retires: irmes. JU 11S De Groote Oorlog. Zaterdag 29 September 1917. Dertiende Jaargang. H era N No. 115. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. PELTERIJEN, zeer laag zijn. )n koopt spoedig, k voordeel mede. renhandei |UIT ZEELAND. s Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoord. AdministratieBoudewIJn de Wittestraaf A 135» GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse berichten. De strijd in het Westen. LONDEN, 26 Sept. (R.O.) Het stafcom* iminiqué van Haig meldt: Hedenmorgen" om, 5 uur 50 zijn. wij! over een breed, ront ten Oosten en N.O. van Yperen sen aanval begonnen. Gemeld wordt, dat >nze troepen goede vorderingen maken. Gedurende den nacht werd ondanjks sterken tegenstand eein succesvollee raid uitgevoerd dotor troepen van Suffolk ten Josten van Gouzeauoourt. Twiee bezette mderstanden werden vernield. Talrijke Duitschers wérden met de bajonet afge- naakt. Wij namen ook enkele gevange- ïen en een machinegeweer. BERLIJN, 26 Sept (W..B.) Het avond- eimmuniqué meldt: De slag in Vlaan- ieren tusschen Langemarck en Holle* beke (11 Va K.M.) duurt nog voort. Hier ju daar is.de vijand tot een K.M. diep iU onze gevechtszone gedrongen, waar 'erbitterd gevochten wordt. LONDEN, 27 Sept. Het communiqué an Haig meldt Het blijkt, dat de gevechten van giste- ennamiddag en avond uiterst verwoed lijn geweest. De vijand liet geen poging mbeproefd om het belangrijk terrein, dat tij hem ontnomen hebben, te heroveren. Tusschen vier en zeven uur in den ivond ondernamen de Duitschers vier af- onderlijke krachtige aanvallen tegen ons ieuw front tusschen den Tower Ham- ■ts en den St. Julien-Graensvtafel-weg. Het meest verbitterd werd gevochten i de streek ten Zuiden van het Polygoon- osch, waar Engelschen, Schotten, Austra- ërs en hoepen uit Wales 's vijands her- .ialde pogingen om in onze loopgraven oor te breken, afsloegen. Alle vijande- jke aanvallen werden na hevigen strijd fgeslagen. De verliezen, den vijand door ns artillerie- en infanterievuur toege- racht, waren uiterIF"zwaar. Later in den avond verminderde al- mgs de strijd. Onze troepen waren inees- ■r gebleven van het over dag gewonnen rrrein. J. KEULEN, 26 Sept. De „Kölnische Zei- ing" meldt uit Berlijn: ln Rijksdagkrin- in zijn merkwaardige geruchten verbreid, et groote geheimi, zou een kroonraad meest zijn, waarin Duitschlands vre- esvoorwaarden tot in de kleinste bijzon- ■rheden zijn vastgesteld. Von Kühlmann ou geëischt hebben, dat Duitschland Bel- opgeeft. Aan den Paus zou een tweede bhcime nota zijn gezonden. Zekere krin- :n gebruikten deze geruchten, om te geeren ten gunste van een vrede zon- r annexaties. Eveneens wordt bew-eerd, at een Rijksdagafgevaardigde in bijzon- ere missie den Pauselijken nuntius te lunchen de gedetaille'erde vredesvoor- aarden zou hebben overgebracht. Naar aanleiding van deze geruchten •icht de „Kölnische Zeitung" een tweede ïklaring. IÜLST. Een nieuwe vliegaanval op Engeland. ONDEN, 25 Sept. (Officieel.) Heden- ond verschenen vijandelijke luchtsche- n boven het kustgebied van Kent en sex. Op verschillende plaatsen werden «ele bommen geworpen. Een „raider" mg door tot boven de Zuid-Oostelijke i ten wijken van Londen, waar hij twee •mmen wierp. Twintig personen werden ">od of gewond. GASRANTSOENEERING TE GOES. Door Burgemeester en Wethouders en Gascommissie is de volgende regeling :troffen voor gasrantsoeneering geduren- de maanden October 1917 tot en met aart 1918, welke is gebaseerd op eene 'taal-gasaflevering gedurende die maan- m van 499.361 kub. Meter, welke hoe- ielheid door de Rijkskolendistributie is egewezen. De gasrantsoeneering van het aheele land is opgemaakt naar een kolen- invoer van 80.000 ton per maand en unnen derhalve onderstaande kub. Me- ij!rs gas ook slechts dan Worden geleverd s geregeld kolenaanvoer plaats heeft. Het rantsoen van iederen particulieren gasverbruiker wordt vastgesteld op 65 pCt. van het verbruik in de overeenkomt stige maand van het vorige jaar voor de maanden October en November en van het voor-vorige jaar voor de maanden December, Januari, Februari en Maart, met dien verstande, dat als minima gei den de minima, volgens de Rijkskolen distributie (circulaire d.d. 1 September 1917) waarvan onderstaand een uittrek sel) en als maxima tweemaal deze minima. Voor meuwe verbruikers gelden als rantsoen de minima der Rijkskolendistri butie. De industriegasverbruikers ontvangen 75 pCt. van het verbruik in November 1916, overeenkomstig voorschrift R.K.D. Voor winkels, werkplaatsen enz. kan een toeslag worden gegeven, waarvoor schriftelijke aanvrage aan de gasfabriek moet worden ingediend. Aan inrichtingen, waar geene gedwon gen rantsoeneering kan worden toegepast (gevangenis, station, post- en telegraaf kantoor enz.) wordt verzocht het gasver bruik te beperken tot de strikte behoefte. Bij overschrijding der rantsoenen met niet meer dan 10 pCt. wordt voor het meerdere per kub. Meter f0.26 toeslag berekend, terwijl bij meer-verbruik de aan sluiting kan worden afgesneden. (Art. 14 der verordening, regelende de voorwaar den, waarop gas door de gemeente Goes geleverd wordt). Aan iederen gasverbruiker zal een rant- soenkaart worden toegezonden, inhouden de de bepalingen der rantsoeneering en het rantsoen voor elke maand. Eventueele reclames of bezwaren tegen de uitvoering van vorenstaande rantsoe neering worden behandeld in vergaderin gen van Burgemeester en Wethouders en de Gascommissie samen. UITTREKSEL uit de ALGEMEENE GAS- EN ELECTRICITEITSRANSOENEERING (1 October 1917—31 Maart 1918). 's Gravenhage, 1 Sept. 1917. De Rijkskolendistributie heeft voor de rantsoeneering van gas voor het tijdvak van 1 October 1917 tot en met 31 Maart 1918 de volgende regelen vastgesteld. Gas. Aan alle particuliere verbruikers moet worden verstrekt: I. als minimumrantsoen a. voor verlichting in October 16 kub. M. November 22 December 26 Januari 24 Februari 19 Maart 13 b. voor bij-koken (waterverwarming enz.): 10 kub. Meter per gezin per maand, vermeerderd met 2 kub. Meter voor elke persoon, waaruit het gezin bestaat. II. als vast rantsoen voor verwarming: 180 kub. Meter voor eiken door de Brandstoffencommissie geboekte gashaard, waarvoor van het brandstoffenrantsoen 6 H.L. steenkolen wordt afgetrokken. Bovenstaand minimumrantsoen is de gemiddelde behoefte van de kleinere ver bruikers in de groote steden, zoodat, mits de uiterste zuinigheid wordt betracht, met dit rantsoen wordt toegekomen. Elke gemeente moet een zoodanig stel sel van gasrantsoeneering invoeren, dat elke verbruiker zijn minimumrantsoen ont vangt. Model rantsoenkaart. No. GASRANTSOEN October 1917—Maart 1918 Foolr Wijk.No.... Mits op geregelden kolenaan voer kan worden gerekend, mag uw gasverbruik bedragen in de maanden: October 1917 kub. M. November 1917 December 1917 Januari 1918 Februari 1918 Maart 1918 Bij overschrijding der rantsoenen met niet meer dan 10 pCt. wordt voor het meerdere per kub. M. 10.25 toeslag bere kend, terwijl bij meer-verbruik de aan sluiting kan worden afgesneden. (Art. 14 der verordening, regelende de voorwaar den, waarop gas door de gemeente Goes geleverd wordt). Gemeente-Gasfabriek Goes. De Directeur-Boekhouder, S. H. BONTHUIS. Goes. Woensdagavond werd in de ver gadering der R. K. Kies vereeniging alhier met algemeene stemmen besloten om het Prov. Bondsbestuur te erkennen als het nieuwe Kieskringbestuur van Zee land, De voorzitter wenschte den heer mr. J. H. M. Stieger geluk met zijn lidmaaat- schap van de Provinciale Staten, en den heer Ant. Simons met zijn pas voltrokken huwelijk. De heer v. d. Does werd als nieuw lid der vereeniging aangenomen. Bij de rondvraag ontspon zich een aan gename gedachtenwisseling over de nieu we kiesrechttoestanden, wat den heer mr. Stieger aanleiding gaf den wensch uit te spreken, dat wanneer in den loop der volgende maand de heer Vienings een uiteenzetting van de Evenr. Vert. gaat geven, de leden der Kiesvereeniging door ■eene trouwe opkomst zullen blijk geven van belangstelling in deze zaak. De vergadering, welke door den hoog- eerw. heer deken en den weleerw. heer kapelaan werd bijgewoond, werd op de gebruikelijke wijze met den christelijken groet geopend en gesloten. In „de' Poel" ter hoogte van het wachthuis van Van de Schelde kan men, als het vechten in België, hetzij bij Ype- ren, hetzij aan de kust zeer hevig is, 's avonds gemakkelijk den lichtschijn bo ven België waarnemen van de signalen door lichtkogels enz. verspreid en de vlie geraanvallen zelfs ©enigermate volgen. 't Spreekt vanzelf, dat, nu de Engel schen met macht en geweld bij Yperen aanvallen het kanongedreun was dezer dagen niet van de lucht velen zich naar „de Poel" spoeden om van dat schouwspel te genieten. Donderdagavond was er wederom een flink aantal nieuws gierigen bij het bewuste wachthuis ver gaderd. Zij zagen hun nieuwsgierigheid ruimschoots bevredigd. Zondagsrust apothekers. Zondag 30 September a. s. zal de apotheek van den heer La Porte geopend zijjn; de beide andere blijven dan gesloten. De bonboekjes zullen volgende week kunnen worden omgewisseld bij hei Gein. Distributie-bureau als volgt: No. 1201—1840 Maandag 1 Octo ber in plaats van Donderdag. No. 601 -1200 Woensdag 3 October. No. 1600 Donderdag 4 October en niet Maandag. Tengevolge van den zeer kleinen voor raad zullen de bonblaadjes voor kaar sen alleen voor hen, die niet bij de Gasfabriek zijn aangesloten, worden afge stempeld op bovenvermelde dagen. Blijkt er dan nog, een overschot te zijn van „Noodlicht", dan komen op Zaterdag 6 October zij aan de beurt wier namen de vorige maand zijn opgeteekend en moes ten worden teleurgesteld. Bonboekjes voor aardappelen zullen worden uitgereikt zoodra de aflevering van aardappelen plaats vindt, op nader te bepalen dag in October. Versche regeeringsvisch zal eerstdaags verkrijgbaar zijn. Ingezeténen die hiervan wenschen te profiteeren gelieve-n zich a.s. Dinsdag schriftelijk of mondeling aan het Gein. Distributie-bureau op te geven. Vergadering van den Bond van Vereenigingen van Verte genwoordigers van Verzeke ring maatschapp ij en en Zie kenfondsen in de zaal van den heer Van Doeselaar, op Donderdag 27 Sept. j.I. Dhr. Deurloo, voorzitter van het voor- loopig comité, opent de bijeenkomst. Daar na krijgt dhr. Tieker, bondsvoorzitter, het woord. Spreker >s hier gekomen om tot de oprichting eener plaatselijken bond te ge raken. Met genoegen constateert hij, dat er ditmaal beter gevolg was gegeven aan de oproeping dan vorige malen en dat zelfs Vlissingen en Middelburg hier ver tegenwoordigd zijn. Voor den bond, zegt spr., zijn drieërlei bezwaren, die hem bedreigen, n.I. 1, van de zijde der maatschappij; 2, van die van het publiek; 3, van de staat in 't al gemeen. De plannen Treub, welke door de tijdsomstandigheden plotseling zijn ge komen, maken het voor de hand liggend, dat ons bedrijf gevaar loopt. Spreken wij hier over het staatsmonopolie, dan is dit hier echter meer een bespiegeling, daar we er nog te weinig van af weten. Dit weten we echter, dat deze wetten ons, agenten, een onzekere toekomst tege moet doen gaan. De vraag, hoe denken we over staatsmonopolie, vindt haar ant woord in de politieke overtuiging. Als bond laten we ons dan ook principieel over deze vraag niet uit en we blijven daarom zoo lang mogelijk neutraal. Als vakbond komt het ons voor, dat we alleen te maken hebben met de praktische re sultaten. We weten echter op 't oogen- blik te weinig om ons voor of tegen uit te spreken, laten we daarmee wach ten op het wetsontwerp zelf en zijn toe lichting. Beschouwen we echtër hier in 't 'kort, wat voor en wat tegen staats monopolie is. We zien dan dat de ge- heele vakpers eenparig tegen deze plan nen is, de meer democratische schrij ven min of meer in de lijn van de plannen Treub. D^. eerste staat echter niet onpartijdig. Het comité voor het vrije bedrijf, opgericht door de directies der verschillende Verzekerings-Mij., heeft de houding dier pers bepaald. Zij bepleiten bun meening op drie factoren: a. de winst zal den minister niet meevallen; b .het bedrijf zal een dood bedrijf wor den; c. de Rijksverzekeringsbank als voor beeld van monopolie, blijkt een fiasco te zijn. Punt a wordt echter voldoende weer legd door de groote tegenactie van de zijde der belanghebbenden. Dat het be drijf dood zal worden is betrekkelijk; con currentie heerscht thans in overvloed. Doch we vragen ons af: is deze concur- rentiewijze wel de gewenschte? Waar on der staatsleiding het bedrijf op commer- ciëelen grondslag zal voortgaan, behoeven we niet bang te zijn, dat de productie zal verminderen. Wanneer de af slui tings - premiën blijven bestaan, blijft dit een prikkel voor grootere productie. Wat de Rijksverzekeringsbank betreft, gaat dit voorbeeld niet op; deze in het leven geroepen door de Ongevallenwet, was niet gebaseerd om voordeelen af te werpen. Bovendien weten de ambtenaren daar te weinig van verzekering en administratie af, om economisch te kunnen beheeren. „De Telegraaf", de plannen-Treub bespre kende, vestigt de aandacht op de groote besparing van onkosten in het bedrijf, zij geeft echter den raad aan de ambtenaren om tot organisatie over te gaan.. We begrijpen uit het besprokene, dat er geen enkel motief is om de monopoliseering uit den booze te beschouwen. Het gevolg zal echter wezen centrali satie, en op dit punt moeten we vooral onze aandacht vestigen. Met de kleinst mogelijke arbeid zal men de grootst moge lijke productie moeten bereiken. Dit zal meebrengen overbodig worden van perso neel, en hierom gaat 't hem juist. Wat zal de minister verstaan onder geschoold personeel? Het antwoord blijft de minister ons nog schuldig en dit punt is voor ons dan ook zeer vaag. Een tweede vraag is: zal er voor ons, agenten, gelijk thans, gelegenheid bestaan tegelijkertijd andere functies waar te ne men? Een verdere vraag is: Hoe hoog zal de bezoldiging zijn? Zal er rekening mee worden gehouden, dat veel agenten, vooral in groolere plaatsen hun ambt gekocht:'hébben? Uit deze vragen blijkt, dat de' staatsexploitatie gevaren mede brengt. De voordeelen mogen we echter ook niet ontkennen. De voornaamste zijn wel «„grootere bestaanszekerheid en betere rechtspositie". Deze ontbreken bij het hui dige bedrijf. We hebben nu de zaak van beide kan ten belicht, we zullen nu voorloopig neu traal blijven. Onze houding zal voorna melijk afhangen van de overgangsbepa lingen. Een feit staat echter vast, dat buiten staatsmonopolie om organisatie on zerzijds noodig is. Door de te groote concurrentie ,gaat de zekerheid voor de verzekerden te loor, dit is een algemeen belang en een bizonder belang voor ons, agenten, is, dat ze gaat ten koste van ons loon. De loonstandaard gaat geleide lijk in ons bedrijf naar beneden, we moe ten voor dezelfde verdiensten veel meer arbeiden. Ook het incasseerdersstelsel vor dert onze organisatie. Ik herhaal dus ten slotte, laten wij ons organiseeren tegen de gevaren, welke van verschillende kan ten zich opdoen. Daarna werden door enkele der aan wezigen vragen gesteld, waarna met al gemeene stemmen in beginsel tot de op richting van een plaatselijken bond werd besloten. De vergadering, welke tot dit oogenblik openbaar was, ging toen in ge sloten zitting over. Nader meldt men: Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 29 Sept. Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zui delijken windnevelig tot halfbewolk, weinig of geen reg9n, mogelijk nachtvorst In het oosten. Weinig verandering van temperatuur overdag. Tot commissieleden zijn gekozen de heeren Deurlo ,Steutel en Hillebrand. Naar aanleiding van bij' ons inge komen aanvragen vernemen wijl van be voegde zijde, dat de datum van ver trek der hier verpleegd wordende D u i t- sche kinderen nog niet vaststaat. Zoodra zulks het geval is zal het. in dit blad worden medegedeeld. Verleden jaar is hier eene gemeen tel ij k e verordening vastgesteld be treffende het rooken doior kindie ren, waarbij de verkoop van tabak en sigaretten aan kinderen beneden zekeren leeftijd wordt verboden. Aan de verordening wordt zeer slecht de hand gehouden. Het verkoopen van sigaretten gaat ongestoord zijn gang en het rooken van jeugdige kinderen ge schiedt even algemeen en straffeloos als vroeger. Het ware te wenschen, dat van bevoeg de zijde strenger op de naleving der ver ordening werd gelet. -Sinds een week of drie verblijft onze commissaris van p o-1 i t i e, de heer Wiertz van Goehoorn, te 's Gra venhage waai' hij voor eene acute inge wandsaandoening medische hulp heeft moeten zoeken en in het ziekenhuis is opgenomen. Naar wij vernemen is hem een noodig gebieken operatie gedaan, die succesvol is verloopen. Donderdagavond vergaderde het Plaatselijk Comité der Ivath. So ciale Actie alhier onder voorzitter* schap van mr. J. H. M. Stieger. De vergadering nam met algemeene stemmen en onder warme sympathiebe tuiging het met de hooge goedkeuring en instemming van den hoogeerwaarden heer Deken verrijkte bestuursvoorstel aan om op Zondag 14 October a s. EEN KA THOLIEKEN VREDESDAG voor het Goesl- s'che land te organiseeren Er zal naar getracht worden, dat in al de parochiale kerken van Zuid-Beveland op dien. dag 's morgens eene algemeene II Communie tot intentie van den vrede zal1 plaats hebben en onder de vroeg- of hoogmis een toepasselijk woord over den vrede van den kansel tot de geloovigen zal woi'den gericht. Des namiddags worden al' de Katholieken van Zuid-Beveland verzocht naar Goes: te komen, waar eene groote vredes meeting zal ge houden worden met twee sprekers, die het vredesvraagstuk zullen behandelen Op die meeting hebben ook niet-Katho- lieken toegang. Een plechtig lof in de parochiekerk te Goes: zal' den vredesdag besluiten. De namen der sprekers en verdere bij zonderheden zullen nader worden be kend gemaakt, terwijl voor passende re dame zal worden gezorgd. Inmiddels! twij felen wij niet of de Katholieken in het Goesche land zullen met groote voldoe ning van dit plan kennis nemen. Bij het opmaken der begrooting voor 1918 bleek dat het aantal donateurs der K. S. A. alhier slechts miet één vermin derd was'. De nieuwe leden van het pi. Comité konden nog niet geïnstalleerd wor den, wijl' zij niet aanwezig waren. Ook de Volkszangavond van pastoor De Meul- der werd al'S voornaam punt der a.s, wintercampagne op het program van ac tie geplaatst. Daar gebleken is, dat door ver schillende ingezetenen geen gebruik ge maakt wordt van het hun toekomende rantsoen van Rijst, Gort en Havermout, verzoekt de Burgemeester dezer gemeen te hen, die om die redenen vrijwillig van hunne rantsoenen afstand wenschen te doen, dit schriftelijk aan hem mede te deelen of hiervan kennis te geven, aan het Gem. Distributie-Bureau, daar deze rantsoenen dan ten goede kunnen komen aan die gezinnen, welke ondanks de gewone rantsoeneering, voortdurend een te kort aan levensmiddelen hebben.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1