De Groote Oorlog. No. 138. Donderdag November 1917. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANBAfS-.JIBENSBAG- en VRI1DAGAVBND. BINNENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoudeutljn de WlffestraafA 135» GOES Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 125 Gt. p. T. Bij abonnement speciale pijjs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.625, iedere regel meer 128 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse berichten. De strijd in het Westen. BERLIJN, 20 Nov. (draadloos.) Het avondioomlmuniqué meldtLevendige vuur- actie bij Poelkapelle en bij Passchendaiele. In het gebied tusschen de van Bapaume en van Péronne naar Kamerijk leidende wegen zijn de Engelschien mét sterke strijdkrachten aangevallen en hebben ter rein gewonnen. Onze tegenmaatregelen zijn in vollen gang. De strijd in het Oosten. BERLIJN, 20 Nov. (draadloos.) Hot avondcommuniqué meldt: Geen gjrooite gevechtsactie. De strijd in het Zuiden. AVEENEN, 20 Nov. Het stafcommuni qué meldt: In het gebergte tusSchen de Brenta en de Piave wordt aan de Noor delijke hellingen van den "Monte Tomba verwoed gevochten. Alle pogingen der Italianen om de verloren stellingen door yerliesrijfce tegenaavallen terug te win nen, blevien "zonder succes. De vijand leed zware verliezen. ROME, 20 Nov. Het stafeommuniqué meldt: Op het front Monte Tomba Monte Monfenera wordt de strijd, die in den nacht van 18 November begon, verwoed voortgezet. Tot viermaal' toe werd de yijand door onze dappere troepen terugj- geworpen. I In dei streek van Melette zetten onze troepen gisteren hun plaatselijke offen sieven voort, welke ons den 18den en 19en .shmen 30S gevangenen opleverden, waaronder 8 officieren, verder 5 mi trailleurs _en honderd geweren. Aan de Piave, op het eilandje tegen- over Fól'ina maakten wiji 3 mitrailleurs en talrijke geweren buit. Uit Zürich: Volgens de nieuwste be richten stierven tot dusver slechts drie offera van de ongeregeldheden, o.w. een politiebeambte. Een vrouw en twee jon gens liggen miet schotwonden in het zie kenhuis. Meer dan twintig door schotwon den gekwetsten werden behandeld. Tot dusver werden tachtig! menschen gearres teerd. D|e meesten werden echter na vast stelling van naam enz. op vrijte voeten gesteld. De plaatselijke commandant heeft alle vergaderingen verboden. Zij die dit bevel overtreden zullen voor den krijgsraad komen. BERLIJN, 20 Nov. Het verzoek van de onafhankelijk socialistische Rijksdag!- fractie om den Rijksdag dadelijk bijleen te roepen, is door het „Attesten-ausechus" afgewezen. De eerstvolgende zitting bljjït dus bepaald op 29 dezer. In deze zitting zal, zooals ceeds werd gemeld, de kan selier spreken en het nieuw aan te1 vra gen oorlogscrediet worden ingediend. De onafhankelijke sociaaldemocrati sche partij te Berlijn had verschillende vergaderingen belegd, welke door de auto riteiten niet konden worden toegelaten. Daarop poogde een klein getal deelne mers in het Oosten van Berlijn op de straat te demonstreeren. Zij werden ech ter zonder moeite en snel door de politie uiteengtejaagd. LONDEN, 19 Nov. In het Parlemfejit deelde Lloyd Robert Cecil mede, dat de uitvoer van cement naar Nederland thans verboden is. LONDEN, 20 Nov. De vraag of de re geering een wetsontwerp zal indienen voor Nationale dienstplicht afgëzien van militaire dienstplicht, wordt in politieke kringen druk besproken. Men meent, dat de regeering voornemens is dienstplicht in je voeren voor alle manlijke personen tot 01 jaar, doch eerst slechts de mannen tot 50 jaar zal oproepen, wanneer de pro paganda, die nu door Sir Auckland Ged- des voor vrijwillige dienst wordt gevoerd, zal mislukken. Generaal Maude f. LONDEN. 19 Nov. (R.o.) Luitenant-ger neraid Maude, Britscbe hevelhebber in Mesopntamië is na een korte ongesteld heid overleden1. Dat is voor Engeland een groot verlies. De Duitsche pers over Clemenceau. Naar aanleiding van de opdracht aan Clemenceau, om een nieuw Kabinet te vormen, schrijft de „Vossische Zeitung": „Het vurigste oorlogs-kabinet, dat in Frankrijk denkbaar is, heeft het ministerie- Painlevé afgelost. Wordt het Kabinet- Clemenceau ten val gebracht, wordt het door de socialisten omvergeworpen, dan wordt de president der republiek meege sleept. Poincaré speelt vabanque en speelt zijn laats e troef uit. De dag der beslis sing wordt door het kabinet Clemenceau, zooals te voorzien is, in een dichten nevel gehuld. Tot deze ontwikkeling hebben onze overwinningen in Italië en de ge beurtenissen in Rusland bijgedragen". Het „Berliner Tageblatt" zegt: „Zijn haat tegen politieke persoonlijk heden is, zooals het geval-Poincaré aan toont, veranderlijk en van ultiliteitsover- wegingen afhankelijk Zijn haat tegen Duitschlarid echter is blijvend en duur zaam. Ofschoon hij geheel door hartstocht wordt beheerscht, zijn land meer dan iemand anders nadeel heeft berokkend, mag men hem niet voor een tot regeeren onbekwaam warhoofd houden". De „Deutsche Tageszeituug" schrijft De „fanaticus, die met de vorming van een Kabinet is belast, behoort als ver trouweling van Edward Vil in zedelijk opzicht tot de aanstokers van den wereld oorlog". De „Tagliche Runschau" schetst het KabinetClemenceau met deze woorden: „De laatste acte begint". „Germauia" zegt Het ministene-Ciemenceau zal het scherpste oorlogsministerie zijn, dat denk- baas is. De „Vorwarts" zegtNiettegenstaande tegenoverstelde mededeelingen zullen de soc.-democraten in de oppositie blijven. De vrienden van den vrede kunnen de regeering van Clemenceau vooral in den zin der catastrophe-theorie begroeten, nl. dat bet eerst nog erger moet worden, om beter te worden. Amerika's oorlogstoebereidselen. WASHINGTON, 17 Nov. (Reuter). Nieu we besluiten zijn aangekondigd, waarbij- liet beschikbare restant van de 9 mdllh- oen ingeschrevenen volgens het sfelsiel van inlijving hij1 keu,ze, onder de wapenen zal worden geroepen. Hierdoor worden de vroegere verordeningen opgeheven en alle vrijstellingen ingetrokken. Zij, die voor den dienst in aanmerking komen, wor den in 5 klassen ingedeeld. De eerste, be staande uit mannen zonder gezin zal 2.000.000 recruten omvatten. Mannen met gezinnen zullen het laatst worden opgeroe pen. Bijzondere indeelingen kunnen plaats hebben van mannen, die in bepaalde be roepen in boogje mate geoefend zïjfa. Toetreding van Amerika tot den oorlogs raad. LONDEN, 18 Nov. (Reuter.) Reuter verneemt, dat kolonel Rouse, leider den: Amerikaansche missie en buitengewoon vertegenwoordiger van president Wilson in Europa, van den president een tele gram heeft ontvangen, waarin deze met nadruk verklaart, dat 'de regeering der Vereenigde Staten de eenheid van plan nen en onderlinge controle tusschen alle geallieerden en de Vereenigdei Staten als noodzakelijk oordeelt om- een billijken en duurzamen vrede te verkrijgen. Hij- verzoekt Iiouse, met de hoofden der geallieerde regeeriugem te- confereie- ren, ten einde de meeat, intieme samen werking tot stand te brengen. Een neutrale zone rondom Jeruzalem? •BERN, 18 Nov. (V. D.) Naar verluidt, heeft de nuntius te Bern op- aandringen der Zionisten aan Z. II. den Paus het verzoek igericht aan den .Sultan te vra gen, rondom Jeruzalem een strook lands van 30 K,M. tot neutrale zlöne te verkla ren. Hetzelfde verzoek 'is aan den ver tegenwoordiger der Entente te "Bern eo richt. Een nieuw soort schepen. \roor Frankrijk gaat Amerika schepen bou wen, die door hun geheel nieuwe con structie aan alle aanvallen van duikbüo ten in zóóverre weerstand bieden, dat alleen op de plaats waar de torpedo- treft, de lading vernield wordt, doch dat van zinken -geen sprake «neer is. Amerika en Japan. De overeenkomst met Amerika betref fende dien rail van scheepsruim!© voor staal, is door Japan verbroken, daar mlen het niet eens kon worden over den prijs en de hoedanigheid der schepen. Generaal Fayolle naar Italië. PARIJS, 19 Nov. Generaal Fayolle is gisteravond naar het ltaiiaansohe front vertrokken, waar hij het Franscihe leger, dat naar Italië is gezonden, zal aanvoeren. Generaal Fayolle is de medewerker van generaal Foch geweest ten tijde van het Sommeoffensief. UIT RUSLAND. KOPENHAGEN, 20 Nov. (W.B.) Naar „Sncialdemocraten" uit Haparaada meldt, heeft de buitenlandsche vertegenwoordi ging der Bolsehewiki de volgende mede- deeling gedaan -over den toestand in Rus land. In ^Petersburg heei'scht orde. Alle berichten over programs zijn antirevolu tionaire leugens. Vrijdag j.l. werd uit Pe tersburg gemeld, dat Tschernwo tot de regeering der arbeiders was toegetreden. Het meerendeel der troepen van het front staat aan de zijde der arbeidersreigieering. Hetzelfde is het geval te Cherkow. In de Kozakkengebieden heerstht oneeniglieid, de armen en boeren nemen stelling tegen hen. De buitenlandsche vertegenwoordi ging -der Bolsehewiki is gisterennamiddag per extratrein naar Petersburg vertrokken. (Zie laatste berichten.) Verklaringen van Balfour. LONDEN, 19 November (R.O.) In het Lagerhuis antwoordde Balfour op een des betreffende vraag, dat de toestand in Rus land nog niet opgehelderd was, ofschoon de extremisten, naar het schijnt te Pe tersburg en te Moskou de macht in han den hebben. De Engelsche gezant blijft op zijn post. Grootvorst Nicolaas aanvoerder der Kozakken? De ,„\Vien. Allg. Zeitung" deelt mede, dat grootvorst Nicolaas in het hoofdkwar tier van Kaledin is aangekomen. Deze droeg hem. het bevel op over de kozak ken en verklaarde, dat hij hem, als hij de Bolsjewiki versloeg, tot regent zou uitroepen en de monarchie zoude her stellen. Een minister gearresteerd. PETERSBURG, 18 November. (Reuter). Beratof, de vroegere minister van buiten landsche zaken, die zich verborgen hield na de afschriften der tractaten met de bondgenooten op een veilige plaats te hebben verstopt, is op last der Maxima listen in hechtenis genomen; zij hebben tevens last gegeven de documenten op te sporen. Aftreding van Ministers en Soviet-leden. LONDEN, 18 Nov. (Reuter). Uit Peters- burg wordt bericht, dat de njjnisters van Binnenlandsche Zaken, Handel, Landbouw en Proviandeering, en eveneens vijf leden van den Soviet, hun ontslag namen, om dat zij een socialistische coalitie-regeering noodzakelijk achten. De toestand in Petersburg en Moskou. STOCKHOLM. Uit PetersburgDe hoofd stad is van alle levensmiddelentoevoer afgesneden. In Moskou zijn van 1014 November 3000 slachtoffers door den burgeroorlog gevallen. Uit Finland. HetZweedsche Telegraafagentschap te Stockholm bericht Finland staat nu geheel onder de con trole van de socialisten, wier gevolmach tigden op alle openbare instellingen de hand hebben gelegd. Te Tornea o. a. kwamen onlangs ver tegenwoordigers van den socialistischen raad aan en namen het graan van de boeren in beslag. ■Van onlusten is nog geen gewag ge maakt. De socialisten onderzoeken eiken pas naar Tornea: passen, die zonder hun toe stemming zijn afgegeven, zijn ongeldig. Men spreekt reeds van een compromis tusschen de burgerlijke partijen en de revolutionnairen, waardoor een einde aan- de algemeene staking is gekomen. Spionnage. De kellner, die met den 26 jarigen kor poraal der infanterie gestationeerd te Rilland-Bath was aangehouden, in ver band met het door dien korporaal te koop aanbieden aan den Duitsctier Rouw van teekeningen betreffende de verdedi gingswerken op Zuid-Beveland, is Maan dag weder op vrije voeten gesteld daar daar de justitie geen termen vond hem in preventieve hechtenis te stellen. Genoemde Duitscher zou hem herhaal delijk hebben gevraagd of hij geen per soon kende die ten behoeve van Duitsch- laud spionagediensten konden en wilden verrichten. Toen bij vernam van K., dat deze tee keningen betreffende bovenbedoelde ver dedigingswerken had nagemaakt, heeft lit) K. met K. in verbinding gebracht, daar hij van meening zou zijn geweest, dat bedoelde teekeningen door den kor poraal vervaardigd, waardeloos waren, omdat zij wel niet zouden zijn nagetee- kend, doch producties van 'smaus fantasie zouden zijn. Zijn doel zou niets anders zijn geweest, dan er eens iemand mee te laten intoo- pen. Nadat beiden waren gearresteerd, bleek dat K. de teekeningen niet had nagetee kend, doch dat ze waren gestolen Ze waren echter nog niet m R.'s be zit overgegaan, op het oogenblik dat de arrestatie plaats had. K. blijft hardnekkig ontkennen, iets van de gestolen teekeninge at te welen en koudL vol dat als ze gestolen zijn, dit niet door hem is geschied De aanhouding van den korporaal en den kellner geactnede j.l. Vrijdagavond door de recherche, toen zij de woning in de Rozeuburgstraat verlieten, waar K. vertoefde en waar de kellner en de Duitscher hem zouden ontmoeten. De leekeitingeu werden echter op geen van drieën gevonden (Ms.bode.) Duitsche waardeering voor Nederland. De „Norddeutsche allgemeine zeitung" brengt een woord van dank aan ae Nederlandsche bevolking voor de bereid willigheid betoond bij de voorbereidende maatregelen voor het onderbrengen der uit Engeland terugkeerende Duitsche krijgs- en burgergevangenen Det blad schrijft „Dank zij de tege moetkomende houding der Nederlaudsche Regeering en de werkzaamheid van den Nederiaudschen Generaal Majoor Onnen, worden met de toebereidselen voor de iuterneenng krachtige vorderingen ge maakt De geïnterneerden zullen gëdeel- telijk in kampen, gedeeltelijn bij de be volking zelf ondergebracht worden. De terugkeerende gevangenen zullen er het Nederlandsche Volk zeker steeds dank baar voor zgn, dat dit door eeue gast vrije opname in zijn land hun lot op zoo grootmoedige wijze wenscht te verlich ten". Algemeer.e maximumprijs eieren. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien artikelen 2 en 8 der Distributiew-et 1916, heeft goedgevonden I Met ingang van 13 November 1917 vast te stellen een maximum kieinhan- deiprijs voor versche kippeneieren van 16 ets per stuk. II. Vast te stellen een maximumgroot- haudelprijs voor versche kippeneieren van f 15per lut) stuks en een maxi- mnm-tusschenhandelprijs van f 15.25 per 100 stuks. III Te bepalen dat de groothandel- prijzen zijn te verstaan lranco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer en de maximum tusschenhandelprij- zen af pakhuis grossier. Een Nieuwjaaregeschenk vcor krijgs gevangenen. De Belgische afdeeling van Zeeland van 'tWerk der krijgsgevangenen heelt besloten aan de krijgsgevangenen in Duitschland een Nieuwjaarsgeschenk (te zenden. Alle Belgen, die Zeeland beiw-onen, kun nen op het bureel van het Werk die adres sen afgeven van hun familieleden o-f vrienden^ idle krijgsgevangen zijn. Wtftk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 22 Nov.: Matige, later wellicht toenemende Noord westelijke tot Westelijken of Zuid westelijken wind; tijdelijk opklarend, later weer kans op regen. Aanvankelijk iets keuder. Aan deze zal kosteloos een Nieuwjaars^ pakket met tabak, sigaren of sigaretten gestuurd worden. (VI. Crt.) De Fransch-Russische Overeenkomst. Naar aanleiding van een bericht in ons vorig nummer uit Het Volle en door ons van een verklarende notitie voor zien kan het zijn nut hebbe-n mede ito deelen wat vorige week de N. Rott. Crt. schreef Dezer dagen hebben wij1 naar aanlei ding van de vredes-motic van Lees Smith in het. Engelsche parlement enkele op merkingen gemaakt, ten einde te- trachten de verklaringen van Balfour (over het niet bestaan van een verdrag tusschemi de geallieerden over den Linker-Rijhoever) en die van Ribot (over het wel bestaan van een overeenstemming tusschen Rus land en Frankrijk betreffende die aange legenheid) met elkaarte rijmen. Wij heb ben daarbij gewezen op het groote -be lang, dat ook ons land had bij deze zaak, waarvan in de Fransche Kamer door Ri bot nog slechts een klein weinigje was medegedeeld. „Het Nieuws van den Dag"1 besprak gisteren in zijn Ochtendblad dezelfde aan gelegenheid, en gaat nu wat verder, dan wij meenden te mogen doen, schoon het blad er ook nog met alles van vertelt. Het is belangrijk genoeg, om het hier over te nemen „Men zal zich herinneren, dat na den val van het Tsarisme de nieuwe Russi sche t'legeering dadelijk aan het oorlogs doel is gaan tornen; dat zij aan hare mede-leden in de Entente duidelijk te ver staan gegeven heeft o'.a. geen uitbrei ding naar den Bosporus te verlangen. Het is ook wel zeker ,dat men zich te Pelrograd niet meer aan een dergelijke „lihker-Rijnoever-afspraak" heeft willen binden. Er is nog -een andere kant aan deze zaak, een kant, die ons land ge voelig raakt. Indien onze inlichtingen' juist zijn en wijl hebben alle reden om dat te gelooven dan zou volgens de bedoeling van deze afspraak het Ne derlandsche grondgebied niet ongerept gelaten zijn. In verband met de waarschuwingen, die wij vroeger en waarlijk niet wijl alléén tegen het Belgische annexionisme hebben la ten hooren, is 't van belang, op te mer ken, w.aar het lot van Nederland een tijd lang afhankelijk van geweest is. Indiein er niet op 't goede oogenblik een revo lutie ware uitgebarsten in Rusland indien de groote aanval op het westelijk front tot een groote doorbraak geleid haddan haldden wij vrij plotseling voor het feit kunnen staan, dat de over winnende mogendheden reeds over ons lot beschikt hadden. De kliek, die hier te lande voor het belang der Entente werkt, zou er dan wel wat op gevonden heb ben om de verbrokkeling van ons1 grond gebied goed te praten; do geschied-enig van den Napoleontischen tijd zou zich, mutatis mutandis, hebben herhaald, en de menschen die. zich blindelings partij stellen voor een van de oorlogvoerenden, zouden tot bezinning gekomen zijn maar te laat". Of het Belgische annexionisme terecht in deze aangelegenheid wordt betrokkeii, laten wij in het middenevenzeer de vraag of door de voorjaars-revolutie in Rusland deze Fransch-Russische overeenstemming, die, naar wij meenea, zich verder uit strekte dan .tot Nedei'landsch gebied in Europa, wel reeds, gé-heel van de baan was. Daarvan is nog niets gebleken. Doch hoe dit zij, het bedenkelijke van de ge schiedenis zit niet erin, of er op zekercj oogenblikken formeel of informeel over eenstemming tusschen Rusland en Frank rijk over bestaat, doch bloot reeds in het feit, dat er in leidende Entente-kringen zulke denkbeelden worden gekoesterd die natuurlijk door een revolutie in Rus land niet ineens te niet zijn gedaan). Daarom was de wijze, waarop Balfour de vragen van Lees Smith heeft om zeild, ook voor ons land van zo-o bui tengewoon groot belang.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1