kunt. el. L.EK, Oe Groote Oorlog. No. 119. illiaar. Dinsdag 9 October 1917. Dertiende Jaargang. 1867. PIETER JONG 11917. belang uit, ping te koop, «bil OlmeboameD Verschijnt eiken MAANDAG-, MSDAG- en VRDBAGAVONO. B UIT EN L A NDT BINNENLAND. •HIM - GOES. S Hiderdag te12 ling (export), erdag te 1 uur (binnenland.) Markt, Mi eren, luweelen, atoen, Capes, sjasjes. «el, Zijde, 5t. iTBODE ;M - GOES. i)1 S. zal geveild wor- et Bestuur, IN, Voorzitter. iT CLEMENT, Secr. i9 LST. eu boomgaard van den 5. Inlichtingen te beko- qks biljetten in te leve- >an den notaris 0. VAN Ellewoutsdijk voor 27 een flinke zindelijke >rij VAN HOVE, Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags.'' Kantoor v. d. AdministratieBoudewl|n de Wittestraat A 135s GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. x. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Toen in de GOer jaren de Garribal- distische woelingen den Pauselijken Staat met veroveringen bedreigden, deed gene raal Lamoricièxe, pauselijk bevelhebber, namens den H. Vader Pius IX, een be roep op de Katholieke mannen tot vor. ming van een vrijwilligers-legioen, dat later als dat der Pauselijke Zoua- yen is beroemd geworden. Het Katholieke Nederland schitterde op bijzondere wijze uit door geestdriftige of fervaardigheid voor de zaak des Pausen: 2600 jonge mannen gordden het zwaard aan ter verdediging van het erfgoed van St. Pieter. Onder hen blonk uit door vele gaven van geest en hart en niet het minst door geloof en moed Petrus Johannes- zooi Jong, beter bekend als Pieter Jong, geboren te Lutjebroek in Noord- Holland den 24e Februari 1842. Onder den kreet: „de zaak van den Paus is de zaak van God" had deze edele jonge ling diénst genomen bij het corps der Pauselijke Zouaven, en weldra moesten de Garribaldistische roodhemden tot hun schade en schande ervaren wat de krach tige vuist van den stoeren zoon van Hol- landschen bodem wist uit te richten. Als een leeuw streed Pieter Jong op het slagveld en toen hij in het gevecht hij Monte Libretti, 13 October 1867, ten slotte viel onder het moordend staal zijner vijanden, geschiedde dat eerst nadat hij 14 Garribaldis(en met de kolf van zijn geweer had geveld en vermoeienis hem deed nederzinken. Juist als Leonidas en zijn dapperen in de bergengte van Ther mopylae, van wie geschreven staat: „non victi sed vincendo fatigati", „niet over wonnen, maar vermoeid van het over winnen" zijn zij gevallen. Het Katholieke Nederland gaat thans zijn eereschuld betalen aan de nagedach tenis van dezen heldhaftigen landgenoot en medebroeder in den geloove. Immers morgen, Dinsdag 9 October, zal te Lutje- broek een fraai monument, ontworpen en uitgevoerd door dr. P. J. H. Cuypers, plechtig worden onthuld, dat tot in lengte van dagen den roem van Pieter Jong zal verkonden, dien hij zich verwierf door zijn offervaardige liefde tot den Paus, in wien hij zag en vereerde den plaatsbe- kleeder van Christus op aarde. Moge dit nobele voorbeeld van den held van Monte Libretti het huidige Room- sche geslacht inspireeren tot een kloek moedig en offervaardig belijden des ge- loofs, ook in het openbare leven. Waakt. Tegenover de billijke wenschen onzer Katholieke bijzondere onderwijzers naar loonsverhooging staan vele besturen van Katholieke scholen machteloos, terwijl andere slechts ten deele in staat zijn, die verlangens in te willigen. Inmiddels gaan vele gemeentebesturen onder den drang van het Rijksschooltoe- zicht er toe over, de salarissen hunner openbare onderwijzers te verhoogen. Hierin ligt een dubbele onbillijkheid voor het bijzonder onderwijs. Eerstens worden daardoor de bijzon dere onderwijzers gedupeerd, die zich met gelijken ijveT op het onderricht der kinde ren toeleggen als hun openbare collega's. Tweedens worden de ouders der op de bijzondere school gaande kinderen ge dwongen met hun bel as t in g p en- ningen de salarissen te helpen verhoo gen der openbare onderwijzers boven de offers, die zij zich voor d'P instand houding en bloei der door hen gewenschte bijzondere school moeten getroosten. Maar de gelijkstelling dan? "Wij hebben er reeds bij de bespreking der Grond wetsherziening op gewezen, dat het nieu we artikel 192 niets anders is dan een belofte op papier, waarvan de ver wezenlijking nog ver te zoeken is. Het bijzonder onderwijs is meer dan ooit in druk en nood en het wordt hoog tijd, dat de regeering door een noodwet helpend ingrijpt. Inmiddels raden wiji onzen Katholieken j leden van gemeenteraden aan om zoo vaak in hunnen gemeenteraad een sala- risverhooging der openbare onderwijzers wordt doorgevoerd, daartegen te pro- t e s t e e r e n, niet omdat men 't den open baren onderwijzers niet gunt, maar om wille der sociale rechtvaardigheid, vol gens welke men niet dulden mag, dat de Gemeentekas, waarin alle ge meentenaren hun penningen storten, w 1 voor 't openbaar en niet voor 't bij zonder lager onderwijfe openstaat. En dan onmiddellijk zoo'n protest ter kennis van de regeering gebracht. Hoe meer protesten er in Den Haag binnen komen hoe beter. De bijzondere school mag en imoet zich niet in den hoek laten duwen. En waar de Katholieke leden van ge meenteraden in deze kwestie onverschillig of minder diligent blijken, daar is het de taak onzer Katholieke schoolbesturen die slapers wakker ite schudden en tot principieel© actie aan te sporen. Geen voorstel tot salarisverhooging van openbare onderwijzers passeer© in eenige gemeente den hamer zonder dat het Ka tholieke volksdeel bij monde van zijn ver trouwensman in den raad de wenschen en verlangens van het bijzonder onderwijs hebbe kenbaar gemaakt. Het parool blijft dus voorloopig: Waakt 1. Losse berichten. Uit België. Ondervoeding. Uit ambtelijke statistieken van de groote industriëele maatschappij „La Pro vidence" te Charleroi omtrent den ge zondheidstoestand van haar personeel (2000 man) blijkt volgens de „N. R. Cf." het volgende Het. pet. van het sterftecijfer onder de mannen gedurende de eerste drie maanden van 1917 zonder dat er een epide mische ziekte 'heerscht was 3V2 keer grooter dan het gemiddeld pet. voor de zelfde periode in de drie vorigen jaren. De physieke weerstandskracht tegien ziek te is gedaald tot r/s van de normale weerstandskracht; er stonden drie maal meer mannen ingeschreven op de 'zie kenlijsten. Het gewicht van al de arbei ders, behalve dat der jongelingen (5 pet.) is op verbazende wijze gedaald geduren de het eerste kwartaal van 1917. Sedert den aanvang van den oorlog hebben 35 pet. manpen 10 tot 14 pond van hun gewicht verloren. Dit gebrek aan levenskracht, dat in den laatsten tijd nog steeds verergert, wordt 'in de eerste plaats toegeschreven aan ondervoeding. Tengevolge van den onbeperklen duikbootoorlog, die ook niet steeds de schepen van de C. R. B. spaar de, was en sedert 1 Februari een aan zienlijk tekort aan eetwaren van over zee. N.B. Ook te Brussel en omgeving is dé gezondheidstoestand zeer treurig. In 1916 '17 stierven gemiddeld 16 personen per dag tegen. 3 k 4 geboorten. Tal van ziek ten deden de kinderen kort na hun ge boorte sterven. De volwassenen lijden aan ondervoeding. V redesbetooging. Den 30en September heeft in de Thalia- zaal te Antwerpen een vredesbetooging van den Bond voor den Wereldvrede (af- déeling Antwerpen) plaats gevonden, waaraan ongeveer 2000 personen deel namen. Met algemeene stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin voor een vrede zonder annexatie en schade- veergoeding wordt opgekomen en die zich tegen de voortzetting van den oorlog tot het bitter einde keert. Redevoeringen wer den gehouden door de afgevaardigden Hendrikx (katholiek), Augusteyns (lib), Joris (sociaal-dem.) en.een vertegenwoor digster der vrouwenbeweging. Men schrijft uit Zurich aan de N. R. Ct.: De vaticaaasehë correspondent van de Corriere della Sera bericht, dat men den Paus van hoogst bevoegde zijde mededing heeft gedaan over nieuw© ernstige klach ten uit België. In verschillende Duitsche gevangenissen zouden tal van Belgische priesters, waaronder vergrijsde mannen, onder strenge behandeling opgesloten zit ten. In Keulen alleen zou hun aantal meer dan twintig, bedragen. Ook de de portaties werden, volgens het bericht nog steeds op de brutaalste wijzie voortgezet. De correspondent verzekert, dat men in vaticaansche kringen zeer onder den in druk is, en dat naar algemeene opvat ting de Paus een nieuw vertoog tot de Duitsche regeèring zal richten. Tengevolge van de laatste bomaansla gen op Gent moet het spoorwegviaduct bij de Dampoort dermate beschadigd zijn, dat het treinverkeer aldaar onmo gelijk is. Er konden in de laatste dagen ook geen goederen per trein naar Gent verzonden worden. Naar de Engelsche admiraliteit mede deelt, is de kruiser „Dirake" Dins dagochtend aan de Noordkust van Ier land getorpedeerd. De kruiser wist de haven nog te bereiken, doch is in ondiep water gezonken. De ontploffing, heeft 1 officier en 18 man gedood. De overige bemanning is gered. De Drake was een oude kruiser van 14.000 ton. De vorderingen der Engelschen in Vlaanderen. Omtrent de resultaten van het jongste succes der Engelschen in Vlaanderen valt op te merken, dat, volgens Reuter's bij zonderen correspondent aan het Westelijk front, vooreerst: bij Reutel, de nieuwe Britsclie linie weer eonigszins teruggebo gen is, tengevolge van den aanhoudenden druk der Duitsche tegenaanvallen, en ten gevolge van den aanhoudenden druk der Duitsche tegenaanvallen, en ten tweede: dat volgens denzelfden zegsman de Duitschers binnen veertien dagen tot een diepte van circa 3 mijlen zijn teruggedron gen „meest tegen de heuvelen op." Zoodat het zwaarste werk, de verovering dezer heuvelen nog komen moet. De Engelschen zijn nu zoover gekomen, dat zij de torens van Brugge duidelijk kunnen onderscheiden. Winterveldtocht tegen Duitsche steden. De Londensche correspondent van „Po- litiken" meldde Maandag reeds d„t men algemeen van opvatting was, dat de Engelschen en hun bondge- nooten besloten hadden tot een winter veldtocht in de lucht tegen Duitsche ste den. Op het oogenblik zijn de Engelsche luchtvloten nog aan het front bezig met militaire werkzaamheden. Maar als het of fensief met het invallen van den winter tót stilstand komt, zullen er een aantal vliegtuigen vrijkomen voor 'liet bestoken van de Duitsche sjeden, in vereeniging met een groote menigte nieuwe vliegtui gen, die in Engeland, Amerika en Italië gebouwd worden. Het getal priesters, die hetzij als of ficieren of soldaten of zielzorgers in het Italiaansche leger dienen, bedraagt thans meer dan 30.000. Op zoek naar relaties. LONDEN, 5 Oct. De „Globe" deelt me de, dat Von Kühlmann de uiterste po gingen aanwendt, om in relatie te komen met iemand, die aan Europa als Britsch agent kan worden voorgesteld 'en dat hjj eene zekere neutrale Regeering verzocht heeft den weg te banen tot onderhan delingen met de Entente. De positie van Kerensky. Volgens de „Perseveranza" moet de po sitie van Kerensky als zóó ondermijndr worden beschouwd, dat men reeds spreekt van zijn opvolger, die zou zijn de huidige minister van oorlog Warkofsky. Het zou den hoofdzakelijk de onopgehelderde be trekkingen tusschen Kerensky en Korni- lof zjjn, die Kerensky's invloed zóózeer hebben verzwakt, dat hij zich nog slechts korten tijd staande zal kunnen houden. Mevrouw Soechomlinof heeft de re geering verzocht haar tot levenslangen dwangarbeid veroordeelden echtgenoot niet naar Siberië te deporteeren, miaar hem in de Peter-on-PauIsvestmg op te sluiten. De minister van justitie moet het ver zoek hebben ingewilligd. Da Tsaar en de Tsarina ongesteld. De „Voss. Zeitung" verneemt uit Ge- nève, dat de Tsaar en de Tsarina in Tobolsk ziek, geworden zijn. De toestand van de Tsarina is bedenkelijk. Met toe stemming van de voorloopige regeering heeft de Tsaar aan den Engelschen ge zant een brief aangeboden voor koning George. De demokratische conferentie te Sit.- Peterslpirg heeft besloten tot de vorming van een voorloopig parlement, dat 231 leden zal tellen, o.w. 110 vertegenwoor digers van de stedelijke Zemstwos. De regeering zal dit lichaam! alle inlichtin gen .over den toestand des lands moeten geren, zegt het Jjesluit. Naar de Russische bladen melden zal dit voorloopig parlement geen wetgevend, doch slechts een raadgevend lichaam, zijn. Het Russische leger. In de te Moskou verschijnende Roes- kowo Slowo schrijft generaal Alexejef, naar de lvölnische Zeitung verneemt: Wij hebben geen leger meer, dat den laat sten slag, dien de Duitschers ons willen toebrengen en waartoe zij zich opma ken, zou kunnen afweren. De toestand van het leger is ongeneeselijk. KOJttlS. De nieuwe Russische Cfezant Volgens een bericht uit Lugano, werd dezer dagen de nieuwe gezant bij het Va- ticaan, Alexander Lysakowski, door den Paus in plechtige audiëntie ontvangen ter overhandiging zijner geloofsbrieven. Na afloop leidde de Paus den gezant naar zijn particuliere vertrekken, waar hij zich nog eenigen tijd met hem onderhield. Vervolgens bracht Lysakowski een be zoek aan den kardinaal-staatssecretaris. (Msbode.) Nieuwe beperking in den treinenloop. Naar de Tel. verneemt staat een be- belangrqke vermindering van den trei nenloop op Zondag te wachten. De auto riteiten willen het reizen voor genoe gen zooveel' mogelijk beperken en daar op Zondag vrijwel uitsluitend voor ge noegen gereisd wordt, heeft men ge meend dat op dien dag nog heel wat minder treinen kunnen loopen dan tot nog toe het géval is. Men zal derhalve goed doen voor familiebezoeken e.d. zoo veel mogeljjk 'de werkdagen te kiezen. Aardappelen in brood. Volgens het „N. v. h. Noorden" zijn zeer geslaagde proeven genomen 'met een nieuwe bewerkingswijze in de aardappel- meelfabrikage, waardoor de grondstoffen van brood met een waardevol produkt zullen worden aangevuld. Bruinkolen. Men mioet niet denken, dat de bruin kolen zoo maar voor het opscheppen liggen. Wel behoeft op tal van plaat sen slechts 2 M. grond te worden verwij derd om de bruinkoollagen bloot te leg gen, maar zoo is het niet overal. Er zijn verschillende plaatsen, waar men "tot 7 Meter den grond moet verwijderen, 'ter wijl voorts de kolen niet steeds in uit gestrekte lagen voorkomen, maar ook heel dikwijls in z.g. „nestvorming." Intusschen, de productie zal, indien dit technisch uitvoerbaar is, zoo hoog moge lijk worden opgevoerd; door de genie troepen worden de noodige spoorlijnen met den meesten spoed aangelegd, te) Weert wordt een inrichting voor het over- ldaen voor watertransport gemaakt en zoo noodig zullen ook in andere plaatsen, welke daarvoor geschikt zijn, dergelijke overlaad-inrichtingen worden gemaakt. De Rijkskolen-distributie hoopt, dat als dan de 4600 ton per dag zeer aanmer kelijk zal worden overschreden. Een enkel' woord over de warmtewaarde der bruinkool. In hel algemeen kan men zeggen, dat deze gelijk is aan één derde van steenkool, zoodat drie ton bruinko len gelijk staan met één ton steenkolen. De ruwe bruinkolen zullen hoofdzakelijk in de industrie gebezigd moeten worden. Zij zijn echter lang niet voor alle indus» slrieën geschikt. Door de Rij|kskolen-dis- tributie wordt thans een onderzoek jn- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 9 Oct.. Matige tot krachtigen, tijdelijken afnemende Noord-Westelijke tot Westelijken of Zuid. Westelijken wind. Zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk nog regen buien. Weinig verandering van temperatuur. gesteld, welke fabrieken op het stoken van bruinkolen zijn ingericht. Voor huisbrand zijn wij wellicht te ge bruiken. Hierbij moet echter worden op gemerkt, 'dat bij de tegenwoordige bui- tengewope kolenschaarschte nu het mi nimum-rantsoen voor huisbrand van 10 of ,12 brandstofeenheden verzekerd is, uit de Limburgsche steenkolenmijnen, in de eerste plaats "de industrie van "bruin kool zal worden voorzien. Klompen. De Minister van Landb., Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters be richt, dat in overleg miet het Kon. Nat. Steuncomité besloten is, dat de verstrek king van goedkoope klompen zal geschie den tegen inlevering van bons. De voor zoodanige verstrekking in aanmerking ko mende personen kunnen zich voor de verkrijging dier bons, aanmelden bij het ter plaatse arbeidende steuncomité of eenig ander plaatselijk orgaan, hetwelk) zich voor deze distributie beschikbaar stelt, waarin echter ook de arbeiders organisaties dienen tc ziijn vertegenwoor digd. .Op deze bons gullen de ter plaatse wonende winkeliers één paar gewone klompen kunnen afgeven. Deze leverantie zal kunnen geschieden door tusschenkomst van die winkeliers, die zich bereid verklaren voor de na volgende, voor den houder van den bon, te betalen prijzen een paar klompen van normaal model te zullen leverenvoor een paar manskloanpen 60 ct.vrouwen- klompen 50 ct.jongensklampen 40 ct. kinderklompen 30 ct. voor elk tegen afgifte van de bons af- Door het Kon. Nat. Steuncomité zal geleverd paar klompen aan den winkelier worden betaald voor genoemde klompen- soorten, resp. 60, 5a, 45 en 35 cent. Naar verwacht mag worden, zijn deze prijzen ?egt de Minister zóódanig gesteld, dat met het oog op de voorra den, die nog bij den kleinhandel aan wezig zijn, alle winkeliers tot deze dis tributie zullen wenschen mede te wer ken., ,De Minister wenscht vooralsnog slechts één paar klompen per gezinslid onder de werking van deze regeling verkrijgbaar te stellen; zulks in verband met d© aan wezige voorraden en de productiekracht der klompenfabrieken; nader zal over wogen kunnen worden, of er meer dan één paar per persoon beschikbaar zal kunnen worden gesteld. Onze kolenvoorziening. Een overeenkomst met Duitschland is tot stand gekomen, waarbij Duitschland maandelijks voorloopig gedurende zes maanden 200.000 tot ,300.000 ton kolen aan Nederland zal leveren. Vandaag of morgen zullen de gewone kolentreinen weer loopen. Koffie en thee. De Minister van Landbouw heeft thans aan de gemeentebesturen doen toekomen zijne beschikkingen, houdende vaststel ling der regelen, betreffende de distri butie van koffie en thee. Deze beschikkingen treden op 13 Oc tober a.s. in werking. De Minister ver trouwt, dat omstreeks dien datum de uitreiking der benoodigde kaarten zal kunnen zijn bewerkstelligd. De Exportcentrale. Naar wlij vernemen heeft voor 1 Oc tober het bestuur van het Nederlandsch Landbouwoomité aan den minister van Landbouw medegedeeld, dat het in de bedoeling van het bestuur ligt voor zich en als be middelaar voor ander land- te richten exportcentrale deel te nemen bouworganisaties in het kapitaal der op voor een millioen gulden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1