De Groote Oorlog. A. B IK HE N LAHPT ADVERTENTIE* Grafmonumenten Rechtszaken. Firma AUG. VAN DYCK-PETIT Steenhouwerij. Hardsteen voor sluizen, bruggen» gebouwen marmeren schoorsteenmantels Ontvangen een prachtige sorteering gebloemde en geruite Zijden Jongensdoeken in verschillende kleuren en prijzen Witte Kaas en Haring. s- Losse berichten. De strijd in het Westen. Men seinde ons Donderdag: LONDEN. (Officieel). De Engelschen, die hedenmorgen op een breed front be oosten Yperen aanvielen, maakten bevre digende vorderingen; belangrijke stellingen zijn reeds veroverd. (Zie verder laatste berichten.) PARIIJS, 20 Sept. (Havas.) Het namid dag-communiqué meldt Niets te melden, behalve tamelijk groo te artilleriebedrijvigheid in de streek ten Zuiden der Oise, in Champagne in de sectoren van den Mont Cornilett en den Mont Haut en op beide oevers der Maas. Zaterdag is in den St. Stefaan te Wee- nen een plechtige H. Mis opgedragen voor alle deelnemers aan het Eucharistisch congres te Weenen (1912), die in den oor log gevallen zijn. Ook de gesneuvelde vij anden werden in de gebeden herdacht. De Fransche regeeringsverklaring. De regeeringsverklaring, die Painlevé Dinsdag heeft afgelegd heeft in het par lement een goede ontvangst gevonden. De kamer nam met groote meerderheid, 378 sternen tegen één, een motie van vertrouwen in de regeering aan, waarbij echter het meerendeel van de socialisten, de kamer telt 602 leden, zich blijkbaar van stemming onthield. De Duitsche bladen stellen in hun bespreking der rede van Painlevé vast, dat het hoofdpunt daarvan Elzas Lo tharingen is en de aansporing tot de .ge allieerden om hun krachtsinspanningen aan het Westfoont beter te verdeelen. De beschimpingen van Dudtschland zijn meer dan anders achterwege gelaten en Frankrijk's eischen blijkbaar geringer ge worden. De verklaring van Ribot. Liet de regeeringsverklaring van den nieuwen ministerpresident in Frankrijk nog de mogelijkheid open van overeen stemmig tusschen de Fransche vredes- eischen en de pauselijke nota, de aan vullende verklaringen van Ribot, minister van Buitenlandsche zaken, heeft die mogelijkheid doen verdwijnen. In overeenstemming met onze geallieer den, zoo verklaarde hij, hebben wij niet geantwoord op de Pauselijke nota. Frankrijk gaat niet in op besprekingen en onderhandelingen. Het eischt onverbid delijk de „des-annexatie" van den Elzas, herstel van de schade en herstel van de naties, zonder dat het van eenige toenaderingdoor-bespreking weten wil, en zonder dat het antwoordt op eenige uitnoodiging tot onderhandeling. Nog zeide Ribot dat de regeering de „geheime documenten" niet zal publicee- ren. Zooals men weet, heeft president Poincaré eigenmachtig stille verdragen gesloten met Rusland, waarover de Senaat zich afkeurend uitliet. De verzekering van Ribot, dat daarbij van geen „geheime diplomatie" sprake is, zal den president niet voor verdere aanvallen beveiligen. Integendeel de weigering van de publicatie door Ribot zal de oppositie nog verder doen toene men, zoowel in als buiten de Kamer. Zuid Amerika en de oorlog. De republiek Costa Rica in Midden- Amerika heeft de diplomatieke betrek kingen met Duitschland verbroken en de Senaat van Argentinië heeft tot die afbreking besloten met op één na algemeene stemmen. Oorlogsmoeheid. In Italië komt de oorlogsmoeheid en het verzet tegen den oorlog op scherpe wijze tot uiting door het besluit, dat de regeering heeft moeten nemen om Turijn, Allssandria en Genua tot oorlogsgebied te verklaren. Volgens een telegram uit Londen aan de „N. R. Ct." deelt de Milaneesche cor respondent van de „Daily Tel mede, dat dit besluit moest dienen om korte metten te maken met de onverantwoordelijke socialistische opruiing, die er op uit is de arbeiders tot staking aan te zetten, de stemming te drukken en wanorde, laks heid en sabotage in het plaatselijk bestuur door socialistische burgemeesters of raads leden in het leven te roepen De herbaalde berichten; die via Zwit serland in de Duitsche bladen verschenen over onlusten in Noord-ltaliaansche ste den, blijken dus een reëelen grond gehad te hebben. (Msb.) De Paus en Wilson. Volgens een bericht uit Rome aan de „Daily Mail" heeft tusschen den Paus en Wilson een uitvoerige telegrafische ge- dachtenwisseling plaats gehad. De Paus zou zeer tevreden zijn over het resultaat. Zijn omgeving veronderstelt, dat verdere belangrijke stappen in zake den vrede te verwachten zijn. (Msb.) (Ook gaan geruchten dat een groote neutrale staat de vredespogingen des Pausen gaat steunen. Red De toestand in Rusland. LONDEN, 18 Sept. (RO.) De Russische ambassade alhier heeft een verklaring ge publiceerd, waarin wordt gezegd, dat er alle reden is om aan te nemen, dat de pogingen van Kerenski om de discipline in het leger te herstellen, slagen zullen en dat aan alle gevallen van insubordina tie met succes een einde is gemaakt. De regeering geeft nogmaals het vaste voornemen te kennen om al het mogelijke te doen om de gevechtswaarde van het leger te herstellen, nu aan generaal Alexieff de onmiddellijke leiding der mili taire operaties en de reorganisatie van het leger opgedragen is. De hulp van Japan aan Rusland. Naar de „Daily Mail" uit New-York verneemt, hebben onderhandelingen tus schen Amerika en Japan tot hel volgende resultaat geleid: le. Japan neemt het grootste deel der voorziening van Rusland op zich; 2e. De Japansche handelsvloot transporteert het door Amerika aan Rusland geleverde oor logsmateriaal en 3e. De Japansche leve ranties van oorlogsbenoodigdheden aan Rusland worden door Amerika gefinan- cieerd. Russische gevechtsactie. PETERSBURG, 19 Sept. De laatste Rus sische militaire communiqué's constatee- ren, dat over de geheele uitgestrektheid van het front wordt stand gehouden. Vol gens een mededeeling van den commis- saris Munto organiseeren de Russen zich op! :hi et Noordelijk front op nieuwe ver overde linies en gaan aanhoudend tot het offensief over. Bij het veflaten der dorden steken de Duitschersi deze in brand, terwijl zij' de mannelijke bevolking medevoeren. Bewoners, door ,de Duitr schers geplunderd, begroeten de Russi sche troepen ais redders. Aan den ho rizon wordt men het schijnsel van bran den, gewaar; dit i-s, de wraak, die de Duit- schers nemen, alvorens te, vertrekken.: De zaak-Kornilof. Naar Reuter uit Petrogyad meldt, to thans besloten, dat generaal Kornilof te recht zal' staan voor een krijgsraad, met tniedewerking van een jury. Het proces zal' niet plaats hebben te Petrograd, mia,ai' in de front-zóne. Na de avontuurlijke vaart van de „Scaldis". De „Telegraaf" verneemt uit Ant werpen, dat de Duitschej-s na de vlucht van den dokloods J. v. D. op de „Scaldis" zeer strenge maatregelen genomen hebben. Een erkenning, dat zij op geestige wijze verschalkt werden, behoeft men van hen niet te verwachten en waar de held van 't avontuur buiten hun bereik is, willen ze onschuldigen treffen. De sluismeester van het punt, waar de boot de Antwerpsche kade verliet, is ge arresteerd. Dit is ook geschied met ver scheidene mannen, die in den laatsten tijd met de gevluchten omgingen. De brug van Burgt staat onder strenge bewaking. Het laatste wachtschip, dat nabij de Hol- landsche grens in den omtrek van Bath ligt, is op eenigen afstand meer binnen waarts verplaatst tot bij de Frederik. Het is voor en achter met een mitrailleur bewapend en heeft nu meer ruimte om zoo noodig op te treden. Welke schrob- beering de havenkommandanten en rivier- posten gekregen hebben, komt het publiek natuurlijk' niet te weten, maar reeds Zon dagavond, eenige uren na 't gebeurde, zag men aan den waterkant wel, dat er iets bijzonders voorgevallen was. In de stad spreekt men weinig openlijk over het ge beurde, want spionnen loopen steeds rond en men wordt door de zenuwachtige Duit- schers zou gauw van medeplichtigheid verdacht. Maar het geheele voorval zal steeds een der vermakelijke geschiede nissen in de Scheldestad blijven en och er is wel iets vroolijks noodig, want 't le ven is er zoo ellendig en gedrukt. Tweede Kamer. H. M. de Koningin benoemde mr. Fock tot voorzitter van de Tweede Kamer. Hij werd op de gebruikelijke wijze door den tijdelijken voorzitter Jhr. Lohman ge ïnstalleerd. De voorzitter deelde in de vergadering van Donderdag mede, dat hij plan heeft omi de Kamer tegen Dinsdag 25 Septem ber n.m. 1 uur hijeen te roepen tot be handeling 'der Grondwetsherziening en verder omi op Dinsdag 6 October n.m. 1 uur het ontwerp ten behoeve van per sonen aan wier aanvrage om ouderdoms pensioen verzuim: is gepleegd. Verder ont werpen betreffende het hooger landbouw onderwijs:, Billiton Maatschappij, .Land arbeiders, enz. (Over laatstgenoemd ontwerp zie onder Sociale Berichten in dit nummer.) Na de Vredes-Meeting. Zooals bereids werd medegedeeld, is de op de Haagsehe Vredes-Meeting met algemeene instemming aangenomen mo tie in een telegrafisch adres aan Z. M. den Paus meegedeeld. Van Z. H. den Paus is hierop het na volgende antwoord door het Centraal Bureau voor de Rath. Soc. Actie ont vangen Rome, 15 Sept. 1917. ,,De souvereine Opperpriester, ge troffen door de gevoelens van kinder lijken eerbied, van dankbaarheid en van toewijding zoowel als door de aan Zijne Heiligheid toegezegde gebeden ter ondersteuning van zijne bemoei- ïngpn ten gunste van een rechtvaardi gen en duurzamen vrede, vervat in de met algemeene instemming aange nomen motie op de te 'sGra.venhage gehouden meeting, spreekt zijn verhe ven voldoening uit en zendt van harto laan u en aan alle leden van de Ka tholieke Sociale Actie in Nederland den AposiboJiscben zegen. Kardinaal CASPARRI". Van verschillende zijden werd de wensch uitgesproken, dat door 't Cen traal Bureau een volledig verslag zou worden uitgegeven van de op de Vre- desmeeting gehouden redevoeringen. Na rijp beraad is besloten, op grond van vroeger -met soortgelijke verslagen van Katholieken-dagen opgedane ervaringen, hieraan niet te voldoen. Men bereikt, er slechts een betrekkelijk kleinen kring van personen mee. Veel beter werd het ge oordeeld, den inhoud er van te verwer ken in de gewone één-cents-vlugschriften van de K. S. A. Zonder groote kosten kunnen deze dan bij tienduizenden ver spreid worden. Reeds zijn verschenen, of zullen de zer dagen verschijnen: De Pausen en de Wereldvrede. (De eerste oplage van 25.000 exempla ren is reeds uitverkocht; dit vlugschrift is reeds in herdruk.) Z. II. Paus Benedict us XV en de Vrede. (Dit vlugschrift is ook in brochure-vorm verkrijgbaar, met portret des P'ausen a 10 ets.) De Oorlog en de God de 1 ijke Voorzienigheid. (Hiervan is de tweede druk al verschenen). De Oorlog en het Katholi cisme. Arbitrage en Algemeene Ont wapening. Deze vijf vlugschriften geven geheel de op de meeting gehouden redevoerin gen weer. Laat men ze alsom verspreiden, ook onder niet-Katholieken. Ook werd in verschillende bladen de opmerking gemaakt, dat met de Haag sehe Vredesmeeting onze actie niet uit moet zijn. Het Centraal Bureau is van gelijke meening. Het is daarom al reeds in cor respondentie getreden met Katholieke or ganisaties in andere landen. De hier aan genomen motie met het antwoord van Z. II. den Paus en van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, wordt even zeer in het buitenland hekend gemaakt. Voorts zijm reeds verschillende Plaat selijk Co-mité's voor de K. S. A. voor nemens oni nog plaatselijk groote alge meene vergaderingen te houden, ter be spreking van 's Pausen Vredes-voorstel- len. Op en naar aanleiding: van die plaat selijke vergaderingen zullen vooral de velschillende vlugschriften verspreid moe ten worden. Protestantsche vredesactie. De Standaard meldt, dat in een vergade ring van vertegenwoordigers van alle pro testantsche kerken hier te lande met alge meene stemmen is besloten, dat op Zon dag 7 October a.s. in alle gemeenten dier kerken des voormiddags zal gehou den worden een uur van verootmoediging en gebed en dat bij die gelegenheid aan haar zal worden meegedeeld een door bovengenoemde vergadering opgesteld „ge tuigenis der gezamenlijke kerken in Ne derland, uitgaande uit vorsten en vol ken." Huldeblijk aan Roosendaal. De in Roosendaal vertoevende Belgen hebben een comité gevormd met het doel eene dank-huldebetuiging aan de gemeente Roosendaal te brengen voor de liefderijke bejegening aan vele duizenden van hun volk tijdens de onheilvolle dagen der vlucht en voor de gulle onbaatzuchtige gastvrijheid, die zij nu sinds drie jaren van "de Roosendaalsche bevolking genie ten. Zij hebben besloten de gemeente Roo sendaal een huldeblijk aan te bieden be staande uit het portret van den burge meester, den heer Aug. Coenen, door den Belgischen schilder Jean Laenen. De Raad heeft goedgevonden, dat dit huldeblijk aangeboden zou worden in zijne Raads zaal. Deze plechtigheid zal plaats hebben Zondag aanstaande, 23 Sept., te 11.30 uur. De sigaren-prijs. Naar verluidt is: binnenkort wederom een nieuwe verhooging van den sigaren- prijs te verwachten. De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen was in de vorige maand weer circa een mil joen hooger dan in Augustus 1916. Tot deze goede uitkomst hebben vooral mee gewerkt de directebelastingen, die geza menlijk een half miljoen hooger klommen, en de accijnzen die bijna een miljoen naar boven gingen. Ook de registratie rechten gaven een hoog cijfer, gevolg na tuurlijk van de registratie wet; de op brengst verdubbelde ongeveer: zij klom van ruim 7 ton op eenmaal tot 14 ton. Maar die van de hypotheekrechten en successierechten verminderden succes sievelijk met 22 en ruim 4 ton. De totaal opbrengst der middelen was f 19,715,526 tegen f 18,943,486 in Augustus van het vorige jaar. De oorlogswinstbelasting bracht 38 mil joen op; de verdedigingsbelastingen te za- men ruim '2 miljoen. De gezamenlijke op centen ruim 3 miljoen, tegen anderhalf miljoen in Augustus 1916. De opbrengst over de 8 eerste maanden van 1917 was 155V2 miljoen, en die van de 8 eerste maanden van 1916 slechts 1341/4 miljoen; derhalve een vooruitgang van ruim 21 miljoen. (Z.) Mogelijk een verklaring van den voor de Katholieken zoo treurigen afloop der verkiezingen voor den Roer- mondschen Gemeenteraad, geeft een me dedeeling van het liberale raadslid Se- verijns in de jongste zitting van dein R.aad „Er zijn in Roermond 800 lezlers van de Courant, 120 van de Telegraaf en 68 van de Nieuwe Rotterdamsche 'Courant. De Roermondsche Katholieken al dus schrijft men ons van bevoegde zijlde zullen er een les uit trekken en met alle kracht werklen aan de verspreiding van Katholieke organen. (Tijd.) Koninklijk bezoek. Men meldt uit Heerlen: Woensdagmiddag bracht H. M. de Ko ningin onverwacht een bezoek aan de staatsmijn „Emma". Na eenige arbeiders kolonies bezocht te hebben, waarbij H. M. in een paar woningen binnenging, daalde Zij omstreeks "half vier in de mijn af. Z.Exc. Minister Posthuma vergezelde de Koningin. Arr.-Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak was heden die tegen P. M. uit Terneuzen, die bekende onder den invloed van sterken drank een rijwiel te hebben ontvreemd. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf. Vervolgens werd behandeld de zaak te gen F. T. B., P. V. en D. Q. S. uit Axel, allen beklaagd van diefstal van penen. Tegen de beide eersten werd bij verstek fö of 5 dagen en tegen S., die wel ver schenen was, f5 of een week tuchtschool gevorderd. De volgende bekl. E. V. te Biervliet, beklaagd van diefstal van een zak gerst. Bekl. bekende een zak te hebben weg genomen, waarvan hij wist niet of hij van zijn vader of een ander was. De eisch luidde f 20 of 20 dagen. De verdediger, mr. van Bortel, bepleitte, dat hier geen diefstal bewezen is envtqeg vrijspraak. Tegen E. v. A., eveneens te Biervliet, luidde de eisch wegens heling van den zak gerst een maand gevangenisstraf. Alsnu stond terecht J. J., schipper te Dordrecht, thans gedetineerd, beklaagd van poging tot uitvoer van 60 K.G. harde zeep en 8 K.G. Kwatta. De eisch luidde twee maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. Reus uit Dordrecht, bepleitte een korte straf, en wel op grond van de omstandigheden; dnf pleiter reeds een actie tot schadeloosstelling der Duit sche maatschappij, voor welke bekl. kolen vervoerde, reeds heeft doen intrekken, als bekl. spoedig in vrijheid gesteld wordt; terwijl het verlof om het schip te doen uitvaren door de Nederlandsche autori teiten is toegezegd. Spr. wijst op de zware straf, die bekl. er bij zal krijgen, als hij lang van zijn vrijheid verstoken blijft. Niet verschenen was F. K. uit Terneu zen. De eisch luidde bij verstek wegens diefstal van een tammen kster 10 of 10 dagen. Evenmin was verschenen Justina A. uit Sas van Gent. Wegens diefstal van een badhanddoek luidde de eisch f 10 of 10 dagen. De volgende beklaagde L. B., vrouw V-, uit Westdorpe, was wel verschenen; zij heeft volgens de getuigen een buurmeisje zéér onwelluidende woorden toegevoegd; doch bekl. ontkende dit. De eisch luidde f 10 of 10 dagen. Tegen J. M. te Middelburg, die W. Kerkhove een klap gaf bij een buren- twist luidde de eisch f 10 of 10 dagen. Ook wegens beleediging was gedagvaard J. K. uit Wemeldinge. Hij was niet ver schenen; hij heeft W. Nieuwenhuijze toe gevoegd: schurk en oplichter. De eisch luidde f 10 of 10 d. Wegens mishandeling stond terecht S. uit Middelburg. Toen getuige C. J. Bernard twee vechtende honden met een zweep wilde scheiden, gaf bekl. hem een klap in het gelaat. Bekl. zegt, dat het een duw is ge weest. Getuige M. Heeraldt heeft gezien, dat het een klap was; de pet van den eersten getuige vloog van zijn hoofd en zijn si gaar uit zijn mond. Eisch f 10 of 20 dagen. iWegensl wederspanningheid tegen eelni agent van politie luidde de eisch hij ver stek tegen L. ,0. uit Terneuzen f 20 of 20 dagen. Wiegens beleediging van en wederspan- nigheid tegen den gemeenteveldwachteir J. de Roos: te Biervliet stond terecht I. B. O. uit Hoofdplaat. Bekl: ontkende zich te hebben velrket of de bedoeling te hpbben gehad de Roos te beleedigen. Eisch f 20 of 20 dagen. Eveneens wegens beleediging van elan veldwachter luidde de eisch tegen B. F. v. O. te Hoek, die zeide een andere, bedoeling te hebben gehad met zijne woorden, 15 of 15 dagen. De laatste zaak was die tegen G. N. uil Hulst, die op 20 Augustus den ge- mieenteveldwachter Cortvriendt met eejn klomp in het gezicht sloeg, Bekl. ontkende. De eisch luidde een maand. Uitspraak in alle zaken 28 Sept. Arr.-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank te Middelburg heeft he den veroordeeld wegens valschheid in geschrifte: B. J. d. S., 25 j., werkman te Sluiskil, 4 m. gey.. straf; mishandeling: II. de M., 36 t. vlasbewerkier te St. Jansteen, 2 m, gev- straf; J. C. g., 33 j., veldarbeider te Biervliet, f 10 b. s. 10 d. h.diefstal: J. D., 15 j., F. de N„ 17 j„ varensge zellen te Terneuzen, ieder fö b. s. 2 w. tuchtsch.P('. de R., 33 j., varensge zel te Vlissingen, gedetineerd, tweemaal 4 m. gev.-straf met aftrek van heit voor arrest; J. J. W., 59 j„ Oostburg1, 2 m. gev.-straf; S. A., 49 j., en P. C. D., 22 j., beiden te Hulst, ieder f 10 b. s. 10 d. h.mishandeling: J. B. de B„ 31 j., arbeider te Sas van Gent, f 10 b. s. 10 d. h.beleediging van een ambte naar: M. B., 45 j., hvr. E. D. te Hulst en J. M:. v. A., 45 j., hsv. F. K., t Terneuzen, ieder f10 b. 'S. 1.0 d. h. distributiewet overtreding: G. J. W., 5 j., tuiniersknecht te Axel, f20 b. s. 20 d. h.; M, C. y. L., .33 j., broodbezor ger te Terneuzen f25 b. s. 25 d. h.; A. V., 50 j., winkelier te Terneuzen, f 15 b. s. 15 d. h.; A. M. H., 35 j„ hivr, v. M. C. v. L. te Terneuzen, M. B., 57 .j, hsv. A. Si., Terneuz'en, J. J. de D.. 39 j„ hsv. J. v. d. P., Terneuzen en E, de H., 46 j., hsv. J. S., Cadzand, allen f 10 b. s. 10 d. ih.verboden uitvoer N. N„ 27 j., RillandiBalh, M. ,T. W. 31 j., koopman te Goes en M. C. B. 19 j„ opperman te Goes, allen gedetineerd 6 w. gev.-straf met aftrek van het voor arrest. Vrijgesproken:: F. L. D1., 39 j., koop man te Retranchement, beklaagd van mis handeling, J. R. D., 48 j., directeur ho terfabriek te Hontenisse en L. G., 49 j., landbouwer te Graauw, beidon beklaagd van overtreding der distributiewet Getrouwd: ANTON M. SIMONS en MADELEINE M. Th. BORGHGRAEF, die mede namens familie hartelijk dank zeggen voor de blijken van belangstel ling bij hun huwelijk ontvangen. Goes, 20 September 1917. 1837. 1917. Maandag 24 September e.k. hoopt onze geliefde Vader, L. DE JONGE, zijn tachtigsten geboortedag te her- denken. Zijne dankbare Kinderen, f Behuwd- en Kleinkinderen. Ovezande, September 1917. Stationstraat 19, 21. Tel. Int. 146. BERGEN-0P-Z00M. Zandsteenen, SlIJpsteenen, Trottoirbanden, Straatkeien, ent- Groot Magazjjn van In alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. Aanbevelend,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2