sfzaak No. 1S9. Donderdag 1 November 1917. Dertiende Jaargang. XJL TTl IL )EVOETS, Verschijnt eiken MAANBAG-.JUfQENSDAG- en VRIJDAGAVOND. adjes, ulte&Co. TSLOTERIJ. rsteken. esschen. hulte Co. straat - Goes. w paforen, ichulte Co. te Dienstbode, stoom is voor de is het adverteeren handelde groote acht. Porcelein. I. v.h. 2, Middelburf?. den, op vooruitgaan- Haag, nette Drogist- ren Koopprijs f 8500. van dit blad. ar A. E. JANSSEN, kt te Goes, maakt e LüTEN verkrijg- Lat de trekking be- iber. at van het bedrag >rdt het verlangde 'en. V. v.h. H2, Middelburg. merlampen. allantaarns. retpot in bestaande Petroleumlampen. ordeeiig in prijs. odel en met glazen inzet. V. v.h. ftH2, Middelburg. de 18 jaar, hoog loon, onder letter A, Agent A. F. DIERIKX, Kapoen- iddelburg. Abonnementsprijs p.,3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, idubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoudewl|n de Ylltfestraaf A 135° GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 12s Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Onhistorisch. Er zijn nog altijd menschen die mèenen, dat Luther op den rijksdag te Worms (1521) de pathetische woorden zou heb ben gesproken: „Hier sta ik, ik kan niet anders, God helpe mij, Amen!" Dit nu is historisch onjuist, gelijk door alle onpartijdige geschiedvorschers wordt erkend Luther heeft op den rijks dag de uiteenzetting zijner leer besloten met de in dien tijd algemeen gebruikelijke formule: „ita me Deus adjuvet", „zoo helpe mij God", welke woorden hij waar schijnlijk in het Latijn en niet in het Duitscli heeft gesproken. Al de rest is een verzinsel. Zie o. a. QriioerForsch. z. deutsche Gescb. (1886). Tijd genoeg Het Jansenistische tijdschrift „Geloof en leven" merkte onlangs op, dat er nog wel verzoening tusschen Luther en de R. K. Kerk zou hebben plaats gehad, in dien Rome niet aanstonds zijn banblik sems had geslingerd. Het tijdschrift kent blijkbaar de historie niet. Op 31 October 1517 begon Luther met zijn verzet tegen de Kerk en den 3en Januari 1521, dus ruim drie jaar later, vaardigde Leo X de bul „Decet Romanum Pontificem" uit, waarbij Luther werd geëxcommuniceerd. In dat tijdsver loop waren meerdere pogingen aangewend om den opstandigen monnik tot verzoe ning met de Kerk te bewegen, doch tever geefs. Onze houding. Hoe staan wij, Katholieken, tegenover het herdenkingsfeest der zg. Hervorming? Met de grootste onbevangenheid en het hart vol medelijden met onze dwalende broeders en zusters, die in honderden sekten verdeeld, een jammerlijk schouw spel opleveren van wat men „de geze gende vruchten der Hervorming" belieft te noemen. Toen in 1817, dus honderd jaar gele den, het driehonderdjarig herdenkingsfeest van de Hervorming werd gevierd, schreef de toenmalige aartsbisschop van Keulen, Mgr. Klemens August von Droste Vische- ring, wat ook nu nog in 1917 volkomen van toepassing is: „Wat zou natuurlijker zijn dan dat ook wij, Katholieken, een algemeen feest hiel den, omdat wij in 1817 nog gelooven, wat zij geloofden, die in 't jaar 33 eenstem mig in de- leer der apostelen volhardden, en dat wij daarbij den Goddelijken Stichter der Kerk met hartstocht en liefde baden, de van onze Kerk gescheiden broeders en zusters in den schoot der liefhebbende moeder terug te voeren. Geen aanstoote- lijk woord behoefde bij deze herdenking tegen de gesclieidenen te vallen." Tot den God van Willebrord en Boni- facius, die hier datzelfde geloof pre dikten en er voor leden en streden, wat thans door ons, kinderen der Roomsch Katholieke Kerk wordt beleden, rijst dan ook heden onze bede, hartgrondiger dan ooit, voor de bekeering onzer afgedwaalde broeders en zusters en hun terugkeer tot den éénen schaapstal. De toestand. Het is wel de moeite waard eens even te blijven stilstaan bij hetgeen thans in het noordoosten van Italië, daar, waar hot Appenijnsche schiereiland aan Oosten rijk grenst, in het bergland, noordelijk van den golf van Triest geschiedt. De Italiaansche generalissimus Cadorna heeft sinds het in oorlog gaan van zijn land getracht om daar door te breken, teneinde de verovering van de Oosten- rijksche stad Triest en omgeving het z.g. „Italia irredenta", het „onverloste" (onder Oostenrijksche heerschappij staan de) Italië mogelijk te maken. De strijd had plaats op het Isonzo- front, aldus genaamd naar de rivier de Isonzo. Niet minder dan 12 slagen wer den daar geleverd en telkens schoot Ca dorna een eind op. De Oostenrijksche stad Görz (Goritza) viel- den 9en Augus tus 1916 en die val verwekte luiden jubel in Italië, insgelijks de val van de Monte Santo, een der meest versterkte punten der Oostenrijksche positie. Reeds achtte Cadorna de zaak rijp voor den beslissen- den stoot. Hij legde juist de laatste hand aan een groot doorslaand offensief, dat de kroon zetten zou op alle inspanning van de. voorafgaande jaren. In plaats daar van is alles, wat vroeger verkregen werd, teloor gegaan, en al de vroegere slagen blijken slechts stadia uit éétj grooten, langdurigen slag, dien de Italianen heb ben verloren. Onder den drang der Duitsch-Oosten- rijksch-Hongaarsche legers is heel het Isonzofront ingestort en het blaadje is omgekeerd: de centralen staan thans in Italië, want niet alleen werd Görz her overd, maar ook de Italiaansche steden Cevidale en tfdine veroverd. Udine was de plaats waar Cadorna zijn hoofdkwartier had. De Centralen rukken thans voort naar de vlakte van Venetië, de vluchtende Italia nen na, die nu.zullen probeeren bij de ri vier de Tagliamento stand te houden en den stoot der Centralen op te vangen met behulp van Engelsche en Fransche strijdkrachten, die hun zijn toegezegd hulp van zware artillerie hadden zij al maar waarvan hef nog twijfelachtig is of die op tijd zullen aankomen om den definitieven nederlaag der Italianen te ver hinderen. Het best zal de Entente Italië nog kunnen helpen met een verdubbeld krachtig offensief in het Westen te on dernemen. Intusschen staan 'de Italianen er niet rooskleurig voor met dezen oorlog, die hun 'ruim anderhalf millioen menschen en 23 milliard lires kost. Een goed gevolg heeft de nederlaag ge had: de binnenlandsche politieke twisten zijn bijgelegd. Uit Rome toch wordt aan de „Times" gemeld De opmarsch der Centralen heeft tot gevolg gehad, dat met uitzondering van de uiterste socialisten, alle politieke par tijen zich aaneengesloten hebben. De per soonlijke en politieke gevoelens zijn op gelost in het algemeen besluit schouder aan schouder te staan tegenover de ge weldige actie van den vijand. Het comité voor katholieke actie heeft alle gevoelig heid over Sonnino's houding met betrek king tot de pauselijke nota terzijde gezet, en een verklaring gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat het comité, met het oog op den ernstigen toestand als gevolg van de jongste krijgsgebeurtenissen, be sloten heeft verder van iedere manifesta tie af te zien en al zijn pogingen aan te wenden, om eensgezinde samenwerking te bevorderen. Dit is de algemeene stemming onder de Katholieken. Ja, ja, die „Ultramontanen" zijn nog de slechtste vaderlanders niet. Losse berichten. De strijd in het Westen. LONDEN, 29 Oct. (Off.) Hedenmiddag deden fuseliers een inval in de vijande lijke loopgraven ten N.O. van Croisel- les en maakten enkele gevangenen. Hedenochtend deden Belgische troepen ten N. en ten Z. van Dixmuiden met succes aanvallen, waarbij een aantal ge vangenen werden gemaakt. De vijandelijke artillerie was in actie ten N. van den spoorweg YperénRoes- sel'aere. De Engelsche artillerie-actie was zeer levendig ten N.O. van Yperen. PARIJS, 30 Oct. (Draadloos). Het staf communiqué meldt De artilleriestrijd is tamelijk levendig geweest in den sector Braye-en-Laonnois Hurtebise en op den linkeroever van de Maas. Ten Noord-Westen van Reims stelde gisterenavond een verrassende aanval op een Duitsche loopgraaf ten Westen van Brimont in staat den Duitschers gevoe lige verliezen toe te brengen en een twin tigtal gevangenen en materiaal mede terug te brengen. Overal elders was de nacht kalm. De strijd in het Oosten. LONDEN, 29 Oct. (R.O.) Draadloos ont ving de admiraliteit het volgende Russi sche communiqué Onze artillerie dreef de Oostenrijkers uiteen, die zich in die streek van de Bystrzyca met onze soldaten poogden te verbroederen. De Duitschers ontruimden Zaterdag nacht het schiereiland Werder. De Italiaansche tegenslag. Uit het Oostenrijksche oorlogsperskwar- tier wordt gemeld: Maandag drongen onze troepen op het Karstpiateau over den San Michele. Ook Podgora is voor ons ver overd. In het gebied bij Caglio en bij Cividale werden belangrijke vorderingen gemaakt. Ook N.W. van Cividale rukken onze troepen snel vooruit. In de Karinthische Alpen hebben onze troepen stormenderhand den Grooten Pal veroverd. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen van het 16e korps zijn Zondagochtend vroeg om twee uur Görz binnengerukt, na dat ze de achterhoede-afdeelingen, die de stad nog trachtten te verdedigen, in een kort gevecht onder den voet hadden ge- loopen. De stad was door de Italianen verwoest. Uit Berlijn werd gisteren gemeld: Udine is genomen door de ver bonden troepen. De vroegere zetel van den Italiaanschen staf en het legerbestuur is dus nu in onze handen gevaiien. Onze divisies dringen voorwaarts in de vlakte nabij Tagliamento. Op enkele overgangen van den door den zwaren regen gezwollen stroom wordt de 'terugtocht van de verslagen vijande lijke legers opgehouden. De uit Farentia oprukkende troepen heb ben op het geheele front den bodem, van dé provincie Venetië betreden en rukken op naar den bovenloop van de Taglia mento. De Italiaansche grens gesloten. ZURICH, 29 Oct. Sedert gisterenavond 10 uur is de Italiaansche grens volko men gesloten. Volgens de laatste berich ten, die uit Italië hier zijn aangekomen, heerscht onder de bevolking van Noord- Itaiië groote ontsteltenis en is Udine door de burgerlijke bevolking geheel ontruimd. De val van Görz. Na den val van Görz heeft generaal Boroevic keizer Karei daarvan telegrafisch in kennis gesteld en hem medegedeeld, naar het Korr. Bur. meldt, dat hij in naam van het Isonzo-leger de heroverde parel aan de Isonzo aan de voeten van Z. M. neerlegt. De keizer antwoordde, dat deze parel een schitterend edelgesteente is in het vaandel van Beroevic's overwinningen. Keizer Karei. POLA, 29 Oct. Keizer Karei heeft eer gisteren een bezoek gebracht aan de vloot om haar te bedanken voor alles, wat zij reeds lang gedaan had voor de verdedi ging van het vaderland. Verschillende onderscheidingen werden verleend. Ook aan het Isonzofront bracht de Kei zer een bezoek. Het Korrespondenz-bureau wijdt uit over de belangstelling over de operaties, die de Keizer van Oostenrijk aan den dag legde. Des nachts in een bosch her kende een soldaat den Keizer. Hij riep „Kisaly" en plotseling werd het overal in het bosch levendig. De manschappen ijlden toe om den Keizer Te huldigen. Des avonds werd de Matajur genomen en kwamen de rapporten binnen, dat de troepen vorderingen maakten in den sec tor van Cividale. De Keizer overnachtte in een klein station. Alle lichten van zijn wagens waren naar buiten gesloten, want het station stond bloot aan gevaar voor 'Italiaansche artillerievuur. Op zijn terugrit werd de Keizer door de troepen toegejuicht. Zeegevecht bij Ostende. Engelseh bericht. Zes Engelsche en Fransche torpedo jagers, die bij de Belgische kust patrouil leerden in den middag van den 27sten, zagen drie Duitsche torpedojagers en 17 vliegtuigen, die zij aanvielen. Men ver kreeg twee directe treffers op de vijande lijke torpedo-jagers, die onmiddellijk onder dekking van hun landbatterijen terugtrok ken. Het smaldeel vliegtuigen werd door afweergeschut van onze torpedojagers ver strooid. Alle vliegtuigen wierpen drie bom men in de nabijheid van onze bodems, die geen schade beliepen, behalve dat twee man licht gewond werden. De hulp der Entente. LONDEN, 29 Oct. Reuter is in staat gesteld te verklaren, dat reeds stappen gedaan zijn om den Italianen de grootst mogelijke hulp te verleenen. PARIJS, 29 Oct. In de hedenmorgen ggehouden zitting yan het oorlogscomité zijn de noodzakelijke maatregelen getrof fen om Italië te hulp te komen. Bommen op Antwerpen. ROOSENDAAL, 29 Oct. Hedennacht hebben de vliegers der geallieerden on geveer 40 bommen geworpen op Antwer pen. Een bom heeft de Zuid-Statie ge troffen, een ander kwam in den Dieren tuin terecht. Verschillende bommen vielen in de Montigny-straat. Er zouden 18 doo- den zijn. Men meldt van de Belgische grens: Gisterenmiddag van Antwerpen hier aangekomen schippers brachten bericht mede, dat er in den afgeloopen nacht vier vliegers boven Antwerpen bommen hebben geworpen. Bij de Zuiderstatie, Paulusplaats, Kri- chestraat, Schipperskapelstraat, Marnix- straat en den Dam moet de schade enorm zijn, terwijl men spreekt van een veertigtal dooden en vele gewonden. (Maasbode) Een Iiavas-telegram stelt vast, dat de duikboot-oorlog afneemt. In de week van 15 tot 22 September heeft de Noorsche marine vier schepen verloren, waarvan drie boven de 1600 ton (totaal 9369 ton). Van 22 tot 29 September verloor zij slechts drie s. s. (totaal 3964 ton) en van 29 September tot 6 October geen één. Sedert een jaar, zoo merkt Sjoepast Tidende te Christiania op, heeft de Noor sche marine nimmer een dergelijke verpo zing doorgemaakt. 's Pausen Vredesactie. De „Köln. Zeitung" verneemt van bij zondere zijde, dat de besprekingen, die de Paus in de laatste dagen met Fransche bisschoppen, die hem bij zijn vredeswerk ondersteunen, heeft gevoerd, opgevat moe ten worden als voorboden van een nieu we vredesboodschap, die de Paus met behulp van het internationaal episcopaat wil doen. Aankoop van Nederl. vliegtuigen in Zweden. LONDEN, 29 Oct. De correspondent van de „Morning Post" te Stockholm ver neemt, dat de Zweedsche autoriteiten toe gestaan hebben de plaatsing van een groote bestelling vliegtuigen en 260 vlieg tuigmotoren door Nederland bij verschil lende Zweedsche fabrieken. Uit Neder land is een commissie naar Zweden op weg om de onderhandelingen tot een eind te brengen. Een protest. De Zuidpoolvaarder Roald Amundsen, een Noor, heeft aan de Duitsche legatie persoonlijk zijne Duitsche ordeteekenen teruggegeven „als een persoonlijk protest tegen de Duitsche moorden op vreedzame Noorsche zeelieden, het laatst in de Noord zee op 17 October 1917." (N. R. C.) Van de grens. Men bericht aan de N. R. CL: Voor eenige dagen vervoegden zich ten huize van J. te Kinroy, een Belgische gemeente op korten afstand van de N eder - landsche grens, twee vloeiend Fransch sprekende heeren, die voorgaven uit Duit sche krijgsgevangenschap ontvluchte Fran sche officieren te zijn. Zij riepen de hulp van J. in bij hun ontvluchting over de Nederlandsche grens en boden daarvoor 4000 frank als belooning aan. J. nam dit aanbod aan. Daar evenwel de gelegenheid tot ontvluchting nog niet gunstig was, zouden de officieren zich nog eenigen tijd ten huize van J., verborgen moeten houden. Daartoe werd hun een geheime schuilplaats aangewezen, waar nog een tiental jonge Belgen de gelegenheid tot ontvluchting afwachtten. Door de dochter des huizes op deze plaats aangebracht, ontpopten beide officieren zich als Duit sche officieren en namen de hun vrijheid nabij zijnde Belgen, alsmede J. en zijn dochter gevangen. Deze truc der Duitschers werd toege- past, omdat, vermoedelijk tengevolge van verraad, de familie J. verdacht werd, op Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van I Nov. Zwakke tot matigen, later wellicht toe nemende Zuidelijkt tot Westetijken wind; nevelig tot zwaarbewolkt; later wellicht regen. Weinig verandering van -emp'T'-tau geregelde tijden haar medewerking te ver- leenen bij de ontvluchting van dienst plichtige Beigen en daarvoor die geheime schuilplaats in haar woning had gemaakt. Vader en dochter zijn naar Brussel overgebracht. Telegramwisseling. WÉENEN, 29 Oct. (K. B.) Uit het oor- loigsperskwarlier wordt bericht: Z. M. heeft den 28en October het volgend telegram tot. Z. M. den Duitschen Keizer en Ko ning van Pruisen gericht: 'Gisteren zijn uw troepen Cividale bin nengedrongen; heden hebben mijn regi menten mijn gewestelijke hoofdstad Görz. heroverd. Het is mij een bijzondere be hoefte, om in dit groote uur dankbaar' onze trouwe wapenbroederschap te her denken, welke niet God's hulp deze nieu we, geweldige 'triomphen vieren mocht. Gij hebt op onbaatzuchtige wijze mijn opperbevel een reeks, van uw prachtigste divisies ter beschikking gesteld. Bewust van hun doel hebben onze generale sta ven gemeenschappelijk en zegevierend de voorbereiding tot den aanval ten uitvoer gebracht. De aanvalskracht van uw troe pen heeft zich als steeds onovertroffen getoond. Voor al deze bewijzen van trou we bondgenootschap zeggen ik en mijn dappere strijdmacht u innig dank. De goed heid van den Almachtige moge verder op ■onze zegevierende wapenen rusten. Tezelfdertijd kwam van Z. M. den Duit schen Keizer de volgende gelukwensch in het hoofdkwartier aan: De onder uw leiding met zooveel suc ces begonnen krijgsverrichtingen tegen het Italiaansche leger worden veelbelovend voortgezet. Ik verheug mij er in, dat naast uw Isonao^strijders de Duitsche troepen met hun aanvaiskraeht onze trouwelooze bondgenooten van weleer verslagen heb ben. Ik wensch u en uw strijdmacht ter gelegenheid van de herovering van' Görz en de hoogvlakte van den Karst geluk. Viribus 'Unitis.*) Verder met God. Wilhelm I. R. „Viribus unitis", „met vereende krachten" is de wapenspreuk der Donau- monarchie. Red. N. Z. Crt. Michaëlis gaat nu toch naar alle waarschijnlijkheid heen en even waarschijnlijk: schijnt het te wezen, dat zijn opvolger von Hert- ling zal worden, schreef gisteren „het Centrum", hoewel heden die waarschijn lijkheid weer minder groot is. Het is zeker zeer merkwaardig, flat; er thans een katholiek Rijkskanselier kan worden, wel een bewijs, dat etr iets veranderd is 'in Duitschland gedurende de laatste jaren. Ook de Centrumpartij als zoodanig zou idoor dit feit .in betere positie komen. Von Hertling is ook de vorige maal reeds ernstig in aanmerking gekomen, (loch hij wilde toen niet. Hij' behoort niet tot de meest pacifis tische groep van het Centrum „niaar is toch ook geen man naar het hart der Ailduitschers, en dus geen hinderpaal voor den vrede. 'Over de k anselierscrisis schrijft de „Münchener Pdst": Zekere kringen, die belang hebben bij bij eindeloo'ze voortzetting van dein oor log, doen hun uiterste best het aftreden van Michaëlis .te verhinderen en -de vor ming van een anti-sociaal-democratisch rijksdagbloe voor te bereiden. Terwijl vap officieuse zijde neg steeds de nood zakelijkheid van de eenheid van een binnenlandsch front gepredikt wordt, spannen die elementen zich ernstig in, conflicten te voorschijn te roepen. Maar al moge de heer Michaëlis zich oeik nog zoo krampachtig aan zijn zetel vastklampen, iocii wordt de algemeene opvatting versterkt, dat zijn positie on houdbaar is geworden. Dat schijnt ook de Beiersche regeering den keizer te hebben medegedeeld. (Zie laatste'berichten.) i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1