t Oe Groote Oorlog. Donderdag 18 October 1917. Dertiende Jaargang. ooper. schrijving: flo. 138. schrijving idaboomen, joomen, ïhte Olmen ichte Olmen ichte Olmen ichte Olmen nadaboomen nschrijving, oomen, oomen, ada's, letoniste .kersknecht irdijk's Bank, s, Verschijnt eiken MAANDAG-.JfOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. i Ide op de hofstee >r8sele. Aanwijzing 't WESTEINDE vorden ingewacht l'EINDE op Dins- op Slot Oostende 12 uren. dergeteekende te [:pe bij Driewegen. worden inge" erdag 27 October Baarland. living jceelen iide) in de weide pfstede, bewoond Kortgene, staande t tot den grintweg. I tweg. veg langs den dijk. Tilburg" tusschen [land en het dorp contant zonder n verkrijgbaar en ijs) in te leveren ir 1917, 's middags a FRANSEN VAN te Goes. 9 betaling: Is. DE VOS te Nissc: omtrek, wassende de, thans nog be- Bast. Nieuwen- INGs. DE KUIJPER den boomgaard bij en boomgaard aan reinden der Olmen den verkooper, orgt, het vervoer ing. len ingewacht vc ór ten kantore van DISSEL te Goes, ngen zijn te beko- lame van 17 tot ligszins bekend met tigelsch, Aardrijks- e, bestaat gelegen- te Goes. belooning bedraagt nd. lichtingen dagelijks ir tot uiterlijk 20 i Directeur van het te Goes. gevraagd H Bureau van dit Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewljn de Wltfestraat A 135° GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels 0.626, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Gewestelijke Vredesdag voor Zuid-Beveland. Het schoone voorbeeld onzer geloofs- jenooten te Vlissingen, die jongstleden. Zondag op zulk een waardige wijze hun vredesdag hielden, moge de Katho lieken van Zuid-Beveland aansporen ook hunnerzijds niet stil te zitten, maar het sympathieke plan van het Plaatselijk Co mité der Kath. Soc. Actie te Goes te> helpen verwezenlijk«n op waarlijk schit terende wijze. Te meer, nu de hoogeer waarde heer Deken zijn hooge goedkeu ring aan het plan heeft gehecht en dus alle Katholieken van Zuid-Beveland .we ten, dat het hier een echt Roomsche mani festatie geldt, hoezeer die in wezen en strekking aller sympathie, ook van niet- Roomschen verdient. Want, wat kan ede ler worden gedacht dan door gebed en openlijk getuigen de pogingen te steu nen van den vredespaus Benedictus, aau wiens pogen tot het beëindigen van den volkerenmoord wat toch is deze oor log anders zelfs den lof mocht ver werven van eene der felste tegenstanders onzer Kerk, de Evangelische maat schappij. Door gebed en openlijk getuigen. Eerst zal op den 28en Oct. a. s. in alle kerken op ons eiland, waar de God der altaren troont, met eene algemeene H. Communie het hartgrondig gebed wor den bezegeld, dat ten Hemel wordt opge zonden om zegen over 's Pausen werk, om vrede voor het geteisterde Europa. Dan zal en moge een schoon na- jaarsweder ons daarin helpen al wat voelt voor een gezamenlijk getuigen voor de grootsche en echt christelijke vredes- idee, zich opmaken naar Goes om d^ar in een vergadering onder het bezielend' woord der sprekers in zich het bewust zijn te verlevendigen, dat vrede het hoog ste goed is, dat aan land en volk in de tijdelijke orde kan ten deele vallen, de bron van leven, welvaart, bloei en kracht en wel waard om met waren gebedsaan- (Irang voor ons geteisterd werelddeel van den God des vredes te worden afge smeekt. Zoo begrepen, kan het niet anders of de Gewestelijke Vredesdag voor Zuid- Beveland moet en zal slagen. Losse berichten. De strijd in het Westen. BERLIJN,- 16 Oct. (W.B.) 'Het staf com muniqué meldt: Front Ruppreclit: De ge vechtsactie der beide artillerieën in Vlaan deren was gelijk aan de vorige dagen. Geen groote infanteriestrijd. Verkenningen der Engelschen op verschillende plaat sen, ook in Artois, werden afgeslagen. Front kroonprins. Wederom was de ar- tilleriestrijd bij Soissons den ganschondag levendig. Ook ten W. van Craonne steeg hij bij twee vergeefsche aanvallen der Franschen tegen kort geleden door ons len N.-W. van den molen van Vapclerc gewonnen loopgraven. Verscheidene ver- icnningsgevechten hadden een voor ons gunstig verloop. Ten Westen van de Suippe haalde het 60ste grenadiers, en ten Westen van de Maas haalden Beiersche stormtroepen een groot aantal gevangenen en verscheidene machinegeweren uit de Fransche stellin gen. De vuuractie aan het Noord-front van \erdun was levendiger dan in den laat- sten tijd. PARIJS, 16 Oct. (Havas). Het namid- dagcomuniqué meldt: Duitsche vlieggtui- gen bombardeerden den afgeloopen nacht de streek van Duinkerken. Geen slacht offers en geen materieele schade. BERLIJN, 16 Oct. (W.B.). Het avond- communiiqué meldt: In Vlaanderen sterke artillerie-actie, tot nu toe zonder infanterie-gevechten. De strijd in het Oosten. BERLIJN, 16 Oct. (W.B.). Het groot hoofdkwartier meldt: De op Oesel .strijdende troepen stelden zich gisteren in het bezit van het voor naamste gedeelte van het eiland. Op het Zuidwaarts Ioopend' schiereiland oworben hielden de afgesneden Russische troepen nog hardnekkigen tegenstand. v(Zie laatste berichten in dit no. Red.). De zware kustbatterijen fcijn door hetó vuur van onze schepen tot zwijgen gebracht. Tegen de Oostkust werd de vijand zoo sterk opgedrongen, dat slechts een deel over den naar Mohn voerenden dam kon uitwijken. Bij gevechten aan het bruggenhoofd van Orisar, aap het strand van Oesel 'werkten vanuit het Noorden onze zee- strijdkrachten succesvol imedë. t Ruim 2400 -gevangenen zijn tot nu "toe geteld. Dit aantal zal nög hooger wor den als de verstrooide soldaten zijn op gezocht. 30 kanonnen, 21 machinegewe ren en eenige vliegtuigen en veel voer tuigen zijn tot nu toe in handen onzer landingstroepen,, die onder de voortref felijke medewerking van de vloot bet voornaamste deel van hun taak in 4 dagen vervulden. In de Golf van Riga zijn de eilanden Runö en Abro door pnst bezet. Luchtaanval op Zeebrugge. Men meldt uit Oostbuig: Maandagavond tusschen 11 en 12 uur werd Zeebrugge wederom van uit vliegmachines met bom men beworpen. Een <ftr vliegmachines vloog geruimen tijd iWen Zeeuwsch- Vlaanderen en werd door ""het Duitsche afweergeschut heftig beschoten. Amerika en de oorlog. WASHINGTON, 16 Oct. (Havas). Het departement van oorlog heeft besloten tot herkeuring van de mannen, die op de con trolelijsten zijn ingeschreven, zonder eerst den oproep van het tweede contingent af te wachten. De keuringsraad zal vermoe delijk volgende week zijn werk beginnen. De Pauselijke vredesbemiddeling. De Engelsche regeering heeft verklaard de antwoorden der Duitsche en Oosten- rijksche regeering door bemiddeling van het Vaticaan te hebben ontvangen. De antwoordnota's waren door geen pau selijk schrijven vergezeld, aldus wordt aan de „KöLn. Volksz." uit Zwitserland ge seind, De pauselijke vredesbemiddeling wordt dus voortgezet. De „Osservatore Romano" verklaart nog eens uitdrukkelijk, dat het Vaticaan geen aanvullingsnota der Duitsche regeering be treffende de voorwaarden voor de terug gave van België heeft ontvangen. Z.Em. Kardinaal Csernoch over de pause lijke vredesbemiddeling. In een artikel in het tijdschrift „Das junge Europa" over de vradesactte van Z. H. den Paus sprekend, eindigt Z.Em. Kardinaal Csernoch, primaat van Hon garije, na zich over "het bemiddelings aanbod van den H. Vader te hebben uit gelaten als volgt: „Met recht kunnen wij zeggen, diat Benedictus XV in het belang van den vrede alles heeft gedaan, wat de Paus als Wereldlijk Souverein en als mensch slechts kon doen. Wij zijn er vast v:m overtuigd, dat zrjn bemoeiin gen nvat succes zullen worden bekroond. De in Augustus gegeven vredesboodschap des Pausen kan als de eerste heraut van den vrede beschouwd worden." Luxburg. Duitsche bladen ontleenen via Zwitser land aan Fransche en Italiaansche be richten, dat Luxburg, de gewezen gezant van DuitscMand in Argentinië, die zich met zijn telegrammen zoo deerlijk in de vingers heeft gesneden, tot zijn vertrek naar Nederland op bevel der Argentijnse!» regeering op het eiland Martin Grazia wordt geïnterneerd en dat de Entente hem een vrijgeleide weigert. Nieuwe vredesvoorstellen? LONDEN. Naar de „Moming Post" uit Athene verneemt, acht men in goedinge- lichte diplomatieke kringen den vrede-zeer aanstaande. Te Athene zijn betrouwbare berichten ontvangen, volgens welke in den loop van de volgende week nieuwe minder onaannemelijke vredesvoorwaarden van Duitschland zijn te verwachten. Hiermede in verhand moeten staan de besprekingen, welke in den Kroonraad zijn gehouden onmiddellijk vóór Ijpt vertrek van keizer Wilhelm naar Sofia. Fransch stoomschip gezonken? PARIJS. (Off. V. D.). Het Fransche stoomschip „Media" is op 23 Septem ber in de Middellandsche Zee getorpe deerd 250 personen worden als vermist opgegeven. Aan boord bevonden zich 559 personen, waaronder troepen uit Algiers. Het schip zonk in enkele minuten. De Duitsche schepen in Brazilië. LONDEN. De „Daily Telegraph" ver neemt uit Rio de Janeiro, dat de regee, ring van Brazilië heeft besloten drie scheepvaartlijnen in te stellen met die, 42 door haar geïnterneerde Duitsche stoomschepen. Daarvan zullen 18 wor den geëxploiteerd voor de vaart tusschen Amerika en Europa en de overigen, voor de vaart .tusschen Brazilië en Europa, of voor andere doeleinden, al naar ge lang de -geallieerden bet gesehikst oor- deelen. Alle schepen zullen de Braziliaanse!» vlag voeren. Keizer Wilhelm te Constantinopel. CONSTANTINOPEL, 16 Oct. (K.B.) Kei zer Wilhelm is hier heden te ongeveer kwart voor 12 uur voormiddag aange komen. De keizer werd door tal van hoog geplaatste personen verwelkomd. Het sta tion was versierd met de vlaggen der verbonden landen en met kostbare tapijten belegd. Om half 12 uur was de sultan reeds op het station verschenen om zijn hoogen gast op te wachten. Toen deze uitgestapt was, inspecteerde hij de eere-compagnie, waarna hij aan verschillende hoogge plaatste personen werd voorgesteld. Daarna begaf de keizer zich naar zijn rijtuig. Daarvóór stonden Turksche meis jes, die hem bloemen aanboden, waarop de keizer met den sultan in het gala- rijtuig steeg en onder groote geestdrift der bevolking zijn intocht in de stad hield, welke feestelijk versierd was. Het rijtuig reed naar het paleis van den sultan. De burgemeester van Constantinopel verzond dadelijk na 's keizers aankomst een telegram aan den burgemeester van Berlijn. Japan doet mee. LUGANO, 15 Oct. Volgens Italiaansche bladen zou generaal Alexieff aan een ver tegenwoordiger van de „Utro Rossvi" ver klaard hebben, dat Japan bereid is, actief in te grijpen op de Europeesche oolrogs- tooneelen tegen zekere concessies, die speciaal door Rusland zullen moeten wor den verleend. Met de inschrijving op de zevende oorlogsleening in Duitschland gaat het blijkbaar niet naar wensch. Volgens de „Frankfurter Zeitung" was tot 4 Oc tober dus 14 dagen na de opening van de inschrijving, in geheel Duitschland slechts voor 1.987.000.000 Mark gétee- kend. De keizer heeft dan ook, teruggekeerd uit Galicië en Bo-ekovVina, een „Kaiser- wort" in de Duitsche bladen laten publi- ceeren, bestemd om den inschrijvingslust aan te wakkeren. „Ook ik", zégt Z. M. aan het slot daarvan, „heb natuutlijk weer naar best vermogen ingeschreven". Volgens een bericht uit Berlijn aan de „Deutsche Balkan-Zei tung" heeft de kei ler ook in deze leening een groot ka pitaal gestoken, terwijl het keizerpaar ver der zeer kostbare gouden en andere sie raden ter verkoop afstond. 0e muiterij op de Duitsche vloot. Wij lezen in de „Maandag Courant": Dat de muiterij op de Duitsche vloot een zeer ernstig karakter heeft gedragen, blijkt uit hetgeen eenige matrozen, die een drietal weken geleden naar ons1.land gedeserteerd zijn, over het gebeurde ver haald hebben. Op niet minder dan drie groote linieschepen en een kleinen krui ser, n.l'. de „Kaiser," „Westfalen," „Prinz Regpnt Luitpold" en „Hamburg" zijn de matrozen aan het muiten geslagen. Op zekeren van te voren vastgestelden dag werden aan boord van genoemde schepen roode vlaggen geheschen en wei gerden -alle minderen op het appèl te verschijnen. De officieren meenden het „opstootje" spoedig te kunnen onderdru&en, doch hierin vergisten zij zich; want toen zirj zich met de revolver in de hand naar de muitende matrozen begaven en hen onder bedreiging op hen te zullen schieten bevalen aan het werk te gaan, weigerden allen als een man hua te ge hoorzamen. iZij namen een zeer drei gende houding aan en spoedig vielen zij o-p d,e officieren aan. Een gevecht ont stond, met het gevolg dat verscheidene officieren overboord geworpen werden en den dood in de golven vonden. Zeer warmi ging het o.a. toe op de „Prinz- Regent Luitpold," een schip van 24,700 ton, behoorende tot de Kaiser "-klasse,'-'> waar zelfs de commandant door de mui ters niet .ontzien, doch eveneens over boord geworpen werd. Na de officieren moest ook het materieel het ontgelden en verscheidene kanonnen verdwenen dn de diepte, terwijl aan de schepen nog verschillende andere beschadigingen wer den verricht. Galatz ytuumbardeord. JASSY, 15 October (R.T.A.) Het staf- communiqué meldt: Op 12" dezer hebben 4 vijandelijke vliegtuigen Galatz gebom bardeerd. Zij daalden tot geringe noogte en vuurden met hun mitrailleurs. Onder de burgers vielen slachtoffers. (Galatz is een Rumeensche stad aan den linkeroever van den Donau, tus schen de monden van de Sereth en de Pruth. Red.) Het proces-Korniloff. Naar aan de „Köln. Ztg." uit Kopen hagen wordt geseind, neemt het onder zoek tegen Korniloff een langzaam ver loop. Kerenski zal binnenkort ten tweede male in verhoor worden genomen. De Si berische kozakken hebben twee afgevaar digden naar Petersburg gezonden, die deel zullen uitmaken van de commissie van onderzoek. Deze afgevaardigden eischten reeds de in vrijheidstelling van Korniloff, aangezien men van oordeel was ,dat hij met als schuldige mag worden behandeld, zoolang zijne schuld nog niet bewezen is. Vrijheid voor de Jezuïeten in Rusland. Volgens een bericht uit Petrograd hecht te het te Moscou bijeengekomen Russi sche Orthodoxe Concilie zijn goedkeuring aan het besluit der VoorJoop-ige Russi sche Regeering, welke den Jezuïeten vrij en toegang in Rusland verleent en hun het recht toekent kloosters te stichten en scholen te bouwen, alsmede gods dienstige propaganda te maken. IHIlTüCHliAniO. Massa vergiftiging. Verschillende personen te Elberfeld zijn zwaar vergiftigd na het gebruik van een versterkingsmiddel, dat in verschillende winkels te verkrijgen is. Dit middel heet starkso. De politie waarschuwt er tegen. Het-bevat het vergift barium. (Msbode) Mijnontploffing. In de mijn Achenbach te Dortmund vond een ontploffing plaats. Er werden ongeveer XI personen gedood. Noouwuoufir. Broodkaarten. Naar „National Tidende" meldt, zal met ingang van 1 November in Noorwegen de broodkaart worden ingevoerd. Het we- kelijksch rantsoen 'zal 3 k.g. bedragen. CHINA. De groote overstroomingen in China hebben de spoorlijn Peking ilan- kou op tal van plaatsen verbroken en Tientsin geïsoleerd. Het zal misschien noodig Wezen, den zetel der regeering te verplaatsen. Het geschil met Engeland. Reuter heeft uit gezaghebbende bron het volgende vernomen: De vraag is in het kort deze: Worden! dat zand en dat grind gebruikt voor parti culiere of voor militaire doeleinden. In dien zij worden gebruikt voor militaire doeleinden, geeft de Nederlandsche re geering zelf toe, dat zij door het toestaan van "den doorvoer niet neutraal handelt. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 18 Oct.: Matige tot krachtigen, Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Aanvankelijk weinig of geen regen. Iets zachter, Het argument, ontleend aan artikel 43 van de Haagsche conventie, betreffende de bepalingen in zake den oorlog te land, waarin o.a. het herslel van wegen en- spoorwegen in bezet gebied wordt ge- ëischt, geldt hier niet. Ook is het moeilijk te gelooven, dat Duitschland een zoodanig gebruik maakt van de materialen in quaestie ten be hoeve van de burgerlijke bevolking in het bezette België. Wij weten, dat de Duitschers België stelselmatig hebben vernield, zijn steden verbrand, zijn inwoners mishandeld en gedeporteerd en met Duitsche grondigheid zijn fabrieken en de machinerieën zijner industrie hebben vernield. Thans wil men ons doen gelooven, dat zjj wegen en spoorwegen onderhouden, omdat zij ver langen, dat de Belgische bevolking ze gebruiken kan. Ook de Rijn-akte heeft hiermede niets uit te staan. De Nederlandsche regeering weigerde zelf zich te laten binden door de Sehelde-tractaten, toen er sprake van was, dat de Entente-mogendheden Duit sche prijzen uit Antwerpen zouden ver voeren. Het is zelfs zeer dubieus of de Rijn-akte toepasselijk is op de binnenlandsche wa- wegen van Nederlandsch gebied naar Bel gië. Maar, zooals reeds gezegd is, al deze argumenten zijn waardeloos tegenover de erkenning der Nederlandsche regeering, dat, indien het zand en het grint voor militaire doeleinden worden gebruikt, haar handelwijze niet te verdedigen is. Reuter heeft uit gezaghebbende bron o.a. het volgende vernomen: Vóór den oorlog waren over de Bel gische wegen en spoorwegen ongeveer 1.320.000 tons zand en grind per jaar noodig. De Belgische groeven konden meer dan 4 maal die hoeveelheid leve ren. Behalve dat de Belgische groeven, thans met de uiterste capaciteit werken, worden gróote hoeveelheden zand en kie zel thans over de Duitsche spoorwegen in België gebracht en voorts gaan groote hoeveelheden van Nederland zelf naar Bel gië als zand en grind van Nederiand- schen oorsprong, tiet verkeer op de Bel gische wegen en spoorwegen, behalve voor militaire doeleinden, is absoluut onbetee- kenend. Daarom bestaat er practisch geen be hoefte voor burgerlijke doeleinden. Ditjaai' voerden de Duitschers van 1 Januari tot 15 Augustus in België via Nederland meer dan 3.000.000 tons in. In de tweede helft van Augustus was het vervoer ge stegen tot een maatslaf van 5.000.000 tons per jaar. Arbitrage? De Londensche correspondent van de „Tel." seint uit Londen: Uit gezaghebbende bron werd mij mede gedeeld, dat de Britschs regeering volko men geneigd is de kwestie van den door voer van zand, kiezel en metaalafval, door Holland, naar België, aan arbitrage te onderwerpen, indien tijdens het onder zoek de doorvoer wordt stopgezet. Verder werd mij medegedeeld, dat de Belgische en Fransche regeeringen in deze zaak met de Britsche regeering gezamen lijk optreden, en dat zij instemmen met de beperking van het gebruik der Britsche kabels voor handelsdoeleinden, totdat te gemoet zal zijn gekomen aan wat de geal lieerden als ernstige grieven beschouwen. Het Weensche Correspondentiebureau seint uit Weenen, d.d. 16 dezer: De „Wiener Allgemeine Zeitung" ver klaart met verwijzing naar den druk, wel ken Engeland met zeldzame driestheid op Nederland uitoefent, om zijn wenschen doorgevoerd te krijgen, dat, wanneer tot op den dag van heden men er nog niet van overtuigd is geweest, dat het in dezen oorlog gaat over de machtskwestie tus schen de volkeren, men thans wel tot deze overtuiging moet komen na de jong ste handelingen van Engeland. Het blad zegt dan o. m. verder, dat Nederland zijn zelfstandigheid niet als een

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1