ndaal, far. WEEL De Groote Oorlog. No. 116. Dinsdag 2 October 1917. Dertiende Jaargang. IDA. fren. es, Markt, Middelburg. ÏKTUI6EN r: Is, Verschijnt eiken MAANBAG-.JfQENSDAG- en VRIIDAGAVQNO. Het Bestuur van den Kies kring Zeeland. t, Kerkbanken, inken enz enz. S. en zitting In hel en Effectenzaken schudder einiging; Reiniging; ïGEN, enz. chmachines thmachines Iers nes enz. NIEIIHE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoude wijn de Wlffestraaf A 135s GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjja. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 12' Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Zoo goed als alle Rooinsch Katholieke Kiesvereenigingen in de provincie hebben te kennen gegeven, dat zij hot huidige Bondsbestuur willen zien erkend en aan gewezen als het Bestuur van den Kieskring Zeeland. De opdracht, welke hiermede aan de functionarissen wordt gegeven, is eene hoogst eervolle, wijl zij getuigt van het vertrouwen, door onze kiesvereenigingen in hen gesteld, doch tevens een hoogst ernstige en verantwoordelijke, wijl zij de verplichting inhoudt, de verkiezingen van 1918 zóó voor te bereiden, dat ook voor Katholiek Zeeland een zoo groot mogelijk succes kan worden verwacht. Waar het terrein, door de nieuwe kiesrechtregeling ontsloten, doet denken aan die tuinen, welke het dreigende opschrift boven den ingang voeren: „hier liggen voetangels eii klemmen", daar is de taak, welke het Kringbestuur op zijne schouders is ge legd, allesbehalve eene gemakkelijke. Wie nu echter denkt, dat daarmede aan het Kringbestuur een soort van al leenheerschappij is verleend, zoodat het. naar believen over het wel en wee der Katholieke partij in Zeeland kan beschik ken, vergist zich ter dege. Wijl in den geest der nieuwe Kieswet de provincie Zeeland één afgeronde kieskring vormt (het geheele land is, zooals men weet, voor de Tweede Ka merverkiezingen in 18 kieskringen ver deeld) en voor wat de Provinciale Sta. tenverkiezingen aangaat, de nieuwe dis- trictsverdeeling vrijwel beantwoordt aan de oude, blijft de inrichting van onzen Provincialen Bond van R. K. Kiesvereeni gingen, zoowel als die onzer Centrale en .Plaatselijke Kiesvereenigingen van kracht. Alleen zal wanneer in den loop van 1918 de Algemeene Bond van R. K. Kies vereenigingen volgens den geest der nieu we kieswet is gereorganiseerd gezorgd moeten worden, dat onze Prov incia- le politieke organisatie zich aanpast aan de Algemeene landelijke. Dan komt vanzelf de vraag aan de orde, in hoe verre de reglementen en statuten gewij- ■zigd moeten worden, waarbij dan tevens de zittingsduur met rooster van aftreding ter sprake komt. De kiesvereenigingen kunnen dan zelf beoordeelen of het hui- 'dige Bonds- en Kringbestuur aan de ver wachtingen heeft beantwoord, maar wat 'daarvan zij, er is geen enkele reden om te vreezen, dat het bestuur te lang zal zitten en nog minder dat aan het be stuur te veel macht is geschonken. Im mers, het bestuur heeft tot taak namens de kiesvereenigingen, wier ver trouwensman het is, de politieke zaken Zoo goed mogelijk te hehal'tigen. Daaruit volgt ,dat het geen stap kan doen, geen daad kan verrichten' dan in het besef de uitvoerder te zijn van den wil en de besluiten der kiesver eenigingen, wier leiders en voorman nen het gehouden is bij alle kwesties van gewicht te raadplegen. Alles volgens het democratisch beginsel, dat de politieke actie van onder op haar oorsprong neme en niet de vrucht zij van een van boven opgelegd bevel. Van dit gezonde beginsel was het be stuur sinds de geboorte-ure van den Prov. Bond doordrongen, hierdoor werden steeds zijn handelingen beïnvloed. Ware niet de beperking van het spoorwegverkeer sto rend tusschen beide getreden, men zou dit alles verwezenlijkt hebben gezien in de vergadering van vertegenwoordigers van al onze R. K. Zeeuwsche Kiesvereenigin gen, welke te Middelburg had moeten bij eenkomen om in volle vrijheid zich ■over de samenstelling van het Kringbe stuur uit te spreken. Slechts noodge dwongen heeft het Bondsbestuur er toe moeten overgaan, deze zaak per refe rendum te doen beslissen. Daarbij vergete men niet, dat het Bonds bestuur, thans tevens Kringbestuur, geens zins zonder controle, in den geest van „I'état c'est moi" de leiding der politiek i.u onze provincie in handen heeft. Behalve dat de Bondsstatuten voor schrijven, om, zoodra een nieuwe cen trale kiesvereeniging men denke b.v. aan Schouwen—DuivelandTholen tot den Prov. Bond toetreedt, een vertegen woordiger dier centrale aan het bestuur toe. te voegen, treedt het Bonds- en Kring bestuur op als lasthebber van den Provincialen Bond, welke is samen gesteld uit een aantal afgevaardigden, ge- evenredigd aan de getalsterkte der cen- trale's, die bij den Bond zijn aangesloten. Het Bestuur is gehouden den Bond in gewichtige zaken te raadplegen en jaar lijks in eene Algemeene Bondsvergade ring van zijn „faits et gestes" verant woording te doen. De stemming over za ken, die in de Bondsvergaderingen aan de orde zijn, is aan den invloed van het Bestuur onttrokken door de bepaling, dat per centrale wordt gestemd en wel geëvenredigd aan het ge wicht en den invloed der tot den Bond behoorende centrale's, onafhankelijk van het getal afgevaardigden, "dat de Bondsvergaderingen bezoekt. Waar zoo de zaken staan, kan men o.i. zonder vrees voor machtsmisbruik aan het huidige Kringbestuur de taak toever trouwen, die het in het besef van zijn groote vera.ntwoordelijkheid en rekenend op aller goed willigen steun en sympathie, dankbaar te vens voor het genoten vertrouwen aan vaardt, niet zich zeiven zoekend, doch alleen het heil, den bloei en den vooruitgang van de Katho lieke partij in ons gewest, welke het een plaats in het openbare leven wil zien ingeruimd, evenredig aan haar beteekenis en invloed. En zulks ook al weer niet omwille van de macht als zoodanig, maar om daardoor het chris telijk, het Katholiek beginsel te doen in werken in onze staatkundige verhoudin gen, Gode ter eere, land en volk ten zege. Mogen aller samenwerking en wedijver voor dat schoone doel de taak van het Kringbestuur van Zeeland licht en aange naam maken. J. W, VIENINGS, le secretaris v. h. Kieskringbestuur Zeeland, Goes, 29 Sept. 1917. „Gekroonde ellendeling". In een beoordeeling over een boek „Dei gratia" geheeten en dat „het leven, lijden en strijden van den Vader des Vaderlands" (Prins Willem van Oranje) tot onderwerp heeft, schrijft „De Zeeuw" in het nummer van 27 September: „Daarna beschrijft de schrijfster ook de vijanden van den Prins, allen in hun falen: Alva, Requesens, Don Juan, Parma, Anjou, de(n) Koning van Span je zelve(n), de (n) gekr oo nde (n) el lendeling met zijn ziekelijk li chaam, ganschelijk onder den invloed van eene b o e 1 e ér- ster Wij kunnen onze Protestantsche landge- nooten veel vergeven, wanneer zij het hebben over „den Vader des Vaderlands". Dan pleegt hun fantazie- het koele ver stand in dolle sprongen vooruit te loopen en schildert hun geestdrift voor hun held, allen die tegenover dien „Vader des Va derlands" stonden, met de somberste kleuren. Maar het gaat toch werkelijk alle per ken te buiten, wanneeer men Filips II afmaalt, gelijk in bovenstaande door ons aangehaalde en gespatieerde zinsnede ge schiedt. Wij, Nederlanders Katholieke zoo wel als niet-Katholieke bewaren geen vriendelijke herinneringen aan den man, wien Karei V in 1555 het bewind der Nederlandsche gewesten overdroeg. Opge voed als Spanjaard, gansch vreemd aan onzen volksaard, van onze zeden en ge woonten niet op de hoogte, daarbij gren- zenloos koppig en hoogst autoritair in de uitoefening van zijn gezag, heeft hij door het herhaaldelijk aanwenden van -zeer ver keerde middelen, tegen de raadgevingen van ervaren mannen uit deze landen, tegen de vermaningen van den paus in, het Nederlandsche volk van zich afkeerig gemaakt. „Niet de geneigdheid tot ketterij of opstand gaf aan tal van Nederlanders de wapenen in de hand, maar de harde' behandeling van Filips". Aldus Granvelle, in deze zeer zeker een onverdacht ge tuige. Maar, dat is toch nog heel iets anders dan het beeld in de boekbeoordeeling van „De Zeeuw" over dezen monarch opgehangen. Filips II was met al zijn fouten en gebreken, zelfs zoo .men die ziet door het brilleglas der Protestantsche geschiedbeschouwing, een man van groó-» te wijsheid, scherpzinnigheid en onver woestbare arbeidskracht. Hij meende eer lijk geroepen te zijn, zijne onderdanen niet slechts stoffelijk maar ook geestelijk van alle schade te moeten vrijwaren. En in zijn oog was de grootste schade, die een volk kon te beurt vallen, het verlies van het Roomsch-Katholieke geloof. Nu moge men dat standpunt niet billijken, noch de njjddelen prijzen, die Filips aan wendde om zijn onderzaten voor de re formatorische dwalingen te behoeden, het gaat toch niet aan, om hem nu zoo maar klakkeloos een „gekroonden ellende ling" te noemen. De historische waarheid behoudt ook hare rechten, zelfs als het de tegenstanders geldt van den „Vader des Vaderlands". Losse berichten. Verklaringen der Duitsche Regeering. De verklaringen van den Duitschen Rijkskanselier en van den Staatssecretaris Von Kühlmann, dezer dagen voor den Rijksdag gehouden, maken door hun vaag heid het uitzicht op een spoedigen vred<? niet veel grooter. Wij ontleenen aan „Het Centrum" de navolgende samenvatting: In de Rijksdagcommissie heeft de Rijks kanselier het eerst het woord gevoerd. Hij roemde het Duitsche leger en bracht ook der bevolking dank. Er is volkomen eensgezindheid tus schen Duitschland en zijn bondgenooten en de betrekkingen met de neutralen zijn bevredigend, niettegenstaande het agitee- ren der vijanden. Frankrijk komt voor groote finantiëele en economische bezwaren te staan; ook wordt daar een felle politieke strijd ge voerd; Italië heeft moeite, het pacifisme te onderdrukken en Engeland lijdt sterk onder den duikbootoorlog. Voor de krijgsmacht der Vereen. Staten is Michaëlis niet bang. In Rusland heerschl een chaos, die zich ook hij demobilisatie ernstig zal doen ge voelen. De Rijkskanselier behandelde daarna dfe antwoorden der .Centralen op de .Phu- selijke nota en het vraagstuk der oor logsdoeleinden en beweerdeDe Duit sche nota is, voor zoover is na te gaan, door onze vrienden en bondgenooten met instemming, door het meerendeei onzer tegenstanders met klaarblijkelijke verlet genheid opgenomen. De; kritiek waarnaar ook van bevriende of yan welmeenende zijde is getracht, richt zich in eerste linie daartegen, dat stellige verklaringen oveg de afzonderlijke vraagstukken in de nota niet zijn gegeven. Het is bezwaarlijk te begrijpen hoe kenners van den internatio nale gebruiken ooit konden gelooven, dat wij in een door ons afgelegde openbare verklaring de oplossing van z'ulk© gei- wichtige vraagstukken, die in onverbreek baar verband staan tot de geheele bij eventueele vredesonderhandelingen te bespreken reeks van vraagstukken, door een verklaring van ons alleen te onzen nadeele zouden vastleggen. Elke derge lijke verklaring 'zou 'jhans slephts ver warrend werken en de Duitsche belan gen .schaden, Elke verklaring van dien aard zou als een bewij's van zwakheid worden be schouwd; daardoor zou de oorlog; wor den verlengd)?!) Het is thans niet mogelijk, de vredes- eischen nader te omschrijven. Ten slotte wees Michaëlis de poging van Wilson af, om tweedracht te wek ken tusschen keizer en volk. Na den Rijkskanselier nam do heer Von Kühlmann het woord. Hij begon met het bericht van een aan vullingsnota betreffende België totaal on waar te noemen. De minister prees het moedig pogen Van Z. H. den Paus, die, steunend op een traditie van vele eeuwen, een hoofd stuk heeft geschreven va'n Pauselijke di plomatie, dat onvergankelijke roem be- teekent. 'sPausen vrede-woord is een daad! En het antwoord van Duitschland is de stem der groote meerderheid van het Duitsche volk. De wijze van beantwoording is dan ook een schitterend voorbeeld van sa menwerking tusschen Parlement en Re geering. „Een buifcenlandsche politiek, die niet wat haar breede, eigenlijke grondsla gen aangaat, door de toestemming van het volk, door die der gekozen vertegen woordigers van het volk gedragen wordt, die niet fin het parlement wordt on dersteund door doeltreffend ingrijpen op het geschikte ©ogenblik door een bevoegd uitvoerend bewind, kan den harden strijd tegen het buitenland niet volhouden". Er is in Duitschland geen twee'ërlei politiek, een van de' regeering en een andere van het volk. En de grondslagen der nota van ant woord hadden dan ook de instemming van alle partijen. 'Een halve eeuw is1 bewezen, dat Euro pa rustig kan leven met een machtig Duitschland in zijn midden. Maar vrede is niet mogelijk zonder goeden wil, en de Duitsche nota heeft den Heiligen Vader willen steunen bij het scheppen van een goede atmosfeer voor vredesbesprekingen, want de stemt- rning isi daarbij de hoofdzaak. Duitschland zal niet in z,ak ën asch boete doen; het is! overtuigd een recht vaardigen strijd te voeren en uit dia overtuiging put het zijn kracht. De nota van den Paus; geeft nog een maal voor den beslissenden) veldtocht van den "komenden winter, gelegenheid, om aan herstel van Europa te beginnen. In de eerstkomende weken zal het groo te vraagstuk worden beslist of de partijen niet respect om elkanders kracht, het ziwaard zullen laten zakken, dan wel de beslissing aan de wapenen laten. Na von Kühlmann .siprak nogmaals de Rijkskanselier. Deze verklaarde, 'dat nadere omischrij1 v'ing der oorlogsdoeleinden ook deswege overbodig was, wij] uitdrukkelijk is ver wezen naar de Rijksdagresolutie. Er zijn eenter geen geheime verkla ringen gegeven; ook 'in zake België is de regeering bij' onderhandelingen nog vrij. Nieuws uit België. Men meldt van de grens dato 24 Sep tember het volgende uit Antwerpen; Hedenmorgen om 11 uur stond plotseling het tramverkeer alhier stil. Den laatsten tijd gebeurde dit meermalen wegens de slechte of onvoldoende grondstoffen, die bij de electriscbe fabriek worden ge bruikt. De Vlaamsche „Activisten", d.w.z. men- schen, die eene actieve propaganda voe ren voor de zegepraal van het Vlaamsch in het openbare leven in Vlaanderen, be ginnen zich meer en meer te roeren. Zoo hadden 16 September te Antwerpen op stootjes plaats na afloop eener vergade ring, waar René de Clercq en Rudelsheim het woord hadden gevoerd. Een deel der bezoekers, waaronder Gentsche studen ten, ontmoetten Kardinaal Mercier bij de St. Joris-kerk, waar deze een godsdienst plechtigheid zou leiden. De menigte juich te; enkele activisten floten. Een vecht partij ontstond en de politie leidde enkele betoogers bloedend weg. Des avonds was opnieuw vergadering der activisten, waar bij een oploop voor hot gebouw ontstond. Tenslotte veegden Duitsche militairen de straat schoon. Uit Brussel het volgende nieuws: Op den nationalen Gedenkdag 23 September was in Brussel wederom de omgeving van het monument bij de Rue Neuve door een cordon politieagenten den ganschen dag afgezet. Onlusten kwamen niet voor. Wegens de ontzettende prijzen, die voor de aardappelen op 't land worden gevraagd en de onregelmatige bevoorrading der be volking heeft het Duitsche Bestuur op den ganschen aardappeloogst beslag ge legd. Aan eiken burger zal nu per dag 190 Gram worden verstrekt. De prijs werd vastgesteld op 20 fr. per 100 K.G. België en Elzas-Lotharingen. Bij de bespreking van het herstel van België schrijft de Vorwarts: „Het standpunt om België weer af te staan, is verstandig. Wij denken er ech ter in het geheel niet aan om Elzas- Lotharingen of een ander stuk rijksge bied af te staan. Het is noodzakelijk, om aan beide zijden duidelijkheid te verschaf fen en na de jongste rede van Ribot is dit dubbel noodzakelijk. Aan het terug geven van Elzas-Lotharingen (dat dient men in Frankrijk te weten) denkt in Duitschland niemand, zelfs geen man der Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 2 Oct.: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen in het Noorden, in het Zuiden uit Oostelijke richtingen. Nevelig tot licht of halfoewolkte lucht. Weinig of geen regen- Mogelijk nachtvorst. Vrij zacht overdag. meeste linksche oppositie. Zou bijv. he den Karl Liebknecht rijkskanselier wor den, dan zou hij den Franschen eisch betreffende Elzas-Lotharingen even stel lig moeten afwijzen als de heer Michaë lis. Wil Frankrijk Elzas-Lotharingen heb ben, zoo moet het Duitschland eerst zóó verslaan, dat elke tegenstand tegenover de eischen van den vijand geheel nutte loos schijnt 1 „De Franschen moeten nu zelf de vraag beantwoorden of zij dit kunnen." Duitschland en België. In „Vrij België" schrijft de heer Frans van Cauwelaert Men -kan aannemen, dat, indien de vredesconferentie nu moest samenkomen, de Duitsche afgevaardigden tot een vol* ledigen afstand van België en misschien zelfs tot schadeloosstelling zlouden te bewegen zijn, maar zeker is het, dat de Duitsche hoogste staatsleiding nog nieit geheel met dit vooruitzicht verzoend is en dat haar politiek er in elk geval op berekend is, om België als pandbezit al leen tegen hooge tegenvorderingen af te staan. Aan een dergelijke houding erkent men dadelijk, dat „de nieuwe geest" nog maar zweeft boven de oppervlakte van de Duit sche donkere machtspolitiek en het rijk in zijn binnenste nog niet heeft gezui verd. Déze dubbelzinnigheid omtrent België laat ook eiken twijfel toe over de ver zoeningsgezindheid en vredelievendle in zichten van Duitschland wat de overige oorlogsblemen betreft en men kan dus, helaas, niet verhopen, dat de geallieer de mogendheden nu reedis genoegen Zul len nemen met de vredesrieigingen van Duitschland, om tot vredesonderhandelin gen over te gaan. Vijandelijke vliegeraanvallen, LONDEN. Twintig: vijandelijke vlieg tuigen namen Donderdagavond dfeeil aan een luchtaanval. Een der machines werd nabijl den Tfyeetasmond door ons neergehaald en een ander vliegtuig, werd nabij Se kast ■neergeschoten. Hindenburg 70 jaar. Morgen, 2 October, wordt generaal-veio- maarschalk Paul von Hindenburg 70 jaar. Hij werd te Posen geboren. In Augustus 1914 werd hij tot hoofd van het Oostelijk leger benoemd, maakte naam door den slag bij Tannenberg en werd in Augustus 1916 opperbevelhebber der Duitsche strijdkrachten. Protest van Engelsche Katholieken. De „Westminster Catholic Federation" heeft volgens de „Germania' 'op een harer jongste bijeenkomsten de volgende motie aangenomen „Wij protesteeren tegen de misleidende uitlegging,' die door een déél der Engel sche pers over de voorstellen van den Paus gegeven is en tegen de handelwijze van die redacteuren, die de officiëele ver klaring van Rome, welke de onjuistheid van deze uitlegging heeft aangetoond, heb ben geweigerd te publiceeren". (Msbode.) Het Zwitsersch Episcopaat en de woeker. De Zwitsersche bisschoppen hebben aan het Katholieke volk van Zwitserland oen herderlijk schrijven gericht/waarin zij hun stem verheffen tegen den woeker, de spe culatie en prijsopdrijving, vooral bij de levensmiddelen en artikelen voor dage- lijksch gebruik. (Msbode.) Spanning in Argentinië. Do Times verneemt uit Buenos Aires: Na den geheelen nacht vergaderd te heb ben, nam de Kamer heden'morgjein met 53 tegen 18 stemmen ©en motie aan, strekkende tot het Oin mi d del 1 ijk af breken der diploiinatieke beh trekkingen met Duitschland.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1