ulieren Weiland tdaboomen elboom, De Groote Oorlog. No. 118. Zaterdag 6 October 1917. Dertiende Jaargang. LAND, I'IjANID ZEIL, ZEIL, EEDEN. M - Goes. October 1917, erkoopen Verpachting ceelen aij inschriivinrj ing te koop: bij Inschrijving STBODE f SEL, ZE NA. IM - Goes. 0 0 (D CU 0 Verschijnt eiken MAANDAG-, NEKDAfi- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND <3) O HUVERS te Ka- voor den heer E. ie herberg van M. inga, 2'perceelen, n, rooien geschiedt Betaling contant. 7 October 1917, ur, te Heinkenszard, M. Geus, ten ovcr- 'ILAAR te Goes, van om te scheuren) te n Ncordzak, samen A 30 cA, in pacht Jan Verschicre. ten omschreven. LDR. hoilestelle t(! aren, ingaande direct en oogst 1919: ls: r Goes 's Heer Hendrikskiu- 76 A. 50 c. A. ïar, groot 66 A. 80 c A. lo e tin ge den 's Gravenpolder groot 98 A. 20 c. A per BI. Gemet, in te re van Notaris VAN lór of op 9 October a.s. en gemeente 's Graven- orden ingewacht vóór ber a. 8. bij den hoer lie. de heer P. JOZIASIE IVed. S. DUVEKOT Cz - or 7 jaren, van rooven a oogst 1924: ikkershoek, nabij den kinderendijk (Tiende- leien, als AND naast v.d.Lindic 't vorig perc. per Blooiscli gemet, kantore van Notaris Goes, vóór of cp 13 een flinke zindelijke ■rij V4.N HOVE, Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoudewIJn de Vflftestraat A 135s GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 05 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse berichten. De strijd in het Westen. Successen der Engelschen. Men seinde ons hedenmorgen: LONDEN. (Officieel.) Een aanval werd gisterenmorgen ondernomen over een front va.n 13 kilometer vanaf Tower Ham lets tol aan den spoorweg bij Yperen. Al le doelen werden bereikt en belangrijke stellingen veroverd. Meer dan 3000 Duit- schers werden gevangen genomen. De Engelschen zijn thans in 't bezit van den heuvelrug bij Meenen tot een kilometer benoorden Broods,einde; deze plaats werd ook veroverd. (De Engelschen blijven dus in deze slag van Vlaanderen de aanvallende par tij. Worden door deze tactische voordee- len geleidelijk de voorwaarden geschapen voor een grooten strategischen stoot, die hen in staat zal stellen hun .tegenstan ders tot prijsgeven van de Yserlinie en misschien van een deel van de kust te dwingen, dan heeft men te doen met het begin van een groot succes. Is ech ter de prijs, die tot de verkrijging van dergelijke successen wordt betaald, zóó hoog ,dat er ten slotte geen krachten! meer over zullen zijn, orn de beslissing te bevechten, dan heeft men met een langzame mislukking te doen. Red.) De dood van Th. Ashe. Naar aan de „Frf. Ztg." via Baezl geseind wordt, is op 26 September ten gevolge van hongerstaking de leider der Sinn Feiners Thomas Ashe, in de ge vangenis te Dublin overleden. De Engel- sche pers vindt dezen dood van, een nieu wen martelaar voor de zaak der Sinn Feiners een zeer ernstig feit, en de cor respondent der Times te Dublin spreekt in bezorgden toon over het boosaardige noodlot, dat er genoegen in schijnt te scheppen, aan staatsmanswijsheid moei lijkheden in den weg te leggen. Ook aan de „Voss. Ztg." wordt via Bern -geseind, dat ten gevolge van den dood van Ashe ernstige onlusten in Ier land verwacht worden. N.B. De deelneming bij de begrafenis van Ashe was enorm. De rij volgrijtuigen besloeg een halven kilometer. Bommen op Frankfort. Dinsdagavond zijn door vijandelijke vlie gers 18 bommen geworpen op Frankfort aan den Main, Een vlieger is tot dalen genoodzaakt. Volgens Duitsche berichten zijn 5 per sonen gekwetst en is de materiéele scha de zeer gering. N. B. Het laatste zijn wij1 zoo vrij te betwijfelen. Als een paar bo-mman op Sluis en Zierikzee geworpen reeds zoo'n verwoesting aanrichten, als wjj door eigen aanschouwing of van af beeldingen weten, dan begrijpt men, dat 18 bommen nog heel wat anders uitwerken. Red. BERLIJN, 4 October. (W.B.j (Officieel). De aanvallen van afzonderlijke vijande lijke vliegers in den nacht van *2 op 3 October richtten zich ook tegen Rastatt Baden-Baden en Tubingen. Op de beide eerste plaatsen vielen 3 bommen, die gelukkig nergens schade aanrichtten, behalve in Tübingen, waar door gebroken vensterruiten eenige mate- rieele schade ontstond. Vliegeractie der Engelschen. LONDEN, 4 October (Officieel). Marine vliegtuigen deden gisteren bomaanvallen op de volgende plaatsen: St. Denis West- rem, de sluizen van Zeebrugge, de dokken van Brugge en andere doelen en de spoor wegverbindingen te Thourout. Al onze machines keerden behouden terug. Graaf Czernin, Oostenrijksch-Hongaarsch minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in 'n opzien barende rede te Boeda-Pest, door de bla den der monarchie met groote eenst-em- hugheid verwelkomd, zich uitgesproken na mens het rijk vo-or eenen vrede zonder geweld, voor het -opbouwen van een nieu we wereld-orde waarin recht de plaats van de macht zal innemen, voor ontwa pening, voor de vrijheid der open zee enz, enz. De redevoering, gedragen door boog zelf bewustzijn, was vrij van smaadwoorden jegens den tegenstander. Duinkerken verwoest. BERLIJN;, 3 Get. (W.B.) (Niet-offici- eel.) Hedennacht konden onze vliegers; melden, dat -geheel Duinkerken door het werpen van bommen een prooi der vlam men is geworden. Daarmede is de voor naamste stapelplaats van het 'Belgische leger en een der grootste havens voor het verkeer tusschen Fngeland en Frank rijk vernietigd. (Indien bovenvermeld bericht juist is, zou het de 2e maal zijn, dat de stad verwoest werd. De eerste maal ge schiedde het in 1388 door de Engel schen. Duinkerken, oorspronkelijk een Vlaamsche stad, werd in 960 gesticht, was later in Spaansche, Engelsche en Fransche handen en kwam in 1662 de finitief aan Frankrijk. De stad telt 50.000 inwoners en is fraai gebouwd. Red.) Maatregelen van weerwraak. LONDEN, 3 October. (R.O.) Reuter ver neemt uit de meest gezaghebbende bron, dat tengevolge van de yoortdurendie po litiek van Duitschland om slechts open en -onverdedigde plaatsen aan te vallei; en aldus den do-oid te veroorzaken van de burgerlijke bevolking en schade to© te, brengen aan eigendommen, de Engel sche regeering na het zorgvuldigste on derzoek besloten Leeft °m tot luchtre- presailles tegen Duitschland, over te gaan. Naar de Lokal Anzeiger uit kringen van afgevaardigden verneemt, zal in den vollen Rijksdag bet antwoord van Duitschland op de Pauselijke nota nog eens ter sprake komen. LONDEN, 3 Oct. (Part.) De Daily Tele graph verneemt Dinsdag uit Rome, dat de paus metterdaad aan de Entente zijn bemiddeling heeft aangeboden en haar antwoord afwacht. JAPA.V Naar uit Tokio gemeld wordt heeft in stad en omgeving een tyfoon van onge kende hevigheid gewoed en 100.000 men- schen dakloos gemaakt. De storm woedde 4 uur. Er werden 138 lieden gedood, 158 gewond en 217 worden er nog ver mist. 1346 huizen stortten in, 3098 werden beschadigd. Telefoon- en telegraaflijnen zijn verstoord en het spoorwegverkeer is gestremd. Ook andere plaatsen leden van de tyfoon en de geweldige regens, die de rivieren in wilde stroomen- verander den, hebben tal van dorpen overstroomd en aan den rijstoogst groote schade toege bracht. Mr. W. Thorbecke f. Op 74-jarigen leeftijd is te 's Graven- hage overleden de heer Mr. W. Thorbecke, landsadvocaat. _Mr. Thorbecke was de zoon van deit grooten staatsman Mr. J. R. Thorbecke. Tweede Kamerlid Van Vlijmen. Het Tweede Kamerlid voor het kies district Veghel, generaal B. R. F. van Vlijmen te Schijndel, zijn Woensdagmid dag, naar de ,,'sHert. Crt." meldt, de laatstee H. Sacramenten toegediend (Maasbode) Engelsche krijgsgevangenen. Woensdagmiddag 4.23 uur kwamen uit Bentheim alhier aan Wijf uitgewisselde Engelsche krijgsgevangenen, bestemd voor Scheveningen. De afdeeling Oldènzaalvan het Roode Kruis was behulpzaam bij het overstappen. Drie personen moesten ge steund worden. N.B. De invaliede Duitsche krijgsgevan genen zullen worden ondergebracht in de buurt van Dieren, Wolfheze en Hattem. Broodkaart. De directeur van het centraal brood kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 29ste tijdvak loopt van 5 tot en met 15 October. Werd Dingdag van uit Zuid-Westelijke richting te Katwijk aan Zee hevig ka nongebulder gehoord; Donderdag j.l. hoorde men het uit Noord-Westelijke richting te Delfzijl. Goes. De jaa-rlijksche tentoonstelling van goederen door de dames der St. Elizabeth- Vereeniging voor hare armen verkregen, zal ook dit jaar niet in November, maar op een nader te bepalen dag der maand October in het „Slot Oostende" alhier geschieden. Wie nog iets voor de behoef tige -kraamvrouwen wenscht af te zonderen kan dit bij- eene der damesleden doen bezorgen, waar- men het gaarne en met erkentelijkheid in ontvangst neemt. Naar wij vernemen zal de Zeer- Eervv. zuster Bertranda, overste van het St. J-aco-busgesticht alhier, tot herstel ha- rer gezondheid een drietal weken in het moederhuis te Etten gaan doorbrengen. Aan gepaste -ontspanning zal het ook dezen winter ons jongenspatronaat „St. Jaoobus" niet -ontbreken. Door de to-oneelafdeeling zijn reeds- een paar aar dige blijspelen in studie genomen. Hel vertrek der Duitsche kin deren is bepaald op Wpensdag 17 Oc tober. Daar dit echter 2 weken later is dan oorspronkelijk het plan was, kunnen ide pleegouders, die tegen dit zooveel later vertrek bezwaar hebben, zich mor gen, Zaterdag 6 October, vóór 12 uur ver voegen bjj mr. J. H. M. Stieger, advo caat en procureur alhier, die dan als nog zal trachten het vertrek te doen be spoedigen. Zij, die gebruik wenschen te ma ken van de distributie van zooileder, kun nen zich tot en met 10 October vervoe gen aan onderstaande adressenW. Traas, Papegaaistraat C 75; M. B. de Munck, 's-Heer Hendrikskinderendijk E 302; E. Kerkbove, Heernisseiweg G 180; J. jH. Nonnekes, Pr. Julianastraat G 38; C. Antonisse, Keizersdijk A 103b; E. Bar bier, Albert Joachiinkade G 30; A. Schrijver, Turfkade D 30 en M. Nieuwen- hujjse, M. A. de Ru(jterlaan E 73. (Z.) Middelburg. Gisterenavond heeft voor het eerst de electrische straatverlichting, die met recht een zeer goede verbete ring mag worden geacht in deze in fi guurlijk en werkelijk duistere tijden, ge brand. Op verschillende plaatsen is het verkeer hierdoor makkelijker en veiliger geworden en ook de algemeene nachte lijke veiligheid zal er bijl winnen. De voornaamste verbetering is aangebracht in de Langedelft, waai- deze kruist miet oude Kerkstraat en Segeerstraat, een boog lamp van '600 kaarsen maakt het ter plaatse zoo licht -als overdag. Maar ook andere belangrijke verkeerspunten zijji veel verbeterd als üe viersprong, Singel straat, Spanjaardstraat, Molstraat en Koo- poortstraat, de Balans, de Groenmarkt, d,e Varkensmarkt, alles baadt in een zee van licht. Wij hebben hier maar üe voor naamste punten genoemd, maar overal1 is hpt licht welkomen wij' vernamen dan ook, dat nog wpl meer- lichgpunten zullen worden aangebracht. Woensdagavond is hier iri „St. Joris" eene vergadering belegd om de mogelijk heid te bespreken van de oprichting van een middenstandscredietba-n-k-, die haar werkingssfeer zou uitstrekken over Walcheren, de Bevelanden, Schou wen en Tholen. De heer Fideldy Dop, directeur der Al gemeene Centrale Middenstandscrediet- bank te Amsterdam zette het nut en voordeel van zoo'n middenstandsbank uit een. Zoo geeft het deponeeren van geld bij de Bank on het betaalbaar stellen zij ner wissels bij de Bank groote voordeelen voor den middenstand en dit wordt pok door eigen banken bevorderd, beter dan dat men bij particuliere banken terecht moet komen. Spr. eindigde met een opwekking de coöperatie der verbruikers tegen te gaan, door gezamenlijk inkoopen, waardoor men ook den druk der producenten kan ver minderen. Door eenige heeren, waaronder particu liere bankondernemers, werd in debat ge treden en o. a. gewezen op den gemoede lijken omgang bier ter stede tusschen cre- dietnemers en bankinstellingen. De heer Fiedeldy Dop zeide, dat hij wel gelooft aan een goede verhouding in kleinere plaatsen, maar daarom, geelt het nog niet wat spreker wenscihit. Hij drong nogmaals aan zich te orga- niseeren voor tiet te laat is. Ook de burgemeester, die aanwezig was, gaf een krachtige opwekking tot samenwerking in deze richting, terwijl de heer nu-. P. Dieleman, die de vergadering voorzat, de vraag stelde, of het voor den middenstand niet beter is samen een cre- diet van groote instellingen te vragen. De heer D,op verdedigde daarop nog maals het piaken van winst door de credietbanken voor den middenstand zelf. De b oerenleenbanken wijzen den weg, waar Jaags men gaan moet. Bevorderd tot hoofdingenieur-direc teur van den rijkswaterstaat 1ste klasse de heer H. van Oordt te Middelburg. (Z.) Woensdagavond half tien werd hier een zware ontploffing gehoord, welke de ramen deed rinkelen. De V eili ng s v e r e en. „Wal cheren had Donderdag in (iet Schut tershof eene buitengewone algemeen© ver gadering belegd, <^m verschillende klach ten te bespreken." Naar aanieidmg van de ingebrachte bezwaren o-ver de ver zending van groenten naar het buiten land, waardoor in den tinancieelen toe stand der vereeniging wanorde was ont staan, werd een voorstel, uit den boezem der vergadering ontstaan, om bet bestuur uit te noodigen tot aftreding, aangenomen. Er bleken echter te weinig' leden aan wezig te zijn, waardoor de stemming re glementair niet in orde was. Het be stuur, dat zelf voor het voorstel was, wijl het weten wil of het nog het ver trouwen der leden bezit zal nu binnen kort een nieuwe vergadering uitschrijr ven, waarbij het zijn mandaat ter be schikking der vereeniging zal' stellen. De vergadering werd geleid eerst door den heer J. Polderdijk, later door den heer P. Ton Jr. Het verslag der vergadering van de Z. L. M., afdeeiing Middelburg, moeten wij wegens plaatsgebrek nogmaals uitstellen. Heinkenszand. Men schrijft ons van ge achte zijde.: Het is noodig onz-a mede burgers- van Heinkenszand en omstreken te waarschuwen tegen de praktijken van een paar vreemde snuiters, die voorge ven namens eene R. Kath. Sigarenia- briek te zijn uitgestuurd om de sigaren <iier fabriek aan den man te brengen. Wat zij te koop aanbieden zijn echte „stinkstokken" en voor een prijls naar evenredigheid, abnormaal hoog. Om de luidjes er des te beter te doen invlie gen laten de kooplai(l) een z.g. bestel- boekje zien, waarin door hen gefingeer de bestellingen staan opgeschreven van. verschillende eerw. geestelijken uit dera omtrek, van den pastoor van Heinkens zand zeiven, van den gardiaan van het klooster Rilland enz. Verschillende boe ren de heeren hadden vooral de kerk en armmeesters op het oog, wier adres sten zij zich verschaften door het ne- mpn van informaties in de een of pn- dere herberg zijn er in geloopen. Men zij dus- op- zijn boedel 8 Heer Arendskerke. Benoemd tot amb tenaar ter Secretarie dezer gemeente de heer W. J. Vennink, als zoodanig werk zaam te Vlagtwedde (Gron.) (Z.) Hansweerd. Wij lezen o-ver de tram Hansweerd-Vlake het volgende in de Mid del. Courant Daartoe gemachtigd door den Minister van Waterstaat, zal voorloopig bovenbe doelde Tram bij donker geen sluitlicht voeren, terwijl op de locomotief slechts één lantaaarn zal branden. De Directeur, B. C. A. VAN RENTERGHEM. Wij wisten wèl, dat een persoon kan gemachtigd worden, maar een tram 1 Ellewoutsdijk. Bij den landbouwer Jacs. Smallegange Jzn. bracht eeu varken deze week -21 jongen ter wereld. (Z.) Hoedekenskerke. In de Woensdag ge houden vergadering van stemgerechtigde Welk weder zullen wij hebben 7 Verwachting tot den avond van 6 Oct.: Matige later wellicht weer toenemende Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, tijdelijke opklaring, later wellicht weer regen. Iets zachter. ingelanden van het waterschap Hoedekens kerke waren 17 ingelanden vertegenwoor digd, uitbrengende 20 stemmen. Met algemeene stemmen werd besloten den Veerweg in beheer en onderhoud aan de provincie af te staan, waarvoor jaarlijks aan de provincie £62.25 zal zijn af te dragen. Ten derde male kwam in behandeling een verzoek van den waterbouwkundig ambtenaar om een duurtetoesiag. Thans werd met 17 stemmen besloten deze te verleenen tot een bedrag van f 50. Rilland. De R.-K. Kiesvereeniging alhier besloot in hare jongste vergadering, dat het Bestuur van den Provincialen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Zeeland zij aangewezen en erkend ais het Kies- kringbestuur Zeeland. lerseke. Woensdagavond trad voor een zeer gTOot publiek op de heer van Gel der, redacteur van de Visseherij Crt. om te spreken over de belangen der Zeeuw- sche mosselkweekers. Hiji besprak de be staande vereenigingen, welke bij stellig verwierp en beval aan om te komen tot een orgineel Zeeuwsche vereeniging, Bottemanne die zich zoo uitsloofde voor de visschers, is, zeide hij, niet te vertrou wen; die lijdt aan .„machtswellust," wat overal uit blijkt. In de nieuwe vereeni ging moeten de kweekers baas zijp en niet Bottemanne. Direct werd een ver eeniging opgericht waartoe pl.mi. 30 le den toetraden. (Z.) Kruiningen. Bij K. B. van 22 Sept. is aan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas verleend ten behoeve van woningbouw. Veere. De gemeente- en rijkspolitie al hier heeft, bijgestaan door den garnizoens commandant, drie militairen en een bur ger, zekeren S., op heeterdaad betrapt op diefstal van 5 vaten benzine, ieder van 200 liter. De aangehoudenen zijn" naar Middelburg overgebracht. (Z.) vrouwepolder. Het faillissement J. de Vos Mzn. is geëindigd. Terneuzen. Naar de T. C. verneemt, nibestaat het vermoeden, dat het smok kelen van vee een groote uitgebreidheid heeft. Steeds worden meerdere personen dié onder verdenking staan verhoord. Zekere S. v. D., van wien vermoed 'w,oidt, dat hij: de man is die de runidei- ren aan de Duitschers leiverde en die sedert Zaterdag in arrest is, werd naar Middelburg o-vergebracht, ter beschikking van den officier van justitie. (Z.) Sluis. Van bevoegde zijde vernemen wjjj, dat de scherven, welke gevonden zijn, van bommen afkomstig waren. (Z.) Treffend. Toen Maandag avond j.l. door de ontploffing der bom men bij dhr. Herman alles vernield en de achterkamer geheel uiteen geslagen was, stond daar tusschen de ruiae ge heel ongeschonden debeeltenis yan het H. Hart van Jezus. Door den burgemeester is een com missie ingesteld voor het schatten der ver nieling in de perceielen aangericht; zij bestaat uit de heeren J. D. Bouw, tim merman, J. F. Bogaerd, metselaar en D. de Smit, architect, de eersten wo nende te Sluis, de laatste te Aarden- burg. Zij vingen aanstonds hunne werk zaamheden aan. Zaamslag. Door onbekende, oorzaak is Dinsdagmorgen afgebrand de landbouiw- schuur van M. Dekker Ex. Wijk Reuzen- hoek. Het vee werd gered. Het gebopw was tegen brandschade verzekerd. Hulst Bij den opbouw van den stoom- caroussel Janvier bad Woensdag een droevig ongeval plaats. Toen een der knechts bezig waa om boven op den schoorsteen een haak te bevestigen, die hem door anderen weid aangereikt, kwam plotseling de schoor steen naar „beneden, den man In zijn, val meesleepende. Direct werid de man opgenomen en in.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1