bank ven, Doeken De Groote Oorlog. Bank '■s, mgels. No. 133. Zaterdag 10 November 1917. Dertiende Jaargang. GOES. OXTEL. efeuille Verschijnt eiken MAANBAG-.JfOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. N IN 1917, ing. jevraagd ulden de K.G. aatsing, CTUREN. Welk weder zullen wij hebben 7 rente. DENDORP, Ier kosten, op .s. aangenomen. nsdag op de Markt een inhoud van Hie tegen belooning en eigenaar C. DE er B, bureau dezer van goede getuigen 't zij in een winkel ven onder letter F, eet vak op de hoogte, pen. Brieven onder :zer Courant. ecles Demópihitos mat choenlapper Gaillard, portier-admii'aal met :re militaire Aanvoer- ïit het algemeen, kies» weging ondersteunen voltooien, ekleed als rijders uit schitterende van ver onder trompetgeschal dit zegevierend prot or de loden van 'het ingesteld was. iddags begonnen de en kwamen de gewa- unne onderlinge wiji- n het hoofd verlaten- zonderlijke legerkorp- zen punten opstellen: ■s en, de.Zuiderpoor- was de samentrekking ïorg'ens ga$ de gene- ir Bergeret, van to^ maar gemakkelijk in üen bespannen open i'ingd door een schit- avaall kaponnen, het rukken. (Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boudewljn de Wltfesfraat A 135° GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 12s Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 3 X berekend. Losse berichten. DE TOESTAND IN RUSLAND. De staatsgreep der Maximalisten. Men seinde ons Donderdag j.l. PETERSBURG. Een gewapende ma- rine-afdeeling, onder bevel staande van, het revolutionair maximalistisch comité, bezette het officieele Petersburgsclie te- legraafagentschap, het telegraafkantoor, de staatsbank en de admiraliteitsgebouwen, waarin de regeering zetelt. De vergade ring van den republikeinschen raad werd onder deze omstandigheden opgeheven. Geen wanordelijkheden vielen voor; slechts eenige plunderingen door het ge spuis. PETERSBURG. De maximalisten heb ben alle ministers gevangen genomen en eischen een onmiddellijken wapenstilstand. (Blijkens uitlatingen 'buiten de offi cieele oorlogspers om, heeft de jong ste rede van den Russisehen minister Terestjenko bij de Russische democratie kwaad bloed gezet, omdat daaruit bleek, dat de regeering wel met den mond de beginselen der democratie voorstaat, maar feitelijk een coalitieregeering is, die de plannen der geallieerden dient en niet die der Russische democraten. De Russische democratie eischt een actieve buitenlandsche pobtiek, los van alle verdragen, ter bespoediging van den vrede. Ook de gematigde kringen wil len dit, zooals blijkt uit de richtlijnen, die het uitvoerend Comité der Arbei ders- en Soldatenraden van heel Rus land voor zijne vertegenwoordigers op de Entente-conferentie heeft uitgewerkt en die de meening der gematigde krin gen weergeven. Zij gaan echter veel verder dan tot dusverre uit den door het Petersburgsche Telegraaf-Agent- schap verspreiden tekst was af te lei den, aangezien deze een buitengewoon gewichtige passage uit de richtlijnen verzwegen heeft. Volgens den waren tekst luidt deze: „Hoe de oorlogsdoeleinden ook (op de Parijsche conferentie) konkreet mo gen worden geformuleerd, in de over eenkomst moet verklaard en medege deeld worden, dat de Geallieerden be reid zijn de vredesonderhandelingen te beginnen, zoodra de tegenpartij zich hiermede eensgezind verklaart, onder be ding dat alle partijen van gewelddadig, veroveringen zullen afzien." Red.) Het bovenstaande was geschreven, toen de morgenbladen van heden (Vrijdag) meldden, dat Kerenski is gevlucht, maar dat bij besluit der nieuwe regeering een ieder die de vlucht van Kerenski begun stigt, zich aan een staatsmisdaad schuldig maakt. De voorloopige regeering bestaat niet meer, hare leden zitten, behalve Kerenski, in de gevangenis. Lenin staat aan het hoofd der nieuwe bewoging. Hij proclameerde als een der eischen van de Soviët: het onmiddellijk einde van den oorlog, waarmede het leger schijnt in te stemmen. (Zie laatste berichten.) Anarchie op de Russische Oostzee-vloot. PETROGRAD, 7 Nov. (Reuter.) De „Beursgazetle" deelt mede, dat helt co» mité van de Ooistzee-vloot te Helsingfors aan den minister van marine dei overgave gevraagd heeft van het vroegere keizerlijk jacht „Standaard," ten einde daarin de bureaux van het comité te installeeren. Daar de minister aan 'liet verzoek niet wilde voldoen, heeft een groep gewa pende matrozen Zich te Kroonstad van het jacht meester gemaakt en het naar Heteingfors gebracht. De strijd in het Zuiden. Naar W,olff seint heeft de versnelde opmarsch der verbonden troepen over de Taglamento», den terugtocht van den tegenstander aanmerkelijk verhaast. Groote afdeelingen vluchtten in spoedmarschetn in westelijke richting, al hun materiaal achterlatend. De burgerbevolking, die ten deele in de dorpen isachtergebleven, komt de verbonden troepen vriendelijk tegemoet. Slechts in Magrano werd door burgers op de binnentrekkende patroeljes gesfeotenh. De stad Genjpna werd door een eersten luitenant met drie man vser- meesterd, daar een hal've Italiaansche com pagnie zich na een paar schoten over gaf. 'Lange treinen met katoen werden hier vermeesterd. Het Oostenrijksche keizerspaar is op het zuidwestelijk front aangekomen en heeft verscheidene veroverde plaatsen be zocht. Een vredesvouroiui aan België? LONDEN, 6 Nov. (O.V.) Naar de „Mé- tropele" verneemt, werden onlangs door Duitschland oifficieuse vredesvoorstellen gedaan aan België. Deze werden over gebracht door een Belgischen industri eel, die persoonlijk bekend was met den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, met wien hij: te Parijs "een onder houd had. Het voorstel' kwam hierop neer, da,t niet-oificieele Fransche en Belgische af gevaardigden naar Bern zouden worden gezonden, om eene bespreking te hou den met Duitsche afgevaardigden. De vol gende voorloopige voorwaarden werden voorgesteld: X. volledig herstel van Bel gië; 2. erkenning van België 'S onafhan kelijkheid 3, schadeloosstelling voor oor logsuitgaven en "herstelling van oorlogs vernielingen, 4. bijeenroeping van devre» desconferentie te Brussel onder presidium van koning Albert. Deze voorstellen werden door de Broc- quevil'le afgewezen. De strijd in het Westen. LONDEN, 7 November. Het stafcom muniqué van Haig meldt: Het verster- kingswerk van onze nieuwe posities te Passchendaele en op het heuvelterrein in de nabijheid van het dorp> werd 'van daag zonder storing door den vijand voort gezet. Ondanks het gïoote belang, dat ,de vijand, gelijk men weet, aan de heheer- schende plaats hecht, is .er nog geen en kele vijandelijke tegenactie begonnen. Voor zoover tot nu toe bekend is, wer den gisteren meer dan 400 gevangenen, waaronder 21 officieren, gemaakt. Onze verliezen bij deze hoogst succes volle onderneming waren zeer licht. De strijd in Azië. LONDEN ,7 November. (R.O.) (Offi- eel). Hedenmorgen hebben onze troepen Gaza genomen. (Gaza is een kleine 65 kilometer ten Zuiden van Jaffa de „haven" van Jeru zalem gelegen. Jeruzalem zelf is ver moedelijk nu het voornaamste steunpunt van de nieuwe Turksche stelling. Red.) De kerkelijke Conferentie te Upsala. Maar „Svenska Dagbladet" verneemt, is de uitnoodiging voor de op 14 De cember te Upsala te houden internationale (Protestantsche) kerkelijke conferentie een uitvloeisel van den vredesoproep, die de Evangelische kerken met Pinksteren j.l. wereldkundig maakten. j Amerikaansche patrouilleboot getorpedeerd. WASHINGTON, 7 Nov. (Reuter). Off De Amerikaansche patrouilleboot „Alcedo" is Maandag 1.1. in de oorlogszone ge torpedeerd. Een officier en 20 man wor den vermist. De Duitsche overheid in België heeft de volgende ma xïfn um-p rij|zen vastgesteld voor den verkoop van ge- dorscht koren, meel, zemelen en1 brood: Voor tarwe uit stapelplaats of moten geleverd, 73.21 frank per 100 kgr.; voor rogge uit stapelplaats of molen "geleverd, 37.25 frank per 100 kgi\; voor maste- luin uit stapelplaats of molen geleverd, 45.07 frank per 100 kgr.; voor ongepelde spelt nit stapelplaats of molen geleverd, 39.29 frank per 100 kgr.voor zemelen uit stapelplaats of moten geleverd, 21.50 frank per 100 kgr.; voor tarwemeel aan bakkers of verbruikers geleverd, 80.91 frank per 100 kgr.; voor roggemeel aan bakkers of verbruikers geleverd, 43.84 frank per 100 kgr.; voor masteluiruneel aan hakkers of verbruikers geleverd, 51.90 frank per 100 kgr.; voor tarwebrood aan verbruikers geleverd, 68 centiem het kgr. Deze' hoogste prijzen zijn op 5 dezer van kracht geworden. De Poolsche kwestie. De „Voss. Ztg." verklaart het bericht van andere bladen volgens hetwelk kei zer Karei tot koning van Polen zal wor» den uitgeroepen en Polen met Galicië ver- eenigd voor onjuist, althans voor voor barig. De ioopende onderhandelingen zijn nog' in vollen gang. KOLONIËN. Ned. Oost-lndië. (Officieel.) Volgens een van den gou verneur-generaal van Nededandsoh Indië ontvangen telegraphjseh bericht bedraagt da Java-suikeroogst over 191729 mil- lioen picol, zijnde 11 procent meer dan over 1916. De opbrengst per bouw was 130 picol' tegen 118 picol verleden jaar. Tevens seinde de landvoogd, dat de voorraden rijst op Java en de Buiten bezittingen voldoende zijn. Men seint uit Soerabaja aan de „N. R. Ct.": In den nacht van 3 op 4 November beeft een groote brand gewoed in die suikerfabriek Bangzal. 59.000 pikols zijn verbrand. Alles was verzekerd, de oor zaak van den brand is onbekend. Hofbericht. H. M, de Koningin en Z. K.. H. de Prins zijn voornemens met Prinses Juli- .ana Dinsdag 13 dezer wederom het Pa leis in het Noordeinde te 's-Gravenhage te betrekken. De zand- en grindquaestie. De Londensehe correspondent van de Tel. meldt, dat de Britsche regearing to gen de publicatie van de oïficieiete cor respondentie, welke tusschen de Neideri landsche en de Engelsche regeering ge» voerd werd met betrekking tot de kwestie van het zand- en grindvervoer, geen be zwaar zal maken, wanneer alle stukken gepubliceerd worden. Het telegrafische verkeer over Engeland! De voorzitters van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam en Amsterdam zijn door den minister van buitenlandsche zaken in audiëntie ont vangen, waarbij zij den minister hebben gewezen op de groote belangen, die die handel heeft bij bet herstel van de te» legrafische gemeenschap van Nederland met het buitenland, in het bijzonder met de Nederlandscbe koloniën. Een luchtschip. Men ïneldt uit Dordrecht aan de „Maas bode" Door het uitwerpen van hel anker door een ballon of een luchtschip van on bekende nationaliteit te ongeveer 1 uur Woensdagmiddag, werd aan den Noor- derdijk schade aangericht aan broeiramen. Ook werd de top van een vruchtboom afgerukt en lichte schade aangericht aan hek- en draadwerk. Door <le dikke lucht laag was van bedoeld luchtschip niets te zien. Belgische kinderen. Dinsdagnamiddag zijd er, naar de Grondwet 'meldt, wederom ongeveer 700 kinderen uit het bezette gebied van Bel gië te Roosendaal aangekomen, om gedu rende een zestal wfekien in ons land eenigS'- zins op verhaal te komen. Mr. J. W. van den Biesen. Naar we vernemen is mr. J. 'Wt van den Biesen, lid der Eerste Kamer der Eerste Kamer der Stalen-Genoraal voor Noord-Brabant Woensdagmiddag in het St. Laurensgesticht te Ginneken voorzien van de H. H. Sacramenten der Sterven den. (Maasbode.) Boter. Het Bureau voor Mededeelingpn inza ke de Voedselvoorziening meldt: Met het oog op het ontbreken van krachtvoeder is bet te verwachten, dat gedurende de stalperiode do melkgift be- belangrijk beneden normaal zal zijn. Dien tengevolge zal de winterproductie van zuivelproducten aanmerkelijk kleiner zijn dan in vorige jaren. Intusschen behoeft de ze omstandigheid nog geen reden te zijn voor de vrees, dat tijdelijk geen boter beschikbaar zal zijn. Immers in normale omstandigheden is de productie van bo ter in de wintermaanden belangrijk groo- ter dan de hoeveelheid die voor binnen- landsch verbruik gevraagd wordt. Intus» schen is rekening gehouden met de mo gelijkheid van een zóó sterken en zóó langdurigen teruggang van de productie, dat daardoor niet geheel in de binnen- landsche behoefte kan worden voorzien. Met het oog hierop heeft de Botor- vereeniging in opdracht van 'den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del gedurende de zomermaanden een re serve van 2.400.000 K.G. voor binnen- landsch verbruik gemaakt, waardoor dus gedurende verscheidene weken een te kort van de productie aangevuld kan worden. Vergelijkt men reu de cijfers van pro ductie en verbruik in de jaren 1916 en 1917 van 1 Januari tot 1 April, dan blijkt daaruit, dat de botervoorziening geen zorg behoeft te baren. Ten opzichte van de prijzen werd reeds medegedeeld, dat de boterprijzen met 2 October op het peil gebracht zijn, dat overeenkomt met den prijs die gedurende de wintermaanden aan de le veranciers van industriemelk is toege zegd. Voor verdere prijsverhooging be staat geen aanleiding. Extra rantsoen Huisbrand. Naar wij vernemen, zal nog deze maand een extra rantsoen van drie brandstoffen- eenheden ter beschikking worden gesteld van klasse 3 en hooger der verbruikers. Uit den aard der zaak wordt daardoor het minimum-rantsoen van 12 H.L. voor alle klassen niet in gevaar gebracht, al leen zullen de in klasse 3 en hooger in gedeelde verbruikers dus nu 15 H.L. an- thraciet of een overeenkomstige hoeveel heid cokes dan wel turf ontvangen. (Tel.) Een draadloos bericht aan „De Maas bode" meldt, dat gisteren in het Engel- Een draadloos bericht meldt „De Maasbode", dat gisteren in het Engel sche Lagerhuis is medegedeeld, dat de Duitsche regeering heeft toegestemd in de voorwaarden omtrent de uitwisseling van krijsgevangenen naar en van Neder land. Goes. Levensmiddelendistribu- t i e. In de week van 10 November tot en niet 16 November is bij de winkeliers beschikbaar Op Bon no. 5: 4 K.G. aardappelen. Op Bon no. 62 ons rijist. Op Bon. no. 71 ons erwten. Op Bon no. 8: 1 ons hak- en braadvet per persoon. Op het bord van het Gem. Distributie- Bureau staat vermeld bij welke winkeliers het vet alsnog verkrijgbaar is. Op de Donderdagavond alhier gehou den vergadering van de Ver. van agen ten van Verzekerings-Maatschappijen „Ons Belang" werd breedvoerig gesproken over den duurte-toeslag, welken slechts enkele agenten genieten, en is de wiensichelijk- heid uitgesproken, dat alle agenten duur te-toeslag verkrijgen. Besloten werd het hoofdbestuur van den Bond van Vertegen woordigers van Verzekerings-Maatsehap» pijen op haar verzoek te berichten, dat van de hier vertegenwoordigde Maat schappijen slechts twee duurte-toeslag aan hun vertegenwoordigers geven. 'Benoemd werd tot lid van den Bondsraad met op één na algemeene stemmen de heer M. Hillebrand. Verder Kwam ter tafel een voorstel, om het bestuur te machtigen middelen te beramen tot hot tegengaan van wanbetaling onder de verzekerden. Zangvereeniging. Donderdag avond werd in do Soc. V. 0. V. opge richt de zangvereeniging „Excelsior", aan vankelijk met 36 leden. De heer F. X. Mannhardt werd tot directeur gekozen. Zondagsrust apothekers. Zondag 11 Nov. a. s. is de apotheek van den heer Laporte geopend; de beide an dere blijven dan gesloten. Verwacht'ng tot den avond van 10 Nov.: Matige tot krachtigen, Zuidelijke tot Wes telijken wind; betrokken of zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring; waarschijnlijk re genbuien Weinig verandering van tempera tuur. In de tweede helft der maand Oc tober zijn in deze gemeente Ingekomen C. A. Corstanje, timmermansknecht uit Rotterdam, St. Jaoobstraat 79; J. Th. Bak ker, huisknecht uit Middelburg, Oude Vis markt 66; G. van der Werf, paardenarts, uit Wildervank, Lange Kerkstraat 48bov. B. Fossen, boomkweeker uit 's-Graven- hage, 's-H. H.kinderendijk 288; M. M. Dirriks, Wed. Hengstmengel .zonder be roep uit Rotterdam, Molendijk 220. Vertrokken Ca. SwartOele, zonder beroep- naar Kruiningen; D. den Dekker, wagenma ker naar Moergestel; H. M. van der Linde, schilder naar HeinkenszandK. van Don selaar, "Wed. C. Smit, huishoudster naar Westkapelle; J. Wattez, zonder beroep naar Vlissingen; A. E. J. van Twisk, kan toorbediende naar Rottendam; G. van Dalen, veldarbeider naar Zierikzeet; J. Rijstenbil, huismeester Gasthuis naar Utrecht; L. W|. A. Sillevis, boekhouder naar Groningen. (Z.); Middelburg. De politie heeft in ver band met aanschrijvingen van den mi nister van landbouw enz. bij verschil lende hakkers alhier een onderzoek ,jn» gesteld en bij 'n vijftal hunner in beslag genomen respectievelijk 15 .K.G. vet, 13 K.G. vet en 3 K.G. margarine, 7 K.G. margarine, 5 K.G. vet en 8 K.G. mar garine. Door een inspecteur werden hier bij een der bakkers 35 K.G. gerstekaf aangetrof fen, .die in een zak in den trog- lagen en waarvan de bakker bekende, dat het bij broodbakken werd gebruikt. Bij een ande» ren bakker werd toen ncng 31/2 K.G. van deze waar aangetroffen en in beslag ge nomen. Het onderzoek Werd toen voortgezet en kon de inspecteur bij een molenaar in beslag nemen 12000 K.G. gerstekaf, waar van reeds 3000 K.G. gemalen was, ter wijl nog een partij werd gevonden, waar van de hoeveelheid nog niet is vastge steld, maar die wel op 50.000 K.G. wordt geschat. Van een en ander is- proces verbaal opgemaakt. Reeds voor eenigen tijd is1 hier nog in beslag genomen 10.000 K.G. gerst, die door een Duitscher waren gekocht en opgeslagen. Gisterenavond werd door het al hier vertoefende militair zangkoor een uit voering gegeven in het Schuttershof voor een stampvolle zaal. Het afwisselend pro gramma, dat begon met het Wilhelmus, had groot succes. Wijlen de heer J. P. Fokker ver maakte aan de Vereeniging tot bezoeken der armen een legaat van f 10.000, dat door haar dezer dagen werd in ontvangst genomen. De Industrie- en Huishoudschool te Middelburg. Donderdagmiddag is te Middelburg de Industrie- en Huishoudschool, de eerste inrichting van dezen aard in Zeeland, officieel geopend. Het voor zijn bestemming zeer doelma tig verbouwde perceel voldoet in alle op zichten aan de eischen welk eaan eene goede industrie- en huishoudschool mogen worden gesteld. Bij alles is naar dege lijkheid en eenvoud getracht. De verbouwing heeft plaats gehad on der toezicht van den heer H. J. Brou wer, architect, door de firma M. K. Je- ras en Zoon, terwijl het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer H. Pie- terse. Buitendien hebben een groot aan tal firma's aan de school geleverd, daar het bestuur begrepen heeft de verdiensten te moeten verdeelen. Het zou ons te ver voeren ze allen te noemen. De presidente, mevrouw W. Dumon Tak van Trigt sprak de genoodigden toe en noemde den dag van heden een feest dag, want een feestdag is het de dag, waarop de eerste Industrie- en Huishoud school in Zeeland geopend zal worden. Lang hebben de meisjes in deze protvia- 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1