Con BIHHENLAHP. Sociale Berichten. UIT ZEELAND. "•srleC™ -rtr£! iïs ?'?<=- 4 MIDDE Lang Telep Gemengd I Laatste Beri vermist 3, gevangen 2, gewond 20, ge sneuveld 9. De „Voss. Ztg." bericht, volgens het Hbld., dat de Spaansche regeering hare bereidwilligheid te kennen heeft ge geven om zich bij de stappen van den Paus tot voorbereiding van den wereld vrede aan te sluiten. (Dit is dus de neutrale regeering, Waar van wij in ons vorig nummer spraken. Red.) Het Nederlandsche gezantschap in Washington. Reuter seint: Volgens de Washington- sche bladen heeft minister Lansing ont kend, dat de {«ederlandsehe gezant in Washington, Ridder van Rappart, zich met pro-Duitsche bemoeiingen zou hebben in gelaten. Petroleum. Er zijn maatregelen in voorbereiding, beoogende de levering van petroleum aan gezinnen, die van elke andere kunstver lichting zijn verstoken. Stopzetten van het spoorwegverkeer. Naar we uit goede bron vernemen, zal over drie weken, indien de onder handelingen met Duitschland omtrent on ze kolenvoorziening niet ten spoedigste ten goede geleid worden, het g e h e e 1 e spoorwegverkeer worden stopge zet, daar de Nederlandsche spoorwegen slechts een kolenvoorraad hebben genoeg om het verkeer circa drie weken gaande te houden. (Maasbode.) (Zie verder onder laatste berichten. Red.) De spoorwegtarieven. Met ingang van 1 Oct. wordt de afgifte ran ééndaagsche retourkaartenen tienrit- tenboekjes voor buurtverkeer (behoudens tienrittenboekjes N. C. S.) gestaakt, ter- wijl voor de enkele reiskaarten, alsmede voor bagage, de op 1 Juli 1917 inge voerde bijslag van 50 pet. wordt terug gebracht op 20 pet. hn de afgifte van gezelschapsbiljetten met toepassing van een toeslag van 20 pet. wordt hervat. De afgifte van kilometerboekjes en van landverhuizersbiljetten blijft gestaakt; de prijzen van de kilometerkaarten blijven bepaald op f 16, f 12, en f 8, voor de drie klassen. Deze maatregelen (zijn van tijdelijkeM aard. De koffie- en thee-distributie. Het Bureau voor mededeeling in zake de voedselvoorziening meldt: Op 30 September a,s. houdt de voor- loopige regeling der koffie- en thee-dist tributie op te werken. De bedoeling was, op dit tijdstip de definitieve regeling in werking te doen treden. Intusschen is dit niet mogelijk gebleken, met het oog op jde omvangrijke administratieve voor bereiding, met name de uitreiking 'der koffie- en thee-kaarten. Daarom zal nog eenmaal het lichaam der broodkaarten en wel die van de 28e week dienst moeten doen voor Jjiet ver krijgen van thee en koffie. Deze brood kaart is echter tot 4 October noodig voor het verkrijigen van brood, 'zoodat eerst op 5 October daarvan gebruik kan wor den gemaakt van de koffie- en thee-dis tributie. In verband met een en ander is be- bepaald, dat van 30 September tot 4 Oc tober geen koffie en thee gekocht en ver kocht mag worden. Van 513 October zal' dan het lichaam van de broodkaart der 28e week als thee-en koffiekaart moe ten dienst doen en intusschen hoopt men met de definitieve regeling gereed te zijn. 'Schoenendistributie. Er zullen, zoo meldt men, geen nationale schoenen voor distributie gemaakt wor den. Er is een ander stelsel gekozen. Voor mansschoenen tot een maximum winkel prijs van f9 kan een bon'ter waarde van f3 verstrekt wordt, voor vrouwenschoe nen van hoogstens f 6 een bon van f 2.50, jongensschoenen van hoogstens f7.50 een bon van f2.50 en voor kinderschoenen van hoogstens f4 een bon van f2.50. Klompen zullen verstrekt worden voor 60, 50, 40 en 30 ct. Broodnood. Vrijdag hebben zich in de Jordaan en de Haariemmerpoortbuurt te Amster dam eenige gevallen voorgedaan, waarbij mannen en vrouwen uit het volk bij ver schillende bakkers trachtten brood te be komen, wel is waar tegen betaling, doch zonder afgifte van de daarvoor verschul digde broodkaart-bons. Verrassende groei. Men zond ons het 7e Jaarboek der Nederl. Katholieke Vakbeweging. Verras- feend en verblijdend tevens js de gestadige groei der organisatie. In den loop van 1916 steeg het aantal Kathol. Vakver- eenigingen van 990 tot 1242, het aantal leden van 50.751 tot 68.267. Goes. Onze R. K. Kiesvereeni- g i n g wordt ter vergadering op 26 Sep tember a. s. bijeengeroepen. Wij hopen van harte, dat ditmaal een flink getal leden zal aanwezig zijn. Vooreerst is aan de orde de verkiezing van een nieuw Kringbestuur in Zeeland, dat door samenwerking der plaat selijke kiesvereenigingen moet tot stand ko men. Ware de nieuwe treinenbeperking niet storend tusschenbeide getreden, dan had iedere kiesvereeniging één of twee afgevaardigden moeten kiezen, die dan naar Middelburg zouden zijn gegaan, om daar gezamenlijk het bestuur van den Roomsch Katholieken Kieskring Zeeland te kiezen. Nu echter is die algemeene vergadering te Middelburg vervallen en zal door de plaatselijke kiesvereenigingen direct moeten worden uitgemaakt of het Bestuur van den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zeeland tevens het nieuwe Kringbestuur zal zijn of dat men daarvoor anderen wil benoemd zien. Waar is al die rompslomp voor noo dig, zal de één of ander vragen. Wel dat is nogal duidelijk. Wij gaan op kiesrecht- gebied geheel andere, ongekende toestan den krijgen. Volgend jaar zullen de ver kiezingen voor de Tweede Kamer geschie den onder het nieuwe stelsel van alge meen kiesrecht, stemplicht en evenredige vertegenwoordi ging. Alle man zal kunnen kiezen, maar ook alle man zal moeten kiezen, wie thuis blijft, wordt gestraft. Verder wordt gebroken met het oude districtsstelsel. Wij hebben voortaan geen Kamerdistrict Hontenisse, Goes, Zierikzee enz. meer. Heel Nederland is voortaan één kies district, dat gemakshalve in 18 deelen wordt verdeeld, kieskringen genoemd. Een zoo'n kieskring is nu onze provincie. Om nu te zorgen dat de Katholieke partij goed georganiseerd en gedisciplineerd aan de verkiezingen meedoet met kans op succes, worden de R. K. kiesvereenigin gen ia eiken kieskring onder de leiding gebracht van een kieskringbestuur, dat met de bestaande centrale besturen en de besturen der plaatselijke kiesvereeni gingen voeling houdt voor de samenstel ling van de candidatenlijst en anderen gewichtigen arbeid. Voor de Provinciale Staten geldt voor taan Zeeland als één kiesdistrict, juist als Nederland voor de Tweede Kamer. Dat district wordt wederom gemakshalve in 7 kieskringen of kiesdistricten verdeeld (die bijna dezelfde zijn als de tegenwoor dige oude Statendistricten), n.l. Sluis, Hulst, Middelburg, Vlissihgen, Zierikzee, Goes en Tholen. Onze oude centrale kies vereenigingen blijven dus reden van be staan houden, behoeven alleen aan de nieuwe indeeling (voor de Statenverkie zing) te worden aangepast. Nu spreekt het toch als een boek, dat waar zoo groote veranderingen in ons kiesstelsel plaats grijpen, waarin iedere staatsburger, iedere kiezer is betrokken, allen moeten medewerken om de nieuwe kiesmachine zoo goed mogelijk te doen werken. De plaatselijke kiesvereenigingen zullen meer dan ooit de werkplaat sen moeten worden, waar onze Room- sche kiezers de wapenen smeden voor den politieken strijdde kweekplaatsen van onze nieuwe legers, die straks zullen oprukken om de zege te bevechten voor het Roomsche beginsel. Aller samen werking, aller aaneensluiting is noodig. Daarom doen wij een beroep op den ijver en het plichtsbesef van al onze Roomsche kiezers te Goes. Komt ter ver gadering in het „Slot Oostende" Woensdag avond, ge zult er welkom zijn. Maar gij leden der R. K. Kiesvereeniging, komt zeker. Laat u nu eens door geen enkel voorwendsel afhouden van liet bijwonen dezer vergadering. Onze politieke tegen standers zijn reeds vol ijver aan het werk. Laat u niet door hen overtroeven. Op, als één man, ter vergadering. Een meer 'dan stampvolle zaal in „De Prins van Oranje' 'bewees de laatste dagen, dat de roman van Sienkiewic „Quo Vadis" nog levendig in het geheu gen is, of liever, dat al wat verband' houdt met de tijden der Romeinsche Ce- sars de belangstelling trekt. Want of van de aanwezigen, die naar „Quo Vadis" kwamen kijken, velen den beroemden ro man van den Poolschen schrijver meer dan bij naam kennen, valt te betwijfelen en daarom was het eene goede gedachte van de directie der bioscooponderneming, aan de vertooning der film eene uitge breide explicatie te verbinden. De heer Prent kweet zich van die taak op loffe lijke wijze: zijn explicatie werd helder, duidelijk en met sympathiek stemorgaan voorgedragen. De film zelf is technisch zeer fraai. De brand van Rome en de amphiteater- spelen vormen er de mooiste gedeelten uit. Toch blijft uiteraard ook deze ver tooning, hoe fraai ook uitgevoerd en hoe uitmuntend ook „en scène" gezet, bene den Sienkewic's werk. Met name de ver edelende kracht, die van het boek uit gaat, door de schildering der verheven reine goddelijke leer des Christendoms in schrille tegenstelling met den poel van religieuze en zedelijke verwording, die het Romeinsche rijk onder Neo en diens opvolgers kenmerkte, komt bij deze film- vertooning slechts half tot zijn recht, 't Is mooi om te zien, treffend hier en daar, maar 't blijft een bonte rij van afwisse lende beelden, meer niet, het merg, de ziel is er uit. Die vindt men slechts in „Quo Vadis" van Sienkewic, zooals hij het schreef en bedoelde. Het voor het christelijk gevoel stuitend karakter van zelfmoord verbood o. i. een zoo gedetailleerd weergeven van het uit einde van Petronius en Eunice. Want 't moge dan „echt Romeinsch" zijn, zich den polsader te laten doorsnijden en on der muziek en bloemen en feestgedruisch de eeuwigheid in te gaan, het blijft „echt heidensch" en ook Sienkewic had o. i. beter gedaan deze scène met een soberder toets te behandelen. Bij de voorstelling was weer een ty pisch staaltje van Hollandsche wellevend heid bij het publiek te bespeuren. Zooals men weet is rook zeer hinderlijk voor het vertoonen van een heldere film. Daarom verzocht de heer Prent bij den aanvang der voorstelling het rooken te staken. Nauwelijks was hij uitgesproken, of.... vier 'jongelieden in onze nabijheid staken onmiddellijk een sigaret aan en bleven als schoorsteenen door rooken. Vrijdagavond vergaderde de Ver. „Handelsbelangen" in de Prins van Oran- jje, onder voorzitterschap van den heer J. M. 'de Jonge Mz. Na opening door den Voorz. wei-den Me notulen der vo rige vergadering Onveranderd vastgesteld. Door den Voorz. werden me'dedeelinglen gedaan omtrent de werkzaamheden yan het „bestuur inzake de distributie van brandstoffen. Dat de commissie ter bevor dering van het marktbezoek na corres pondentie met B. en W. voorstelde deze zaak te laten 'rusten tot er gunstiger tijdsomstandigheden zijn aangebroken. lAl- zoo besloten. Op verzoek van sommige leden zal het bestuur trachten te ver krijgen, dat er bij een volgende regeling der treinen rekening gehouden wordt mlet het bezoek van de markt te Goes. Thana is' geen verandering o.a. om de snel trein van 11,43 te Rilland of Krabban- dijke te laten stoppen, pieer te verkrijgen. Besloten wordt f5 jaarl. contributie te betalen aan het Bureau van Advies: v. d. Middenstand te Middelburg en een gift van f25 te storten voor het Meuwsen- fonds. Naar aanleiding van het bestuursvoor stel om de winkelsluiting bij verordening vast te leggen, ontspon zich een breed voerige discussie. Besloten werd aan het gemeentebestuur te verzoeken de winkel sluiting bij verordening te bepalen van 1 October tot 1 April op 's avonds 8 uur ;des Zaterdags op 11 uur; voor de St. Nicolaas- en Tooridagen zou dan onthef fing gevraagd worden. Verder kwam in bespreking het hou den van een etalagewedstrijd tegen St. Nicolaas sommige leden dachten het we gens de abnormale omstandigheden, |dat het beter was deze zaak nog ,uit te stel len, doch met meerderheid van stemmen werd besloten de dagen vóór St. Nico laas daarvoor te bestemmen en tevens aan te vragen om die dagen voldoende gas te krijgen voor verlichting der win kels, tot 'siyvonds 10 uur. Een voorstel om het gemeentebestuur te verzoeken de Toondagvermakelijkheden tot de Dinsdagen te beperken, wordt na discussie aangenomen. Adhaesiebetuiging tot het oprichten van een centrale keu ken wordt na breede gedachtenwisseling niet aangenomen, wel is men overtuigd, dat er iets in dien geest dient gedaan] te worden, maar dan zou uitbreiding vanl de werkzaamheden der Oeconomische Spijsuitdeeling meer aanbeveling verdie nen. Daarna sloot de Voorz, de verg. met dank aan de leden die waren op gekomen en een aansporing om de ver gaderingen trouw bij' te wonen. Donderdag 27 September a.s,, des avonds 8 uur, zal in de zaal van den heer Van Doesselaar, opril, alhier, een vergadering worden gehouden van den Bjond van Vereenig ingen van' Vertegenwoordigers van Ver zekering-Maatschappijen en Ziekenfondsen, waarin de heer G. J. Tieker, Bondsvoorzitter, zal spreken over: „De noodzakelijkheid van organi satie, in verband met de verzekeringsplan nen van Minister Treub". Het laatste zomerconoert van „Euphonia" in dit seizoen, Vrijdagavond op de groote markt gegeven is uitste kend geslaagd, 'waartoe ook het fraaie herfstweder medewerkte. De Oostenrijksche kinderen, die 16 dagen hier vertoefden keeren Dinsdag '25 September miet den trein van 1.04 via Zevenaar waar zij1 overnachten, naar hun land terug. Mlddelbliro. In de vreeselijke duisternis, die hier des avonds op straat heerscht zal een goede verbetering komen. Men is namelijk op verschillende drukke pun ten aan het aanbrengen van electrische verlichting, hetgeen een zeer te waar- deeren maatregel mag worden genoemd. De politie alhier heeft ook een uitgebreid onderzoek ingesteld inzake de oplichterijen, gepleegd door den 17-jari- gen M. uit Oostburg, een zoon van bur ger ouders, die reeds meer moet getoond hebben het niet al te nauw met de eer lijkheid te nemen. De jongen, die zich voordeed alsof hij er goed bij zat, paste de volgende praktijk toe. Hij kwam eerst een paar maal in den winkel en kocht daar belangrijke sommen a contant en kwam na eenigen tijd nog waardevoller artikelen op zicht halen. Deze verkocht hij: dan hij andere winkeliers of gaf ze weg. Ook maakte' hij gratis autoritjes enz. Het door M. verduisterde bedrag moet in de duizenden loopen. De laatste muziekuitvoering op het Molenwater in dit seizoen is bepaald op Vrijdag 28 September te half acht. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat Zater dagavond laat even buiten een woning was neergezet. Op Zondag 23 Sept. vergaderde de R. K. Kiesvereeniging in het Vin- .centiushuis. Met algemeene stemmen werd besloten om dezelfde personen, die thans het bestuur vormen van den P'roivincia- len Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zeeland, aan te wijzen voor het nieuwe Kringbbestuur. Bij de rondvraag wees de voorzitter op de geringe opkomst voor deze toch zoo belangrijke vergadering e» wekte de aanwezigen op om ieder in eigen kring zooveel mlogelijk belangstelling te wekken voor het gewichtige werk, dat den kiesvereenigingen bij het nieuwe stelsel der Evenredige 'Vertegenwoordiging te wachten staat. Gistermiddag werd in den tuin van het Schuttershof te Middelburg een door de afdeeling der S.Ü.A.P., den Bestuur- dersbond en de coöperatie de Vooruit belegde bijeenkomst gehouden, ter verkrij ging van een hetero levensmiddelenvoor ziening. De bijeenkomst was bezocht door ruim 1000 personen, onder wie velen uit Vlissingen en ook uit Goes, Souburg, Zierikzee en andere plaatsen in de pro vincie. Sprekers waren f. J. Jnrgens, propagandist van den Fabrieksarbeiders- 'bond en J. G. van KuijkhoF, algemieenl (secretaris der S. D. ,A. P. Daar geen straatbetooging mocht wor den gehouden, gingen de aanwezigen rus tig uiteen. Te Middelburg werd jongstl. Vrij dag door de politie aangehouden de 55- jarige onderwijzer L. uit Nieuw-Namen (gemeente Clinge) die Zaterdag zijn stand plaats! verlaten had en die als kassier van den Boerenbond en de Boerenleein- bank aldaar in ongeveer 8 jaar totaal f35,000 beeft verduisterd. De man, die bij zijn aanhouding een bedrag van ruim f200 bij zich had, heeft in den loop der week te Rotterdam, Amsterdam en zelfs te Leeuwarden vertoefd. L. is ter be schikking van den officier van 'justitie gesteld. (Z.) Vlissingen. Vrijdagnacht is in een café een vechtpartij ontstaan doordat en kele marineschepelingen na het sluitings uur an het café binnendrongen en den kastelein en zijn vrouw mishandelden. Bij deze vechtpartij werd een stoker der ma rine met een mes in de zijde gestoken en levensgevaarlijk gewond werd de man naar een der ziekenhuizen overgebracht. (Z.) Vanuit Breda, waar hiji door de po rtie werd aangehouden is naar Vlissin gen overgebracht de 17-jarige M. afkom stig uit Oestburg, die gedurende eenigen tijd te Vlissingen in een hotel heeft ver toefd. Hij maakte grove verteringen en gebleken is. dat hij verschillende juwe liers te Vlissingen en Middelburg heeft opgelicht, horloges .jnweelen enz. Ten deele verkocht hij de voorwerpen weer terwijl hij ze voor een ander deel aan meisjes cadeau gaf. Verschillende dezer voorwerpen zijn reeds in beslag geno men. (Zie hierover ook onder Middel burg. Red.) Zaterdagmorgen te half zes vlo gen 2 vliegmachines boven de Schelde. De politie heeft beslag gelegd op 12.000 K.G. late aardappelen, die zonder consent werden vervoerd. Hansweerd. Zondag; 23 Sept. vergaderde de R. K. Kiesvereeniging „Leo' XIII" in (de zaal van den heer Mollet. De aftre dende bestuursleden, de heeren A. B. Modde, C. Aertsens en J. Simons werden allen met groote meerderheid herkozen. Tot voorzitter werd bij acclamatie ge kozen de heer I'. A. H. Janssen. De (ZeerEerw. heer Pastoor kwam mede ter vergadering en werd door den voorzitter hartelijk welkom geheeten. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat de kiesvereeniging in het afgeloopen jaar heel wat werk en heel wat goeds) geL daan heeft. De circulaire van het Bestuur van den Prov. Bond werd behandeld. De afdee ling verklaarde er z:ic,h voor, dat bet huidige Bondshestuur tevens bestuur van den kieskring zijn zal. Wel achtte de vergadering het de overweging waard om aan dit Bestuur een of meer leden toe te voegen om te verkrijgen, dat zooveel mogelijk alle deelen der provincie erin vertegenwoordigd zijn. De afdeeling be sloot tevens te informeeren of, de Cen trale Kiesvereenigingen nog zullen blij ven bestaan en Zoo ja, wat dan het werk dezer Centralen zij zal. De rekening en verantwoording' van den penningtni. A. B. Modde werd nagezien en nauwkeurig dn orde bevonden. De voorzitter dankte den penningm. voor zijn finantiëel beheer. De heer J. B. Mar tens verklaarde zich heel welwillend be reid voor de vereeniging gratisl die werk zaamheden te laten verrichten, waarvoor ander^ een bode zou noodig zijln. De vergadering besloot nog; le te stre ven naar uitbreiding der leden, 2e de brochure Bongaeris onder de leden te verspreiden, 3e in den a.s. winter voor ontwikkeling der leden een tweetal le zingen te laten houden. Aan den jieer Vieningls uit Goes zal gevraagd worden de gemeenteraadsverkiezingen volgens het nieuwe stelsel te komen behandelen. Wijl ér niets meer aan de oivle was, sluit de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst, voor de aangename discus sies en het in he,ml gestelde vertrouwen deze geanimeerde vergadering Door de kommiezen werden alhier Zondag verschillende huiszoekingen ge daan. Bij sommigen werd een groote hoe veelheid smokkelwaar in beslag genomen. Heinkenszand. In de Zondag j.I. ge houden vergadering dor R. K. Kiesver eeniging St. Blasius alhier zijn gekozen, voor liet kieskringbestuur Zeeland de heeren Mr. H. C. J. Groot, J.WWiemngs, ,1. Maertens Wilking en A. llendrikse. Onze vereeniging vond deze de aan gewezen personen, die alreeds llet be stuur vormden van den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zeeland. leraeke. Tot rijksveldwachter ter stand plaats Ierseke is benoemd de heerP. Hendrikse, thans agent van politie te Mid delburg. Oudelande. Door een onbekende oor zaak is bij C. Schreurs onder deze ge- meente in den nacht van 20 op 21 Sep tember verbrand een varken en een stookhok. Verzekering 'dekt de schade. Oostburg. Tol organist der M.fc Kerk alhier is benoemd dhr. C. Schijva alhier, in plaats van dhr. J. C. Kteijn, die tevens eervol ontslag werd verleend. Door het te veel eten van klavers is een koe van den landbouwer A. de M alhier gebarsten. Het vleesch, werd uitverkocht tegen f0,50 per K.g. Er wa- ren velo kooplustigenl Vorige week is al'hier opgericht een R. K. Propagandaclub. Er traden 1-per- sonen als lid toe. Geestelijk adviseur is de Weleerw. heer Maertens, kapelaan alhier. - Als een donderslag bij helderen ne mer, kwam Zondagmorgen het bericht, dat het Z. D. H. don Bisschop van Breda behaagd heeft onzen Deken, den lloog- Eerw. Jieer Luijkx te benoemen tot pa stoor-deken te Hulst. Jammer voor da parochie Oostburg, dat hij; ons gaat ver laten. Jammer voor zoovele katholieke instellingen, wier stichting heml-te dan ken is, dat hij er niet meer zal zijn. Want, Oostburgs Katholieken als zoovele anderen, zullen getuigen, dat hij was een herder bij; uitnemendheid. Stipt geestelijke als hij is, heeft hijT de parochie Oosthuig omhoog gevoerd, vol ijver voor zijne kerk heeft hij haar nieuwen luister bijgezet, wakende over zijn parochianen lieett hij hier een vereeniging voor Eer en Deugd, een kruisverbond en Mariavereemgxng, en een bloeiende congregatie opgericht. Nog eens', de parochie Oostburg is bent ont zaglijk veel verplicht. Maar hoewel we onzen Deken noode zullen misfeen, we wenschen hem in zijn nieuw Dekenaat den imeesten voorspoed. Dat het nem nog jaren gegund'zij', zoo ijverig werk zaam te 'zijn voor kerk en vadeiland. Zuiddorpc. Tot wethouders zijn herko zen dhrn. B. C. Puijlaert, wegens pe riodieke aftreding en P- \erhoeven, we gens herkiezing als lid van den gemeen teraad. BreskenS. De douanen alhier bekeur den twee personen, die meenden onop gemerkt de boot te hebben verlaten, met zich dragende, voor uitvoer verboden goe deren. Doch toen zij een straat zouden inslaan, werden zij eensklaps opgeschrikt door het „halt"-geroep der kpmimiezen. Bii visitatie bleken zij; met zich te dia- gen resp. 24 knotten .sajet, vertegenwoor digende een waarde van f 30 on 40 stuk ken harde 'zieep. St-Jansteen. Zaterdag bekeurden de kommiezen alhier een vrouw, welke on der haar kleeding ongeveer 75 stukjes kwatta verborgen had. Ze werd onde geleide naar Hulst overgebracht. Hulst. De bekende Vlaamsche zhngei' Em. Hullebroeck zal ook hier een lie- her een genotvollen avond te wachten. Ossenisse. Bij de gisteren door de so ciëteit „Herleving" alhier gehoudeni|b«- schieting werd de hooge vogel tpeselioben door Emiel Kint te Ossenisse; de eene zijvogel door Alphons Adnaanssens te Walsoorden (Hontenisse) en de andere door Fr. de Kort te Ossenisse; de eene kal door "Joos Kerkhaart te Hengstd^ en de andere door Juhus Kint te Os- Ome Verbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen en de eilanden wordt opnieuw bedreigd. Naar wij toch bij geruchten vernemen is er spraak van, wegens den kolennood. den dienst Vlissingen—Terneuzen geheel te doen vervallen en de andere stoom- booitdiensten nog meer in te perken. Uitgewezen.De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn ge; zagsgebied wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel ontzegd aan: Henri Louis Peers, geboren 23 Februari 1870 te Haamstede, landbouwer, wonende te St. Laureijns (België), van nationaliteit Belg, en aan Leopold Baert, geboren 15 Juli 1896 te Tbrneuzen, landbouwers knecht, wonende te Sas van Gent, van nationaliteit Belg. Nederlander. Boterspeculatie worden door partiiculier op de mogelijke duurtt van boter, daarvan gi ingeslagen. Het gevolg is plaatsen in het boterland te verkrijgen is. Tevens zijn geen pol voor den inmaak te krijg De grootste oorll De grootste oorlogski wordt te Chicago ten tol voor dat Amerika aan (I deelnemen, was men me| ling dezer reusachtige Bergen, watervallen, bruggen, enz. alle bijzona er op voor. De oppervlakl draagt 300 vierkante voetl ben 50,000 dollars bedil is dag en nacht ter beziel 's nachts door 200 electrisl licht. Op de rivier bij Dort rivier-recherche van de ini sleepschip „Grijf" aangel: stig uit Zaltbommel, dat geladen voor België. Tuss deelingen onder liet zand schip een groote partij ha cacao en andere smokkelvl te zijn. DEN HAAG. Volgens (de beste bron kan het perslnl mededeelen, dat de onderin! Engeland over de kolenlevi geëindigd zijn, maar in di week tot beslissing komen deiiiandelingen met Duitsch vrije vaargeul voor de k nog hangende en staan i van de door Duitschland ver prestatie ten opzichte van| middelenuitvoer. AMSTERDAM. „Het Volk] volgens de ministèrieele bel de distributie en rantsoeneeii appelen 9 October wordt I prijs is nog niet bepaald. V\l dat het rantsoen per hoofd 4 K.G. zal bedragen. MAASTRICHT. Gisteren is desdag gehouden, die begor Mis in de kerken ter inte: vrede, gevolgd door eene v op touw gezet door het cil S. A. Een telegram van hi werd aan den Paus verzondel daarop heft geantwoord. PETERSBURG. De slaat de provincie Moskon is ort PETERSBURG. Het concil matieke Russisch-Orthodoxe eene encycliek uitgevaardigd kerken des rijks zal worder Eerstdaags zal de kwestie ai herstel van het Russisch pa de vereeniging van de kerk vroeger van de Russische (afscj het concilie behandeld wordl

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2