voorafgaande beslissing van den Mi nisterraad." (Zitting vanDonderdag.) Na beëediging van den heer Janssen herkozen lid voor Maastricht, en aanne ming van eenige kleine wetsontwerpen waaronder die tot verlenging van den duur van den dienstplicht van den land storm en tot het langer in dienst heuden van dienstplichtigen bij de landweer en ingelijfden bij de militie, was de Marine- begrooting aan de orde. De Heer Hugenholtz betoogde dat het toestaan van nieuwe bedragen voor af bouw van nieuw materiaal en voor den vliegdienst vooruitloopen is op het ont- wapenings vraagstuk. Op de vraag van het Kamerlid De Muralt betreffende het in grensgemeenten aan brengen van kenteekenen, waardoor de be stuurders van vliegtuigen zich kunnen vergewissen boven Nederlandsch grond gebied te zijn en of de minister bereid is de schade, die Nederlanders vanbom- menaanvallen van vreemde vliegtuigen uit 's Rijks schatkist te vergoeden, waa neer de betrokken regeeringen weigeren de schade te vergoeden, antwoordde da minister van Oorlog, dat reeds, kort na de mobilisatie op middelen is gezon nen om aan bestuurders van vliegtuigen kenbaar te maken, dat zij boven Neder landsch gebied zijn. Als gevolg daarvan wappert de Nederlandsche vlag van kerk torens in de grensgemeenten. Een prac- tisch bruikbaar algemeen kenteeken voor 's nachts is nog niet gevonden. Tot dus verre hebben de betrokken regoeringen geen schadevergoeding geweigerd. Nederland en de Entente. Reuter seint uit Londen King vroeg in het Lagerhuis of de ge allieerden hun voornemen handhaafden om nóch gedurende den oorlog, nóch daarna de onschendbaarheid van het grondgebied van Nederland, zijn rechten „Mijne dochter", vermaande de pries ter, „God straft gelijk het Hem behaagt en het past u niet te beweren, dat Hij niet streng genoeg in Zijne gerechtigheid is; vergeet niet, dat Hij voor alle men schen aan het kruis stervende en voor Zijne beulen biddende, ons heeft willen leeren, onzen vijanden te vergeven". Deze .geheel christelijke zedeleer was niet naar den smaak van Wilhelm, die, in tegenwoordigheid van den 'heer ScMiltz, geen meening durvende uitbrengen in strijd met die van den pastoor, binnens monds eenige woorden prevelde, welke niet van groote goedertierenheid, zijner zijds voor de republikeinen in het bij zonder getuigden. Nadat Margaretha haar verhaal geëin digd en in het kort de door de bende boosdoeners aangerichte verwoestingen had opgesomd, vroeg haar de brouwer, die, vermoeid door de inspanning1, welke hij in (het werk gesteld had om zoo lang te knielen, wat op zijne matras was gaan liggen, welke reden de bevelhebber van den troep voor zijn nachtelijk bezoek aan gegeven had. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1