De Groote Oorlog. ernarkt No. 186. Zaterdag 17 November 1917. Dertiende Jaargang. EL. EERSTE BLAD. BINNENLAND. UIT ZEELAND iea aan de Veekoek- aandeelen denburg. ID. mber 1917 stïng, ïhrijving ilin, P :erbieten, ODE UIS Verschijnt eiken MAAHBAG-. WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Bit nnmtiep telaal üit 6 MaJziita. Landbouw en Veeteelt tenomen. t>t. 1917, No. 22. geschikt voor in den boom- len Wemelding- Is. Ijor den eigenaar Iszig, die inlich- le voorwaarden lirden ingewacht biedende Telef. No. 2. (e koken. 3 ND IJK, Gist- l's avonds, ng aan hetzelfde Ivraagd een S. om 's middags K, bureau dezer hunne strengen a alle richtingen, ;eml man reserve de voorhoede to oppas en in eenen ■en der stad terug- iden de drie legers, laroek, Parijs langs vulden het met hijgende nationale be'Jiekt inet zweet wat er van hun leis, hun kanonnen raad roepende, niet kunnen terug- orde onder dat ge- ad hiji zich in een "gen, waar hij zich! en vermomde door ren, die zij voor- en valies medege- de komst der gen- wam storen; zich hij zijn revolver lesten. Dit was het i den commandant gendarme kloofde ouw het hoofd. (Wordt vervolgd.) Losse Oorlogsberichten Nieuwe Pauselijke stap tot den vrede? De „Berliner Anzeiger" meldt uit Bazel üit Rome berichten de Zwitsersche bla den, dat men in Vaticaansche kringen spoedig de publicatie van een nieuwe nota van den Paus verwacht, over de vredesvoorwaarden, die aan ieder der oor logvoerenden afzonderlijk zal worden ge zonde». HOME ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. 4. AdministratieBoudewlln de WIHesfraaf A 135s GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 16 regels ƒ0.625, iedere regel meer 12» Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Van het gevechtsterrein in Palestina. Generaal Allenby bericht dat na een heet gevecht op den 12den met da Turksche troepen, die een nieuwe stel ling aan de Wadi Soekereir 12 mijl ten Noorden van Askalon 'hadden trachten in te> nemen, de vijand den 13en, dank zij een gezamenlijken aanval der be reden troepen en infanterie uit deize stelling gedreven en genoodzaakt weid over vijf mijl naar do Wadi Soeror acht mijl ten Zuiden van Jaffa terug1 te trek ken. De troepen bemachtigden met prach tige voortvarendheid 's vijands stevig ver sterkte posten Mesmijeb, Kalrah en Moe- gar en houden nu de linie van El Tins] in het Oosten door Katrah en Yebna tot de zee bezet. Volledige gegevens over het aantal gevangenen enz. ontbreken nog. Een bereden divisie alleen rappor teert 1100 vijanden gevangen genomen alsmede 14 machinegeweren en twee kanonnen vermeesterd te hebben. De voedselvoorziening van Nederland. Men seinde ons Donderdag: WASHINGTON. De onderhandelingen tusschen de Vereenigde Staten, Noorwe gen en Holland betreffende de voedsel voorziening zijn teneinde gebracht. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat Ame rika de beschikking verkrijgt over 400.000 ton neutrale scheepsruimite als tegenpres tatie voor de voedselzenldingen. Nog eeni- ge punten blijven te bepalen over be treffende de vaststelling der to eptpor- teeren levensmiddelen en de waarborgen tegen bevoordeeling van Duitschland door deze transactie. Japan heeft toegestemd in den ver koop eener aanzienlijke hoeveelheid (scheepsruim,!© in ruil voor staal. Nader meldt men: De meeste Nederlanidsche schepen, die ter beschikking gesteld .zijn zullen ver moedelijk Argentijnsche: en Australische! tarwe ,en Javasuiker naar Amerika ver voeren. Men verneemt echter ,dat eventueel de geheele Nederlandsche vloot gebruikt zal worden om voorraden naar Amerika te brengen en vrachten vandaar naar Ne derland. De Vereenigde Staten hebben be sloten, dat geen Amerikaansch veevoeder naar Nederland gezonden zal worden, zoo lang de zuivelproducten van Nederland hun weg vinden naar den vijand. Onze onafhankelijkheid. Naar aanleiding van het bericht over de geheime Fransch-Russische overeenkomst, verneemt het Volk, in weerwil van de tegenspraak van Havas, dat deze overeenkomst inderdaad bepalin gen ten nadeele van Nederland en ten bate van België inhoudt. De zegsman be weert, dat hij deze kennis uit andere dan Duitsche bron putte en dat hij ze reeds verwierf vóór in de geheime zitting van het Fransche parlement het bestaan ervan werd medegedeeld. N.B. Toen Rusland nog onder Czaris- tisc.h bewind stond, is eene overeenkomst gesloten tusschen dat land en Frank rijk, om laatstgenoemd land niet alleen te steunen in zijn vordering op Elzassisch-Lotharingsch grondgebied, maar ook in het annexeeren van Neder- 1 a n d s c h gebied, hier te lande zoowel als in de overzeesche koloniën. Het uitbreken der Russische revolutie en het mislukken van de groote doorbraak in het westen, hebben die plannen voorals nog doen mislukken. Red. Aanvullingsbroodkaart. De minister van L„ N. en H. heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat aan de lijst van beroepen, opgegeven in zijn circulaire dato 26 September, kan worden toegevoegd dat van rijksveld wachter. (Stct.) De bommen op Axel en Sas van Gent. Door den burgemeester der gemeente Axel is het volgende telegram ontvan gen vail H. M. de Koningin Hare Majesteit de Koningin is zeer getroffen door de berichten der ramp, welke uwe gemeente heeft getroffen en draagt mij op u te verzoeken mij wel te willen mededeelen hoe de toestand der gewonden is. Goes. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan, heeft de St. E1 i s abe thv er- eeniging besloten eenige kleedingstuk- ken uit haren voorraad te geven aan die vrouwen, die daaraan volgens oordeel der vergadering het meeste behoefte hebben. De Zuid-Bevelandsche Dorcas alhier hield gisteren hare jaarlijksche bedeeling van gemaakte kleedingstukken. Uitgereikt werden aan 86 gezinnen: 9 baaien rok ken, 26 dekens, 51 lakens, 13 mans hemden, 71 vrouwenhemden en 48 schor ten. De duurte der stoffen maakte het zeer moeilijk de gewone bedeeling te hou den. Het bestuur hoopt een volgend jaar nog in staat te zijn de aankoopen te kunnen doen. Mogen .daarvoor velen zich genoopt voelen als lid der vereeniging toe te treden. Het Bestuur, Mej. S. GOEMANS, Presidente. Mej. M. VAN HEEL, Penningm. Door de Jongelingsvereeniging op G. g. alhier zal dezer dagen eene collecte worden gehouden ten behoeve van het Centraal Nationaal Comité voor tijdelijke militaire Tehuizen. Men lette op de in dit nummer voorkomende advertentie aangaande de operette: Naar den wedstrijd of De Bode van de Harmonie, die volgende week door het zangkoor „St. Cecilia" zal worden opgevoerd. Waar wij reeds meermalen een aanbevelend woord aan u,De Bode" wijdden, kunnen wij hier volstaan met de aanmaning: voorziet u tijdig van kaarten en denkt er aan, dat precies op tijd begonnen wordt. Men zal zich den gang naar V. O. V. niet beklagen, integendeel. Toen mej. Kr. Woensdagavond van een boodschap terugkwam, had zij het ongeluk naast inplaats van op de brug voor haar woning aan den Westsingel te stappen, waardoor zij in de diepe sloot terecht kwam. Op haar hulpgeroep kwa men haar man en eenige buren aange sneld, die haar, hoewel druipnat en ge heel bemodderd, op den wal brachten. Benoemd tot directeur eener vilt- fabriek te Oss, dhr. J. P. Magielse,- alhier. Zondagsrust apothekers. Zondag 18 Nov. is de apotheek van den heer v. d. Hoek geopend; de beide an dere blijven dan gesloten. Distributie. Van af 17 November tot en met 23 November 1917 is ver krijgbaar bij de winkeliers: op bon 9: aardappelen 4 K.G. op bon 10: rijst 2 ons. op bon 11: zeep 2 ons. Bons, waarvan in genoemd tijdvak geen gebruik is gemaakt, zijn vervallen. Zaterdagmiddag zuilen van 4 uur af mannenklompen a 50 ct. per paari verkrijgbaar gesteld worden, uitsluitend op vertoon van domiciliekaart, aan het distri butiebureau. Rectificatie. In ons bijblad staat een stuk over „de Stad Goes". De goedwillige lezer gelieve de 14e, 15e en 16e regel (van onder af geteld) der 4e kolom te lezen achter den 5en regel van het begin van dat stuk op de 3e kolom. Deze regels zijn bij vergissing op de ver keerde plaats terecht gekomen. Middelburg. De Middelburgsche Courant met schorsing be dreigd. De Middelburgsche Courant was in een naschrift opgekomen voor een sol daat, die in een ingezonden stuk zich beklaagde, dat hiji van Breda naar Mid delburg gekomen teneinde voor den dok ter in het hospitaal te verschijnen geen voedsel of onderdak in de kazerne had kunnen verkrijgen, terwijl ook zijn ver dere navragen niets uithaalden en hij ten einde raad op het politie-bureau voedsel en nachtverblijf moest vragen1, wat hem welwillend werd ve"rstrekt. Over dat naschrift is de redactie bij den militairen commandant geroepen en haar gevraagd het gepubliceerde te her roepen of anders de courant te zien schorsen. De redactie gaf nu in ha'ar nummer van 'Woensdag de verschillende gronden aan, waarop van militaire zijde de juist heid van bovenvermelde klacht wordt ont kend, maar hield tevens in hoofdzaak haar bezwaren staande tegen de militaire reglementen, die mogelijk maken, dat zul ke dingen gebeuren als boven vermeld. De eerste tooneelvoorstal- 1 i n g, gegeven door de S t. J o z e f g e z e 1- lenvereoniging alhier, onder leiding van den weleerw. heer Pijnakker, kape laan, is schitterend verknopen. V-oor de zeer goed© weergave van het stuk „N e komt den spelers een woord van wel verdiende hulde toe. Vlissingen. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. de Pierre, is bevorderd van klerk tot commies 2e klasse bij de Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. (VI. Crt.) Hansweerd. Bij de Donderdag 15 Nov. gehouden herstemming voor lid van den gemeenteraad van Ivruiningen werd met een flinke meerderheid gekozen die heer A. v. Hootegem. Een verheugend feit voor de Katholieken dezer gemeente. De zeer lang met recht gekoesterde wensch een Katholiek in den raad te hebben is nu vervuld geworden, dank zij het ijverig werken der Kath. kies vereeniging te Hans weerd. Moge deze overwinning ook een aan sporing zijn voor nog vele Katholieken dezer gemeente om lid te worden van de Kath. kiesvereeniging. De komende ja ren is ook aller steun mondig. Donderdagmorgen zijn alhier door de Rijksambtenaren op het stoomschip „Aequador" alhier een aantal smokkel waren ontdekt en in beslag genomen. De schipper werd naar Middelburg overge bracht. (Z.) Heden middag 3 uur is op de werf „Zeeland" te water gelaten de daar gebouwde schoener „Martha". De douane-beambten alhier hebben op de Duitsche stoomboot „Rhenus 32" een partij chocolade ontdekt, bestemd voor verboden uitvoer naar Antwerpen. De stoker en een matroos zijn gevan kelijk naar Middelburg gebracht. (M. Ct.) Hoedekenskerke. Woensdagmorgen had S. uit 's Gravenpolder het ongeluk om met een zak aardappelen uit te glijden op den steiger van den Prov. Stoomboot- dienst. Hij viel en brak zijn knieschijf. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Bedring alhier, op wiens advies de getroffene naar het gasthuis te Middel burg werd vervoerd. Nisse. In de Woensdag gehouxlen ge meenteraadsvergadering waren alle leden aanwezig. De volgende zaken waren aan ide orde: Het tractement van den ge meente-ontvanger werd verhoogd mot f25 en alzoo gebracht op f 250. Benoemd werd tpt lid van het burgerlijk armbestuur M. Nieuwenhuijse, in plaats van Johs. Kloos terman. Aan B. Nieuwenhuijse werd maan den ontheffing verleend in den hoofd©- lijicen omslag. (Z.) Ellewoutsdijk. Aangesteld is tot onbezol digd Rijksveldwachter-jachtopziener dhr. P'. J. van der Bliek alhier. Krabbendijke. In het verslag pver de opening van het veilingslokaal alhier is een fout geslopen. Niet de heer 'Fruij- tier maar de heer F r u ij 1 i e r, onder wijzer, alhier, heeft gesproken. Stavenisse. De rijksambtenaren uit St. Maartensdijk 'hebben hier aangehouden 'n partij van 9 balen B.U.K. en karnemelk- zeep, met de Middelburgsche boot meege bracht en geadresseerd aan zekeren De Winter alhier, die hier echter onbekend is. De waren zijn hier opgeborgen. (Z.) Kamperland. In den nacht van 13 op 14 Nov. j.l. is in het kantoor van de firma Wed. A. Schippers alhier ingebro ken. De dief of dieven hadden zich toe gang verschaft door 't indrukken van een ruit. Eenig geld is uit een secretaire ont vreemd. Veere. Benoemd tot burgemeester de zer gemeente de heer M. Q. Buys Ballot. Vrouwepolder. Benoemd tot burgemees ter dezer gemeente de heer J. Louwerse. lizendijke. Zondag a.S. te 3 uur n.m. zal in de zaal van de kinderen Van der Weijde voor onze kiesvereeniging door den heer yienings uit Goes een© propagandalezing worden gehouden, waarin de nieuwe kieswetbepalingen en met name het stelsel der Evenredige V ertegenwoordiging zullen wor den besproken. Waar zulke belangrijke onderwerpen aan de orde zijn, mag billijkerwijze ver wacht worden, dat aan den oproep van het wakkere bestuur tot bijwoning dezer propagandavergadering in ruime mate wordt gÊvolg "gegeven en de IJzendijk- sche Kathol.eken van hun belangstelling in de openbare zaak en in wat hun be ginsel raakt een schitterend ge.uigenis afleggen door als één man ter vergade ring te verschijnen. De marechaussee ICoole alhier is benoemd lot gemeenteveldwachter teller wijnen. (G.) In de laatste dagen zijn er weder vele smokkelaars gesnapt 'door de kom- rniezen met velerlei artikelen, te weten: chocolade, zeep, 'japonstoffen, en Dins dagmorgen ongeveer 70 K.g. kaasi. De smokkelaars zijn of 'Belgen of soldaten. (M. Ct.) Een zekere v. cl. V. alhier, was door de ambtenaren bekeurd wegens smokkelen en werd voorloopig in ver zekerde bewaring gesteld, om den vol genden morgen naar Middelburg te wor den overgebracht. Vermoedelijk dooreen paar vrienden van hem, werd des nachts een stuk' uit de deur gesneden, waar door de gevangene ontsnapte. De politie zoekt den vluchteling doch tot heden zonder resultaat. Cadzand. Voor de sluizen van het af wateringskanaal nabij de haven alhiei is .een ijzerdraadnet aangebracht, om eventueel© .Schade aan de sluizen door .binnenspoelende mijnen zooveel mogelijk te beperken. Oostburg. De mil. btgw. kommiezen be keurden een militair met Inbeslagname van 49 stukken hardei zeep en een rijwiel. Groede. Het ontworpen plan tot aan legging van eleetrisch licht is tot veler spijt niet voltooid. Schoondijke. Hoe gevaarlijk bet is, uit een nog in beweging zijnde tram te sprin gen, ondervond dezer dagen een juffrouw bij1 de halte „Veldzicht." Hoewel Wet ongeluk betrekkelijk goed afliep, bekwam de onvoorzichtige zwaTe kneuzingen in het aangezicht. Sluis. Onder deze gemeente is een Duitsch deserteur in uniform over de grens gekomen. Hij had den versperrings- draaddraad doorgefcnipt. (Z.) Hulst De gemeenteraad vereenigde zich met het denkbeeld van B. en W. om thans nog niet over te gaan tot restauratie van de schilderijen op het raadhuis en het Landshuis, maar dit lattr geleidelijk te doen. De kosten van een en ander worden door den heer De Wild te 's Gravenhage op f 231)0 geraamd Tegen luchtaanvallen. Te Vlissingen is men aan de Kon. Maat schappij „De Schelde" bezig de zinken daken van de machineloods in de na tionale kleuren te schilderen, teneinde vreemde vliegeniers te waarschuwen, dat zij boven neutraal gebied zijn. Ook te Sas van Gent worden maat regelen getroffen om de vliegers te waar schuwen. De suikerfabriek heeft voor den nacht electrische booglampen in nationale kleuren laten aanbrengen, om de veilig heid en de rust te helpen bevorderen. De Engelsche lichter, die bij Zou- telande gestrand was, is thans door de firma Dirkzwager met behulp van het bergangsvaartuig „Buffel" afgebracht en naar Vlissingen overgebracht. De lichter is gemerkt C 1053. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 17 Nov. Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zuid westelijken wind; nevelig tot zwaar of half- bewolkt; weinig of geen regen. Weinig ver andering van temperatuur. Besmettelijke ziekten. Van 713 Nov. zijn de navolgende be smettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad ge komen Tyhus. 1 geval te Oostburg. Roodvonk: 1 geval te Borssele, Colijns- plaat, Grijpskerke, 's Heer Arendskerke, Kruiningen, Oostkapelle en Wolphaaris- dijk, 6 te Kortgene, 3 te St Laurens, 6 te Middelburg, 2 te Ne izen en Vlissingen. üipbteritiséén geval te Axel, Brui- nisse, Colijnsplaat, Goes, Hoek, Middel burg, Noordgouwe, Schore en Ierseke 4 te Groede en Zierikzee, en 2 te Water- andkerkje. (M. Ct.) De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft aan IC. de Clercq en C. J. van Damme te Sas van Gent en D. F. Be- 1-aert te Zuiddorpe, allen vroeger uitgezet uit het in staat van beleg verklaarde gebied van Zeeland, voorwaardelijk ver gunning verleend terug te keeren. Tot sub-ontvanger der accijnzen te Koudekerke is benoemd de heer G. van de Voorde Jr. aldaar, ter vervanging van wijlen den heer G. A. Roose. Tot sub-ontvanger der accijnzen te Oost en West-Souburg, ook voor Ritthem, is benoemd de heer W. Antheunisse aldaar, ter vervanging van L. Braam, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag als zoo danig is verleend. De heer G. J. Fabius is erkend en toegelaten als consul (generaal) van Zweden te Rotterdam, voor N.-Brabant, Zeeland, Zuid-Holland en Limburg. Afdeeling Middelburg Z. L. M. Heden vergaderde in da Sociëteit St. Joris bovengenoemde aïdeeling onldler voorzitterschap van den heer jitïr. P. J. Boogaert. Tegenwoordig waren o.a. de heer Tj. B. E. Kielstra, algemeen' secretaris dein Maatschappij, ën de heer C. Zwagerman, Rijkszuivelconsulent, beiden leden der commissie tot voorbereiding van die reor ganisatie der maatschappij. Bij de ingekomen stukken was een me* dedeeling van de oprichting van een land- boujweursus te Biggekerke. Tot lid der commissie van toezicht op den cursuö voor volwassenen te Gaping© is benoemd de heer C. Langebeefce ©n tot schattere van de peulvruchten de heeren C. Franse en F. 1'. Polderdijk. Van de Bieta was een medadeeling in gekomen, dat de maximum p,rijten met ingang van 1 December per 1000 K.G. verhoogd worden met f0.75 bowaarlooni per maand en de bepaling, van vrij ver voer van partijen beneden 500 K,G. en binnen de grenzen eener gemeente ver valt. Nog was ingekomen een adres van den heer J. Huijsman Az!., waarin hij wijst op1 de z'ware lasten waarvoor de boeien komen te staan, o.a. door het moeten terugkoopen van hun eigen tarwe. De voorzitter en ook de heer Kielstra meende, dat hier niet veel aan te ver anderen zal zijn, ook niet door adres- seeren aan de regeering. Verschillende sprekers waren het hier niet mede eens, o.a. die heer A. de Feijter, «li© meende, dat het hier een verkapte belasting- 'is, die aan de boeren f45.000 'kost. De heer Kielstra meent, dat "dit niet juist is, de boeren krij'gen nu ook gemengd meel. De heer A. Geschiere acht dit billijk, ook de boeren moeten onder de rant soeneering vallen; dit hebben de- hee ren Jhr. v. Vredenburch en Welleman goed gezegd op de algemeen© vergadering en spr. keurt af, dat de heer van Oeveren toen sprak over vrijheid en deze woorden zooveel applaus uitlokten. Spr. vreest voor hongersnood en dan mogen fle bur-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1