^RDERIJ AN WEEL De Groote Oorlog. Donderdag 27 September 1917. Dertiende Jaargang. KOEIEN, 1ST IE REN. >opig Bericht. No. 114. BOERDERIJ f EUILLET ON. BUITENLAND. BINNENLAND. DE HA>D en OP ANGE, GOES. 4 WERKTUIGEN •baar em. 't Zandt, (prov. Gron.j. worden verkocht: Verschijnt eiken MAANBAG-.JVQENSDAG- en VRIJDAGAVOND Onder den grond. 1910 116 millioen ion 629 et Zijschudder ;le Reiniging; bele Reiniging; er. EGGEN, enz. iketels, ddorschmachines Idorschmachines jnsnijders Imachines enz enz. i NOVEMBER aanstaande, bepalen datum, ten huize elein 1'loegman te Zijldijk, zal is van Mejuffrouw de Wed. IA te Groningen, en Kinderen ■(hol, onder Zijldijk, eh :orende Landerijen, Ivan 42.87.00 H.A. B. MAATJES, I Notaris té 't Zandt (Groo TE KOOP voorschepen tè lossen, D. BOEL Oostsingël, Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewijn de Wlttesfraaf A 135s GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse berichten. De strijd in het Westen. PARIJS, 25 Sept. Het middagcommuni qué meldt VVederzijdsche artillerie-actie aan het Aisne-fi;oiit en in de sectoren van Hurte- bise enfiiezuiden Juvincourt. Twee vijandelijke coups de main op vooruitgeschoven posten ten Oosten van den Xeton en ten Noorden van hoogte 304 werden tot staan gebracht. Op den rechter Maasoever zetten de Duitschers het bombardement van de streek ten Noorden van het Chaume-bosch voort. Zij herhaalden hun aanvalspogin- gen op de Fransche stellingen bij Beau mont. Ondanks het hevig gebruik van vlammenwerpers werden zij, zonder eenig resultaat beeikt te. hebben, met zware verliezen teruggeslagen. In de Vogezen patrouille-gevechten. Gisteren werden door Fransche vliegers drie Duitsche vliegtuigen neergeschoten. BERLIJN, 26 Sept. liet avondcorrtmu- niqué meldt: In Vlaanderen vuuractie van afwisse lende sterkte. Plaatselijke infanterie-ge- vechten aan_den straatweg MeenenYpe- ren verliepen voor ons gunstig. Bij de andere legers en in 't Oosten geen ge beurtenissen van belang. Het antwoord der Centralen. De strijd in het Oosten. BERLIJN, 25 September. Het groot hoofdkwartier meldt: Geen groote ge vechtsactie. WEENEN, 25 Sept. Het staf-communi qué meldt: Hier en daar voorterrein-ge vechten. De strijd in het Zuiden. WEENEN, 25 Sept. Het staf-communi qué meldtAan de Isonzo levendiger vij andelijk artillerievuur en vlieger-actie. Vlieger-actie. BERLIJN, 25 Sept. (Officieel.)Duin kerken werd tdooa* onze vliegers met bom men beworpen. LONDEN, 25 Sept. (Officieel.) De ad miraliteit deelt-mede: In den morgen van 24 September hebben onze marinevlieg- tuigen een aanval gedaan op het vlieg» kamp bij Varsseaaere. Een gjoot aan tal bommen werden geworpen, waarvan de meeste tusschen de loodsen en op de vliegtuigen in het kamp vielen. Het bombardement van Ostende. LONDEN, 24 September R. 0.) De En- gelsche admiraliteit spreekt het bericht tegen als zou de kathedraal van Ostende tjjdens het jongste bombardement door de Engelschen zijn getroffen. Dit blijkt uit gewone fotografieën. Een vlottend dok werd tot zinken gè*- bracht. Zeven andere werden vernield. Een gedeelte van een duikboot-loods werd beschadigd. 38) Op die wijze verliep de week. De ge ruchten van de straat stierven weg voor zij den drempel van dat afgelegen huis bereikt hadden, hoewel die, welke tot de bewoners van nummer 8 .doordron gen, niet geschikt rvaren om .hun moed te Verlevendigen. De burgeroorlog zette zijn loep voort. Men predikte dien met heftigheid en eischtemet woest getier den algemeenen uitval om de Versaillanen met een enke len slag onschadelijk te maken. De gemeenste, schandelijkste carricatu- ren bedekten alle muren; in naam der vrjjheid ledigde de Commune de gevan genissen in de straten, opende voor de gevallen vrouwen de poorten van Saint- Lazare, en dreef d.e dwingelandij' zoo ver van er de geestelijke zusters van. Picpus in op te sluiten. In naam der vrijheid weiden de slui zen der losbandigheid, wijd opengazet; de fasoenlijke pers aan. banden gelegd, de vreedzame burgers gevangengenomen, de Het pauselijk blad, de „Osservatore Romano", het antwoord der Centralen besprekende is van oordeel, dat de Cen trale Mogendheden toestemmen in de in de pauselijke nota voorgestelde grondslagen, n.l. ontwapening, scheidsge recht, vrijheid der zeeën, wederzijdschd vereffening der oorlogskosten en door den oorlog aangerichte schade te onderhan delen over den vrede. „Zij nemen uitdrukkelijk het voorstel tot teruggave der thans bezette gebieden aan. Het antwoord schijnt in bevestigen den zin en voldoende duidelijk te zijn. Feitelijk spreekt het antwoord van Duitscldand den wensch uit om in over eenstemming met de wenschen van den Paus en de vredesresolutie van den Rijks- l den grondslag voor een rechtvaar digen en duurzamen vrede te vinden". De Entente gooit het nu over een ande ren boeg en zegt: met deze Duitsche regeering geen vrede. De „N. R. Crt." merkt hieromtrent op: „Ongetwijfeld is dus de formule „er wordt geen vrede gesloten met deze Duit sche en met deze Oostenrijksche regee ring", juist, doch onvolledig. Deze Fran sche enz. regeering zal met de Hohenzol- lerns 'en de Habsburgers geen vrede slui ten. Maar er is ook in de regeeringen van Frankrijk, Italië, Engeland enz. op den duur een verandering mogelijk." BELCIIK Ernstig tramongeluk. Naar de „N. R. Crt." mededeelt, is vorige week Donderdag nabij Odeur op de stoomtramlijn LuikSint Truiden een stoomtram met passagiers op een goede renstoomtram geloopen. De schok was vreeselijk en het einde allerdroevigst, want dien dag werden 42 gekwetsten in de Luiksche hospitalen binnengebracht, terwijl 20 personen op de plek van het ongeval een vreeselijken dood stierven. De beide machinisten, die geremd had den wat zij konden, maar het ongeluk niet hadden kutmen verhinderen, waren van hun machines gesprongen en bleven ongedeerd. HOi\C!4BlJE. In een steenkoolmijn bij Lupenye zijn door een mijngasontploffing 59 werklie den gedood, 5 zwaar en 50 licht gewond. (N. R. Ct.) Tweede Kamer. De Kamer heeft de voorstellen, betref fende de Gr and w e t s h e r zi e- n i n g Ri 2de lezing aangenomen; de kies rechtparagraaf met 71 stemmen vóór en 2 tegen (die van de heeren van Idsinga en Bichon van IJsselmonde); de onder poorten van Parijs gesloten, de godsdienst vervolgd, de kerken verzegeld, de pries ters beschimpt. In naam der broederschap kondigde de Commune den burgeroorlog af, spoorde in alle wijken degenen op, die zich aan den dienst poogden te onttrekken en lijf de ze met geweld in. In naam der gelijkheid maakten ge» meene booswichten, verioopen schrijvers, hongerige schurken, afgunstige nulliteiten zich van alle betrekkingen meester; die ven werden hij de finantiën, galeiboeven bij de politie, bankroetiers bij de ere» dietinsteilingen aangesteld, een portier werd admiraal, een koopman in konij nenvellen generaal, een schoenlapper ko lonel der genie. Van den toip der heuvelen en der for ten, die Parijs omgeven, woonden de Prui sen onder honend gelach die vernede rende en misdadige tooneelen bij, die door hunne handlangers voorbereid en met hun goud betaald waren. Voor hen waren de oproermakers bond- genooten, meer dan dat, slaven, die zoo gedwee waren, dat zij zelfs hunne moe der vermoordden. In eenige dagen was Parijs qnider dat stelsel van de schande en het bederf, van het geweld en de vrees, onkenbaar wijsparagraaf met algemeene stemmen en de additioneele artikelen met algemeene stemmen behalve die van den hèer van Idsinga. (Zie laatste berichten.) Afschaffing eerste en tweede klasse. Van betrouwbare zijdq vernam de Msb., dat het voornemen bestaat binnenkort de reizigerstreinen alleen uit voertuigen 3e klasse samen te stellen. In een rijtuig van laatsgenoemde klasse kunnen niet al leen meer reizigers vervoerd worden dan in een wagen der andere klassen, waar door dus de treinen lichter en het ko- lengebruik winder zou worden, maar men hoopt hierdoor ook reizigers, welke lou ter voor hun genoegen op reisi gaan, af te sschrikken. (Z.) De aardappelvoorziening. Men seinde ons Dinsdag uit Den Haag: DEN HAAG, 25 Sèpt. De aardappeloogst 1917 zal door de regeering worden over genomen. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening deelt hieromtrent nog het volgende mede: Gelijk in vroegere mededeelingen is uit eengezet, is er ten aanzien van de aard appelen geen reden tot bezorgdheid, al zal men wel doen, zich niet aan over dreven optimisme oyer te géven. Die aardappeloogst laat zich zioo aanzien, dat gebrek aan dit voedingsmiddel niet ,te verwachten is. Niettemin ztou het, ook bij ruim voldoenden voorraad, mogelijk zijn, dat de minder gegoede bevolking groote moeite zoiu hebben, zich tegen redelijke prijzen aardappelen te verschaf fen, indien de handel werd vrijgelaten. Op dien grond heeft de ■minister van landbouw, nijverheid en handel besloten, dat tot distributie, van aardappelen van rijkswege behoort te wórden overgegaan. De distributie zal gepaard gaan met rantsoeneering. In verband met -die ver lenging van den du,ur der broodkaart tot 11 dagen, is het aardappelrantsoen voor- loopig bepaald op 4 kg. per hoofd en per week, d.i. een kg. meer dan het vorige jaar. Deze hoeveelheid is rnieer, dan het ge middelde gebruik per hoofd bedraagt. Wanneer later een volledig overzicht zal verkregen zijn van de aanwezige voor raden, zal kunnen worden nagegaan, ook in verband met andere beschikbare 'voe dingsmiddelen, of en met hoeveel het rantsoen kan worden verhoogd. De vraag, of aan particulieren gele genheid behoorde te worden gegeven een, zekere hoeveelheid aardappelen als win terprovisie in te slaan, is ampel over wogen. Zelfs tegen een beperkten en ge- controleerden .inslag, van winterprovisie rijzen echter zóó ernstige bezwaren, dat de minister gemeend heeft, dien niet te kunnen toestaan. Indien toch, door welke omstandigheden ook, op een bepaald oogenblik de distributie mocht haperen gedacht werd o.a. aan langdurige stren ge vorst of gebrek aan vervoermiddelen zouden zij, die zich van winterprovisie hadden kunnen voorzien, groo.telijks be- geworden; het leven was in dat groote lichaam op de drukst bezochte punten stil .blijven staan; en de doodsche bou levards aanschouwden niets anders dan tuchtelooze bataljons, die zich in wan orde naar de place de la ''Concorde of den Are de l'Êtoile begaven, om tegen de Versaillanen op te trekken, of .akelige treinen, .bestaande uit een lange reeks lijkwagens zonder kruis of priesters, bij- de klanken van treurmuziek ladingen lij ken wegvoerende om die in groote ga pende kuilen uit te storten als doode dieren, die men zich haast in den grond te stoppen. Het was in April 1871 zoo ver ge komen, dat men d,e treurige December maand van 1870 betreurde. De oorlog was toen wettig, roemvol, nationaal, c-n degenen, die gedood werden, hadden zich verdienstelijk geauaakt tegenover het va derland. In April 1871 was elk gelost geweer schot niets anders dan een poging tot moord, elke gedoode vijand een vermoor de broeder. Evenals het inwendige verkeer had de approviandeering van Parijs plotseling op gehouden en werd de hongersnood drei gende. Die nieuwe plaag hadden de aanhan- voorrecht zijn boven de mindergegoeden, die in het algemeen niet in staat zijn voorraden in huis te nemen. Bovendien, z-ou ee-n beperkte en gecontroleerde ge legenheid tot het inslaan van winterpro visie, die dan in mindering zou behao re,n te worden gebracht van de aan deze personen te Üistribueeren hoeveelheden, voor de gemeentebesturen groote admi nistratieve moeilijkheden medebrengen. Het gevaar is ook niet denkbeeldig, dat bij ruime bevoorrading door particulie ren, hetzij do-o-r gebrek aan geschikte berg ruimte, hetzij door onbekendheid met de verzorging van aardappelen, belangrijke hoeveelheden zouden verloren gaan. De minister heeft gemeend, rekening ie moeten houden met de. nadeelige om standigheden, die van invloed zullen kun nen zijn oip Iden beschikbaren voorraad. De gevolgen van ziekte onder de aard appelen zijn nog niet te overzien. Ook bij de scherpste controle zal het nooit geheel te voorkomen zijn, dat aardappelen worden vervoederd aan het vee. Het kan voorts gebeuren, dat door strenge vorst belangrijke hoeveelheden voor de con sumptie verloren gaan, terwijl ondanks behoorlijke v-oorzorgen, door storing in het vervoer toch op een gegeven oogen blik o-p een bepaalde plaats feitelijk een tekort aan aardappelen zou kunnen ont staan. Indien onder een of meer dier om standigheden onverhoopt tijdelijk 'de aard appelvoorziening mocht lijden, behoort de geheele bevolking den last 'daarvan te dragen, en dient voorkomen te worden,' dat alleen zij, die niet in staat waren provisie in te slaan, daarvan de nadeelen zouden ondervinden. ;0p al deze gronden heeft de minister besloten, geen particuliere bevoorrading toe te staan. In verband daarmede is het vervoer van aardappelen stop gezet, terwijl alle aardappelen door de regie ring worden overgenomen,, met uitzon dering van die, welke do-or de eigenaren voor eigen gebruik zijn verbouwd, in een hoeveelheid evenredig aan de gro-otto van hun g$zin, en van de pootaardappelen, waarvoor een afzonderlijke regeling zal worden gemaakt. Voor de in bezit te nemen aardappe len zal worden betaald f5 per 100 K.G. zand- en veenaard appelen (geen ..fabrieks aardappelen) en f(> per 100 K.G. klei- aardappelen, beide soorten bestemd voor levering in het najaar, een en ander ver hoogd met een bijslag voor het bewaren. Zonder speciale machtiging der regee ring, vertegenwoordigd door de aardap- peloornjmissie, zullen geen aardappelen mogen vervoederd Worden aan het ve-e. Nagegaan zal worden, welke aardappe len geschikt zijn, voor de consumptie. Ten aanzien van de daarvoor niet geschikte aardappelen zal nader worden beslist. De consumptie-aardappelen zullen uit sluitend worden geleverd aan de1 gemeen tebesturen, die boven de voor onmid dellijke distributie noodige hoeveelheden! ook zullen moeten zorgen voor een re serve van goed houdbare aardappelen, voldoende voor zes weken, waaraan al leen in geval van nood zal mogen wor den geraakt. gers der Commune, die de regeering van Versailles en de Pruisen beschuldigden, slechts aan zicli zeiven te wijten. Om bi Parqs te komen onderwierpen de leveranciers zich slechts aan de pla gerijen der Pruisische patrouilles en dé lastige formaliteiten van den' invoer, door het aanloksel van de winst of ten minste het vooruitzicht op een biRijke vergoe ding voor hunne vermoeienissen en de geleden onaangenaamheden; de nalionale gardes van la Villette hadden het zich ten taak gesteld hun die laatste begoo cheling te ontnemen: zij maakten zich met geweld meester van een kudde os sen, mét groote onkosten en groote moeilijkheden door veekoopers ingevoerd, slachtten de ossen, deelden er de stuk ken van onder elkander en gaven tot eenige betaling aan de belanghebbenden een dier republikeinsche bons, die ieder een onderteekent, maar die niemand be taalt en waarvan het centrale comité het bedrag weigerde te voldoen. Sinds dien dag kwam er geen enkel stuk vee meer in Parijs, en dit verklaart zich. Aan het gemis der levensmiddelen paar de zich dat der nieuwstijdingen. Gedu rende het eerste beleg had 'Parijs nog met de provincie gemeenschap kunnen Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 27 Sept. Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid Westelijken wind. Half tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk nog droog weer, be houders kans op onweer. Aanvankelijk nog warm. De distributie zal op 9 October aan vangen. Begonnen wordt met gelijktijdige disr tributie van geelvleezige 'zand- en veeaii- aardappelen (Eigenheimers, Groninger Kronen, Roode Stars en daarmede gelijk te stellen soorten) en een beperkte hoer veelheid klei-aardappelen (Borgjers, Eigen heimers en Industrieel.) Iedere aanwijzing aan een gemeente zal ten hoogste 40 pet., kleiaardappelen omvatten. Met het oog op de transportmoeilijk heden zullen naar gemeenten, die genoeg eigen klei-aardappelen verbouwen, geen zand- of veenaardappelen worden gele verd. Zoo spoedig mogelijk zal een inventa risatie. van de aardappelen geschieden, die van tijd tot tijd zal worden .herhaald* om daardoor een overzicht te krijgen en te houden van de beschikbare voorraden. Steenkolen. Men seinde ons Dinsdag DEN HAAG. De N. O. T. maakt bekend, dat de Engelsche regeering heeft mede gedeeld, dat Engeland in afwachting van den definitieven uitslag der onderhandelin gen bereid is thans reeds 100.000 ton steenkolen te leveren, units Nederland de noodige regelingen treft deze uit Enge land te betrekken. Onze Limburgsche kolen. De „Tel." verneemt, dat men met man en macht doende is om de capaciteit van onze Limburgsche mijnen zoo hoog mogelijk op te voeren. Met behulp van de militairen is men bezig in Zuid-Lim burg nieuwe spoorlijntjes aan te leggen, ten einde het transport zoo vlug en ra tioneel mogelijk te kunnen inrichten. Tweede Nederlandsche Jaarbeurs. Naar wij vernemen is de belangstelling in industrieele kringen voor de van 25 Februari9 Maart 1918 te Utrecht te houden Tweede Nederlandsche Jaarbeurs zéér groot. Met zekerheid kan reeds thans worden vastgesteld, dat behalve de terreinen der Eerste Jaarbeurs, ook nog de Neude, het park Tivoli en de Maliebaan in gebruik genomen zullen worden. Onder de reeds thans ingeschreven deel nemers bevinden zich de grootste in- dustrieelen van ons land, die ter Eerste Beurze niet vertegenwoordigd waren. In verband met de door het aantal inschrijvingen zéér omvangrijk geworden voorbereiding, is door den Raad van Be heer besloten geworden op 15 October de gelegenheid tot inschrijving te sluiten. onderhouden door de ballons en de dui ven, tijdens het tweede, kwam er ,een oogenblik, waarop het onmogelijk was uit de eene wijk met de andere briefwisseling te onderhouden hij gebreke aan bestel lers of andere postbeambten. De administratie bestond uil niets an ders meer dan directeuren, gelijk de mi nisteries uit ministers, gelijk de recht banken uit presidenten, allen uit naam der gelijkheid het hoofd willende zijn, dat beveelt, niemand de ledematen, die gehoorzamen. Nooit of nimmer echter had men zoo veel renboden gezien; guides van Gari baldi vervulden er de functies van hij het centrale comité, dat zich achter een dubbele Tij kanonnen en kruitwagens ge nesteld had in het Stadhuis, hetwelk in een citadel veranderd was. Ret waren zeer jonge knapen, kinderen, voor het meerendeel, geheel in het rood gekleed, met den lossen dolman over de schou ders, nauw sluitende broek, kaplaarzen en op het hoofd een muts van astrakan, met een paardenstaart op het midden van den .uug afhangende en een recht op staande Wauwe pluim. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1