Zuid- Goes. «-Dassen en VIOOL wer,Goes OUWING verkouden, De Groote Oorlog. Dinsdag 33 October 1917. Dertiende Jaargang. e No. ias. 29 October 1917. DEKKER, GOES. 'ijvirtg te koop, bij inschrijving zachte Olmenboomen, zachte Olmenboomen, diode Olmenboomen, jrmakersknecht Verschijnt eiken MAANBAG-.JIfQENSDAG- en VRIJDAGAVOND. WAT ONS WACHT. BUITENLAND. BINNENLAND. oote sorteering in ip Baarland, Baken- alanda erende slooten, Heulen op AREN bespannen, klinkt Onze Violen en Vlooi- in prachtige kwaliteit en n zooveel verkocht i den boomgaard van den ■IJS. Inlichtingen te beko- ijvings biljetten in te leve- e van den notaris J. VAN te Ellewoutsdijk voor 27 idijsiroop, Druiven Borst- ruiden, Bastilles Geraudel, ilet, Wybertabletten, An entha Pastilles, Menthol namdrop, Katjesdrop, Lou- ite Jujubes. ;e iets beters, vraag dan op, Thymsiroop of Borst- ar bij teren, 'sHeerenhoek. lorradig Sunlight zeep. contante betaling, te Hoek bij Terneuzen ens te Fijnaart Slikke te Ovezand ter te 's-IIeerenhoek be- »eschiedt door de pachters, ailjetten worden ingewacht 30 October bij P. VAN IDEVan den Dries te lwaar nadere inlichtingen stond gevraagd 3 letter H Bureau van dit Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewIJn de Wittestraat A 135» GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 12' Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. VI. De commissie tot het instellen van een onderzoek naar de al of niet uitvoerbaar heid van den stemplicht in ons vorig artikel gaven wij over die commissie veri schillende mededeelingen ten beste werd door den inmiddels uitgebroken we reldoorlog in haar arbeid bemoeilijkt, wijl het voor haar zeer bezwaarlijk, zoo niet ondoenlijk werd gemaakt, inlichtingen in te winnen in Oostenrijk, Zwitserland en België, landen, waar de stemplicht reeds geruimen tijd werkt. Zij was echter zoo gelukkig relaties aan te knoopen met hier te lande vertoevende Belgische parlemen tariërs, behoorende tot verschillende po litieke partijen. De inlichtingen die zij van deze heeren over den stemplicht, zooals die practised in België werkt, verkreeg, waren zeldzaam eenstemmig in zoover die wezen op hot groote nut én de goede resultaten van den stemplicht voor de politieke zeden. Niemand wenscht in België er op terug te komen. Hierdoor werd de commissie versterkt in hare opvatting over den stemplicht, die zij zich door de bestudeering der verschillende over deze kwestie versche nen geschriften had gevormd en vatte zij hare conclusiën samen in een met zorg opgesteld rapport met als pracbsch slot het navolgende advie^, dat inmiddels door de Katholieke Kiesvereenigingen is opgevolgd, terwijl verder datgene wat bij de uitbrenging van het rapport nog maar een wensch, een desideratum was, thans een feit is geworden en de stemplicht wettelijk is voorgeschreven. Het voorbeeld van België zoo luidde ongeveer het todvies der commissie bewijst voldingend, dat stemplicht goed kan werken, zonder van kwellenden aard te blijken. Ook in Nederland is dit mogelijk, mits aan stemplicht Evenredige Vertegen woordiging worde vastgekoppeld. Daar de commissie de tegen stemplicht ingebrach te bezwaren niet als juist erkent, terwijl zij de voordeelen van stemplicht groot genoeg oordeelt, om nieuwe strafbepalin gen te rechtvaardigen, durft zij invoering van stemplicht ook hier te lande beslist aanraden en wel omwille der politiek - opvoedende kracht, zoowel voor Kamer als voor Staten- en Gemeenteraadsver kiezingen. Als voorwaarde voor welslagen dient de regeling eene zoodanige te zijn, die met groote gematigdheid zich keert tegen de overtreders van den stemplicht, waar- bjj men zeer indulgent is bij het aanvaar den der verontschuldigingen en zuinig met vervolgingen. Eon eenvoudig onderzoek en eene een voudige procedure zijn hier vooral ge- wenscht. Ook de straf zal licht moeten zijn, geheel geëvenredigd aan de over treding, welke ook eene lichte is. Gebleken is, dat met name in België ook de lichte straffen preventief werken, zoodat gaan deweg de overtreders van den stemplicht in aantal verminderen. Het groote politieke bezwaar dat stem plicht de rechterpartijen zou benadeelen, wijl deze over 't algemeen de kiezers in de hand hebben, terwijl de linkerzijden in vele districten wint door de onver schilligen, die bij de herstemmingen met alle macht en geweld aan de stem bus worden gebracht, werd door de com missie beantwoord met de bemerking, dat het vooreerst nog zoo zeker niet is, dat de onverschilligen steeds in meerderheid links stemmen oï zullen stemmen. Dit hangt in niet geringe mate af van de politieke omstandigheden. Bovendien stelle men zich het versschil in stemmen tus- schen de opkomst bij Evenredige Ver tegenwoordiging met en bij E. V. z o n- d e r stemplicht niet al te groot voor. Reeds nu bleek bij herstemmingen de opkomst 90 pet. te zijn. Rekent men in de toekomst op een afval van 5 pet. (kie zers die niet komen kunnen) dan zal de opkomst circa 95 pet. bedragen en is het bovengenoemde verschil dus niet veel meer dan 5 pet. Nu zou men kunnen vragen of die vermeerdering van slechts 5 pet. de invoering van stemplicht wet tigt, maar gelijk wij reeds in ons vorig artikel aanmerkten, is de voorname grond voor de invoering van den stemplicht gelegen in de zuivering van de ver kiezingszeden. En hiermede stappen wij van den stem plicht af om in een volgend artikel het stelsel der Evenredige Vertegen woordiging van nabij te bezien. Losse berichten. Tegen den Duitschen Keizer. De „Arbeiterszitg." te Weenen schrijft in een artikel getiteld: „Militaire dicta tuur?": In een Berlijnsehen brief, die in ver schillende Duitsche partijbladen gepubli- ceeru werd, lezen wij; o.a.„Hetgeen in de laatste dagen over het drijven van militaire kringen te Berlijn en in het hoofdkwartier in de omgeving van den kei zer hekend is geworden, laat geen twijfel mogelijk, dat de bedoeling bestaat, om tegien den wil van de- Rijksdagmeerderheid de voortzetting van den oorlog a£ te dwin gen met het doel, veroveringen te ma ken en schadeloosstellingen te vorkrijr gen". Het is kenteekenend, vervolgt het blad, voor den algemeenen toestand, dat tegen woordig alle politieke beslissingen in het hoofdkwartier worden genomen. Niet de rijkskanselier, de verantwoordelijke lei der, spreekt uit eigen politieke overtuiging het beslissende woord, waarnaar zich ook de militairen behoorden te schikken. Het is een onhoudbare 'toestand, dat de kei zer, als drager van de hoogste regeerings- macht, voortdurend ver van het politieke centrum vertoeft te midden van gene raals, zoodat de rijkskanselier voortdurend tusschen Berlijn en het hoofdkwartier heen en weer moet trekken. Op die wijze kan hij geen tijd vinden, de belangrijkste za ken af te doen. Het behoorde den keizer eindelijk eens duidelijk gemaakt te wor-cten, dat in hoofd zaak zijn plaats te Berlijn is, als zijnde de zetel der regeering. Het regeeren te gelijkertijd met het heen en weer rei zen, heeft reeds vroeger onheil genoeg gesticht. („De Tijd") De „Drake" getorpedeerd. BERLIJN, 20 Oct. (W.-B.) Het staf- communiqué meldt: Een onzer onderzoek ers, onder commando van den luitenant kapitein iRohrbeck, heeft 2 October ten Noorden van Ierland de Engelsche pant serkruiser „Dirake" door een torpedo: tot zinken gebracht. De 7e Duitsche oorlogsleening. BERLIJN, 20 Oct. (V.D..) De inteeke,- ningen op de 7e oorlogsleening zijn zeer gunstig; men rekent op eien totaal van 12 miljard. Afgevaardigde Giesberts. Do „Ejssener Vo-lksztg." meldt: De be noeming van het centrumslid „Giesberts tot onder-staatssecretaris aan het rijtaH ministerie van economie, als zieker be schouwd worden. De kerk van Ostende getroffen. Bij den jongsten aanval van Britsche maritieme strijdkrachten ,op de Vlaam- sche kust zijn met name in Ostende tai van Epgelsche projectielen neergekomen op en bij de fraaie hoofdkerk, welke daar door op verschillende plaatsen is be schadigd. Dienstweigering in het Duitsche leger. De Times verneemt uit het Engelsche hoofdkwartier Dinsdag 16 Oct. hadden de Duitschers na onzen aanval' op den 12den, een tegen aanval beraamd, maar wegens' de wei gering van de genietroepen, die er aan deel zouden nemen, kon die tegenaan val niet doorgaan. Wij hebben van deze weigering vernomen door verklaringen van gevangenen en het pochen van ge nie-soldaten zeiven die in onze handen vielen. Bij een van de jongste tegenaan vallen isi de commandant van de 49ste landweerbrigade door een geweerkogel gedood. (N. R. Ct.) De kwestie Elzas Lotharingen. Volgens telegrammen uit PlarijB van Donderdag zijn de rechtsche kamierpar- tijen zeer opgewonden, omdat P'ainlevé over de te Londen gevoerde onderhande lingen betreffende een bindende belofte van Engeland over Elzas-Lotharingen, alle inlichtingen aan de pers en dei par lementsleden weigerde. De „Wiener Arbeiterzfig." komt op nieuw terug op haar bewering, dat het vraagstuk van Elzlas Lotharingen onmo gelijk een reden kan zijn, waarvoor de oorlog behoort te worden voortgeatet. Rusi- land heeft gezegd niet te willen strijden voor annexaties of schadeloosstellingen en zal dus voor Elzas-Lotharingen den oorlog niet willen voortzetten. De Cen trale mogendheden moeten thans hun vredesformule positief formuleeren. De Fransche Katholieken en de vrede. Terwijl de Katholieke bladen in Frank rijk aanvankelijk een vooroordeel tegen de bemoeiingen van den Heiligen Wa der hadden, is de stemming thans an ders (geworden. Zoo wijdde o.a. het meest verspreide Katholieke blad in Frankrijk „La Croix" een hoofdartikel aan .het vredesvoorstel, waarin pp de noodzakelijkheid van vvederzijdsche on derhandelingen zoo krachtig den nadruk weid gelegd, dat de Itialiaansche „Osser- vatore Romano" deze veranderde gezind heid voor belangrijk genoeg hield, om vrijwel het geheele hoofdartikel af te drukken. Zeppelins boven Frankrijk. PARIJS, 20 October (Havas.) In de laatste uren van den nacht vlogen ver scheidene Zeppelins boven de Oost: streek. Eén viel in Vlaintapn gehuld neer bij Rambonvillers. PARIJS, 20 October. (Havas.) (Offici eel.) In dé omstreken van Saint Clement (Meurthe-et-Moselle) werd hedenmorgen om 7 uur de Zeppelin, waarvan mel ding werd gemaakt„ door afweergeschut neergeschoten, i Twee andere 'Zeppelins werden insge lijks neergeschoten. De Zeppelin-aanval op Engeland. LONDEN, 20 October (R.O.) (Officieel.) Bij den luchtaanval op gisteravond wer den 27 personen gedo-od en 53 gewond. Er werd eenig© materiaale schade aan gericht aan gebouwde eigendommen en magazijnen. Da golf van Riga Kobben de Duitschers nu geheel en al in bezit. Ook het eiland Moihn, tusschen .Oes'el en de kust gelegen, is in hunne han den, en als niet daar erg vroeig de win ter inviel, zou de Russische vloot kun nen worden vernietigd on St. Petersburg van zee uit genomen. De vorst, die eerst daags daar invalt, zal dit wel verhin deren. Wolff beschrijft in een uitvoerig tele gram de moeilijkheden, aan dei expeditie verbonden. Maar veel weerstand hebben de Rus sen toch blijkbaar- niet geboden. Zij verloren hun slagschip „Slawa". De „Rjetsj" wijt het onheil niot al leen aan het slechte uitzicht, waar het officiëele bericht van spreekt, maar ook aan de voorbeeldelooze politieke licht zinnigheid van de leiders der Russische democratie. Volgens de „Djen" hebben de maxima- listische neigingen, die den laatsten tijd op de Oostzeevloot zichtbaar waren, on getwijfeld bijgedragen tot het groot suc ces der Duitschers. Wij ontvingen over het hier boven ver melde de navolgende telegrammen: BERLIJN, 19 October. (Officiéél. 1 Het eiland Mohn is in ons bezit; tien duizend man werden gevangen geno men. Het Russische linieschtip „Slawa" (13500 ton) werd in brand geschoten en tot zinken gebracht. PETERSBURG. In verband met den strategischen toestand neemt de regee ring maatregelen voor een aanstaande ontruiming der hoofstad. Kerenski heeft Archangel en Moskou voor volkomen gesloten verklaard, slechts regeeringspersonen hebben toegang tot de stations. Naar het „Hamburger Fremdenbiatt" uit Stockholm verneemt, ziou er inRus land ook vrees bestaan, dat de Duit schers plannen hebben in het gebiedi van Minsk een aanval op Moskou voor te bereiden. De Engelsche bladen bespreken uit voerig de bezetting van het eiland Oesel door de Duitschers en de beteekeniq van dit feit en de mogelijke gevolgen). De pers is verdeeld over de belangrijk heid v an d ezen zet, maar de meeste bladen gelooven, dat de winter de ope raties zal stopzetten, voordat zij voor de Russen noodlottig kunnen worden. De toestand in Rusland. Hoe ongemeen-emstig de voorloopige Russische regeering de beteekenis acht van de gebeurtenissen, die ziich in de golf van Riga hebben afgespeeld, blijkt wel hel beste uit den ongemeenen ernst van de maatregelen, waartoe zij, tenger volge van die gebeurtenissen is overge gaan: de ontruiming van de sterke oor- logshaven Reval, en de aanstaande ont ruiming van Petersburg. [Volgens bericht van het „Nowpje Wrem- ja" zou met het ontruimen van Reval enkele dagen geleden, reeds een begin gemaakt zijn. Met de ontruiming van Petersburg zou niet :zulk een haast gemaakt wor den, het gevaar voor dezie stad wordt waarschijnlijk niet .zóó dreigend geacht. Het vóórparlemeiit zal daar nog morgen, 23 October, bijeenkomen, en daar zat de regeering de redenen uiteenzetten van haar vertrek naar Moskou. Paniek te Petersburg. Te Petersburg mpet door de jongste successen der Duitschers in de goif van Riga een paniek onder de bevolking z;ijn uitgebroken, terwijl de wildste geruchten de ronde doen. De Petersburgschie zOmérgasten, die nog aan de Finsche kust vertoeven, keeren in groote scharen naar Pétersburg terug. De de Amerikaansche Katholieken en vrede. De „Osservatore Romano' 'maakt vol gens de „Reichspost" melding van een te Kansas-city gehouden Katholiek con gres, waaraan 25 aartsbisschoppen en bisschoppen, alsmede de Pauselijke legaat deelnamen. Den Pauselijken vredesoproep werd er met vreugde en waardeering be groet en geheel in overeenstemming ver klaard met de door president Wilson ge stelde voorwaarden. WASHINGTON, 20 Oct. De regeering der Ver. Staten beivestigt bet voornemen om Nederland en de Scandinavische rij ken geen hulp te verieenein, indien zij voortgaan de eentralen te helpen door uitvoer. zwuniDjy. STOCKHOLM, 19 Oct. Het ministerie Eden is gevormd en beëedigd. De pre mier heeft geen portefeuille; Granting die van Financiën. Er zitten zes liberalen in het Kabinet, met vier socialisten en een wilde. De vergadering van de voorzitters en secretarissen der 18 nieuwe R. K. K i e s- kringbesturen met het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Neder land zal den lOen November a. s. te Utrecht worden gehouden. Graan voor eigen gebruik. Door den Minister van Landbouw, is, volgens de „Residentiebode", een nieuwe regeling vastgesteld voor de distributie! van brood, bloem, meel en rogge. Zij brengt enkele veranderingen in de tot n-u. toe geldende regelen. De voornaamste verandering luidt: „Broodkaarten worden niet uitgereikt aan een tarwe- of roggeverbouwer, aan wien tarwe of rogge, is of wordt gelaten voor het zelf bakken van brood, noch aan de leden van zijn gezin of van het gezin, waartoe hij behoort". Hier wordt dus eindelij,k mogelijk ge maakt, dat de boeren graan mogen hou den voor het eigen gebruik. Mogelijk gef maakt; maar gebeurt het ook feitelijk? Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 23 Oct Zwakke tol matigen, Zuidelijke tot Wes telijken wind; nevelig tot zwaar- ofhalfbe wolktweinig of geen regen, weinig veran dering van temperatuur. De minister is dus bekeerd. Beter laat dan nooit I („De Tijd") Morgen (Dinsdag) zal de Regeering mon deling antwoorden op schriftelijke vragen van den heer Van Hamel (U.-L.) betref fende het zand- en grintgeschil met En geland. Het s.s. Parkhaven getorpedeerd. Men seint uit Hoek van Holland: De motoirblazer R.O. 27 heeft hier ge land de uit 14 man bestaande beman ning van het Nederlands,che stoomschip „Parkhaven", dat gisterenmorgen 7 uur 20 mijl uit de Engelsche kust door een Duitsche duikboot in den gpoind is ge schoten. De overige tien manschappen van de „Parkhaven" zijn gerei door een IJmui- der logger, welke echter het getij af- vischl en daarna koers zal zetten naar IJmuiden. (De „Parkhaven" is een schip van 2651 br. ton, van Gebr. van Uden te Rotter dam. Het schip was in 1908 gebouwd.) Dure boter. Naar men uit Den Haag meldt zal met ingang van heden, 22 Oct., de maximum- kleinhandelprijs van boter worden vastge steld op f 1.75 per halve kilogram. De maximumprijzen van boter resp. in den groothandel en den. tusschenhanctel zullen bedragen bij verpakking in wit fust van 50 K.G. groothandelprijs f 3.25 pér K.G. en tus- schenhandelprijs f3.30 per K.G.; bij ver pakking 'in wjt fust van 25 K.G. reap. £3.26 en f3.31; hij, verpakking in wit fust van 121/2 K.G. resp. f3.27 en f3.32; bij verpakking in Delftsch- of Loidsch fust van 20 K.G. resp. f3.30 en f3.35; bij idem van 10 K.G. f3.31 en £3.36. Zeppelin boven ons land. Vrijdagnacht kwam een Zeppelin uit Z.-O. richting over de sluiswerken te IJmuiden en koerste over het Noordzieia- kanaal en de sluizen in Noordelijke richting langs den duinrand. Door de militaire posten oip de Oude Sluis wlerd op liet luchtschip geschoten, zonder dat dit geraakt scheen te wo-rdéin. Amerika en onze schepen. Het Ned. Corr. Bnreau meldt: Desgevraagd deelde men ons aan het ministerie van buitenlandsche zaken me de, dat de voorstelling van den Was- hingtonschen correspondent van de „Mor ning Post" dat de Nederl. regeering hal- starrig weigert een schikking aan te gaan nopens de in Amerikaansche havens lig gende Nederl'andsche schepen, geheel on juist is. Van Nederlandsche zijde zijn in tegendeel bij de Amerikaansche regeering twee voorstellen aanhangig gemaakt om tot een schikking te komen. Het eene betreft een verdeeling der thans in Ame rika liggende schepen met hunne ladin gen tusschen de commission for Relief in Belgium en ons. Het tweede stelt een regeling voor de toekomst voor; en heeft de strekking een bepaald aantal schepen voor den dienst der Reliefcommission be schikbaar te stellen. Ofschoon deze voorstellen reeds eenige maanden geleden aanhangig zijn gemaakt, is ondanks het aandringen van onzen ge zant en onze delegatie in Amerika nimmer eenig antwoord of tegenvoorstel van Ame rikaansche zijde ontvangen. De kolenschaarschte. Naar het persbureau Vaz Dias van goed ingelichte zijde verneemt, zal het goederenvervoer per spoor tusschen Am sterdam en Rotterdam geheel worden stop gezet begin November. Het geheele goederenvervoer zal te wa ter geschieden. Kanongebulder. Vrijdag is aan de Zuidgrens van Bra bant een geweldig kanongebulder verno-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1