No. 110. De Groote Oorlog Dinsdag 18 September 1917. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. gerlijke Stand. w. 50, Cox Pomona, f8.50, The Queen f 8.25, Con- it f8, Zoete appels f7 LOO K.G. ken I1/2-'ct,., beiden ging „Zuid-Beveland". i, 12 September 1917. te Veiling het binnenland f5f 10, buitenland f7f22, Pe- nnenland f 4f 15, idem and fG—f22, Appelkroet land f 4f 6; idem voor 4.50--f6.50, idem voor 6f10, Roode kool voor f3—f4, idem voor het 1f 7.f 0, Witte kool voor f2f 1.30, idem voor de ide 1 voor de zoulerij oor het buitenland f3— oor de fabrieken f 5, idem üand f5, Sjalotten voor 15.50, alles per 100 K.G. iging „Zuid-Beveland". 3, 13 September 1917. ine Veiling. ie Louisse 511, Maagde- zikperen 5—9, Beurré Du- JVilliinis Duehesse 39, 2—6, Soldat Laboreur 4 Ipeer 36, Vijgeperen 4 ■u Congrès 46, Triomph B, Beuué de Mérode 5— Idy 13, Blanke Jutten Ir 3--G, Diverse peren 4 pn 2--6 ct., alles per K.G. lassieappels 26, Zoete ox Pomona 59, Manks Schutters Reinett© 3—6, 4- -8, Gulderling 6—9, on li— LI, Zomer Court- ivere Zcetappels 38, Di ets 4 —10. Afval appels 2 er K.G. Komkommers 1 ct., bei- Jein e Ajuin 9 ct. per K.G. lingsvereeniging izelinge on Omgeving". 13 September 1917. bine Veiling. £7f9, Beurté Hardy f8 de Méiode f7.50, Duch. -f9.25, Soldat Laboureur lOtten f6.11, Marsepijpeer reine, te £6.50, Koolappel •olies f 5.39, Tuinzoet f 8.25, !0, SI errei nette f8.25, Udo- mdsm.iil £9f9.62, Peper- Geld Paicmain £6, Zomer 1.50— f 7.50, Bismarck f 6.50, .50, 11 lumen's Reinette f7 :esse Nobis f6.50, alles per Pe.-zikm 12 ct. bei- Noten .4152 ct. per 100 bast, ideir met bast '10.5 Middelburg, 13 Sept. 1917. rkt van heden was geen aan- werd niet opgemaakt. noteering van den irktmeester. a f 1.8b, voor particulieren ilo. voor particulieren f9.40 per eren f0. van den marktzetter r 1 andb. ver. af 1.30, voor particulieren ilo. voor particulieren f9.40 per Oostburg, 12 Sept. 1917. van de V. P. N. in Westelijk- .nderen. Officieele opgave van der veiling. 23940 kipeieren vanfO. - tot ndeneieren van f 0.— tot f 0.— en a f 10.60 tot f 0—, 0 ganzen- -- parelhoeneieien f 0.i stuks. lMSTi-KTAM, 14 Sept. 1917. ilprfjzim waren heden gent. ier mud f4.— 4 76 auwe f 0.—0- inte fO.— Be ladingen. an 1214 Sept. Lw.-aaiig.12, Willem ïhive- en Cornelia Hendrika Bon- 13, \ntl onius .Marinus Si- jm. en M ideleine .Marie The- ;raef, 25 j. jd.; 'I°'Jni j. jm .en Dina 'Neeltje Pol- URG. Gehuwd: L. J. van Gas- en Ph. J. Vermejjen. ]d- J. Corne'isse, geb. Davids* ijke, geb. ie Kuijper, d. H. Steiju, 14 j., z'. Van b1! Sept. IE. Getrouwd: J. J. van den j. jm. en M. E. Rottier, G. Schoonen, g©b. D®111" de Va;.te, geb. Den Boer, s Rijke, geb. Verloo, ïmerm in, geb. Petappel, nure, geb. In den Bosch. T v;in 'tNoordende, 19]' (M. Ct.) bijl de J. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewIJn de Wittestraat A 135° GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. De toestand. Het vredesvuoistel van den Paus. Aanvallen der Duitschers in Champagne. Bedrijvigheid in Alba nië. Een Russisch succes bij Riga. 1 De chaos in Rusland. De „Osservatore Romano" publiceert, een artikel, waarin gezegd wordt, dat. een der voornaamste tegenwerpingen tegen hel practische werk van internationale arbitrage, zooals eerst door Wilson en later door den Paus is voorgesteld, de 1 onmogelijkheid is om een natie te dwin gen, die geen uitspraak zou willen aan- 1 nemen, welke bet gevolg was van de arbitrage. „Lord Robert Cecil, zoo vervolgt het j blad, „heeft (ii.1. in zijn verklaring van I 3 Sept. )de moeilijkheid opgelost door een liga van naties voor te stellen om de economische, commercieele en finantieele afsluiting af te kondigen voor elke natie, die door geweld haar wil wenschl: op te. leggen aan de wereld, en dus een werke lijker waarborg te vórmen voor den we reldvrede. Het denkbeeld van den Britsche Mi nister als gevolgtrekking uit de pause lijke nota is uitstekend en in waarheid is liet ook in de hoogste mate practisch. De algeheele afsluiting van een weiger achtige natie niet alleen van den vijand, maar ook van het overig deel van de wereld, beteekent een onvoorwaardelijke overgave". Naar de „Wiener Politische Rundschau" bericht, zal het antwoord der Centralen op de pauselijke vredesnota de volgende .week worden overhandigd. Tusschen Duitschland en Ooslenrijk- Hbngarije werd over bet tijdstip en den inhoud van het antwoord volkomen over eenstemming bereikt. Naar wel ingelichte politieke kringen is de nota in -volkomen tegemoetkomenden en vriendschappelijken toon gesteld. Zij bevat de warmste woorden van dank aan den Paus, die bij zijn actie slechts het welzijn en geluk der geheéle menscliheid op het oog had. Het antwoord der centrale mogend heden wijst op de principieele rechten van. alle staten en houdt zich in bijzon derheden bezig met de afzonderlijke voor- stollen des Pausen. De hoofdinhoud van het antwoord zal op den dag der overhandiging, de tekst een week later officieel worden gepubl iceerd. Volgens het Fransche legerbericht heb ben de Duitschers verscheidene onver wachte aanvallen gedaan in de sectoren Main de Massiques, ten Oosten van de Butte Mesnil en ten N. en N.W. van Saintilau. Al deze aanvallen zouden door de Fransche troepen zijn afgewezen. Op het ver verwijderde oorlogstooneel in Albanië, waar langen tijd rust ge- heerscht heeft, begint de oorlogsactie "te herleven. Dier vechten Franschen, Rus sen en Italianen tegen Oostenrijkers, die aan het Ochrida-nreor gedwongen werden terug te trekken en aldaar nieuwe stel lingen in te nemen. Niettegenstaande den chaotischen toe stand in Rusland zelf, welke niet zal nalaten zijn invloed op het front te doen gevoelen, hebben de Russen in de streek van Riga toch eenig succes weten te be halen. Ten Zuiden van den straatweg Riga Wenden werden de Duitsche cavalerie- posten gedwongen te wijken tot voorbij Marilzberg en Neukaipen. De Russen bezetten Masolf, ten Zuiden van liet Paouda-meer. Men weet niet, wat men op het oogen- blik van den binnenlandsehen toestand van Rusland zeggen moet. Wel komen berichten in, dat de posilie van Kerensky die zich tot generalismus heeft laten be noemen, versterkt wordt en dat Korniloff zich wil onderwerpen, maar het is de I ciaag, of men dit alles kan gelooven. •Men moet n.l. niet vergeten, dat de bui- tenlandsche telegraafverbindingen nog steeds in handen van Kerensky zijn, zoo dat hij het in zijn macht heeft de zaken voor zich zoo gunstig mogelijk voor te stellen. Pe Bellijn loopen geruchten, dat de kan sen op welslagen van de vredespoging van Z. H. den Paus aanmerkelijk zijn,gestegen Tot staving der geruchten beroept men zich op „bevoegde autoriteiten" en naar het schijnt terecht, want de rijkskanselier heeft te Stuttgart tegenover de op het station samengestroomde menigte de hoop uitgesproken, dat het nog dit jaar vrede wordt. Men denkt -algemeen, dat de kan selier niet zoo zou hebben gesproken als die hoop niet op bepaalde feiten gegrond was. Losse berichten. Oostenrijk en de vrede. De correspondent van De Tijd te Wee- nen schrijftI Zooeven mocht ik een onderhoud heb ben. met een der nieuW-benoemde minis- ters. De naam is bijzaak, het zal wel genoeg zijn, dat ik voor de. waarheid van hetgeen ik schrijf, insta. Voor zck> ver jik kan oordeelen, zal ook de cen sor hier geen bezwaar maken, anders schreef ik niets. Mijn zegsman verklaarde mij hetzelfde, wat ik steeds vroeger schreef, dat de pauselijke nota in regeeringskringen niet alieen goed werd opgenomen, maar ook, dat men die nota voor een geëigende basis tol vredesverhandelingen houdt. Dat in deze uitlating veel "ligt opgesloten, be hoef ;j'k natuurlijk niet te zeggen. Dat echter van Duitsche of Oostenrijksche of ficieele zijde niets gedaan werd ter voor bereiding dezer nota, hoorde ik echter ook hier weer. Omtrent het te verwachten antwoord der Entente-staten schijnt men intusschen niet bepaald optimistisch te oordeelèn. Natuurlijk kwam ook de „hougervraag" bij de Entente altijd nog een „branden de vraag" op het tapijt. „Ik geef toe heette het de vij and kan bereiken, en bereikt dit ook wel, dal onze vrouwen verzwakken; dat een vrij groot gedeelte onzer kinderen: niet dat voedsel krijgt, dat ze noodig heb ben; dat ouwe lui langzaam maar zeker „herunterkommen", en dat dus de mor taliteit stijgt, ja, dat wij eigenlijk allen meer of minder „ondervoed" zijn. Dit alles geef ik grif toe, maar ik vraag u, wat heeft Frankrijk, wat heeft Enge land er aan, dat duizenden, ja honderd duizenden vrouwen en kinderen der Cen trale Rijken een vroegtijdigen dood ster ven en dat heel het levend geslacht on der verzwakking lijdt Onze vijanden zul len en kunnen niet gelooven, dat wij) daarom de wapens neer zullen leggen en smeken om een vrede tegen eiken- prijs. Wij zoeken wel den vrede, wiji wil len van ganscher harte den vrede, maar niet uit zwakte. Mijn God, als men den vrede wenscht, moet het dan uit zwak te zijn, kan men het niet uit hoogere beweegredenen wenschen Dat ware treurig' l'i Gelooft u altijd nog, vroeg ik eindelijk, dat we dit jaar nog het begin "der vre- desverhandelingen zullen beleven? „Zelfs ben ik 5n mijn meerling! nog versterkt. Veel bloed zal, helaas, eieirst nog stroomen, maar het begin van het einde zal er spoediger zijn dan menig-1 een, .ook hier, denkt. Dat ook de H. Vader den vrede een stuk nader heeft gebracht, daaraan valt niet te twijfelen, men moge dan overigens over den invloed zijner nota denken, hoe men wil". Duitsche regeering geheel vrijwillig tot de terugroeping is overgegaan, daar zij op heldering in deze aangelegenheid wensch- te, zonder dat tot dusver van Argentinië een wensch in deze richting 4s geuit. PARIJS, 15 September. (Havas.) In do Figaro herinnert Hanolaux, over de fla ter van graaf Luxburg' sprekend, aan de pogingen van Duitschland, om een breuk te vermijden met hel gedeelte van de wereld, dat nog aarzelt. De houding van Argentinië kwam voort uit het goed ver- j trouwen, dat zijn positie als onzijdige zou worden geëerbiedigd. Edoch, terwijl men het land bezweert, zijn neutraliteit 1 te eerbiedigen, geeft nnen prder om zijn schepen tot zinken te brengen, zonder eenjs poor na te laten. Verlofregeling. De Opperbevelhebber heeft, naar de Tel. meldt, telegrafisch aan de autoriteiten van de landmacht doen weten In verband met de invoering beperkte dienstregeling spoorwegen op 18 Septem ber, wordt een wijziging in de yerl'ofs- regeling op dien datum) Ingaande voor bereid, gebaseerd op eenmaal' verlof poi zes weken; gezinshoofden zeven dagen, anderen 6 dagen. Depots eenmaal per maand, gezinshoofden drie dagen, ande ren twee dagen. Toevoeging Zondagen! uitgesloten. Voor allen, ook voor depóts, dagelijks vertrek en terugkeer slechts één ploeg. Duitschland en Argentinië. BERLIJN, 15' September (Wolff). De Argentijnsche gezant heeft vandaag in het ministerie van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, waarin hij in op dracht van zijn regeering meedeelde, dat graaf Luxburg wegens de opvattingen, in zijn telegrammen onder woorden gebracht, die regeering niet meer aangenaam! Is en dal. hem dientengevolge zijn passen werden uitgereikt. Naar de Argentijnsche gezant tegelijk liet uitkomen, richt de getroffen maatregel zich uitsluitend tegen graaf Luxburg persoonlijk. BERLIJN, 15 September. (Wolff). Naar aanleiding van de terugroeping van graaf Luxburg, spreekt het Berliner Tageblatt de hoop uit, dat het voorval geen blij vende ontstemming zal achterlaten, daar de openbare meening in Argentinië onge twijfeld zal inzien, dat niemand van het Duitsche volk Argentinië zou willen kren ken en dat men in Duitschland dit zeer ontwikkelde en schitterend voorwaarts strevende land sympathiek gezind is. De Lokal Anzeiger merkt op, dat de Uit Havre. HAVRE, 15 September. (Part.) Medill Mac Cormick, lid van het Amerikaansche parlement, zal binnenkort het Belgische front bezoeken en dan in het groot-hoofd kwartier worden ontvangen. De koningin der Belgen heeft een be tuiging van sympathie tot de Amerikaan sche vrouwen gericht. HAVRE, 15 Sept. (Part.). Verhaegen. kamerlid voor Gent, is, 72 jaar oud, te Brussel overleden. Hij was de leider der chrislelijk-demokratische partij, werd in 1916 gevankelijk naar Duitschland ge voerd en is onlangs op vrije voeten ge steld. Kans op spoedigen vrede? Een correspondent van „De Tijd" had te Weenen een persgesprek met een mi nister. Hij vroeg o. a.„Gelooft u altijd nog, vroeg ik eindelijk, dat we dit jaar nog het begin der vrede sverhandelingen zullen beleven?" Waarop de minister antwoordde: „Zelfs ben ik in mijn meening nog versterkt. Veel bloed zal, helaas, eerst nog stroomen, maar het begin van het einde zal er spoediger zijn dan menigeen, ook hier, deilkt. Dat ook de H. Vader den vrede een stuk néder heeft gebracht, daaraan valt niét te twijfelen, men moge dan overigens oVer den invloed zijner nota denken,' hoe men wil." De sluiting der Staten-Generaal. Op de gebruikelijke plechtstatige wijze werd Zaterdagmiddag te 3 uur, de bui tengewone zitting der Staten-Generaal, den 28en Juni j.l. door de Koningin ge opend door den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Gort van der Linden, in naam der Konin gin gesloten. Even vóór drie uur verliet de Minister, uitgeleid door Hr. Ms. Hofmaarschalk, Jhr. V. E. A. Boreel, het Koninklijk Pa leis in het Noordeinde in een met twee paarden bespannen galarijtuig, om zich, terwijl de galakoets voorafgegaan en ge volgd werd door kleine afdeelingeii cava lerie, langs Noordeinde, Plaats en Buiten hof naar het gebouw der Tweede Kamer te begeven, aan welks ingang den ver tegenwoordiger van H. M. de mililare eer werd bewezen. De Minister, die in ambtsgewaad was, en het lint van het Grootkruis der Huis orde van Oranje droeg, keerde na het uitspreken der sluitingsrede, langs denzelf den weg terug naar het Koiiiiiklyk Paleis, waar hij wederom ontvangen werd door Jhr. Boreel voornoemd. De vergadering, welke gepresideerd werd door den voorzitter der Eerste Ka mer, baron Van Voorst tot Voorst, die de generaalsuniform groot leuue droeg, werd bijgewoond door de Tweede-Kamer leden Van Foreest, Roodhuizen, v. Kaalte, v. Gilse v. Vliet, Beumer, De Jong en Fock, en door de Eerste-Kamerleden Wes- terdijk, Bavinck, Bosch van Uud-Amelis- weerd, v. Wichen, v. d. Berg, De Vos van Stoenwijk en Bergsma Van de leden der commissie van in en uitgeleide droeg de heer Dresselbuys het ambtsgewaad van secretaris generaal, de lieer De Gijselaar dat van burgemees ter. De andere heeren droegen bet gala- eostuum van Kamerlid. Bakken van wittebrood. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de gemeentebesturen de navolgende circulaire gericht: In verhand met de noodzakelijk ge worden vermindering van hel brood rantsoen, is het in het algemeen niet wenschelijk, dat worde voortgegaan met het bakken van wittebrood met een gewicht van 400 gram. Ik geef u daarom in overweging, in uwe gemeente geen ander witte brood te doen bakken dan wittebrood met een gewicht van 250 gram en 50 gram .en veelvouden daarvan, gelijk thans reed® in verschillende gemeenten plaats vindt. Het gewicht van dit brood, hij den bakker verkrijgbaar, is dan in overeen stemming met de hoeveelheid die naar het thans geldende rantsoen per dag en per hoofd, kan worden gebruikt. Welk weder zullen wij hebben De kolenleveranties door Engeland. De onderhandelingen tusschen Enge land en Nederland over de kolenleve ranties, worden door de Engelsche pers niet onverdeeld goedgekeurd. De „Eve ning News" stelt naar aanleiding van liet bericht in de Nederlaridsche bladen, dat de Engelsche regeering op bepaalde voorwaarden bereid is maandelijks 180 000 ton kolen te leveren, de vraag; waarom zouden wij kolen naar Nederland sturen, indieh aan Londen géén kolen geleverd kunnen worden? Nog grootere beperking van den treinenloop Volgens liet „Hbd." ligt nóg grootere beperking van den treinenloop in het voornemen. Vergeleken met den dienst Van voor 20 Februari zouden niet min der dan 60 pCt. van de personentreinen komen uit te vallen. De Zondagsdienst zou geheel of althans goedeels komen te vervallen. Openbare Bijeenkomst op Zaterdag 15 Sept. j.l., belegd door het Vrouwen- Comité tot stichting eener Centrale keuken te Goes. Bij de opening, welke door Mevr. Haje- nius geschiedt,, zegt deze dat er tal van bewijzen van ingenomenheid met het doel tot stichting eener centrale keuken waren ingekomen en dat op do lijst, welke hier voor werd gecirculeerd, 120 personen tee kenden en 13 vereenigingen hun adhaesie betuigden. Daarna gaf zij het woord aan den heer De Miranda, wethouder van Am sterdam en lid der centrale keuken al daar, die zich bereid had verklaard dezen avond over dit onderwerp te spreken. De heer De Miranda begint zijn rede en spreekt ongeveer als volgt.: Waarde aanwezigen! Met groot genoegen aanvaardde ik deze uitnöodiging, omdat het onderwerp is van een zóó practisch belang, dat alle burgers daarin belangstelling kunnen toonen. Het blijkt ons hoe langer hoe meer dat de kunst gemakkelijker is groote hoe veelheden menschen te dooden, dan de kunst ze in 't leven te houden. De vraag, hoe men dezen winter door zal komen is dan ook in 'n werelddeel, dat reeds minder voortbrengt, in alle lan den dagelijks aan de orde. De toestand in de oorlogvoerende lqnden wil ik niet schetsen, ieder voert zijn eigen pijl; we zullen ons uitsluitend bezighouden met ons eigen land, gelegen tusschen twee oorlogvoerende mogendheden, ondervin den we in groote mate de moeilijkheden en mocht de oorlog vóór den winter niet geëindigd zijn, zal er hier 'n toe stand intreden, die de samenwerking van Verwachting tot den avond van 18 Sept. Zwakke tot matigen, zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien met kans op on weer, weinig verandering van temperatuur. allen, rijk en arm, noodig maakt. Ook Goes is vrij zeker door den brand- stoffennood aan den eenen kant en door den voedselnood aan den anderen kant gepijnigd te worden. Het spreekt van zelf, dat nu nieuwe dingen naar voren komen, waaraan men vroeger niet dacht. Dit heeft deze oorlog ten goede, en vooral de vrouwen wor den gedwongen zich meer bezig te hou den met den algemeenen toestand, om dat zij er het allermeest mee betrokken zijn. Eén van deze dingen is voorzeker de centrale keuken. Dit nu is een instituut, waar gekookt wordt vcfor een aantal per sonen van één of meerdere plaatsen. Ten slotte zal elk daaraan moeten gelooven, vóór- en tegenstander. Waar in andere landen dit denkbeeld al lang ingang heeft gevonden, zal ook ons land in die richting moeten gaan, wil men althans niet komen voor het feit, dat jarenlang de gevolgen van ondervoeding zich zullen doen voelen op dit en komende geslachten. De overheid heeft dan ook een zeer belangrijke taak te vervullen. „Er moet gegeten worden", luidt het le art. uit het wetboek des levens. Kan daaraan niet worden voldaan, is achteruitgang en ondergang noodzakelijk. In hoofdzaak is het doel de volksmassa, d.w.z. alle klassen in deze oorlogsdagen een zoo groot mogelijk voedselkwantum te verschaffen. En dan alleen zal de over heid zich gerust ter ruste kunnen leggen, als zij overtuigd zijn gezorgd te hebben, dat elk gezin een warm maal zal kun nen krijgen. Wij leveren in Amsterdam nu reeds 70.000 porties per week. Laten wij ech ter eerstens overtuigd zijn, dat de toe stand onvoorwaardelijk zoo ernstig is. De algemeene opinie is, als deze broodvoe ding lang moet voortduren, hij hen, die de middelen missen mei de artikelen uit den vrijen handel, voor zoover dan ook nog aanwezig, aan te vullen, ondervoeding ontstaat. De noodzakelijk heid volgt dus tweemaal per dag warm eten. We staan dan echter voor het brand- stoffenrantsoen, en de vraag om daar dan in te voorzien^ kan alleen 'beantwoord worden door de instelling van centrale keuken. Zelf afgevaardigde geweest zijnde voor de gemeente Amsterdam naar Duitschland ter bestudeering dier keukens, heb ik gezien 357 plaatsen met 1457 keukens, die per dag 125.000.000 portie3 afleveren. Deze zouden vermoedelijk in Holland niet voldoen. Wij verkeeren ech ter 'in gunstiger omstandigheden. Over smaak valt wel niet te twisten, toch is de volksvoeding in de laatste jaren meer dan ooit een regeeringszorg geworden. Bij beperkte voorraden nu, als vet b.v. en brandstoffen, dient in het alg. belang er zooveel mogelijk eoonoiwisch mea to worden omgegaan, en d a a r m, e mo gen we niet wachten tot hel. te laat is. De ervaring leert ons, dal. het verzet tegen de C. K. niet gering zal zijn. Thuis' kan het gebeuren, dat het eten niet goed is, daar mag zulks niet gebeuren, an ders hoort men dadelijk hoon en spot en minderwaardige kritiek. Dit is echter slechts de eerste periode, daarna ziet men weldra de noodzakelijkheid. D.e verant woordelijkheid van hét comité wordt ech ter buitengewoon groot en daarom eischl deze de medewerking van allen, arbei ders, middenstanders en meergegoeden. Laten we daarom de eerste dagen voor al vertrouwen stellen in de zaak. Waar de voeding een nieuwe wetenschap is, wijken de verschillende menu's vaak van de gewone af, daaraan wennen we ech ter spoedig, het is nu eenmaal het nood zakelijk, gevolg van de beperkte voort-a den. Rijst wordt schaarsoher, gort eveneens, en vet is al heel slecht verkrijgbaar. Daar-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1