De Groote Oorlog No. 140. Dinsdag 27 November 1917. Dertiende Jaargang. Mijnt lib IMIIU-JKHlif- in VRII0AG4VIIN0 «XE* ™di"" ■"-£ BINNENLAND UIT ZEELAND ft Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen' 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wlftesfraaf A 135* GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement Bpeciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losae berichten. De strijd in het Westen. LONDEN, 24 November (R.O.) Het stafcommuniqué meldt: De operaties van gisteren ten W. van Kamerijk hadden een succesvol verloop. Na een verwoed gevecht, waarin de vijand hardnekkigen tegenstand bood, hebben onze troepen een belangrijk, domineerend heuvel ter rein bij het Bourbon bosch stormender hand genomen. Ten Oosten van het Bourbon-bosch werd eenige vordering gemaakt in de streek van Fontaine Notre Dame. Ten V\ esten van het bosch hebben onze troepen verdere vorderingen gemaakt langs de Hindenburg-linie over het kanaal du Nord, in de streek van Moeuvres. Verder Westwaarts tusschen Moeuvres en Queau heeft het London-Scottish- regiment een belangrijke hoogterug ge nomen, waardoor wij uitzicht hebben over de Hindenburg linie naar het Noor den en het Westen. In de nabijheid van Bullecourt hebben onze troepen gedurende den nacht verder terrein gewonnen en een sterk vijande lijk punt met een aantal gevangenen genomen Het aantal gevangenen gisteren ge maakt is nog niet bekend. Sinds het begin der operaties op 20 dezer hebben wij meer dan 100 kanon nen genomen, waaronder verscheidene zware tot een kaliber van 8 inch. De strijd in het Zuiden. WEENEN, 24 November. (KB.) Het staf communiqué meldtTusschen de Piave en de Brenta en tot de Zeven gemeenten deed de vijand gister andermaal met sterke troepenmachten tegenaanvallen. Alle aanvallen mislukten onder zware verliezen van den vijand. Verder niets nieuws. ROME, 24 November. (STEFANI). Het staf-comminuqué meldt: Op het bergachtig front tusschen het Asiagoplateau en de Piave mislukten sterke vijandelijke aanvallen, welke door krachtig artillerievuur voorbereid en met hardnekkigheid ondernomen waren. In de vlakte werden vijandelijke afdee- lingen, die in schapen de Piave trachtten over te steken door kanonvuur terug gedreven. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door onze vliegers neergeschoten. Ontploffing te Londen. LONDEN, 24 November (R.O.) (OFFI CIEEL.) Bij de ontploffing gisteren in de fabriek in hut Noordelijk gedeelte van Londen werden een vrouw gedood, twee aoderen licht gewond Aan het gebouw werd geen schade aangericht. De Paus en de vrede. ZURICH, 24 November (O V.) De „Neue Züricher Ztg." zegt, dat de geruchten over een nieuwe vredesnota van den Paus ongegrond zijn. Het is mogelijk, dat de Paus met Kerstmis, ter onder steuning van zijn vroegere nota, een beroep op de verschillende regeeringen zal doen. Venetië. WEENEN, 23 November (O.V.) De „Reichspost" meldt, dat de Paus in een langen brief de kerkelijke kunstschatten van Venetië aan de bescherming van keizer Karei toevertrouwd heeft. Uit Rusland. De Begeering. BERLIJN, 24 November (O. V.) De „Berliner Lokal Anzeiger" meldt, dat de vorming van een werkelijke regeering in Rusland Dog niet gelukt is Er wordt geëischt, dat de meerderheid der volks commissarissen aftreden zal. Ook Trotzky, omdat hij niet geschikt is voor den post van minister van buitenlandsche zaken. Zijn opvolger zou de vroegere gezant te Londen, baron Rosen, worden, die een voorstander van een directen vrede is. Het aanbod van een Wapenstilstand. LONDEN, 24 November (R Q.) De bur gemeester van Petrogrado deelt mede, dat de Duitschers geweigerd hebben de onderhandelaren, welke door de maxi- malistische commissarissen gezonden wa ren, te ontvangen Duitschlaud verklaarde alleen vredesonderhandelingen te willen voeren met de constitutioneele verga- deriog. De eerste voorwaarde vauDuitsch- land om in onderhandeling te treden is, dat de Russen 100 K. M uit hun posities zullen terugtrekken, terwijl zij zelf hunne tegenwoordige posities bezet houden. WEENEN, 24 Novemder (K. B.) De ver klaringen van de beide minister pi esi- denten Von Seidler en Wekerle laten, naar de bladen eenstemmig opmerken, geen twijfel of de centrale mogendheden zullen ieder ernstig en aannemelijk aan bod tot een wapenstilstand tegemoet komend behandelen. Er zullen van Oos- renrijk-Hongarije uit geen moeilijkheden gemaakt worden om tot een wapenstil stand op het Oostelijk front te geraken. De moeilijkheid ligt in Rusland zelf. Vooraleer de tegenwoordige toestand van Rusland is opgeklaard zullen wij met de kwestie van wapenstilstand niet vorderen. Amerika en Rusland. NEW-YORK, 24 November (R. O.) De correspondent van de „Associated Press" meldt, dat de autoriteiten te Washington in de vredesbeweging van de Bolsche- wiki een daad zien, waardoor Rusland zal ophouden tot de bevriende naties te behooren. Slaagt de beweging, dan zal het zeer moeilijk zijn Rusland als een neutralen staat te beschouwen, daar Duitschland daaruit voordeel zou trekken, N.B. Bolschewiki, maximalisten, extre misten zijn drie namen voor een en dezelfde Russische partij. De Bolsche wiki (het Russische Bolschi-meer) zijn zijn de uiterst linksche revolutionnairen, die zich van de eigenlijke sociaaldemo cratische partij hebben afgescheiden, en als eerste practische punt het onmidde- sluiten van den vrede op hun program hebben staan. Hun leiders zijn o.m. Lenin en T.otzky. Tegenover hen staan de menschewiki of minimalisten (mensche- minder), de rechtsche groep der socia listen, opportunisten enj tevens entente- gezind. Hun leider is Piechanoff. Kadetten, of constitutioneel democraten of ook wei leden van de volkspartij vor men een groote groep van de Russische liberale partij. Zij vertegenwoordigen het „intellect" zijn imperialistisch gezind en ijveren voor een voortzetten van den oorlog tot het uiterste. Tot hun partij behooren o.m. vorst Lwoif, Miljoekoff, Nekrassoff enz. (Maasbode.) Het Zweedstehe blad „Politiken" var- nam Zondag j.f. uit Haparanda: In den trein zaten 4 Denen, 2 Fran- slchen. en een Russische koerier, die meldden, dat er bijl hun vertrek te St. Petersburg rust heerschte, maar eirwas een vreeselijk gebrek aan levensmiddelen, omdat generaal Kaledin den toevoer naar de stad had afgesneden, i Over Kerenski loopen tegenstrijdigs geruchten. Volgensl sommigen aou hij zelf moord hebben gepleegd, volgens ande ren zou bij Rusland hebben weten te verlaten en einde November te Parijs worden verwacht. Generaal Broesilof is, naar uit' Peters burg wordt gemeld, te Moskou door een niotorlorrie overreden. Hij heeft een been gebroken. Amerika heeft alle oorltogscontracten met Rusland vervallen verklaard, tot zoo lang Rusland weer in het bezit zou zijn van een wettige regeering. R. K. Staatkunde Vorige week bij de behandeling der Staatsbegrooting heeft de voorzitter der R.K. Kamerfractie, de Katholieke Staat kundige b ginselen nog eens omschreven. Met reden wees de woordvoerder onzer Kamerfractie erop, dat bij ons ook het streven van tijdelijken aard door gods dienstige overwegingen wordt beheerscht. En omdat die overtuiging het gc heele Katholieke volk omvat, heeft ze tot taak, dikwijls strijdende belangen tot even- wicht te brengen. Alleen hij, die een hoogeren norm aanneemt, kan de verschillen tusschen de standen en groepen, voor zoover dat moge]uk is, tot zwijgen brengen. Mgr. Nolens zeide o.a.„Do begrippen omtrent geloof, omtrent gezag en vrijheid, omtrent de verhouding tot de stoffelijke goederen, omtrent armoede en welvaart beheerschen de politiek, en vooral wat men noemt: sociale politiek. v andaar dan ook, dat van een eenzijdig materialistisch stroven als bijv. door den Economischen Boud iu zijn prugram wordt getoond, bij ons geen sprake kan of mag zijn. Voor welvaart op economisch terrein is ook nog te letten op de wnztwaarop WSr?iu v°0lt8ebracllt' e" de onderaf schiktheid der stoffelijke weivaart aan geestelijken en zedelijken vooruitgang J stoffelijke vooruitgang, die achteruitgang 1 medebrengt op zedelijk en geestelijk ge bied, is slechts fictieve vooruitgang. In voortreffelijke bewoordingen werd nier liet standpunt onzer partij aangege ven, en de noodzakelijkheid eener nriu- cipieele politiek iu 'tucht gesteld. Zaak is het nu echter, schrijft „Het Centrum dat alien, die tot onze parzij behooren, van de waarheid dezer uiteen zetting diep worden doordrongen. Want het zal straks niet ontbreken aan pogingen om, ouder voorspiegeling van louter inaterieele belangen, een aan tal der onzen te onttrekken aan het partij verband en te winnen voor de meest uiteenloopende richtingen. De socialisten zuilen ijveriger nog dan vroeger - trachten bij onze arben ders gehoor te vinden. *adicalr eu liberalen schijnen uu reeds in de weer, om katholieke midden- broedering.Vei 16 t0t stemb"a-ver- Eu ook de overige standen en groepen, die onder ons worden gevondenfkunuen erop rekenen, dat de lokstem van een ol ander belang ben zal bereiken. De techniek van het nieuwe kiesstelsel geeft aan die pogingen een zekere kans, grooter misschien dan vroeger; en boven dien kan niet worden ontkend, dat de ontwrichting in handel en verkeer, door den oorlog aangericht, ook iu ons land demoraiisterend werkte en aan liet stof- zekerdegeWm 6611 overmatige plaats ver- Maar daarom bestaat er des te meer fXen; om °P bet geestelijke en principi- de nrnt, te leggen, en met klem L a l meuvve klezers te herinneren aan de hoogere motieven, die alle katho. lieken moeten vereenigen. f„matULïriijk behoeven daarom de stof felijke belangen, iu wat zij goeds en Ook hetgeen daaromtrent door Dr Menig punt, door hem genoemd, zal straks eeh goed figuur maken op ons program. De verdwaalde vlieger. Volgens nadere berichten is de vliege- nier v. d. Drift Vrijdagmiddag te Ant. werpen neergekomen. Hij zal vermoede- iijk spoedig naar ons land terugkeeren. H. M. 'de Koningin voor den ezel. Men meldt uit Rijswijk aan de Stand.: riet overigens eenvoudige, maar aardig gelegen dorp Rijswijk (Z.-H.) schijnt velé schoo-ne plekjes te bezitten, die waard zijn door een kunstenaarshand op het doek gebracht te worden, getuige daarvoor de vele kunstschilders, die hier wonen. Deze week genoot ons dorp zelfs de hooge eer een paar maal H. M. de Koningin hier te zien schilderen, die op den Vliet- weg gezeten, een gezicht op de overzijde van de Vliet door haar penseel aan de vergetelheid ontrukte. Suiker. Naar „De Tel1." meldt, zijn tusscffen de regeering en de suikerfabrikanten on derhandelingen gevoerd over den nieu wen suikeroogst. Naar het "blad ver neemt isl als gevolg van. deze onderban de lingen eerlang het besluit te verwach ten, dat door de regeering de geheella oogst zal1 worden overgenomen en tegen normalen prijsvoor binnenlandsche con sumptie beschikbaar zal worden gesteld. Een eventueel' overschot zou door de regeering kunnen, worden uitgevoerd. Melk. De minister heeft de volgende maxi- mum-kleinhandelprijzen vastgesteldge condenseerde melk met suiker f 1,07 per kilo, f 0,471/2 per blikken busje van 370 gram; zonder siuiker 35 ct. pea- busje van 370 Gr. Gecondenseerde taptemelk met suiker 96 ct. per kiloi, 431/2 ct. per 370 gram. zonder suiker 431/2 per busje van 370 .gr. Melkpoeder fl,46 per kilo, tap te-melkp oeder f 1,15 per kil o, göste- reïiseerde melk 35 cent per busje van 370 gram. Deze prijzen mogen onder geen voorwaarde worden verhoogd, noch voor verpakking, noch voor thuisbezor ging, enz. Het is aan. alle handelaren verboden melkbussen af te leveren. Goes. „Korker Pun ct ure". Wij waren Zaterdag in Hotel Centraal ge tuige van eene demonstratie, gegeven door denheer Mr Francis Nieuweuhuizen, die namens de firma Pennock en Cie 's Gravenhage, optredend, deed zien hoe een fietsband, opzettelijk lek gemaakt, door er met een priem een flink gat in te boreD, zóodat de lucht sissend ont snapte, aanstonds weer voor het gebruik gereed is door er een oplossing van „Korker P u n c t u r e" in te pompen. Immers, toen een weinig van het vocht in den lekken band ingepompt het preparaat bestaat uit mica, rubber, kurk en een scheikundige (geheim) substantie, in water opgelost en het wiel daarna snel eenige malen was rondgedraaid, bleek de breuk volkomen gedicht te zijn en de plaats waar zoo pas een gat was geweest, gesloten en spijkerhard. Daarna weer oppompen enalles is in orde. Deze hoogst verrassende vinding is door den heer Nieuwenhuizen, die op echt Amerikaansche wijze voor „Korker Puncture" reclame maakt door zelf per fiets de baan op te gaan, in tal van plaatsen van ons land practisch toege past, zoowel bij burgers als bij militairen De hem vergezellende photograaf, de heer Ed. Visser van Weeren, een kunstenaar in zijn vak, legt aanstonds de practische demonstraties van den heer Nieuwen- huize op de plaat vast en zoo zagen wij een eerbiedwaardige collectie photo's, waarbij steeds de toepassing der nieuwe vinding het centrale punt is. Verder toonde ons de onvermoeide demonstrant tal van attesten en tevredenheidsbetui gingen over de soliditeit en de goede werking van het middel, zooals van de maréchaussee-brigade Arnhem, waar een lekke rijwielband van 3'/2 jaar met „Kor ker Puncture" weer flink berijdbaar werd, van het hotel Zeelandia te Apeldoorn, van den commandant van het 12e regi ment inf in het kamp te Milligen, van de voorbereidende school voor verlofs officieren te 's-Hage, van de fabriek der Gazelle rijwielen te Dieren, van den agent De Wint der Himarijwielen, van den commandant van het 3e bataljon 8e regiment infanterie, den heer Mijs, van de Willemskazerne te Arnhem enz. enz. Aan de echtheid der attesten valt niet te twijfelen De Posterijen, die zooveel rijwielen in gebruik hebben, hebben on langs 4000 doozen „Korker Punc ture" besteld. Voegt men er bij dat het preparaat het rubber niet aantast, zooals een scheikundige analyse heeft tiewezen; dat het vorstvrij is en's zomers hét rubber der banden koel houdt; dat zoowel lekke fietsbanden als motorrijwiel en autobanden met „Korker Puncture" oogenblikkelijk tot hun vroegeren goeden staat zijn terug te brengen, dan begrijpt de lezer dat men hier inderdaad met een verrassende vinding te doen heeft. De heer Nieuwenhuizen toonde ons zijn fiets met volstrekt niet nieuwe banden, die daarenboven herhaaldelijk zijn beprikt en doorstoken en dan weer met „Kor ker Puncture" gedicht. Welnu op die fiets had hij niet minder dan 1675 K.M. op zijn jongste tournée afgelegd, Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 27 Nov Krachtige tot matigen, later lijdelijk af nemende Noordelijke tot Westelijken wind; zwaardewolkt met tijdelijke opklaring. Aan vankelijk nog kans op regen of hagelbuien. Mogelijk nachtvorst. Later iets zachter. gelijk zijn afstempelingskaarten bewezen. Waar wij verder voor on2e oogen het middel snel en afdoend zagi n helpen, daar bleef geen grond voor twijfel ineer over en is het niet noodig al de vleiende beoordeelingen te vermelden in verschil lende couranten aan „Korker Puncture" gewijd. Men bestelle en beproeve het hoogst eenvoudige middel zelf. Als hoofd agent voor „Korker Puncture" op Zuid- Beveland treedt op de heer W. F. Ph. de Valk alhier (Men zie verder de advertentie in dit nummer) Vrijdagavond 1.1. trad in „de Prins van Oranje" alhier op de heer P. W. Kr u ze, directeur van de districts-arbeids- beurs, tot het houden van een lezing over „De werking der Arbeidsbeurzen, in 't belang van Patroons en Werklieden". Spreker werd ingeleid door den plaat selijk correspondent voor arbeidsbemid deling alhier, de heer F. G C. Rothuizen, die de leiding op zich had genomen en die een woord van welkom sprak en daarbij in herinnering bracht, dat arbeids bemiddeling tot dusver in Goes, gelukkig een weinig bekende zaak was Bijna steeds was hier in de laatste 20 jaren voldoende werk, zoodat ieder, die werken kon en wilde, behoorlijk zijn da- gelijksch brood kon verdienen en tot dusver was het zelfs meer voorgekomen, dat patroons geen voldoende werkkrach ten konden bekomen, dan dat er sprake was van eenige werkloosheid onder de werknemers. In de eerste 7 a 8 maanden van 1915 hadden wij voor 't eerst kennis gemaakt met het kwaad der werkeloosheidtoen heeft het gemeentebestuur daarin tamelijk afdoende weten te voorzien. En sindsdien is het weer uitstekend gegaan, en zelfs in den allerlaatsten tijd, werden heel goede loonen verdiend. Het zou spreker echter niet verwon deren, indien in de naaste toekomst weder gebrek aan werk ontstaat. Vooral in de bouwnijverheid ziet het er zeer sober uit Het wordt vrijwel onmogelijk laoger te bouwen vanwege de abnormaal hooge prijzen en het onrustbarende ge brek aan verschillende materialen, terwijl ook de burgerij zich zeer zeker steeds meer zal bezuinigen inzake onderhouds werken en herstellingen, vanwege de groote kosten daaraan verbonden. En waar bij de bouwnijverheid in 't bijzon der, zoo tal van bedrijven betrokken zijn, meent spreker alle reden te hebben om den toestand niet rooskleurig in te zien. Teneinde nu zooveel mogelijk werke loosheid tegen te gaan en werkgevers en werknemers bij elkander te brengen daar, waar zij elkander behoeven, is het instituut der arbeidersbemiddeling inge steld. Hoe dit instituut werkt; hoe het de belangen van patroons en werklieden bevordert en van hoeveel belang het is, dat in 't bijzonder de werknemers hiervan geheel op de hoogte zijn, daarvoor zegt spreker, is de heer Kruze hier teneinde een en ander breedvoerig toe te lichten. De heer Kruze neemt hierop het woord en wijst er op, hoe elke oorlog van be- teekenis gewoonlijk samengaat of gevolgd wordt door een groote malaise. Dit was na den oorlog van '70'71 het geval en in veel erger mate zal het dit vermoe- delijk thans ook zijn. Na '70 heeft de Regeering geen bijzondere maatregelen 1 genomen; thans heeft onze Regeering reeds in 1914 ingezien, dat er iets moest gedaan worden. I11 het najaar van 1914 toch bleek reeds, dat in sommige streken een groot overcompleet van werkkrachten was en in andere streken van ons land daarentegen een belangrijk tekort Daar op werden in verschillende plaatsen (een- tra s) Districts arbeidsbeurzen opgericht, die tot taak kregen, arbeidsKrachten te distribueeren, d.w.z de werkeloozen daar te brengen, waar zij werk konden krijgen Elke arbeidsbeurs werd daarin bijge'

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1