De Groote Oorlog. No. 117. Donderdag 4 October 1917. Dertiende Jaargang. FEUILLETON. Verschijnt eiken MAANDAG WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. WAT ONS WACHT. Onder den grond. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewljn de Wltfestraaf A 135s GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prgs. Advertentiën van 15 regels f 0.626, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. IV. Als we verder het artikel 80 der her ziene Grondwet nagaan, treft oms weer wat nieuws, namelijk de mogelijkheid der invoering van het v r o u w e n k i e s- ■roch t. Mochten tot nu toe alleen manne lijke Nederlanders aan de verkiezingen voor Kamer, Staten en Gemeenteraad deel nemen, konden tot nu toe slechts m a n- n e 1 ij k e Nederlanders tot lid van Kamer, Staten of Gemeenteraad worden gekozen, voortaan zal zulks ook voor vrouwe lijke Nederlanders mogelijk zijn. In de additioueele artikelen (d.w z. de aan art. 80 toegevoegde artikelen, die het in art. 80 bepaalde nader omschrij ven) is het passieve kiesrecht (d.w.z, de verkiesbaarheid) reeds feitelijk aan de Nederlandsche vrouvy toegekend. Het ac tieve kiesrecht, d.w.z„ het kunnen kiezen heeft de Nederlandsche vrouw nog niet, maar is daartoe de mogelijk heid in de Grondwet, zooate wijl boven aanstipten, vastgelegd. •Er zijn onder de onzen velen, die zich bezwaarlijk met het vrouwenkiesrecht kun nen verzoenen. De vrouw uit de stille geheiligde sfeer van haar huiselijken ar beid en van de vervulling harer moeder plichten te werpen in den maalstroom der politiek achten zij: niet overeenkomstig de roeping der vrouw, zooals gods dienst en traditie ons die doen kennen en slechts met huivering denken zij er aan, dat het kiesrecht ook aan de vrouw zal worden geschonken. Geen wonder al- zoo, dat ook die bezwaren bij onderschei dene onzer Katholieke Kamerleden werden gevonden en door hen vrijmoedig werden geuit. Met name het overleden Tweede Kamerlid, de voortreffelijke Jhr. J. W. Van Nispen tot Sevenaer, ontwikkelde in een welsprekende rede vrijwel zijn zwanenzang zijn afgekeerdheid van het vrouwenkiesrecht. Ook in onze pers bracht het vrouwenkiesrecht heel wat pennen in beweging en in menig geharnast ar tikel werd tegen deze moderne nieuwig heid gewaarschuwd. Het. ontbrak evenwel, ook onder de pnzen, niet aan verdedigers van: hstvrou- wenkiesre ch t. Behalve, dat door theologisch geschoolde mannen werd opge merkt, dat noch het Katholiek beginsel noch het 'natuurrecht zich tegen de in voering van vrouwenkiesrecht verzetten hoezeer men zich ook tegen de o p p o r- tuniteit der invoering moge kanten werd niet zonder reden aangetoond, dat de argumenten der tegenstanders van het vrouwenkiesrecht meer betrekking hadden op het hui smodder s kiesrecht dan op het vrouwenkiesrecht. Het valt toch niet te ontkennen en ten slotte In leven afgevaardigde voor Rheden ter Tweede Kamer en hoofdredacteur van „De Re sidentiebode". Men moet hem niet verwarren met den thans nog levenden Jhr. O. van Nispen tot Sevenaer, oud-voorzitter der Tweede Kamer en op het oogenblit tijdelijk gezant bij het Vatikaan. 39) Men ontmoette ze; overal, op de borst een omslag dragende met een groot rood lak en onhandig voortsukkelende, op ma gere knollen of zware trekpaarden, die voor den dienst der natie opgeëischt Wa ren. Van al de bewoners van het huis gin gen juffrouw Rosa en Vilhelm alleen uit, jie eene om naar de markt, de an dere om op kondschap uit je gaan, en te huis gekomen deelden zij het opge vangen nieuws mede. De tijdingen, die zij medebrachten, wa ren dikwijls met elkander in tegenspraak, doch even weinig geruststellend, want er ging geen dag voorbij1, die zich niet dooi een of ander schandelijk ó'f belachelijk feit kenmerkte. Louise kwam eiken ochtend 'na het vertrek van haar man, wanneer hij des nachts te huis gekomen was, hetgeen hij zelden deed, naar den toestand van den gekwetste vragen; zij; sprak weinig en scheen een geheim te verbergen, dat zeer komt het bij de appreciatie van het vraag stuk niet op beschouwingen, maar op feiten aan dat in de huidige maat schappij, men mag het betreuren of niet, tal van vrouwen ongetrouwd blijvende, zich een levenspositie moeten veroveren in betrekkingen, ambten en posten juist als de man, zonder nog te spreken van de vele gehuwde vrouwen, die open bare betrekkingen ge 1 ijk de ma.nnen bekleeden. Wiji zwijgen nu maar van de enorme massa vrouwen op fabrieken en kantoren werkzaam en willen alleen maar wijzen op vrouwelijke telegrafisten, tele fonisten, postbeambten, doktoren, advo caten, op leeraressen, onderwijzeressen, enz. enz. Zij( allen nemen gelijkelijk als de mannen deel aan het oipen- b a r e, laan het maatschappelijke leven, besteden haar krachten en talenten aan de instandhouding, den bloei en vooruit gang van het land, geregeerd nochtans door wetten tot welker totstandkoming zij niet zouden mogen medewerken, ook ai hadden zij, die in alles als bur geressen optreden en erkend worden, er het meeste belang bij. Dit laatste, men voelt het, is eene 'inconsequentie.2) Ook werd nog opgemerkt, dat men uit een verkeerde behoudszucht niet blind mag zijn voor het feit, dat straks al die als mondige leden der staats- gem eenschap werkende vrouwen door de aan God en godsdienst vijandige mach ten men denke maar eens aan de socialistische vrouwenciubs kunnen worden mobiel gemaakt om de op chris telijk fundament rustende maatschappij ganschelijk om te keeren en te hervor men tot een paganistisch-moderne. Zoo dat gebeurt, dienen ook de christelijke, de Katholieke vrouwen gereed te staan om met het wettelijk wapen van het kies recht te redden wat te redden valt, de maatschappij te behouden voor den Chris tus, juist als bij storm en noodgetij al les, vrouw en man, wat maar handen heeft tot werken, op den dijk staat om huis en erf tegen het geweid van den waterwolf te beschermen. En zoo is men ten slotte onder de onzen tot de conclusie gekomen, dat zeer zeker de invoering van het vrouwenkies recht nog geen haast heeft, maar dat men toch aan de mogelijkheid der invoering gelijk die thans in art. 80 der herziene Grondwet is vastgelegd geen verdere hinderpalen meer in den weg mocht leggen. En hiermede meenen wij over de kwes tie van het vrouwenkiesrecht genoeg te hebben gezegd. Ook over de schorsingen van het kies recht, zoowel voor militairen als voor burgers, kunnen wij kort zijn. Bij aan dachtige lezing der beide artikels 80 dat van de oude en dat van de nieuwe Grondwet springen aanstonds de ver schillen in het oog en ziet men, dat de grenzen in het nieuwe artikel 80 heel Ook bij de voorstanders van gezinshoofden- kiesrecht wordt vrij algemeen de opinie gedeeld, dat bij den dood dea mans de weduwe, or tredend als gezinshoofd, het kiesrecht behoort te ont vangen. zwaar was om1 te dragen. Dat geheim moest haar inderdaad ziwaar vallen en ziehier hoe zij het vernomen had. Daags na de slachting .van "het Vendöme-p-lein was Vincent beschonkeraer dan gewoonlijk teruggekeerd. Zijne vrouw wist, dat het gevaarlijk was hem aau te spreken, als hij in dien staat van opgewondenheid verkeerde en bewaarde het zwijgen, terwijl zij hem eten en drinken voorzette. „Hoe heb ik het nu met u?" sprak Lij1, zijn geladen geweer op tafel leg gende, „gij spreekt mij1 niet van uw man heer Schiïltz eu van zijne dochter, uwe beschermster? Zou hij bij geval gekwetst zijn?" „Ja, op het Vendöme-plein". „Ernstig?" „Een kogel in de borst". „Weet hij wie het schot gelost heeft?" „Ik geloof, dat niemand het weet". „Inderdaad? Welnu! in de Epi-Sciè we- ten zij meer dan gij; en op het Vendóme- piein ook". „Is het misschien Laurier?" vroeg zij verschrikt, want zij begon de verschrik kelijke werkelijkheid te doorzién. „Uw mijnheer Schiiltz, de aristocraat droeg de vlag van de reactie, Laurier heeft hem herkend en daar hij een goed wat ruimer zijn getrokken. Ofschoon van de Evenredige Ver tegenwoordiging in artikel 80 niet wordt gesproken, is zij daarmede ten nauwste verbonden, wijl bij additioneele bepaling is vastgesteld, dat de uitoefe ning van het kiesrecht haar vruchten af werpt binnen de grenzen van het stelsel der Evenredige Vertegenwoor diging. Toch mogen wij deze allerbe langrijkste kwestie nog niet van nabij be kijken, zonder eerst \onze aandacht te hebben gevestigd op de laatste zinsnede van het nieuwe artikel 80, luidende: „De uito efening van het kiesre-c-h-t is verplicht volgens regels door de wet te stellen". Hiermede is dus de stemplicht door de wet aanvaard. Losse berichten. Een tweede Vredesnota van den Paus? ROME, 2 'Oct. (part.) Het „Giornale d'Italia" zegt: De Paus heeft bij zijn mededeeling aan de regeeringen der en tente van den officiëelen tekst der ant woorden van de centrale rijken op zijne nota van 1 Augustus een tweede nota Igevoegd, waarin hij verklaart, dat hem gebleken is; dat Duitschl'and be- r»id is, België en Noord-Frank- rijk te ontruimen. De Paus vraagt vervolgens aan de re geeringen :der entente, of zij1 wenschen, dat hij aan Duitschland de vraag richt om de voorwaarden van deze ontruiming te preciseeren en biedt aldus direct zijn bemiddeling aan. (Msbode.) (Zie verder onder laatste berichten. Red.) Vliegeraanvallen op Gent en Zeebrugge. Zondagavond omstreeks elf uur zijn de spoorlijnverbindengen van GentDam poort en Port Arthur door vliegers ge bombardeerd, met het gevolg dat er veel schade en groote belemmering van het verkeer is. Men is dadelijk aan het werk gegaan om de schade te herstellen. Za terdagavond, Zondagavond en Maandag middag om twee uur is Zeebrugge door aviateurs gebombardeerd. Maandagavond was er weer een eskader van twintig a vijf en twintig aeroplanen, dat zich over Vlaanderen verspreidde. Bij St. Amandsberg, een voorstad van Gent, is een vliegtuig der geallieerden brandend neergekomen. Een nieuw Duitsch complot in Zweden ontdekt. De politie te Stockholm heeft dezer da gen een magazijn ontdekt, waarin zich een belangrijke hoeveelheid Duitsche ge weren, brownings en daarbij behoorende munitie bevond. Op dezelfde plaats wer den ook een groote hoeveelheid vlug schriften gevonden in de Russische en Fransche taal, bestemd om onlusten in Rusland en oproer in Finland te ver wekken. Ten slotte vond de politie ook nog een kist, waarin zich tot in bij patriot is, heeft hij het eerste geweer schot op hem gelost, maar hem gemist". „Dan is hij het niet". Vincent brastte in een dierlijken iach uit. „Kijk", sprak hij, zich een glas wiijin inschenkende, „die daar heeft het schiot gelost 1" en hij wiees op zijn geweer. „•O! zeg dat met", riep zij' uit, „dat is onmogelijk, gij zult toch niet np den vader onzer weldoenster geschoten heb ben". „Ik lach wat met uw weldoenster", grijnslachte de dronkaard; „ik wil niets aan de aristos schuldig zijn en ik be taal al mijne schulden met lood; als hij ditmaal niet sterft, zal ik hem een an dere pil te slikken geven, en aan zijn Wilhelm en uw Margaretha zoowel als aan dien ouden prevelaar van gebeden, die tegen het volk samenspant. Ha, ha, ha! wij zullen een aardig dansje opspe len voor al die schijnheiligen, die het bloed van het volk willen uitzuigen. Op het welzijn der Commune, op het welzijn van het bevrijde IParijs!" en met een teug ledigde hij zlijn glas. „Vincent, Vincent! herhaal zulke woor* den niet, zij zouden u op het schavot brengen!" riep Louise ontsteld uit. „Morgen zullen wij het schavot aan den voet van het standbeeld van Vol- zonderheden ontworpen plannen bevon den om Onlusten en oproeren te doen ontstaan. („Centrum") De kiesrechthervorming in Pruisen. BERLIJN, 1 October. (W.B.) De voor bereiding der wetsontwerpen betreffende de hervorming van het kiesrecht voor het huis van afgevaardigden, alsmede de her vorming van het heerenhuis, is thans zoo ver gevorderd, dat de indiening ervan bij het huis van afgevaardigden vermoedelijk einde October of begin November zal plaats hebben. De Koning van Italië aan het Westelijk front. HAVRE, 1 October. (Part.) Bij het be zoek, dat de koning van Italië Zaterdag met koning Albert der Belgen aan de voorste loopgraven van het Belgische front gracht, is er een granaat ontploft naast de officieren van het gevolg en een ordonnans. De koning van Italië werd omver geworpen. De vorsten hebben vervolgens de troe pen geschouwd in een sector aan het front. Vliegers hebben stoutmoedige oefe ningen gedaan. (N. R. Ct.) Een ontmoeting. De Duitsche Keizer ontmoette Zondag op een Oostenrijksch grensstation Keizer Ka- rel, met den chef van den Oostenrijk- schen generalen staf. Bij gehouden gesprekken bleek volle dige overeenstemming op politiek en mili tair gebied. Engelsche successen in Mesopotamië. De Engelschen hebben Vrijdag de vooruit geschoven stelling van Moesjaid, 6500 M. ten O. van Ramadié aangevallen. Na den ,rug van Moesjaid bezet te hebben, vie len zij de hoofdstellingen in de streek van Ramadié uit het Zuidoosten aan. Na een dag lang zwaar vechtens werden de hoofdstellingen vermees- terd die Ramadié in het Oosten, Zuid oosten en Zuiden op een afstand.' vajn 3200 M. van de stad omgeven. De ruiterij jno'ltooide het cordon te land om! de stad {teen, terwijl' dp Euphraat ten N. van die stad stroomt. De vijand trachtte 's nachts in Wes telijke richting door te breken, maar fle Ruiterij sneed hem den weg at. De aanval werd Zaterdag, bij het aan breken van den dag hervat. Tegen ne gen uur gaf de vijand zich overal' over. Tot den buit behooren kanonnen, wa penen, schietvoorraad, veel materieel, ver scheidene duizenden gevangenen, o. w. Achmed-bei en zijn staf. Vrijwel het ge- heele garnizoen van Ramadié viel in han den der Engelschen. De Amerikanen in Frankrijk. PARIJS, 1 Oct. (H.N.) Het eerste Ame- rikaansche regiment genietroepen in Frankrijk is in dienst gesteld op een der zeer belangrijke strategische punten van het front. Dit regiment wordt ge heel verzorgd door de Fransche inten- taire verbranden", riep de moordenaar woest uit, het volk wil er niet meer van weten; de guillotine heeft in '93 haar tijd gehad, in 1871 zullen wij haar vervan gen door de chassepöts". „Maar de Versaillanen „Dat de bliksem, hen verpletter© I Het zal spoedig gedaan zijn met. die schur ken van gendarmen, stokkeknechts en pauselijke zéuaven; wij' gaan hun reke ning vereffenen en daarna zullen wij 'omq bezig houden met ihet prieslcrtuig en uw© weldoeners". Dien dag 'begon het volk, door het zien van het bloed opgewekt, te brullen, en de redenaars der clubs hadden elkan der het wachtwoord gegeven, pm zijne woede aan te vuren. Daags daarna bevatte het officieel© dag blad der Commune een laag en 'heftig artikel, dat met deze woorden eindigde: „De maatschappij kent slechts een plicht tegenover de prinsen; de DOOD; Zij is slechts gehouden aan een formaliteit: dei identiteit te bewijzen. Die Orleansien zijn in Frankrijk; de Bonapartes willen terug- keeren; laat de goede burgers hier wel acht opgeven". Deze schandelijke regels waren mlet d©n naam van Vaillant onderteekend. Na hare regeering door den moord in- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 4 Oct.: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind. Zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer. Iets koeler. dance, behalve wat de kleeding betreft, waarvoor Amerika zelf zorgt. Het bestaat bijna geheel uit beambten, die vroeger werkzaam waren aan de spoorwegen in het "Westen v,an de Vereenigde Staten. (Msb.) Hindenburg 70 jaar. BERLIJN, f Oct. Öp het plein voor het gebouw van den Rijksdag had gister middag om 12 uur een groot vaderlandsch feest plaats ter gelegenheid van den 70en verjaardag van Veldmaarschalk Von Hin denburg. In eene redevoering werd Hin denburg gehuldigd. Vervolgens hadden op verschillende plaatsen der stad militaire concerten plaats. Ook te Potsdam werd het feit gisteren herdacht, alwaar de Eerste Burgemeester de feestrede uitsprak. Asquith. Volgens de „Pester Lloyd" heeft de re devoering van Asquith in Weensche diplo- matieve kringen een zoo slecht mogelij ken indruk gemaakt. Men ziet in deze rede een absolute weigering, om vredes onderhandelingen te beginnen en een hoon van de bedoelingen van den Paus. Even wel is de Boedapester pers niet geneigd, in de uitlatingen van den oud-premier de meening der officieele Engelsche politici te zien. Uit Rusland. Volgens een telegram aan de „Köln. Ztg." bleek uit het verloop van de groote democratische confe'rentie, dat het aan tal aanhangers van Kerenski in beden kelijke mate afneemt. Kerenski's reden werden herhaaldelijk door spottende inter rupties van alle kanten beantwoord. Op de interrupties van de maximalisten ver klaarde de dictator, dat hij met zijn poli tiek niet alleen stond, en dat, als zijn tegenstanders wat tegen hem zouden on dernemen, spoedig genoeg blijken zou, dat zij niet op den steun van de soldaten konden rekenen. Maar ook deze bedrei gingen maakten niet den geringsten in druk en werden met hoon-gelach ont- .vangen. Volgens de „Tag. Rundschau" moet de linkerzijde in Rusland zich meer en meer om Tschernoff groepeeren, die het plan moet hebben om Kerenski ten val ti. brengen. Tgchernoff zou reeds een nota hebben opgesteld, die, zoodra hij de macht in handen hebben zou, aan alle bondge- nooten en aan de centralen gezonden zou worden, en waarin voorgesteld zou worden onmiddellijk vrede te sluiten. („Maasbode") gewijd te hebben, verhief de Commune dien tot leer en verkondigde dien als een plicht. Van zulk een gouvernement kon men voortaan alles verwachtenhet verloo chende zijn oorsprong niet. Het was eerst zes dagen geleden, dat de heer Schiiltz: met zijn bloed het plein geverfd had, hetwelk de Vendöme-zuil kort daarop met zijne brokstukken zou be dekken, toen Wilhelm te huis kwam,met de tijding, dat de Commune officieel op het stadhuis afgekondigd was. „En hiermede begint de regeering van het schrikbewind", sprak die pastoor van Sint Gertrudis, „de ontheiliging deir ker ken en het vermoorden der weldenkend© burgers kunnen niet lang meer uitblijven; het wordt tijd om een schuilplaats te bereiden voor onzen geliefden zieke, die te zwak is om de stad te verlaten; ik ga alias in gereed brengen wat wij zul len noodig hebben om de dagen of de weken der beproeving onder den grond door te brengen; in deri ïiacht ziullen Rosa en Wilhelm mij' behulpzaam zijn om „de geheime crypte" te meubiteeren". (Wordt vervolgd.) -- - t i 0

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1