KERKNIEUWS. O N D E R W IJ S Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt Gemengd Nieuws. cie een goede vakschool moeten ontbe ren, een school, waar zij' opgeleid kun nen worden .in alle die vakken, die iedere vrouw naar behooren moet ken nen. Al was het huishoudonderwijs geen onbekende zaak in Middelburg, getuige de nu opgeheven huishoudschool, aan industrie-onderwijs, onderwijs in hand werken, linnen eln coistuumnaaien, die bij uitstek vrouwelijke kunsten, werd hier weinig of niets gedaan, vooral sinds de naaischool van het burgerweeshuis werd opgeheven. Ook dit onderwijs voor de meisjes uit de volksklasse op hooger peil te brengen, zij! mede het doel der der aphool'. Zoowel theoretisch als prac- tiscli goed onderlegd zijnde, kunnen die meisjes later een betere positie in de maatschappij voor zich veroveren en als getrouwde vrouw en moeder zal de kennis haar tot zegen strekken. Behalve dit onderwijs voor kinderen uit de arbeidersklasse wordt aan da school verbonden opleiding voor exa men nuttige en fraaie handwerken, exa men voor hulp in de huishouding, voor huisjuffrouw en wellicht nog voor meer als |de behoefte daaraan "blijkt te be staan. Van het doel der school afstappende, wees spreekster op de wordingsgeschie denis der school. Tijdens de tentoonstel ling van 1913 trokken de kantwerksters hier zoo de aandacht, dat op initiatief van mevrouw Hartman een fcantcursus werd opgericht, welke idee later werd omgezet in een kantwerkschool, doch op raad van den inspecteur van het middel baar onderwijs werd de plannen uitge breid tot een Industrie- en huishoudschool, en op 19 Maart Werd de vereeniging opgericht, eerst voor heel Zeeland, jïiter voor Middelburg omdat ook te Goes plan nen bestonden om zulk een school op te richten. De rijkssubsidie liet echter door den oorlog op zich wachten, totdat in April van dit jaar f300 op eene suppletoire begrooting werd uitgetrokken, dank zij den grooten steun van den afgavaardigde voor Middelburg, mi. E. E. van Raalte, wien spreekster daarvoor dank brengt. Spr. wijst op de vele moeilijkheden, die sinds in Mei de zaak werd aange pakt zijn te overwinnen geweest eln brengt dank aan den Minister van Binnenland se-he zaken, aan de Provinciale Staten, a;m den raad en aan allen die door finantieelen steun de uitvoering der plan nen mogelijk maakten. Ook brengt me vrouw Tak dank aan den heer Brouwer, voor de wijze waarop hij het bestuur ter zijde heeft gestaan en do opdracht tot verbouwing van de school heeft uitge voerd. Door het groote aantal leerlingen n.l. een 140, de afzonderlijke cursussen meegerekend, heeft het bestuur reeds dadelijk voor alle vakken een afzonder- Wjfce ïeerares moeten aanstellen. Zich wendende tot de directrice, me juffrouw M. Bomer, wenschte spr. haar van harte geluk met hare benoeming en hoopte, dat de ondervinding, in de vo rige betrekking opgedaan; haar steunen mag in haar taak alhier. Ook de leeraressen wenschte mevrouw Talc geluk en riep aller medewerking om tot de gewenschte resultaten te komen. Hiermede verklaarde de presidente de school voor geopend. Daarna werd het woord gevoerd door den Commissaris der Koningin, den vice- admiraal Smit, den burgemeester en den hoer de Veer, als voorzitter van do Am bachtsschool. De vice-admiraal vond ge legenheid er op te wijzen, dat de ver sterking van de troepenmacht in Zeeland slechts een voorzorgs maatregel is en geen reden tot ongerust heid behoeft te zijn. Vlissingen. Het naamfeest van koning Al b ert Zxui hier door de Bel gische kolonie den 15en a.s. worden ge vierd met een Te Deum in de kerk van den H. Jacobus en met een groot Bel gisch feest in het Concertgebouw, waarbij kanunnik Heijnssens zal spreken. Kloetinge. Woensdagmiddag is een ka belballon boven de kweekerij „Spoorzieht" alhier met den tros verward geraakt in een telegraafdraad, die wend stuk gesne den. De ballon zweefde zoo- hoog, dat men niet onderscheiden kon of er zich men- schen in bevonden. Hij koerste verder over Wemeldinge, en dreef daar veel la ger; de tros sleepte over den grond, en vernielde een vlaggestofc en een tele graafdraad. Het gerucht loopt, dat er ook perso nen door gekwetst zouden zijn. (M. Ct.) Kattendijke. Gisteren zijn candidaat ge steld voor lid van den Gemeenteraad de heeren G. van Huisstede en P. van Kleu nen Jac.zoon. Stemming op 19 Nov. a.s'. (Z.) Nisse. Woensdagvoormiddag is hierbij verschillende ingezetenen schade aange richt door een ballon waaraan een staal draad met anker bevestigd was. Op de eene plaats was een houten deur weg gerukt. een eind verder een brugleuning waarbij dp paal uit 'den grond werd ge licht, die verscheidene meters verder neer- smakte, en op nog onderscheidene plaat sen de kruinen van vruchtboomen be schadigd. De ballon dreef met tame lijke snelheid in N. O. richting. (Z.) Rilland. Op de hofstede van B. in den Frederikap older alhier geraakte een jon gen K. S. met zijn kleercn vast aan het wiel van den rosmolen. Hij werd eenige malen in het rond geslingerd, dn moest zich onder geneeskundige behan deling stellen, daar hij inwendige pijnen gevoelde. (Z.) Woensdagmorgen ging in den Zimmer- manpolder alhier, een span paarden met een wagen van G. O. op hol'. De paar den renden door tot in den Frederica- polder waar de wagen in de sloot te recht kwam, de paarden werden later gegrepen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. (Z.) Hansweerd. Bij de visitatie van helt schip „Leopold", schipper Somers, von den de Duitsche militairen te Antwerpen in het logies van den knecht 5 Belgein verstopt, die naar Nederland wilden vluch ten. Zij zijn allen gevangen genomen. M. C. Ritthem. Woensdagmiddag daalde al hier dicht hij 't dorp een Duitsche kabel ballon. Van uit het Zuiden was hij1 over de Schelde kooien drijven. Op de oorlogs schepen was er reeds op geschoten, blijk baar met goed resultaat, want de ballon, waaraan een zeer lange staaldraad was, daalde merkbaar. Op den dijk wisten ver scheidene personen den draad te grijpen en ooi een paal te winden, doch de draad knapte af en de ballon dreef in de rich ting van het dorp. Hier kwam bijl neer tegen het huis van den landbouwer C. Goedbloed. De schoorsteen en de dak goot werden vernield. De militairen, die spoedig aanwezig waren, lieten het gas ontsnappen. Aan den ballon hing een mand, waarin een paar coinpassen, een verrekijker, een kaart en een telefoontoe stel waren. Een passagier was er echter niet. Het gevaarte, dat heel wat bekijks had, is op een boerenwagen naar Mid delburg gebracht. (Z.) Sluis. De kommiezen bekeurden een landbouwereknecht C. S., alhier, wegens verboden vervoer van een partij goederen. Op 7 November is door den amb tenaar J. v. d. Gugte proces-verbaal van bekeuring ingesteld tegen een soldaat L. D. te Sluis wegens het zich zonder nood haak ophouden binnen den afstand van 50 Meter van do Rijksgrens. In den nacht van Dinsdag, op Woens dag heeft zich ten zuiden van onze ge meent© weer een drama in de lucht af gespeeld. Het betreft n.l. weer een ge vecht tusschen vliegmachines. Door de duisternis waren de vliegers niet te on derscheiden. Een 'tiental schoten zijn ge lost. Gelukkig trokken de vechtersbazen gauw af. Oostburg. Nog altijd heerscht hier een groot gebrek aan zout. Vele mensehen, die hun varken zouden willen slachten, moe ten wachten tot dit gewems'cht artikel weer verkrijgbaar zal' zijn. In den nacht van Woensdag op Donderdag waren de ambtenaren V. en v. <d. V. .pp surveillance in Oostburg, toen zij omstreeks twaalf uur, midden tusschen een hevige hagel- en donderbui een tweetal mannen, waarvan de laatste een zak droeg, zagen aankomen. Dade lijk riepen de ambtenaren hun het „Halt!" toe, waarop de twee mannen het op een loopen zetten. De ambtenaren losten een paar schoten, waarna zij een "der man nen in hande'n kregen, een milicien-sol daat, A. G. S. geheeton. De weggewor pen zak bleek te bevatten 277 stukken harde zeep. De waar is in beslag geno men, terwijl tegen den dader proces-ver baal is opgemaakt. We vernamen omtrent de overgedre1- ven kabelballons nog het volgende: Woensdagvoormiddag omstreeks half elf kwam een ballon uit Zuid tot Zuid westelijke richting aandrijven. Hot ding had natuurlijk aller belangstelling. Het had een l'ichtbruinekleur, er waren vier zwarte kruisen op geschilderd. Onder aan hingen een tiental touwen en ook een staaldraad. Aan weerszijden, onder aan don ballon waren een tweetal even- wichtszakken bevestigd. De "ballon dreef over Oostburg en veroorzaakte, door den slingerenden staaldraad nogal schade. Bij dhr. G. word een tuinhekje afgerukt, bij den timmerman v. B. een paar ruiten stuk geslagen. Een paar jongens, die uit onvoorzichtigheid den kabel vastgrepen, kwamen door de groote wrijving, er met verbrande handen af. De ballon nam den koers in Noordelijke richting. Te G'roede wilde een 21-jarig© jongen don kabel grijpen, doch hem werden een drietal vingers afgerukt. Deze ballon is naar we vernemen in de buurt van Vlissingen ge vallen. Er waren evenwel drie kabelbal lons uit België gedreven. De tweede dreef ten oosten van IJzendijkei naar Hoofd plaat. De inzittende Duitsche officier, zien de dat hij het water over moest besloot zich door middel van de parachute te laten vallen, en kwam ongedeerd terecht nabij Hoofdplaat. Hij zeide, dat ziijn con fraters, die de andere ballons bemanden, wellicht hun landing' in België hadden beproefd. Naar men ons'meedeelde, moet de andere ballon nog een heel eind Holland ingedreven zijn. ümirent de oorzaak van het afdrijven dezer ballons tast men nog in het duis ter. Sommigen willen, dat de kabelballons afgekapt zijn geweest, en gronden dezo bewering op het feit, dat de staaldraad uitgerafeld was. Dit afkappen zou mo gelijk zijn bij een snellen terugtocht, wat meer overeenstem 1 met de berichten over de snelle ontruiming van Passchendaele door de Duitschers, Anderen zeggen, dat de ballons afgeknapt zijn. Dit lijkt heel onwaarschijnlijk, daar 3io eév wel één ballon kan te beurt vallen, doch moge lijk niet drie ballons Iegelijk. Een der overgedreven ballons kwam Woensdag neer bij Biervliet. Men zag te JJzendijke hij de kom uit Z.W. richting een kabelballon komen, waaraan een mand hing. Deze ballon werd dooi de militairen beschoten zonder zichtbaar succes. In de mand was een persoon, die toen hij genaderd was ongeveer grens Hoofdplaat-Biervliet-IJzeiidijke, zich met een parachute daaruit liet vallen. In dezelfde gemeente "(Oranjedijk) zweefde nog een ballon, waaraan een lange staart. Werklieden, die aldaar bie ten laadden, hebben het touw te pakken gehad, maar moesten het los laten. (M. Ct.) De commandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde (commando Zeeland) beeft een verorde ning uitgevaardigd, waarbij, hij, overwe gende, dat het wensc.helijk is in het be lang, van 's Lands defensie bepalingen in het leven te roepen ten aanzien van het behoud van hos,schen en andere liout- opstanden, wonlt vastgesteld, dat voor zooverre voor zijn gezag,sgebied of gedeel ten daarvan krachtens de wet van 30 Augustus 1917 (Nood-Bosc.hwet) door den Minister van Landbouw, Handel en Nij verheid geen houtopstanden is uitgevaar digd of mocht worden uitgevaardigd, dan wel voor zooverre zulks door deze auto riteit niet voorwaardelijk is toegestaan of mocht worden toegestaan, het vellen van bosschen en houbop,standen verboden is anders dan met toestemming van'den commandant in Zeeland. Dit verbod is niet van toepassing op bosschen en andere houtopstanden welke Rijks eigendom zijn of mochten worden. Overtreding der verordening wordt ge straft overeenkomstig de bepalingen ver vat in hoofdstuk IV der wet van 23 Mei "1899. Arbeidsbeurs voor het 29e district (Middelburg). Overzicht der maand October 1917. werkz. werkg Ingeschreven op 1 Oct. 33 1 Ingeschr. verslagmaand 62 36 95 37 Geplaatst 23 23 Vervallen 19 7 Saldo 53 7 Geplaatst één geïnterneerde te Nieuw- dorp. Tevens "ingeschreven 169 werkne mer^ "die 1 ot 2 d. p. w. werkloos pijn en 7 Delgen. Er bieden zich aan: timmerlieden, schil- ders, opperlieden, chauffeur, drukker, con-' troleur, kellners, koks. Gevraagd worden: wagenmakers, hout draaiers, electro-monteur, smid, kantoor bediende. Najaarszitting Prov. Staten. Gedeputeerde Staten stellen aan de Pro vinciale Staten voor, om voor rekening van de provincie Zeeland aan te leg gen en 'te onderhouden een verharden verbindingsweg tusschen bei de d e e 1 e n van Z e e u w s c h-V 1 a a m- deren, ten westen van de Isabella- sluis, zulks onder de bekende voorwaar den betreffende steun door het Rijk, de belanghebbende gemeenten en de polders. Voorgesteld wordt den termijn van aanleg en exploitatie der Zeeuws,ch-Vlaamsche Tramwegmaaltechappii Ie verlengen tot 1 Januari 1919. BOMMEN OP AXEL EN SAS VAN GENT Men seinde ons Donderdag): Hedennacht is uit een vliegtuig een bom geworpen op de gasfabriek te Axel. waardoor veel schade is aangericht aan den gashouder en aan de belendende per- ceelen. Drie vrouwen werden gewond. Ook op )3as v. Gent en beL Belgisch deel van Overslag is in den vroegen morgen een bom neergekomen, terwijl ook in de nabijheid van Hulst een bom zou zijn geworpen. Volgens nadere berichten zijn 3 boni- men geworpen oip Sas v. Gent waarvan een in liet kanaal terecht kwam, en een daar liggende Rijnaak beschadigde ter wijl do beide andere dicht bij de suiker fabriek van Malotaux terecht kwamen en bij' hun ontploffing drie werklieden kwets ten waarvan een ernstig. Verder moes ten tal van ruiten en dakpannen het ont gelden. Naar men aan De Zeeuw uit Axel meldde werd een gat in den grond ge slagen van 2 meter middellijn en 1.50 M. diepte. In den omtrek zijn daken en ramen van vele huizen vernield. In bet huis van B. do Jonglie is een 'stuk van den boni terecht gekomen. De vrouw van de Jonghe werd gekwetst aan keel en borst. De schoondochter van de Jongjho werd een vinger afgerukt, een tweede vinger zal vermoedelijk afgezet moeten worden. Verschillende stukken van het projec tiel zijn gevonden. De gashouder is .op minstens 80 plaatsen lek. De vlieger kwam nog oven terug om de uitwerking van het bombardement te zien. Hiji werd ver geefs beschoten. Men vraagt zich met zekere angst af of men van den bedrijver van dezen aan slag: evenals van die te Sluis niets meer meer [zdl hoeren. 'tWprdt er voor de bewoners van Zeeuwsch-VIaanderen niet prettiger op met die onzekerheid. KALENDER DER WEEK. Van 11 tot 18 Nov. 1917. Zondag 11 Nov. Vier en twintigste Zon dag na Pinksteren. Introïtus, Graduale, Ofertorium en Communie uit de Mis v. d. '23sten Zondag' na Pinksteren V (hl. 979), D (bl. 953), het overige uit de Mis v. d. 5den Zondag na Driekoningen V (bl. 204), D (bl. 399); gedachtenis v. d. 11. Martimis V (bl. 2063), D (bl. 1435), |v. h. Octaaf v. d. H. Willibrordus V (bl. 41*), D (bl. 152*) en v. d. H. Mem na V (bl. 2064), D (bl. 1435 en 178). De gebeden na de stille H. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wij-- water V (bl. 10), D (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin V (bl. |S3), D (bl. 122). Vespers op bl. 401. Maandag 12 Nov. .H Livinus V (bl. 43* en 1002), D (bl. 172); gedachtenis v. d. H. Martinus V (bl. 2066 en 1007), I) (bl. 1437 en 175) en v. h. Oct. v. d. II. Willibrordus V (bl. 41*), D (bl. 152*). Dinsdag 13 Nov. H. Didacus V (bl. 2066 en 1091), I) (bl. 1437 en 230); gedach tenis v. h. Oct. v. d. H. Willibrordus V (bl. 41*), D (bl. 152*); 3de gebed „Con cede" V (bl. 1197), (bl. 105). Woensdag 14 Nov. Octaafdag v. d. 11. Willibrordus V (bl. 43* en 41*), D1 (bl. 152*); gedachtenis v. d. H. Josachat V (bl. '2068), D (bl. 1440.) Donderdag 15 Nov. H. Gertrndis V (bl. 2072 en 1120)', D (bl. 1442 en 248). Vrijdag 16 Nov. H. Lebuïnus V (bl. 41* en 1086), D (bl. 158* en '227). Zaterdag 17 Nov. H. Gregorius de Won derdoener V (bl. 2073 en 1065), D (bl. 1442 en 212); 2de gebed „A cunctis" V (bl. 1291), D (bl. 103); 3de gebed naar keuze. De gewone orde der H. Mis, die iede- ren dag terugkeert, begint op bl. V 11 D 71. De bladzijden met V geteekend verwijzen naar het „Volksmisboek" en de bladzijden met D geteekend naar het „Mis en Vesperboek" Van Desclée. Zondag 11 Nov. 24e Zondag na Pink steren: Epistel: KolO'SS. Ill 1217. Evan gelie: Matth. XIII 24—30. Kerklijst van 's Heerenhoek. Zondag 11 Nov. Zondag. De II. Missen zijn te 7, 8V2 en 10 uur. 's Middags te IV2 uur cate chismus, te 21/2 uur de Vespers met ro zenhoedje voor den vrede. Deze week dagelijks gewone catechis mus. Eiken morgen wordt te 51/2 uur de H. Comlmunie uitgereikt.. De H. Missen in de week zijn te l1/^ en 8^/4 uur. Wpensdag te 9 uur gezongen H. Mis voor bruidegom en bruid. Zaterdag 's mid dags van 36 uur gelegenheid om te biechten. v En te 4 uur lof Ier oere der H. Maagd met rozenhoedje en het gebed voor den vreden. Een Havas-bericht uit Rome spreekt op nieuw het bericht tegen van e,enige bla den ,dat er in begin December een con sistorie zou worden gehouden en van de creatie van kardinalen, <lie zekere bla,- den reeds met name hadden genoemd). (Maasbode.) Geslaagd voor vrije- en ordeoefeningen gen de heeren P. Mi net ein J. Geeosen, te Middelburg 'en de dames H. C. H. v. d. Wieele, Zierikzee en D. van Klinken, Nieuwerkerk. Geslaagd te Amsterdam voor het exa men Schoonschrijven de heer J. Verlare te Kruiningen. De r;echtbank te Middelburg: heeft he den veroordeeld wegens: diefstal: J. P., 12 j., Vlissingen, f 10 b. s. 3 :w. tuchtsch., A. de V,, 14 j„ Vlissingen, 2 ml. tuchtsch.; F. de'J., 13 j., Vlissingen, 1 m. tuchtsch.; J. ft, 14 j., en M. D. M., 14 j., Krab- bendijike, f5 b. s. twee weken tuchtsch.; strooperijK. C. J„ 15 j., te Hansweerd, £3 1). s. 1 w. tuchtsch., W, N., 12 j.j landbouwerknecht te Wpmeldinge, 1 m. tuchtsch.afdrijving: K. J. J. ,42 j„ hsv. .H v. d. H„ te Vlissingen^. gedetineerd 6 m. g'ev. straf met aftrek van het voor arrest; verduistering): H. F. G. B., 23 j schildersknecht, zonder vaste woon plaats, gedetineerd, 3 m. gev. straf niet aftrek van het voorarrest; overtreding Rijksinkomistenbelastingwet: J. A. C., 54 j., commissaris to Rilland-Bath, f400 b. s. ,2 tm. h.J. de G„ £300 b. s. 2 m.ih.'; brandstichtingJ. L., 60 j., te Vrouwe polder, 9 |mj. g|ev. straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd; overtreding distributie* wet: .A P. G., 29 j., koopman te Middel burg, f 200 b. s. 3 mt h.K. M„ 30 j., landbouwer te Wpstkapelle-, f40 b. s. 40 d. li.M. Cli. 31 'j„ koopman te Iloe- dekerskerke, f 15 b. s. 15 d. h.J. W. M., 49 j„ molenaar, Veere, J. K„ 39 j., werk man, te Koudekerke en VV. W., 48 s. 10 d. h.niet voldoen aan een amb-- handelaar te Koudekerke, ieder f 10 b. lelijk bevel: A. v. dgi C., 33 j., polder werker te Wemeldinge, f 10 b. s. 10 d. h„; verboden vervoer in een visischers'- vaartuig1: B. de IX, '25 j., visscher, zon der vaste woonplaats, 10 1). s. 10 d. h.; vernieling: ,W. N„ 12 j„ en P. "N. 12 j„ heiden Wemeldinge, eerstgenoemde een maand tuchtsch. en laatstgenoemde f 10 b. s. 3 w. tuchtsch. Vrijgesproken: J. T., 2.3 j., b'akkerSr knecht te Vlissing'en, beklaagd van over treding der «lislributiewet. (Wordt vervolgd.) Ar r.-Rechtbank te Zierikzee. In de zitting van 6 November wer den vrijgesproken.J A. V. huisvrouw van C. van L, ,70 j. winkelierster Ie Zierikzee; H. J. van B„ 31 j. en G. Wl. H. 24 j., opkoopers' te Zierikzee, allen beklaagd geweest van heling. Veroordeeld werden wegens: verboden uitvoer: J. D. 37 j. schipper te Ierseke, tot f50 b. s. 1 m. h„ met teruggave pan de in beslag genomen steenkolen; dief stal: J. van D„ 10 j. zonder beroep te Zierikzee, teruggave aan ouders; dief stal, 2 maal gepleegd: J L. 12 j. zonder beroep te Zierikzee, 6 m. t.sch.feitelijke aanranding van 3e eerbaarheid: S. M. P. 16 jl„ C. F'. 15 j., V. C. H., 16 j,; arbeiders te St. Maartensdijk, f 15 b. s. 1 m. t,seh.verboden uitvoerM. H„ 30 j„ schipper te Ierseke, en G. L., 38 j. koopman te Zierikzee, 1 w. h. diefstal, viermaal gepleegd: J. B. 20 j. los werkman, te Breda, thans gedeti neerd, 1 m. gev. zonder aftrek van het voor-arrest; diefstal, 2 maal gepleegd: G. V., eigenlijk genoemd F. R. 17 j. zon der beroep te Prinsenhage, thans gedeti neerd, tot 1 m. gev., zonder aftrek voor arrest; diefstal: I. L. van A. 12 j. en J. van D. 10 j. zonder beroep te Zie rikzee, teruggave aan ouders diefstal in vereeiiigjng'I. L. van A. 12 j. zonder beroep te Zierikzee, tot 6 w. t.sch.; B. N. B. 8 j., J. van D. 10 j„ A. S. 10 j. allen zonder beroep te Zierikzee, terug gave aan de ouders. (M. Ct.) Gerechtshof te Den Haag. Woensdag stond D. C. T„ schipper te Middelburg, terecht. Beklaagde was door de rechtbank te Middelburg bij verstek tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot verboden uitvoer, met inbeslagname van het schip. Dit verstek- vonnis was later bekrachtigd en beklaagde was daarvan in hooger beroep gekomen. Beklaagde bekende, dat hij 23 Januari 1917 te Sas van Gent is geweest met zijn schip, en een lading grint aan boord had, waaronder verborgen waren eenige fles- schen slaolie, vet, zeep, enz. Hij had deze echter in Duitschland reeds ingeladen en meende dat het daarom niet zoo erg was. De procureur-generaal eischte bevesti ging van het vonnis. V e i li n gs ver eie nig i ng W,al pha r e n. Gisterenmiddag! werd de ver leden week Donderdag geschorste verga dering van de Veilingsvereeniging Wal cheren voortgezet. Voortgegaan werd met de> verkiezing van een nieuw bestuur. Bij eerste stem ming werden 83 stemmen uitgebracht ea werden gekozen de heeren C. Maas met 62, A. de Smidt met 51 en Chr. Ver- hage met 43 stemmen. 'Herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren A. Breel', P. Dekker Hz., A. Abrahams© «1 C. Matthijisse. Gekozen werden nu de- heeren A. Breel met 50 en P. Dekker Ilzn. met 48 stemmen. De heer Zwagerman deed nu het voor stel' om de andere punten der agenda toch aan de orde te stellen. De heer de Lange bestreed dit voor stel', daar op de vorige vergadering is beslist, dat uitsluitend de bestuursver kiezing op de agenda had moeten voor- kooien 'en geen andere voorstellen, en bovendien het nieuwe, bestuur geen ge legenheid heeft gehad over -deze voor stellen te raadplegen. De aftredende voorzitter, de lieer J. Polderdijk, dit gevoelen deelende, richtte alvorens de vergadering te sluiten, een "vvoo.rd van afscheid tot de leden. De vice-voorzilter, de heer P. Ton Jr., dankt den heer Polderdijk voor al het geen hij voor de vereeniging heeft gedaan en wenscht hem geluk met zijne benoe ming tot burgemeester van Nieuwland. Hierop werd de vergadering gesloten. Blijkens achterstaande advertentie is door den heer J. Uiterwaal te Haar lem een apparaat vervaardigd, dat pp gaslampen met staand gloeikousje aan gebracht, een aanmerkelijke besparing moet opleveren, van gasverbruik zonder verlies van lichtsterkte. Vele attesten van dankbetuiging zijn bij den uitvinder van het z ui nigheidsap paraat „Lu- men" bereids ingekomen, waarin zoo wel het reusachtig lichteffect als de prae- tische doeltreffendheid van het apparaat worden geprezen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2