No. 113. De Groote Oorlog Dinsdag 85 September 1917. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-.JVOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Het antwoord der Centrale Mogendheden. r;n:tdan 4Sï S: ïsisr; ,k™ r 4/?™rnhXzsrhi"0g»i™ Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor w. d. AdministratieBoude wijn de WltfestraatA 135° GOES Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjja. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. liet antwoord der Centrale mogend heden op de vredesnota van Z. H. Paus Benedictus met spanning verwacht en in Duitschland nog vóór de openbaarmaking het onderwerp van een vinnigen penne- strijd tusschen de Al-Duitschers en de loyaal voelende bewoners des Duitschen rijks, is Zaterdag j.l. publiek gemaakt. De nota van Oostenrij k-H o n g a- r ij e is onderteekend met 's keizers naam en onmiddellijk gericht aan Z. H. de Paus. Na eene betuiging van eerbied en er kentelijkheid voor 's Pausen pogen ten bate desvredes, na de verzekering, dat hem, den keizer, het hooge doel: zijn volkeren den vrede te verzekeren, steeds na aan het harte lag, gelijk uit de her haalde openlijke verklaringen der Oosten- rijksch-Ilongaarsche regeering bleek, gaat keizer Karei aldus voort: Gelukkig door de gedachte, dat onze wenschen van het begin af op hetzelfde doel gericht waren als die van Uwe Hei ligheid, zooals uit de jongste ons toege komen concrete en practische aansporin gen van Uwe Heiligheid blijkt, hebben wij deze aan een diepgaand onderzoek onderworpen dat tot het volgende resul taat geleid heeft. Met de kracht eener diep-gewortelde overtuiging begroeten wij de leidende ge dachte Uwer Heiligheid, dat de toekom stige wereldorde, met uitschakeling van het geweld der wapenen, op de moreele macht van het recht, op de heerschappij der internationale rechtvaardigheid en wettigheid moet steunen. Ook zijn wij van de hoop doordrongen dat een verheffing van het rechtsbewust zijn de menschheid zedelijk zal doen her leven. Wij stemmen daarom in de opvatting Uwer Heiligheid toe, dat onderhandelingen der oorlogvoerenden tot overeenstemming moeten en kunnen leiden, hoe door het in het- leven roepen van voldoende waar borgen, de uitrustingen te land en ter zee en in de luchten, gelijktijdig weder zijds en methodisch, tot een bepaalde grens verminderd kunnen worden en hoe de van rechtswege aan alle volkeren der aarde behoorende zeeën, van de heer schappij of overmacht van enkelen be vrijd ter gelijkmatige benuttiging voor al len geopend kunnen worden. Ten volle bewust van de vredestich tende beteekenis van het door Uw Hei ligheid voorgestelde middel om de inter nationale strijdkwesties aan een' verplicht scheidsgerecht te onderwerpen, zijn wij bereid ook over dit voorstel van Uw Heiligheid in onderhandelingen te treden. Als het zooals wij van ganscher harte hopen, gelukken zou om tot onderhande lingen tusschen de oorlogvoerenden te komen, welke deze verheven gedachte zou verwezenlijken en daarmede de Oosten- rijk-Hongaarsche monarchie de zekerheid van haar onbelemmerde toekomstige ont wikkeling zou geven, dan kan het ook niet zwaar vallen de overige tusschen de oorlogvoerende staten nog te regelen kwesties in den geest van rechtvaardig heid en billijk rekening houden met de wederzijdsche bestaansvoorwaarden tot een bevredigende oplossing te brengen. Als de volkeren der aarde in den zin van deze voorstellen van Uw Heiligheid vredelievend met elkaar in onderhande lingen traden, dan zou daaruit de blij vende vrede kunnen opbloeien. Zij zou den volkomen bewegingsvrijheid op de hooge zee verwerven. Zware materieele lasten konden van hunne schouders geno men en nieuwe bronnen van welstand voor hen geopend worden. Door den geest van gematigdheid en verzoeningsgezindheid geleid, zien wij in de door Uw Heiligheid gedane voorstellen een geschikten grondslag voor het begin van onderhandelingen ter voorbereiding van een voor alles rechtvaardigen en duurzamen vrede. En wij hopen vurig, dat ook onze huidige vijanden door den- zelfden geest bezield mogen zijn. i In dezen geest bidden wij den Almach tige, dat Hij het door Uw Heiligheid in geleide vredeswerk zegene. Wij hebben de eer te teekenen als de zeer gehoorzame zoon van Uw Heilig heid. Het antwoord van Duitschland is door den Rijkskanselier namens den Keizer en de Keizerlijke regeering gericht aan 's Pau sen staatssecretaris kardinaal Gasparrien door hem onderteekend. Hij is wat lan ger van stof 'dan Oostenrijks keizer Na eene m eiding over de vredelievende ge zindheid des keizers en diens volk, die geen oorlog hebben gewild, maar slechts een krijg ter verdediging voeren, gaat het in het antwoord aldus verder: De beteekenis erkennende, die de ver klaring van Zijne Heiligheid heeft, isjie Keizerlijke regeering niet in gebreke ge- hieven, de daarin vervatte aansporingen aan een ernstig en nauwgezet onderzoek te onderwerpen. .De bijzondere mjaatre,- geien die zij in het nauwste contact met de vertegenwoordiging van het Duitsche volk voor de beraadslaging over en de beantwoording van de opgeworpen vra- gen heeft getroffen leggen er getuigenis anavf, hoe zeer het haar ter harte gaat m overeenstemming met de wenschen van Zijne Heiligheid en de vredesver- klanng van den rijksdag van 19 Juli van dit jaar bruikbare grondslagen voor een rechtvaardigen en duurzamen vrede te vinden. Met bijzondere sympathie begroet de keizerlijke regeering de leidende gedach- u-Zv11-.; 1 vredesoproep, waarin Zijne Heiligheid op duidelijke wijze de overtui ging uitspreekt, dat in de toekomst in plaats Van de materieele macht der wa pens de immoreele macht van het recht moet treden. Ook wij zijn er van doordrongen, dat het zieke lichaam, van de menschelijlke maatschappyi slechts door een verster king der zedelijke macht van het recht gezond kan worden. Hieruit zou volgens d,e opvatting van -f, veiligheid, de vermindering der strijdkrachten van alle staten en de op richting van een bindend scheidsgerecht v°or mternafaonale strijdkwesties volgen Wij deelen de opvatting van Zijne Hei ligheid, dat bepaalde regels en zekene waarborgen voor een gelijktijdige en we- derzjldsche beperking der 'bewapeningen te land, te water en in de lucht, als mede voor de ware vrijheid en de ge- meenschappeiijikheid der hooge zee die onderwerpen vertegenwoordigen, bij wel ker behandeling de nieuwe geest, die in de toekomst in de verhouding der sta ten tot elkander heerschen moet, de eer- vin'den V0Ue uitdrukkinë zou moeten Dan zou zonder meer de taak volgen om zich voordoende internationale mee- mngsverschillen piet .door aanwending van strijdkrachten, maar door vredelie vende middelen, in het bijzonder ook op en weg van het scheidsgerecht, te la- tendi'T'-t886'^ welker &roote vredestich- tenvoile ^eïen^ Hei"gheid ™ÜLk?iZenijk<: regeering zal daarbij, elk voorstel ondersteunen, dat met de levens belangen van het "Duitsche rijk en volle vereenigibaar is/. l,"vmWSChla°d is ,door zijn geografische ügpng en zijn economische behoeften op het vrede bevende verkeer met de naburen on met het verre "buitenland aangewe zen Geen volkheeft daarom, meer dan het Duitsche reden omi te wenschen, dat in plaats van den algemeenen "haat en stnjd een verzoenlijke en broederlijke geest tusschen de naties tot uiting komt v\ anneer de volkeren, door dezen geest geleid tot hun heil erkend bullen heb ben, dat het noodig 'is;"meer nadruk te eggen op hetgeen vereenigt dan op, liet gelukken ooPka,neei1' da" Zal o°k de afzonderlijke nog open voff\1"° Je regelen, dat ain'pik toebedeeld wnrfl bestaansvoorwaarden keer der ernnf11 f/1 daarmetle esn terug- schijnt. e volkerenramp uitgesloten tegenstanders in hei z,jn, B°J, S fB«ch°iVierWeglng1 gegeven denkbeeld «m geschikten grondslag mogen vinden om onder voorwaaiden, die met den van billijkheid en den toestand van pa overeenkomen, nader in te gaan on vrede™ erelding t0' Cen toek°™tigeu Aanvaard, Eminentie om Van. alle kanten komen nu, ook in onze vaderlandsche pers, de beoordeelin gen los over bovenstaande antwoorden. Sommige bladen beschouwen ze met pes- simistischen, andere weer met optimisti- schen blik. Zeer juist lijkt ons de opmerking van „De Maasbode", die o. a. schrijft: Sommigen zullen misschien andere ver wachtingen van de antwoorden gehad hebben en er op gehoopt hebben, dat de centralen een min of meer uitvoerige omschrijving zouden hebben gegeven van de voorwaarden, waarop zij tot den vrede bereid zouden wezen. En het totaal ont breken van die voorwaarden zal voor hen een ontgoocheling geweest zijn. Zij hebben echter van het groote vre desvraagstuk, zooals dat door den Paus in Zijn vredesvoorstel naar voren is ge bracht, geen juist inzicht gehad. De Paus heeft niet om bepaalde voorwaarden, of de directie oplossing van de hangende moeilijke kwesties gevraagd. Hij heeft begrepen, dat voor de oplos sing van die vraagstukken nu het uur niet gekomen was, dat een aan de orde stellen van die verdeeldheid en oneenig- heid brengende kwesties eer tot verdere vijandschap dan tot verzoening zou moe ten leiden. Hij heeft de behandeling van die vraagstukken uitgesteld tot het oogen- blik, dat een nieuwe dag over Europa zou zijn opgegaan. Dan zou men met andere gevoelens en andere inzichten en als andere menschen over die vraagstuk ken kunnen onderhandelen. In hun antwoord hebben nu de cen tralen zich bereid verklaard, onderhande lingen aan te gaan op den grondslag van het Pauselijk vredesvoorstel, dus mede te werken aan de totstandkoming van de nieuwe wereldorde. Impliciet heb ben zij daarmede de groote voorwaarden door den Paus voor die medewerking gesteld, aangenomenontruiming van het door hen bezette gebied en voor België, als een van de uitzonderingen, schade vergoeding. Want hadden zij niet op die voorwaarden in willen gaan, dan had dat uitdrukkelijk aangeduid moeten worden en dan had de bereidwilligheid om het voor stel te aanvaarden, slechts onder voorbe houd te kennen gegeven moeten zijn. Dit is niet geschied en zonder meer hebben de centralen hun instemming met de Pau selijke nota betuigd, daardoor, hij de voor waarden berustend, zich bereid verkla rend, om later in het licht van den nieu wen dag de hangende vraagstukken op te lossen. Het ware te hopen, dal men zich ook van de zijde der geallieerden tot zulk een offer voor den vrede bereid zou toonen. Losse berichten. De strijd in het Westen. BERLIJN, 22 Sept. (W. B.) Off. Na een hevig trommelvuur ziju de Engelschen in Vlaanderen opnieuw tot den aanval over gegaan. Alle aanvallen werden afgesla gen. N.B. Het gaat hier nog om een voort zetting van den derden slag in Vlaan deren. Het doel der Engelschen, onder aan voering van maarschalk Haig, was een wig 'te drijven in het vijandelijk front tusschen de wegen TperenRoeselaere en YperenMeenen. Nu ging het hierbij niet zoozeer om het veroveren van veel terrein als wel om het bezetten van eenige beheerschende stellingen. En die stellingen z ij n bezet. Reuter's bijzondere correspondent aan het westelijk front geeft nog als zijn mee ning te kennen, dat de overwinning van Donderdag den genadeslag toebracht aan het geloof der Duitschers in de onfeilbaar heid van hun nieuwe verdedigingsmethode. Een Duitsch succes bij Jakobsstadt. BERLIJN, 21 Sept. (W. B.) Off. Aan den linkeroever van de Duna doorbraken de Duitsche troepen de Russische stel lingen ten N.-W. van Jakobsstadt. Vol gens tot dusverre ingekomen berichten zijn meer dan 1000 inan gevangen ge nomen en verscheidene kanonnen buitge maakt. Nader meldt men Jakobsstadt is door ons genomen. De vijand bfieft een terrein ontruimd van 40 K.M. breedt en 10 K.M. diepte. Wij maak ten meer dan 4000 krijgsgevangenen en veroverden 50 kanonnen. Een nieuwe vredesnota ran den Paus. Naar aan de „Köln. Ztg." van de Zwit- sejrsche grens geseind wordt weten de Parijsche bladen op grond van uit Rome verkregen inlichtingen mede te deelen, dat de Paus den Geallieerden tegelijkertijd met het antwoord der Centrale Mogendheden een nieuwe vredesnota zal doen toeko men, waarin het antwoord der Centralen besproken wordt. Verder zal de Entente dan tot tegen voorstellen worden uitgenoodigd. Een Engelsche persstem over het ant woord der centralen. LONDEN, 22 Sept. (Part.) De Daily Chronicle schrijft in een hoofdartikel: Het is onmogelijk den ernst van het antwoord van den Keizer van Oostenrijk op ne voorstellen van den Paus niet te eer biedigen. Die ernst spreekt uit elk onder deel van deze merkwaardige uitlating. Het is nu duidelijk, dat de centrale mogend heden in een verzoenlijker stemming zijn dan ooit, sedert de oorlog begonnen is,- het geval is geweest. Het beroep van den Paus is niet vruchteloos geweest. Nu de centrale rijken geantwoord heb ben, zijn wij van meening, dat Engeland en zijn bondgenooten hun antwoord aan het Vatikaan moeten opstellen. Zwitserland en de Pauselijke nota. Bij de opening van de zitting van den Zwitserschen nationalen raad sprak de voorzitter over den oproep van den Paus en herinnerde aan den wensch van Bene dictus XV, (dat voortaan het geweld der wapenen plaats moge maken voor moreele kracht. Onze positie, voegde hij er bij, noopt ons iederen stap ten gunste van den vrede met vreugde te begroeten. Nieuws uit België. HAVRE, 21 September. (Part.) De re- ring heeft een mededeeling ontvangen met betrekking tot den toestand te Brugge. Alle mannen van 14 tot 16 jaar zijn ge dwongen om voor het Duitsche teger te werken, rijken, armen, intelleetueelen, zoo wel als handwerkslieden. De gendarmen; houden ware drijfjachten in de straten, huizen en openbare gelegenheden. Alleen onderwijzers, doktoren en priesters ont komen er aan. Het provinciale comité dwingt de werk gevers hun personeel met 75 pet. te ver minderen om .veel mannen beschikbaar te krijgen. A-lle worden naar de fabrieken en werven gezonden om, de ü.utsiche ar beiders te vervangen. De Duiitsche sol daten smeeken hen om niets uit te voe ren, opdat zij niet naar het front worden terug gezonden. (N. R. O.) Vrijheid voor den ex tsaar. Volgens een bericht uit Petrograd aan „Le Petit Journal" heeft de regpering van do Russische republiek besloten, den ex-tsaar en zijn gemalin in vrijheid te stellen, zoorda de wetgevende vergade ring den nieuwen Russischen staatsvorm heeft goedgekeurd en alle mogendheden den nieuwen Russischen regeeringsvormi hebben erkend. Het prooes-Kornilof. LONDEN, 22 Sept. (Reuter). De minis ter van Justitie heeft aan het Kabinet het eerste resultaat van het onderzoek in het proces-Kornilof medegedeeld, waaruit blijkt, dat het meerendeel der gearresteer de officieren niet aan het complot heb ben deelgenomen. Dezen zijn onmiddellijk in vrijheid gesteld. Soechomlinoff. In het Soechomlinoff-proces heeft zich bij de verdedigingsredevoering van den aangeklaagde een incident voorgedaan. De vensters van de zittingszaal werden inge worpen. Voor het gebouw hield zich »en rumoerige menigte volks en soldaten op. Zij verlangden de uitlevering van Soe chomlinoff. De uitspraak duurde voor hen te lang. Soechomlinoff moest om voor de woede der volksmassa's beschermd te worden, naar de Peter en Paulsvesting teruggebracht worden. (Maasbode.) Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 25 Sept. Aanvankelijk zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Westeiijken wind, nevelig tot halfbewoikt, weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. Kerenski en Kornilof. Volgens een bericht uit Petrograd heeft Kerenski verklaart, dat generaal Kornilof uit zuiver vaderlandlievende redenen heeft gehandeld, zoodat de regeering van de tegen Kornilof ondernomen gerechtelijke stappen zal afzienn. Men acht het zelfs mogelijk, dat er een verzoening tusschen Kornilof en Kerenski tot stand zal komen. Generaal Alexejef neemt ontslag. PETERSBURG, 21 Sept. (Reuter). De bladen berichten, dat Alexejef zijn functie als chef van den generalen staf heeft neergelegd wegens Kerensky's aandrin gen op de verwijdering uit den Genera len Staf van alle generaals en officieren, verdacht van medeplichtigheid aan den opstand van Kornilof. Alexejef had hiertegen bezwaar wegens de moeilijkheid om hen te vervangen. Kerenski hertrouwd. Volgens een bericht van den Stock- holmschen correspondent van het „Hbl.", is Kerensky voor de tweede maal in het huwelijk getreden en wel met juffr. Thieme, danseres aan de opera te Peters burg. Het huwelijk werd, volgens den correspondent, met tsaristische praal vol trokken in het Winterpaleis. (Let op dat: „tsaristische praal". Hier is wel van toepassing het Fransche spreekwoord: „Plus ga change, plus ga reste la même chose". Hoe meer dat verandert, hoe meer dat alles hetzelfde blijft". Red.) De gemeenteraadsverkiezingen in Rusland. Volgens een bericht uit Petersburg, is de uitslag van de gemeenteraadsverkiezin gen in Rusland als volgt: het soc.-demo- cratische blok heeft 49.5 pCt. de onaf hankelijke 29 pCt., de cadetten 11 pCt., de Bolsjeniki 6 pCt. en de nationale en andere groepen 4.5 pCt. van het aan tal zetels veroverd. Nieuwe onthullingen van Lansing. WASHINGTON, 21 Sept. (O.V.) Staats secretaris Lansing heeft heden groote sen satie teweeggebracht door de publicatie van het volgende telegram den 22sten Januari 1917 door graaf Bernstorff naar Berlijn gezonden, eenigen tijd dus voor het afbreken der diplomatieke betrekkin gen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland „Ik verzoek machtiging een som uit te betalen tot 50.000 dollars, om even als bij vorige gelegenheden invloed op het congres uit te oefenen door middel van de organisatie die gij kent, waardoor mis schien de oorlog verhinderd kan wor den. Ik zal tegelijkertijd in dien zin gaan werken. In vorengenoemde omstandigheden is een openlijke en officieele Duitsche ver klaring ten gunst evan Ierland zeer aan te bevelen, teneinde den steun te verwer ven van de invloedrijke Ieren alhier." WASHINGTON, 21 Sept. (R. O.) Naar men zegt, zou uit documenten, die de re geering in haar bezit heeft en die nog niet bekend gemaakt zijn, blijken, dat de Duitsche propaganda in nog directer ver band stond met de Iersche kwestie dan in Bernstorff's telegram is aangeduid. De heden gepubliceerde mededeeling is de eerste officieele uitlating omtrent Bern storff's actieve persoonlijke deelneming aan de Duitsche complotten. Vóór deze jongste onthulling schenen v. Popen en Boy-ed de drijfkrachten van de Duitsche propaganda in de Vereenigde Staten te zijn. Oorlogswee. Hoeveel wee de oorlog over de huisgezin nen brengt leert ons 't volgende kleine sta- tistiekje: Het dorpje Wyler, vlak aan de Nederlandsche grens bij Nijmegen, telt 500 zielen. Daarvan werden Ion oorlog opgeroepen 92, of ruim 18 percent. Uit den dienst ontslagen werden daarvan 8,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1