De Groote Oorlog. No. 126. Donderdag 25 October 1917. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. f E U I LLETON. Onder den grond. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewl)n de Vllttestraat A 135» GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. Advertentiën van 15 Eenzelfde advertentie 3 p. r. Bij abonnement speciale prjjs. ƒ0.626, iedere regel meer 126 Ct. X geplaatst, wordt 2 X berekend. cene vergelijking die niet opgaat. Het antirevolutionaire dagblad „De Zeeuw" trok vorige week een paralel tusschen Servië en de Zuid-Afrikaansche Republieken, die elk voor zich door eene groote mogendheid werden overweldigd, de eerste door Oostenrijk-Hongarije^ in dezen oorlog, de beide laatste door Enge land in den Zuid-Afrikaanschen oorlog (1899—1902). Ook maakte „De Zeeuw" gewag van de weigering van keizer Wil helm om den president van Transvaal te ontvangen. Wij vestigen de aandacht op een paar zinsneden uit het artikel van „De Zeeuw!'. „De houding van Oostenrijk tegenover die kleine natie was al even oncorrect als die van 'keizer Wilhelm intertijd tegenover Krüger, den vertegenwoordi ger der kleine Zuid-Afrikaansche repu blieken, waarop Engeland op zoo bloe dige wijze beslag had gelegd." „Voor ons, neutralen, die de minne bejegening van Krüger en in hem den ganschen Nederlandschen stam destijds zoo diep gevoeld hadden, blijft het nog altijd de vraag: Waarom geen recht zoeken voor dien man en zijn volk, een nog levende dus, en wel voor de nagedachtenis van den, immers over leden, Oostenrijkschen troonopvolger aangedurfd. En waarom bij den een voor den oorlog als gevolg gevreesd, en bij den ander niet?" „Iedere vergelijking gaat mank", zegt een spreekwijze. Goed, maar als dat mank gaan zoo' groot is, dat elk punt van ver gelijking ontbreekt, dan vraagt men zich. af of er eigenlijk nog wel van vergelij king kan worden gesproken. Dit nu is, dunkt ons, hier het geval en wij gelooven, dat de liefde van den schrijver van bovenstaande passage voor Transvaal zijn waarheidszin parten heeft gespeeld. Wat toch is het groote verschil tus schen Servië eenerzijds en Transvaal an derzijds om ons nu maar bij de voornaamste der Zuid-Afrikaansche repu blieken te bepalen waardoor elk punt van vergelijking tusschen die beide ver valt? Dat Transvaal nimmer tegen En geland kuipte, Servië tegen Oostenrijk w,èl. Bij Transvaal was het zuiver een strijd van den zwakke tegen den sterke, wiens hebzucht vlamde op de goudvelden van de Boerenrepubliek 'en die ter bevredi ging van die hebzucht het, bekende mid del gebruikte, dat „recht van den sterk ste" heet. Daarom wak de z;aak der Boeren ook bijl alle weidenkenden sympathiek en over de heele wereld populair. En Servië? Wel, dat voerde jarenlang een hoogst gevaarlijk spel met zijn be staan door het misdadig streven naar do bereiking van z.g. Groot-Servische ide alen. Bosnië en Herzegowina, behoorden 42) ;0p eenige punten was dit plafond, ongetwijfeld gescheurd en dreigende in te vallen, vervangen geworden door een geheel nieuw gemetseld verwulfsel, ter wijl liet op andere plaatsen beslagen was met zinken platen om de doorsijpeling van het water te verhinderen. Dat alles was net afgewerkt, meetkun stig zuiver, tot in het kleingeestige' en gaf den plattegrond van Parijs even nauw keurig weder als het lak den 'indruk van een stempel. Georges had zich. de catacomben ge heel anders verbeeld: hij had zich in den geest onmetelijke gewelven voorgesteld, gesteund door kolossale pijlers, en zich verliezende in de duisternis,. eene soort van erypta met reusachtige afme tingen, een onontwarbare doolhof, be volkt met schimmen en waarin het on mogelijk was honderd schreden ver to doen zonder reddeloos verloren te zijn; hij was teleurgesteld, bijkans ontevreden. Wat! de vermaarde onderaardsche geh welven, de schuilplaats der valsche mun- tot de Oostenrijk-Hongaarsche, mtonar- chie, Servië had daar niets te maken. Toch zond het er zijn „agents provo cateurs"; die met alle middelen, de slechte niet uitgezonderd, de Servische bewoners dier landen moesten zien te winnen voor de Groot-Servische idee, waarbij' natuur lijk de Oostenrijkseh Hongaarsche over heden alS onderdrukkers, het regeerende Keizershuis als tiranniek werden afge maald. Met Itusiand als stokebrand ach ter zich men denke aan de si- nistre figuur van Von Hartwig, Russisch gezan te Belgrado ging Servië zoo ver, tan ziich zelfs (in te laten met de samenzweerders tegen het leven van aarts hertog Frans1 Ferdinand, den Oostenxijk- schen troonopvolger, wiens mioord te Se- rajewo gepleegd werd met medeiweten, om niet te zeggen onder goedkeuring van zeer hooge Servische regeeringsautori- teiten. Nu kan men van oordeel zijn, dat Oos tenrijk in zijn ultimatum aan Servië de koorden wat al te sterk heeft aange trokken en in zijn verbolgenheid over Servië'srtpertide houding de grenzen van het redelijke en geoorloofde te; zeer over schreed, maar dat neemL niet weg dat Servië en Transvaal "op stuk van over weldigd worden gansch niet op éénelijn kunnen gesteld worden. Transvaal (met Oranje Vrijstaat) staat heel wat hooger dan het land van koning Peter. De Boe renrepublieken vielen als martelaar voor Vrijheid en Recht. Servië daarentegen gevoelde op allerverschr,kkelijks,.a wijze den toorn van een machtigen nabuuqstaat, dien het jaren' lang do-or zijn Groot-Ser vische „Hetze" had geprikkeld en wiens wraak het zich dus niet geheel en al onverdiend op den hals had gehaald. Men ziet alzoo: de verge.ijking tust schen Servië en de "Zuid-Afrikaansche republieken gaat niet op. Losse berichten. De strijd in het Westen. Het Berlijnsche communiqué van 23 Oct. spreekt van afgeslagen Engelsche aanvallen tusschen Draaibank en Poel- capelle, en het ontbranden van den ar tillerieslag bij Soissons, gevolgd door den infanterieaanval der Franschen. Op den O. Maasoever bestormden de Duitschers hoogte 326. Meer dan 100 ge vangenen werden hier gemaakt. De oorlog in de lucht. Bonar Law zeide Maandag j.l. in eert rede „De oorlog in de lucht is afschuwe lijk, maar onze vijand is er toe besloten. Laten onze tegenstanders geduld hebben. Wat zij ons gegeven hebben, zal hun zoo ruim mogelijk worden teruggegeven. ters en der smokkelaars, dat veilig toe vluchtsoord van alle misdadigers, waren in werkelijkheid slechts die gewitte, ge nummerde gangen, de namen dragende van ruo des Feuillantines, rue Saint Jac ques enz., en waarin men na een ver blijf van een paar maanden te Parijls en met behulp van een toorts even gei- makkelijk den weg kon „vinden als in eenige wijk der stad bij klaarlichten dag; als zjj,ne begoochelingen waren als door een looverslag verdwenen. Zjjn gelaat drukte zulk eeu teleurstel ling uit, dat de pastoor het 'wel moes'fc opmerken. „Wacht maar", fluisterde hij hem toe, gij hebt 'de ware catacomben nog niet g,ezien". En de eerste gang doorgaande trad hij een tweede binnen, waarin een zwarte tegen het verwulfsel getrokken streep aan duidde, dat izij uitliep pp een ingangs deur van de nieuwe wierlaen. Op den hoek van den gang las1 men: Rue Saint-Jacques. Twintig schreden ver der kwam 'men aan een soort van zaal, op het plan aangeduid onder den naam van werf, een kruispunt, waarop een tien tal gangen uitliepen. Een daarvan, die niet door de as van een straat liep, maar onder particuliere eigendommen doorging en stevig genoeg Een ontvlucht gevangene. De bekende prijsofficier van de „Emb- den", kapitein-luitenant Lauterbach, is in dertijd uit het gevangenkamp te Singapore ontvlucht. De Engelschen hadden een pre mie uitgeloofd van 1000 pond sterling voor hem, die dezen officier levend of dood terugbracht. Nadat Lauterbach uit het gevangenkamp te Singapore ontvlucht was, trok hij ech ter, onder vele avonturen over Sumatra, Java, de Philipijnen, China Japan pn Amel rika en bereikte nu zijn vaderland. („Maasbode") Vier Duitsche luchtschepen neergeschoten. Een eskader van 13 luchtschepen (Zep pelins) bezocht Zaterdag Engeland voor een aanval op versterkte plaatsen en wierp volgens Duitsche mededeeling 26000 kilo bommen uit. De Duitsche mededee ling noemt tiet een „schitterend uitge voerde onderneming" (de normale bena ming is „afgrijselijke" onderneming). Op den terugweg raakten 11 luchtschepen ver dwaald en kwamen boven Frankrijk, waar ze werden opgemerkt en door vliegers na gejaagd en door afweergeschut bestookt. Drie konden ongedeerd ontsnappen. Van de acht overige werden vier luchtschepen neergeschoten één ervan bleef onbe schadigd an de anderen zijn gehavend weggedreven, één in nagenoeg vertikalen stand naar de Middeilandsche Zee. Voor de Duitsche luchtvloot een leelijke klap. PARIJS, 22 October (Havas). Talrijke nieuwsgierigen hebben het omhulsel van de te Bourbon-les-Bains gelande Zeppelin bezocht. Ook Dumesnil, de onderstaatssecreta ris van den luchtdienst, generaal de Cas- telnau en admiraal Lacaze bezichtigden de Zeppelin, en wenschten den werkman geluk, die door zijn koelbloedigheid ge zorgd had, dat de Zeppelin ongedeerd bleef. 's Morgens om 9.20 uur was hij aan het jagen, toen het snorren van een motor de komst van de Zeppelin aankondigde. De Zeppelin, omringd van vliegers, die hem beschoten, vloog zeer langzaam en zeer laag. Plotseling bleef het voorschip in een boom steken, waardoor de machine bleef stilstaan. Een lid van de bemanning sprong op den grond en wilde volgens zijn instructie met zijn revolver den ballon in brand brand schieten. De werkman, die dit wilde verhinderen, dreigde op den commandant te schieten. Deze liet toen zijn revolver vallen, hief de armen in de lucht en riep „kameraad". Alle mannen wachten gedul dig, bewaakt door den werkman, die ge reed stond om te schieten. De comman dant was woedend, maar de mannen sche nen op hun gemak, dat zij er aldus afge komen waren. Het vernielde Engelsche convooi. LONDEN, 20 Oct. (Reuter). De admi raliteit deelt fnede: Twee zieer snelle, zwaar bewapende scheen, was niet door de ingenieurs her steld geworden. Na twintig schreden liep zij dood. in een groot ïpnd gewelf, steunende op plompe uit een stuk in de rots uitgehou wen zuilen. 'Op een dier zuilen ,die dikker was dan de overige, deed idjé, pastoor, die de toorts uit de handen van Wilhem overgenomen had, George een ru.w uit gehouwen kruis opmerken. „Hier is het", zeide liij, en ami de zuil heengaande, drukte hij met de hand tegen den muur. Een blok pteen draaide ter zijde, een viefkante opening vrijlatende, waarin meh slechts in een bukkende 'houding' kon bin nendringen het was. een tweede trap, minder lang, maar voor het overige ge heel gelijk aan de eerste. Zoodra allen binnengegaan waren, sloot de pastoor den ingang, i „Nu kunt gij spreken", zeide hij, „nie mand zal u hoeren". „Eindelijk!" riep Ro>sa, en terstond be gon zjj haar tong te roeren tot groot misnoegen van Wilhelm, die veel liever naar de uitleggingen van hun leidsman dan naar het gesprek der oude vrijster zou geluisterd hebben. „Hier zijn wij vlak onder ons huis", zeide de pastoor, „en wij bevinden ons Duitsche hulpkruisers dieiden 'den 17en Oc tober in de Noordzee, halverwege tusschen de .Shetland-eilandem en klë Noiorsche kust, een aanval op een convooi. Twee Britsch® torpedojagers „Maïy Rose" en „S.trongbord", die het escorte vormden, bonden onmiddellijk een ge vecht met de1vijandelijke schepen aan, maar werden in een korten, ongelijken strijd tot zinken gebracht. Drie koopvaar dijschepen kregen gelegenheid te ont snappen. Vijf Noorsche, een Deensch en drie Zweedsche schepen, alle ongewapend, werden door kanonvuur tot zinken gje bracht, zonder onder,ztoek of waarschu wing van eenigen aard en zonder dat er acht werd geslagen ,o,p de levens van be manning en passagiers. In hun ihaast, om te ontsnappen vóór dat de Britsche strijdkrachten hen kon den aantreffen, deden de Duitschers gpen poging, om de bemanning van de ge zonken Britsche torpedojagers te redden. De Duitschers lieten de ten ondergang gedoemde handelsschepen alleen, terwijl zij nog zinkende waren. Daardoor konden Britsche patrouille-schepen, die even later arriveerden, ongeveer dertig Noren e|q anderen redden. Alle 88 officieren en manschappen vap de „Mary Rose" en 47 officieren en map- schappen van de „Slrongbord" zijin omp gekomen. BERLIJN, 22 !0ct. (W.B.) Tegenover het bericht der Engelsche admiraliteit zij nogmaals uitdrukkelijk verklaard, dat liet convooi midden in het versperde gebied tot zinken is gebracht. LONDEN, 23 Oct. (Part.). De Morning Post verneemt uit Stockholm: Er zal waarschijnlijk een gemeenschappelijk Skandinavisch protest ingediend worden tegen het in den grond boren van hef convooi in de Noordzee door de Duit schers. (N. R. Crt.) De toebereidselen van Amerika. Het heet, dat 'Amerika in sltilte nog een veel grooter aanmaak van luchtkrijgs- tuig voorbereidt dan in de bladien is op gegeven. Zelfs gaat men zoover te bewe ren, dat niet 25.000 vliegtuigen, aooals aanvankelijk werd bericht, maar het vier dubbele daarvan, door de Amerikanen gedurende den a.s! zomer gevechtsklaap in de lucht wordt gebracht. De oefenplaats waar de bestuurders en waarnemers hun opleiding ontvangen, beslaan groote .uit gestrektheden in de Vereenigde Staten, die zorgvuldig worden geheim gehouden en bewaakt. Amerika zal ook voor het eerst uit komen niet een nieuw, 'zwaargebouwd vliegtuig voor bombardementen, dat 30.000 pond oiitplofungsmiddelen kan vervoeren, en hetwelk een vondst van geniale ingenieurskunst moet zijn. Groote eskaders van dit soort aanvalsvliegtuigen schijnen te worden gevormd, die geëscor teerd zullen worden door vlugge gevechtsr vogels, welke volgens een nieuw systeem worden ingedeeld om den vijand af te in de benedenverdieping der catacomben, in dat. onbezochte èn onbekende net, het welk tijdens het schrikbewind aan mijln oom tot schuilplaats verstrekte en waar van een uitgang gemeenschap heeft met een kelder van die rue Bonaparte door middel van een voormalige schacht, die van een trap voorzien is. „Ik hoop, dat de onderaardsche gewel ven hier ten. minste een grootschev ka rakter hebben dan op de eerste verdie ping", merkte George aan, „en dat de straten geen namen dragen in wit ge schilderde letters op plaatjes van blauw email". „Daartoe zou men veel namen heb ben moeten uitdenken en veel plaatjes vervaardigen, want dit net is ingewikkel der dan het web eener spin". „Dus gaan wij hier geen nleuwp door- teekening van Parijs vinden". „Neen, mijn zoon, het net waarvan wij zoo even een klein deel doorgegaan zijn, is een kunstmatig, waarin de in genieurs reeds meer dan een eeuw bezig zijn de galerijen af te sluiten, die niet onder de straten doorloopen, de verdach te verwulfsels te stutten, de vroegere in stortingen aan te vullen en andere tef voorkomen. Hier vindt men niets der gelijks, en degene, die de onvoorzichtig heid zoiu 'hebben zich in de ontelbare Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 25 Oct Meest matige wind uit Westelijke richting. Zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opkla ringen. Waarschijnlijk nog regen- of hagel buien. Weinig verandering van temperatuur. Men verwacht, dat niet enkel door ge deeltelijke verplaatsing van de veldsla gen naar de lucht, maar ook door beiti overstorten van alle vijandelijke- gevechts zones en strijdende legers met ontplofbare zware bommen, die strijd spoedig in een. beslissend stadium zal worden gebracht. De reis van Keizer Wilhelm. De „Echo de Plaris" ziet in de reis van Keizer Wilhelm naar Turkije hot be wijs van een crisis. Het is inderdaad, zeer me'rk waardig, dat de Keizer wel Sofia en Constantinopel' maar niet Weenen 'bezocht en ook Kei zer Karei niet ontmoette. De Keizer dronk te Constantinopel op het Turksche leger en de vloot en h o o p- te, dat Turkije den strijd zou voortzetten! tot een rechtvaardigen vrede. Na het vertrek wisselden Keizer en Sultan nog telegrammen vol hartelijke vriendschap en aangename herinne ringen. BERLIJN, 22 Oct. Gisterenavond keer de de keizer te Berlijn terug. In het nieu we paleis ontving de keizer verslag van den generalen staf. De positie van bet (kabinet P a i n 1 e- vé, -die zeer ,'zjwak was; schijnt er iéts beter op geworden te zijn. Althans heli kreeg in de, Kamer een motie van ver trouwen. De „Humanité" geeft echter aan bet kabinet hoogstens enkele waken levens. Naar de „Times" verneemt uit Parijs, wordt een ministerie-Barthou verwacht ter opvolging van Bainlevé. Poincaré verklaarde in de Kamer, dat de oorlog zou worden voortgezet tolt Elzas-Lolharingen is heroverd. PARIJS, 23 Oct. (Havas). Vanavond heeft Painlevé het ontslag van het kabi net aan Poincaré aangeboden. Poincaré heeft Painlevé verzocht het ontslag in te trekken, dat hij niet kon aannemen, omdat de Kamer V'rijdag zonder verdere aanduiding haar vertrouwen aan het mi nisterie geschonken had. De verbindingen met Siberië onderbroken. Volgens een telegram uit Majmö is de Siberische spoorweg zoowel oip de hoofdr als op de zij-lijnen stop gezet. Zelfs die munitie-treinen en goederen-transporten uit Wladiwoistoik zijn uitgebleven. Sedert 7 October zijn de telegrafische verbin dingen met Üost-Azië eveneens; verbro ken. De „Djen" meldt, volgens hetzelfde be richt, uit (het Russische hoiOitdlkwartiier, zijtakken te wagen, welkie zich in het oneindige kruisen en snijden, zou wel dra verdwalen zonder eenige hoop van zijn weg terug te vinden". „Maar, mijnheer pastoor, zijlt gij er wel zeker van, dat wij niet zullen verdwa len", riep Rosa beangstigd uit, die n,a een vijftigtal treden afgegaan te zijin, bleef staan op een kruispunt, gevormd door de kruising van een dozijn gangen, laag en bochtig als de eersten, maar ook nog hobbelig, bezaaid met van het verwulf sel losgelaten steenen, o.p vele plaatsen gescheurd en waarvan kleine hoogst een voudige zuilen, bestaande uit ruw be kapte, los op elkander g'estap'elde steen blokken, zonder eenig cement om zie met elkander te verbinden en door het sal peter afgevreten, alleen heit ontzettende gewicht der bovenverdiepingen moesten dragen. „Hel kost niet de minste moeite om den weg te vinden", hernam de pastoor glimlachende, „wij .zijh vlak bij de ka pel van Sint Gertrudis, en hoewel wij om haar te bereiken, in weinige schre den vijf of zes maal van richting moe ten veranderen, zullen wij, toch niet ver dwalen". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1