f HUI! AG, Patentkali. •sence. itmesthandel, lovertrefbaar. -Borstplaat ptln Ie keep No. 146. Dinsdag 11 December 1917. Dertiende Jaargang. Duistere machten. De Groote Oorlog iden te GOES, Herwonnen van. een bloempje. Demendag, Goes. of komt een klein rden binnenkort *n afgegeven, touwers bij ons «EN. ^velend, ERD. iNTOOR GOES. at. Heek Markt, Middelburg .ange Delft H 2, NTIE S.V.P. vame Modiste, Verschijnt eiken MAANBAG-, WOENSDAG- en VRIJIA6AVONO. TLBOER. Duizenden hebben er ïoofdpijri, lusteloosheid, gebrek 3s van de Wortelbper's Kruiden middel is. WEL OPGELET. len tussische Kumroel alitaine Crème de Crème d' Orange. :ekende maakt bekend, dat blijft maken fat Tip Top. 25 cent Lang 25 |.to's zie PRIJSCOURANT Veder tot zes uur geopend js geopend. i. A. K. SPRUIJT, Vijngaardstraat, Goes. KOOP oen, Veeren in soort, otten, eon Utrochtsche Ibury, twee Oogkarren, zware en lichte, lenwielen en leeren ichooten. LER, Voorstad, Goes. Isbruari gevraagd krn, bij T. MANSE— tongen. Friesche Eigen en Rood Star. |erende prijzen. bij JAN DE JONGE,' en 's Heerenhoek. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoord. AdministratieBoudewljn de Wlffesfraat A 135s GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. as—w—mmmmmm Reclaineberichten 25 Ct p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. De onthulling der geheime overeenkom- ten tusschen de geallieerde groote mo gendheden Engeland, Frankrijk, Italië en Rusland (dit laatste land, toen het nog onder Czaristisch bewind stond) door de huidige revolutionaire regeering van Le nin en consorten heeft onloochenbaar vastgesteld, dat de geheime machten van anticlericalisme, ma^onnerie enz. enz. den Paus in zijn verheven vredeswerk met alle kracht tegenwerkten, ja liever Europa in tranen en bloed zagen ondergaan, dan te gedoogen, dat Benedictus in Zijn edel pogen zou slagen. Juist als een kleine twintig jaar geleden, toen diezelfde ge- heime machten erin slaagden den Paus j te weren uit de eerste vredesconferentie en zoo van te voren geheel dat werk tot vruchteloosheid doemden, gelijk inmiddels de uitkomst heeft bewezen. Want staat het z.g. Vredespaleis te 's Gravenhage daar niet als de vredesdoodkist en als de stomme en toch welsprekende getuige van het feit, dat alle vredesbemoeiing, waar aan de vertegenwoordiger van de hoog ste zedelijke macht, de Paus, geón deel had, ijdel en uit den booze is? Dat bij die tegenwerking van 's Pausen heilzamen invloed op de lotsbestemming der volken Italië steeds een voorname rol speelt, is teekenend. Maar hoe kan het ook anders. Geen land, waar de ge heime genootschappen zoo bloeiden en nog floreeren als daar. Van daar kwam herhaaldelijk het wachtwoord, dat de ben den in het geweer riep dergenen, die het b,ni Dieu ni maltre" in hun vaandel hebben geschreven. En het ongelukkige huis van Savooie, dat over dat land met koninklijke macht is bekleed, verloochende door met de duistere antipauselijke machten te heu len, steeds meer en meer zijn roemvolle tradities. Maar wat kan men anders van vorsten verwachten, die hun kroon aan de revolutie danken en bij de gratie der revolutie regeeren. Moet de geweldige tegenslag, die het Italiaansche leger onlangs aan de Isonzo ondervond, als een vingerwijzing worden beschouwd, die de Voorzienigheid den Italiaanschen koning gaf, om hem te doen zien hoe wankel zijn troon, hoe onzeker zijn scepter is? Vast staat wat de volks mond zegt: Gods mole nmaalt langzaam, maar fijn. Een Napoleon, bij wien de hedendaag- sche machthebbers zijn als dwergen tegen over een reuzengestacht, spotte eenmaal dat de banvloek van den tot het uiterste geduldigen Pius VII toch de wapenen niet zou doen ontvallen._aan de handen zijner krijgers. En ziet, Napoleon viel, zijn legers werden verslagen en hij, voor wien de heele wereld niet groot genoeg was, kreeg een rots in den oceaan tot verblijfplaats. Zoo heeft ook thans nog God de Heer duizenden middelen om de aanslagen der duistere machten tegen den Paus te schande te maken. Want deze Opper priester is de plaatsbekleeder van 'Hem, die eenmaal zijnen discipelen toevoegde: „Vertrouwt, want ik heb de wereld over wonnen". Wat de aan God en godsdienst vijandige machten ook mogen wroeten en wurmen, zij kunnen niet verhinderen dat thans, nu de nood op het hoogst is, heel de wereld uitkomst en redding verwacht van den Paus. Sinds Benedictus het woord .„vrede" in zijn jongste nota heeft doen klinken, voelen wij den vrede groeien en als een zoele Lentewind blaast dat verlangen naar vrede, door 's Pausen woord gevoed, over de wereld en geen geklikklak met het zwaard door Wilson, geen gezwollen oor- logspeechen van Engelsche en Fransche bewindhebbers, geen veroveringshonger van Al-Duitsche „Streber" kan dat ver langen tegenhouden. De goede wil is er om vrede te heb bed. Geen regeerder, geen macht ter we reld die den vrede aan de menschen zal kunnen onthouden. Moge het hartgrondig gebed van alle ware christenen de komst van den vredesdag helpen verhaasten. De Bloemendag. Mogen wijl nog eens wijzen op den bloemendag voor het Tuberculose- fonds van „Herwonnen Levenskracht"? Verleden week Maandag, toen het storm de en bar weer was, en niets deed voor zien, dat het Dinsdag daarop zulk mooi weer zou zijn, meende het comité van den Goeschen Bloemendag er de dames verkoopsters niet aan te mogen wagen. Nu echter is de Bloemendag1 defini tief op 11 December, dus morgen, Dinsdag, bepaald. Allen die te Goes zijn en allen die morgen naar Goes komen, roepen wijl toe: koopt een bloempje van de dames, ken baar- aan een band om den axm en be denkt hoe ge met uw geldelijke gift in Iruil voor dat bloempje geschonken, me dewerkt aan de bestrijding van de tuber culose, die vreeselijke ziekte welke juist onder de volksklasse, onder de arbeiders, zoovele slachtoffers maakt. De giften worden goed besteed. In 1916 werden 103 patiënten door de ver- eeniging „Her-wonnen levenskracht" in schillende sanatoria, Roomsche en niet Roomische, verpleegd. Aan tal van patiën ten werden versterkende middelen ver strekt. In het algemeen werd aan ver- plegingskosten dat jaar- een som van ruim f21000 besteed en met de kosten voor het onderhond der patiënten in de sa natoria tezamen de respectabele som van ruim f 33000. Daardoor konden tal van personen, door doeltreffende verpleging, en dank ziji de zorgen der vereenigmg, geheel hersteld hun werkzaamheden her vatten. Met vertrouwen kan men dus een bloempje koopen. Moge dan de Bloemendag van 11 December een schitterend succes op leveren voor „Herwonnen Levenskracht". De arme tuberculoselijders zullen er wel bij varen. Losse berichten. Tegen het Vaticaan. jVI,en schrijft aan „De Tijd": Het was te verwachten, dat de pe- derlaag, welke h;et Italiaansche leger aan de Is-onzo leed, door de vrij'metselaarspiers zou worden uitgebuit tegen het Vaticaan. En inderdaad hebben ons uit Italië ern stige berichten bereikt over het exploir teeren door de nationalistische bladen, van de huidige volksstemming tegen den H. Stoel. Er moet een zondebok worden gevonden, en de anti-clericaLe kliek hitst tegën den Paus, roepende: „het voort durend pacifisme van het Vaticaan, en vooral het jongste vredesvoorstel' van den Paus hebben verderfelijk gtewerkt op den goeden geest van het land en de troei- pen. „De pacifistische kanker bij' St. Pie- ter moet worden uitgesneden". Intusschen is het een feit, dat Paus Benedictus XV ondanks zijn internationale pogingen, om den vrede tot stand te brengen geregeld de Italiaansche Katho lieken op hun plicht tot verdediging des vaderlands deed wijzen, en ook £ijn fa milieleden, die in Italiaaanschen krijgs dienst staan, daartoe aanspoorde. Juist de Italiaansche Katholieken hébben steeds geijverd tegen de verslapping van die tucht in het leger en tegen de socialis tische en anarchistische woelingen. De bevelhebber van het vierde leger in Vlaanderen heeft opnieuw onder bedrei ging van zware straffen de wol en kapok uit bedden en kussens opgevorderd. In ruil kunnen de menschen zeegras krijgen tegen een halve Mark per K.G. Het Amerikaansche leger. LONDEN, 8 Dec. Volgens de „Times" za lhet Amerikaansche leger in het Wes ten op een voortdurende sterkte van 2 millioen gebracht worden. De Ver. Staten en Oostenrijk-Hongarije. WASHINGTON, 7 Dec. Na een kort debat heeft de Senaat de resolutie aan genomen, waarbij de oorlog aan Oosten rijk-Hongarije wordt verklaard, en Wil son heeft de verklaring onderteekend. Het kiesrecht in Engeland. LONDEN, 7 Dec. (Reuter). Het Lager huis heeft het ontwerp op de kiesrechther ziening in derde lezing aangenomen. Het geeft feitelijk aan alle mannen, die den Leeftijd van 21 jaar alsmede de solda ten en zeelieden, welke dien van 19 jaar bereikt hebben, het kiesrecht. De vrou wen van 30 en daarboven krijgen het volgens dit ontwerp eveneens, dat verder de kiesdistricten op den voet van het aantal inwoners wijzigt. Duitschland's plannen. Van groot belang is de waarschuwing, die uit Zwitserland 'in een der Parij- sche persorganen gepubliceerd wordt 6n die de militaire plannen van Duitschland betreft in de allernaaste toekomst. „Uit een lange reeks aanwijzingen" zoo heet het, „valt op te maken, dat da groote stoot in Februari a.s. zal plaats hebben. Dan zullen de beschikbare di visies van het Russische front overge bracht zijn, de -o,pmarsch naar Calais, naar Verdun, naar Parijs zal opnieuw beginnen en onze troepen zullen den z-waarsten aanval van geheel den oorlog te doorstaan hebben. „Duitschland gelooft niet aan een ver levendiging onzer energie en meent, dat Frankrijk 'bij den minsten tegenslag "den moed zal1opgeven. Het rekent op een militairen tegenslag, die Clemenceau ten val zal brengen. Het gif, dat sedert tweef jaren in het gemoed der Franschen js gedruppeld, moet dan werken, en wan neer Frankrijk 'eenmaal' van de baan js, zal Duitschland alleen nog Engeland ten onder moeten brengen, want Japan zal Amerika dan wel voor zijn rekening ne men. Dat is de Duitsche Oipvatting." De tegenslag van de Engelschen bij Kamerijk is de ernstigste, zegt de „Daily. Chroni cle", dien zij gedurende meer dan twee- en-een-hall jaar aan het westelijk front hebben geleden, en na het aanvankelijke succes van 20 November is hij nog te leurstellender. De tegenslag der Engelschen wordt door de „Daily Chronicle" verklaard uit den vorm van het gebied waarover de Engel schen vooruitgekomen waren en de slech te verbindingslijnen, die daaruit voort spruiten, maar ook uit het zenden van Engelsche troepen naar Italië en naar een deel van het Fransche front om Fran- schen voor Italië vrij te maken. Dat maakte dat de Duitschers bij Kamerijk een overnlacht in den strijd konden wer pen. Veldslagen, zoo vervolgt dan het blad, worden aan het westelijk front niet ge wonnen, zonder dat men een groote over macht aan kanonnen en manschappen heeft. Als Haig die niet langer in vol doende mate bezit, moet men krachtig doortasten om hem die weer te ver schaffen. Het front in Palestina. LONDEN, 7 Dec. (Reuter). Off. Generaal Allenby bericht, dat de Engelschen He- bron hebben bezet. (Het door de Engelschen bezette He- bron, in het Arabisch Chatil-er-Rahman genoemd, hetwelk beteekent „Vriend van den barmhartigen God", (hier is op Abra ham gedoeld) ligt Z.Z.W. van Jeruzalem en telt ongeveer 16.000 inwoners, o.w. 500 a 1000 Joden, de overigen zijn Mo hammedanen. Het Mohammedaansch heiligdom der stad is de moskee -EITIaram, vroeger een katholieke kerk ,die boven de grafspelonk van Abraham is gebouwd, en die Chris tenen en Joden niet mochten binnentreden. Uit de Bijbelsche geschiedenis weten wij, dat Hebron de woonplaats was van Abraham, Isaiik en Jacob en aanvankelijk de residentiestad van David. („De Tijd") Ecuador en Duitschland. GUAYAQUIL, 8 December. (Reuter.) Officieel wordt gemeldt, dat Ecuador de diplomatieke betrekkingen met Duitsch land verbraken heeft. Volgens een „betrouwbaar zegsman" van de Köln. Zeitung in Frankrijk, zou Frankrijk in de maanden Mei en Juni van dit jaar met een revolutie zijn be dreigd. Het wachtwoord kwam van het front en was tot in de achterwaarts ge- lëgën lazaretten doorgedrongen. Op een bepaalden dag zou de revolutie uitbre ken. De regeering heeft strenge tegen maatregelen genomen. HAVRE. De Belgische ministerraad kwam 7 December onder voorzitterschap van baron De Bro-queville bijeen en nam kennis van de onderhandelingen aangaan de het verzekeren eener geregelde levens- middelenvoorziening in het bezette ge bied. Vervolgens werd den toestand be sproken van de Belgische soldaten, die in Nederland zijn geïnterneerd, ten einde dezen arbeid te verschaffen en dien te organiseeren. Verzet tegen de Pruisische kiesrecht hervorming. BERLIJN, 7 Dec. (W. B.) De „Bund der Landwirte", de Duitsche Midden standsbond, de Vereeniging van Duitsche Boerenbonden en de Centrale Bond van Duitsche Industrieelen publicee-ren een ge meenschappelijke verklaring tegen het al- gemeene en gelijke kiesrecht in Pruisen. UIT RUSLAND. Het Staatsbankroet. Men seinde ons Zaterdag: LONDEN, 6 Dec. - (Reuter). De „Daily Telegraph" verneemt uit Petersburg: Een heden gepubliceerd decreet kondigt de am- nuleering aan van alle buitenlandsche lee ningen en het staken der betaling van de rente dier leeningen. N.B. Hiermede willen de Maximalis ten blijkbaar de Entente-mogendheden dwingen him vredesplannen te dienen, inaar de maatregel dien zij toepassen is grenzenloos onbillijk voor allen in de niet oorlogvoerende landen, die hun geld in Russische papieren hebben belegd, wel ke nu nagenoeg waardeloos zijn gewor den. Veel hoop-, dat het slechts een op schorting van rentebetaling zal zijn is er niet, want Reuter meldt nóg uit Péters- burg: Een decreet wordt voorbereid, waar bij alle Russische buitenlandsche leenin gen en in het buitenland onder waar borg der regeering gesloten leerlingen van landbanken en spoorwegmaatschappijen worden geannuleerd. Inmiddels aanvaarde men het bericht onder voorbehoud en zie onder laatste be richten. Red. N. Z. Crt.) Naar de „Daily Chronicle" bericht, heeft de Russische regeering alle contracten' met de geallieerden tot levering van munitie en oorlogsmateriaal voor het Russische leger opgezegd, en oogenhlikkelijk buiten werking gesteld. De regeling van de kwes tie der Russische oorlogsschulden. aan de geallieerden zal tot de vredesonderhande lingen worden uitgesteld. Maximalistische gewelddaden. PETERSBURG, 7 Dec. (Reuter). Gewa pende matrozen van de Roode Garde zijn het stadhuis te Petersburg binnengedron gen, waar de gemeenteraad juist verga derde. Zij gelastten de ontruiming van de zaal. De paadsleden vertrokken, doch zijn later weer bijeengekomen, waarbij zij hun voornemen te kennen hebben gege ven, hunne plichten tegenover de kie zer-s van hun stemdistricten te vervul len. De raadsleden van Petersburg, behalve dé maximalistische leden, zullen de nieu we verkiezingen voor den gemeenteraad, die door de maximalisten zijn gelast, boy cotten. Verscherpte bewaking van den ex-Tsaar. PETERSBURG, 7 Dec. (Reuter). Het maximalistische blad „Erawda" bericht, dat verscheidene afdieelingpn dei- Roode Garde en matrozen naar Tolbolsk zijn gezonden ter bewaking van den voor- maligen Tsaar. (Hieruit blijkt, dat de ex-Czaar dus niet, zooals voor eenigen tijd gemeld werd, ontvlucht is. Red,) Grootvorstin Tatiana niet ontvlucht. STOCKHOLM, 7 Dec. (H.N.) Volgens berichten uit Petersburg is het verhaal van de vlucht v.an grootvorstin Tatiana het verzinsel van een Amerikaanschen impresario. De grootvorstin leeft met haar familie te zamen in een. klooster 20 Werst van Tobolsk verwijderd, onder be waking van 300 soldaten, die onder be vel staan van een vroegeren politieken banneling. Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van II Dec. Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Oostelijke richtingnevelig tot halfbe- wolkt; weinig of geen neerslag; mogelijk lichte vorst in den nacht; overdag om het vriespunt. burg heeft Kornilof zich met Kaledin ver- eenigd. Kornilof. PETERSBURG, 7 Dec. (Reuter). Be richt wordt, dat Kornilof de spoorwegen mijdt en langs de landwegen in zuide lijke richting, trekt. Volgens een nader telegram uit Peters- LONDEN, 8 Dec. Uit Petersburg wordt aan de „Times" gemeld, dat de ma ximalistische beweging in Rusland zich voortzet langs den Siberischen spoor weg en Gardin bedreigt. De onrust onder de Engelschen te Petersburg neemt toe. De Maximalisten en de Duitsche soldaten. Eenige dagen geleden deelde een tele gram mede, dat de Maximalistische re geering duizenden vlugschriften liet druk ken over den vrede, om die vervolgens door Russische vliegers voor de Duitsche linies te laten vallen. Volgens een thans ontvangen Reuter- bericht hebben de Duitschers de Russi sche aviateurs gewaarschuwd, geen maxi malistische proclamaties te verspreiden onder de Duitsche soldaten, daar zij zul len worden neergeschoten, indien zij, in gevangenschap geraken. In de 5 dezer gehouding zitting van den Weenschen gemeenteraad, heeft burgemeester Weissbirchner eenige hoop volle woorden aan de onderhande lingen met Rusland gewijd. Hij heeft er alle hoop op, dat daaruit binnen niet te langen tijd een algemeene, duurzame en eervolle vrede zal geboren worden en dat het lijden en de ontberingen der bur gers binnen de grenzen daarmee aan het eind zullen zijn gekomen. Moeheid in het Rumeensche leger. De „Times."-oorrespoindent in het Roe- meensche hoofdkwartier meldt aan zijn blad voor de Entente zeer onaangename bijzonderheden over strijdensmoeheid bij verscheidene divisies, vooral die in Mol davië en in de Boekowina. Revolutie in Portugal. MADRID, 8 December. (Reuter.) Een telpgrapi uit 'Opanboi zegt, dat te Lissa bon revolutie is uitgebroken. Bizondér- heden ontbreken. Te Oportoi zijn eveneens ongeregeldhe den voorgevallen. Het gepeupel plunder de bakkerijen. Twee menschen werdent volgens 'de berichten gedood, 60 in het ziekenhuis opgenomen en 78 in hech tenis genomen. De menigte juichte dé- soldaten toe, die op een afstand 'bleven. De vrede is onderweg. Onder dezen titel geeft de „Wiener Ar il eiterzeitung een artikel, waaraan het vol gende ontleend is: De koersen der aan- deelen van de' kanonnenfabrieken zijn ge vallen. De beurs registreert op haar wijze de groote vredesverwachting der volkeren. Wat den soldaten aan het front en den arbeiders in de fabrieken de oogen van vreugde doet stralen, is een booze be dreiging voor het oorlogskapitaal. Voor de oorlogskapitalisten is thans een kwade lijd aangebroken. Zienderoogen wordt de vredeswil in alle landen versterkt. De vre de is onderweg! De Russische arbeiders- regeering gaat op haar weg voort met een moedige vastberadenheid (Of het juist moedige vastberadenheid is, wanneer men leest ,dat Lenin' de gewone rechtbanken door revolutionaire heeft vervangen en op het herstel der guillotine peinst, is een andere vraag. Red. N. Z. Crt.). Zeker, het Britsche imperialisme heeft wa pens genoeg om de Russische democratie te bedreigen. Reeds hebben Engeland en de Ver. Staten alle leverancies aan Rus land stopgezet. Maar Lenin dreigt met een vreeselijk wapen, nl. met een staats bankroet. Wat dit beteekent, blijkt wel het beste, indien men nagaat, dat de Russi sche staat aan de Fransche en Engel sche kapitalisten ettelijke milliarden ver schuldigd is. Jaarlijks moeten vele bonder den millioenen roebels aan rente worden -I

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1