Jr. fjex, 8 ït Tilbury No. 132. Dinsdag 16 October 1917. Dertiende Jaargang. De Groote Oorloo. - GOES. J OTING Verschijnt eiken MMUt.NOMM- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. iverloting t Ovezand. aaigranen als ina Tarwe Wintergerst Ier Rogge. i zachte Olmen e zachte Olmen zachte Olmen zachte Olmen Canadaboomen lij inschrijving ll. ijving te koop, lil EM - GOES. L Najaarsveemarkt 9 November 1917. In. Besl. 15 Sept. 10. 22. JPRIJS: ipleet n bij J. M. CLARIJS, WESTSTRATE te ekeurd Kon. Besl. 1917 no. 22. de levering van ilburypaard, jaren, worden uil ge- te verschijnen op liet snd, den 19 October 1917 DE COMMISSIE. 's-Heerenhoek Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor*.d. Administratie: Boudewljn de Vilffesfraat A 135* GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. Advertentiën van 15 Eenzelfde advertentie 3 p. r. Bjj abonnement speciale prijs. ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse berichten. De strijd in het Westen. PARIJS, 13 October (Havas). Het mid dagcommuniqué meldtOp het Aisne-front ondernamen de Duitschers gedurende den nacht meerdere aanvallen tegen de Fran- sche posities in den sector Hurtebise— Chevreux. Ondanks de hevigheid zijner krachts inspanning kon de vijand nergens vasten voet krijgen, tenzij tijdelijk in een ge deelte onzer vooruitgeschoven linie ten Westen van het Ilurtebjse-Monument en ten Zuiden van Laroyère. De vijandelijke detachementen, diie poogden te naderen, werden door de Franschen verstrooid. Op den rechter Maasoever artillerieactie un de streek van het Bois do Chaume. Van het overige front niets te melden. BERLIJN, 13 October. (H.N.) Naar de ,Lokal Anz." uit Zwitserland verneemt, weet ,,Le Petit Journal" te melden, dat Franscbe troepen in Vlaanderen verschil lende kilometers van het frontonlangs hebben overgenomen, tengevolge waarvan het Engelsche front tijdelijk verkort is. Daardoor is het mogelijk gemaakt, dat de Engelschen op sommige punten met krachtiger troepenmassa's aanvallen dan tevoren. Ook bestaat de bedoeling bij de Britsche en Fransche legerleiding, om het a.s. offensief in Vlaanderen gemeenschap pelijk verder te voeren. schrijving Ie perceelen gewaaide) in de weide er hofstede, bewoond jsse te Kortgene, staande put. fnkput tot den grintweg. grintweg. grintweg langs den dijk. van Tilburg" tusschen Baarland en het dorp ritend contant zonder (tingen verkrijgbaar en lsgewijs) in te leveren October 1917, 's middags .re van FRANSEN VAN IOON te Goes. staande op de hofstee nder Borssele. Aanwijzing J. VAN 't WESTEINDE ingen worden ingewacht WESTEINDE op Dins- or a s. op Slot Oostende .1 tot 12 uren. Uit Havre. HAVRE, 13 October. (Part.) De inlich tingsdienst der Duitsche regeering heeft in elke gemeente een lijst laten opmaken van de vrouwelijke Fransche vluchtelingen van 15 tot 45 jaar. Daarna zijn deze in twee afdeelingen gesplitst: ten eerste de |meisjes en vrouwen zonder kinderen, die gezond naar lijf en leden zijn, ten tw'èede 'de invalieden of vrouwen met jonge kin- jderen. De valiede vrouwen zijn naar Noord- 'Frankrijk gezonden om te werken. De (andere moesten naar Zwitserland of ble ven in België. (N. R. Ct.) De Duitschers op Dagö en Oesel geland. BERLIJN, 13 Oct. (W.B.) Het avond communiqué meldt: In een gemeenschap pelijke onderneming van leger en vloot hebben wij voet gekregen op het eiland Oesel. BERLIJN, 13 Oct. (W.B.). (Onder voor houd.) Het Petersburgsche telegraaf- agentschap meldt: Onder bescherming van overmachtige zeestrijdkrachten, deden de Duitschers den l'2den October een lan- ling in den bocht van Tagelacht, in het Hoorden van het eiland Oesel, en op langrenzende kusten. Andere vijandelijke troepen landden na- lij het dorp Serro, in het Zuid-Westen an het eiland Dagö. Onze kustbatterijen iverden door het machtige vuur van vij andelijke schepen tot zwijgen gebracht, pc vijandelijke onderneming' werd door en dichten nevel begunstigd. Het gar nizoen van het eiland Oesel heeft den trijd met de landingstroepen opgenomen, ille mogelijke maatregelen zijn getroffen, un het landingsleger terug te slaan. Een ander bericht uit Petersburg con- itateert, dat de verovering van Oesel en fagö den Russen heeft beroofd van hun verheerschende positie in en Riga-bocht jn dat de vijand waarschijnlijk nieuwe mdernemingen in de richting van Hapsal hl uitvoeren. (Maasbode) den boomgaard van den IJS. Inlichtingen te beko- Tjvings biljetten in tel eve- van den notaris J V Aiq e Ellewoutsdijk voor 27 De Regeeringscrisis in Duitschland. BERLIJN, 13 October. Naar de „Loi- al Anz|." meldt, heeft Von Capelle, de |taatssecretaris der marine, een verzoelki ontslag ingediend. KEULEN, 13 October. De „Köln. Volks- itung" meldt uit Berlijn: Uit de verklaringen van den rijkskan- Mier, die den staatssecretaris van ma- Éjie gisteren desavoureetrde, heeft Vorü ■apelle de noodzakelijke conclusie ge- wkkenhij diende hedenmorgen zijln ont- 'ag in. De correspondent van de „Köln. Volks- Ïitung" verneemt nog van bevoegde ide, dat de behandeling van deze ont- agaanvrage wegens afwezigheid van den. eizer eenigen tijd zal vorderen. De kan selier heeft afgezien van zijn reis naar Koerland. Tegen den Rijkskanselier. Het overboordwerpen van von Capelle zal echter den val van Michaëlis al zeer weinig kunnen vertragen. „Dat hij", zoo oordeelt de „Vorwarts", „finaal en vol komen onmogelijk (geworden is, behoeft men, na het tumult van den 94en Octor ber, aan niemand meer te beiwijzten, niet ééns meer aan hemzelven!" En dan geeft het orgaan der Duitschd sociaal jdemocratie verder duidelijk te ver staan, dat het geval-Michaëlis heeft bewezen, dataan den keizer -do) absolute macht oni een rijkskanselier aan te stellen, ontnomen dient te .worden. Do keizer kiest steeds in den kring' zijner bekenden en in den kring van 's keizers bekenden 'zoo. redeneert de „Vorwurts" zijn nii eenmaal geen mannen, die op dit «ogenblik voor den hoogsten post in het rijk geschikt zijn. Dus moet hij doen, zooals de koning van Zweden deed, die niet aarzelde, den leider der sociaal-de mocratie te raadplegen ofnog een voudiger de benoeming van den kan selier aan den Rijksdag overlaten. Executies in België. Door de Duitsche autoriteiten in Bel gië werden volgens „Les Nouvelles" de volgende personen terechtgesteld: Charles de Wagenaere van Bouchaute, Macharius Bjjn uit 'Gent, Charles Hoste van Oost-Eeclo, Alphonse Bijn van Dron gen, Een onbekende uit Drongen, Al phonse Stevens van Gent, Jerome Dob- belaere van Oost-Eeclo, S. van Vlaan deren van Bouchaute, De vrouwen Schaf- teman en Rameloo van Bouchaute, Louis Keppens1 van Ledeberg, Alfred d' Iiondt van Gent, Ocsas Verschure van Waere- gemj, Maurice 'de Cabooter en Cyriele van de Velde van Korlrijk, Marie' Pree- nen van Gent, Alphonse Verschure van Durlijk, Pierre van Quikelborne1 van Gent- brugge en Emiile Peirsl van Gent. (Maasbode) Gevangenneming van een Belgisch geestelijke. Men schrijft van de grens aan „De Tijd": De Z.E. heer J. Peoiskens, uit Oirsbeek, directeur van het college te Neerpelt (Bel gië) is naar het krijgsgevangenkamp voor officieren te Celle-Schloss in Hannover overgebracht. Naar uit Zürich wordt bericht zijn de beide Engelschen Robert en Percival Had- kinson, wegens spionnage ter dood ver oordeeld, door bemiddeling van Z. H. den Paus, begenadigd. t In de Fransche Kamer heeft minister Long meegedeeld, dat wegens den slech ten oogst en de moeilijkheden met de laadruimte het broodrantsoen van 500 tot op 150 tot 200 gram! moet verminderd worden. Ook het suikerverbruik wordt beperkt, in de restaurants mag men den bezoe kers enkel nog sacherine voorzetten om spijs en drank te zoeten. De koming van Roemenië heeft da ge neraals Pétain, Nivelle en Foch benoemd tot groot-officier in de orde van Michael den Dapperen, de allerhoogste militaire onderscheiding, die in Frankrijk alleen nog aan generaal Joffre en den vlieger Guynemer werd toegekend. Vredesbeweging in Oostenrijk. Op een bijeenkomst van het verbond tot bevordering van een algemeene over eenstemming der volkeren te Weenen is, naar het Korr.-Bur. Seint, na een [redie van den Rijksdagafgevaardigde, prelaat dir. Giesswein, een motie aangenomen, waar in de vergadering de overtuiging uit spreekt, dat een spoedig einde van den gruwelijken volkerenmoord voor de [red ding van Europa noodzakelijk is. Aan den keizer en aan graaf Czernin werd een telegram gezonden om hen te danken voor hun streven ten gunste van een duurzamen vrede. Keizer Wilhelm heeft een bezoek gebracht aan Sofia, de hoofdstad van Bulgarije. Aan een gastmaal werden tafelspeeches gewisseld tusschen den Koning van Bulgarije en den Keizer. Eerstgenoemde benoemde Keizer Wilhelm tot chef van het 6e regiment cavallerie. Woelingen in Italië. De Tagliche Rundschau ontleent aan een particulieren brief d.d. 29 September uit Zürich: in Italië staat men voor een wisseling van stelsel a la russe. Ter in leiding heeft men het station van Turijn in de lucht laten springen, de omliggende hotels in brandgestoken, met uitzondering van dat, waarin Giolitti woonde en in de haven van Genua brand in schepen ge sticht.. De deserteurs zijn niet meer te tellen; de troepen worden zonder wapenen naar het front vervoerd. (N. R. Ct.) Uit Argentinië. Naar de „Temps" verneemt, had den te Buenos-Ayres ernstige bot singen plaats tusschen aanhangers der Entente en neutralisten. De split sing der 'regeeringspartij zal wellicht voe ren tot een ministercrisis en zelfs tot een presidentscrisis. Er bestaat nog geen kans dat de sta king zal ophouden. Het economische leven ondervindt groo te schade door de staking der spoorweg- haven- en transportarbeiders. De keuring der in Holland te interneeren krijgsgevangenen. (Officieel.) Verschillende Nederlandse!» dagbladen bevatten dezer dagen het be richt, dat ter keuring der 16.000 krijgs gevangenen, .die hier kort vier keurings commissies, elk van twee geneeskundigen zullen vertrekken, en wel twee naar En geland en twee naar Duitschland. Van bevoegde Duitsche zijde wordt thans eoh ter medegedeeld, dat dit bericht niet over eenkomstig de werkelijkheid is. Het on derzoek der voor interneering in Holland in aanmerking, tornende zieken en gei- woade Engelsche krijgsgevangenen, zal in het omwisselingsstation Aken plaats hebben. Dit onderzoek kan echter eersit dan een aanvang 'nemen, wanneer men met de interneering in Zwitserland geheel ge reed jts. Alsdan zal volgens paragraaf 11 van het nieuwe te Den Haag gesloten; Duitsch-Engelsche verdrag de commis sie van onderzoek "te Aken bijeenkomen. Deze bestaat uit twee Nedierlandsche en drie Duitsche geneesheeren. Hoe lang de werkzaamheden dezer commissie zullen duren, is op het oogenblik nog niet vast te stellen. (D. N. D.) Betreffende het afhalen dier Duitsche krijgsgevangenen uit Engeland door de „Sindoro", van de Rotterdamschie Lloyd, en de „Zeeland" en de „Koningin Re gentes" van de Zeeland, vernemen wij; dat de drie booten in convooi zullen varen. De afstand van de Engelsche haven Bosten paan Rotterdam is 220 mijl en daarom zal tplkens twee dagen over de reis gedaan worden en 's nachts zullen de schepen op een geschikte plaats voor anker komen. De doorvoer van Duitsche materialen door Holland. Officieel. Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt o.m. het volgende mede omtrent de Nederlandsche maat regelen tot handhaving der onzijdig heid, welke aan de Britsche regeering aanleiding gaven de verzending van derland via de Britsche kabels stop te zetten. Aan den wensch der Britsche regee- ring om den doorvoer van zand, grint en steenslag naar België te verhinde ren, zal de Nederlandsche regeering slechts kunnen voldoen, wanneer de Britsche regeering haai- aantoont, dat, in strijd met de verklaringen der Duit sche overheden en de bevindingen der Nederlandsche officieren, de doorgevoer de materialen voor oorlogswerken wor den gebezigd. Aan Hr. Ms. gezant te Londen is op gedragen de Britsche ïegeering te ver zoeken om mededeeling van het be wijsmateriaal, dat zij dienaangaande mocht bezitten. De scheepvaart op Engeland. Naar we uit vertrouwbare bron verne men, is de vaart van Nederlandsche sche pen van Nederland op Engeland stop gezet. Hieruit mag geconcludeerd worden, dat van een voorziening van Engelsche kolen in de naaste toekomst nog geen sprake kan zijn. Deze stopzetting houdt verband toet de hangende kwestie tusschen Nederland en Engeland. De Manchester Guardian schrijft ineen hoofdartikel: „De geallieerden dienen hun politiek jegens Nederland te verklaren. Zij wenschen een volledige blokkade voor de Neutralen, met name voor Nederland, dat bijzondere aanspraak pp hun consi deratie heeft." Het blad hoopt, dat Cecil de eerstof gelegenheid de beste zal ingrijpen, om! de blokkade-politiek van Engeland aan het .parlement voor te leggen. Ons broodrantsoen. In de Vrijdag te Utrecht gehouden ver gadering van de Permanente Commissie in zake crisis-maatregelen, deelde de voor zitter, de heer C. Smeenk uit Arnhem, aan de vergadering mede, dat ernstig overwogen wordt het brood rantsoen van 11 dagen terug te brengen tot 9 dagen, in verband met de vermenging met aardappelmeel. Geen verwarmde treinen. Naar de „Tel." verneemt heeft de re geering thans aan de spoorwegdirecties de vereischte toestemming verleend, om gedurende den winter de treinen niet te verwarmen. Goes. Woensdagavond j.l. vergaderde in „Het Slot Oostende" „de Hanze," af- deeling Goes, onder voorzitterschap van den heer Knippen. Ongeveer een derde der leden was aanwezig. Na eene zeer uitvoerige en geanimeer de discussie, waaraan alle aanwezigen deelnamen, werd na het voor en tegen te hebben gewikt en gewogen, op prae- advies van liet Bestuur, uitgebracht bij monde van den geestelijken adviseur, met op één na algemeene stemmen besloten zich te verklaren tegen een verplichte winkelsluiting te acht uur, wijl geacht werd dat nu 65 pet. van het ver leden jaar per inaand verbruikte gas- kwantum wordt toegestaan de toestand nog niet van dien aard is1, dat de over heid in dit opzicht dwingend in de vrij heid der winkeliers- Ibehoort in te grij pen. Eerst als daarvoor de voorwaar den aanwezig zijn, behoort de midden stand zich bij het onvermijdelijkei neer te leggen. Voor dit. besluit gat biji ver schillenden de overweging den doorslag, dat in onze stad tal van winkeliers juist tusschen 8 en 9 uur veel klandizie heb ben, wijl dan de huismoeders uit den arbeidenden stand haar inkoopen komen, doen, kort na de thuiskomst van man- en-vader. Nog werd de wensch geuit: verplichte winkelsluiting? Goed, maar dan ook voor herbergen en koffiehuizen, want het wekt gerechten wrevel bij een winkelier, Hat hij 's avonds wegens gasgebrek moet slui ten, terwijl hij om. 10, 11 uur nog licht ziet branden in volle gloria in een „proef lokaal" of hoe verder de gelegenheden waar het zuur verdiende geid in jenever wordt omgezet, mogen heeten. Verder besloot de vergadering geen adhaesie te betuigen aan het adreis yan „Handelsbelangen" aan den raad dezer "ge meente, inzake het verlangen naar ver plichte winkelsluiting te 8 uur en een overvloediger lichtverschaffing tijdens de a.s. St. Nikolaasdagen en den te-,Jiouden etalagewedstrijd. Men vond er iets te genstrijdigs in: eerst op grond van gas gebrek vroeg sluiten en later het gas in overvloed laten branden Ook voel de men weinig voor een etalagewed strijd. De opmerking werd gemaakt, dat waar in onderscheidene winkelbranches tal van artikelen ontbreken, andere arti kelen slechts schaars voorhanden zjjh, een wedstrijd in het étaleeren beter tot meer normale tijden behoorde te wor den verschoven. Bij de behandeling van het adres van Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 16 Oct.: Zwakke tot matige winden uit zuidelijke richtingen; nevelig tot licht- of halfbewolkt; weinig of geen regen; waarschijnlijk nacht vorst Weinig verandering van temperatuur Handelsbelangen kwam zeer sterk tot uiting de onslemming over de weinig „collegiale" benandc-Lng van de „Hanze door „Handelsbelangen." Waar toen bei de vereen igingen geneel ge.ijkwaaruig zijn, behoorde „HandeLbelangende „Hanze" Van haar voornemen tot het verzenden van bewust adres, te hebben in kennis gesteld en daarover in een gecombineer de bestuursvergadering de meening der Hanze te hebben gevraagd, opdat bij ver kregen overeenstemming eene gezamen lijke actie van den gansehen Uoeschen middenstand had kunnen worden onder nomen. Thans maakt het den indruk als of op de wateren der middenstands-or ganisatie te Goes „Handelsbelangen" als admiraalschip voorop gaat, terwijl het aan „de Hanze" genadig vergund wordt door adhaesiebetuigingen als een sloepje in het kielzog van het groote schip te yaren. In deze gevoelens werd de ver gadering nog versterkt, toen de secretaris, de heer A. Simons, zeide, dat een ant woord van B. en Wi-, aan „Handels belangen" en „Hanze" den Üen Au gustus j.l. verzonden, eerst den 9en Oc tober, d.w.z. ruim twee maanden later door den secretaris van „Handels belangen," die het 6 Augustus had ont vangen, aan den secretaris van „De Han ze" werd ter hand gesteld. Dit alles deed de vergadering beslui ten, het bestuur to machtigen, 'de ver dere samenwerking met .„handelsbelan gen" op te zeggen en dat schriftelijk aan die vereeniging te beteekenen. Door den geestelijken adviseur- werd aan de hand van een vlugschrift van den heer v. 'd. Hout over vakorganisatie overtuigend aangetoond, dat, wil de Mid denstandsorganisatie alhier bloeien, een krachtig leven in plaats van een vroeg- tijdigen bloei tegemoet gaan, het beslist noodzakelijk is, dat de leden van een bepaald vak o 1 ambacht: schilders, meubelmakers, manulacturiers, smeden, timmerlieden enz. enz. zich lu de Hanze zich tot standsgroepen organi- seeren, waarvan dan de voorz.tters rech tens lid zijn van het bestuur der Hanze en zoodoende bij: iedere .voorkopaende kwestie den een of anderen winkeliers- stand, het een of ander ambacht rakend, het Hanzebestuur, door het bestuurslid van het desbetreffend ambacht voorge licht, deskundig kan adviseeren. Dan is er in „'De Hanze" inderdaad voor iede- ren middenstander wat wils. Dan worden onder den mantel der gemeenschap- gelijke Katholieke belangen alle middenstanders samengebracht onder de verschillende georganiseerde midden- standsgroepen, oftewel de vakorganisaties. Dit rru kan ook hier. in Goes verwe zenlijkt worden, wanneer wij: ons niet alleen bij de stad bepalen maar geheel Zuid-Beveland beschouwen als te behoo- ren tot onze werkingssfeer met Goes als middelpunt, vanwaar de stralen uitgaan. Zoo behaoren dus alle R. K. timmerliet- den, alle R. K. smeden, om maar voor- loopig hierbij te blijven, van Zuid-Beve land zich te organiseeren tot eene vak organisatie, welke elk een onderdeel uit maakt der Goesche Hanze. Te Alpihient aan de Rijn en omliggende, dorpen iq hetzelfde geschied en met het beste suc- fces. Daar wist de vakorganisatie van R. K. smidsbazen, 5 in getal, door ge zamenlijke inkoop van plaatijzer rond f 700 te bezuinigen en als zuivere ver dienste op te strijken. .Reeds de blaat materiëele voordcelen moeten een ieder toeroepen: organiseert u in uw eigen vak. De voorzitter onderstreepte de woor den van den geestelijken adviseur roet practische opmerkingen, uit eigen ervaring geput en pandde met den meest moge- lijsen aandrang aan: „Hanze-leden, orga niseert U l": Door de vergadering werden daarop de heeren P. Siemens, Chamuleau en A. de Valk gekozen tot leden eener propagan- ida.commissie, opr het werk dier vakor ganisatie, allereerst ondier timpiierlieden

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1