enig n. De Groote Oorlog. Ho. 144. Donderdag 6 December 1917. Dertiende Jaargang. NIJS. K COMpANy lort— Export. B. -- DEN HAAG [Holland). raat 18 - GOES. en 83 ZIERIKZEE. HUIZEN, eenoVergadering leve Verschijnt eiken MAANDAG-,JfOENSDAG- en VRIIBAGAVOND BUITENLAND BINNENLAND Welk weder zullen wij hebben i SDec. 1917 vastgesteld cent per M3. 9» 99 o inkomen van 1000 t per verbruikte M3. TE-GASFABRIEK GOES, Directeur-Boekhouder, S. H. BONTHUIS. sland elle; P. BUTLER, Blezelinge; Ouiveland ^t één jaar garantie. OCK&Cy., DEN HAAG. legenwoordiger voor Noderland 1EWARK, ILL. U S. A. Adres: KORKERPUNCT. h. tijdelijk adres: Hotel du der Vereeniging Ijdag 14 December 1917, liiddags ten half twaalf ure, .Nederlandsch Koffiehuis" te f <p Zoom. idijke, 27 November 1917. AC. WELLEMAN, Voorzitter. A. ELENBAAS, Secretaris. dan. men aanvankelijk meende, jolging klapte aan de deur van n; de schoone dagen van het |Lnd gingen terugkeerden. |loop van .den dag en den daar- je werden de pastoors van gustin en Saint Philippe-du- 'scheidene paters Jezuïeten, Do en Missionarissen van den II. gijzelaars, gelijk het heette, in "enis geworpen. reefct vanzeli, dat onder voor aan hun mandaat uit te voeren, ationale gardes vermomde ga- het aartsbisschoppelijk paleis, :rs en huizen geplunderd hadden, tegen verbrandden dezelfde boos- die eenige dagen later de gij- :ouden vermoorden en beproe- js in de asch te leggen, met echtigheid de planken der guiïl- n den voet van het standbeeld (aire, den apostel der verdraag- Eillen de guillotine verbranden, e chassepöts behouden", had t zijn vrouw gezegd, „dat gaat is vermakelijker 1" (Wordt vervolgd.). IEUHE ZEEUHSCHf QHIRftNT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewlln de Wlftesfraaf A 135» GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prqs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 12s Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse berichten. De strijd in het Westen. LONDEN, 4 Dec (R O.) Het stafcom muniqué van generaal Haig meldtOp het slagfront van Kamerijk was gedurende den nacht de vijandelijke artillerie in de buurt van Bourlan en Moevres actief. Geen infantem-actie. Op de rest van het front niets bijzon ders te melden. PARIJS, 4 Dec. (Draadloos.) Het avond communiqué meldt In Champagne hebben de Fransehen twee aauvalspogingen tegen hun kleine posten lusscben Tahure en Maisons de Champagne afgeslagen en de Duitschers verliezen toegebracht. Hevig»; artillerie acties op den rechter oever van de Maas en de Beaumont- sector en in de Vogezen. Op de rest van het front niets te melden. BERLIJN, 4 Decemb. (Draadloos) Het Duitsche avondcommuniqué meldt: Van geen der fronten zijn tot nu toe bijzon dere gebeurtenissen gemeld. Bij Kamerijk is verwoed gestreden en hadden de Duit- schers daarbij succes, hetgeen blijkt uit de honderdtallen krijgsgevangenen en de ver overing van een zestigtal kanonnen. Vor deringen van beteekenis maakte geen van beide partijen. Zeer verbitterd is er ge streden om het bezit van het dorp Mas- nières, waar de Duitschers niet minder dan negen aanvallen ondernamen, die, vol gens de Engelsche lezing, alle mislukten, terwijl daarentegen de Duitschers mel den, dat genoemd dorp van vijanden ge zuiverd werd. Toch schijnt de omsingelingsaanval, dien de Duitschers daarbij in 't zin hadden, mislukt te zijn. Een opzienbarend artikel. dat hoop geeft voor een ommekeer in de gevoelens der Engelschen deed vot- rige week lord Lansdowne, oud-minister van buitenlandsche zaken in de „Daily Telegraph" afdrukken, waarin hij o.m. zegt: „De Duitsche vredespartij zou vermoe delijk een ontzaglijke aanmoediging ont: vangen, als te verstaan werd gegeven, lo. dat wij de vernietiging van Duitsch- land, als groote mogendheid, niet be oogen, '2e. dat wfij .aan zijn volk geen anderen regeeringsvorm willen opdrin gen dan die, welken het zelf verkiest; 3e. dat wij, behalve biji wij'ze van wetti- gien oorlogsmaatregel, niet verlangen aan Duitse,hland zij'n plaats onder de groote handelsmogendheden te ontzeg gen; 4e. dat wij bereid zijn, om, als de oorlog uit is, in pverleg met andera mogendheden de groep van internatio nale vraagstukken te onderzoeken, waar van er enkele uit den jongsten tijd dag- teekenen, die in verband staan met de kwestie van de „vrijheid der zeeën"; ,5e. dat wij bereid zijn een internationale overeenkomst aan te gaan, krachtens wel ke ruimschoots gelegenheid geboden zou worden, om internationale geschillen met vreedzame middelen te regelen. Bulgarije. Bulgarije heeft zich bij monde van zijn premier liadoslawof bereid verklaard, met Rusland over den vrede te onderhandelen, docli stelt daarbij als eischen: inlijving van Macedonië, Moravië en de Dobroedsja Hoe was de vermaarde formul eook wesrl vraagt „De Tijd". „Zonder schadevergoe ding en annexaties"?.... Geldt zij voor Bulgarije niet? De positie van Roemenië. BERLIJN, 1 Dec. (W.B.) De bijzondere Boekarester' berichtgever van de „Berli ner Zeitung am Mittag" had een onder houd met den Remeenschen politicus pro fessor Konstantijn Stere, waarin Stere o.a. zeide: „Het is duidelijk, dat Rumenië geen oorlog meer voeren kan als Rusland vrede sluit". hoofdkwartier te Mohilew, waaruit gene raal Doechonin en de militaire vertegen woordigers der Entente-mogendheden zijn weggevlucht. De geallieerden zullen zich nu met hun protesten tegen het sluiten van een afzonderlijken wapenstilstand door Rusland tot iemand anders moeten wenden dan tot laatstgenoemden generaal. De Russisch—Duitsche wapenstilstand. Men seinde ons Dinsdag: BERLIJN. (Officieel). Op talrijke sec toren van het Russische front is een plaatselijke wapenstilstand afgekondigd. In het legergebied van de Pripet tot zuidelijk van de Lipa is met verschei dene Russische bevelhebbers een wapen stilstand gesloten. De verdere onderhandelingen tot een algemeenen wapenstilstand zijn in vollen gang. Het vredesverlangen der Russische soldaten. WEENEN, 2 Dec. (H!N.) Iii kringen van afgevaardigden wordt reeds een en ander medegedeeld over de wijze, waarop aan het Russische front het bericht werd op genomen omtrent een wapenstilstand en vredesaanbod. Naar verluidt, werd door de Oostenrijksch-Hongaarsche soldaten -aan de Russen mededeeling gedaan, dat de „O.-H. regeering het aanbod van een onmiddellijken wapenstilstand had aange nomen. In de Russische loopgraven brak hierop een geweldig gejubel uit en op de groote stukken van het front werden de witte vlaggen geheschen. KEULEN, 1 Dec. (V.D.) De „Köln. Zei tung" verneemt uit Stockholm, dat het bevel der Bolsjewiki, om het vuren te staken, tengevolge heeft gehad, dat 360.000 soldaten uit de Oekraine het front hebben verlaten. WEENEN, 2 Dec. (V.D.) De „Grazer Ta- gespost" bericht, dat aan het Oostfront bijna een volkomen wapenstilstand is in getreden. De Russische reg-eering heeft 700.000 reservisten naar huis gezonden. De verkiezingen voor de Constituante. PETERSBURG, 1 Dec. (Reuter). De ver tegenwoordigers voor Petersburg in de Constituante zijn o. a. voor de maximalis ten Lenin, Trotzky en mevrouw Ivolontai en voor de cadetten Miljoekof en Roddits- jef. Onder de gekozenen der sociaal-revo lutionairen bevindt zich Tsjernof. Bij de verkiezingen voor de Constituan te haalden de maximalisten in Petersburg 424.024 stemmen, de cadetten 247.414 én de sociaal-revolutionnairen 152.257. In de provincie-steden, waaruit de stem- mingscijfers bekend zijn, hebben de ca detten de leiding. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Genève geseind, dat volgens een telegram aan de „Matin" uit Rome, de „Giornale d' Italia" uit Petersburg verneemt, dat Ra- ledin tot dictator is uitgeroepen. Hij zou over een legermacht van 200.000 man en eene sterke artillerie beschikken. PETERSBURG, 2 Dec. (W.B.) Trotzky heeft den Russischen gezant te Parijs Maklakof van zijn functie ontheven en verklaard, dat Maklakof's deelneming aan de conferentie der geallieerden een staats misdaad zou zijn. LONDEN, 4 December (R.O.) Een Rus sisch draadloos telegram deelt een procla matie mede van Kryleuko aan de soldaten meldend, dat hij Mohileff met de revo lutionnaire troepen is binnengerukt en het hoofdkwartier omsingeld heeft. Duchonin werd door de troepen uit een trein geworpen en gedood. De vlucht van Korniloff was de oorzaak van deze wandaad. Uit Rusland. In Rusland wordt de toestand voor de Entente met den dag bedenkelijker. De maximalisten zijn thans meester van het De publicatie der geheime documenten BERLIJN, 3 Dec. (W. R.) De „Prawda" zet de publicate der geheime documenten voort en deelt omtrent het verdrag, dat Rusland, Engeland en Frankrijk met Ita lië sloten, o.a. het volgende mede, dat voor de Katholieken zeer pijnlijk moest zijn. Frankrijk, Engeland en Rusland nemen de verplichting op zich Italië in zijn streven te ondersteunen, om den H. Stoel' te beletten diplomatieke stappen te doen t«r verkrijging van den vrede of de re geling van met den tegenwoo-rdigen oor log samenhangende quaiesties te onder nemen. N.B. Dit opzet is intusschen niet gelukt. BERLIJN, 4 Dec. (W.B.) Volgens de „Vossische Zeitung" meldt de „Stampa" dat de door de Russische regeering ge publiceerde eisch van Italië om den Paus van de vredesonderhandelingen uit te sluiten, in het Vaticaan diepen indruk heeft gemaakt. Onder de Katholieken van Italië heeft deze mededeeling groote op schudding verwekt. De Entente en de Paus. Enkele Fransche bladen melden, dat Frankrijk, na het vaststellen van de al- gemeene oorlogsdoeleinden op de Parij- sche entente-conferentie, nog een ant woord aan den Paus sturen zou op zijn bekende vredes-voorstel, hetgeen dan in overeenstemming met de andeie gealli eerden zou geschieden. Maandagmiddag is de entente-conferen tie met een enkele zeer hartelijke, maar weinig zeggende redevoering gesloten. Men zou het antwoord van Frankrijk en van de andere geallieerden op het voorstel van den Paus, door dezen in het eerste begin van Augustus gedaan, dus vrij spoedig mogen verwachten. (Msbode.) HUITSCIIL/W». In Recklinghausen is een stoomtram ontspoord; 3 personen werden gedood, 38 gewond, van wie 13 zwaar. Alle slachtoffers zijn munitiearbeidsters. Bij de ontploffing eener fabriek van ontplofbare stoffen bij Keulen, werd het gebouw gedeeltelijk vermeld. Door de ontploffing eener locomotief in de mijn „Anna" bij Aken, werden 14 mijnwerkers gedood: 45 personen worden nog ver mist. Hamburg en het kustgebied aan de Elbe zijn bezocht door een vloedgolf. Het tramverkeer aan de haven moest worden gestaakt. De brandweer had het druk om overstroomde gebouwen van het water te bevrijden. Een paar brutale diefstallen zijn te Keulen gepleegd. Op een ochtend om vijf uur hield voor een tabaksfabriek een rijtuig stil; een paar heeren stapten uit, braken de deur open, laadden drie balen van de fijn ste tabak, ter waarde van 45,000 mark, die ze met vakkennis uitzochten, in en verdwenen met hun buit. In een bank beroofde een vrouw, on der bedreiging met een revolver, een vrouwelijke klerk van 5200 mark. (N. R. C.) H. M. „Tromp". H. M. de Koningin heeft Zondag j.l., ondanks het stormweder, in persoon het binnenkomen van het oorlogsschip „Tromp" afgewacht, dat na een veelbewo gen reis uit Nederl.-Indië via New-York, waar het langen tijd werd opgehouden, huiswaarts keerde. Na het binnenkomen ging de Koningin aan boord om comman dant en equipage te verwelkomen. Storm en hoog water. Het eiland Ameland is, naar men ons Maandagavond telegrafeerde, door een hevigen storm uit het Westen geteisterd Alles staat onder water. De postboot vaart niet. Het zeewater rees Zondag morgen tot 2.35 boven volzee. Een tjalk met sloep op de reede van Nes geankerd, is weggeslagen. Schipper De Bruin van Hollum, op de reede van Nes geankerd, ligt met de noodvlag in top- Op de red dingsboot „Nes" heeft het volk 3 perso nen gered. Het zeewater staat in het dorp. Van den Nieuwe straatweg is on geveer 1500 M. weggeslagen. Het aan hetNoorderstrand staande badpaviljoen is verloren. De hooge vloed heeft de duinen geteisterd. Zooeven was de red dingsboot telefonisch naar Holwerd ont boden, waar een «'nepboot 'n noed zi'. Amersfoort. Door den storm is het water opgestuwd. Verscheidene stra ten staan blank. Te 5 uur des nachts luidde de noodklok te Bunschoten en Hoogvliet wegens gevaar voor doorbraak, waarvan echter het bericht nog niet is bevestigd. Nader meldde men In Amersfoort is het water zakkend. Door eb en doorbraak van den Eem- dijk nabij Coelhorst is de Bunschoter polder ondergeloopen. Volgens geruchten loopt bij Nijkerk de zeedijk gevaar. Nader meldde men uit Hoogland: Het water is sedert gisterenmorgen nog gewassen. De geheele omtrek staat blank, waarschijnlijk tengevolge van een door braak in <d en polderdijik der Grebbelinie nabij Coelhorst. De zeedijk heeft zich nog goed gehouden. Het eiland Marken is opnieuw overstroomd. In de haven van Enkhuizen, werd door den vloed in den nacht en Zondag op .Maandag 2 uur een hoogte bereikt van 2,18 N. A. P. De Immerhornpolder dicht bij de stad is ondergeloopen. Uit Maassluis: Tijdens den hoogen waterstand is Zondagavond de verkeers weg tusschen de stad en, het stadion te Maassluis doorgebroken. De naastlig gende polder stroomde daardoor vol wa ter en de bewoners der aanliggende stra ten waren, genoodzaakt hunne kelders te ontruimen. Met dezen weg, die voor .en kele jaren aangelegd is, hoopte men het hooge water te keeren en, nu Jjhjkt reeds voor de tweede maal dat hij niet aan de verwachtingen voldoet. Men schrijft uit Harlingen: Door den hevigen storm is het zee water zoo hoog gestegen, dat vele kaden hier onder water staan en is het water zelfs in eenige woningen aa,n de haven binnengedrongen. Uit Zwolle wordt gemeld: Nadat de vorige week Zondag door den Wester- en Noord-Westerstorm voor de tweede maal dit najaar een groot gedeelte van Zwolle was onder water geloopen, is voor de derde maal het water zoodanig gewassen, dat men druk bezig is met het plaatsen van dammen, terwijl wederom 'het Groot Weezenland, Thorbeckegracht, Buitenkant, Waterstraat achter de Boeren enz., groolendeels on der zijn geloopen. Nog meldt men uit Zwolle: Een ramp trof Noord-Gelder land Bij Elburg bezweek een dijk. Het zeewater spoelt bij Hattemerbroek over den spoordam. Alle treinenverkeer naar en van Holland is over die lijn gestopt De avondsneltrein uit Amsterdam volgde de route Zutfen en kwam twee uren te laat aan. (Zie laatste berichten.) Werd opTessel door den jongsten stormvloed geen schade aangericht aan havenwerken en dijken des te grooter is echter de schad.- aan de noordzijde van het eiland. Stukken zandgrond zijn daar in de diepte verzwolgen, terwijl van de duinenrij op enkele plaatsen een strook van ongeveer 10 meter breed is weggeslagen. Schip vergaan. Op de Ripel bij Terschelling is de tjalk „Harl 49", geladen met aardappelen, vergaan. De bemanning is door de reddingsboot „Brandaris" gered en op Terschelling onder dak gebracht Overstrooming Rotterdam. Zondagavond halfzeven stond het water te Rotterdam 3 42 haven Rotter- damsche peil De geheele Zuidkant van de Hoogstraat kwam blank te staaD. Op de Admiraliteitskade, 't Hang, den Vis- schersdijk, het Haringvliet, het Oude Hoofd, de Gelderschekade, kwam het water uit de riolen of stroomde het grachtwater over de kaden, de straten blank zettend en stroomende in kelders. Alleen het hooger gelegen Beursplein stond droog. Op de Zuidblaak reden de trams tot aan de treeplank door het water, doch andere lijnen moest men al spoedig stopzetten, Tegen 6 uur in den avond werd alle verkeer bezuiden de Hoogstraat gestremd. De tramlijnen stop ten. Het verkeer en de diensten werden zóó i"g"richt. dat m- u vóór het onder Verwachting tot den avond van 6 Dto. Matige, later wellicht toenemende Zui delijke tot Zuidwestelijken wind; nevelig tot half bewolkt; waarschijnlijk nog droog weer; lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt in het Oosten, in het Westen lichte dooi. geloopen stadsdeel een tijdelijk eindpunt had. Tegen 9 uur in den avoud kouden de verschillende diensten weder nor maai hervat worden. Bekrachtiging der Grondwetsherziening. H. M. de Koningin heeft, naar ons werd gemeld, reeds hare bekrachtiging ver leend aan de door beide Kamers aange nomen Grondwetsherziening, waarvan op 12 dezer de plechtige afkondiging zal plaats vinden. Twee veranderingen zijn verkregen, waarover de Rechtsche partijen alleszins reden hebben zich voldaan te toonen. Ze betreffen het onderwijs en het kies recht. Het goed recht der vrije school is in de Grondwet erkend en de invoering van het algemeen kiesrecht verzekerd. Voor het eerste heeft de gansche Rech terzijde sinds vele jaren gestreden en op dit punt is de overwinning thans haar deel geworden. En wat het kiesrecht aangaat, met reden bracht de heer Lohman bij het Begroo- tingsdebat der Tweede Kamer in herin nering, dat op uitbreiding daarvan juist van Rechts herhaaldelijk en het meest was aangedrongen. 't Is waar, dat het algemeen kiesrecht bij een zeker aantal der onzen op tegen stand stuitte. Men zag er langen tijd iets revolution- nairs in, had er zeer ten onrechte principieele bezwaren tegen. Maar reeds dertig jaren geleden wees Schaepman er op, hoe ongegrond zu- ke bezwaren waren; en de lezers van dit blad weten, hoe in onze partij de invoering van Algemeeen Kiesrecht gaande weg aan sympathie won. Alle democratisch voelende Katholieken stuurden in die richting. Men herinnere zich slechts het bekende kiesrecht-rapport, tien jaren geleden aan den Algemeenen Bond van Kiesvereeni- gingen uitgebracht. Men herinnere zich de magistrale arti kelen, aan den vooravond der Bondsver gadering in den nazomer van 1908 door magister R ij k e n in deze kolommen ge schreven. Het moest ten slotte ook bij ons tot algemeen kiesrecht komen, en het is fei telijk nog eerder gekomen, dan men ver wachtte. De tijd, aan de bestrijding ervan be steed, had daarom met meer vrucht kun nen worden aangewend door zich op de komende hervorming, alvast voor te be reiden. Evenwel, geheel onvoorbereid zijn wij allerminst, en er kan bovendien in de maanden, die ons van de eerstvol gende verkiezingen scheiden, nog zeer veel worden gedaan. („Centrum") Minister Treub haalt bakzeil. De minister van financiën heeft toe gegeven en zijn onverdedigbare order om onze kaas naar het buitenland niet door te laten, ingetrokken. Aan de douane is geseind, dat zij de kaas heeft door te laten. Zoo krijgt de minister van landbouw gelijk, wat niet meer dan recht was. Buitengewone ministerraad. Maandagmiddag te half vier is een bui tengewone ministerraad gehouden. De heer Joost van Vollenhoven, lid der Ned. .economische commissie, welke in Amerika vertoeft, is door den minis terraad ontvangen. De heer v. V. is voornemens weder naar Amerika terug te keeren. Onze gezant te Washington. Naar wij1 vernemen is eerlang de beslis sing te verwachten, waarbij onze gezant te Washington, overeenkomstig zijn ver langen, wordt teruggeroepen. Zijn wij wel ingelicht, dan ligt het in

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1