RAAS, r„ Detaillisten De Groote Oorlog. 1 zware Ma I Eiken en et Rus- en Zaterdag 8 December 1917. Dertiende Jaargang. DE GRAAF. BEEM - GOES No. 145. Verschijnt eiken MAANBAG-,_WQENSDAG- en VRIJOAGAVQHD. BÜ7 T E NLA N D. BINNEN LAND. 7 December 1917, ek verkoopen en Pereboomen lornenhaag. »ote voorraad machines enz. ogaat-Koffie ssier in Boter, nhoek (Z.) Tel. no. 3. ïBoerenboter e de Wetspoters, irradig Industriepoters. Welk weder zullen wij hebben? i F. VAN CLEEF te Hein- op lags 10 uur op de hofstede r NlARINUS VAN STEE te rke om contant geld enige zware en zware res voor alle soorten reparation. rverkoopers rabat. Aanbevelend, H 37. Goes. zonder bon. aor den verkoop van litstekende kwaliteit. :e week wachtende twee en door C. ZUID WEG, 's Gravenpolder. TE KOOP i Assen, Veeren in soort, luchetten, een Utrechtsche >n Tilbury, twee Dogkarren, ssen, zware en lichte, ïwagenwielen en leeren Schooien. HEULER, Voorstad, Goes. militaire equipementstukken, len verplichten dienst af van ire mannen van zeventien tot l' en aan dit deel der burgers, verlaten der stad streng ver- er decreet, dooi- een anderen onderteekend, gelastte dé aan- er priesters, „aangezien het zijn en de kerken pestholen, at volk zedelijk vermioiord heb» 0|p ,de pastoors en de aohter- ,m onmiddellijk een aanvang,; Lacord gebeeten, en die, na te hebben tegen de Pruisen en, zijn potten en pannen ver- ,d met den post van gemaoh- het militaire gouvernement, it met de leiding dei' huiszoe- veinige weken was men aan de agen van het schrikbewind ge- ïis van de rue des Feuillantines :hts twee vrouwen en een kind jaretha, Lonise en haar doch- :a. (Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v.d. Administratie: Boudewljn de Wittestraaf A 135» GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclaineberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse berichten. De toestand in Rusland. Naar aan het „Berliner Tageblatt" van de Zwitsersche grens wordt geseind, schrijft de Russische medewerker van de „Berner Bund" het navolgende: „Zooals uit zooeven ontvangen berichten valt af te leiden, heerscht sedert eenige dagen te Petersburg volmaakte rust en orde. De Raad van volksvertegenwoordigers heeft zeer strenge maatregelen genomen, ten einde iedere tegenrevolutie in den kiem te onderdrukken .De Roode Garde zorgt voor de handhaving der orde. Zelfs dief stallen komen niet meer voor. De buiten landers zijn volkomen veilig, terwijl de levensmiddelentoevoer zeer voldoende is. Wagens ipet levensmiddelen, die met spe culatieve bedoelingen waren afgezonden, werden in beslag genomen; terwijl de woe keraars zonder meer in hechtenis geno men werden". Een nieuw Russisch opperbevelhebber? Naar «an het „Berliner Tageblatt" uit Stockholm wordt geseind, schrijft „No- woja Schisn", dat Lönin op voorstel van Kyrenlenko den bevelhebber aan bet Roemeensche front, generaal Tsjerbatsjeff tot opperbevelhebber heeft benoemd. De generaal schijnt zijne benoeming te heb ben aanvaard. De Engelschen in Rusland. PETERSBURG, 6 December (R. O.) De Engelsche gezant en 'het consulaat heb ben aan de Engelsche onderdanen na- tionaliteits-bewijzen overhandigd om aan hun 'huisdeuren te hechten. Naar aan de „KjBIn. Zeitung" uit Ko penhagen wordt geseind, publiceeren eeni ge Petersburgsche bladen een regeerings- besluit, volgens hetwelk de wetgevende nationale vergadering op 11 December te 2 uur 's middags in het Taurische Paleis bijeen zal worden geroepen. De wapenstilstand met Rusland. Men seinde ons Donderdag: BERLIJN. (Officieel). Met Rusland is een wapenstilstand gesloten voor alle fronten van de Oostzee af tot aan de Zwarte Zee en langs het Russisch- Turksch front in Azië, durende van 7 tot 17 December. De onderhandelingen duren voort. N.B. Men zegt, dat beide partijen den wapenstilstand willen verlengen tot 7 Ja nuari. De maximalisten eischen, dat bij 'het tot stand komen van een vrede met Duitschland, de Duitsche troepen aan het Oostfront noch de vrijgekomen Duitsche gevangenen worden gebruikt' tegen de ge allieerden in het Westen. Red. WEENEN. De opperbevelhebber der Rnssisch-Rumeensche troepen heeft een wapenstilstand voorgesteld. Deputaties zijn •jop weg naar de plaats der onderhande- iingen. N.B. De Oostenrijksche minister graaf Czernin heeft in de vergadering der dele gaties gezegd, dat het de wensch der Donaumonarchie is aan den wapenstil stand direct onderhandelingen over den vrede vast te knoopen. Red. Hoe Trotzky in het bezit der documentee kwam. De Stockholmsche correspondent dor „Vbssische Zeitung" weet te vertellen hoe Trotzky in het bezit der geheime docu menten is gekomen. Op 15 November begaf Trotzky zich naar het Ministerie vafn Buiteniamfeche Zaken, alwaar hij icchter niemand aantrof. Hiji liet daarop alle|n ambtenaren mededeelen, dat zijl den volgenden ochtend op hunne bureaux ver wacht werden. Op 'het vastgestelde uur verscheen Trotzky toen in het Ministerie, vergezeld van een professor der Peters burgsche universiteit, met name Poliwa.- noff, welke zich met het ordenen dei -verschillende documenten zou belasten. Xïj troffen aldaar dertig lioogere amb» tenaren aan, waaronder den vice-minis ter Petrajeff. Deze verklaarde schriftelijk dat geen der ambtenaren de overgave der documenten van het Ministerie weigerde. De geheimraad Debrowolski stelde daar op aan Trotzky de sleutels van de kas ten (met de geheime documenten ter band, en gaf eveneens eene verklaring af, dat de sleutels niet door dreigelmenten, doch geheel vrijtwillig zijn overhandigd. In tegenwoordigheid van den Vice-Mi nister Petrajeff, den directeur van het Ministerie, Dobrowolski, professor Poli- wanoff en verscheidene anders almbte- naren werden daarop de geheime vak- ken geopend en de documenten tegen overgave van een ontvangbewijs voor elk stuk, aan Trotzky gegeven. Het materiaal omvat verdragen, telegrammen, enz), vanaf omstreekks medio 1914 tot den allerlaat- sten tijd. Verder verkreeg Trotzky nog de verschillende bij'behoorende öijfersleu- tels, zoomede de registers der ingekomen en uitgegane stukken van het Departement. Het sorteeren heeft in het Smolny-kloos- ter door een commissie, onder leiding van Trotzky en professor Poliwanoff, pïaats Naar de Stockholmsche correspondent der „Vossische Ztg." nog vernam, zijn de tot dusverre- gepubliceerde documen- menten slechts van ondergeschikte be- teekenis. De eigenlijke verdragen en nota's, die voor de Entente het meest bezwa rend zijn, zullen in den vorm van een nieuw ambtelijk oranjeboek verschijnen, zoodra de commissie met hare voorbe reidende werkzaamheden gereed is. LONDEN, 5 Dec. (Reuter). De „Daily Mail" verneemt uit Petersburg: De wapen stilstandsdelegaties zijn gisteren te Wilna samengekomen. Men besloot zich alleen met de quaestie betreffende den wapenstil stand bezig te houden en de vredes-dis- cussies aan een Europeesche conferen tie over te laten. Kornilof is met 400 Kaukasische solda ten uit Bykhof ontsnapt en heeft in den yochtend van 3 dezer Orcha bereikt. De krijgsgevangenen. PETERSBURG, 5 Dec. (R. O.) Er loo- pen steeds meer geruchten, dat de maxi malisten de invrijheidstelling der krijgs gevangenen voorbereiden. Trotsky heeft aan de soldaten, die van het front terugkeeren, medegedeeld, dat hun zal worden toegestaan de wapenen te blijven dragen ter verdediging der volks belangen tegenover de bourgeoisie. Siberië Republiek. KOPENHAGEN, 6 December (W„ B/I „Berlingske Tidende" publiceert een be richt van Otto Rossiz, waarin bevesLigd wordt, dal Siberië zich tot een onafhan kelijke republiek verklaard en te Omsk onder presidentschap van Golepia een eigen regeering gevormd heeft, üezei re» geering heeft zich gevestigd in het vroe gere gouvernementsgebouw. De nieuwe wit-groene Siberische vlag wappert van alle openbare gebouwen. Alle deelen van Siberië hebben zich bij de nieuwe repu bliek aangesloten. Ook de Kaukasus zou van plan zijn zich van Rusland los te maken en een eigen regeering te vormen. Als minister-president wordt genoemd d» vroegere burgemeester van Baku, Buesch. Een Engelsche pakketboot getorpedeerd. LONDEN, 4 Dec. (Reuter.) De „Daily Graphic" bericht, dat de pakketboot „Apa- pa," van de El'derdempster-Maatschappij, in den grond is geboord. Het schip kreeg twee torpedoschoten. Tachtig passagiers en leden der bemanning worden vermist. Ongeveer 120' passagiers zijn gered. Teneinde de volkstelling en de con trole der levensmiddelenkaarten zoo nauw keurig mogelijk te doen geschieden, heeft het gemeentebestuur van Duisburg voor ieder, die zijn vragenlijst nauwkeurig eiï strikt naar waarheid invult, aJsv beloo ning een kaart in uitzicht gesteld, waarop in de Kerstweek eenige extra levens middelen verkrijgbaar zijn. Daar in Oostenrijk het vervoer van alle reizigers met de personentreinen niet meer mogelijk is, is bij enkele goe derentreinen het personenvervoer inge voerd. Den reizigers is verzocht oin voor al voor korte reizen daarvan gebruik 'te maken. Twee Belgische mijnwerkers, die 60 tot 80 aardappelplanten op een veld te Oberhausen hadden vernield, zijh on derscheidenlijk tot 31/2 en 3 jaar tucht huis en 5 jaar eerverlies veroordeeld Hun, daad werd aJ's poging tot landver raad beschouwd. De Kiesrechthervorming in Pruisen. BERLIJN, 6 Dec. Voor zoover de bla den commentaren wijden aan de eerste besprekingen in het Pruisische huis van afgevaardigden over de kiesrechthervor ming, spreken zij bijna allen de meening uit, dat de zitting van gisteren slechts het begin is van een langen strijd. De „Uermania" schrijft: (Jok in cte vol gende zitting zal het kiesrechtvoorstel ziin eindoplossing niet krijgen. Dit zou eerder bij de co-mmissiebesprekingen kun nen geschieden. De „Ereisinnige Z,tg." betoogt, dat het van belang is een man als Hertling te hooien zeggen, dat het de zaak van een oprechte staatspolitiek niet is aan de be staande bepalingen in alle omstandigheden vast te houden, dat men ook moedig en vastberaden veranderingen, waar die zin hebben, moet weten in te voeren. De „Vorwarts" zjet met voldoening, dat alle gewettigde middelen zullen worden aangewend, om het voorstel door te voe ren. Tegenslag der geallieerden in het Westen. Men seinde ons Donderdag: BERLIJN. (Officieel). De vijand ont ruimde de voorste stellingen tusschen Moeuvres en Marcoing. Bij de achtervol ging werden de dorpen Graincourt, A11- neux, Oantaing, Noyelles en de woud hoogten ten noorden van Marcoing ver overd. Onze linie werd over een breedte van 10 K.M. 4 K.M. vooruitgeschoven. Het aantal gevangenen is gestegen bo ven de 900U. Het aantal üuitgemaakte kanonnen bedraagt 148, dat der machine geweren 716. N.B. Hiermede zijn schier alle voordee- len, door de Engelschen bij Kamerijk in de laatste weken behaald, verloren ge gaan. Red. Een tegenslag voor de Italianen. Men seinde ons Donderdag: BERLIJN. (Off.) De Italiaansche stel lingen bij het Meiotta-gebergte zijn stor menderhand door Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen genomen; 11000 gevangenen zijn gemaakt en 60 kanonnen veroverd. N.B. Het Melottagebergte ligt in het ge- jbied der z.g. Zeven Gemeenten. Red. BERLIJN, 5 Dec. (Off.). Oostelijk front. Aan het front van aartshertog Jozef en generaal Von Mackenzen heeft zich de wapenstilstandsonderhandelingen ook uitgestrekt tot de Roemeensche troe pen. Macedonisch front: Sterke vijan delijke afdeelingen werden ten W. van het Ochrida-meer en ten N. O. van het Doiran-meer teruggeslagen. Italiaansch front: De -troepen van generaal-veldmaarschalk Conrad heb ben 111 de Sette Comuni op de Italianen eenige hoogte-posities veroverd. De Stampa deelt mede, d at men in heel Italië den uitslag van de samen komst der Duitsche en Russische on derhandelaars met zorg en beven tege moet ziet. De onderzeeëroorlog. LONDEN, 5 Dec. De Britsche admi raliteit deelt mede: In de afgeloopen week zijn 2174 schepen de Britsche ha vens binnengeloopen en 2133 uitgevaren. Er werden 16 schepen boven en één schip beneden de 16U0 ton tot zinken gebracht. Acht schepen werden zonder succes aangevallen. Vier visschersvaar- tuigen zijn gezonken. BERLIJin. 6 December. Door onze duikbooten zijn in het Noordelijk versper de gebied opnieuw 12 000 bruto reg. tons aan scheepsruimte vernietigd, o a een afgeladen bewapend Engelsch stoom schip en een zeilschip, dat met een vijaudelijken onderzeeër samenwerkte. DARIJS, 6 December In de afgeloopen week zijn in de Fransche havens aan gekomen 839 en vertrokken 839 schepen (boven 100 netto-tons) Twee Fransche schepen boven 1600 bruto tons en twee onder 160u tons zijn tot zinken gebracht. Twee Frausclie sctie pen werden zonder succes aangevallen, twee Fransche visschersvaartuigen zijn tot zinken gebracht. Weer bommen beven Zeeuwsch-Vlaanderen. Donderdagmorgen omstreeks half vier zijn weer twee bommen uit een vliegma chine geworpen nabij de hofstede van den landbouwer J. Ramonöt, even benoorden de met nationale kleuren verlichte cuöpe- tieve suikerfabriek te Sas van Gent. Naar onze correspondent van Neuzen uit waarnam, vielen de bommeD bijna zonder tusschenpoos, Zij kwamen in bouwland terecht. Fr is geen schade aangericht. Later is aan de grens een luchtgevecht waargenomen. (M. Ct.) Een rede van Wilson. Wilson heeft voor het Congres een rede gehouden die in het kort hierop neerkomt dat Amerika den oorlog wil voortzetten tot de overwinning. Aan Oostenrijk-Hongarije wordt de oorlog ver klaard, wijl dat rijk een vazal van Duitsch land is. Aan Bulgarije en Turkeije wordt de oorlog niet verklaard, wijl zij „de noodzakelijke actie" van de Vereenigde Staten niet in den weg staan. Men zou hieruit concludeeren, dat Oostenrijk een oorlogsverklaring thuis krijgt, niet zoo zeer omdat het een vazal is, maar omdat het die „noodzakelijke actie" wel in den weg staat. Ook zegt Wilson, dat misschien Arnerikaansche troepen naar Italië zul len moeten. De commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden uit het Huis van Afge vaardigden heeft inmiddels gunstig ad vies uitgebracht op de resolutie, strek kende om te verklaren, dat de Vereenigde Staten zich in oorlog bevinden met Oostenrijk Hongarije. LONDEN, 6 Dec. (R.O.) De „Times" uit Washington schrijft: De presidentiëele boodschap aan het congres heeft machtigen invloed uitge oefend op de openbare meening in de Vereenigde Staten. Gelijk een oorlogs hymne wekt zij den vechtlust der Ver eenigde Staten op en roept zij ons tot de meest verheven idialen Amerika is trotsch op die boodschap, bijzonder trotsch, daar het geldt een verheven volkerendoel, n 1. een einde te maken aan de heerschappij der tyrann en De gematigdheid van den president is. geenszins een gevolg van bewusteloosheid Wilson is het eens met Lloyd George en Clemenceau, waar bi] verklaart, dat het eerste oorlogsdoel der Vereenigde Staten de overwinning is. Nergens, noch in de Pers, noch in het congres werd er ten opzichte van de presidentiëele boodschap eenige weer klank vernomen. Aan het Eindh. Dagbl. wordt gemeld, dat de Duitsche overheid in België be volen heeft, dat tengevolge der papier- schaarschte alle in Belgie verschijnende bladen moeten beperkt worden tot éeu half vel. Bestuurlijke aankondigingen mogen voortaan alleen maar worden opgeno men, alle andere reclames komen niet meer in aanmerking. De vliegeraanval op Engeland. LONDEN, 6 Dec. (R.O.) In het La gerhuis las Bonar Law onder luide toe juichingen een officieel communiqué voor over de mislukking van de Duitsche lucht- raid van hedenmorgen, waarbij twee vij andelijke machines werden buitgemaakt. Bonar Law voegde er aan toe: Vol gens de laatste berichten werden in Lon den 3 personen gedood en 10 gewond, buiten Londen 4 gedood en 11 gewond. De materieele schade is gering. De verovering van Duitsch Oost-Afrika. BURBAN, 6 Dec. (R.O.) De verovering van Duitsch Oost-Afrika is hier feestelijk gevierd door een parade van leger en vloot ,door wedstrijden en vuurwerk. Er werd een dankzeggingsdienst in de openlucht gehouden. De zaken waren in den namiddag ge sloten. De Keizer heeft aan den landbou wer Verhulsdonk, te Renz bij Lubeck', wiens elf zonen zich in militairen dienst bevinden, zijn portret in lijst gezonden, met hegeleidend schrijven, waarin de vader wordt geprezen, omdat hij al'zijn zoons tot landsverdedigers heeft opge voed. 1 Verwaohtlng tot den avond van 8 Dec. Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige Zuidelijke tot Westelijken wind meest betrokken of zwaarbewolkt; waar schijnlijk regenbuien. Aanvankelijk zachter. nUmCHLANIt. Bij het spoorwegongeluk nabij Hamm zijn 26 Italiaansche krijgsgevangenen, 8 Duitsche landstormers en 1 treinbe- ambte gedood. Er zijn 45 zwaar gewon den. Drie D-treinwagers zijn verbrand. BUSLAIIIO. De nieuwe katholieke Metro poliet van Rusland. Naar uitStock- ti'Olm aan het Krakauer blad „Glos na- rodn" wordt bericht heeft het Russische ministerie van Buitenlandsche Zaken de pauselijke bul ontvangen, krachtens welke de bisschop yan Wilna, Mgr. Eduard v-o-n Roop, tot aartsbisschop van Mo-hi- le<w en metropoliet der Katholieke Kerk van da Russische republiek wordt be noemd. Mgr. Eduard von Roop stamt van een adellijke Poolsche familie. Hij maakte, zijn studiën óp de geestelijke academie te St.-Petersburg. Sedert 1905 speelde hij ook op politiek gebied een voorname rol. Hjj werd als lid der eerste D-oema, ge.; kozen, na welker ontbinding Mgr. v. Roop naai' zijn diocees terugkeerde. Tegenwoor dig bevindt de nieuwbenoemde Metropo liet zich in het gouvernement Witebst. („De Tijd") Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Woensdag 12 dezer, des avnds te half negen uur. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft met 39 tegen 13 stemmen de conclusie aanvaard der commissie voor de verzoekschriften om vergoeding toe te kennen voor de schade veroorzaakt door het springen van mij nen te Domburg. Onze nieuwe gezant te Washington mr. A. Philips, advocaat te Amsterdam behoort niet tot hot diplomaten corps. Tast staat schrijft. „De Tijd" dat de bestaande diplomatieke gezanten moer ©n meer in discrediet zijn geraakt ■Een gezant, zoo- redeneert men, behoort niet enkel zijn staatshoofd of zijn Regee ring, maar ook zijn volk, bij een be vriende natie te vertegenwoordigen, wil' hij nog reden van bestaan hebben. De moderne communicatiemiddelen, waarvan men vroeger niets wist, veroorloven thans allen staatshoofden en hun dienaren met het grootste gemak conversatie te voe ren. Willen zij politieke of dynastieké belangen bespreken, z.g kunnen het doen, al' ligt er een werelddeel tusschen hen. Moeten er echter volksbelangen in ternationaal worden geregeld, dan kan het eene volk officieel niet tot het an dere komen. Gebeurt het, dan ziet men helaas, hoe de naties soms van weers kanten door haar Staatshoofden en haar diplomatieke tot elkaar worden gebracht. Nu kunnen er tusschen volkeren wel steeds goede verhoudingen bestaan, maar er kunnen ook verwikkelingen komen In dit geval zijn deze in hoofdzaak van zakelijken aard. Ze zijn commercieel, fi nancieel, juridisch. Welnu, wat is er dan eenvoudiger dan de „vriendschappelijke betrekkingen," waarom het steeds te doen is en die altijd in elke welgestelde Troonrede behooren te worden vermeld, ook werkelijk zakelijk te doen regelen op koopmansmanier, „recht en slécht." Daarvoor is geen bijzondere, taal' of spraak- gewoonte noodig en daarvan behoeft ook niets in geheime portefeuilles te wor den geborgen, die eerst na velé jaren worden geopend, zoodat er een muffe walm uit

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1