EENIGING Pandbrieven EERE, 's-Heerenhoek. De Groote Oorlog. No. 143. Dinsdag 4 December 1917. Dertiende Jaargang. tANTIEN YPOTHEKEN METERMAN, Goes, JOR-ARTIKELEN, ogaat-Koffie IBEEM - GOES. IIDDELBURG, ERS 99 °|o ■RE KOEKJES. (aas, Vermicelli, Sago, ppelmeel, Kindermeel, taring en Bokking. UIMING VAN Blokkendoozen ozon, Woidieren, Ge- n ander Speelgoed. 1BEEM GOES. Mijnt eiken UiBU mBIU in ïllllliGJIVBIIB. Wegens het siechte weder is de Bloemendag voor „Herwonnen Le venskracht" uitgesteld tot Dinsdag li December a.s. Het R. K. Centraal Propa- gandabureau. 900.000. De Kan Co.) aut Co.) ibeurs) 4 pCt. rente i van Binnenlandscha in Nederland gelden >m. Boekhandel Jongens- en Meisjes- iheurkalenders, Platen, ïn Postpapier, Kleur- 'rentenboeken. zonder bop. DEE ten van f1000, f500 jbaar ten kantore der bij H.H. Effectenhan- oorradig aau fabrieksprijzen n concurreerend, alle soorten de beste kwaliteit, alle mid- tanden, hoofd, borst, maag, eksteroogen, wratten, sprin- en en lippen, winterhanden lambeien, lendepijn, enz. bij STEREN, 's-Heerenhoek. or in voorraad Voorts: tellen, Waschstellen, Bretellen, Vaten, otten - Theebladen, Iteksten enz. enz. 10 Brfevontasoh gratis tar. fllHE ZEEtlWSCHE COÜffll Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratisBoudewljn de Wltfestraaf A 135s GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclamebericbtsn 195 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.626, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Gaarne ruimen wij aan onderstaand artikel een plaats in aan het hoofd van ons blad. Door den voorzitter van den Alge- meenen bond van R. K. Kiesvereenigui- gen werd op de vergadering der voorioo- pige Kieskringbesturen op Zaterdag 10 November j.L, medegedeeld, dat het be drag der ingekomen bijdragen tot stichting en instandhouding van een Centraal Pro- pagatidabureau, verre beneden de raming was gebleven, die men daarvoor had vast gesteld. Van de stichting van een bureau, zooals het Bondsbestuur zich dit had voorgesteld en de Aigemeene Bond zelf had ge wild, kon dus voorloopig niets komen. Toch meende de voorzitter het plan niet te moeten prijsgeven. Was er eenmaal een centraal punt der propaganda, vanwaar uit leiding en in lichtingen bij aanvrage konden worden gegeven, en dat toonen zou, wat met be scheiden middelen reeds viel te bereiken, de grootere toewijding en belangstelling zouden vanzelf komen. Het bureau moest dus zichzelf stich ten. door eigen arbeid en door te verwerven verdiensten zich het bestaans recht verzekeren. Aan ondergeteekende werd verzocht of hij bereid zou willen zijn, zijn adres als het centrale punt der propaganda beschik baar te stellen. Hij deed dit volgaarne en verzoekt bij dezen dringend aan allen, die belangstel len in een opgewekt propagandaleven dit adres goed te onthouden. Het is: Spui 2 2, Amsterdam. Volgaarne aanvaardt hij de taak; inet ambitie en groote toewijdingjuist, om dat de zaak zelf niet zoo gemakkelijk is. Het werd hem op die bewuste ver gadering te Utrecht van verschillende kan ten gezegd: ,,'t Is niet gemak keljjk, wat ge op U genomen hebt." Hij wist dit even goed als zij, die hein deze opmerking maakten en met een propaganda-ondervinding van 15 jaar misschien wel beter ook. Het was echter geen beletsel voor hem toe te stemmen of reden zelfs om te wijfelen. De zaak is goed... en kan tot stand komen. En wat kan op R.K. terrein, dat moet er komen, als men er zijn schou ders maar onder zet. En dat zullen wij doen. „Het Volk" moge schamper schrijven over deze z.g. mislukking van het Cen traal Propagandabureau, het zal onder vinden, dat in afzienbaren tijd de defini tieve stichting ervan kan worden bekend gemaakt. Wanneer ondergeteekende dit zegt, re kent hij reeds bij voorbaat op aller steun. Op de eerste plaats op de Roomsche pers, die in dezen reorganisatietijd zulk een nuttige, ijverige, maar .bovendien lof felijke rol vervult en zich zoo uitnemend stelt op het standpunt, dat éénheid de grongslag moet zijn dezer reorganisatie. Op de tweede plaats op die kiesver- eenigingen, die hare toezegging nog niet hebben gedaan en van wie wij vermoe den, dat niet onwil maar slechts zucht tot uitstel (of oogenblikkelijk financieel onvermogen Red. N. Z. Crtde reden is, dat de toezegging der bijdrage nog niet inkwam. Dezer dagen zullen zij er nog eens aan herinnerd worden en zal de gelegen heid tot inteekening opnieuw worden aan geboden aan allen, die iets gevoelen voor een opgewekt katholiek propagandaleven en op wier financieelen steun eveneens een beroep zal worden gedaan. En op de dérde plaats (doch zeker niet de minste) op de propagandisten zelf Sporen zij de besturen der kiesver- eenigingen aan, om aan het besluit der bondsvergadering uitvoering te geven. Maar bovendien zorgen zij, dat het Cen traal Propagandabureau werkelijk het cen trale punt der R. K. politieke propaganda wordt. Dit kunnen de clubs doen, door aan onderstaand adres alles, wat betrekking heeft op propagandagebied, toe te sturen. Bedenke men wel: alles kan zijn nut hebben. De vragenlijst, door de Commissie tot reorganiseering der propaganda toegezon den, gaf te dien opzichte een goede hand leiding. Zendt het bureau zooveel mogelijk pro pagandamateriaal toe en als het kan, van alles twee exemplaren. Bericht waar een propagandaclub ge- wenscht is en er niet eene bestaat; licht in over toestanden en verhoudingen, welke minder goed zijn en Verbetering be hoeven; noemt namen van personen, die voor de propaganda iets voelen en thans werkeloos staan; geeft op hoeveel exem plaren van het te stichten propaganda blad gij wenscht te ontvangen en welke onderwerpen u het meest gewenscht voor komen, dat ze besproken worden; geeft u wensch te kennen of ten uwent het op treden van een spreker noodig en ge wenscht is en wien ge daarvoor gaarne zoudt willen zien uitgenoodigd en welk onderwerp u er gaarne behandeld wildet zien. Geeft Uw meening eens over het or- ganiseeren van Kieskïing-propagandadagen enz. enz. Hij herhaalt: Laat niets Uw aandacht ontsnappen en denkt ook nooit: het kan zijn nut niet hebben voor het Centraal P ïo p a g an dab ur e a-u. Wat nietig soms lijkt, kan voor het bureau dikwerf van groote waarde zijn. Het spreekt vanzelf, dat van het bu reau niet direkt alles kan worden ver- eischt. Het heeft zijn groei en ontwikkeling noodig. Doch om déze zoo voorspoedig en so lide mogelijk te doen zijn, roept onder geteekende Uwe medewerking, toewijding en liefde voor de propaganda in. Helpt ons. Wij dragen ons werk op aan God, Kerk en Vaderland. God, tot Wiens :eer op de eerste plaats elke R. K. propaganda wordt gevoerd, zal ons helpen, als wij bidden om Zijn onmisbaren zegen. Van dien zegen verzekerd, durven wij de moeielijke taak aanvaarden. Roomsche mannen en jongelingen in Nederland, steunt ons niet alleen met Uw gebed, maar ook door Uwe toewij ding en hulp in dnadwerkelijken vorm Het Centraal propaganda-adres is: Spui 2 2, Amsterdam. B. TH. DE WOLF. Losse bsrichten. Duitsch saccss bij Katwijk. BERLIJN, 1 Dec. (W. B.) Off. Weste lijk front: Iu Vlaanderen was de artillerie-actie matig. Ten Z. O. van Atreeht bleef de vuuractie levendiger. De slag bij Kamerijk ontbrandde gis teren opnieuw met groote hevigheid. Onze aanvallen ter verbetering onzer posities hadden ten volle succes. Onder een zeer sterke vuuractie van artillerie- en mijnwerpers, baande onze infanterie zich een weg in de vijandelijke stellingen. Tusscben Inchy en Bourlon en van Fontain et La Folie uit wierpen wij den vijand turug op de dorpen Uraincourt, Anneux en Cantaing. Aan beide zijden van Banteux bestormden onze troepen van de Schelde af de hoogte op den W oever dezer rivier gelegen, brak door de eerste vijandelijke linies heen en veroverden de dorpen Gonnelien en VillersGuislain. De zich taai verdedigende vijand leed zware verliezen. Wij maakten 4000 Engel- schen krijgsgevangen en veroverden ver scheidene batterijen. De tegenaanvallen, welke de vijand des avonds tegen Gonnelien ondernam, met gebruik van pantser-auto's en met medewerking der cavalerie mislukten onder zware verliezen. Gedurende den nacht bleef de vuur actie op het slagfront levendig. Op den O. Maasoever nu en dan hevige artillerie-actie. Ritmeester Fhr. von Riehthofen schoot zijn 63e vliegtuig neer. Oostelijk en Macedonisch front: Toe stand onveranderd. Italiaansch front: Aanvallen der Ita lianen tegen de Monte Pertica mislukten. Uitlatingen over den millitairen toestand. Een Reuter-telegram deelt iets mede over de uitlatingen van een Engelschman van gezag over den slag bij Kamerijk. Te Kamerijk, zeide hij o.a., hebben de Engel- schen geen groote troepenmassa's ge bruikt De stellingen, die wjj namen, waren buitengewoon sterk. Wij drongen door drie reeksen van verdediginswerken van de Hindenburg-linie heen, waarvan elke vijftig, zestig meters verdedigd Varen met prikkeldraad, ontzaglijke schuilplaat sen en alle mogelijke andere versterkings middelen. Tergelijker tijd zijn een ge weldig materieel en een aantal kanonnen in onze handen gevallen, die wij nu tegen den vijand gebruiken. Wat Italië betreft vervolgde de zegsman van Reuter kan ik nu defi nitief verklaren, dat de crisis voorbij is, en de eer daarvoor komt allei n aau het Italiaansche leger toe, dat den vijandin bedwang heeft gehouden, voor de geal lieerden hulp verleenden. Na de eerste doorbraak heeft de vijand feitelijk niets uitgericht. De Italianen vochten prachtig en stuitten den vijand overal. Er zijn geen aanwijzingen, dat er groote Duitsche versterkingen in Italië zijn aangekomen de Duitschers zijn trouwens niet in staat die te zenden. Het is duidelijk, dat nie mand anders zulk een gelegenheid zou willen laten voorbijgaan. DeEngelschen hebben met de Frauschen genoeg troepen gezonden, om het vrij zeker te maken dat de toestand nu veilig is en hebben tegelijk Kamerijk een slag toegebracht. Daarom is de bezorgdheid die eenigen tijd geleden in sommige kringen aan gaande Italië heerschte, niet gerecht vaardigd. In Palestina vechten wij nu in het gezicht van Jeruzalem, maar het bergland van Judea is'een buitengewoon moeielijk terrein voor den aanvoer van kanonnen. De vijand heeft tijd gehad om zijn ach terhoede te verzamelen eu een aanval te doen, en waarschijnlijk zal Jeruzalem niet vallen, voor er opnieuw slag gele verd is. Voor dien slag moeten wij ons leger verzamelen en versche troepen, kanonnen en voorraden aanvoeren. Dat verklaart den betrekkelijken stilstand in de krijgsverrichtingen van de laatste week. Het program der Scandinavische vorsten. KRISTIANIA, 1 Dec (W. B.) De ko ningen van Zweden, Noorwegen en Dene marken zijn overeengekomen een strikte neutraliteit te handhaven en elkander wederkeerig te helpen op het gebied der levensmiddelenvoorziening. De strijd aan het Italiaansche front. Uit Weenen wordt gemeld dat de oorlogs-correspondeuten aan het Italiaan sche front de gevechten die daar sedert een week aan den gang zijn, als de zwaar ste van hetgeheele offensief beschouwen. Terwijl de vlakte nog door de zon gekoesterd wordt, heerschtopde bergen de strengste koude. Vriend en vijand liggen in de sneeuw, waarbij voor den aanvaller het nadeel daarin bestaat, dat hij geen gereedgemaakte stellingen vindt, zooals de verdediger. Sneeuwholen zijn de eenige beschutting die de soldaten hier vinden, daar natuurlijk 's nachts geen vuren gebrand kunnen worden. De nachten zijn bitter koud. De conferentie te Parijs. PARIJS, 1 Dec. (R.O.) De intergeal- lieerde conferentie zet haar werkzaam heden voort. De bladen melden, dat de besprekingen de volgende week voortgezet zullen worden Lloyd George, generaal Wilson, lord Milner en generaal Sarrail zijn gisteren naar Versailles gaan. Pichon heeft heden den leden der conferentie een dejeuner aangeboden. Te Opoeteren, een Belgisch dorpje aan onze grens, reed onlangs een Duitsch officier met zijn fiets een kip dood vau vrouw Jacobs aldaar. Deze foeterde danig op den „Duts" en sommeerde hem tot betaling van de kip. De officier gaf hier aan gevolg en nam de kip mee. Bij het schoonmaken bleek deze evenwel mais en andere granen, verboden voer voor pluimvee, in de maag te hebben. Vrouw J. werd voor de vierschaa gedaagd en kreeg maar eventjes 70Ü Mark boete. (N.R. Ct.) Koning Albert. heeft onlangs persoonlijk nieuwe orde- teekenén uitgereikt aan de officieren, onderofficieren en soldaten, die zich tij dens de laatste overvallen op de Duitsche loopgraven in de omstreken van üixmui- den bijizonder hebben onderscheiden. In het Fransch en in het Vlaamsch heeft hij een ontroerende rede gehouden, waarin hij de dapperheid en het uithoudings vermogen dezer mannen, die genjk zijn aan de beste troepen, huldigde en ver klaarde, dat het land vertrouwen in hen heeft, om weder een vrij, onafhankelijk en bloeiend België op te bouwen. De koning hechtte daarop de 'ouderscheidin gen op de borst van de gedecoreerden. Roemenië en het wapenstilstandsaanbod. Men seinde ons Zaterdag: BERLIJN, I Dec. (V.D.) De„Vossische Zeituiig" berichtRoemenië heeft een nota aan Engeland, Frankrijk en Amerika gezonden, waarin verklaard wordt, dat Roemenië door de gebeurtenissen in Rus land gedwongen wordt zonder hulp der boudgenooten het front vrij te geven of met den vijand te onderuandelen De Koemeensche regeering hoopt dat de Parijsche conferentie een oplossing zal weten te vinden, waarbij zoowel Roemenië als de geallieerden bevrediging vinden. Nota der Bolsjewiki aan de neutrale landen. PETROGRAD, 29 Nov. (P. T. A.) De volgende nota is gericht tot de vertegen woordigers der neutrale landen, Noor wegen, Nederland, Spanje, Zweden, Zwit serland en Denenmarken „Mijnheer de gezant, Ter uitvoering van het besluit van het coDgres der vertegenwoordigers van de Arbeiders- en Hoerenraden heb ik mij in naam van den Raad der Volksvertegen woordigers tot de ambassadeurs der geallieerden gericht met het voorstel om onderhandelingen te openen over een onmiddelijken wapenstilstand aan alle ironten en het sluiten van een democra- tischen vrede zonder annexaties of schade vergoedingen, overeenkomstig de vrije ontwikkeling der volkeren. „Tegelijkertijd droeg de raad der volks vertegenwoordigers aan de militaire bevelhebbers en de afgevaardigden van het republikeinsche ieger op, voorloopige onderhandelingen met de bevelhebbers der vijandelijke legers aan te knoopen, om tot een onmiddellijken wapenstilstand aan onze en aau alle andere fronten te geraken. Terwjjl ik het mijn plicht acht, u met de stappen, welke gedaan zijn, in kennis te stellen, heb ik de eer u te verzoeken al het mogelijke te doen, opdat ons wapen- stilstandsaanbod en de uitnoodiging tot onderhandelingen over het sluiten van den vrede officieel onder de aandacht van de regeeringen der vijandelijke landen worden gebracht. Ten slotte heb ik de eer, u mjjn hoop uit te spreken, dat gij alle mogelijke maat regelen zult nemen, om deze nota zoo spoedig mogelijk bekend te maken aan het volk, dat gij vertegenwoordigt. De volkscommissaris voor buitenland- sche aangelegenheden. TROTZKY. Het Vredesaanbod. WEENEN, 1 Dec. (K B.) Het antwoord der Oostenrijk-Hongaarsche regeeriug op het Russische telegram van 28 Nov. werd den 28sten November 's nachts radio- telegrafisch naar Zorskoje 8elo geseind. Het genoemde Russische draadlooze station bevestigde de ontvangst van ons telegram op 30 Nov. 's nachts langs radio- telegrafisehen weg. WEENEN, 1 Dec. (K.B.) De gisteren door minister-president Seidler in het huis van afgevaardigden afgelegde ver klaring over de vredeskwesiie werd radio-telegrafisch naar Rusland overge seind. Eon verklaring van Buchanan. PETROGRADO, 29 Nov. (R.O.) In af wachting van definitieve instructies der regeeriug heeft de Engelsehe gezant Buchanan een verklaring gepubliceerd, waarin hij uiteenzet dat de nota van Trotzky met het voorstel tot wapenstil stand aan het gezantschap werd over handigd 19 uur nadat de opperbevelhebber in liet hoofdkwartier bevel gekregen had had onmiddelijk onderhandelingen met den vijand te openen. De geallieerden werden dus voor een voldongen feit gesteld, waarover zij niet geraadpleegd waren. Het is den gezant onmogelijk te ant woorden op nota s, welke tot nem gericht zijn door een regeeriug, die niet door ztju eigen regeering erkend is. Reuter verneemt, dat het bericht, dat Buchanan Petrogrado verlaten heeft of voornemens is tiet te verlaten, ten min ste voor het huidige oogenblia ongegrond is. Het Russische Hoofdkwartier. WEENEN, 1 Dec. (K.B.) Een bijzondere correspondent meldt. Geueiaal uucbouin en de militaire attachés der entente zijn uit het Russische hoofdkwartier gevlucht: Het draadloos station van het hoofd kwartier is in handen der maximalisten. Het begin der Onderhandelingen. PETROGRADO, 1 Dec. (R.O Trotzky deelde den geallieerden diplomaten mede, dat Duitschiand bereid is op alle fronten over een democratischer! vrede te onder handelen en vroeg hun of zij aan de onderhandelingen, welke Zondag begin nen deel te nemen. De Gemeenteraad van Petrogrado. PETROGRADO, 1 Dec (R.O.) Door een besluit der maximalisten isde ge meenteraad van Petrogrado ontbonden. De nieuwe verkiezingen hebben den 9den Januari plaats. Represaille. PETROGRADO, 1 Dec. (R.O.) Trotzky heeft bevolen, dat aau de Engelschen geen passen mogen gegeven worden om Rusland te verlaten, zoolang de gevallen Chichirin, Petrofï en van andere Russen, die, naar gezegd wordt, om hun politieke overtuiging iu Engeland worden vast gehouden, niet opgelost zijn. Trotzky eischt, dat zij allen in vrijheid zullen worden gesteld. 1 - l Spanje en Rusland. De Spaanscüe zaakgelastigde heeft Trotzky geschreven, dat hij op diens „wettig verlangen" aan ziju regeering 'i'roizky's nota over een onmiddelljjken wapenstilstand en het aanknoopen van vredesonderhandelingen heeft geseind, opdat die ter kennis van hetSpaansche volk worde gebracht. De zaakgelastigde voegde daarbij, al ziju best te zullen doen, teneinde mee ,te werken tot het doen sluiten van den vrede, waarnaar het heele menschdom smacht. Ds invloed der Entente in Rusland. Naar „Svenska Dagbladet" mededeelt, wordt aan Göteborgs Handelstidningen het navolgende uit Haparanda geseind „Aan de macht der Franschen en in het bijzonder ook der Engelschen die zoowel in Finland als te Bt. Petersburg zeer groot was, is thans alom een eind gekomen. De Fransche en Engelsehe officieren te Tornea wagen het niet zich op straat te vertoonen. Van andere zijde verneemt „ftvecska Dagbladet" nog dat dezer dagen besloten werd, de Engelsehe, Fransche en Amerikaansche officieren te Torhea in hechtenis te nemen. Op het tijdstip dat dit bericht verzonden werd, bevonden zij zich echter nog op vrije voeten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1