aarbeurs. n 1918. rland 1914 Zoon, Goes. Lourdes. De Groote Oorlog. i\o. i4a. Zaterdag 1 December 1917. Dertiende Jaargang. och het eerste is maken door af- oscopen, zijn uit- onden, Marseille, egramadres: KQRKERPUHCT. I LA AR, cturen, tieren, en?,. C 74 GOES. er ig r- re Verschijnt eiken MAANDAG-.JVOENSBAG- en VRIJDAGAVOND. Bloemendag ten bate van „Herwonuen Levenskracht". BINNENLAND. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben? - i IER. Tel. 7065, HAAG. in 1918 Suikerbieten willen /óór I December 1917 der gemeenten waar hun :ken omtrent hun verbouw doen van de grootte van in het oogstjaar 1918 met ïulieren volgens een door ast te stellen model, welke gbaar zijn. ie Beetwortel-Suikerfabriek 3-Gastel. AART wordt verzocht eene en met 8 December. en feestdag of in het Octaaf op iederen dag der Novene. Rozenhoedje in een Kerk gehouden in de Basiliek voor 3 kerk van de H. Katharlna. Mej. SIDONIE KLIJ BERG, Mej. D. MAAS—Walrave te IJ z e n d ij k e de dames DE GRAAÜW, Boschstraat !n Bergen op ?oom is straat. les verkrijgbaar. Amsterdam. •is, Singel 427, Amsterdam. L, Amsterdam. HE ZEEUWSCHE COURAHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewIJn de WltfestraafA 135* GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 26 Ot p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Wij zijn genoodzaakt verschillende be richten, vervolgen van verslagen enz., we gens gebrek aan plaatsruimte, tot een volgend nummer uit te stellen. Red. Dinsdag a. s. zullen te Goes door eene schare jongedames, die zich daarvoor be langloos ter beschikking hebben gesteld, bloempjes ten verkoop worden aangebo den, waarvan de opbrengst strekken zal om de vereeniging „Herwonnen Le venskracht" te steunen in den strijd tegen de Tuberculose, niet ten onrechte genaamd j,de witte pest", vooral waar die in arbeiderskringen woedt. 'Onder leiding van het R. K. arbeids secretariaat heeft die vereeniging voor de tuberculoselijders in de Roomsche arbei derswereld door middel van de bloemen dagen reeds groote dingen weten tot stand te brengen .Velen vonden behalve medjcinale hulp en het ontvangen van versterkende middelen, kostelooze opname en verpleging in een door de vereeni ging gesticht sanatorium. Zoodoende wer den tal van lijders, die anders wellicht bij gebrek aan krachtig voedsel of doel matige verpleging aan de tuberculose zou den zijn ten prooi gevallen, voor hun ge zin en hun werkkring behouden. Het spreekt echter vanzelf, dat alleen voort durende financieele steun het der vereeni ging „HerwonnenLevenskracht" mogelijk kan maken, op den ingeslagen weg voort te gaan. Reeds werd te Middelburg en Vlissin- gen eenige malen een Bloemendag ge houden en met veel succes. Thans is Goes aan de beurt en is voor den Bloemendag een markt-Dinsdag gekozen, waarop de buitenlui uit onze dorpen zich „naar stad" plegen te be geven. Op hun aller weldadigheidszin wordt een beroep gedaan. Voorzeker zryj geen Katholiek, wien a.s. Dinsdag een der dames bloemenverkoopsters tegemoet treedt zij zijn kenbaar aan een band, welke om den arm wordt gedragen weigeren een bloempje te koopen. Maar wij vertrouwen, dat ook andersdenkenden hart noch beurs zullen sluiten voor een zoo sympathiek werk, waardoor tal van ongelukkige slachtoffers der zoo gevrees de tuberculose doeltreffend geholpen wor den. Met groot vertrouwen bevelen wij dan ook den Goeschen Bloemendag in aller weldadigheid aan, zeker als wij zijn van een groot succes. Losse berichten. Inbeslagneming van klokken in België. Volgens berichten van de grens zijn reeds vele klokken uit Brugge verdwenen. Ook de klokken te Blankenberge, Uitkerke, Zuienkerke, Wenduine en van de dorpen uit de kuststreek zijn in beslag genomen. Men vreest, dat de maatregel weldra al gemeen zal worden toegepast. („De Tijd") Eene verklaring. Graaf Czernin heeft verklaard, dat de O. H. monarchie bereid is om onder handelingen over een eerlijken en aan nemelijken vrede aan te knoopen. Geheime documenten der Ententelanden openhaar gemaakt. Naar de „Vossische Ztg." uit Stock holm verneemt, bezit het bewind van Lenin elf tractaten en ongeveer zestig nota's die de Russische regeering tusschen Augustus 1916 en Maart 1917 met de kabinetten van Londen, Parijs en Rome gewisseld heeft. Die tractaten zpn aan wezig in de officieele vertaling van het Russische ministerie van buitenlaudsche zaken met de authentieke onderteeke uingen van Schillung van der Yliet en Tatisjtsjef. Aan de echtheid er van is geen twijfel mogelijk. Reeds zijn verschillende dezer docu menten openbaar gemaakt, die aantoonen, hoe de diplomaten der Entente met de belangen der volken speelden als de kat met de muis en kbewijzen dat zonder uitroeiing van het kwaad der geheime diplomatie, welke werkt en wroet buiten medeweten des volks, van een toekom stige vreedzame ontwikkeling der natiën in één grooten Statenbond niets kan komen. Door de Centralen alleen wordt na tuurlijk met echte „Schadenfreude" van die onthullingen gebruik gemaakt als wapen tegen de Entente en tot zekere hoogte terecht. Alleen zou men kunnen vragen: als de diplomatieke archieven te Berlijn en Weeuen eens geopend wer den, wat zou daaruit te voorschijn komen. Zou dat potje, van zijn deksel ontdaan, alleen lieflijke geuren verspreiden Rusland's voorstel tot het aangaan van een wapenstilstand door Duitschland aanvaard. Men seinde ons Donderdagavond: LONDEN. Uit Petragrad wordt ge- meid.- Kryienko zegt in een legerorder dat de onderhandelaars zijn teruggekeerd met een officieel antwoord van den Duit- schen opperbevelhebber, waarin deze toestemt in het aanknoopen van onder handelingen en het aanvaarden van een wapenstilstand. Kryienko beval onmid- delijk daarop het vuren over het geheele Russische front te staken. De gevolmachtigden van beide zijden zullen Zondag bijeenkomen St. l'ETERSBURG, 28 Nov. (Reuter Krylenko's afgezanten waren de Duitsche linies op het front van het vijfde Russi sche leger binnengekomen. Kryienko seint, dat de Duitsche opperbevelnebber den commandant yan het noordelijke leger als zijn gevolmachtigde afgevaar digde en dat diens antwoord op officieel regeeringspapier was gesteld. Kryienko heeft Doechoniu tot vijand des volks verklaard en bevolen al zijn aanhangers van welken rang of positie ook, gevangen te nemen. (Doechonin is de generaal, die aan het bevel der Boisjewiki om een wapenstil stand aan te vragen, niet wilde voldoen. Red.) Eerste Kamer. Zitting van 29 November. Aan de orde zijn de Grondwetsher' zieningsvoorstellen. De heer't Hooft mo tiveert zijn stemmen tegen de Grondwets voorstellen. De heer Bosch van Oud Amelisweerd bepleit afwerking der wet ten tot uitvoering van art. 192 nog in deze wetgevevende periode. De heer van den Berg zal voorstem' men, niet op grond van anti revolution naire beginselen, doch van opportuni teitsoverwegingen n.l. dat het evenredig kiesrecht komt en de kans op het einde van den scüoolstrijd wordt geopend. De heer Reekers, hoewei tegen het algemeen kiesrecht, zal toch voorstemmen met het oog op art. 192. Het kiesrechtartikei wordt aangenomen met 42 stemmen tegen 1. Daarna met denzelfden uitslag ook het onderwijs artikel. Tegen stemt de heer 't Hooft. De additioneele artikelen worden aan genomen met 41 tegen 2 stemmen. Tegen do heeren 't Hooft en Stork. De voorzitter wenscht de regeering geluk onder applaus der Kamer met de aanneming in 2e lezing van de Grond wetsherziening. Duitsche steenkool. Het dezer dagen uit „Het Vaderland, overgenomen bericht, volgens hetwelk Duitschland het door dit land toegezegde steenkolenkwantum met ©enige tiendui zenden ton had verhoogd, heeft den in druk gewekt, dat het er thans met onze steenkoolvoorziening beter voor zou staan. Ten einde teleurstelling op dit punt te voorkomen, dient daarbij te worden opr gemerkt, dat het uit Duitschland afkom stige quantum kolen alleen daarom ver hoogd is; y^ndat de kolentoevoer uit Bel gië niet doorgaat. (N. R. Ct). Verkiezingen. Op goede gronden kan worden mader gedeeld, dat het voornemen bestaat de candidaatstelling voor de nieuwe verkie zingen te doen plaats hebben in Mei 1918 en de verkiezingen zelf in Juni daar opvolgende. Afval van granen enz. De Minister van L., N. en H. heeft verboden: stof, kaf of uitsehoonsel uit granen, peulvruchten en handelsgowas- sen af te leveren, te vervoeren of te doen vervoeren, behalve voor afleverin gen of vervoer op last van een Regee,- ringpcommiss-aris, e. d. Als maximumprijs is vastgesteld per 1000 K.G. geleverd franco naaste spoor wegstation of groot vaarwater exclusief baalvoor levering bij- den producent f 60 voor haverkaf, roggekaf, tarwekaf en vlaskaf (vlasdoppen, bladkaf en bol- kaf) en f30 voor vlasscheven. Bij levering aan den consument hoog stens |5 daarboven benevens vracht en ev. dekkleedhuur. (Z.) Brandhout. De Minister van Landbouw heleft de volgende maximum-kleanhandeiprijzen voor brandhout vastgesteld Dennenhout: meterhout f2,70; halve meterhout f3,20, blokjes van 15 c.M. gekloofd f 4,20. Voor Berkenhout zijn deze prijzen resr peet.. 14,70, f5,20 en f5,70. Voor lepenkout f5, f5,20 en f6. Voor Eikenhout 5,TO, f6 en f6,70. Voor Beukenhout f 6,20, f 6,50 en f 7,20. Alle vorenstaande, prijzen zijn te ver staan franco in huis per 100 K.g. Haring en bokking. De volgende maximum-kleinhandelprij}- zen zijn vastgesteld: Engelsche bokking 6 ct., volle haring 4 ct, maatjesharing 4 ct., gemarineerde haring 7 ct., Zuider- zeebokking 2 ct., id. harde zonder staart vin 2i/2 ct. Volle en maatjesharing schoongemaakt ot. De „Nieuw Amsterdam". Volgens een ontvangen bericht is de „Nieuw Amsterdam" van New-York naar Nederland vertrokken. Goes. In de vergadering van den Gemeenteraad van Donderdags (avond j.L is besloten tot gratificaüever- leening aan den hoofdagent P. den Hol lander voor bewezen extradiensten tijdens de ziekte van den commissaris. Op het adres van de vereenigjng Han- delbelangem, waarin een permissie tot ruimere gasverlichting tijdens de. St. Ni- colaaadagen, benevens eene verordening tot winkelsluiting werd gevraagd, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, nadat de heer Dekker had geprotelteerd tegen de veel' te late behandeling van dat adres; dat reeds 5 'October den raad was aangebo den, zoiodat van de door die vereeniging gekoesterde plannen, b.v. den etalage wedstrijd niets is kunnen komen. Geant- werd werd van de zijde van B. en Wu dat het onderzoek naar de wettschelijk- heid van de invoering ..eener winkelslui ting, in verband met de overstelpende drukte het B. en \V(. niet hadden moge lijk gemaakt het adres; eerder door den raad te doen behandelen. Nog werd met- degedeeld, dat het afwijzend votum vooral berustte op de overweging, dat winkel sluiting hier geenszins door alle winke liers wordt verlangd, gelijk B. en W. uit mondelinge medeedeelingen zoowel als uit een adres van „De Hanze" was gebleken. Om inmiddels aan de verlangens van de winkeliers voor de a.s. St. Nikolaas- dagen tegemoet te komen de 'heer Donner maakte zich van die verlangens den tolk zal den len, 3en, 4en en 5en December niet gelet worden op het branden van gaslicht door de winkeliers in hun etalages en winkels beide, terwijl op verzoek van den heer Brants; van het eventueel door hen beizuinigjd overschot over November nog 10 pet. aan de winkeliers .extra zaf worden ver schaft. Op het verzoek der Sk D. A. P. afdeeling G-oesi om intrekking van het verbod tot luidkeete venten met geschrif ten, werd afwijzend beschikt. Zoo' ook op het verzoet van den heer J. A. van Heel' e.a. om wijziging der heffingsiver- ordening op- den hoofdelijiken omslag, welke hun te hoog leek, maar volgens B. en Wi. volstrekt niet in disproportie isl met de door die heeren genoten ver diensten. Een, wijziging der geineentobe- grooting werd goedgekeurd. Bijl de vast stelling yan het primitief kohier van schoolgeld voor O. L. School en voor M. U. L. O. cursus 1917—1918, wees de heer Donner op bet geringe totaalcjj[£er (f 2511,10) en op de onbillijkheid dat door lieden met een inkomen van f2300 a f50,000, slechts f30 schoolgeld voor een kind wordt betaald, terwijl de heer Dekker de aandacht vestigde op de on billijkheid, dat alle belas tinghetalenda burgers! nog moeten bijdokken voor het schoolgeld van kinderen, wier ouders in komenshebben als zoo juist door den heer Donner genoemd. Besloten werd wel djt primitief kohier goed te keuren, maar de verordening op de hefiing van school geld te herzien en den heer Donner ver zocht een schema van schoolgeldhelfing volgens zijn idee te ontwerpen. Het 2e suppletoir kohier van de hondenbelas ting ad f 12 werd goedgekeurd. Aan den heer J. Risch werd als lid en voor zitter van het Gasthuisbestuur en aan den heer E;. vi. d. Bosch als seoretaris- pennin-gmeester van het Gasthuisbestuur op hun verzoek eervol ontslag verleend pnder dankzegging voor de vele en gei- wichtiga diensten door deze boeren ge durende tal1 van jaren de beer v. d. Bosch vervulde zijn functie 46 jaar bewezen, waarbij den heer v. d. Bosch een vreedzame en rustige levensavond werd toegewenscht, wat door den raad met applaus werd onderstreept. In de plaats van den heer Risch werd als lid van het Gasthuisbestuur de beer E- v- d- Bosch met algemeene stemmen gekozen. Als voorzitter van dat college werd met 6 van de 9 stemmen gekozen de heer Joh. Pilaar, .3 stemmen waren uitge bracht op Jhr. Von Schmidt auf Alten- stadt. Als secretaris-penningmeester werd gekozen met algemeene stemmen de heer J. Korstanje La. op eene jaarwedde van f 450 onder borgtocht van 13000. De heer Pl'azier .yveesi er op, dat men op de voordrachten van dergelijke posten niet steeds menschen van buiten moet plaat sen, maar ook eens het oog moet vestigen op geboren Goesenaren, die hier blijiven. Hij wilde met deze opmerking echter niets ten nadeed© zeggen van de thans voorgestelde candidalen. Besloten werd eene leening aan te gaan van 150,000 (met inbegrip van de tot ultimo Decem ber toegestane f25,000) voor de behoefte aan kasgeld. N-aar aanleiding eener opmerking van den heer Van Dissel over het bezwaar, dat voor velen zal bestaan 0111 tusschen Januari en Mei huta hoofdelijken omslag te betalen werd medegedeeld door den voorzitter, dat de aangiften zeer traag binnenkomen, wijl op te late aangifte geen straf staat, terwijl de kon. goedkeuring op de jongste aanvrage tot hoogere hef fing nog niet is binnengekomen. De heer Donner en anderen gaven den raad bij do vaststelling van het kohier niet te wach ten op de biljetten van de inkomsten belasting, maar- het kohier direct gereed te maken en dan latei- bij; aanvullings kohier het te weinig geheven© in te vor deren en net te veel gevorderde terug te betalen, welk idee do-or den voorzitter werd overgenomen, terwijl op voorstel van den heer Yan Dissel er aan werd toege- Ivoegd, dat voortaan een termijn zal wor den gesteld waarop de aangifte dient te zijn geschied. Zoo- niet, dan zal. ambts halve tot vaststelling van het bedrag wor den overgegaan. Biji liet voorstel tot aan gaan eener molestverzekering vim gasfa briek en gemeentegebouwen zette de heer Brants zijn principieel bezwaar- daarte gen uiteen. Vo-lgens hem is er hij: mas sale vernieling in oorlogstijd zectr weinig of geen kans, dat de garticulietre maat schappijen in staat zullen zijn hu\nne ver plichtingen tegenover de verzekerden na te komen. De Staat behoort z.i. als ver zekeraar in deze op te treden eu hij: zou willen, dat de raad zich tot tie regee ring wendde met een request, watarin ver zocht werd, dat de Staat de mo-lestver- zekering in handen zal nemen. (Indien, wijl ons niet vergissen, bestaat b-ij de re geering dit plan. Red.). De overige heeren voelden niet veel voor de verze kering der gerneentegebouwen, wel voor die der gasfabriek. Nadat aan het einde der agenda hierover eene besloten ver gadering was gehouden werd in openbare zitting medegedeeld, dat de gasfabriek zal verzekerd w-o-rden tegen molest-risico bij: de Vereeniging „Mo-lestrisico" te Aipster- Verwaohtlng tot den avond van 1 Deo. Meest matige tot krachtigen, Zuid Wes telijke tot Westelijken wind. Zwaarbewolkte luoht met tijdelijke opklaring. Aanvankelijk weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. -dam. Aan de gymnastiekvereeniging „Vol harding" werd. vergunning verleend om op twee avonden per week gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal O. L. school voor M. U. L. O., zulks tot wederopzeggens toe en met de bepaling, dat tijdens'de oefeningen een deskundig leider moet aanwezig zijn. Bij1 de behandeling van bet verzoek van de Bouwvereeniging „Nieuw Goes", om financieelen steun van de gemeente voor het bouwen harer volkswoningen, overeenkomstig de bepalingen der woning wet, ontwikkelde de heer Dekker in een wijdloo-pige rede zijn bezwaren. Dan slechts zou hij tot dien steun medewerken en zijn steun geven, als lo. door de vereeniging, wanneer zij: later in goeden doen zou varkeeren, de voorschotten zou den worden terugbetaald, die zij- in- haar periode van armlastigheid van de ge meente had ontvangen en 2o. dat wan neer de raming der kosten door de ver eeniging zou worden overschreden, ener (neer zou noodig zijn, zij hiervoor opnieuw den raad der gemeente zo-u hooren. Ook kon hij- zich niet vereenigen met de voor keur, die men de vereeniging gaf bij het aankoopen van gronden, wijl hierdoor het particulier initiatief werd gedrukt. Een breedvoerige discussie ontspon zich hier over, waaraan ook de stadsbouwmeester, de heer F. G. C. Rothuizen, als technisch adviseur deelnam. Uit zijne opmerkingen en die van den heer Fransen v. d. Putte bleek, dat men zich den toekomstigen goeden doen der bouwvereeniging, die tal van woningen in „onbezwaard eigendom" heeft, niet to rooskleurig moet voorstel len, want lo. maakt eene bouwvereeniging als deze met sociaal-philantropisch doel geen winst, en 2o. zullen na 50 jaar de huizen der vereeniging in zoo-'n staat zijn, dat groote onkosten voor restauratie enz. zullen noodig zijn. Nochtans aarzel de de heer v. Dissel, voorzitter der bouw vereeniging voornoemd, niet, om de voor waarden do-or den heer Dekker genoemd, te aanvaarden onder dankbetuiging aan B. en \V. en de financieele commissie voo-r hun tegemoetkomende houding te genover de vereeniging. Wat de voor- kern- betreft, die den heer Dekker zoo huiverig maakte, werd opgemerkt, dat lo. de eerste 10 jaren het bouwen door par ticulieren zeer bezwaarlijk zal gaan, 2o, er nog een heel groot gedeelte van het geprojecteerde terrein overblijft waarop het particulier initiatief zich kan doen gelden, en 3o. de voorkeur alleen hierin bestaat, dat een particulier slechts dan een stuk grond zou kunnen krijgen van den door de vereeniging gewenschten hoek nadat de vereeniging door de gemeente van de aanvrage van dien particulier is verwittigd en er niet op zou zijn inge gaan. Ook is die voorkeur noodig om het co-mplex gebouwen der vereeni ging zooveel mogelijk ongeschonden te houden. Nadat over deze zaak nog itt besloten vergadering was gedelibereerd werd medegedeeld, dat de raad een ont- ei-geningsbeshiit had genomen tot uitvoe ring der bouwplannen van de vereeni ging en hiermede zijn voorloo-pig besluit van Februari j.l. bevestigde. Omtrent den gasprijs deelde de voor zitter .mede, dat na amjjele bespreking met de gascommissie en den directeur' der gasfabriek en na overweging van al lerlei systemen doo-r andere gemeenten be proefd men tot de conclusie kwam, dat waar het gas thans uiterlijk 19 ct. moet kosten er geen betere weg o-p gevonden kan worden dan voortaan 19 ct. te heffen en aan ingezetenen der gemeente, die een inkomen hebben van f 1000 of min der 4 ct. per M3. te vergoeden. De idee om eerst die menschen 19 ct, te doen betalen en dan later hun den toeslag! der gemeente op het distributie kantoor te doen terugbetalen; werd al9 te omslachtig op voorstel van den heeï Vo-n Sc-hmidt losgelaten. B. en W. aulleiï met de gascommissie hieromtrent eepf gemakkelijker regeling ontwerpen. Op het yerlpngen der heeren, Von Schmidt m

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1