;thandel, iaar. No. 134. e rij t je. loomen F De Groote Oorlog. ;r! ?zaad, Dinsdag 13 November 1917. Dertiende Jaargang. tagels. efeuille Verschijnt eiken MAAH0AG-, WOEHSDAG- en VRIJBAGAVBND. BINNEN LAMP. GERYE, >on 136. INE ZADEN i ontvangst-1 r markt te OGERD. larkf, Middelburg ischrijving |lOP Bouwland, schrijving TUREN. H. jevraagd. evraagd tilden de K.G. J. •t de koffie Is zonder worden, v vermiRigt, J can'köffie 3ST 1917. y 111 10, geschikt voor |de in den boom den Wemelding- elle. door den eigenaar wezig, die ïnlich- de voorwaarden Ivorden ingewacht bij wenschen te Isr Z, Hulppostkan- «O ant pij en inschrijving-;- I aan J. MOL Wz 5 Nov. 1917. sdag op de Markt een inhoud van ie tegen belooning sn eigenaar C. DL let vak op de hoogte, en. Brieven onder cr Courant. beschikbaar bij P. JIJZEN, '«-Heer- jr B, bureau dezer Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 emit, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoudewIJn de Wlttesfraat A 135» GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement specials prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. De vergadering der Roomsch- Katholieke Kieskringbesturen. Deze werd Zaterdag j.l. te Utrecht ge houden tezamen met het hoofdbestuur v. d. Algem. Bond van B. K. Iüesvereeni- gingen in Nederland. De heer baron Van Wijnbergen, voorzitter, opende de ver gadering met de navolgende rede: Mijne Heeren Ter Algemeene Bondsvergadering van 9 Juni 1.1. werd aan het Bondsbestuur eene drievoudige opdracht gegeven: het leggen van den onmisbaren financieelen grondslag voor liet te stichten R. K. Poli tiek-Propaganda-Bureau; het ontwerpen van- een program .van actie met het oog op de verkiezingen van 1918; het bevor deren van de samenwerking der katho lieke kiezers zóódanig, dat het volgend jaar in eiken kieskring alle katholieke kiezers zich op ééne lijst zullen kunnen vereeni gingen- Indien al de aangesloten Kiesvereni gingen van hun verlangen, om het bo vengenoemd Bureau te zien gesticht, had den doen blijken, niet alleen door ter vergadering te stemmen voor het daar toe strekkend voorstel, maar ook latei- door toe te zeggen den door het Bestuur gevraagden geldelijken steun, aan de gegeven opdracht had op heden volledige uitvoering kunnen worden gegeven. Toch vertrouwt het Bestuur al bleven de ge dane toezeggingen verre beneden de ver wachting spoedig te kunnen mededee- len, op welke wijze het met de ter be schikking gestelde middelen mogelijk zal wezen de politieke propaganda althans eenigermate te centraliseeren. Uit tal van gegevens toch is de dringende noodzake lijkheid gebleken ,dat er zij hoe be scheiden dan ook ingericht één cen traal punt, van waaruit inzake propaganda leiding wordt gegeven, waartoe allen, die voorlichting, leiding materiaal wenschen te ontvangen, zich zullen kunnen wenden. De noodzakelijkheid van een program werd op juiste gronden ter laatste Bonds vergadering betoogd. Het huidig program der Katholieke Staatspartij, in October 1896 door de toenmalige 25 R. K. leden der Tweede Kamer opgesteld, op 5 Mei 1897 in de Algemeene Vergadering van afgevaardigden van R. K. Kiesvereenigin gen door het R. K. Nederlandsche volk als program aanvaard, in 1901 aangevuld, heeft voor een goed deel zijn practische beteekenis verloren. Zulks zij met dank baarheid geconstateerd. Terecht toch schrijft mr. J. A. Loeff omtrent het program in „Het Katholiek Nederland"„Wie dezen inhoud nagaat, dien moet het treffen, hoe vele punten van het R. K. Program, sedert dien zijn verwezenlijkt geworden of hun verwezen lijking nabij zijn. Eenerzijds mag daaruit zeker de conclusie- worden getrokken, dat de R. K. Staatspartij sedert 1896 niet vruchteloos hare stem heeft doen hoo- ren in het land en in 's lands vergader zalen. Anderzijds echter moet daaruit ook noodwendig volgen, dat de practisch-staat- kundige beteekenis van het Program voor een goed deel, het grootste deel, is te loor gegaan en zijne beteekenis in hoofd zaak thans is gebleven eene historische en een principieele." Zóó vertrouwt het Bondsbestuur dan, uitvoering gevend aan het ter vergadering aangenomen voorstel, tijdig een concept program van actie aan alle Katholieke Kiesvereenigingen te kunnen toezenden, opdat het, na grondige bespreking en be oordeeling aldaar, door den Algemeenen Bond van R. K, Kiesvereenigingen in zijne Y.ergadering kunne worden vastgesteld. Overbodig mag het heeten te verklaren, dat door het Bondsbestuur ten zeerste zullen worden gewaardeerd alle aanwij zingen en gegevens van te voren ver strekt, opdat het te publiceeren ontwerp aanstonds zoo volledig mogelijk zij, gelijk met dankbaarheid reeds zij vermeld, dat de Katholieke Tweede Kamerclub zich heeft bereid verklaard, omtrent het saam te stellen concept-program ons Bestuur te willen dienen van advies. Ter bevordering eindelijk van de .zoo loodige samenwerking der Katholieke Kie zers deed het bestuur overeenkomstig het ter Bondsvergadering aangenomen voor stel een beroep op de Besturen der Pro vinciale Bonden en der Centrale R. K. Kiesvereenigingen, .die tot dusverre den politieken arbeid ter gelegenheid van ■twegde Kamerverkiezingen verrichtten, teneinde zoodra mogelijk te geraken tot de in eiken Kieskring voor de a. s. ver kiezingen duidelijk noodig zijnde organi satie. Het zij met voldoening geconsta teerd, dat alom de gevraagde medewer king verleend werd, met gevolg, dat thans in elk der achttien Kieskringen een al dan niet voorloopig Kieskringbestuur gevormd is, terwijl in meer dan één Kieskring op lofwaardige wijze reeds verdere stappen gedaan zijn ter voorbereiding van de ver kiezingen, die ons 't volgend jaar wachten. Toch is duidelijk hiermede door het Bondsbestuur allerminst ten volle vervuld de boven omschreven opdracht. Het is daarom, dat wij gemeend heb ben, U, mijne heeren, te mogen samen roepen, ten einde met ons te beraadsla gen, op welke wijze verder door ons, in samenwerking met U, het best zal ver vuld worden de ons opgedragen taak, nl. te bevorderen, dat het volgend jaar alle katholieke kiezers in eiken kieskring op ééne lijst zullen kunnen vereenigen. Vooraf ga ééne opmerking. Evenals in het verleden, zal ook thans het Bondsbe stuur zich angstvallig onthouden zelfs den minsten invloed uit te oefenen op het doen candidaat stellen van een bepaald per soon of van bepaalde personen. Het sa menstellen der candidatenlijsten toch is duidelijk de taak van de in onze Kies vereenigingen georganiseerde kiezers en van hen alleen, zulks volgeus het in el- ken kieskring reeds gemaakt of nog te maken reglement. Aan pogingen ,den laat- sten tijd herhaaldelijk aangewend, om het Bondsbestuur in andere richting te drij ven, en wél zooeven genoemden invloed te doen uitoefenen, zal onverbiddelijk weerstand worden geboden. Maar wèl rekenen wij het ons tot plicht, ter volbrenging van meer genoemde op dracht ,aan elk Kieskringbestuur in het bijzonder, en alle gezamenlijk, onzen steun en medewerking ,waar die gewenscht mocht blijken te verleenen bij de vervul ling harer moeilijke taak. Welke die taak is? In de eerste plaats te zorgen, dat in elke gemeente of parochie zij een lo cale Kiesvereeniging, en dat alle katho lieke kiezers tot haar toetreden. Van de samenstelling toch van, en het opgewekt leven in onze locale of parochiale kies vereenigingen zal het voor een goed deel afhangen of voldoende voorlichting aan de kiezers kan en zal worden gegeven, ook, of niet slechts eèn deel, maar ge heel het kiezerscorps tot de samenstel ling der lijsten zal medewerken. Gezorgd zal verder moeten worden, door U, mjjne heeren, dat alom de noodige, doelmatige propaganda worde gevoerd. Eindelijk zal straks bij de samenstel ling der lijsten in eiken kieskring door U leiding en voorlichting moeten worden gegeven, zal overleg moeten worden ge pleegd tusschen de Kieskringbesturen on derling, opdat, eenmaal de 18 lijsten vast gesteld zijnde ,deze, als geheel, in onder ling verband beschouwd, ons katholiek kiezerskorps in die mate bevredigen, dat allen met opgewektheid zullen medewer ken, teneinde de eenmaal gestelde candi- daten te zien gekozen en wel in de volg orde waarin ze, naar den uitgesproken wensch der kiezers, op de lijsten zijn gebracht. Dat de taak een zware en moeilijke is, heeft het Bondsbestuur reeds in ruime mate ondervonden; ook gij zult ongetwij feld eene zelfde ervaring opdoen. Toch zal onze gezamenlijke arbeid ons licht val len, wanneer steeds, met terzijdestelling van alle andere overwegingen, als eenig doel ons voor oogen staat: te bevorderen, dat de Katholieke Staatspartij, ook door hare vertegenwoordiging in het Parlement, zoo volledig mogelijk kunne volbrengen de uiterst gewichtige, omvangrijke taak, die zij telkens ter vervulling haar ziet opgelegd. Met de bede, dat God den arbeid, die op binnenlandsch politiek terrein met het oog op de aanstaande verkiezingen gaat ondernomen worden ,en die vóór alles wordt verricht ter Zijner eere, moge zege nen, verklaar ik deze vergadering ge opend. Van het verdere op die vergadering behandelde zal, daar de bjjeenkomst hoofd zakelijk eene huishoudelijke was, op het einde dezer week een mededeeling in de bladen ook in het onze verschijnen. N.B. De politieke .redacteuren onzer pers woonden de. vergadering bij. Losse berichten. Het verloop van den opstand in Rusland. Zoover men kan nagaan, is de bewe ging der Sovjet in den avond van 6 dezer, aanvankelijk voorzichtig begonnen met de bezetting van sommige punten, als het telegraafkantoor, het Petersburgsche tele- graaf-agentschap. Na dit succes en bij de totale afwezigheid van tegenstand, volg de een stelselmatige organisatie van de hoofdstad, van banken en stations. Na een eerste periode van onzekerheid, ver liep het verdere optreden vlot. .Den 7en dezer, 'sochtends om 10 uur, kon een proclamatie van het militaire revolutionnaire comité den val van de oude regeering aankondigen en den over gang van het gezag in de handen der sovjets. Echter was de oude regeering nog steeds in het winterpaleis gevestigd. Kerenski is den geheelen nacht, tot 7 uur in den ochtend, bezig gehouden op het bureau van den staf, besprekingen houdend met generaal Manikofski, den voorzitter van het voor-parlement. Even daarna is men zijn spoor kwijt geraakt, maar den geheelen dag liepen er geruch ten, dat hij om zoowat 9 uur naar de troepen aan het front vertrokken is, op wie hij een beroep gedaan had. Een telegram uit Londen aan het Hbld. meldt: De laatste telegrammen uit Petro- grado melden, dat Kerenski, Korniioff en Kalendin troepen tegen- Petersburg doen oprukken. De combinatie van dit drie manschap doet een dramatische ontwikke ling der gebeurtenissen verwachten. De houding van de bolschjewiki tegen over den oorlog en de geallieerden is, zegt de correspondent van de „Daily News" te Petersburg,'deze„Wij zijn tegen een afzonderlijken vrede met de imperia listen van welke nationaliteit ook." Zij willen geen vrede ,die Rusland in de positie zou brengen van een stillen deel genoot van Duitschland. Aan den ande ren kant zijn ze er tegen om steun te geven aan hetgeen zij imperialistische be doelingen achten te zijn. Volgens een bericht van het St. Pet. Tel. Ag. deelt het revolutionaire militaire comité allen officieren, soldaten en co- mité's aan 'het front en in het land mee, dat het besloten heeft, Kornilof en zijn partijgangers naar de Peter- en Pauls- vesting welke, naar men weet, al dade lijk in handen van de maximalisten was te laten brengen en aanstonds voor een revolutionairen krijgsraad te dagen. KOPENHAGEN, 10 Nov „Extrabladet" meldt, dat Kerenski reeds in de Peter en Paulvesting is gevangen gezet, en dat Lenin minister-president en Trotski op perbevelhebber zal worden. LONDEN, 10 Nov. Het militair revolutio nair comité heeft commissarissen aange wezen, die op alle belangrijke stations de troepen, die naar Petersburg oprukken, aansporen de bevelen der voorloopige re geering niet op te volgen- Officieel wordt bevestigd ,dat de af gevaardigden der Russische Oostzeevloot en de commissies der Russische troepen in Finland besloten hebben zich bij de revolutionaire beweging aan te sluiten. (Zie laatste berichten.) Da Paus en de Christelijke socialen. De voorzitter van de Christelijke sociale vereeniging in Oostenrjjk, mgr. Hauser, ontving dezer dagen van den apostoli- sche-n nuntius te Weenen een schrjjven, waarin hem namensi "Z. H. den Paus dank werd gebracht voor de instem ming en de waardeerende hulde door de vereeniging der Christelijk sociale ver eeniging aan het Tamelijke vredesvoor stel1 gebracht. De H. Vader wenschtvan harte, aldus rin het schrijven, dat de ar beid der vereeniging voor het tot stand brengen van een duurzanien vrede tus- schen de Europeesche volkeren zich meer en meer zal ontwikkelen en met succes bekroond worden. (Msbode.) MUNCHEN, 10 Nov. (Wolff.) Het Hoff mann-agentschap meldt: de koning heeft het hoofd van zijn kabinet, staatsraad Otto von Dandl, tot staatsminister van het ko ninklijk huis en tot voorzitter van den ministerraad van Beieren benoemd. De Gentsche Universiteit. Een Wolfftelegram uit Brussel meldt dat de gedenkdag van de stichting der Gentsche universiteit, honderd jaren ge leden, plechtig is gevierd. In de aula had een bijeenkomst plaats, waaraan de gouverneur-generaal Falkenhansen met tal Kan autoriteiten en deputaties van Vlaam sehe activistische organisaties deelnamen. De rector, prof. Hoffmann, hield een rede, waarin hij de geschiedenis van de stichting der universiteit (door Koning Willem I der Nederlanden) en de Ver- vl'aamsching herdacht. Eindelijk, zoo zei- de spr., heeft de universiteit weer haar natuurlijke bestemming gekregen. Hij was overtuigd dat het Vlaamsehe volk de be teekenis van hetgeen thans was verkregen zou inzien en nooit meer zou dulden dat de universiteit aan haar thans her kregen bestemming zou worden onttrok ken. De gouverneur-generaal1 hield daarop een rede, waarin hij zeide, dat ter ver vulling van haar taak, leidster te zijn van het Vlaamsehe volk, de universiteit haar' leearen en leerlingen alles moet kunnen bieden en alle gebieden van gees telijke en economische ontwikkeling van Vlaanderen moet omvatten. .Met dit 'doei was besloten de universiteit als rechts persoon te erkennen, een 'kap.taal van vier millioen frs. te schenken ter uit breiding van de voor onderwijs en on derzoek noodzakelijke instituten. De plechtigheid eindigde met het zin gen van de Vlaamsehe Leeuw. Van het Italiaansche front. BERLIJN. (Off.). De Oostenrijksch- Hongaarsche troepen rukken op in het Tugnaa-dal en in het dal van de Boven- Piave. Van Susegana tot aan de Adriatische Zee hebben de verbonden legers de Piave bereikt. Van Italiaansche zijde: Onze troepen blijven in de stellingen aankomen, welke voor de verdediging zijn uitgekozen en versterken deze. De 'ach terhoede en de dekkingstroepen blijven dapper en onvermoeibaar den vijand op houden. De „Köln: Volksztg." schrijft, dat de „Corriere della Sera" vreest, dat Duitsch land, daar het Oostelijke front nu zijn beteekenis verloren heeft, alle reserves in de schaal zal werpen, om Italië buiten ggevecht te stellen. Eenige hulpdivisies der bondgenooten zijn niet voldoende, om de voorwaartsche beweging te stuiten. Bjj koninklijk besluit is tot opperbevel hebber van het leger benoemd de chef van den generalen staf, generaal Diaz ,tot onderbevelhebbers de generaals Badoglie en Giardine. Cadorna is dus als opperbevelhebber afgedankt. De strijd in het Westen. LONDEN, 10 Nov. (Reuter). Officieel middagberichtVanochtend hebben onze troepen de Duitsche stellingen ten noor den en noordwesten van Passchendaele aangevallen. Volgens de eerste berichten zijn er goede vorderingen gemaakt. Het weer is stormachtig, met hoogen wind en zwaren regen. De bomaanval op Sas van Gent en Axel. Van ambtelijke Duitsche zijde verneemt deDeutscher Nachrichten Dienst te'sGra- venhage met betrekking tot den bomaanval op Sas van Gent en Axel, dat evenals bij vroegere dergelijke incidenten, waarbij Nederlandsche onderdanen gewond of ge dood werden, hierbij geen enkele Duit sche vlieger betrokken kan zijn. Naar de „Zeeuwsche Koerier" van ben voegde zijde verneemt, zullen de aard en de merken van de gevonden homon- derdeelen te Sas van Gent tot besliste vaststelling van de identiteit van den schuldigen vlieger leiden. Nog meldt men: De schade aan de beide Rijnschepan, die bij het bommen gooien op Sas van Gent getroffen werden, wordt respectie velijk op £7000 en op f 100 geraamd. 1 Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 13 Nov. Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot lichtbewolkt, droog weer, waarschijnlijk nachtvorst. Weinig verandering van temperauur. Er is ,een commissie gevormd om gel den te verzamelen tot leniging van da geleden schade. De wet-Limburg. De Koningin heeft de wet-Limburg, be doelende het einddiploma H. B. S. met 5-jarigen cursus voor de universitaire stu die gelijk te stellen met het diploma B van 't gymnasium,, bekrachtigd. Verwarming der wachtkamers. De stationswachtkamers, waarin de re stauratie is gevestigd, moeten ingevolge nadere beslissing van den minister van waterstaat tot nader order worden ver warmd. Vervoer van Drai.anbffbn verboden. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft net vervoer van nrand- stofien verboden. Onder brands tof ten wordt verstaan: steenkolen, anthiaciet, sieenkooibriKetten, mijncokes, gaseokes, eokesgruis, turf, turi- bruceuen, veenkuien en ane auuere brand stof van veen afkomstig, brumkulen, bruinkoolbrikeiien, kolensiik en alie an dere hrandstofien, waarvan een van deze producten een onderueel van de samen stelling uitmaakt. Het verbod is niet van toepassing voor zoover aan jmm door of namens wien het vervoer gescbiedt, een bijzondere dan wel een algemeene vergunning tot bet vervoeren van brandstollen is veüeemd. Benzine. Er bestaat binnen afzienbaren tijd geen uitzicht den thans nog hier te lande aanwezigen voorraad benzine aan te vul len. Daarom is een strenge rantsoenea- ring noodig, in verband waarmede ook de militaire autoriteiten geen vrije beschik king meer hebben over het door hen, noodig geoordeelde voor de militaire au tomobielen. Hei bewaren van aardappelen. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meudt: Het bewaren van aardappelen iSj meer ■dan ooit, een zaak van groot belang v,oor de voedselvoorziening in de toe komst. Daarom is van het Rijks Cen traal Administratiekantoor voor de dis tributie van levensmiddelen een rond- schrijven uitgegaan aan de gemeentebe sturen, waarjn duidelijk uiteen0ezet wordt op weike wijze de aardappemn het best worden bewaard. Ten deeie zat dit kunnen geschieden, in pakhuizen bij handelaren, die er ver stand van hebben. V,oor zooverre dit echter niet mogelijk is, wordt aanbeva len de aardappelen te bewaren Oip hoo- pen of in kuilen, zooaJsi bij de land bouwers geschiedt. In bedoeld rondschrijven nu, wordt nauwkeurig medegedeeld, op welke wij ze deze methode van bewaren het best plaats vindt. Een duidelijke teekening geeft precies aan hoe de kuilen moeten worden aangelegd. Het telegrafisch verkeer met Engeland. Men meldt ons uit Middelburg: Heden morgen werd ons een handelstelegramj uit Indië getoond ,dat gisteren vandaar was verzonden en hedenmorgen hieir werd ontvangen door een zakenman, die an ders geregeld telegrammen uit 'Indië ont vangt, doch nu er geen ontvangen had in twee maanden tijds. (Zie onder laatste berichten.) Verkiezing 1918 Uit goede bron vernemen we, dat reeds in Mei van het volgend jaar de algemeene verkiezingen zullen worden uitgeschreven en plaats hebben in Juni 1918. G.De Tijd".) 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1