De Groote Oorlog. No. 134. Zaterdag 30 October 1917. Dertiende Jaargang. öpi Canada's ida's iders Verschijnt eiken MAANBAG-, WQEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Mii UIT ZEEL mmm - Goes. idaboomen, joomen, tnada's irsknecht mw rs, l s. - Goes. ERK, lein, rieën. breedten. chelzeiltjes |ns). ten. imatten. in alle maten, soort. Handvegers, reilen. schuurpapier, le'n Linoleumwas. is voor de idverteeren Ide groote ïchrijving jlergeteekende te pe bij Driewegen. worden inge jrdag 27 October Baarland. Jlir. A. van der |rke. lieer Dl. Rouw Jr. id door dhr. Jacob te Noord Kraaijert «men bij Notaris inschrijvingsbil- [afzonderlijk wor- In 24 October a s. Noord- en Zuid- voor de Firma Zuivelfabriek „De endskerke. Jraagd Bureau van dit EH, |en loslieten, van: li met den doften, [ie in een afgrond. Ireden werden luin en aardachtig', Tdiijnsel der toorts lllaag te Zijn door-. Ie gezelschap aan waarop en waar- deel gebouwd is. Itelende voerde de ©heen geen einde I eindelijk na het [tachtig treden het den vlakken bo,- alerij bereikt, een bang, waarvan de [iwkeurig de fun- J op de uitgraving laarvan een derde let middelpunt der 1 platte verwulfsel lig was, dat men aanraken en een idie zoo eng1'was, Inauwernood naast. ordt vervolgd.). Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor<1. AdministratieBoudewljn de Wittestraa! A 135» GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 12* Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse berichten. De strijd in het Westen. PARJS, 18 Oct. (Havas.) Het namid- 'dagvcofflmunicpié meldt: Gisteravond te gen half 7 uur deden Duitsche vliegtuigen een nieuwen aanval op Nancy. Zij. wier pen verscheidene bommen. Eenige slacht offers onder de burgerlijke bevolking. Op 17 dezer zijn 6 Duitsche vliegtui gen vernield en vijf ontredderd in hun linies gevallen. Fransche bombardementsvliegtuigen voerden verscheidene tochten uit. De sta tions Courceiles, Thionvilie, Mézières en Waville, de fabrieken van Hagondarige, talrijke munitie-depots en bivakken wer den rijkelijk met bommen bestrooid. LONDEN, 18'October. .(R-O.) Generaal Haig meldt: Troepen uit Londen voer den gisteravond een succesvoillen „raid" uit ILn de nabijheid van Gavrelle. Ver scheidene vijanden werden gedood of ge vangen genomen. Onze eigen verliezlea zijn licht. De vijandelijke artillerie was tijdens den nacht actief ten Zuiden van het Yperen-Koomen-kanaal en nabij Zon- nebek© en Broodseinde. Overigens niets te melden. BERLIJN, 18 October. (W.B.) Het avond-eompruniqué meldt: 1 In Vlaanderen geringe, ten N.-O.osten van Soissons zeer sterke artillerie-strijd. Vlieger-actie. LONDEN. Haig meldt: Britsche vlieg tuigen ondernamen éen zeer succesvollen bomaanval op Duitsch grondgebied. Een fabriek in West-Saarbrücken, ongeveer 40 mijlen van de grens, werd aangevallen. Vele bommen werden geworpen met goede resultaten. Er werden branden in de fa briek waargenomen. Al onze machines koerden behouden terug. FRANKFORT a.d. M., 18 Oct. Giste renmiddag om 1 uur verscheen een vij andelijk vlieger boven de stad en wierp enkel ebommen naar beneden, die zonder schade aan te richten op niet bebouwd land ontploften. Beschoten door de af- weerkanonnen, verdween de vlieger in Zuidelijke richting. De vliegeraanval van den 15en j.l. op Brugge moet, volgens rnede.- deelingen van gver de grens, de stad deerlijk geteisterd hebben en niet minder dan een twintigtal menschenlevens hebben geëischt. Fransche bisschoppen bij Z. H. den Paus. De „Kölnische Voikszeitung" verneemt uit Zwitserland, dat op uitdrukkelijk ver langen van Z. H. den Paus de meest vooraanstaande kardinalen van Frankrijk in het Vaticaan zijn aangekomen. Over het doel van de reis wordt in katholieke kringen het diepste stilzwijgen bewaard. Duikboot-gruwelen. ROME, 16 Oct. (Stef.) Het stoomschip „Citta di Barl" werd in de Jonische Zee door een vijandelijke duikboot getorpe deerd. Volgens de verklaringen van ver schillende schipbreukelingen ging de duik boot nog voort met de beschieting van het schip, nadat het reeds was getorpe- ueera en terwijl de passagiers zich nog ftan boord bevonden. Daardoor gingen ver scheiden menschenlevens verloren, die an ders gered hadden kunnen worden. De Duitsche socialisten en de Elzas- Lotharingsche quaestie. WURZBURG, 16 Oct. (W.B.) In de voormiddagzitting behandelden verschil lende sprekers de pogingen tot hereeniging met de Onafhankelijken. De meeste aan dacht echter trokken de verklaringen van Midler (Berlyn), lid van het partijbestuur, die netreffendie de Elzas-Lotharingsche guaestie zeide, dat Elzas-Lotharingen thans alleen aan éen overwonnen Duitsch- land ontnomen zal kunnen worden. „Wij strijden", zoo eindigde hij, „voor de' in tegriteit des rijks". Deze opvatting werd nog onderstreept door Sehmid (München), die bovendien verklaarde, dat niemand in Beieren denkt aan een toevoeging van den Elz-as bij Zuid-Duitschland. Ook de Beiersche regee- rtng had dit denkbeeld opgegeven. De Poolsche regentschapsraad. WARSCHAU, 16 Oct. In de schouwbur gen werd hedenavond medegedeeld, dat de beide keizers den Regentschapsraad hadden bevestigd. De mededeeling werd met groot gejuich ontvangen. Aan de le den van den Regentschapsraad vorst Lu- bomirski en Jozef v. Ostrawki werd in de Groote Opera een ovatie gebracht en toen zij' naar huis reden werden hunne paarden uitgespannen. BERLIJN, 17 Oct.. Over den voorzitter van den Regentschapsraad schrijft de „Norddeutsche" het volgende: De voor zitter van den regentschapsraad, Mgr. Ka- fcowsky, is een der beste kenners van het kanoniek en burgerlijk recht en de schrijver van een groot aantal geleerde werken. Gedurende den oorlog heeft hij (zich- aanvankelijk van elke politieke actie ■verre gehouden en alleen voor liefdadige doeleinden gewerkt. Eerst nadat de gang der zaken hem er van had overtuigd, dat het uur der bevrijding geslagen had, trad hij openlijk voor zijn nationale wen- schen op. Staatsminister W.oeste, die on langs te Brussel bij1 een tramongeluk kwetsuren opliep, is thans, naar „Het Vlaamsche Nieuws" meldt, aan de be terhand. Z. H. de Paus en Von Kühlmann's verklaring. ROME, 17 Oct. (Havasi) Volgens de „Idea Nazionale" moet de rede van Von Kühlmann in het Vaticaan en in het bij zonder op den persoon van Z. H. dan Paus een pijnlijken indruk van teleur stelling hebben gemaakt. Ook wordt gezegd, dat men in Vati- caansche kringen zeer ontevreden is over Oostenrijk, dat, na het Vaticaan te heb ben verzocht bemiddelend op te traden, thans krijn oude politiek voortzet. Uit Rusland. Volgens een bericht uit Petrograd ligt Kerensky in het hoofdkwartier ziek. Hij heeft influenza en moet het bad hou den. Tweede Kamer. Dinsdag j.l. was aan de orde een sup- pletoire Waterstaatsbegrooting betreffen de uitkering van Invaliditedtsnenie aan personen, die bij tijdige aanvrage recht op rente krachtens artikel ,369 of 370 der Invaliditeitswet zouden hebben gje- had, doch buiten hun schlild een te late aanvrage voor zoodanige jmto heb ben gedaan. Dit ontwerp vond 'tegenkanting bij den heer Beiimer (a.-r.), die de Rijksverze keringsbank niet bevoegd achtte om den Minister in deze te adviseeren, omdat de bevoegdheid moet steunen op een wet telijke bepaling en deze hier ontbreekt en die niet kon goedvinden, dat de In validiteitswet 'éénvoudig bij begrootirigsj- post zou worden gewijzigd. Terwijl het verder werd bestreden door den heer Lohman (c.-h.), die in het voor stel wel geen wetswijziging zag omdat de aanvrage ieder jaar opnieuw zal moe ten worden gedaan, doch niet wilde' me dewerken tot uitbreiding der Staatsbedee- ling door het opzijzetten der Invaliditeits wet, en door dien heer Kooien (r.-k.)s die er voor paste mede te pverken om terzijdestelling van "het beproefde begin sel, dat moet worden vastgehouden ,aan wettelijk vastgestelde termijnen voor aan vragen, beroep en dergelijke. Niettemin werd het ontwerp aangeno men met 52 tegen 5 stemmen. Zulks na de aanneming met 40 tegen 26 stem men van het amendement-Duysy bedoe lende in de |r,©geding ook op te nemen, hen die buiten schuld den termijn van. beroep op een afwijzing der Rijksverze keringsbank va.n een aanvrage lieten-voor bijgaan ,en mverneming van oen ander amendement van denzelfden afgevaardig de om het ontwerp ook te doen gelden voor hen, diet nalieten bij een 'aanvrage alle gronden "daarvoor te vermelden. Gisterenavond is H. M. de Koningin binnen onze gemeente gekomen, eenvou dig stil, haast ongemerkt, geheel in over eenstemming 'met het doel Harer komst, en met den ernst der tijden. Na haar inspectietocht door Zuid-Be veland, bracht de gewone trein van half zeven H. M. hier aan. Het voorste deel' van den trein bestond uit drie wagens van den Koninklijken trein, bij! het station aangekomen werden deze wagens van de- andere afgehaakt, en op 'het doode spoor tusschen het station en de Hooge Brug geplaatst. Hier heeft de Landsvrouwe den verderen avond doorgebracht en ook de na dezen vermoeienden dpg, zoo hoog noodige rust genoten. De omgeving van den trein was goed verlicht en natuur lijk werd voor de veiligheid van de Ko ningin Üe noodige voorzorg genomen. Den geheeien avond kwamen Veie een kijkje nemen hij den Koninklijken Trein, maar H. M. vertoonde zich niet. Ondanks den hevigen regen verliet hedenmorgen reeds te acht uur de Koningin den trein voor een inspec tietocht door Walcheren, waar 'dit een militaire tocht was, bepalen wij ons tot deze korte mededeeling. Van de openbare en velé particuliere gebouwen wapperde reeds de driekleur. Tegen half elf werd het Molenwater door politie en militairen afgezet en begon het publiek zich te verzamelen op het vrij natte sportterrein. De inspectie op het Molenwater werd door duizenden bijgewoond en thans be gunstigd door prachtig weder. De Ko ningin steeg voor de Ambachtsschool te (paard en reed eerst langs de opgestelde troepen, die daarna langs H. M. defileer den. Alom juichte de menigte de beminde vorstin toe. Vooral de houding van H. M. tegenover haar lievelingspaarden toonde haar zacht karakter. De Koningin was gekleed in grijs amazone-cos tuum. Thans waren veel vlaggen ontplooid en velen zijn met oranje getooid. Na afloop der inspectie keerde H. M. naar den Koninklijken Trein terug, waai de lunch werd gebruikt. Met de inspectie was ook de nulitaire tocht afgeloopen, den middag zou H. M's belangstelling voor andere zaken toonen. Tegen half twee was de weg, waarlangs de Koningin zich naar het Stadhuis be gaf, weer vol' belangstellenden en op de Markt wachtten vele de komst van de geliefde Vorstin. Het bezoek aan het stadhuis was een half uur later gezet, zoodat de Koningin eerst te ruim twee uur aldaar aankwam. In de vestibule en gang waren loopers gelegd en in de door gang waren verschillende voorwerpen uit de oudheidkundige verzameling opgehan gen. Met de Koningin kwam thans de Commissaris der Koningin mede en ook de burgemeester. Deze toonde H. M. de nieuwe zoldering in de vestibule. In de raadzaal werden door H. M. eerst het dagelijksch bestuur en daarna verschil lende commissies ontvangen, met alle on derhield H. M. zich belangstellend over hun werkzaamheden in verband met de moeilijke tijden. Na de besprekingen met de verschil lende commissies op het Stadhuis be gaf H. M. zich naar de Ambachtsschool, waar zij door het bestuur werd ontvan gen en rondgeleid, en waar Zij haar be langstelling in dit zoo beiangrijfc onder wijs toonde. Het laatste bezoek op dezen reis 'gold de stichting Kinderzorg, waar de Konin gin door de kinderen met popelende hart jes werd verwacht. (Wordt vervolgd.) Goes. Halfjaarlijksch verslag der R. K. Ziekenverpleging „St. Joan na" te Goes (19 Maart—30 Sept. 1917). Door de wijkzusters werden 1055 be zoeken afgelegd, in gezinsverpleging wer den 374 dagen doorgebracht, deels ook gedurende iden nacht. Bij het waken wer den 95 nachten de hulp der zusters in geroepen. Uit bovenstaande blijkt wel, dat deze inrichting in een lang gevoelde behoefte voorziet en dat ondersteuning dezer in lichting aanbevelenswaardig is, daar de wijkverpleging geheel belangeloos geschiedt Zij, die nog wenschen toe te treden als donateur (donatrice) doen een nuttig werk, het aantal is thans 248, men behoeft hiervoor niet te Goes woonachtig te zijn; de werkzaamheden der zusters strekken door geheel Zuid-Beveland en de zusters zijn steeds bereid (zoowel op den dag als des nachts) gevolg te geven aan ver zoeken tot verpleging, mits voldoende krachten aanwezig zijn, daar het niet zel den gebeurt, dat er zelfs zusters te kort zijn. Zondagrust apothekers. Zondag 21 October a. s. is de apotheek van den heer La Porte geopend; de beide andere blijven dan gesloten. Zaterdag komen met den trein van 11.43 143 Duitsche kinderen hier aan, die met uitzondering van 9, welke naar Zierikzee gaan, op verschillende plaatsen op Zuid-Beveland in gezinsverpleging zul len worden opgenomen, doch niet te Goes. Middelburg. De politie heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen een winkelier, die de aardappels te duur verkocht, terwijl 38 K.G. ongedekt vervoerde aardappelen bij een landbouwer in beslag genomen werden. Tijdens het hevig, doch kort onwe- der, dat hedenmorgen boven onze stad woedde, is d© bliksem geslagen in de vlag .op de Langejan, die ter eere van H. M. de Koningin, was uitgestoken. Van d© vlag werd het wit en rood weggesla gen, het blauw en den oranjewimpel ble ven wapperen als bewijs van trouw aan het Oranjehuis. Ook de vlaggestok was getroffen ©n bleek naar brandlucht te ruiken, terwijl de haan eenigszin» zwart is geworden. Vlissingen. Gearresteerd. Hier is door de politie Dinsdag j.l. in de flol- landsche Loodssociëteit gearresteerd dia heer B. S cargadoor, onder verdenking van spionnage;. De Telegraaf-correspondent geeft de vol gende bijzonderheden: Dinsdagmiddag werd door den heer Gasinjet, commissaris van de rijkspoli tie alhier, dn ©en der lokalen van die Hollandsche loodsensociëtieit gearresteerd de Nederlander, de heer S., cargadoor, een algemeen bekend ingezetene dezer ge meente. Deze aanhouding heeft alhier hleel wat opschudding gewekt. De heer S. be vindt zich nog onder politie-bewaking. S. is cargadoor alhier van de groote Duit sche lijnen en export-agent van het Duit sche kolen-syndicaat. Het had al lang de aandacht getrokken, dat hij druk -bezoe ken aflegde op 't Duitsche consulaat op den Boulevard Bankert alhier. De 'heeir S. stond bekend als een verwoed pro- Duitscher. Als een sterk staaltje van zijn propaganda-werk kunnen we medodeelen, dat hij in 't begin van (jen oorlog recht streeks de officiëele Wolff-telegrammen kreeg, om dl© te Vlissingen bekend te imaken. Over de arrestatie verdiept men 'zich nog in gissingen. Toch staan reeds eeni ge feiten vast. Onlangs lokte de heer S. een hier uit Amerika gekomen Neder lander met zich mee. Deze 'burger meen de door den heer S. naar een bekende geleid te worden, maar stond eensklaps in 't Duitsch consulaat. Hier is hij lang onderhoord over toestanden en bewegin gen in Amerika en van hetgeen do man vertelde, maakte men een rapport op. Men verzocht den onderhoorde die ver klaring te onderteekenen. De man gaf zich eerst geen goede rekenschap van het gebeurde, maar weldra werd de strek king van dit bezoek hem duidelijker en naai- ,we vernemen^ ging hij zich over het geval bij' den Amerikaansclien consul beklagen. Sterk gaat het gerucht, dat de heer S. ook inlichtingen over Nederlandsche aangelegenheden aan Duitse.hiand zou meegedeeld hebben. Door zijn betrek king was hij natuurlijk zeer met Ne derlandsche loodsen bekend, in wier mid den hij vooral zijn inlichtingen zocht. Daar vroeg hij naar allerlei punten, die een burger niet aangaan. Hetzelfde deed hij bij militairen. Dat allasi wekte wan trouwen bij loodsen en militairen. Zoo toonde hij, naar we vernamen',veel be langstelling voor de Schelde. Nog is ge bleken, dat de aangehoudene zich bezig hield met de werving van Nederlandsche werklieden voor Duitschland, in den zin ajs onlangs nog in de „Telegraaf" van, Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 20 Oct.: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen, kans op nachtvorst, vooral In het Oosten. Weinig verandering van temper- ratuur overdag. uit Rotterdam' werd gemeld. De zaak wordt hier als zeer ernstig beschouwd. Nader seinde men ons hedenmorgen uit Vlissingen: Nadat gisterenavond door de justitie uit Middelburg op het politiebureau alhier geruimen tijd instructie was gevoerd in de spionnagezaak, is tegen den verdachte B. S. op gnond van artikel 98 van het Wetboek van Strafrecht een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd en is hij hedenmorgen naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Coöperatief wonen en ko ken. De bewoners van den boulevard Evertsen zullen vanaf 1 November coöpe ratief gaan wonen en koken in het Grand Hotel alhier. Ieder zal dan zijn rantsoen brandstoffen afstaan, welke dan in het Grand Hotel worden verstookt. Er is ook voor bewoners van andere stadsgedeelten gelegenheid in het Grand Hotel hun maaltijden te bekomen tegen den kostenden prijs. (VI. Crt.) Warmwater. Evenals zulks reeds in verschillende andere plaatsen van ons land gebeurt, zal hier ter stede ook bin nenkort van gemeentewege warm water verkrijgbaar worden gesteld. Hiervoor is het pand op den hóek van de Hendrik straat en den Koudenhoek bestemd, waar het water automatisch wordt verstrekt. De prijs is nog niet definitief vastgesteld, doch zal waarschijnlijk 2 cent per emmer bedragen. Het water zal reeds des mor gens vroeg verkrijgbaar zijn. Er zal ook gelegenheid zijn om in be doeld perceel de wasch te doen en kan men dan dadelijk over warm water be schikken. (VI. Crt.) Wij ontvingen hedennamiddag het uitvoerig verslag der op de jongste V r e- desmeeting alhier gehouden rede voeringen, dat wij echter zeer tot on zen spijt wegens gebrek aan plaatsruimte tot een volgend nummer moeten verschui ven. Red. Heer Arendskerke. Bij de weduwe Van de Guchte, alhier, zijn Woensdagnacht een twaalftal groote konijnen door een hond dood gemaakt. Het ware te wenschen, dat houders van honden hun dieren 's nachts binnen hielden. Het vervoer van suikerbieten hier aan het station is stopgezet. Dit is voor menigen landbouwer een groote schade post, daar men de bieten nu meestal al naar Goes moet vervoeren, terwijl de werkman, die hier anders in het najaar aan het spoor een aardig duitje verdiende, thans dit loon derft. De slagers hebben hier het vleesch met 10 cent per K.G. verlaagd, iets wat bij de huidige lage veeprijzen te ver wachten was. Hansweerd. Smokkelen. De doua nebeambten alhier hebben aan boord va* het schip Martel een aanzienlijke partj) smokkelwaar ontdekt, bestemd voor uit voerfraude naar Antwieipen. De schipper en diens vrouw zijn gevan kelijk naar Middelburg gebracht.' (M. Ct.) Donderdag j.l'. heeft H. M. d e K o- ningin op Haar inspectietocht ook onz» gemeente bezocht ter bezichtiging ra» de nieuw© schutsluizen en de Rijks Electrische Centrale. Daarna vertrok Haie: Majesteit, door een groote menigte toegejuichd, per auto in de richting Kruiningen. Cud-Vossemeer. 16 October (van onzen bijz. corresp.) Eerste vergadering der R. K. Kiesver. Succes overweldigend. Het Bestuur had voor dezen avond als spre ker geïnviteerd den Weled. Heer J. Wu Viening'S' uit Goes. Onderwerp: „De Ka tholieken en de Grondwetsherzieningl", Zelfs deze titel was niet in staat ge weekt _de Katholieken als één man naar de vergaderzaal' te trekken. Doch zoo ooit, dan hebben toch hier de afwezigen wei groot ongelijk gehad. De Heer 'Vie- nings toonde zich toch op dezen avond een volksredenaar i* de* achten zin va*

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1