kbank even, No. ISO. De Groote Oorlog. uies Zaterdag 3 November 1917. Dertiende Jaargang. oten o. 145. L [RE, 's Heerenhoek. ienstbode, Verschijnt eiken MAAIlAG-.JtfOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINN£NLAND. UIT DE PERS. Landbouw en Veeteelt UIT ZEELAND Waterschap „De Yerseke" maakt op MAANDAG 12 dags te één uur, ins van Oranje z., Dijkgraaf. ntvanger-Griffier. s. vangen orteering ende prijzen. 3 jaar, hoog loon, ar letter A, Agent DIERIKX, Kapoen- urg. NEN IN 1917, de rente. en IDDENDORP, .akkirigen te voorko rte echter door hand rre inrichting was een waarheen een gang ;r voerde, en die den van een der priniic elk© die reizigpr met in de Romeihsch© ca- I rüe rots uitgehouwen, ibeitelde en tegen dien tsbiok, hetwelk tot al- nerde door 'zijn vorm, aan de confessie van rn houten tafeltje be. r den tijd geel gewor- HP welken een fraai be isbeeld stond, twee kan- koperj afkomstig van van, bet klooster en lzien, een houten lea- en oud in leder ingo- net vergulde spijkertjes en kannetjes en canon- de int richting van het mis sinds hijkans een rpgedragen was en dat scheen te wachten. (Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingfcwacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoudewl|n de Wittestraaf A 135» GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse berichten. Uit België. Het Office Beige meldt: Alle mannelijke ingezetenen tusschen 17 en 45 jaar der gemeenten tusschen Kort- rijk en Deynze gelegen, zijn op 28 Septem ber naar een onbekende bestemming ver voerd. Men bevestigt dat in de omstre ken van Brugge alle mannen tusschen 16 en 40 jaar door de Duitschers ge- requireerd worden om militaire werken te volvoeren. Deserteurs vertellen, dat langs de kust dezelfde schandelijke mis bruiken plaats hebben. (Maasbode). Vlieger-actie. PARIJS, 1 November. (Draadloos). Het avondcommuniqué meldt Duitsche vliegers hebben in den nacht van den 29sten Calais en in den nacht op den lsten Duinkerken gebombardeerd. Er is weinig belangrijke materieel® schade aangericht. Geen slachtoffers onder de burgerlijke bevolking. De Kanselierscrisis opgelost? BERLIJN, 1 Nov. (O.V.) De „Vossi- sche Zeitung" meldt, dat graaf Hertling le volgende eischen der meerderheidspar- ijen heeft aangenomen: 1. Ten uitvoerbrenging van de Pruisi sche kiesrechthervorming 2. Verzachting of opheffing van de po litieke censuur of van den staat van beleg; 3. De leiding der buitenlandsche poli tiek te voeren op de basis der antwoord nota aan den Paus. KEULEN, 1 Nov. (O.V.) De „Köln Zei tung" meldt uit Berlijn: Von Hertling beeft heden nog een laatst onderhoud met de partijleiders gehad met het resul taat, dat hij bet kanselierschap en het minister-presidentschap van Pruisen op rich neemt. Hedenmiddag zal von Hertling een be- soek brengen aan den keizer, daarna gaat rij voor 8 dagen naar München. Hellferich en de levensmiddelendictator von Waldow hebben hun ontslag inge- liend. De Rijksdag zal reeds in de eerste relft van November bijeenkomen. De kei ter heeft het kiesrechtontwerp goedge keurd. Von Capelle treedt niet af. (Maasbode.) (Zie Laatste Berichten.) De Fransche pers over Italië. PARIJS, 1 Nov. (Havas). De Fransche lers spreekt haar voldoening uit over de lugge oplossing van de Italiaansche mi- ïister-crisis. Alle groepen, die zich geroe- len gevoelden aan de regeering deel te lemen, hebben begrepen, dat dralen hier loodlottig kon worden en dat het meest ringend voor Italië is weerstand te hie len aan de vijandelijke invasie. De Castelnau naar Italië? De „Tribune de Genève" maakt mel- ling van een in Parijsche militaire krin- ;en loopend gerucht, dat generaal Castel lan belast zou zijn met de leiding van ®n Fransch-Italiaansch hulpleger. Volgens een bericht van hot Stefani- gentschap uit Rome, dat het „Berliner 'ageblatt van de Zwitsersche grens is «egezonden, zijn reeds Fransche en En- ',elsche strijdkrachten en oorlogsmateriaal het Italiaansche gevechtsgebied aange komen. (N. R. C.) Aan het Oostzeefront. PETERSBURG, 31 Oct. De Duitschers 'ebben het schiereiland Werder volkomen «laten, na het terrein, dat zij aanvan kelijk hadden bezet, te hebben verwoest. Bevoegde militaire kringen verklaren de kalmte aan het Oostzee-front uit het feit, at de vijand bezig is op de eilanden 'esel en Dagö een stevig steunpunt te estigen, 'ten einde zich daarna van de aven van Reval meester te kunnen ma ken. Uit Rusland. Vermist. Naar uit Petersburg gemeld wordt, wordt e admiraal Wladimirow, bevelhebber van duikboot-afdeeling, na de bezetting Oostzee-eilanden vermist. De Maximalisten. Naar aanleiding van hardnekkige ge ruchten, dat de maximalisten tusschen 2 en 7 dezer een gewapend optreden zouden willen beproeven, om zich van de macht meester te maken, heeft de soldaten- en arbeidersraad te .Petersburg een oproep tot de werklieden en soldaten gericht, waarin hij hen vermaant niet in de val van een provocatie te loopen en rustig te.blijven. Terzelfdertijd heeft de raad aan de comité's uit de fabrieksarbeiders be volen, aan niemand, wien ook, geweren of wapenen af te geven, zonder bijzondere vergunning van den raad. Finland en Rusland. Een particulier Reuter-telegram uit Pe- tersburg aan sommige bladen meldt: De bladen melden, dat de Finsche over heidspersonen aan de verwijdering van de regeeringsorganen weigeren mede te werken. Op last van de voorloopige regeering zijn Petersburg, Kroonstad en geheel Fin land onder de bevelen van den opperbe velhebber aan het Noordelijke front ge plaatst. De Finsche bladen noemen Svinhuvud, den procureur van den Senaat, als den toekomstigen president van de republiek Finland. Er is een wetsontwerp opgesteld, waarin voorgesteld wordt, dat de senaat dadelijk stappen zal nemen voor de verkiezing van een president der Finsche republiek. Suikerinvoer. Reuter seint uit Washington: Een besluit van den president te Ha vana verbiedt den uitvoer ,van geraffi neerde suiker naar de neutralen. Nieuwe successen der Centralen aan het Italiaansche front. Men seinde ons Donderdagnamiddag BERLIJN. (Officieel.) Bij de achtervol ging in de vlakte he'bbea gisteren aan de beneden Tagliamento zestigduizend Italianen met verscheidene jjonderden ka^ nonnen de wapens neergelegd. Tot nu toe vielen ruim honderdtachtigduizend ge vangenen met ruim vijftienhonderd ka nonnen in onze handen. Het tweede en derde Italiaansche legpr leden een waren nederlaag. (Daar de Tagliamento gezwollen was, bemoeielijkte dit den overtocht der te rugtrekkende Italianen. De genoemde 60.000 troepen konden niet spoedig ge noeg over komen, werden van de hoofd macht afgesneden en moesten zich zoo overgeven. Red.) Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. De heer Schaper krijgt verlof voor een interpellatie over de levensmiddelenvoor ziening. Deze interpellatie wordt aan het einde der agenda geplaatst. Zonder stem ming wordt aangenomen de wijziging van den termijn voor navordering van de ver mogensbelasting, de heffing van dividend en tantièmebelasting, de wijziging der in komstenbelasting 1914, verkoop van ves- tinggrond te Delfzijl aan de Woningbouw- vereeniging „Eigen Haard" aldaar en ver koop aan Gouda van weiland bij den Goejanverwelledijk. Het ontwerp tot regeling van het Hoo- ger Landbouw- en Hooger Diergeneeskun dig onderwijs wordt z. s. aangenomen, na goedkeuring met 51 tegen 7 stemmen van de verandering: „diergeneeskundig" in „Veeartsenijkundig." Het ontwerp tot instelling van een Cen traal Testamentenregister wordt aangeno men met 3523 stemmen. Aan de orde is daarna de interpellatie- Snoeck Henkemans omtrent de aardap pelenvoorziening van de gemeen ten. Interpellant acht den voorraad aard appelen voor 6 weken te weinig met het oog op de mogelijkheid van langdurig vriezend weer, en vraagt of de Minister van Landbouw bereid is, te zorgen voor een aardappelenvoorraad voor de gemeen ten, die voor 10 weken voldoende is. De minister antwoordde te zullen doen wat hjj kan, alleen wenscht hij mede zeggenschap te behouden pver het sur: 'pllisl der reserve en kan ook' biet toe staan, dat particulieren aardappelen op;, slaan, want dan hebben de meergpgoedein een voorsprong. Het geheeld Nederland- sloKe volk moet ten aanzien van de aard appelen gelijk worden behandeld." Dei heer Schaper protesteert tegjen de .opmerking van den Minister dat hij op zijn departement nuttiger werk kan doen dan in de Kamer. De Voorzitter merkt op, dat de Kamer ook nuttig werk doet. De heer Marchant .sluit zich evenals de heer 'Beumer aan bij het protest van den heer Schaper. Daarna wordt voortgegaan met de be handeling van het wetsontwerp inzake verkrijging door landarbeiders van land meit woning in eigendom of van lós land in pacht. De heer Schaper licht een amende ment toe om het verkrijjgén van land met. woning in eigendom te doen ver vallen. De heer Fleskens verdedigt een amen dement om ook voor los land het ver krijgen in ejgendom mogelijk te -maken. De heer de Jong licht een amende ment toe om ten aanzien van land met woning ook erfpacht mogelijk te maken. De heer Rutgers- dient een amende ment in om ook ten opzichte van land met woning pacht mogelijk te maken. De heer Beumer is voor de amendemen ten-Rutgers, Fleskens en De Jong, doch bestrijdt het amendement-Schaper. Herdenking van Luther's afval. Pater J. Th. RoismuMer S„ J. .schrift hierover dn „Het Centrum." De laatste Octoberdag is voor ons, die eenig deel- der schier grenzeloo-ze ram pen aanschouwen, die op het protestan tisme als haar oorsprong wijzen, een ge denkdag, die droevig stemt. Wij, die we ten het alleen ware Geloof 'te- hebben,; die wetten en kennen de schatten, ons in de H. Kerk geschonken, en de droe vige geestelijke armoede, waartoe het Pro testantisme zijn volgelingen heeft gebracht: wij kunnen niet dan met diepen weemoed d.enken om 'den dag, die de eerste was van die vier lange eeuwen. Wij treuren om de berooving en verwoesting van ker ken en kloosters, het wegnemen van goe deren van kerk en armen, door prote- sitantsche benden en overheden bewerkt, ja! Doch al'gaat ons.dit zeer aan het hart, kerken zijn "weer op 'te bouwen on te versieren, en geld is ook nog: bijeen te brengen. Maar de; geestelijke verwoes tingen, de goddeloosheid, de ongebonden- denheid en het ongeloof, waartoe de af scheuring van de Kerk, de eigenlijke ont kenning van den vrijen wil, de ontken ning van het door Christus gewild en gesteld Kerkelijk Gezag, de leer van het „vrij onderzoek," de prediking van een zoogenaamd geloof als voldoende tot ver giffenis der zonden, de leer der voorbe schikking tot hemel of hel volgens Cal- vijins „verschrikkelijk besluit .(Gods)" £n Luthers zoogenaamde „diepere godgeleerd heid," e. a. m. allengs heeft gevoerd wie zal' ze weg nemen. Zoo hebben tal- loozen hun geweten overweldigd, naar de duidelijke waarheid niet omgezien, en in de lijn dier verderfelijke leeiringen zich zelf en de hartstocht gesteld in plaats van God en Zijn allerheiligsten Wil. Waren er misbruiken, groote misbrui ken, leefden veie katholieken slécht en oqk menige herders dn strijd met hun heilig ambt, daarmede was de katholieke Geloofsleer niet onwaar, daarmede ver vielen de door Christus ingestelde sacra,- inenten en kerkelijke hiërarchie niet, een kind kan dat vatten. Of er nu (S gc*e- der trouw dwalende godvreezende prote stanten zijn, die óndanks het protestan tisme, dat zij belijden beter, veel beter zjj|n dan de leer van de stichters hunner secten, doet hieraan niets af. Het oor deel over die personen laten wij overi gens aan God. Doch de gevolgen van den grooten afval' van de Ketrk in de 16e eeuw, zooaïs wij: die kennen, doen ons vurig verlangen dat de millioenen die Christen willen zijn buiten Christus' Kerk, terugkeeren en komen tot den éénen oppersten Herder en Zijn éénen schaap stal, de heilige Roomseh-Katholieke Kerk! V eili ngs- ver e enig i ng „W al cheren." Gisterenmiddag had in het Schuttershof te Middelburg een vergade ring plaats ;van bovengenoemde vereeni ging, welke was' uitgeschreven tegen een uur, het duurde echter tot twee u;ur eer het volgens het reglement bepaalde aan tal leden, namelijk een tiende van het ledental aanwezig waren. Nadat op de notulen der vorige ver gadering enkele opmerkingen waren ge maakt, vroeg de heer de Lange het woord, die zijn verwondering uitsprak, dat het bestuur, dat in de vorige ver gadering gezegd had zijn mandaat ter beschikkking te zullen stellen, thandvóór het punt bestuursverkiezing nog andere punten op de agenda heeft geplaatst, dezie vergadering moet niets doen dan oen ander bestuur kiezen en dat bestuur kan dan andere voorstellen indienen. De heer Ton zeide, dat dit waar zou zijn, lal's' de voorgestelde statutenwijzi gingen uitgingen van het bestuur, maar dat is; niet het geval, het zijn voorstellen, die op wettelijke wijze door eenige leden zijn ingediend. De heer Ilattink zeide, dat de statu tenwijziging zou medebrengen, dat het bestuur maar uit vijf in plaats van elf leden zou bestaan, terwijl hij: er op wijst dat het voorstel' inzake wijziging van het tarief van het pakmateriaai er een is 'van interne aangelegenheid en er dus geen bezwaar' is het thans te be handelen. De heer de Lange houdt vol, dat er een nieuw bestuur van elf leden moet gekozen worden alvorens andere voorstel len kunnen worden behandeld. De heer Ton wijst er nog op, dat hij niet bedoeld heeft, dat het bestuur zijn ontslag zou indienen, maar dat het zijn mandaat ter beschikkking zou stellen, hetgeen spr. niet hetzelfde acht. De keer Polderdijk, voorzitter, is Jiet met den 'heer de Lange eens. Het voorstel-de Lange om de bestuurs verkiezing vóór te laten gaan aan alle andere voorstellen werd aangenomen met 86 tegen 40 stemmen. De heer A. de Smidt merkte nog op; dat de Rijkscommissie van toezicht op de Groenten-Centrale bekend heeft ge maakt, dat bestuursleden en veilingmees ters op veilingen niet mogen koopen. I Da heer Hattink .zegt, dat de Rijks commissie niet het recht heeft, zulke be palingen te maken, laat zijl hem dan 'maar als lid van de veiling ontslaan. De heer Smidt zegt, dat geen personen, doch de geheele veiling wordt gestraft. De hoer Hattink meent, dat men zich toch maar niet alles kan laten welge vallen. De heer de Lang';© meent, dat de statuten de léden waarborgen, dat zij koopen kunnen. Da heer Ton zegt, dat de minister de commissie gemachtigd heelt maatre gelen te nemen tegen uitvoerfraude, en men heeft zich daarbij neer te leggen. Spr. meent dat het verbod slaat op ex porteurs ,.en op hen 'die groote hoeveel heden voor andere koopen, maar niet op kleine detailverkoopers. De heer 4e Langde zegt, dat de minister wel eens iets meer bepaalt, dat niet volgens het recht is, zoo heeft hij ver leden jaar vervoor van aardappelen ver boden, terwijl'' de Hooge raad eenigo daarvoor verbaliseerde personen vrijsprak. De heeren J. Polderdijk, J. K. Mesu en C. Lopwerse, leden van het bestuur ver klaarden niet voor eene herbenoemingin aanmerking te' willen komen. Do heer Bolier maakte aanmèrking, dat aan de leden eeni aanbeveling; voor be stuursleden is uitgereikt, waaronder staat „Namens den Koopmansbond het be stuur." De Bond heeft niet vergaderd en is dit dus een valsch stuk. De heer de Lange zeide, dat er daarom ook staat namens den Bond het bestuur. Thans werd tot stemming Voor elf bestuursleden overgegaan. Nadat twee stembureaus zeer lattghwy- den gewerkt, kwam men tot het resul taat. dat apkozen waren de heeren R: Ei. Hatting, P. Ton, C. S. Schout en A. van Oosten, thans ook 'bestuursleden, de heeren J. de Visser, B. M. Bakker cm II. Brandt, terwijl' overigens niemand de volstrekte meerderheid had gekregen. De heier Brandt nam de benoeming niet aan. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 3 Nov.: Zwakke tof matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind. Nevelig tot zwaar bewolkte lucht. Waarschijnlijk enkele re genbuien. Weinig verandering van tempera tar. Er moesten dus nog vijf léden gekozen worden. 'Deze verkiezing en de overige nog niet behandelde zaken worden uit gesteld tot a.s. Donderdag, dan zal deze vergadering worden voor gezet en behoe ven dan niet een tiende der led'n aan wezig te zijn om te kunnen voor .werken. Goes. Een zilveren jubilaris. Dat is de Christelijke Volksbond en Werkverschaffing, de beken de sociaal-charitatieve instelling te dezer stede, die op een welbestede periode van 25 jaren, besteed ten bate der Goesche werkloozen, mag terugzien. In het najaar van 1891 werd door de heeren J. M. Kakebeeke, Ds. W. A. Van Griethuijzen en J. Donnar het plan geopperd tot stichting van eene inrich ting van werkverschaffing voor hen die buiten hun schuld zonder werk zijn. Twee jaar later was de vereeniging een feit. Uit haar midden werd eene c o m missie voor werkverschaffing gevormd, bestaande uit de heeren J. Adriaans®, Jobs. De Jonge Az., Jac. De Kruijter, C. Lahan, H. J. Van Noppen en J. W. v. d. Weert. De heer J. M. Kakebeeke fungeerde -als voorzitter. De burgerijl bleek dra de "nieuwe stichting gunstig gezind, gelijk de van haar ontvan gen financieel© hulp uitwees en sinds dien bleef de Chr. Volksbond en Werkverschaf fing de sympathie onzer stadgenooten ge nieten. In de 's Heer Hendrikskmderenstraat wist de vereeniging een geschikt pand door aankoop in eigendom te verkrijgen waar- de werkloozen met mandenmaken, hout hakken enz. aan het werk konden worden gezet. De tegenwoordige bode en concierge M. Hillebrand voert er sinds jaren met allen lof het opzicht. Het tegenwoordige bestuur is als volgt samengesteld: J. A. Van Heel, voorzitter, J. Donner, secretaris, F. H. Hopste-r, pen ningmeester, M. H. Barinck, W. Kake beeke, Jobs. Pilaar, Jos. Stieger. De com missie voor werkverschaffing bestaat uit 'de heeren J. A. Van Héél, voorzitter, J. W. v. d. Weert J.Wz., secretaris, J. Adriaanse, J. A. Steketae, L. De Beste en P. Verburg. Van de oprichters van den Chr. Volks bond is alleen no-g over de heer J. Don ner, die met de door hem gestichte ver eeniging medejubileert. én wiens veelzij dige verdiensten den Volksbond bewezen hem zeer' zeker aanspraak geven op al ler lof en hulde. Moge, wanneer de Chr. Volksbond bin nenkort (917 Nov.) bij de burgerij om steun voor haar jaa'rlijkschen arbeid komt aankloppen, het bestuur' ondervinden, dat het zilveren feest van deze nuttige instel ling door onze stadgenooten niet onopge merkt is gelaten. Ten slotte vermelden wij-, dat het zil veren jubileum der vereeniging in een aardig boekje is gememoreerd en dat Maandagavond 5 Nov. a,s. in de gewone jaarvergadering van den Chr. Volksbond en Werkverschaffing het jubilee zal wor den herdacht. In een gisteren gehouden gé- combineerde bestuursvergadering van af- deelingen van moderne vakbonden werd besloten tot de oprichting van een Goeschen Bestuurdersbond. De volgende afdeelingen traden toe: Alg. Ned. Tiinnrer- liedenbond, Bond van Bouwvakarbeiders, Transportarbeidei'sbond, Schildérsgezellen- bond, Bond vaii Fabrieksarbeiders, Alg. Ned. Typografenbond, Landarbeidersbond. yen Bond van Spoor- en Tramwegperso neel. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren: M. Bols, voorzitter, E. Kerkhove, secretaris, en M. Blaas, penningmeester. Zondagsrust apothekers. Zondag 4 November :a.s. is de apotheek

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1