palen, De Groote Oorlog. No. 137. Zaterdag 37 October 1917. Dertiende Jaargang. binnenland. uit zeeland. Verschijnt eiken MAANBAG-,J[OENSDAG- en VRDDAGAVOND. HEERE, 's-Heerenhoek. >om is voor de iet adverteeren ridelde groote it. EEN1 - Goes. ad leverbaar DREU, Goes, fsel, i :ena. j m - Goes. Meif sbestuur maakt aterdag 27 Oct. jn geveild DRIE KENS, gewicht o. 4BbSk ilzell, rzeil, leeden. Ei - Goes. KOOP Canada's. Pereboomen. mers, nnen, t e l s. BEEWI - Goes. Hm, 's-lttienhotl. De Zuid-Bevelandsche Vre- desmeeting. ""if. iet ronde en platte franje, met zijden grond n franje, he Doeken voor wollen Doeken meisjes, n Omslagdoeken, ekleurd in bruin grijs- SWERK, selein, terieëh. Si, 4 en 5 gaten, zeer if heinen van hofsteden anbevelend, Telefoonnummer 93. Ie Veilingmeester, J. A. KRIJGER. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewIJn de WlffesfraalA 135» SOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.625, iedere regel meer 12s Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. tante betaling bekomen bij GEBR. r i e w e g e nbij wie ten voor elke partij oor de massa Canada's it vóór 8 November Tarwestijfsel, Rijststijf- elli, Figuurvermicelli, ppelmeel, Kindermeel, snseerde Melk, Gouda- le soort Paarden- ;erhamworst, Lucifers, n Nachtpitten, Delftsche e, Bakolie, Abdijsiroop, osterbalsem, Haarlem- nee, BoomsMaagpoeder osco en Likeuren. Gelijk altijd en overal, zijn er ook thans mensehen in ons midden, die zich met een: „wat heb je eraan", ,,'f haalt toch niets uit" en dergelijke frazen van den aanstaanden Zuid-Bevelandschen Vredes- dag afmaken. Dat zijn de liefhebbers van de rustige rust. Liet men zulk soort lie den baas, de wereld was, wat actie be treft, één groot kerkhofer gebeurde niets. Zeer zeker is er niemand zoo dwaas te gelooven, dat de vredesmeeting der Zuid-Bevelandsche Katholieken, a. s. Zon dag te Goes te houden, ons den vrede meer nabij zal brengen. Maar daarvoor dient die meeting ook niet. Zij dient enkel en alleen om elkander te versterken en te bevestigen in de jrare gevoelens, die den Katholieken christen ten opzichte van het vredesvraagstuk dienen te bezielen. De nadrukkelijke herinnering aan onze, voor alle Katholieken eensluidende en ge meenschappelijke begrippen omtrent het door Z. H. den Paus gekoesterde vredes- ideaal, juist in een tijd als deze, nu de, oude welbeproefde ideeën omtrent Recht, Menschelijkheid, Eerbied voor tractaten enz. door den oorlogsroes zoozeer in het gedrang geraken kan op een bijeen komst, als aanstaanden Zondag zal plaats hebben, niet anders dan heilzaam werken; vooral, wanneer daaraan de eendrachtige bede is voorafgegaan om 's Hemels zegen over de edele pogingen van Paus Bene- dictus, die zelf in zijn vredesnota van 1 Augustus 1917 betuigt „zich nauw ver- eenigd te gevoelen in gebed en boete met alle geloovige zielen, die naar den vrede smachten". Dengenen, die als „beste stuurlui aan den wal" roepen: „het haalt toch niets uit", voegen wij toe: Sluit dan ook maar de ziekenhuizen en doekt de dokters op. Zullen er niet altijd ziekten en kwalen worden gevonden, zoolang er menschen zijn? En toch speurt de medicinale en chirurgische wetenschap dag aan dag naar wegen om de ziekten te genezen, althans om het lijden der kranken lichter te ma ken en de gezonden meer gehard en befer gewapend tegen besmetting. En wie durft zeggen, dat dit prijzenswaardig stre ven geheel en al zonder resultaat bleef? Blijkt niet met name in dezen oorlog, bij het behandelen der gewonden, dat de geneeskunde ware triomfen viert? Zoo ook zullen bijeenkomsten als die van aanstaanden 'Zondag er toe bijdragen, in den volksgeest steeds dieper en dieper het besef in te prenten, dat vrede, d.w.z. „orde in rust", „orde in evenwicht" volgens de sublieme defini tie van St. Thomas v. Aquine, het eenige, waarachtige gemeengoed der menschheid is, waarbij zij welvaart, voorspoed en geluk in dit ondermaansche deelachtig wordt, als voorsmaak van hetgeen haar hiernamaals in het land des Eeuwigen Vrcdes wacht. Tot het bijbrengen van deze overtui ging en van dit besef dienen meetings als die van Zondag a. s. Zij werken daar bij nog preventief, wijl zij beletten, dat de oorlogskolder ons volk in den kop slaat en militairistische niet te verwarren met militaire sympahtie- en, de volksziel vergiftigen door haar ten speelbal te doen worden van de fictie, als zou het Recht alleen te winnen en te handhaven zijn op de punt van den degen en de billijkheid eener zaak alleen bepaald kunnen worden door den blinden treffer van een stuk geschut. Daarom, Katholieken van Zuid-Beveland, op ter meeting als één man! In de pers der oorlogvoerende landen wor den de menschen, die streven naar een eerlijken vrede door vergelijk, „Vredesmaniakken" ge noemd. De Engelsche „Morning Post" noemde hen in zijn nummer van 3 October jl. „d e gevaarlijke klasse van menschen". Zoozeer hebben de oorlogsideeën het gezond ver stand beneveld. Losse berichten. De ministercrisis in Frankrijk 18 geëindigd met de vervanging van Ribot door Barthou aan buitenl. zaken. Successen der Cenfralen aan het Isonzofront. BERLIJN, 24 iOctober (P'.W.) Het avond communiqué meldt: Hel gemeenschappe lijk» offensief heeft het verwachte verloop. Tot nu toe wordt gemeld, dat verschei dene duizenden gevangenen zijn genomen. WEEN EN, 24 Oct. (K.B.) Het stafconi- muniqué meldt: Op het geheel© Zuid-West front is ae gevechtsactie aanzienlijk toe genomen. Bij Flitsch, Tolminoi en op de Noordelijke gedeelten van de hoogvlak ten van Bainsiz'zaH. Geest is de Oo-s- tenrijk-Hongaarsche en Duitsche infante rie na machtige artillerie-voorbereidi-n-g in de Italiaansche linies binnengebroken. Men seinde ons Donderdagavond: BERLIJN. (Officieel). De Duitsche en Oostenrijksche troepen doorbraken gisteren het Italiaansche Isonzo front in het hekken van 'Flitsch en Tolmijn. De sterke vijandelijke stellingen werden in den eersten aanval genomen, evenals de vijandelijke steunpunten op de berghoogten. De strijd duurde voort tot 's avonds. Ruim 10.000 gevangenen wer den gemaakt, waaronder zich divisiesta ven bevonden. Een rijke buit viel den overwinnaars in handen. De jongste successen der Franschen westelijk van de C-hemin des Dames, -zijn de Resultaten van een beweging die tot doel heeft den heuvelrug te bemachtigen, die de vlakte van Laon bestrijkt. Tot een onmiddellijk ^straiegisch" suc ces, heeft de Fransche aanval1 het dit maal' niet kunnen, brengen. Het herhaalde resultaat lis een stap, en ees belang rijke waarschijnlijk, tot een dergelijk suc ces in de min of meer verwijderde toe komst. Dat de Duitschers daar hun beste strijd krachten ter verdediging hadden opge hoopt, bewijst van welk gewicht zip de bedreigde punten achten. De Regeering in Italië. Volgens den parlementairen medewer ker van de „Corriere della Sera" kan een ministerieel© crisis niet meer verme den -worden. Duidelijk komt de zwak heid van het ministerie aan het licht en tevens de kracht van de oppositio- neele parlementaire strooming. In par lementaire kringen noemt men alseven- tueele nieuwe ministers het drietal na men van Nitti, Orlando en Sonnino. Een Katholiek afgevaardigde heeft bij de -Kamer een motie van afkeuring in gediend over het niet-beantwoorden van de Pauselijke Vredesnota. Op de agenda van de Italiaansche Ka merzitting staat ook een voorstel van den onafhankelijlken socialist Ferré. Hier in wordt o.a. gezegd, dat na 3 oorlogst jaren nog, geen definitief militair over wicht bereikt is geworden en daarom ook geen vrees behoeft te bestaan, dat een der mogendheden een bepaalde he gemonie -zal' -verkrijgen, maar dat de verlenging van den oorlog Europa -zial terugbrengen in een toestand van alge- meene barbaarschheid. De regeering wordt daarom uitgenoodigd, onder uitschakeling van de mogelijkheid van een afzonder lijken vrede, tezamen met haar bo-ndgie- nooten vredesonderhandelingen mogelijk te maken. (Zie laatste berichten.) Tweede Kamer. Bij de voortzetting der behandeling van het wetsontwerp betreffende de spoor wegen met beperkte snelheid, is het amendement—Van Sasse van IJsselt om de wegen, welk© zonder toestemming van den eigenaar vo-o-r het openbaar verkeer open staan, niet onder de wet te doen vallen, aangenomen met 42 te-gen 10 stem? men. Na. het verwerpen van h-at amendement Snoeck Henkemans om aan de over de IJsel te bouwen brug een beweegbaar gedeelte aan tie brengen, werd het ont werp voor den bouw zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. Omtrent de interpellatie Snoeck Hen kemans, waarin hij eenige vragen aan de regeering wenschte te doen omtrent de aardappelvoiorziening, z'al nader worden beslist. Marinebegrooting 1918. De gelden, die voor de- Marinebegroo ting waren uitgetrokken voor den aan bouw van onderzeebooten in Amerika zijn ingetrokken. Voor den aanbouw van vlieg tuigen echter zal het bedrag niet on belangrijk worden verhoogd. Dr. A. Kuyper, minister van staat, lid v. d. Eerste- Ka mer, oud-minister van Binneniandsche Za ken, oud-lid der Tweede Kamer, oud predikant, doctor honoris ^jausa van de Technische Ho-ogeschool te Delft, schrij ver van vele be.ang-rijke werken op gods dienstig en staatkundig gebied, ho-opt den 29en October a.s-. zijn '80en verjaardag te herdenken. De zand en-.grint quaestie. Onze Minister van Buitentandsche Za ken 'heett Dinsdag -in de Kamer, naar aanleiding van de vragen van den heer Van Hamel, een verklaring "afgelegd no pens de zand- en g'r.nt-quaesUe met En geland. De Regeenng 'handhaaft haar standpunt, zo-oals dat is meegedeeld in het onlangs verschenen officieer commu niqué, en vraagt nog steeds aan de En gelsche 'regeering de bewijzen ervo-or, dat het doorgevoerde gebruikt werd voor oorlogsdoeleinden. Wat de vraag betreft, of -de Nederlandsche -regeenng van de Britsche een voorstel heeft ontvangen om de gerezen geschilpunten aan arbitrage te onderwerpen, en of zij geneigd is een zoodanig voorstel te aanvaarden of res pectievelijk harerzijds te do-en, antwoord de de heer Loudon, dat van de Britsche regeering geenerlei voorstel van die strek king is .ontvangen. Tegen het aanvaarden van zoodanig voorstel, zou de Nederlandsche regeering geen bezwaar hebben, voor zoover daar mede bedoeld wordt, met goedvinden der betrokken regeeringen aan de uitspraak van een internationale scheidsrechterlijke commissie te onderwerpen, of de be doelde transporten moeten worden be schouwd als transporten van legervoor- rhden in -den zin van art. 2 van het verdrag van 1907 betreffende de rech ten en verplichtingen van onzijdigen in dep oorlog te land. Doch onze Regee ring isr van oordeel dat, na het voor gevallene, het do-en van zoodanig voorstel geens'zins op haai' weg ligt. Het conflict isi een van rechtskundi gen aard en dusi uitnemend geschikt a-m opgelost te worden bij1 wege van arbi trage, zoo-alk 'wij! reeds vroeger opmerk ten. De En-getsche regeering schijnt daar voor niet veel te gevoelen, maar wat is er dan tegen, dat onze regeering daar toe het voorstel doet? Zij, minder dan de {Engefsche, heeft een uitspraak te vreezen. En eenmaal het voorstel gedaan, zal' de Engelsche regeering, die zich verbonden heeft, geschillen van rechts kundigen aard of betreffende de uitleg ging van verdragen, waarvan de oplos sing langs dipiomatieken weg onmoge lijk is gebleken, te onderwerpen aan de beslissing van het Permanente Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage, het niet kun nen weigeren! (Zie laatste berichten.) Te Rotterdam is Woensdag de antire volutionair J. Schouten met 600 stem men boven den socialist Kool gekozen tot lid der Prov. Staten van Zuid-Hol land, voor Rotterdam I. Jhr. 1. B. D. van den Bergh van Heemstede, f Te 's Gravenhage is overleden, 57 jaar oud, jhr. L. B. D. van den Bereh van Heemstede, oud-lid van de Tweede Kamer voor het district Oosterhout, dat hij van 1891 tot 1916 heeft vertegenwooz'digd. Hij was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en officier van het legioen van eer. De teraardebestelling zal Maandag plaats hebben, op de R. K. begraafplaats te 's Gravenhage. De afgevaardigde van Zierikzee. Het Hdbld. verneemt, dat mr. R. J. H. Patijn, afgevaardigde van Zierikzee, op van verscheidene zijden tot hem gerichte vragen heeft geantwoord, dat hij in 1918 geen Kamercandidatuur meer wenscht te aanvaarden. Onze rijstvoorziening. In aansluiting met de med-edeeling om trent het toenemend tekort aan rijst, ver strekt door het Bureau voor Mededeelin- gen in zake de Voedselvoorziening, ver nemen we nader, dat het de bedoeling der regeering is, om eerlang de verstrek king van rijst stop te zetten. De aanwezige voorraden in 't land zul len binnenkort door de regeering worden opgevorderd. (Z. N.) •Aardappelen. Het hoofdbestuur van de Zeeuwsche Landbonw-miaatsichappiji heeft aan den mi nister van landbouw een adres verzonden, waarin wordt betoogd, dat het voor de meeste landbouwers onmogelijk is, het juiste aantal H. L. aardappelen op te geven, en dat het Üaaro-m onbillijk is, een gulden voor iecteran H.L. af te trek ken, die er meer blijkt te zijn dan is op gegeven Voorts blijkt uit de regeling niet dui delijk of (onder aardappelen alleen con sumptie aardappelen en kriel wordt ver staan. V Om 'deze redenen verzoeken adressan ten een zeker percentage speling toe te laten voor de opgegeven hoeveelheden, b.v. 10 pet. tot 1 Febr. en 15 pet. na '1 Febr., wanneer er minder H.L. zijn dan zijn opgegeven; 10 pet. wanneer er meer H.L. zijn dan zijn opgegeven. Distributie van eieren. Vastgesteld is door den Minister van Landbouw een nieuwe regeling tot dis tributie van eieren, geconserveerd over eenkomstig de bepalingen van zijne bes schikking van 3 Mei 1917. Ondpr -regeeringsskalkeieren worden in deze regeling verstaan de geconserveerde eieren, welke -ingevolge de daarvoor bes staande voorschriften ter beschikking worden gesteld voor onmidellijfc binnen- landsch verbruik. Voor verdere bijzon derheden verwijzen we naar Staatscou rant no-. 249. Fruit. ThanS worden de zoete appelen als volgt geveild: 40 pet. voor fruitdrogerijen, 30 pet. voor binnenland en 30 pet. voor de stroopfaibrieken. Zure appelen: 30 pet. vo-or binnenland, 20 pet. voor de stroopfabrieken en 50 pet. voor buitenland. Bij zure appelen blijven de bepalinr gen omtrent overveilen voor de fabrieken van -kracht. Vier Engelsche vliegers te Vlissingen aangebracht. Woensdagmorgen werd van uit Westka- pelle een vliegmachine drijvend gezien; waarop zich nog menschen bevonden. Vanuit Vlissingen gingen torpedobooten uit om de drijvende machine te zoeken en een dezer booten vond de machine, welke met vier personen bemand was'. Het was een bijzonder groote machine met twee motoren.. Dinsdagavond had de machine een noodlanding moeten doen en was daarbij onder water gedoken, bovenkomende was de machine defect en moesten de Engelschen trachten haar drqvend te houden, zij maakten een han gen en killen nacht door, maar konden zich bo-ven water houden, tot redding opdaagde. Bij de poging om de machine veilig te Vlissingen te brengen is deze gezonken, maa,r toch zal worden getracht haar te lichten. De vier mantien, onder wie twee officieren, zijn te Vlissingen onder militaire bewaking gesteld, in afr wachting van de beslissing of zij al of niet moeten worden geïnterneerd. (Z.) De Nederlandsche schepen in Amerika. Reuter meldt uit Washington: Neder land heeft door middel van zijn gezant opnieuw voorstellen bij het „war trade" departement omtrent het vrijlaten van de „Nieuw-Amsterdam" en andere in Ame- rikaansche havens liggende Ned. schepen aanhangig gemaakt. Men gelooft, dat de Ned. regeering bereid is tot aanzienlijke consessies ten einde het requireeren der schepen te voorkomen. Hoewel' Nederland niet er in toestemt, dat zijn schepen binnen de gevaarlijke zóne varen, z,ou het er wellicht voor te vinden zijn, dat zij deelnemen aan de kustvaart of aan den overzeeschen hfm- Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 27 Oct.: Matige tot krachtigen tijdelijk wellicht stormachtige Zuidelijke tot Westelijken wind. Betrokken of zwaarbewolkte lucht met tij delijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. del1. Op dia manier zouden de bondge- nooten dan toch ook de besch.kking krij gen over meer scheepsruimte. Honderden Duitsche onderdanen heb ben een verzoekschrift tot Walson ge richt, waarin zijl zijn hulp vragen voor passage naar Nederland. Vele aspirant passagiers zijn van heel ver gezomen om op de „Nieuw-Amsterdam" een plaats te bespreken. (Z.) Goes. De aanstaande Vredes meeting. Het bestuur van het Plaatse lijk Comité voor K. S. A. te Goes ver zoekt ons te berichten, dat de meeting Zunüag a. s. precies te half drie uur aan vangt en geen minuut later; men zorge dus tijdig aanwezig te, zijn. Verder, dat het koopen van een pro gram verplichtend is; de minimum prijs is 10 ets., maar wie meer geeft doet een goed werk, want hij steunt het comité, dat uit de opbrengst der pro gramma's hoofdzakelijk de onkosten der meeting moet bestrijden. Leden van de Propagandaclub Pius X, vooaien van geel-wit insigne, zullen als confmissarissen van orde fungeeren. Nog eens zij gememoreerd, dat voor de eerwaarde geestelijkheid en de dona teurs der K. S. A. te Goes plaatsen worden gereserveerd. Het rooken is gedurende de meeting verboden; er wordt echter een kwartier pauze gegeven, waarin de minnaars van het „toebackkruid" gelegen heid hebben hun hart op te halen. "Vóór de pauze zal het R. K. zangkoor „St. Cecilia" de „Bede" van Heinze en „Tu es Petrus" van A. Giesen zingen; na de pauze „Domine salvam fac reginam no- stram" van A. Giesen. Het „Aan V o Ko ning der Eeuwen" wordt door allen ge zamenlijk gezongen. De Zeereerw. heer J. M. J. Baede, geestelijk adviseur, heeft zich welwillend bereid verklaard een slotwoord te spre ken. Het lof is te 5 uur. N.B. De meeting heeft plaats in de groote zaal van het Sociëteitsgebouw „V. O. V." te Goes. Soireé der gymnastiekver- eeniging „Volharding." ffdsteren- avorn-d gaf de gymnastiekvereen-iging „Volharding" een uitvoering voor leden en introducé'®. De zaal1 was tjokvol en alles verliep z,eer geregeld. Wat we te zien kregen, werd vrij goed uitge-v-oerd, hoewel' b-ij de oefeningen nog al eensl een font werd gemaakt. Ook de c-o-mmando-'s waren hier en daar niet juist, wat natuurlijk zijn 'terugslag had op da goede uitvoering der oefeningen. Met allen lof voor hetgeen gepresteerd werd, nemen wij toch als, eindindruk dezer turnuitvoering; mede, dat het schijtat, alsof Volharding" wat boven haar krachten werkte. De historische tableaux mogen uitmun tend geslaagd genoemd worden. Degroe- peering was geheel1 in stijl en de cos tumes, geleverd doör de firma Mulder te Utrecht, waren zeer mooi, frisch ran tint en onberispelijk van snit, waardoor aan de tableaux het echte historischle! cachet werd gegeven, dat ze zoo inte ressant maakt. Over het geheel alzoo- een goed geslaag de avond voor „Volharding", waarop zij met voldoening mag terugzien. Hedenavond woidt de u.tvoering her haald. Zondagsrust apothekers. Zondag 28 October a. s. is de apotheek van den heer v. d. Hoek geopend, de beide andere blijven dan gesloten. Aan de Ambachtsschool alhier is door de gemeente Kloetinge een subsi die verleend van f 100 jaarlijks. I i A

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1