De Groote Oorlog. No. 133. Donderdag 8 November 1917. Dertiende Jaargang, Verschijnt eiken MAANIAG-.JfOEHSDAG- en VRIJBAGAVOND. BINNENLAND Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor*, d. Administratie: Boude wijn de Wlttestraaf A <35* GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclamebericbten 25 Gt. p. t. Bij abonnement speciale prgs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse berichten. Een vredesresolutie in het Lagerhuis. LONDEN, 6 Nov. (R.O.) In 'het la gerhuis diende Lees Smith (radicaal) bij de behandeilng in derde lezing van de „Approbriation Bill" de volgende reso- lutie in „Het Huis is van meening; dat er, mits er bevredigende waarborgen verkre gen kunnen worden, betreffende de on afhankelijkheid en bet herstel van Bel gië en ontruiming van de andere bezette gebieden, geen beletsel in den weg zou mogen gelegd worden aan de voorberei dingen tot onderhandelingen om tot een vredesregeling te komen, welke een recht vaardige oplossing zou moeten inhouden van het vraagstuk nopens El'zas-Lotha- ringen en De vaststelling van een inter nationale regeling ter vermijding van toe komstige oorlogen." Lees Smith wees er op, dat de geheime diplomatie de oorlogsdoeleinden der ge allieerden heeft gewijzigd 'en dat Elzas- Lotharingen nn tot een overheerschendie voorwaarde is gemaakt zonder overlegi- pl'eging met Italië of met Rusland. Balfour beantwoordde den spreker. (Msto.) De strijd in Vlaanderen. BERLIJN, 6 Nov. (draadloos.) Het groot hoofdkwartier meldt: Legergroep prins Rupprecht, In Vlaan deren begon gisteravond, nadat overdag het vernielingpivuur hevig had voortge duurd, een krachtige artilleriestrijd, welke tusschen het Noordelijk deel der Yseï- vlakte en het Koomen-Yperenkanaal, ge durende den nacht onverminderd voort duurde en hedenmorgen van het Hout- hulsterbosch tot Zandvoorde tot een trom melvuur op onze stellingen aangroeide. Daarna ging een sterke Engelsche dn- fanterie-afdeeling aan weerskanten van fcasschendaele en aan den Meenefl-Ype- renweg tot den aanval1 over. i Op de andere fronten, vooral' bij St. Quentin, langs' de Ailette, op beide Maas oevers en in Sundgau nam 's avonds de yuuractie tot een aanmerkelijke sterkte to,e. Hevige vijandelijke verkennings'actiea mislukten op verscheidene plaatsen -met verliezen voor den vijand. De Duitschers in België. HAVRE, 5 Nov. (Havas.) De Duit schers voltooien in koortsachtige haast de verwoesting der Belgische fabrieken. De sloopers hebben zich geworpen op den hoogoven van John Cockerill. De hoogovens no. 1 en 2 zijn gesloopt; no. 3 en 4 zijn nu onderhanden; no. 5, 6, 7 en 8 zijn gedesorganiseerd, terwijl alle machines grondstoffen en voorraden zijn weggevoerd. Te Ougrée-Marihaye zijn alle hoogovens uit elkaar genomen, om dat de machines onbruikbaar waren gef- maakt. Hetzelfde isl het geval te Angleur en Grivegnée. Het systematisch verwoes ten van de Belgische industrie maakt op de bevolking' grooten indruk. (Msb.) Een monument voor Keizer Frans Jozef. VVEENEN, 5 Nov. (O.V.) Naar een ontwerp van Prpf. Friedrich Ohmanq zal een geweldig standbeeld voor keizer Frans Jozef in Weenen opgericht worden. De kosten van dit monument, hetwelk voor de Botovkerk zal worden bedragen negen millioen mark. De conferentie der Gaillieerden. LONDEN, 5 Nov. (N.H.) Balbour zeide in hét Lagerhuis-, dat, naar hij' hoopte, de conferentie der geallieerden, die zich met de voortzetting van den oorlog zal bezighouden, midden November zal plaats hebben. Op het oogenblik kon hij geen mededeelingen doen met betrekking 'tot de oorlogsdoeleinden van de conferentie. Hij hoopte, dat er bij de Russische regee ring geen misverstand zou bestaan ten opzichte van het doel 'der conferentie. (Maasbode.) PARIJS, 4 Nov. (Havas.) De bladen hechten een groot gewièht aan het feit, dat het intergeallieerd oorlogscomité te Rome vergadert, terwijl Fransche en En gelsche troepen zich naar Italië bege ven om hulp te bieden bij bet weer staan en het terugdrijven der invallers. „1' Echo de Paris" verklaart, dat het comité de eenheid van de militaire actie aan het geheele Westelijk front zal tot stand brengen. De strijd in het Zuiden. BERLIJN, 5 November, (draadloos.) De groote generale staf meldt: De Tagliamento-linie is d°°r °ns ver overd. De Italianen trekken tusschen het gp- bergte en de zee opnieuw terug. Bran den wijzen hun weg door de boven-Ita- liaansche vlakte aan. De verovering van een overgang over de rivier bij den rand. van 't gebergte door de aanvalskracht 'der. Duitsche ten Oostenrijik-Hongaarsche divisies dreef'een wig in de van nature sterke verdedigings- posities van den vijand op 'den Weste lijken oever in dezen sector. De snelle verbreeding van dit brug genhoofd door succesvolle gevechten dwong den vijand de geheele rivierliniie tot de kust van de Adriatische Zee te ontruimen. Stroomopwaarts tot het Fella-dal hiel den gisteren de Italiaansche brigades nog stand. De druk van onzen opmarsch heoft de Italianen ook tot het opgeven van hun bergfront genoopt. Van het "Fella-dal tot den Col Bricon (ten Noorden van het Suiganadal) over een breedte van meeir dan 150 K.M., hebben de Italianen hun sinds jaren uitgebouwde stellingenzone moeten opgeven. Zij trekken terug. De verdere operaties dei' verbonden legem zijn begonnen. iWEENEiN, -6 November (K.B.) Uit het oorlogsperskwarlier wordt gemeld: Onze troepen zjjn gisterenavond om 6 uur onder den jubel der bevolking Cor tina in het AmpeZzodal (Zuid-Tirol) bin nengerukt. LUGANO, 5 Nov. (H.N.) De Italiaan- sche bladen zeggen, dat een verplaatsing van de Italiaansche verdedigingslinie naar de Piave als mogelijk beschouwd wordt, daar de stellingen aan de Tagliamento onhoudbaar zijn. Aan de Piave zal de vereeniging met de Fransche en 'Engelsche hulptroepen plaats vinden, die reeds on derweg zijn, daar de entente ook juist van. plan 'was geweest een offensief aan het Italiaansche front te beginnen, hetwelk echter voorkomen is door het offensief der centralen. BERLIJN, 6 November (draadloos.) Het avondcommuniqué meldt: De Tagliamento is op het geheele front overschreden. De vervolging wordt voortgezet. De hulp der Entente Parijsche bladen melden, dat gegeraal Foch dus niet generaal de Castemeau, die daarvoor oorspronkelijk was aangewe zen in het Italiaansche oorlogsgebied is aangekomen ,en dat ,naar men ver wacht, de Fransche strijdkrachten in den loop van de volgende week zullen in grijpen. Reeds zijn de eerste Fransche hulp troepen te Milaan geestdriftig ingehaald. Amerikaansche troepen naar Italië 7 Van Engelsche zeelieden in Rotterdam aangekomen vernemen wij, dat er ook Amerikaansche troepen naar Italië gezon den worden. In het laatst der vorige week zijn groote atd^elingen Amerikaansche troepen in Engeland aangekomen. Volgens omzie zegslieden werden kleze direct naar Ita lië gfezénden. (Maasbode.) Aanmtlden. Men schrijft van de grens aan het Dagbl. v. N.-Br.: Dinsdag 1.1. moesten alle hoofden van gezinnen ,in het naburige Meerle op het Duitsche pasbureau zich aanmelden, om pp te geven hoeveel leden beneden 15 jaar elk gezin telde. Men denkt, dat dezle opgave in verband slaat met de rant- soeneering. Men vreest, dat het rantsoen van personen beneden 15 jaar aanzienlijk zal verminderd worden. Generaal Allenby deelt mede, dat rond om Ber-es!-Seba 15 kanonnen zijn veroverd. Bij den aanval o-p Gaza werden 26 officieren, onder wie twee bataljonscom mandanten, alsmede 418 manschappen, gevangen genomen. PARIJS, 4 Nov. (Havasl.) „"L'Echo de Paris" hecht groote beteekenis aan de operaties van generaal' Alienby tegen Ga za, welke plaats het blad beschouwt als de sleutel van Jeruzalem. Het blad zegt, dat daar een contingent Franxhen onder bevel van Allenby samen met de Engel sche troepen strijdt. L'ONDEN, -4 Nov, (R. O.) Reuter'S agentschap verneemt van oftciëe-e zijde, dat er geen bevestiging ontvangen is van de bewering, vervat in het Turksche communiqué van 3 dezer, omtrent ge vangenneming van Engelschen bij IBer- es-Seba. i -li WEENEN, 4 Nov. .Onder presidium van Graaf Czernm heeft hier gisteren een bespreking plaais gevonden van de OostenrijiKscho en Hongaarsche minister presidenten, andere Ministers, beambten van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. LUGANO, 4 Nov. Volgens berichten uit Rome heeft de koning van Italië kort voor zijn vertrek naar het front de ge zanten der Eptentelanden te Rome ont vangen. LONDEN, 3 Nov. Bjji Gora hebben wjj over vijf kilometer breedte Turksche versterkingen veroverd en gevangenen, ge maakt. In het Kattegat vernietigden wij een Duitsche hulpkruiser. Wij redden 60 man der bemanning. Graaf von Hertling heeft een telegram aan graaf Czernin gericht met uitdrukking van de hoop op hartelijke samenwerking, waarop dezo even har.teljjlk antwoordde. De nieuwe Duitsche rijkskanselier zal eerst den 23sten November zijn program voor den rijksdag ontvouwen. De tusschen-llggende weken zullen voor een goed deel wel aan allerlei conferen- tieist en besprekingen gewijd zijn, die voor het definitief vaststellen van zijn program van belang zijn. Gemeld wordt reeds, dat graaf Czernin naar Berlijn zal komen, om met v. Hertling te confereeren. De naamdag van Keizer Karei. WEENEN, 4 November. In de geheele Ooistenrijfc-Hongaarsche monarchie wer den plechtige godsdienstoefeningen gehou den ter gelegenheid van den naamdag des keizers. De bladen wijden aan dit feit hoofdartikelen, die tevens in het tee- ken staan van de overwinning op da Italianen. Kerenski aan Painlevé GENEVE, 4 Nov. Het medelid van het comité der boerensövjat, tevens bestuurs lid van de Russische revolutionaire socia listische partij Robarnoff is te Parijs aan gekomen en heeft aan Painlevé een schrij ven van Kerenski overhandigd. Een zoon van Orlando vermist LUGANO, 4 JYov. Een van de drie zonen van Orlando, die aan het front staan, is tijdens het jongste offensief als vermist opgegeven. Hij nam deel aan den strijd op het Bainsizza-plateau. De strijd In Azië. LONDEN, 4 Nov. Er zijn berichten ontvangen met betrekking tot de operar ties aan het front in Palestina. De Minister van Oorlog, Jhr. Mr. de Jonge, is naar Middelburg vertrokken, om vandaar uit verschillende bezoeken te brengen in Zeeland en het westelijk deel van Noord-Brabant. (Maasbode.) Omtrent bestaande plannen om de nog in Zeeland verblijvende Belgische vluchte lingen in het vluchtoord bij Veghel onder te brengen ontvingen wij geen enkele be richt, dat tot een dergelijke conclusie aan leiding geeft. Ten behoeve van het „Wiit-Gele Kruis" zal te Roosendaal een fancy-fair gehou- den worden, waarvoor zich een dames! hoofdcomité heeft gevormd, bestaande uit de dames;: mevr. CoenenLaane, eeiret- voorzitster, mevr. Van GilseWa,p, voor zitster, mevr. Laanev. Mierlo, onder- voorzitster, mevr. CorthalsVan denBig- gelaar, secretaresse, mevr. Raaymakers Voermans, penningmeesleresse, mevr. Van GastelLaane en mevr. GiseVan Loon, comm. Eerstdaags zal dit comité 'de Roo- sendaalsche jongedames tot medewerking uitnoodigen. (Maasbode.) Invoer van cement nlt Engeland. Door het Zaterdagmorgen van Londen in Amsterdam aangekomen stoomschip „Ystroom" werd een groote paraj ce ment uit Engeland aangevoerd. Aanvan kelijk werd over de toe.temm.ng tot uit voer langdur.g onderhandeld, doch later werd de hoeveelheid vrijgegeven, toen bleek dat ze aan de N. O. T. gecon signeerd en voor binnenl'audsch gebruik in Nederland bestemd was. Zij zal nu gedistribueerd worden on der de uitvoerders van verschillende bouw werken, die deze grondstof dringend noo- dig hebben. Geen rijst meer. Met ingang van 6 Nov. is rijst afge voerd van de lijd der ingevolge art. 1 der Diatributiewet 1916 aangewezen goe deren. Rijst zal voorlaan (van regeerings- (wege) slechts beschikbaar worden ge steld voor zieken en ter vervaardiging van kindermeel. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. Bij de Tweede Kamer zijn wetsont werpen ingekomen tot verhooging van de Staatsbegrooting voor 1917 met 40 milli oen gulden en tot het brengen op de Staatsbegrooting voor 1918 van een som van 130 millioen gulden als aandeel van het Rjjk in de kosten van gemeente besturen. voortvloeiende uit de beschik baarstelling van levensmiddelen tegen verminderde prijzen, benevens kosten wel ke van Rijkswege worden gemaakt en subsidiën welke worden toegekend, ter uitvoering van maatregelen, genomen in verband met de Distributiawet 1916 en met de 'levensmiddelenvoorziening in het algemeen, voor zoover die kosten of subsidiën niet uit eenig ander artikel der begrootig moete worden bestreden. De minister Van Landbouw teekent hierbij aan, dat van bet crediet van 80 millioen, toegestaan tol 1 October j.l. voor de distributie nog over is een som van 16 millioen. waarom met een som van 40 millioen voor het overige detel van het jaar kan worden volstaan. Het over 1918 bcnoodigde crediet bedraagt 9/io aandeel van het Rijk) van f287,400,000, d.i. f258,600,000 of rond f260 millioen. Daar de minister van Financiën ech ter bezwaar heeft nu reeds'een crediet voor het geheele jaar 1918 aan te vnv- gen, is bovengenoemd bedrag van f 130 millioen op de begrooting gebracht voor het eerste halfjaar van 1918. De Maasbode schrijft hieromtrent: In hoofdzaak zal'men met het aan gevraagde crediet en de daaraan ver bonden plannen hebben mee te gaan. Zij worden ten minste gedragen door dein deze tijden veel beduidende gedach te, dat de thans hier aanwezige voorraden zóó aan het volksgeheel moeten ten goede komen, dat ook de zeer beperkte in komend niet honger beduiden. Op onderdeelen kan ongetwijfeld gedist- cussieerd worden. In de hoofdinrichting1 zal men den Mi nister van Landbouw te volgen hebben. Want qok: in hoofdzaak gp,at hiji voort op den reeds sinds lang betreden weg. Men verhele zich echter niet, dat de vraag, hoo de uitgaven zullen wordeq gedelgd eerst recht de moeilijkheid bren gen zal. Bij die vraag houde me vast aan het dragen der lasten door het geheele volk; hetgeen niet zeggen wil dat de ongunst dezer Dijden in een paar jaar zou moe ten worden gedelgd. Ons volk thans onder belastingen, ver pletteren, zooals het aangekondigde voor stel Treub doet (waarbij de verdedigings- belastingen met 150 procent vermeer der worden) zou geen wijze en geen rechtvaardige politiek wezen. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 8 Nov.: Matige tot kraehtigen, Zuidelijke tot Wes telijken wind. Betrokken of-zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van tempe ratuur. De 32e broodkaart. De 32e broodkaart is geldig van 7 tot en met 17 November. Faillissementen in Nederland. Over de afgeloopen week, eindigende 3 Nov., zijn in Nederland uitge-proken 13 faillissementen tegen 19 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 'Nov. 1917 761 faillissementen tegenover 902 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Burgerlijke dienstplicht en buitengewoon oorlogscrediet. Het wetsontwerp betreffende een rege ling van den burger.ijken dienstplicht is thans van den Raad van State terug ontvangen bijl het departement van oor log. Eveneens het wetsontwerp nopens een buitengewoon oorlogscrediet voor het Bde halfjaar van 1917. De indiening van beide ontwerpen bij de Tweede Kamer is thans eerlang te verwachten. i I IJ Kolenschaarschte. Door de regeering is bepaald, dat ge durende den winter 19171918 in de lokalen der rijksgebouwen en der gebou wen bij het rijk in gebruik, geen hoogere temperatuur mag heerschen, dan 60 gra den Fahrenheit. PROVINCIALE STATEN. (N a j a a r sz'i 11 i n g.) ■Verschenen zijn de eerste vier der in fle a.s. najaarszitting: van de Provinci ale Staten ite behandelen voorstellen. Ten eerste een voorstel van Ged. Sta ten naar aanleiding! van het verzoek van het bestuur der Roomsch-Kathoiieike Mi- litairen-vereeniging onder de zinspreuk! „Vreest God, eert den Koning", gevestigd te (Terneuzan om een subsidie van f 150 voor het jaar 1917. Ged. Staten wijzen er op, dat ook over 1916 een subsidie is verleend van f 150 en dat bij in 1916 blijkens het algemeen verslag zich vele leden bereid verklaaT- den ook later een subsidie te verleenen, Units het vast stond, dat de inrichting van blijvenden aard zou zijn. Dat blijvend karakter der genoemde vereeniging wordt verzekerd in het thans inge;z:onden adres en in een ambtsbericht van B. en W. van Ternenzen. Waar de Staten het reeds vroeger wen,schielijk achtten de Vereeni ging in haar streven te steunen en ooik aan andere instellingen van dergelijkerj aard, als de beide tehuizen te VlIssinS- gen en het tehuis te Middelburg, subsi dies werden toegekend, meenen Ged. Sta ten tot inwilligen van het verzoek te moeten adviseeren, maar geen toezegging te doen voor volgende jaren, daar de werkzaamheden, der vereeniging geduren de den mobilisatietijd «veelvuldig kunnen zijn, doch daarmede nog niet gezegd is, dat de Vereeniging na eventueel ingetre den demobilisatie op «lenzeifden voet zal blijven optreden. Ofschoon de .opmetingen en het intee- kening brengen der lijnen, de gereedma king der stukken voor aanvraag onteigej- ningswet en verdere voorloopige werk zaamheden weldra zullen zijn voltooid, maken de tijdsomstandigheden het niet mogelijk over te gaan tot aanleg en ex ploitatie van de nieuwe tramlijn van de Belgische grens bij Retranchement uit de richting Knocke naar Breskens met .zjj- Jijnen van Retranchement naar Sluis en van Cadzandriorp naar Cad-zand-haven, en daarom heeft de directie van de stoom tramwegmaatschappij Breskens— Maldeg- hem verzocht den termijn, waar binnen een en ander moet gereed zijn andermaal te veranderen en te brengen op 1 Juli 1920. Ged. Staten stellen voor te lezen, „twee jaar na de dagteekening van de terzake

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1