BINNENLAND. UIT ZEELAND. aangevallen. Door de bestraling van zoek lichten en spervuur teruggedrongen, wierpen ze hun bommen neer zonder militaire schade aan te richten. Twee Belgen werden gedood. Uit Rusland. De „Soviets", d.w.z. het congres van Arbeiders en Seldatenraden heeft een proclamatie de wereld ingezonden. Daarin wordt aan alle regeeringen der oorlogvoerende volken voorgesteld om terstond te beginnen met besprekingen over een vrede, die rechtvaardig en democratisch moet zijn. Dat wil zeggen: geen gewelddadige inlijving van vreemde natiën en geen schadeloosstellingen. Geen klein volk mag door een groot volk, wanneer het dat niet zelf verlangt, worden ingelijfd, noch in Europa, noch in andere werelddeelen. Annexatie is ook het vasthouden van vroegere inlijvingen. Als een volk in de pers of vergaderingen zegt, vrij te willen wezen, of het begint opstanden, dan moet het worden vrijgelaten. Zwakke volken te verdeelen onder de sterke is een misdaad. Het Russisch bewind wil ook tegen voorstellen overwegen, maar geen gehei me onderhandelingen. Ook wil het Bewind gaarne tusschen- personen benoemen. Verder moet er onmiddellijk wapen stilstand plaats hebben. In drie maanden kan dan de zaak in orde komen. Alle volken, die aan den oorlog deel nemen, moeten de onderhandelingen voeren, en alle volken ter wereld het vredesverdrag goedkeuren. Ten slotte wordt vooral een beroep gedaan op de arbeiders. In de Oostenrijksche en Duitsche pers wordt het vredesvoorstel van de „Soviets" met ernst besproken. In de Entente-pers wordt er slechts met minachting van gewaagd en wordt het een Duitsche manoeuvre genoemd, daar het uitgaat van Lenin, het hoofd der maximalisten, die vroeger reeds van verstandhouding met de Duitscliers werd beschuldigd. De vraag is nu maar of Lenin met zijn mannen zich zal kunnen staande houden. Zeker is het dat hij nog op verre na niet de macht ten volle in handen heeft Allerlei berichten worden dan ook verspreid. Wij geven er eenige De „Vossische Zeitung" verneemt uit Stockholm, dat de spoorwegverbinding tusschen Finland en Petrograd verbro ken is. Het Zweedsche telegraafbureau brengt een gerucht over, volgens hetwelk het (Russische) gezantschap hier een telegram uit St. Petersburg heeft gekregen, waarin staat, dat de troepen en de bolsjewiki bij de hoofdstad bloedig slaags zijn ge weest. Kerensky zou overwinnaar zijn. Langs den omweg door Duitscliland bereikt ons het bericht uit de Matin, dat onder de menschen, door de maximalisten te St. Petersburg in hechtenis genomen, ook de vrouw van Kerensky en Miljoekof zouden zijn. (N. R. Ct.) Met betrekking tot de jongste gebeur tenissen in Rusland schrijft het „Journal de Geneve" o.a. het navolgende „De Arbeiders- en Soldatenraad is meester van den toestand, aangezien hij den vrede wenscht, en het Russische volk den oorlog niet langer wil voort zetten. Dit is in weinige woorden de waarheid omtrent Rusland. Kerenski strijdt tever geefs tegen het verraad van een heel volk. De „Narodjana Riva" meldt met stellig heid, dat de laatste voorloopige regeering niet gevangen is genomen, en dat Ke rensky in de nabijheid van St. Petersburg toeft, doch men gelooft algemeen in Rus land, dat hij de oude macht niet zal herwinnen. Deze bladen hebben het bij het rechte einde gehad, want gisterenavond seinde men ons: LONDEN. Volgens een draadloos be richt zijn de legers van Kerens ki en Kornilof nabij Tsarkoje- Selo volkomen verslagen. De kadettenpartij te Petersburg was dus blijkbaar verkeerd ingelicht toen zij in de vermeende aanstaande triumftocht van Kerenski binnen Petersburg trachtte zich van het bewind in de stad meester te maken, wat haar overigens niet ge lukte. Blijkens een proclamatie van Moera- vief en Trotsky moet de slag aan Ke renski in den nacht van Maandag op Dinsdag zijn toegebracht. In de procla matie wordt zeer geroemd het aandeel dat een afdeeling uit Poelkowa onder kolonel Walden had in den strijd. Do proclamatie noemt het gezag van de Soviets bevestigd en den val van Ke renski een besliste zaak. De hulp der Entente aan Italië, zal zij baten Gaan wij eens rekenen. Volgens majoor Morath's becij fering in de „Deutsche Tageszeitung" werd kort geleden de aankomst van 50.000 Franschen in de vlakte bij Brescia gemeld. Intusschen kan dit cijfer nog met 50.000 zijn toegenomen OokEngel- sche troepen schijnen in Italië te zijn ontscheept en kortelings werd op tamelijk opvallende wijze het verschijnen van Amerikaansche hulptroepen aangekon digd, die wellicht thans reeds op weg van Engeland naar Italië zijn. Dit alles bijeengenomen vervangt echter nog niet eens de zware verliezen die aan Cadorna zijn toegebracht. De omstandigheid dat hij minstens tot bij de Livenzalinie 350 000 man heeft ingeboet is niet het eenige nadeel dat hem werd toegebracht. Er komt nog gebrek aan artillerie bij, want hij moest reeds bij de Isonzo meer dan 400 batterijen prijsgeven en zal aan het bergfront bovendien nog wel een honderdtal batterijen moeten achterlaten. Het zware geschut is nl. meestal in gebouwd en kan in het gunstige geval langzaam getransporteerd worden, zoodat de snelheid van den opmarsch der Cen- tralen het vervoer van dergelijk mate riaal bijna onmogelijk maakt. Als derde omstandigheid mag de ernstige verwarring der door Cadorna geredde overblijfselen zijner beide hoofdlegers in aanmerking genomen worden. Want overal zien we verwarring, zoowel in de bevelen der commandanten als in de uitvoering ervan. Berichten van het Italiaansche front. (Van Duitsche zijde.) Krachtige samenwerking van Wurtem- bergsclie en Oostenrijk Hongaarsche berg troepen sneed den in het boven-Piavedal terugwijkenden vijand bij Longarone den weg af. 10.000 Italianen moesten zich overgeven. Talrijke kanonnen, materiaal en oorlogstuig werd buitgemaakt. Onze van Belluno langs de Piave stroomafwaarts oprukkende troepen staan voor Feltre. Aan de beneden-Piave niets nieuws. Op het Westelijk front werd een Engelsche aanval bij Passchendaele af geslagen. In de Sette Communi werd deMonte Longara aan de Italianen ontnomen. Verscheidene pantserwerken werden door ons bestormd. Fonsaro is in onze handen. Aan de beneden-Piave nam liet artillerievuur toe. BERLIJN. Uit ZwitserlandTe Flo rence zijn 90000 vluchtelingen uit Friul en Venetië aangekomen. Ook Padua, Veiona en Vicenza worden reeds ont ruimd. ROME, 10 Nov. (Stef.l. De koning van Italië heeft een proclamatie tot het Itali aansche volk gericht, waarin hij het op roept, nu de legers der Central en in de Venetiaansche laagvlakte oprukken, het gevaar moedig onder de oogen te zien en in dit uur der beproeving eensgezind den vijand weerstand te bieden. Flink zool Keizer Karei van Oostenrijk-Hongarije heeft aan alle manschappen van leger en vloot het duel verboden. Het schrikbewind in Finland. Naar uit Stockholm aan de „Frankf, Zeitung" wordt geseind, is de grootste grondbezitter in Finland, Godelin, den 7en November op zijn landgoed in de nabijheid van Rihimaki door Russische mariniers doodgeschoten Op het land goed had juist een verjaarfeest plaats en een twee-en-twintigtal gasten waren bijeen toen de mariniers binnendrongen en alle aanwezigen voor gevangen ge nomen verklaarden. Dezen boden echter tegenstand en werden hierin door in middels toegesnelde leden der Finsche burgerwacht ondersteund. Niet minder dan tien personen werden gedood. Het voorval heeft in heel Finland groote op winding veroorzaakt. De hongersnood in Finland. In een interview met een medewerker van „Politiken", verklaarde de Finsche senator, prof. Wendt, dat de stedelijke bevolking van Finland van honger zal omkomen, als er niet snel hulp wordt geboden, daar er nog voor hoogstens 3 weken voedsel voor haar is. België en Polen mogen honger hebben geleden, maar het is niets, bij Finland vergeleken, dat men eenvoudig vergeet, omdat het in een uithoek van Europa ligt. De ongehoorde nood is hieraan te wij ten, dat in den nacht van 5 Juli in geheel Zuid-Finland de thermometer eensklaps tot 5 graden onder nul daalde, waardoor ruim 100 millioen kilo rogge verloren gingen. Ook de aardappeloogst mislukte zoo goed als geheel wegens de aanhou dende droogte. Rusland zou graan zenden, maar te Petrograd plunderde men de reeds ge laden wagons, welke de Finnen gezonden hadden en die voor hen bestemd waren. De landelijke bevolking heeft de stede lijke zoolang mogelijk geholpen, maar zij heeft nu zelf bijna niets meer. Men eet reeds gemalen boomschors. Een opperste krijgsraad. Het persagentschap deelt mede, dat Painlevé en Franklin-Bouillon uit Italië teruggekeerd zijn, en dat een opperste krijgsraad wordt ingesteld voor de geal lieerden te Versailles, onder leiding van Foch, Wilson en Cadorna. De Koning van Italië heeft te Pershiera de ministers en generaals der geallieerden bezocht. Het onderhoud, waarin ver schillende kwesties werden besproken betreffende de samenwerking, duurde twee uur. Painlevé en Franklin-Bouillon bezochten de Fransche divisies, die in Itaiië zijn aangekomen. De Italiaansche regeering is getroffen door de snelheid der besluiten van de geallieerden. Bruinkool-distributie. Naar „De Standaard" verneemt, is binnenkort van Minister Postuma een distributieregeling van bruinkolen voor de industrie te wachten. Een witboek en Oranjeboek. Naar Wij vernemen is, behalve het thans eerlang te verwachten: witboek betreffen de de zand- en grintaangelegemh-eid, bij het Departement van BuitenlandSohe Za ken ook in bewerking een witboek be vattende de diplomatieke besciei-den, bar- treffende de toelating' van bewapende han delsvaartuigen der oorlogvoerende en 011- zijdigen binnen het Nederlandsche rechts gebied. Deze bescheiden zullen loopen van Augustus 1914 tot October 1917. Een Oranjeboek, dat, volgens gebruik', over tal van verschillende onderwerpen loop is mede in bewerkinv. Verkeer met Engeland. Te Hoek van Holland zijn binnenge komen de stoomschepen Kilkenny en Marylebone met 540 zakken binnen- en 39.385 zakken buitenlandsche post. Kolen uit Engeland. Zondag zijn te Rotterdam aangekomen vier booten van het Ned. convooi, dat uitgevaren is naar Engeland om kolen te balen. Het stoomschip „Marylebone", behoo- rende tot dat convooi, was door een duik boot aangevallen, doch de torpedo ging achter het schip heen.- Goes. Dezer dagen vergaderde de com missie inzake de Levensmiddelen- voorziening in de Sociëteit „V. O. V." Van hetgeen besproken werd, o-ntleei- ne-n wij bet. volgende: Dat indien door de Brandstoffencom- missie den rnenschen wjen 3 X 40 kilo- natte cokes1 werden verstrekt, geen -res titutie -wordt verleend, met kracht bij B. en W'. daarop aangedrongen zou wor den. (Deze restitutie wordt nu verleend. Zip advertentié In ons vorig) nummer. Red.) i I)at beter toezicht op de varkensldis- tributio noodzakelijk was: een oude dek- 'beer, welke onder veterinaire behandeling1 zijnde, door den ejgenaa-r voor f40 werd verkocht, moest niet met toezicht van keurmeester en controleur voor f 260, via de distributie in de magen van de Goe- sche burgerij- terecht komen, temeer nog, daar bij circulaire uitdrukkelijk verboden is o-m beeren voor distributie te slachten. Den directeur van het distributiekantoor' zou verzocht worden enkele winkeliers op te dragen -de wekelijksche opgaven van 't geen op de bons te verkrijgen is, voor 'traam van hun Winkel te pub-licee-ren. Nog werd medegedeeld dat de klom pen dezp week zouden gedistribueerd wor den en dat ook -de distributie van zooL leer de-n -gewenschten gang gaat. (Omtrent klompen zij gemeld, dat deze aan het Distributiebureau te verkrijgen zijn Donderdag 15 Nov. van 9 uur tot half twee en van half 5 tot half 10 uur. Red.) In de vergadering van de Breede Watering bewesten Ierseke werd Maan dag j.l. bij de rondvraag door den heer Poly de 'aandacht gevestigd op den zeer verwaarloosden staat, waarin de Oude Dijk en verschillende wegen in de buurt daarvan verkeeren. Een voorzie ning is dringend noodig. Het bestuur zal met deze opmerking rekening houden, hoezeer ook het aanschaffen van macadam in deze tijden allermoeilijkst is. Omtrent het stoomgemaal deelde de voorzitter mede, dat het weer kan wer ken, nu er olie en kolen zijn. Aangezien de laatste echter schaarsch en duur zijn (f90 per ton) kan men niet met volle kracht werken en dus niet veel lager gegaan worden dan het zomerpeil. De heer Kakebeeke waarschuwde vooral in dezen tijd van sneeuw en regen niet te zuinig te zijn opdat de zuinig heid de wijsheid niet bedriege. Een compliment van den heer Pilaar omtrent 's voorzitters herstelde gezondheid be antwoordde deze met de verzekering zijn beste krachten aan het waterschap te zullen wijden. Men deed ons mededeeling van een adres der Goesche S. D. A. P. aan den raad dezer gemeente waarin op een spoedige oprichting van de Cen trale Keuken alhier wordt aangedron gen, ongeacht de door het Nationaal Steuncomité in uitzicht gesteld vermin derde subsidie voor het geval dat met stoom inplaats van op de gewone wijze wordt gekookt. In belang van arbeidersklasse en kleine burgerij achten adressanten de tot stand- koming der Centrale Keuken nog dit jaar noodig en gewensclit. De heer L Ruijssenaars ontvanger der registratie en domeinen alhier, is in gelijke betrekking benoemd te 's Hertogenbosch. Dhr. M. J. van Riet vraagt ver gunning voor oprichting van een molen makerij met 4 P.K. gasmotor in perceel Langevorststraat C 245. Eventueele be zwaren 27 Nov. 11 u. voorm. ten stad- huize. Middelburg. Het alhier te vestigen kan toor van de II a n z-eba n k zal komen in het huis Lange Noordstraat 'L 112, vroeger bewoond dooi' den heer mr. F. N. van der Bilt, dat "door den heer nu-. II. C'. J. Groot, directeur der Hanzebank, afdeeling Middelburg, zal worden be trokken. ■- ln een gisterenmiddag gehoude-n buitengewone ledenvergadering va-n de Vereeniging tot Bevordering va-n het Vreemdelingenverkeer in Walcheren werd medegedeeld, dat de lieeren H. J. Brou wer en A. Wi. Verlieijden, die In de vorige vergadering tot bestuursleden wer den gekozen, voor die benoeming heb ben bedankt. In hun plaats werden thans gekozen de- heeren A. W. Berdenis jvan Beriëkom en D. J. van der Horst Serlé, die beiden aanwezig waren en de be noeming aannamen. Het verslag der voor de Middel- burgsche rechtbank behandelde zaken van Dinsdag j.l. moet wegens plaatsge brek tot een volgend nummer worden verschoven. Red. Bij den inspecteur der directe belas tingen enz. alhier is onder letter F. ontvangen f 394.20 wegens te weinig be taalde bedrijfsbelasting. Vlissingen. In het Concertgebouw aan de Emmastraat wordt Maandag 19 No vember een concert gegeven door den heer C. L. Wisse, viool, uit 's Graven- liage, met medewerking van mevrouw R. BorRovers, alt. De pianobegeleiding is toevertrouwd aan mej. F. Jansen en een heer F. Abehlen. (VI. Crt.) Het stoffelijk overschot van wijlen den wachtmeester-trompetter Van den Broek, die Vrijdag te Souburg zoo plot seling is overleden, is Maandag op de katholieke begraafplaats alhier met mili taire eerbewijzen ter aarde besteld. De lijkbaar was gedekt met enkele kransen. De stoet werd voorafgegaan door een muziekkorps dat op weg naar het kerk hof treurmuziek speelde. (VI. Crt.) Op de werf der Koninklijke Maat schappij „De Schelde" alhier, is de kiel gelegd voor de eerste der beide mail stoomschepen, in aanbouw voor rekening dei' Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". Alhier kwam gisteren een 24-tal ossen per trein uit Arnhem aan, bestemd voor het abbatoir. 'Al deze dieren wa ren in een wagen bijeen gebracht mat het gevolg, dat 8 'der dieren waren ge stikt en de andere over hunne lijken lie pen. Behalve, dat dit een onnoo-dig kwel len der dieren is, gaat nog het vleeseh der acht gestikte ossen yerloren, omda-t het zal worden afgekeurd voor de con sumptie-. Zierikzee. In verband met een opwekking van 't Waterleiding-Comité voor Schouwen en Duiveland tot de gemeenten gericht om mede te helpen aan de oprichting van een N. V., ten doel hebbend© een Centrale drinkwatervoorziening voor deze eilanden tot stand te brengen, hebben de gemeenten Burgh en Zierikzee mede werking toegezegd. (Z.) 's Heer Arendskerke. In de Maa-ndaginid- dag gehouden raadsvergadering, waarin do heeren J. J, de Jager, Iv. Janse en J. v. d. Poef afwezig wairen, werd naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten dezer provincie besloten het 'in da vorige v-ergadering genomen besluit tot het aangaan eener geldleening ad f8000, Ivoor den aankoop van grond voor Schoolbonw te- Nieuw-dorp in te trekken en daarvoor eene- nieuwe leening aan te gaan to-t een bedrag van f6000 tegen 41/4 pet. 's jaa-rs af te lossen in 12 jaarlijks,che- termijnen ad f'500, aan vangende in 1918. In vei'band met het feit, dat de kosten voortvloeiende uit de disiributiewet voor deze gemeente dit jaar onge-veer f 5000 zullen bedragen en bijl de be'grooting daarvoor sléchts is geraamd een bedrag van f 2500, wordt op verzoek van "Ged. Staten besloten liet maximum op de heffing van een hoofdelijken omslag in deze gemeente to verhoo-gen met f 2500 en te brengen van f16000 op f18500. Heit kohier van den hoofdelijken omslag voor 1917 wordt daarna vastgesteld op een totaal bedrag van f 18478,26i/s. Op een verzoek van den Afgemeenen Nederlandschen Tim- merliedenbond om toetreding tot de (re ling vastgesteld bij 'Kon. besluit d.d. 2 December 1916 (Stbl. no1. 522) voor het verlëenen van subsidiën ten behoeve van We-rkloozenkassen, wordt afwijzend be schikt. 'Neder wordt besloten tot den openbaren verkoop van een 18-tal boo nion op het dorp 's Heer Hendrikskinderen en, tot het verhuren van de onlangs! ie Nieuwdorp aangekochte woning met an nex pakhuis voor de som van f 25 per maand. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten wprdt m. a. s: be sloten dit Colege voor fe stellen k traetement van den gemeenteontvanger^ verhoogon met f 150 en te 'brengen vat f500 op f650. Ten slotte komt in be handeling de verordening regelende j, jaarwedden van het onderwijzend perso. ne-el aan de openbare lagere scholen jj deze gemeente. De heer Smit stelt voot de aanvangsjaarwedde van de hoofden der scholen te bepalen op f 1300. Aan- gezien over -dit voorstel de stemmen staakten, zal' dit in de volgende verga dering' wederom ter tafel worden gebracht Verder wordt besloten de aanvangsjaaj. wedden der onderwijzers vast te stollen op f 750, met vijf tweejaarlijksche ver. hoogingen van f 100 tot een maximum van f 1250. Voor de- hosfdakte word) f200 toegekend. Voor het onderwijl gj. geven buiten de gewone schooluren, wordt betaald f25 per jaar per wekelijkse! leisiuur, terwijl voor 'het geven van herhi fingson-derwij's fl per lesuur zal wor den uitgekeerd. Bovendien zal ieder on derwijzer die gehuwd is of hetzij- als weduwnaar, hetzij als weduwe inwonend kinderen heeft, boven zijne jaarwedtij genieten een tegemoetkoming in de .huis huur ten bedrage van £75 per jaar.RZ.) Hansweerd. Bij laag water had oen vrouw het ongeluk van den steiger in de buitenhaven te vallen. De heer Kool, eleetricien aan de centrale alhier, sprong haar direct geheel gekleed achterna en had het genoegen de vrouw te redden. De heer K., die op den steiger stond, moest een sprong maken van circa 6 Meter. (Z.) Sohore. Benoemd tot hrugbaas aan ie spoorbrug te Vlake de heer M. Willem- stein, thans brugknecht aldaar. Heinkenszand. Hedenmorgen kwam de heer J. Vermeulen alhier tot de onaan gename ontdekking dat in den nacht ver moedelijk door een hond negen groote konijnen waren doodgebeten. Voor de betrokkene een heel schadepostje, vooral in dezen tijd. De douanebeambten hebben op de sleepboot „Johanna" een partijtje saffraan ontdekt, bestemd voor verboden uitvoer naar Antwerpen. Kloetinge. Het hulptelegraafkantoci alhier zal met ingang van 14 November a s. op werkdagen zijn opengesteld van 911 v.m., 23 en 67 nam. Ierseke. Maandagmiddag had alhier een zelfde droevig ongeluk plaats als voor 14 dagen. Een jonge, pasgetrouwde man, die dicht bij het dorp met een korstooin boot aan het oesters vissclien was, wilde met den voet een oesterkor wat ver plaatsen en viel over boord. Hij zont plotseling in de diepte weg en werd niet meer levend gezien. Na den midda; is zijn lijk gevonden. Veere. Maandagavond is 't woonhuis on schuur van J. Goedbloed, wonende aan den Veerschen weg, door brand vernield. Behalve ongeveer 50 mud graan, dat reeds op den zolder geborgen was, is ook n» een groote partij graan, dat nog niet g- dorschen was, verbrand. (Z.) Axel. Donderdag! 8 Nov. werd de- gas fabriek getroffen. Door de flinke doortas tendheid en bekwaamheid werd er 's avonds tegen aller verwachting in van half -6 tot 10 uur lichtgas verstrekt. Vanat Vrijdag werd er ook, hoewel eenigszins beperkt weer kook- en mdustriegas ge leverd. En sinds gaat alles weer, hoe wel zonder gashouder, vrijgoed. De com missie, die bezig is gelden in te za melen heeft succes op haar werk, zoo dat alle schade vergood zal kunnen worden. (Z.) Oostburg. Door een slager alhier zijn te Rotterdam drie varkeus gekocht mei een totaal slachtgewicht van 250 KG. voor den respectabelen prijs van f59). In den nacht van Zondag op Maan dag liebLen een paar soldaten getracht hun slag te slaan. Bij den winkelier v. d. P. ontvreemdden ze drie wollen borstrokken, bij den slagerV. drie worsten, bij den schoenmaker v. K. een paar schoenen. Ook probeerden zij den pro visiekelder van den herbergier de B. binnen te dringen, hetgeen hun echter niet is gelukt. Bij den winkelier H. wer den de heeren in hun werk gestoord, doordat de vrouw, wakker geworden door het leven, riep: „We zullen zelf wel luchten, laat maar zien 1" llzendijke. De douanen bekeurden eea militair wegens verboden vervoer van 1 K.G. cacao en drie stukken toiletzeep- Nog bekeurden zij een militair wegens 73 K.G. kaas ongedekt te vervoeren. I Tevens werd bekeuring ingesteld tegen een caféhouder alhier wegens verboden nederlagen van genoemde hoeveelheid kaas. Aardenburg. Een soldaat, die een paar centen wilde verdienen, probeerde den Duitscliers een paar stukjes zeep te ver- koopen. Om echter de altijd waakzame commiezen te verschalken, nam hij ransel en geweer en reed per fiets naar de grens. De ambtenaren, alles wantrouwen de, hielden hem staande ter visitatie „Och, heeren, laat mij maar door, ik op schildwacht." „Doch zoo'n ransel dachten de ambtenaren, „je kunt nooit weten". Wat bleek Twee honderd en tien stukjes zeep waren netjes ingepaj' en behalve een schadepostje van f®> zal hij ook nog een paar maanden moeten „brommen".

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2