UIT ZEELAND. Electriciteitsvoorziening voor Zeeland. gen door beëodigden de nieuw benoemde rentmeesters onder protest van de eer sten. De baljuw liet izich niet van zijn stuk brengen, bij beklaagde zich bij de Staten van Zeeland. Hij beschuldigde de de burgemeesters, dat zij drinkgelagen voor gemeene luiden hadden aangericht oin dezen tot oproer te bewegen, verder dat zij kogels hadden uitgedeeld aan de schutters, toen er sprake van Was, dat er gedeputeerden uit de Staten zouden komen om de zaak te onderzoeken. De Staten kozen partij voor beide partijen, het besluit der Staten was, dat men de oude-'"rentmeesters in functie zou laten tot het onderzoek der Staten afgeloopen was. Dit beshiit schreef men weer op rekening van den gehaten baljuw. Hier door en ook door het voortdurend ver zet van den een tegen den ander groeide de haat tegen Dankerts zoo aan, dat hij door een hoop opgeflitste l'ui uit z'ijn huis werd gehaald, naar hét schutters hof der Kolveniers werd gebracht en aldaar gedwongen werd zijh degen af te geven, als teeken dat hij zijn ambt ne- derlegde. Dubbele wachten werden da delijk uitgezet om de rust te herstel len, de aanhangers van den baljuw wa len woest, deze vielen uit boosheid een patrouille aan, die juist in de 's-H«er Hendrikskinderenstraat mareheeide. Men was voor het huis van dhr. v. d. Steene. Deze behoorde tot 'de partij van den baljuw, en was lang niet bemind bij de burgerij. Voor dit huis ontstond een bloedig gevecht tusschen de beide partijen. De kapitein der burgerwacht met zijn man schappen kwam spoedig aanrukken, maar niets mocht baten, enkele oog'enblikken later vloeide het burgerbloed door de straat. Kapitein Gilles van der Wisse en de schutter Jacob Gorsen waren g'esneu- veld bij dit oproer. Dit treurig geval verhoogde de woede. Men liep naar het huis van den baljuw Dankerts 0111 hem persoonlijk aan te vallen, anderen koel den hunne woede aan het gezin en hét huis van den heer v. d. Steene. De be woners moesten vluchten, het huis werd gteplunderd en geheel geruïneerd. Ieder onzer kent nog de plaats in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat, waar het huis eenmaal stond. "De rij huizen is hier onderbroken, bet nieuwe huis (thans Soutenstuin) werd achteruit geplaatst. Of dit ter gedachtenis zoo gedaan is, zegt de geschiedenis, ons niet. Deze politieke strijd heeft nog jaren voortgeduurd, en veel ellende voor de inwoners van Goes veroorzaakt. Met het begin der 18e eeuw was deze strijd, geëindigd. Onder deze droevige omstandigheden deed het ge meentebestuur zijn best Voor de inwo ners). Dit bleek in '1G toen ze overging tot het stichten van een Oude mannen- en Vrouwenhuis in de Zusterstraat. Goes. Jac. de Kr. In zijn zeer uitgebreid rapport betref fende de mogelijkheid van een provinci ale electriciteitsvoorziening komt prof. Feldmann tot de volgende conclusies-: I. Een voorzichtige raming leert, dat bij onderstelling van ongeveer 'normale prijzen voor de aan te koopen kabels, machines, zooals zij voor den oorlog gol den, electriciteitsvoorziening van Zeeland wel mogelijk is. II. Dit bedrijf zal na verloop van de eerste moeilijke jaren zich kunnen be druipen. III. Ik adviseer daarom, te besluiten de Provinciale electriciteitsvoorziening ter hand te nemen, wanneer de prijzen der kabels en machines weer ongeveer nor maal zullen zijn geworden. IV. Schouwen en Duiveland, St.-Phi- lipsland en .Tholen zullen met voordeel uit Noord-Brabant kunnen worden ge) voed. V. Voor Walcheren, Zuid- en Noord!-Be- veland verdient eiglen productie de voor keur boven aankoop uit Noord-Brabant. Ook verdient gecentraliseerde verdeeling van den zelf jgeproduceerden stroom om economische redenen de voorkeur boven splitsing in twee groepen, waarvan Wal cheren uit een eigen centrale, Beveland uit Noord-Brabant gevoed zou worden. Om deze redenen dient overwogën te worden de stichting van een centrale op Walcheren, hetzij te Middelburg of te Vlis- singen, of in de plaats daarvan de over neming van ide bestaande centrale te VlLs- singen, die door verbouwing en uitbrei ding geschikt moest worden gemaakt voor het doel. VI. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aanbevolen de oprichting van een edgei» centraal-station te Sas van Gent, dat met tertijd ook bet westelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen zou moeten ver van laagspanningsnetten ter hand zou worden genomen, voor zoover er een aan drang in deze richting door de gemeenten wordt uitgeoefend. Ged. Staten zijn van oordeel, dat, wie dit rapport leest 'zal worden getroffen door den bondigen betoogtrant en de grondigheid van het onderzoek; men ge voelt, dat hier inderdaad de waarheid benaderd wordt, voor zooveel dat bij een dergelijk problematiek onderwerp mogelijk is. Terwijl Ged. Slaten 1G Mei 1913 aan den Minister van L. N. en II. schreven: „de eigenaardige samenstelling van onze Provincie zou, indien zij de electriciteitsvoorziening zelf ter hand nam, vermoedelijk leiden tot de oprich ting van verscheidene centralen en als gevolg daarvan tot geregeld terugkeeren- de uitgaven, waarvan de omvang ,niet te begrooten is" wordt in dit rapport met groote klaarheid en overredingskracht be toogd, dat een raming van inkomsten en uitgaven zeer wel mogelijk is en dat het van de Provincie gevergde offer haro Krachten geenszins te boven gaat. Zooals uit het rapport blijkt, zoude bij oprichting van twee centrales en voe ding der noordelijke eilanden uit Noord- Brabant aanvankelijk met verlies ge werkt worden en bedraagt de raming der totale verliezen in het vijfde jaar f 309.290, welk nadeelig saldo vervolgens door de jaarlijksche winsten tusschen het lldo en 12de jaar geheel afgeboekt zou kun nen worden. Dit tijdelijk tekort kan gtedekt worden door een verhooging der opcen ten, welke in de Provinciale begrooting voor 1918 op f383.900 zijn geraamd, met gemiddeld f 60.000 gedurende vijf jaren, of wel bestreden worden door bij den aanvang der onderneming tevens een re serve te leenen, waaruit dan in de .eer ste jaren de rente zou worden betaald. Feitelijk wordt de provincie, door hetzij de eene, hetzij de andere methode toe te passen, .niet rijker o£ armer, doch in het laatste geval worden de uitgaven ge lijkelijk over een grooter aantal jaren ver deeld. Prof. Feldmann rekent uit, dat daar toe gedurende 11 jaar een aanvulling van ongeveer f 10.000 uit de Provinciale kas 'sjaars noodig zou zijn. Een dergelijke bijdrage kan, vergeleken met wat de provincie voor andere doel einden uitgeeft, geen ernstig bezwaar op leveren, zooals uit verschillende genoemde getallen blijkt. Het eindcijfer der begrooting voor 1918 wijst f 1.245.845 in ontvang en uitgaaf aan, en zal dus een som van f 10.000 niet te veel daarop drukken, terwijl do heffing van een enkelen opoent op de Rijksinkomstenbelasting niet minder dan f 10.000 zou opleveren. Ged. Staten achten de uitgaaf van f 10.000 gedurende elf jaar dan ook geens zins te groot 'in verband met het over wegende belang der zaak, welke liet hier geldt. Want naast de belangen van verkeer en onderwijs, waarvoor duizenden Wor den en werden uitgegeven staat met niet minder recht de verspreiding van elec- triciteit, omdat ook zij aan het algemeen in hooge mate ten goede komt. Zijn dan geen moeilijkheden aan de verwezenlijking van het plan verbonden? Het tegendeel is waar en bet rapport wijst op allerlei bezwaren: de ongunsti ge geografische gesteldheid, hot reeds bestaan van ettelijke centrales, de keuze van een bedrijfsvorm, eigen exploitatie of naamlooze vennootschap, de vraag of ile provincie alleen de oprichting of ook de distributie der electriciteit ter hand zal nemen, de exorbitante stijging der prij zen, welke voorshands den aanleg onmo gelijk maakt; de wijze, waarop de aan leg zal worden 'begonnen, voortgezet en voltooid en vele andere quaesties van technischen, juridischen en couunerciiee- len aard. Maar op alle hoofdvragen geeft het rapport óf een antwoord óf althans de mogelijkheid van een oplossing, welke een nader onderzoek ongetwijfeld Izal brengen. i Waar het gewenscht is als de tijd van uitvoering gekomen is, de hand dadie- lijk en met kracht aan den ploeg1 to kun nen slaan, stellen Ged. Staten dan nu ook alleen voor de wenschelijkheid in principe uit te spreken van electriciteits voorziening door de provincie en haar op te dragen verdere plannen en voor stellen te ontwerpen, waarvan de kosten niet makkelijk te ramen zijn en daarom wordt een blanco crediet gevraagd, onder de verzekering, dat hiermede zoo zui nig mogelijk zal worden Ie werk gegaan. Prov. Staten. Ons bereikte een lijvige correspondentie betreffende stukken voor de a. s Staten- zitting Plaatsgebrek noodzaakt ons die tot een volgend nummer uit te stellen. Red. uit den Wilhelminapölder, door de firma Peck Co. te Amsterdam geschonken. Dergelijke fonteinen worden door die firma voor de N. V. Waterleiding Zuid- Beveland geleverd. Achter het kantoor van den secretaris is een wachtkamer, daarachter een kamer, die bestemd is voor de keuring van gewassen als ver koopbureau en voor de boekhouding Boven voor is de vergaderkamer voor het hoofdbestuur der Z. L. M. In het midden eene typistenkamer, tevens lokaal voor de zaaizadenregeliiig Boven achter is de kamer voor de Cultuurcommissie. Alles ziet er eenvoudig maar degelijk uit. Zooal.s reeds gezegd, sprak de voor zitter der Z. L. M. bij de ingebi uikueming van het Landbouwhuis eene openingsrede uit, waarin hij de aanwezigen compli menteerde en de afwezige genoodigden, die verhinderd waren, noemde, waar onder den minister van Landbouw, die telegrafisch van zijne belangstelling had doen blijken. Daarna zette hij de betee- kenis van het hebben van een eigen huis uiteen en lioe de verhoogde bloei der Z. L. M. als gevolg van den oorlogstoe stand de stichting van dit Landbouwhuis had mogelijk gemaakt, wat trouwens noodig was, want, waar de vorige secre taris met één klerk werkte, daar bestaat nu liet personeel reeds uit 11 leden, waaronder verschillende hoofdambte naren Daarna omschreef spr. liet devies der Z.L.M.: „geen werk te groot, geen moeite te veel" en de hou ding van de landbouwers ten opzichte der regeering. Geen ongemotiveerde kri tiek, maar het met klem opkomen voor de belangen, waar aan liet recht der landbouwers wordt te kort gidaan. Ver der wees spreker op de moeilijke taak voor den landbouw weggelegd, ook na den oorlog, als wanneer de buitenland sclie concurrentie het hoofd op zal steken en het noodig zal worden de thans noo dig geworden staatsinmenging in het boerenbedrijf te doen ophouden. Daarom is organisatie een eisch des tijds, het steeds sterker worden van de Z. L. M. strikt noodzakelijk. Het liart der Z. L. M. is het nieuwe Landbouwhuis. Met een beroep op den ijver van liet personeel van liet Landbouwhuis verklaarde de voorzitter, onder applaus, het huis voor geopend. De Commissaris der Koningin in Zee land sprak zijn groote voldoening uit over hetgeen hier geschiedde en gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de groote stoot tot stichting van het Landbouw huis vooral was uitgegaan van den voor zitter. Spreker zette uiteen, hoe in de totstandkoming dezer st'chting een eigen aardige trek van ons volkskarakter tot uiting kwam, liet gehecht zijn aan een eigen woning. Doel, opzet en inrichting van het Landbouwhuis prijzende, alsmede den geest van centralisatie, die er uit spreekt, waarschuwde hij voor de keer zijde der medalje, zooal.s sleur en ge dachte van afsluiting, weshalve hij aan ried de vensters van liet huis wijd open te zetten ook in figuurlijken zin, zoodat men steeds op de hoogte blijft van de stroomingen en gevoelens daarbuiten. Dan zal de Z L. M. en ten slotte de provincie, die eene bij uitstek landbou wende is, er bij bloeien. De heer Directeur Generaal hield, na de groeten en gelukwenschen van den minister te hebben overgebracht, eene vrij lange rede, waarin hij de geheel veranderde omstandigheden schetste waaronder de boer thans moet werken, nu hij zoowel voederstoffen als hulp meststoffen, die vroeger van den vreemde kwamen, moet ontberen. B.v. komt er thans 80000 ton chili per jaar minder binnen, waardoor 120000 ton tarwe of 2.400000 ton bieten minder gewonnen woiden Aan voederstoffen komt er 900000 ton a 1 millioen ton maïs minder binnen. Grasland zal gescheurd moeten Worden, teneinde de menschen te voeden en zoodoende wordt het bedrijf onder veel zwaardere condities gedreven en ook na den oorlog zal dit lang nog zoo blijven en vele der regeeringsmaatregelen zullen niet aanstonds kunnen worden afgeschaft. Ook tegen den irreëelen handel, waar door zooveel boeren bedrogen worden, zal de strijd moeten worden aangebonden. Spreker gaf als zijn meening te kennen dat o.a. een uitmuntende boekhouding op de boerderij niet meer zal mogen ontbreken, al was het alleen maar dat de boer wete wat van hem als belasting mag gevraagd worden. Ook organisatie is broodnoodig. De Landbouwmaatschap- pijen, ook de Z. L. M., hebben de fouten van het verledene te herstellen. Zij moe ten de centra's worden van coöperatie op elk gebied en overal tot in de kleinste plaatsen hun vertakkingen en vertrou wensmannen hebben. Daarom isdestich ting van dit Landbouwhuis volgens spre ker het begin van een nieuw tijdperk voor de Z. L. M. Men heeft het Land bouwhuis het hart der Z. L. M. genoemd. Dit beeld uitwerkend, zegt spreker, dat evenals het Dart liet slagaderlijk bloed uitstoot en het aderlijk bloed terug ont vangt, zoo moet dit Landbouwhuis alle landbouwers van Zeeland tot zich trek ken en lien, voorzien van kennis en goeden raad, weer heen laten gaan. Spr. sloot met een gelukwensch voor de nieuwe onderneming- De heer De Beaufort, Burgemeester van Goes, zeide met des te meer vreugde namens de burgerij zijn beste wcnschen voor het Landbouwhuis te uiten, wijl het hier niet bloot de oprichting geldt van een nieuw bureau, maar met de stichting van dit huis het feit bezegeld wordt, dat Goes meer en meer de zetel wordt van den landbouw. En wat de landbouw voor deze provincie, in liet bijzonder voor Goes is, zou u iedere scholier weten te vertellen Daarmede was het getal der sprekers uitgeput en dankte de voorzitter de heeren sprekers voor hun gulle en min zame woorden. Men ging toen over tot de bezichtiging van het Landbouwhuis, waarna de ge noodigden zich in de sociëteit V. O. V., des middags door den heer Joh. Pilaar, president derzeB'e, met een korte, sym pathieke rede ter beschikking van het gezelschap gesteld, aan een feestdiseh vereenigden. Vergadering in zake de oprich ting eemr Coöperatieve Olie slagerij en Lijnkoekenfabriek met daaraan verbonden handel in Vee voeder voor Zeeland en West-Brabant in de Prins van Oranje alhier. De vergadering werd voorgezeten door den lieer dr. Jenny Weijerman, die door een dertigtal heeren uit verschillende deelen van Zeeland werd bijgewoond Hij zegt, dat hij gehoopt had dat enkele vlotte sprekers der Z. L. M. hier waren. Al is de opkomst niet groot, toch is het gebrek aan belangstelling slechts schijn, wijl het voor velen zeer moeilijk is hier te zijn. De aanwezigen acht spreker voldoende als representeerende den landbouw. Vorig jaar is liet plan, waarvoor wij hier komen, overwogen. Spreker staat er eigenlijk buiten, hij is alleen op ver zoek praeses der vergadering, Hij stelt er prijs op te verklaren, dat hij uit er varing van zijn vroeger verblijf te 's Heer Arendskerke en in het Goesche land, kan zeggen, dat de tijden voor de boeren veel verbeterd zijn. Maar zal dat zoo blijven Nu moeten wij vooruit zien en ons voor den strijd der toekomst prepa reeren. Wij moeten zorgen, sterk te staan. Dus is het noodig alle onnoodige kosten van het bedrijf opzij te werken en ge zamenlijk te werken zooals bij de coöpe ratieve suikerfabrieken. Kunnen de boe ren zelf ook niet uit de grondstoffen bereiden wat zij voor liun bedrijf noodig hebben Zij, die niet aan de productie deelnemen, moeten tot een minimum teruggebracht worden. De tusselienhandel moet verdwijnen. Heeft deze onderneming reden van bestaan Laten wij dat niet te breed uitspinnen. De feiten moeten dat bewijzen. De bewijzen van instem ming wettigen de conclusie, dat de on derneming mogelijk is en wel op dezelfde manier als bij de coöperatieve suikerfa brieken. Eerst zullen algemeene beraadslagingen worden gehouden. Laat de vergadering niet te lang duren. Tot groot leedwezen bleek de commissie dat het hedi n Dankdag was. Ver schuiving van den dag leek onmogelijk. Wij verzoeken dat wij het feit van deze vergadering niet beschouwen als reactie tegen den Dankdag, die zeer zeker reden van bestaan heeft. Daarna namen de beraadslagingen een aanvang. Medegedeeld werd dat verschillende aandeelen geplaatst waren, o.a. door den heer Juten, te Bergen op Zoom. De heer Welleman verzocht mededee- ling te doen van zijn instemming met het plan. De heer Zwagerman spreekt als afge vaardigde van de Coöperatieve Land- bouwvereeniging op Walcheren (1800 leden) en stelt op den voorgrond dat hij voorstander is van coöperatieve bereiding van veevoeder en aankoop „daarvan, en groot respect heeft voor de groote werk kracht van dr. Jenny Weijerman. Toch heeft hij enkele opmerkingen. De conclu sie van 't rapport steunt on het nut der coöp. suikerfabrieken en lijnkoekfabrie- ken. Dit is goed. Maar hier is de behoefte niet zoo noodzakelijk als in andere streken. Wat hier goed is kan in Drenthe minder goed zijn en zoo ook omgekeerd. In stieken van kaasbereiding is zachte lijnkoek een veelgebruikt veevoeder. Ook was daar een sterke ruilhandel, waar door de boer de dupe werd. Daar moest dus coöperatief worden ingegrepen. In Zeeland en West Brabant wordt weinig zachte lijnkoek gevonden. De bouwboer voert z.g. kort. Zachte lijnkoeken zijn voor hem een te duur voer. Aan een fabriek bestaat hier dus feitelijk geen behoefte. Ook het betoog, dat coöperatief bedrijf na den oorlog goed zal kunnen concur- reeren, kwam spr. te zwak voor. Voor zoo'n groote onderneming is de grond te zwakf 50 per aandeel met f 20 stor ting. Met rente en aflossing van liet kapitaal wordt geen rekeniDg gehouden. Wij mogen dat kapitaal van 3 ton zoo maar niet wegcijferen. Desnoods steke men rente en aflossing in een reserve fonds. De vorra van verbinding van bedrijf en handel is niet zooals het moet zijn. De weg moet beneden beginnen. Bij de dorpslandbouwvereenigingen moet be gonnen worden, daarna de districtsver- eenigingen en zoo zie men verder te ko men. Spreker eindigt met de aandacht te vestigen op een anderen vorm voor Zeeland en West-Brabant. De melasse kan tot veevoeder verwerkt worden. Nu kan het niet, maar na den oorlog wel. Dus laat de coöperatieve suikerfabrieken de melasse gebruiken tot bereiding der z.g. Bertelkoekjes. Wij krijgen dan een goed voedermiddel 'van onze eigen fabrieken. Dr. Weijerman zegt, dat er wel be- hoefte aan zachte lijnkoeken voor Zee- land en West Brabant is. Er is een be paling ontworpen, waarbij meel zoowel als lijnkoek kan verschaft worden. Atneri- kaansche lijnkoek is goedkooper, maar de k waliteit Wij weten niet of de zaak na den oorlog zal kunnen concurreeren. Later zal men eerst den toestand kunnen overzien. Er is voorgesteld geen rente te nemen van het kapitaal, maar het is juist als bij de coöp. suikerfabrieken, waar geen rente wordt uitgekeerd, maar de boeren een lioogeren prijs krijgen voor de bieten. Als men in een coöp. vereeniging aan deelen stort, kan men niet aflossen, wel reserve's maken. Gaat iemand er uit dan krijgt hij zijn gestort geld terug of zijn aandeel wordt overgenomen Wat betreft liet gaan van beneden naar boven, dat is uitstel, want dan blijft al dien tijd de tusselienhandel floreeren. Itet verwerken van melasse gaat zoo gemakkelijk niet, want dan moeten al de coöperatieve suikerfabrieken een bij- fabriek bouwen. Laat de suikerfabrieken de suikerfabrieken en houdt alles goed uit elkaav. Het tegendeel zou onlogisch zijn. Er moet voor ons plan een actief directeur zijn. De suikerdirecteuren kun nen dit niet voldoende in dit bedrijf zijn, zij hebben al hun activiteit noodig voor de suikerfabriek. De heer v. Dis zeide, dat de voorstel ling van Walcheren juist een bewijs is om iets tot stand te brengen dat ons zuiver veevoeder brengt. Trouwens, een dracht maakt macht, en too is het hier ook, gelijk in Walcheren blijkt. Wij moe ten zorgen voor een lichaam dat onver sneden voederartikelen'voortbrengt. Hij heeft geen vertrouwen genoeg in de Rijkscontrole dienaangaande. De lieer Noteboom zegt dat men wel moeite zal hebben om te concurreeren met den prijs, niet met de kwaliteit. Importeeren in het groot en coöperatief zal noodig zijn. Dr. Jenny Weijerman zegt, dat het met de concurrentie in den prijs nog wel zal losloopen, zooals de coöpera tieve suikerfabrieken uitwijzen, mits men de coöperatie goed opzette. Natuurlijk zal er tegenwerking zijn, maar dat is wei te avonturen Weuscht de vergadering op de zaak in te gaan of is de commissie op den verkeerden weg. Dit voorstel worde in rondvraag gebracht. Dan kan men, zoo men het plan wil aanvatten, de verschil lende kwesties vanj lieer'Zwagerman na der onder de oogen zien. Uitgebracht werden 3G stemmen voor, 3 tegen, 3 ont houdingen, zoodat het plan doorgaat. De voorzitter vraagt aan den heer Zwagerman dat hij op de basis van dit plan de onderneming steune als zuivel- consulent. Er wordt gevraagd, hoe het bedrijfs kapitaal wordt verkregen/Het antwoord is 14000 aandeelen moeten zijn geplaatst om de algemeene kosten niet te zwaar te maken, wijl de verplichting van afna me 250 K G. per aandeel is om ook kleine landbouwers te binden. Dus 14000 aandeelen a f20— wordt f280.000, plus aan leening van 1 ton vormt f 400 000 Dit is noodig De prijzen na den oorlog zullen met 33 °/0 zijn verhoogd. Het be drijfskapitaal a f 100 000 zal noodig zijn. De lieer Van Heel is voor zwaarder be drijfskapitaal en vindt verkeerd, dat men de bouwkosten slechts voor 3/4 deel op de aandeelen laat rusten. Daarom moet de storting niet f20.maar f25.per aandeel zijn. De voorzitter zegt, dat men dat altijd nog kan doen, maar op 't oogenblik kan men dat nog niet beslissen, alvorens men den toestand van na den oorlog kent. De vergadering beriuit in beginsel tot bereidwilligheid om later f25.te be talen, als het moet. Daarna werden de statuten in bijzon derheden besproken, waarover in ons volgend nummer. Voor de redactiebureaux van De ■Zeeuw en de „Nieuwe Zeeuwsche Cou rant." had vanmorgen een „Korker Punc- jluro"-demonsfratie plaats door den ver tegenwoordiger, den heer Nieuwenhuizen, die een lekken fietsband van een der redacteuren mot het preparaat behandelde. Het resultaat bleek verrassend. Do laatste Tqpndag gisteren was zeer druk bezocht. De tenten op de Groote Markt hadden een druk bezoek', maar ook de winkeliers hebben een goe den dag gehad. Ordeverstoringen, die een ingrijpen der politie noodig maakten, vie len niet voor. -Voor de „Vereeniging voor Alge meene Wetenschappelijke Belangen" zal op Vrijdag 30 November a.s.,des avonds 8 uur, in de Sociëteit V. O. V. optreden de heer Albert Plasschaert, Kunstcriticus te *s Gravenhage, met het onderwerp: „Portretten uit vroeger en later tijd" (met lichtbeelden). Middelburg. Gemeld dient nog to wor den, dat vorige week bij de behandeling der begrooting door den gemeenteraad de post inkomstenbelasting van f260.000 op f 280.000 «teï'd gebracht. zorgen. VII. Het verdient aanbeveling de aan vankelijk te lijden verliezen te dekkeln door rentelooze voorschotten van de.Pro vincie, die door het electriciteitsbedrijiC' terugbetaald zouden moeten worden, zoo dra en tot het bedrag), dat er winst wordt gemaakt. VIII. Als bedrijfsvorm z,ou met het oog op de in Zeeland sedlert 50 jaar met den stoombootdienst opgedane ervaring een Provinciaal electriciteitsbedrijf dienen to worden opgericht, waarbij het overwe ging zou verdienen, of niet met het oog op de in Zeeland onvermijdëlijke decentra lisatie ook de aanlegen de exploitatie Gobs. Het nieuwe Landbouw huis alhier op de Groote Markt, vroe ger bewoond door wijlen dr. Lasonder, is voor ziin nieuwe bestemming doel matig ingericht. De benedenvoorkamer is bestemd voor den secretaris. Aan den wand prijkt een beeltenis van den heer Vorsterman van Oyen, oud-secretaris van de Z. L. M. Op den schoorsteenmantel prijkt als versier- sej een op '/- der ware grootte verkleind model van de automatische drinkfontein

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2